عفو بین‌الملل: در دو جنایت جنگی احتمالی در غزه از مهمات آمریکایی استفاده شده است. سازمان عفو بین‌الملل روز سه‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که در دو جنایت جنگی احتمالی در غزه از مهمات آمریکایی استفاده شده است. در این بیانیه آمده است که بمب‌های هدایت‌شونده ساخت ایالات متحده توسط ارتش اسرائیل در دو حمله هوایی مرگبار و غیرقانونی به منازل غیرنظامیان در نوار غزه مورد استفاده قرار گرفته است.

فضای سیاسی دانشگاهها همواره علیه رژیمهای دیکتاتوری شاهنشاهی و اسلامی بوده است. به این اعتبار ورود جوانان به دانشگاهها آغاز آگاهی و مبارزه آنها علیه رژیمهای حاکم بر ایران است. ۱۶ آذر، روز دانشجو، سالروز حمله رژیم دیکتاتوری پهلوی به دانشگاه تهران است. حدود چهار ماه پس از کودتای انگلیسی – آمریکایی ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ دانشجویان به سفر ریچارد نیکسون معاون وقت رئیس جمهور آمریکا اعتراض کردند.

 در میانه قرن هفدهم و پس از جنگهای سی ساله، پیمان وستفالیا و تشکیل کشورهای جدید از دل امپراتوری مقدس روم در اروپا مفهوم حاکمیت ملی، مرز و ملت در دنیای مدرن زاده شد. در این بین چالش حقوقی مهمی که در این قاره قد برافراشت موضوع چگونگی تعیین ملیت در شهروندان این کشورها بود. پاسخ به این سوال که هویت ملی افراد بر اساس تعلق به قوم و نژاد (بر پایه خون) و یا بر مبنای محل تولد (بر پایه خاک) معین گردد موضوع پیچیده‌ای برای پاسخگویی شد.

تشکر و قدردانی!  در دنیای پر از سختی و رنج کنونی، در اول اکتبر امسال شرایط سخت و رنج ما مضاعف و حاد شد. فرزند دلبندمان، کاوه عزیز طی حادثه پیش بینی نشده خونریزی مغزی تحت معالجه پیچیده و حساسی قرارگرفت. این دوره سخت و دشوار بدون همراهی و حمایت وسیع شما عزیزان، دوستان و خویشان و بستگان در داخل و خارج کشور تحمل نمیشد. به این وسیله از همه عزیزانی که در دوره دشوار اخیربا تماسها و پیامها ما را همراهی کردید، عمیقا تشکر و قدردانی میکنیم.

نشست مشترك سه حزب حكمتیست (خط رسمی)، حزب كمونیست كارگری عراق، حزب كمونیست كارگری كردستان با "جبهه مبارزه مردمی فلسطین"روز شنبه دوم دسامبر ۲۰۲۳ به پیشنهاد "جبهه مبارزه مردمی فلسطین" جلسه مشتركی در رابطه با مسئله فلسطین و نسل كشی اسرائیل در نوار غزه و آخرین تحولات برگزار شد. در این نشست نمایندگانی از هر چهار جریان شركت داشتند.

با این نامه میخواهیم توجه شما سازمانهای جهانی کار و نهادهای حقوق بشر را در باره تبدیل شدن مرزهای غرب و شرق ایران(کردستان، آذربایجان غربی، کرمانشاه و سیستان و بلوچستان) را به قتلگاه کولبران، جلب کنیم و از شما تقاضا داریم علیه این توحش آشکارا ضد انسانی رژیم تبهکار اسامی در ایران را تحت منگنه فشار قرار دهید. و خواهان قطع شلیک توسط مرزبانان بطرف کولبران شوید.

در ادامه آکسیون‌های حمایتی نیروهای انقلابی و دمکرات از خلق فلسطین در سراسر جهان و محکومیت جنایات اسراییل علیه توده‌های محروم فلسطینی، روز شنبه ۱۸ نوامبر ۲۰۲۳ یک حرکت اعتراضی و افشاگرانه در شهر آمستردام هلند برگزار شد. این حرکت از سوی “کمیته حمایت از مبارزات کارگران و زحمتکشان ایران در هلند” که فعالین چریکهای فدایی خلق ایران در هلند بخشی از آن هستند و همچنین جمعی از فعالین سیاسی چپ و دمکرات هلند سازمان یافت و برگزار شد.

بیانیه شماره ۱٠ کمپین « شکنجه دارویی، قتل عمد خاموش دولتی»   « در بین تمام اشکال شکنجه، شکنجه دارویی شنیع ترین است، زیرا ممکن است خشونت در آن به کار برده نشود، هیچ نشانه ظاهری آشکاری که باعث سوء ظن شکنجه شود را در پی نداشته باشد و اسناد و مدارک ثبت شکنجه یا استفاده از انواع مواد مخدر عمدا مخفی شود. » ویلیام هاپکینز، روانپزشک در سازمان رهائی از شکنجه می گوید:

یک زن، یک زندانی فلسطینی آزاد شده را در آغوش گرفته است – یک دقیقه سکوت در کنفرانس اقلیمی سازمان ملل به احترام غیرنظامیان جان باخته در غزه  سامح شکری، رئیس دستگاه دیپلماسی مصر که سال گذشته ریاست «کُپ۲۷»، کنفرانس اقلیمی پیشین سازمان ملل  را برعهده داشت در سخنرانی مراسم افتتاح بیست و هشتمین نشست این کنفرانس در دوبی از شرکت کنندگان خواست به احترام همه غیرنظامیان جان باخته در درگیری‌های جاری در غزه یک دقیقه سکوت کنند.

امروز پنجشنبه نهم آذر ماه کارگران شرکت گلتاش زیرمجموعه شرکت پاکسان اصفهان در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات خود تجمع کردند.در این تجمع کارگران به مشکلات معیشتی خود اعتراض کرده و بر ادامه اعتراض تا پاسخگویی به خواستشان تاکید کردند.  در این روز همچنین گروهی از مردم در اعتراض به توقیف برخی خودروها به بهانه عدم رعایت حجاب اجباری، در مقابل ساختمان «پلیس امنیت اخلاقی» تجمع کردند.

توضیح كمونیست: بیانیه ۹ زندانی از زندانیان سیاسی در زندان اوین در كانال تلگرامی سندیكای كارگران شركت واحد منتشر شده است. بیانیه حاوی نكات بسیار ارزشمند است و ما برای اطلاع خوانندگان كمونیست آنرا در نشریه منتشر میكنیم. با آرزوی آزادی هر چه زودتر این عزیزان، متن كامل بیانیه را ملاحظه میكنید:   اینجا در زندان، در میان زندانیان سیاسی، هستند افرادی که سال گذشته جان خود را برای خواست آزادی و رفع تبعیض به خطر انداختند،

حزب کمونیست کارگری ایران:  وزیر بی لیاقت نمیخوایم، نمیخوایم امروز ششم آذر ماه بازنشستگان مخابرات در نزدیک به ۲۰ شهر جمع شدند و همچون دوشنبه های دیگر صدای اعتراض خود را علیه فقر وبی تامینی، تعرضات معیشتی حکومت و بی پاسخ ماندن مطالباتشان بلند کردند. این تجعات در شهرهایی چون تهران، خرم آباد، شیراز، زنجان، بندرعباس، رشت، اصفهان، اردبیل، بجنورد، سنندج، کرمانشاه، مریوان، اهواز، تبریز، بیجار و زاهدان برگزار شدند.

"فرزند کارگرانیم، کنارشان می مانیم"!  علیه فقر و فلاکت، علیه آپارتاید جنسی!  دانشگاه سنگر دفاع از آزادی و برابری، سنگر دفاع از مبارزه و اتحاد کارگران، سنگر دفاع از آزادی و برابری زن و مرد، سنگر دفاع از آزادی بیان و انتقاد، و یک پایگاه مبارزه علیه استبداد و استثمار و ارعاب در جامعه است. برای اولین بار در چهار دهه اخیر، دانشگاه های سراسر کشور در مبارزه ای متحدانه برای سرنگونی رژیم اسلامی، نفی عملی و انقلابی قوانین آپارتاید و تفکیک جنسیتی، در همراهی با و شرکت فعال در برآمد توده ای ١٤٠١ نقش ویژه ای ایفا کردند.

بیانیه شماره ۳ سه حزب کمونیست کارگری در منطقه:  به طبقه كارگر در خاورمیانه!   بی تردید برای ما و اکثریت بشریت کره خاکی که جهان را از دریچه پروپاگاندهای نژاد پرستانه و ضدبشری هیئت های حاکمه در اسرائیل و آمریکا نمی نگرد، آنچه که چهل روز است در غزه میگذرد نه جنگ که یک نسل کشی و پاکسازی نژادی بی شرمانه است که جهانی را فریاد زنان به میدان آورده است. کسی بهانه "جنگ علیه حماس" برای توجیه این قتل عام کور، انتقامجویی افسارگسیخته و مجازات جمعی میلیونی از مردم فلسیطن را نپذیرفته است.

بنا بر نامه رسیده به زمانه ماموران وزارت اطلاعات در آذرماه سال گذشته دست به اعدام مصنوعی سامان یاسین (صیدی) زده‌اند. در این نامه از قول این زندانی سیاسی می‌خوانیم: «هر لحظه منتظر بودم زیر پام خالی بشه به لطف کج بستن طناب گردنم بشکنه و تمام!»  احمدرضا حائری، زندانی سیاسی محبوس در زندان قزل‌حصار، در نامه‌ای که نسخه‌ای از آن به دست زمانه رسیده است، جزئیاتی هولناک از شکنجه و اعدام مصنوعی سامان یاسین (صیدی)، خواننده کُرد سبک رپ را شرح می‌دهد. او همچنین نسبت به وضعیت سلامتی سامان یاسین در زندان قزلحصار هشدار داده است.