پلیس ایران می‌گوید طرح «نور» در سراسر کشور اجرایی شد. در ادامه طرح‌های حکومتی در تشدید فشارها و اذیت و آزار زنان، از شنبه ۲۵ فروردین، «طرح نور» برای برخورد با «زنان بی‌حجاب» در سراسر ایران اجرایی شد. در نخستین روز اجرای «طرح نور»  آغاز مرحله ای تازه  از مبارزه  حکومت علیه زنان بی حجاب است، گزارش ها حاکی است ده ها زن بی حجاب بازداشت شده اند.  فارس، خبرگزاری نزدیک به سپاه خواهان محروم‌کردن دوباره زنان از ورود به استادیوم‌ها شد.

۸ مارس روز جهانی زن، روز همبستگی، روز صف آرایی متحدانه زنان علیه سیستم مردساالر حاکم بر جهان! زمانی که زنان کنیا بزرگترین تظاهرات خود را در ٢۸ ژانویه ٢٠٢۴ برگزار کردند، در آن سوی جهان بزرگترین تظاهرات ها به رهبری زنان در اعتراض به نسل کشی مردم بلوچ توسط رژیم جمهوری اسالمی پاکستان سازماندهی شد. وقتی در رم ۵٠٠ هزار نفر که عمدتا زن بودند در روز ٢۵ نوامبر ،٢٠٢٣ علیه خشونت و آمار باالی زنکشی در ایتالیا، و به ویژه برای ابراز خشم علیه قتل جولیا چکتین دانشجوی ٢٢ ساله بدست دوست پسرش به خیابان آمدند؛

نسیم محمدی: اینجا میخوام از شریفه محمدی فعال مستقل کارگری ساکن در رشت، براتون بگم ...دختری که در دل طبیعت آذربایجان به دنیا اومده و این عشق به طبیعت هنوز تو وجودش باقیست.دختری که وقتی میخواست کلاس اول رو در شهر کرج شروع کنه هنوز به زبان مادریش حرف میزد ولی با وجود همه این سختی ها تونست دوستان خوبی پیدا کنه و سالهای تحصیلش رو درمدرسه و دانشگاه با موفقیت پشت سر بگذاره.

حزب حكمتیست (خط رسمی): پس از اعدام دو زندانی سیاسی، محمد قبادلو و فرهاد سلیمی موجی از اعتراض و اعلام نفرت از این جنایت علیه جمهوری اسلامی، قوه قضائیه و روسای جنایتكار آن و علیه نفس مجازات اعدام راه افتاده است. ۶۱ نفر از زندانیان سیاسی از بند زنان زندان اوین در اقدامی جسورانه طی بیانیه ای به احكام اعدام اعتراض كرده و خواهان متوقف شدن ماشین كشتار جمهوری اسلامی و توقف اعدام شده اند و در اعتراض به مجازات اعدام اعلام كردند روز پنجشنبه ۵ بهمن ماه (۲۵ ژانویه) دست به اعتصاب غذا خواهند زد. 

وقتی از حقوق بشر صحبت می کنیم، گاهی پیش می آید که به راحتی فراموش می کنیم که مهمترین حق بشر دقیقاً حق حیات است.  این ایده اولیه سازمان های بین المللی مانند عفو بین الملل است. حق حیات همچنین یک اصل اساسی در اعلامیه حقوق بشر و آزادی های سازمان ملل است. هیچ کشور یا ایالتی حق تصمیم گیری در مورد زندگی یا مردن ساکنانش را ندارد.

"به نام مهسا به نام نیکا به نام سارینا و ندا به نام سپیده ها  به نام نوید و پویا به نام نامی همه ی جانهای شیفته ای که برای آزادی و آزادگی و برابری جانشفانی کردند.  حضور شما عزیزان رو به همایش" مهسا "به نام او که اسم رمز ماست خوشامد میگم  این همایش از طرف ما ،تعدادی زنان رانده شده  از سرزمین مان ،  تقدیم به همه ی  زنان آزاده ی ایران  که در خط اول جنبش (زن ،زندگی آزادی) دلیرانه  مقابل جمهوری اسلامی ایستاد ه اند تا سرنگونی .

نسرین ستوده و نرگس محمدی، زنان برجسته‌ی ایرانی ‏مدافع حقوق بشر، باوجود ستایش و شناسایی اخیر ‏بین‌المللی، هم‌چنان مورد آزار و اذیت دولت‌مردان ‏جمهوری اسلامی قرار دارند. هر دو مدافع حقوق بشر که ‏سلامتی‌شان به‌شدت در خطر است، در حال حاضر در ‏بازداشت خودسرانه به‌سر می‌برند و خانم ستوده در ‏اعتراض به بازداشت خود دست به اعتصاب غذا زده است.

ما، مادران، خواهران، همسران، دختران هستیم که جنگ افروزان خانه هایمان را برسرمان خراب میکنند و ما را از خانه هایمان میربایند، بما تجاوز میکند و یا ما را سپر انسانی امیال ارتجاعی و جهادی خود قرار میدهند. ما میگوئیم دیگر بس است، ما نمیخواهیم قربانی باشیم. ما جنگ و خونریزی، خانه خرابی و آواره گی را تحمل نخواهیم کرد. ما عزم خود را جزم کرده ایم که به این دور باطل جنایت پایان دهیم.

سخنرانی مینو همتی در کنفرانس اقدام مشترک تشکل‌های مستقل زنان  جنبش انقلابی زن زندگی آزادی دستآوردها و چالش ها. حجاب اجباری که پرچم تعرض به همه حقوق‌ زنان بود، یکی از اصلی ترین ابزار شکل گیری و تحکیم جمهوری اسلامی در ایران و تعرض به سراسر جامعه بود و هنور هم هست.حجاب و جداسازی جنسی  یکی از ارکان مهم حفظ اقتدار جمهوری اسلامی بر ایران‌بوده است، و مبارزه علنی و گسترده زنان از عوامل سست کردن پایه های آن و تسهیل فروپاشی حاکمیت اسلام سیاسی  می باشد.

مشکلات معیشتی زنان روستایی و تأثیر خشکسالی بر آن در سه روستا پیرامون شهرهای خواف، تربت حیدریه و کاشمر در یک گزارش میدانی با توجه به کودک‌همسری و تبعیض اجتماعی. در اطراف شهرهای بزرگ و کلان‌شهرها، روستا در عمل تبدیل به زائده‌‌ای بر شهر شده است. پیرامون تهران و دیگر کلان‌شهرها، روستا به معنای جایی است که ویلاها آنجا را در اشغال خود درآورده‌اند تا متمولان صاحب ویلا چند روزی را در هوای پاک سپری کنند

به‌رغم تدابیر شدید امنیتی و دستگیری ۱۲ تا ۱۵ تن، جمعیت قابل توجهی خود را برای وداع با آرمیتا به بهشت زهرا رساندند. صدای روضه‌خوانی یک آخوند در میان فریادهای حاضران که نام آرمیتا را فریاد می‌زدند، کمرنگ شد. آرمیتا گراوند دانش‌آموز ۱۷ ساله‌ای که روز ۹ مهرماه هنگام رفتن به مدرسه در مترو تهران «بیهوش» شده و به کُما رفته و شنبه ششم آبان مرگ او در بیمارستان فجر تهران اعلام شد، یکشنبه هفتم آبان در میان تدابیر شدید امنیتی در «بهشت‌ زهرا» در تهران به خاک سپرده شد.

خبرگزاری میزان، روز یک‌شنبه ۳۰ مهر اعلام کرد که احکام بدوی الهه محمدی و نیلوفر حامدی، روزنامه‌نگاران بازداشت‌شده صادر شده است. درصورت تأیید احکام بدوی از سوی دادگاه تجدید نظر، از مجموع ۱۲ سال حکم الهه محمدی ۶ سال آن و از مجموع ۱۳ سال حکم نیلوفر حامدی ۷ سال آن قابل اجرا خواهد بود. به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، الهه محمدی، خبرنگار روزنامه هم‌میهن، را به اتهام «همکاری با دولت متخاصم آمریکا» به شش سال حبس، بابت اتهام «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت کشور» به پنج سال حبس و برای اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال حبس محکوم کرده است.

دختر تبریزی پس از ضرب و شتم شعار «مرگ بر دیکتاتور» و«مرگ بر خامنه‌ای» سر داد. پلیس با صدور اطلاعیه‌ای گفت که دختر مریض احوال بوده و دچار «هذیان‌گویی» شده است. براساس ویدیو منتشر شده در شبکه‌‌های اجتماعی یکشنبه ۲۳ مهر چند موتورسوار، که گفته می‌شود به نیروهای امنیتی مرتبط بودند، در تبریز به دختری که بدون روسری و با پوشش اختیاری در حال خرید در مغازه شیرینی‌فروشی بود حمله فیزیکی کردند و به پای او آسیب زدند. 

فرشته نزاکتی - یک اقدام مؤثر و خودانگیخته اما سازمان‌دهی شده برای احقاق حقوق پناهجویان در کانادا و کاهش ضریب نفوذ جمهوری اسلامی در این کشور. با غزال شکری، فعال مدنی گفت‌وگو کرده‌ایم.کالکتیو عدالت برای ایرانیان (IJC) و با حضور اعضای هیئت‌مدیره‌ انجمن خانواده‌های پرواز PS752، در همراهی با گروهی از فعالان اجتماعی ایرانی-کانادایی از شهرهای مختلف، در نخستین هفته بعد از پایان تعطیلات تابستانی و بازگشایی پارلمان کانادا با حدود ۳۰ نماینده‌ پارلمان و نماینده‌ مجلس سنا در این کشور دیدار و گفت‌وگو کردند.

اعظم بهرامی: به مناسبت روز جهانی زنان عشایر و زنان روستایی - اکثر زنان روستایی در ناامنی اقتصادی زندگی می‌کنند و از تبعیض و خشونت شدید رنج می‌برند. آنها تأثیرات ناشی از فقر، بحران اقتصادی و غذایی، و تغییرات اقلیمی و حوادث طبیعی را چندین برابر و شدیدتر زندگی می‌کنند و اغلب مسئولیت سالمندان و کودکان را نیز به عهده دارند.