اخباروگزارش های کارگری 3 مهرماه 1401

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

دهمین روز اعتراضات نسبت به قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران: اگه با هم یکی نشیم، یکی یکی تموم می‌شیم! روز یکشنبه 3 مهرماه، اعتراضات نسبت به قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران که از روزجمعه 25 شهریوربا برپایی تجمع مقابل بیمارستان کسری تهران آغازشد با راهپیمایی وتجمع در شهرها و کوی دانشگاه تهران ادامه یافت. 1- روز یکشنبه 3 مهر ماه همزمان با دهمین روز اعتراضات نسبت به قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران ،شاهد راهپیمایی وتجمع در شهرهای اصفهان ، بوکان ، تبریز ، تهران( اکباتان ،پونک ، ستار خان ،شریعتی ،میدان هفت حوض واقع در خیابان نارمک تهران) ،زاهدان ،سرا وان ، سنندج ،شیراز ، قزوین ،کرج (گوهر دشت) و.....بودیم.

2- یکشنبه شب(3 مهر)، دانشجویان با برپایی تجمع در کوی دانشگاه تهران و سردادن شعارهایی برای باری دیگر اعتراضشان را نسبت به قتل مهسا بنمایش گذاشتند و خواهان آزادی دانشجویان زندانی شدند.

3-روز شنبه 2 مهر ماه ،همچنین شاهد راهپیمایی وتجمع در شهرهای تهران(منطقه کوهک چیتگر )، سبزوار ،شهر ری ، قائن خراسان جنوبی و دانشگاه نوشیروانی بابل برگزارشد.

گزارشی از تجمع روز شنبه 2 مهر دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل

بنا به گزارشات رسیده روز گذشته(شنبه 2 مهر )جمعی از دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل جهت حمایت از دانشجویان بازداشتی این دانشگاه یعنی محمد عرب و مائده جمال‌لیوانی، دست به تجمع زدند و این تجمع پس از گذشت حدود ۹ ساعت با فشار حراست مبنی بر خروج دانشجویان از دانشگاه به پایان رسید. این تجمع دانشجویی در شرایطی برگزار گردید که عبور و مرور به دانشگاه توسط حراست قدغن شده بود و دانشگاه در محاصره نیروهای امنیتی قرار داشت.

منبع:کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور

اعتراضی که در کوی، قلب تپنده دانشگاه تهران که هنوز صدایش می آید

از ساعات اولیه امشب(شنبه شب 2 مهر) نجوای اعتراضاتی به گوش می رسید که دانشجویان را به حیاط این مجتمع فرا می‌خواند.

اعتراضاتی که هر چه به سمت نیمه شب رفت پر رنگ تر، بزرگ تر و منسجم تر شد.

آنچه از کوی می‌دانیم این است که امشب چندصد نفر دانشجو در این اعتراضات شرکت داشتند و شهامت دانشجو را در اعتراض به تصمیمات مصلحتی دانشگاه و همکاری آنها با نهادهای امنیتی، به رخ کشیدند.

اما با این که کوی دانشگاه تهران یک فضای دانشگاهی به حساب می آید و در آن نباید تهدیدی برای دانشجو باشد، حراست باز نیز یک دانشجو را روانه اتاق های پیچ در پیچ ساختمان خود کرده بود که تحت فشار مداوم دانشجویان پس از ساعاتی در سلامت کامل به اتاق خود بازگشت.

بیانیه شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران در اعتراض به سرکوب گسترده اعتراضات مردم ،پادگانی شدن برخی مدارس و دستگیری دانش آموزان و دانشجویان و معترضان خیابانی و دعوت از معلمان و دانش آموزان به تعطیلی مدارس در روزهای دوشنبه ۴ مهر و چهارشنبه ۶ مهر

روز یکشنبه 3 مهر، شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران بیانیه ای بشرح زیر در اعتراض به سرکوب گسترده اعتراضات مردم ،پادگانی شدن برخی مدارس و دستگیری دانش آموزان و دانشجویان و معترضان خیابانی و دعوت از معلمان و دانش آموزان به تعطیلی مدارس در روزهای دوشنبه ۴ مهر و چهارشنبه ۶ مهر ،منتشرکرد:

مرد را دردی اگر باشد خوش است

درد بی دردی علاجش آتش است.

معلمان آزاده و ملت رشید ایران :

در روزهای اخیر شاهد صحنه هایی بودیم که از یک سو تلخ و از سوی دیگر شیرین بود.تلخی سوگوار شدن خانواده مهسا امینی برای پر پر شدن فرزند بی گناهشان و از سوی دیگر موج عظیمِ ملی و امیدوار کننده مردم در سراسر کشور در همبستگی و همراهی با این خانواده سوگوار،نشان داد که ایران هنوز زنده و پویا است و در برابر ظلم سر خم نمی کند.

دستگاه سرکوب حکومتی که تمام سعی اش در رسانه ها و پروپاگاندای حاکم این بود که نشان دهد مهسا به مرگ طبیعی مرده است،واهمه ای از این تناقض نداشت که به سوی مردم بی گناه در خیابان ها به صورت مستقیم شلیک کند تا ثابت کند که مرگ مهساها ی این سرزمین هیچ گاه تصادفی نبوده است.از سوی دیگر آمران خشک مغز جنایتکار، برخی مدارس کشور را پایگاه نظامی برای سرکوب مردم معترض کرده اند و بسیاری از جوانان دستگیر شده، دانش آموزان دبیرستانی و دانشجویان ورودی ۱۴۰۱ هستند که هنوز پایشان به دانشگاه باز نشده،باید تجربه انفرادی و زندان را از سر بگذرانند.از دیگر سو هر روز در خیابان های کشور شاهد تصاویری دردناک از سرکوب معترضانی هستیم که به طور گسترده در شبکه های مجازی منتشر شده و میلیون ها ایرانی و غیر ایرانی در سراسر جهان این صحنه های خشونت بار را مشاهده کرده اند.این تصاویر به حدی جانکاه و جگر سوز است که دل هر انسان شرافتمندی را به درد می آورد.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران ضمن محکومیت شدید سرکوب حکومتی علیه مردم بی دفاع در اعتراض به وضعیت حاکم به ویژه پادگانی شدن برخی مدارس ، دستگیری و زندانی کردن دانش آموزان، دانشجویان و مردم در تجمعات مسالمت آمیز اخیر،از همه فرهنگیان شاغل و بازنشسته و دانش آموزان می خواهد تا در اعتراض به رفتار نادرست و خشن حاکمیت و همراهی با مظلومان به پا خاسته در کنار آنان قرار گیرند و نیز از معلمان و دانش آموزان درخواست دارد در روزهای دوشنبه ۴ مهر و چهارشنبه ۶ مهر از رفتن به کلاس های درس در سراسر کشور خودداری نمایند.

مرگ مهسا امینی ثابت کرد اقشار مختلف اجتماعی نسبت به رویکرد حجاب اجباری که حتی دلایل دینی متقنی هم ندارد، به شدت معترض هستند.انتظار می رود دانش آموزان ایران زمین و به ویژه دختران شجاع سرزمین ما بر پافشاری این حق قانونی و ذاتی خود بیش از پیش إصرار ورزند و به نحوی مقتضی به مطالبه این حق ذاتی خود ادامه دهند.

موج همراهی ملی در اعتراض به قتل مهسا امینی ثابت کرد که دیگر کسی از این پس به راحتی گذشته جرات نخواهد کرد که دختران این سرزمین را نادیده بگیرد و رفتاری غیر انسانی با آنها داشته باشد.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران از تمامی نیروهای انتظامی صمیمانه و معلمانه درخواست دارد که تفنگ خود را زمین گذاشته و به سوی مردم دردمند و به جان آمده خود شلیک نکنند و قبل از اینکه خیلی زود دیر شود،در کنار مردم قرار گیرند.

شورای هماهنگی همچنین از تمامی معلمان شاغل و بازنشسته،پیشکسوتان و بازنشتگان کشوری و لشگری و تامین اجتماعی ، سندیکاهای کارگری، ورزشکاران و هنرمندان و همه ی افراد مرجع و اثر گذار و مورد وثوق جامعه تقاضا دارد که در این روزهای سخت و البته امید انگیز، در کنار دانش آموزان و دانشجویان و مردم حق طلب ایران زمین قرار گیرند تا آسیب کمتری را فرزندان و هم وطنان ما بر دوش بکشند. شورای هماهنگی امیدوار است که طی روزهای آینده مقامات حکومتی با محاسبه بی ثمری سرکوب و تاثیر آن در گسترش اعتراضات و نارضایتی ها طی تجربه های آزمون شده بسیار، با رویکردی عقلانی و قانونی دست از سرکوب شهروندان بردارند و به خواسته های مردم تمکین کنند در غیر این صورت شورای هماهنگی برنامه های بعدی خود را در اعتراض به شرایط کنونی و در همراهی با دانش آموزان و دانشجویان و مردم عزیز ایران اعلام خواهد کرد.

دانشجویان:کلاس‌های مجازی را با نیروی اتحاد ورای تصور شما تعطیل می‌کنیم.

باتوجه به سرکوب از سر استیصال مسئولین گستاخ و بی‌شرم دانشگاه تهران و تعطیل کردن دانشگاه از سوی آنان، ما تصمیم داریم تا همدوش سایر هم‌صنفانمان در دانشگاه‌های کشور هر نوع حضور در کلاس‌های درس را تا زمان مشخص شدن وضعیت و رهایی دانشجویان دربندمان تحریم کنیم و در آن‌ها شرکت نکنیم.

در شرایطی که مسئولین بزدل دانشگاه از سر استیصال درهای دانشگاه را به‌رویمان بسته‌اند، ما در کلاس‌ها شرکت نخواهیم کرد و تمامی دانشجویان و آن گروه از اساتیدی را که هنوز تعهد اخلاقی و علمی در آنان باقی مانده به این کنش جمعی دعوت می‌کنیم.

بدون تردید این اقدامی است در راستای حفاظت از حقوق اولیه یکایک دانشجویان در آینده.

یک پیشنهاد دریافتی:

ضروری ترین وظیفه کنونی ایجاد یک شورای رهبری در داخل کشور از فعالین شناخته شده کارگریءمعلمین ٍ دانشجویان وفعالین سیاسی اجتماعی است باید یک برنامه مدون کوتاه مدت برای مدیریت پس از پیروزی وجود داشته باشد.

اولین کار آزادی زندانیان سیاسی است.

کانون نویسندگان ایران:احضار و بازجویی عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران

روز یکم مهر ماه، دستگاه‌های امنیتی با دو تن از دبیران کانون نویسندگان ایران تماس گرفتند تا آنها را برای بازجویی به یکی از ساختمان‌های وزارت اطلاعات احضار کنند. علیرضا آدینه، شاعر و عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران، پس از تماس‌های مکرر نیروهای امنیتی با خود و همسرش، سرانجام ظهر دوم مهر به نشانی اعلام شده از سوی نیروهای امنیتی رفت و در مورد مطالب منتشر شده در صفحه‌های مجازی‌اش و نیز فعالیت‌های کانون نویسندگان ایران تحت بازجویی ماموران وزارت اطلاعات قرار گرفت. آنچه در این بازجویی اتفاق افتاده، تهدید و خط و نشان کشیدن برای دبیران کانون و برآشفتگی نیروهای سرکوب از بیانیه‌های کانون بوده است. بدیهی است کانون نویسندگان ایران پس از این نیز بر اساس منشور و اساسنامه‌ی این کانون به وظایف ذاتی خود عمل خواهد کرد و در کنار مردم ایران خواهد ایستاد.

بازداشت محمد سیامک نیا فیلم ساز و فعال اجتماعی

محمد سیامک‌نیا فعّال اجتماعی، مستندساز و کارگردان اهل تبریز ظهر روز شنبه ۲ مهر ۱۴۰۱ مقابل محل کار خود در تبریز توسّط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

او سازنده‌ی فیلم‌های کوتاهی نظیر «آغاج‌دلن» (دارکوب) و «دیل» (زبان) و همچنین مستندهایی با مضامین اجتماعی است.

در طی هفته‌ی گذشته شهر تبریز همزمان با سایر شهرهای ایران شاهد تظاهرات اعتراضی گسترده‌ای بوده است. به گفته‌ی منابع محلی، عدّه‌ی زیادی از معترضان در طی روزهای گذشته بازداشت شده‌اند.

اخراج محمد جواهری از خوابگاه دانشجویی

حراست دانشگاه تهران محمد جواهری را از خوابگاه دانشجویی اخراج کرده و اعلام کرده در صورت بازداشت در خارج از خوابگاه، مسئولیتی بر عهده نمی‌گیرد.

همکاری علنی حراست دانشگاه با نیروهای امنیتی، به سطح بالایی رسیده است و رسما در پی سرکوب دانشجویان و تحویل آنان به نهادهای بیرون دانشگاه هستند.

پدرام معینی فعال سیاسی و دانشجوی دکترای جامعه‌شناسی سیاسی دانشگاه آزاد تهران واحد علوم تحقیقات، شامگاه روز شنبه دوم مهرماه، توسط مامورین لباس شخصی بازداشت و پس از تفتیش منزل مسکونی در تهران با سر و صورتی خونین به مکانی نامعلوم انتقال یافته است.

نهاد بازداشت کننده حین بازداشت و تفتیش منزل هیچ حکمی ارائه نداده و پس از بازداشت نیز تا بدین لحظه هیچ تماسی با خانواده نداشته است و از وضعیت وی اطلاعی در دست نیست.

علیرضا غمگسار دانشجوی رشته باستان‌شناسی دانشگاه کاشان ورودی ۹۸ در روزهای نخست اعتراضات در سبزه میدان رشت بازداشت شده و اکنون محل نگهداری وی زندان لاکان رشت است.

این دانشجو طی تماس تلفنی کوتاهی با خانواده خود، خبر از زخمی شدن با چاقو از ناحیه پشت را داده و از حق دسترسی به درمانگاه محروم مانده است.

مهدیار گرامی دانشجوی فیزیک دانشگاه شیراز ورودی ۱۴۰۰ امشب در لاهیجان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

از وضعیت فعلی و نهاد بازداشت کننده ایشان اطلاعی در دست نیست.

ریحانه ناصری دانشجوی فیزیک دانشگاه شیراز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

اکنون با وجود گذشت ۴ روز از زمان بازداشت وی از حق تماس محروم است و همچنان از وضعیت فعلی و مکان نگهداری ایشان اطلاعی در دست نیست

خون دانشجویان را در شیشه کرده‌اند و می‌گویند آیین ورودی نودانشجویان را برگزار می‌کنیم !

سال‌هاست که در هم‌دستی عیان مسئولین رده‌بالای دانشگاهی با نهادهای امنیتی و اطلاعاتی هیچ‌گونه تردیدی باقی نمانده. از وقاحت و وحشی‌گری‌های حراست دانشگاه تهران نیز نکته پنهانی برای تمامی دانشجویان وجود ندارد.

این‌بار و در هنگامه‌ی اعتراض سراسری مردم ایران، دانشجویان پشت سایر هم‌وطنان خود به حمایت از آن‌ها مشغول‌اند و سنگر دانشگاه را بیش از پیش محکم کرده‌اند. بزدلی و ترس فراگیری که مسئولین دانشگاهی در راس آن و نوکرانشان در قامت حراست دانشگاه به آن دچار شده‌اند، باعث شده تا بار دیگر دست به تعطیلی سراسری دانشگاه بزنند و این‌بار دیگر شرمی از بیان اینکه صرفا برای جلوگیری از ورود دانشجویان به مکانی که برای آن‌هاست این کار را کرده‌اند، ندارند.

در این میان اما دانشگاه تهران در اقدامی متناقض‌نما تصمیم به برگزاری آیین نودانشجویان در چهارشنبه ۶ مهر ماه، یعنی زمانی که عزیزان دانشجوی ما به خاطر پشتیبانی از مردم در زندان هستند و کلاس‌ها را از سر استیصال مجازی کرده‌اند، گرفته‌اند.

حتما برای آنهایی نیز که جشن نودانشجویان برگزار میکنید برنامه دارید تا در زمان مقرر تحویل نیروهای امنیتی دهید .

بدون تردید آگاهی فراگیری که این روزها در میان آحاد دانشجویان ساخته شده است، به خوبی حیله‌ی نهفته در پشت این قبیل اقدامات ریاکارانه را درک کرده و صف خود را از مسئولین بی‌شرم دانشگاهی جدا می‌کند. ما نیز بنا به وظیفه و رسالت همیشگی خود مبنی بر دفاع از حقوق دانشجویان، ضمن محکوم کردن برگزاری چنین اقدامی در شرایط فعلی، نودانشجویان گرانقدر را به برقراری ارتباط با خویش فرا می‌خوانیم.

می‌دانیم که آن‌ها نیز به خوبی آگاهند که مسئولین برگزاری چنین برنامه‌ای، همان کسانی هستند که در نابودی آزادی و حقوق اولیه‌ی تمامی دانشجویان، اعم از نو ورودی تا سایر گروه‌های دانشجویی، کوچک‌ترین تردیدی نداشته و نخواهند داشت.

یک روشنگری در مورد جشن نودانشجویان دانشگاه تهران

در این ساعات و پس از آن که بسیاری از دانشجویان خواهان تحریم جشن نودانشجویان در دانشگاه تهران هستند اخباری زرد را می‌شنویم که همگی برای فریب دانشجویان هستند.

افرادی که همه ما می‌دانیم از کجا دستور گرفته اند در حال پخش اخباری در مورد این جشن هستند که توجه دیگران را برای شرکت در آن جلب کنند.

ابتدا باید تاکید کنیم که شرکت در این جشن که در حال حاضر مضحک به حساب می آید اجباری نبوده و هیچ یک از فرایند ثبت نام از جمله گرفتن کارت دانشجویی در این جشن رخ نمی‌دهد.

و فرایند ثبت نام حضوری در اداره آموزش هر واحد انجام می‌پذیرد نه در این جشن.

شایعاتی نیز مبنی بر این پخش شده که همه زحمات این جشن را دانشجویان کشیده اند و حتی هزینه هایی از جیب خود تقبل کرده اند.

این ادعای مضحک را نیز اگر رد نکنیم دیگر همگان می‌دانند که همه ساله دانشگاه برای شوآف رسانه ای آن را از بودجه دولتی دانشجو برگزار میکند نه از جیب وی.

ساده بگوییم :

در روزگاری که روزانه چندین ماشین ون دانشجو از همین دانشگاه تحویل نهادهای حکومتی می‌دهید یا دانشجو را از خوابگاه اخراج میکنید و یا محل زندگی وی را در اختیار ماموران می‌گذارید نیازی به جشن دروغین شما نداریم و حتی برگزاری چنین مراسمی نیز برای ما ننگ است.

تجمع اعتراضی کارگران شهرداری یاسوج نسبت به عدم پرداخت 4 ماه حقوق مقابل شهرداری برای چندمین بار

کارگران شهرداری یاسوج برای انعکاس هرچه بیشتر صدای اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت 4 ماه حقوق برای چندمین بارمقابل شهرداری مرکز استان کهگیلویه و بویراحمدتجمع کردند.

کارگران تجمع کننده به خبرنگاریک رسانه محلی گفتند: تجمع ما بخاطر عدم پرداخت 4 ماه حقوق برگزارشده است.

بلند شدن دوباره صدای اعتراض کارگران مترو گلشهر به هشتگردنسبت بع عدم پرداخت بموقع حقوق همزمان با شروع سال تحصیلی

همزمان با شروع سال تحصیلی،برای باری دیگرجمعی از کارگران حراست و نگهداری مترو گلشهر به هشتگرد صدای اعتراضشان را نسبت به عدم پرداخت حقوق بلند کردند.

برپایه گزارش رسانه ای شده،تعدادی از کارگران حراست و نگهداری مترو گلشهر به هشتگرد که بابت مطالبات مزدی ماه‌های مرداد و شهریور طلبکارند، از پیمانکار خواستند ضمن پرداخت حقوق مرداد و شهریور، باقی مانده یک میلیون و صد هزار تومان عیدی و معوقه حقوق اردیبهشت ماه سال جاری را پرداخت کند.

کارگرانی که در بخش حراست و نگهداری مترو گلشهر به هشتگرد واقع در استان البرز مشغول کارند، نزدیک به 80 نفر هستند که سوابق کاری آن‌ها به 8 تا 10سال می‌رسد.

بیشتر این افراد که از کارگران باسابقه قطار شهری تهران به کرج محسوب می‌شوند، در نتیجه مشکلات مالی سالهای گذشته پیمانکار تا مدت‌ها با مشکل دریافت مطالبات روبرو بودند و از قرار معلوم هم اکنون حدود دو ماه حقوق دریافت نکرده‌اند.

به نقل از این کارگران گفته می‌شود که‌ عدم دریافت به موقع حقوق و پرداخت نشدن کامل حق عیدی در سال جاری تاثیرات منفی در شرایط زندگی‌شان گذاشته است.

این کارگران با یادآوری اینکه با شروع مدارس و ورود به مهر ماه، تامین مخارج زندگی برایمان دشوار شده است، در ادامه افزودند: متاسفانه همیشه واریز حقوق و مزایای کارگران حراست ونگهداری مترو گلشهر به هشتگرد یک ماه از مابقی نواحی ریلی کشور عقب‌تر است. بنابراین درخواست پرداخت مطالبات معوقه خود را برای تامین مخارج مربوط به شروع سال تحصیلی فرزندان خود را داریم.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید