با مصوبه دستمزدها یک افتضاح، یک "اسکاندال" و رسوایی اخلاقی، قضایی، سیاسی سراسر جامعه؛ کل الیت سیاسی و فکری و رسانه های رسمی را در خود گرفته است.  تنها سه ماه پیشتر بود که 5800 نفر از اساتید دانشگاه های کشور در یک اقدام نفرت انگیز یکصدا پا به صحنه سیاسی جامعه گذاشتند تا در "رشد و پیشرفت کشور و نیز کاهش بی عدالتی و ناکارآمدی دستگاه اجرایی و تقنینی و قضایی" نقش ایفا کنند. آن زمان دانشگاه ها قلمرو خیزش آزادی و رهایی زن در جامعه بود. از "شخصیت های دانشگاهی" کسانی مثل کچوئیان، مطهری و زاکانی چیزی از پروکاتورهای باند سیاهی کم نیاوردند.

 پیام پلنوم ۴۶ حزب کمونیست کارگری ایران – حکمتیست به کارگران اعتصابی فرانسه  رفقای کارگر!  اعتصاب گسترده شما علیه طرح ضد کارگری امانوئل ماکرون به منشاء امید طبقه کارگر در هر جای جهان بدل شده است. مبارزه شما تا هم اکنون درجه بالائی از همبستگی کارگری را موجب شده و با حمایت گسترده زنان و مردان آزادیخواه در فرانسه مواجه شده است. اعتراضات و اجتماعات وسیع توده ای در چهارگوشه فرانسه و تقابل با نیروی پلیس و سرکوبگران، بیانگر این واقعیت است که وقتی طبقه کارگر بمیدان می آید صحنه عوض میشود.

خیزش های مردمی: اطلاعیه شماره ۳۶۱: تظاهرات بزرگ مردم زاهدان در اولین جمعه سال، فراخوان کارگران نیشکر هفت تپه به تجمع علیه مصوبه شورایعالی کار و تجمع بازنشستگان در شوش. امروز سه شنبه چهارم فرودین ۱۴۰۲ در اولین جمعه سال جدید و در تداوم انقلاب، جمعیت زیادی از مردم در شهر زاهدان به خیابان آمدند و شعارهای ضد حکومتی سر دادند. در این تظاهرات بنرهایی با نوشته های" زندانی سیاسی آزاد باید گردد"، "زن، زندگی، آزادی"، " مرگ بر ستمگر، چه شاه باشه چه رهبر"، "سلطنت، ولایت، صد سال جنایت"، توجه ها را جلب میکرد.

 سازمان برنامه و بودجه مانع پرداخت مزایای شغلی مرتبط با رتبه‌بندی معلمان شد و به همین دلیل دریافتی معلمان به صورت میانگین ۲٬۵ تا پنج میلیون تومان کاهش یافته است. معلمان در اعتراض به اجرا نشدن رتبه‌بندی در چند شهر تجمع کردند. این نخستین اعتراض صنفی گسترده در سال جدید است. شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان تصاویر تجمع معلمان در شهرهای زنجان، همدان، کرمانشاه، اردبیل، ملایر، تبریز، بجنورد، بانه و چند شهر دیگر را منتشر کرد.

 فیلم فقط یک سرگرمی نیست. فقط داستان و تخیل نیست. هم‌زمان نمایانگر واقعیات جامعه است. فیلم تاثیر مهمی در ساختن افکار عمومی دارد. در فیلم‌سازی و صنعت سینما کمابیش مشخص می‌شود، که چه نوع فرهنگی بر جامعه حاکم است. برادران لیلا (Leila’s Brothers)‌، سومین فیلم سعید روستایی است. این فیلم در جشنواره کن سال 2022 میلادی اکران شد و مورد تحسین منتقدان قرار گرفت. بازیگران عبارتند از: ترانه علیدوستی، نوید محمدزاده، پیمان معادی، سعید پورصمیمی، محمد علی‌محمدی و فرهاد اصلانی.

 لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در بیانیه‌ای گفت که درحمله پنج شنبه شب، گروه‌های شبه نظامی وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در شرق سوریه هدف قرار گرفتند: «حملات هوایی در پاسخ به حملات امروز و همچنین یک رشته حملاتی است که اخیرا علیه نیروهای ائتلاف در سوریه توسط گروه‌های وابسته به سپاه پاسداران صورت گرفته است.»  ایالات متحده آمریکا پنج‌شنبه شب طی چندین حمله هوایی در شرق سوریه مواضع گروه‌‌های مورد حمایت ایران را هدف قرار داد.

خیزش های مردمی: اطلاعیه شماره ۳۶۴  امروز هشتم فروردین بازنشستگان تامین اجتماعی در اهواز در اعتراض به وضعیت بد معیشتی و عدم رسیدگی به مطالبات خود مقابل تامین اجتماعی تجمع کردند. بازنشستگان شعار میدادند:" فقط کف خیابون، بدست میاد حقمون"، "رئیسی دروغگو حاصل وعده هات کو"، "گرانی، تورم، بلای جان مردم"، "تا حقمون نگیریم، از پا نمی نشینیم". اهواز و شوش دو کانون داغ اعتراضات بازنشستگان است. بازنشستگان در شوش در فراخون قبلی خود بخش های کارگری را به اعتراض علیه مصوبه مزدی شورایعالی کار فراخوانده بودند.

 در گفت‌وگو با سولماز اسکندری, به گزارش رسانه‌های بلژیک، دولت این کشور در طول سال ۲۰۲۲ بیش از هشت هزار بار از سوی دادگاه فدارال و بیش از هزار بار از سوی دادگاه اروپایی حقوق بشر، به دلیل نقض حقوق پناهجویان محکوم شده است. دولت بلژیک با محدود کردن بودجه نهادهای مسئول رسیدگی به وضعیت پناهجویان و همچنین تعطیل کردن کمپ‌ها در یک سال گذشته، بیش از پیش به وخامت شرایط پناهجویان دامن زده است. در حال حاضر صدها پناهجو در بلژیک، ماه‌هاست تحت شرایطی فاجعه بار، آواره خیابان‌ها شده‌اند.

بهرام رحمانی: نهمین جلسه دادگاه استیناف سوئد برای بررسی پرونده حمید نوری در استکهلم، روز چهارشنبه 2 فروردین 1402-‌22 مارس 2023، برگزار شد! دادستان نکاتی از شهادت‌های شاکیان مجاهدین خلق محمد زند، مجید صاحب جمع، اصغر مهدیزاده، محمود رویایی، اکبر صمدی و حسین فارسی از اشرف‌3، در مورد قتل‌عام زندانیان مجاهد و نقش حمید نوری را به اطلاع قضات دادگاه استیناف رساند. در این جلسه دادگاه، قسمتی از مصاحبه مجاهد خلق محمود رویایی با سیمای آزادی در سال 1378 در مورد نقش حمید نوری در قتل‌عام پخش شد.

 خامنه‌ای روز اول فروردین، در یک سخنرانی در مشهد، سال اتی را «سال مهار تورم و رشد در تولید» خواند؛ وی ضمن کلی‌گویی‌های فراوان درباره «تغییر و تحول»، با حماقت کم‌نظیری به بحران اقتصادی حاکمیت اعتراف کرد و گفت: «به نظر من در سال۱۴۰۲ هم مساله‌ اصلی ما مساله‌ اقتصاد است. یعنی ما مشکل کم نداریم، مشکلات گوناگونی داریم، در زمینه‌ فرهنگی، در زمینه‌سیاسی، لکن مساله‌ اصلی و محوری در این سال هم مساله‌ اقتصاد است».

 جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا گفت که ایالات متحده «به دنبال درگیری با ایران نیست» اما به حملات به نیروهای آمریکایی در سوریه «قاطعانه» پاسخ خواهد داد.مقام‌های آمریکایی گفتند که جنگنده‌های جت اف-۱۵ به تلافی حمله هواپیمای بدون سرنشین در سوریه به سه نقطه در سوریه حمله کردند. در جریان حمله پهپادی روز پنج‌شنبه ۲۳ مارس/ ۳ فروردین به میدان نفتی کونیکو یک پیمانکار آمریکایی کشته و یک نفر دیگر زخمی شد و پنج سرباز آمریکایی هم زخمی شدند.

تلویزیون رسمی عربستان سعودی از گفتگوهای ریاض و دمشق برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک و بازگشایی سفارتخانه‌های دو کشور خبر داده است. خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه نوشته است که دو کشور در پی آن هستند که برای افتتاح سفارتخانه‌ها پس از عید فطر آماده‌سازی‌های لازم را انجام دهند. رویترز همچنین گفته تصمیم عربستان برای ازسرگیری روابط با سوریه پس از مذاکراتی با یک مقام ارشد امنیتی سوری گرفته شد. عربستان و سوریه بیش از یک دهه بود که با هم رابطه دیپلماتیک نداشتند و ازسرگیری روابط این دو قابل‌توجه‌ترین قدم در مسیر بازگشت سوریه به جمع کشورهای عرب است.

تعدادی از خانواده‌های جانباختگان قیام زن، زندگی، آزادی امروز دوشنبە ۷ فروردین ۱۴۰۲ با حضور بر مزار هومن عبداللهی یاد شهیدان راە آزادی را گرامی داشتند و بر ادامه دادخواهی خانواده‌ها تاکید کردند.حضور جمعی از مادران دادخواه سر مزار جاویدنام بهنام لایق‌پور جانباخته اعتراضات در شهر رشت – دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲  نرگس محمدی در پیامی از داخل زندان: ما از حکومت عفو نمی‌خواهیم،‌ جمهوری اسلامی باید پایان یابد

گروهی از ایرانیان با برگزاری تجمعی در بروکسل، پایتخت بلژیک و مقر اتحادیه اروپا، همزمان با نشست وزیران خارجه کشورهای اروپایی، بار دیگر خواستار قرار گرفتن نام سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی این اتحادیه شدند. در این تجمع که روز پنجشنبه سوم فروردین برگزار شد، چند نماینده اروپایی از جمله نمایندگان ایرانی‌تبار نیز سخنرانی کردند. دانیال ایلخانی‌پور نماینده ایرانی‌تبار پارلمان ایالتی هامبورگ، آلیس کوهنکه نماینده پارلمان سوئد و علیرضا آخوندی نماینده ایرانی‌تبار پارلمان سوئد و از برگزارکنندگان این تجمع، از جمله سخنرانان بودند.