اخباروگزارش های کارگری15-21 خرداد ماه 1401

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- پنجمین روز تجمع سراسری کارگران بازنشسته ومستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی در اعتراض به مصوبه هیأت وزیران مبنی بر افزایش 10 درصدی حقوق بازنشستگان غیرحداقل‌بگیر - بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران پیرامون ضرورت گسترش اعتراضات به رقم مصوب حقوق بازنشستگان- دومین تجمع اعتراضی همزمان وجداگانه کارگران دو کارخانه داروگر تهران و تولی پرس قزوین زیرمجموعه هلدینگ داروگر در خرداد ماه نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی- دیدار تعدادی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد و فعالان کارگری و کنشگران مدنی با خانواده های رضا شهابی و حسن سعیدی جمعه بیستم خردادماه ۱۴۰۱.

- ناصر موسوی بازداشت شد.

- تجمع اعتراضی فرهنگیان مال باخته بخش نشتا شهرستان تنکابن مقابل دادگاه تجدید نظرمازندران

- گردهمایی تشکل‌های کارگری ایرانی، فرانسوی و سوئیسی در حمایت از کارگران و معلمان ایران

*پنجمین روز تجمع سراسری کارگران بازنشسته ومستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی در اعتراض به مصوبه هیأت وزیران مبنی بر افزایش 10 درصدی حقوق بازنشستگان غیرحداقل‌بگیر

روز شنبه 21 خرداد، کارگران بازنشسته ومستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی استان های البرز،ایلام،خوزستان وهمدان با برپایی تجمع مقابل اداره کل کار درکرج وهمدان واستانداری درایلام واهواز وهمچنین کارگران بازنشسته ومستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی شوش وهفت تپه مقابل فرمانداری،پنجمین روز ازاعتراضشان را نسبت به مصوبه هیأت وزیران مبنی بر افزایش 10 درصدی حقوق بازنشستگان غیرحداقل‌بگیر،رقم زدند.

شعارها:

- تا حق خود نگیریم آروم نمی نشنیم

- می جنگیم میمریم ذلت نمی پذیریم

- دولت مردم فریب حق مارو پس بدید

- مبادی عدالت خجالت خجالت

- نه غزه نه لبنان ستم دیده همینجاست

- توپ تانک فشفشه وزیر باید گم بشه

- خجالت خجالت وزیر بی کفایت

- استاندار استاندار پاسخگو


سفره خالی کارگران بازنشسته سازمان تامین اجتماعی ایلام مقابل استانداری


گزارش رسانه ای شده:

بازنشستگان کارگری شوش خواستار تغییر مصوبه دولت در افزایش ده درصدی مستمری سایر سطوح شدند

بازنشستگان کارگری شهرستان شوش با حضور مقابل ساختمان فرمانداری، نسبت به افزایش ده درصدی مستمری سایر سطوح اعتراض کردند.

صبح امروز شنبه (۲۱ خرداد ماه) جمعی از بازنشستگان کارگری شهرستان شوش در اعتراض به اجرا نشدن مصوبه‌ی مزدی شورایعالی کار و تصمیم دولت مبنی بر افزایش ده درصدی مستمری سایر سطوح، مقابل ساختمان فرمانداری این شهرستان تجمع کردند.

حاضران با بیان اینکه خواستار افزایش حقوق برابر با مصوبه‌ی شورایعالی کارهستیم، گفتند: ما خواستار ابطال مصوبه افزایش ده درصدی حقوق هستیم در عین حال از دولت و سازمان تامین اجتماعی می‌خواهیم، تمام بازنشستگان کارگری کشور را مشمول افزایش مزدی شورایعالی کار سازند.

معترضان با بیان اینکه دولت با دخالت در کار تامین اجتماعی ضمن تخریب منابع مالی آن، استقلال تامین آن را برهم ریخته است، گفتند: چه دلیلی دارد دولت در قبال اعلام افزایش سالیانه حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی چند ماه سکوت کرد و به یکباره بازنشستگان را درشوک فرو برد و چرا تعدادی محدودی از نمایندگان مجلس قصد حمایت از این قانون‌شکنی را دارند؟

آنها افزودند: در تجمع امروز با فرماندار ملاقاتی انجام دادیم و مقرر شد موضوع مشکلات ما بازنشستگان را به مقامات بالاتر گزارش کنند.

*بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران پیرامون ضرورت گسترش اعتراضات به رقم مصوب حقوق بازنشستگان

روز پانزدهم خردادماه و پس از گذشت دو ماه و نیم از سال ۱۴۰۱، دولت افزایش حقوق بازنشستگان غیرحداقل‌بگیر تأمین اجتماعی و صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری را ۱۰ درصد اعلام کرد.

این مصوبه‌ی دولتی در حالی صورت گرفت که پیشتر افزایش دستمزد کارگران غیرحداقل‌بگیر ۳۸ درصد اعلام شده بود و نرخ تورم در سال جدید برای برخی از مایحتاج خوراکی ضروری به اذعان آمارهای رسمی به چند صد درصد نیز رسیده است.

این میزان از افزایش حقوق و مستمری برای بازنشستگان چیزی جز تعرضِ گسترده به سفره و معیشت خانواده‌های میلیونها بازنشسته نیست. معنای واقعیِ این سیاست، حتی انجماد مزدی نیز نیست بلکه با توجه به انفجار بزرگی که در قیمت کالاها و هزینه‌های زندگی رخ داده، کاهشی بی سابقه در میزان و سطح درآمدِ مزدبگیران است.

با نگاهی به نرخ واقعی سبد معیشت خانوار در سال جدید، به راحتی می‌توان دریافت که حتی افزایش حقوق کارگران و بازنشستگان حداقل‌بگیر نیز با وجود افزایش ۵۷ درصدی و با محاسبه کل مزایا هنوز زیر شش میلیون تومان است و این رقم هم چند برابر کمتر از هزینه‌های زندگی برای خانواده‌هاست.

این تعرض گسترده به معیشت کارگران و بازنشستگان از همان روز ۱۶ خرداد با اعتراضات گسترده‌ی بازنشستگان تأمین اجتماعی در شهرهای مختلف کشور روبرو شد و با فراخوان‌های تجمعات برای روزهای آتی، هر روز نیز به دامنه‌ی این اعتراضات افزوده می‌شود.

در این میان عبدالملکی وزیر کار در نهایت وقاحت اعلام می‌کند که دولت با چنین سیاستی میخواهد تا ضامن عملکرد و نظارت بر صندوق تأمین اجتماعی باشد تا مانع از ورشکستگی آن گردد. این درحالیست که عامل اصلی بحران در سازمان تأمین اجتماعی، خودِ دولت است که سالهاست بدهی‌های چند صد هزار میلیارد تومانی به این سازمان را نه تنها پرداخت نمی‌کند بلکه هر روزه به نحو جدیدی به سرمایه‌های کارگران در این سازمان دستبرد می‌زند.

باید دانست که سازمان تأمین اجتماعی یک نهاد مستقل است و از اندوخته‌های کارگران در زمان اشتغال‌شان که تحت عنوان حق بیمه پرداخت کرده‌اند ایجاد شده است. اما دولت با دست گذاشتن بر مدیریت این سازمان، آن را در اختیار گرفته و سرمایه‌های آن را به مانند اموال خود تصاحب می‌کند و یا گاهی مشکلات مالی خود را از طریق دست‌اندازی به آن تخفیف می‌دهد.

کارگران و بازنشستگان به خوبی می‌دانند که سازمان تأمین اجتماعی چنانچه بتواند طلب‌اش را از دولت پس بگیرد، مراودات مالی شرکت‌های تابعه شستا شفاف شده و مدیریت سازمان در اختیار نمایندگان واقعی کارگران باشد هنوز هم این امکان را دارد تا حقوق کافی برای مستمری‌بگیران‌اش پرداخت نماید.

از سوی دیگر شاهد هستیم که تشکل‌های حکومت‌ساخته که در چارچوب شبکه‌ای خانه‌ی کارگر و کانون‌های بازنشستگیِ حکومتی هستند در تلاش‌اند تا با دخالت گسترده در اعتراضات بازنشستگان و کارگران، هم مطالبه‌گری و هم اعتراض بازنشستگان را در چارچوب قانونی مصوبات شورای عالی کار نگاه دارند و هم آن را بعنوان دستاورد خود به خورد طبقه کارگر در ایران بدهند. از طرفی، با دخالتگری در اعتراضات بازنشستگان و کارگران تلاش می‌کنند تا در جدال جناحی با بخش دیگر حاکمیت که دولت و مجلس را در اختیار گرفته‌اند، بتوانند از نیروی کارگران سوءاستفاده کرده و به سهم‌خواهی از دسترنج و سرمایه‌های کارگران و بازنشستگان و خصوصاً سرمایه‌های سازمان تأمین اجتماعی دست یابند.

واقعیت این است که کارگران، بازنشستگان، معلمان و کل مزدبگیران در ایران خواستار افزایش دستمزد و حقوق تا سطح تأمین هزینه‌های واقعی زندگی برای خانواده‌ها هستند و زیر بار قوانین ضدکارگری و ضدانسانی و تحمیل زندگی‌های چندین برابر زیر خط فقر نمی‌روند. ما مزدبگیران ایران نمیخواهیم که زندگی‌مان با خط فقر نیز تداعی گردد. ما تولیدکنندگان تمامی نعمات و ثروت‌های جامعه هستیم و باید از یک زندگی شایسته‌ی انسانی برخوردار شویم. دستمزد و حقوق ما باید تأمین‌کننده هزینه‌های واقعی زندگی خانواده‌ها باشد و در تعیین رقم آن خود باید تصمیم‌گیر باشیم.

در این راستا و در اعتراض به تعیین رقم خفت‌بار افزایش ۱۰ درصدی حقوق‌ها، بازنشستگان تأمین اجتماعی و سایر صندوق‌های بازنشستگی کشور فراخوان به تداوم تجمع‌های اعتراضی داده‌اند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران ضمن حمایت از اقدامات اعتراضی بازنشستگان و بعنوان بخشی از این جنبش، اعلام می‌کند که تنها راه تحقق مطالبات کارگران و تمامی مزدبگیران در ایران اِعمال فشار گسترده از طریق تداوم اعتراضات است و برای نیل به این هدف، بازنشستگان در تمامی شهرها باید به میدان بیایند و کارگران بخش‌های مختلف نیز به هر شکل ممکن نسبت به وضعیت بد‌ معیشتی و سطح نازل دستمزد و حقوق دست به اعتراض بزنند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۲۱ خرداد ۱۴۰۱

*دومین تجمع اعتراضی همزمان وجداگانه کارگران دو کارخانه داروگر تهران و تولی پرس قزوین زیرمجموعه هلدینگ داروگر در خرداد ماه نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی

روز شنبه 21 خرداد برای دومین بار در خردادماه، کارگران دو کارخانه داروگر تهران و تولی پرس قزوین از زیرمجموعه های هلدینگ داروگربرای اعتراض به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی دست به تجمع همزمان در محل کارشان زدند.

قابل یاد آوری است که پیش ازاین در 7 خردادماه جاری هم این کارگران دست به تجمع زده بودند.


بنا به گزارش رسانه ای شده،صبح امروز (شنبه 21 خرداد ماه)، بیش از 250 نفر از کارگران کارخانه داروگر تهران و حدود 300 نفر از کارگران شرکت تولیدی تولی پرس قزوین که هر دو از شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ داروگر هستند، در محوطه این دو کارخانه تجمع کردند.

تجمع کنندگان گفتند:مطالبات مزدی کارگران شاغل در واحد داروگر تهران و تولی پرس قزوین با احتساب خرداد ماه سه ماه به تاخیر افتاده است، درعین حال کارگران واحد بسته‌بندی البرز که یک مجموعه مجزا در محوطه شرکت تولی پرس قزوین است؛ مطالبات خود را از ابتدای اسفند ماه دریافت نکرده‌اند.

آنها افزودند:جدا از مسئله به تاخیر افتادن چندین ماهه دستمزد کارگران این دو کارخانه در تهران و قزوین، از ابتدای سال جاری تولید در این دو واحد متوقف شده، کارگران کاری برای انجام ندارند.

کارگران معترض این دو واحد تولیدکننده محصولات شوینده و بهداشتی ادامه دادند:در مرحله نخست به دنبال از سر گیری فعالیت محل کار مان هستیم چراکه شرایط تولید در این دو کارخانه به دلیل بهره‌مندبودن از پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها و تجهیزات فراهم است و از اینکه چرا کارفرما هیچ تولیدی را بعداز چندین ماه آغاز نمی‌کند، سوالی است که هنوز بی پاسخ مانده.

آنها اضافه کردند:تاکنون چند تجمع اعتراضی در محل کار خود برپا کرده اند که آخرین آن در روز شنبه 7 خرداد ماه جاری در محدوده کارخانه و مقابل ورودی شرکت برگزار شد. این موضوع باعث شد بعد از مدت‌ها بازرسان اداره کار در محل کارخانه حاضر شوند اما تاکنون حضور آنها هیچ نتیجه‌ای دربرنداشته است.

کارگران کارخانه داروگر تهران که در کیلومتر 17 جاده قدیم واقع شده نیز گفتند: هیچ مشکلی برای تولید وجود ندارد و همه کارگران آماده کار هستند اما کارفرما به دلایل مختلف از تولید خودداری می‌کند.

کارگران معترض تولی پرس واقع در شهرک صنعتی البرز قزوین نیز گفتند: با ادامه روند فعلی این واحد تولیدی نگران تعطیلی کارخانه هستیم به همین دلیل چون کارگران از ابتدای سال جاری قرارداد ندارند، نگران از دست دادن شغل‌ خود هستند.

آن‌ها با بیان اینکه سه ماه حقوق دریافت نکرده‌ایم، تصریح کردند: مسئولان بجای پاسخگویی به خواسته هایمان برای ما نیروهای پلیس اعزام کردند.

*دیدار تعدادی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد و فعالان کارگری و کنشگران مدنی با خانواده های رضا شهابی و حسن سعیدی جمعه بیستم خردادماه ۱۴۰۱.


جمعه بیستم خردادماه تعدادی از اعضای سندیکا و چندتن از فعالان کارگری و کنشگران مدنی با خانواده های رضا شهابی و حسن سعیدی دوعضو زندانی سندیکا دیدار داشته اند .

دراین دیدار خانم منیره عبدی ، همسر اسماعیل عبدی معلم زندانی و خانم ژاله روح زاد همسر اسماعیل گرامی از کارگران بازنشسته زندانی نیز حضور داشتند .

رضا شهابی وحسن سعیدی به ترتیب در تاریخ ۲۲ و ۲۸ اردیبهشت توسط هجوم ماموران اطلاعات به منازلشان دستگیر و همچنان در بند ۲۰۹ زندان اوین محبوس میباشند.

*ناصر موسوی بازداشت شد.

ناصر موسوی بازرس انجمن صنفی معلمان فارس در شیراز توسط اداره اطلاعات شیراز بازداشت شد.

شایان ذکر است از سه روز پیش خبری از ناصر موسوی در دست نبود و امروز شنبه ۲۱ خرداد مشخص شد که او توسط اداره اطلاعات بازداشت شده است. متاسفانه در شیراز موج دستگیری ها و بازداشت فعالان صنفی از تجمع ۱۱ اردیبهشت تا به امروز رو به گسترش بوده است.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران هشدار می دهد روند انسداد کنونی، نه تنها راه حلی برای کمترین گشایش در وضعیت پیچیده دشوار کنونی نیست، بلکه به افزایش اعتراضات و دامنه ی آن منجر خواهد شد. معلمان ایران همچنان دولتمردان را به بازگشت به قانون اساسی و مصوبات قانونی و تعطیل شده دعوت می نمایند.

*تجمع اعتراضی فرهنگیان مال باخته بخش نشتا شهرستان تنکابن مقابل دادگاه تجدید نظرمازندران

روز شنبه 21 خرداد، فرهنگیان مال باخته بخش نشتا شهرستان تنکابن برای اعتراض دست به تجمع مقابل دادگاه تجدید نظرمازندران در ساری زدند.

براساس گزارشات رسانه ای شده،روابط عمومی دادگستری مازندران در پی این تجمع مقابل در ورودی دادگاه تجدید نظر مازندران در ساری، نوشت:پرونده‌ای با موضوع زمین در خصوص بیش از 150 نفر از فرهنگیان بخش نشتا در یکی از شعبات دادگاه تجدید نظر استان مفتوح است. بنا به ادعای شاکیان، زمین را با کاربری مسکونی از "شرکت مدنی فرهنگ" خریداری کردند اما در زمان انتقال سند با مشکل مواجه و متوجه شدند کاربری زمین کشاورزی است و قابل تغییر کاربری و مسکونی شدن نیست.

*گردهمایی تشکل‌های کارگری ایرانی، فرانسوی و سوئیسی در حمایت از کارگران و معلمان ایران

حامیان حقوق کارگران و معلمان ایران همزمان با نشست سالانه سازمان جهانی کار، به دعوت چندین سندیکای کارگری فرانسوی و سوئیسی و تشکل‌های کارگری مستقل ایرانی در خارج کشور در ژنو دست به تجمع زدند.

برگرفته از کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخباروگزارش های کارگری 19 و 20 خرداد ماه 1401

- فراخوان تجمع اعتراضی سراسری شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران نسبت به عدم اجرای همسان‌سازی، رتبه‌بندی، بازداشت‌های غیر قانونی فعالان صنفی و سناریوسازی‌های صدا و سیما

- فراخوان تجمع بزرگ وسراسری بازنشستگان

- چهارمین روز راهپیمایی وتجمع سراسری کارگران بازنشسته ومستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی در اعتراض به مصوبه هیأت وزیران مبنی بر افزایش 10 درصدی حقوق بازنشستگان غیرحداقل‌بگیر

- کنش های کارگران شهرداری های کشور درنیمه اول خرداد ماه 1401

- ادامه اعتصاب غذای اسکندر لطفی وانتقالش به مکانی نامعلوم

- ملاقات کابینی سمانه عابدینی با همسرش جعفر ابراهیمی

- تفتیش منزل منزل محمد حسن پوره

- بازداشت کامیار فکور توسط نیروهای امنیتی

- نگرانی شدید سندیکای کارگران شرکت واحد از وخامت بد جسمانی رضا شهابی، که همچنان در بند ۲۰۹ زیر بازجویی های شدید بازجویان وزرات اطلاعات قراردارد.

- امروز نوزدهم خرداد حسن سعیدی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد با خانواده اش ملاقات داشته است

- بیانیه‌ی مشترک اتحادیه، انجمن‌های علمی-دانشجویی و دانشجویان علوم اجتماعی کشوردررابطه با بازداشت روناک رضایی، دانشجوی ارشد مطالعات فرهنگی دانشگاه علامه طباطبایی

- تقدیرنامه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران از حامیان و امضاکنندگانِ طومار اعتراضی برای آزادی معلمان و کارگران

- تقدیرنامه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران از حامیان و امضاکنندگانِ طومار اعتراضی برای آزادی معلمان و کارگران

- حمایت سندیکای کارکنان راه‌آهن و حمل‌ونقل آلمان از کارگران و فعالان زندانی در ایران و مطالبه اخراج نمایندگان جمهوری اسلامی از هیأت مدیره سازمان جهانی کار

- جان باختن 2 کارگر مقنی در تربت جام براثر ریزش دیواره چاه قنات

*فراخوان تجمع اعتراضی سراسری شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران نسبت به عدم اجرای همسان‌سازی، رتبه‌بندی، بازداشت‌های غیر قانونی فعالان صنفی و سناریوسازی‌های صدا و سیما

روز پنج شنبه 19 خرداد، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران فراخوانی برای تجمع برای اعتراض سراسری بشرح زیر منتشر کرد:

همکاران گران‌قدر، مردم شریف ایران!

بیش از دو دهه است که معلمان ایران و نمایندگان آن‌ها در تشکل‌های صنفی، در چهارچوب قوانین موضوعه کشور به روش‌های مختلف _همواره مصرانه و صریح_ مطالبات خود را پیگیری کرده‌اند؛ مطالباتی که علاوه بر کرامت و معیشت فرهنگیان، کرامت و حقوق بدیهی دانش‌آموزان و فرزندان این مرز و بوم، منجمله امکانات آموزشی رایگان، کیفی و مطابق با استانداردهای روز را نیز شامل می‌شود.

جای تاسف است که در تمام این سال‌ها، مسئولانِ امر، همواره و در هرحرکت قانونی، مشروع و حق‌طلبانه‌ی فرهنگیان، آن روش‌های قانونی را نادرست تلقی کرده و در هر کدام از این کنش‌ها، چند نفر از معلمان را بازداشت کرده‌اند.

ما بارها از مسئولان خواسته‌ایم که با نبستنِ راهِ گفتگو ومذاکره، حرف‌های ما را بشنوند و درصدد رفع معضلات برآیند. ما در تمامی جلسات، معضلات و کمبود‌ها را مشخص کرده و راه حل‌های عملی ارائه کرده‌ایم، با این‌که در بادی امر، سخنان‌مان را پذیرفته‌اند، امّا هیچ‌گاه به قول‌های خود عمل نکرده‌اند.

برای شنیده‌شدن مطالبات‌مان، طومارها و نامه‌ها نوشته و تحویل داده‌ایم و نهایتاً و علی‌رغم میل باطنی مجبور به برگزاری تجمعات اعتراضیِ قانونی شده‌ایم تا شاید به خواب رفتگان صدای ما را بشنوند.

در سال ۱۴۰۰، اعتراضات سراسری معلمان در ۲۰۰ شهر برگزار شد و خواسته‌های قانونی فرهنگیان صریحاً و به بانگ بلند اعلام گردید. این تجمعات، مدنی، مسالمت‌آمیز و مبتنی بر اصل ۲۷ قانون اساسی، با این‌که دستاورد بزرگی برای معلمان و کلیت جنبش مطالباتی کشور محسوب شده و در تاریخ مبارزات صنفی و مدنی به یادگار خواهد ماند، هیچ‌گاه پاسخ مناسب دریافت نکرد. تجمعاتی که فارغ از نتایج ملموس مادی، روحیه کرامت و اعتبار و شکوه حق‌خواهی و عدالت‌طلبی را در پیکره‌ی جامعه تقویت کرد.

عظمت و شکوه تجمعات اعتراضی معلمان در سراسر کشور نمی‌توانست از دید هیچ ناظری مغفول بماند، امّا مسئولان در دولت و مجلس، این‌بار نیز طوری رفتار کردند که انگار صدای ما را نشنیده‌اند.

نکته‌ی قابل تامل این‌جاست که مسئولان در ادوار مختلف_با تفاوت در گرایش و سلایق سیاسی و مدیریتی شان_ در یک مورد اتفاق‌ِ نظر داشتند و آن هم در شیوه (پاسخ‌نگویی) آنان بود. آن‌ها، به‌اتفاق با خواسته‌های قانونیِ ما با یک روشِ واحد برخورد کردند:

"سرکوب و بازداشت فعالان صنفی معلمان و پرونده‌سازی، و اخیراً سناریوسازی علیه بهترین معلمان ایران".

طُرفه این‌که به‌خوبی می‌دانند، سرکوب و بازداشت هیچ حاصلی جز تخریب آخرین بقایای دیوارهای اعتماد به مسئولان نداشته و اتفاقاً اراده‌ی معلمان را برای مطالبه‌ی خواسته‌های برحق‌ تقویت کرده‌است.

در چند ماه گذشته و در پی برگزاری تجمعات سراسری معلمان، اتهام‌زنی و سناریوسازی امنیتی علیه فعالان صنفی معلمان و کارگران، به‌عنوان آخرین حربه برای تقابل با اعتراضات و مطالبات صنفی، به مجموعه‌ی روش‌های سرکوب افزوده شده‌است.

همگان می‌دانند که این روش‌ها، هیچ‌گاه افکار عمومی را قانع نکرده و به مصداقِ قول مولاناً "از قضا سرکنگبین صفرا فزود" نگاه جامعه را نسبت به سناریوسازان منفی‌تر کرده‌است، هم‌چنین این‌نکته را به ذهن تداعی نموده که مگر پیش‌تر، توانسته‌اند از این روش‌های نخ‌نما‌شده، سودی ببرند!؟

از سوی دیگر، خواسته‌ی معلمان تلاشگر و فرهیخته‌ی این خاک عزیز، فضیلت ِ دانش، زیستن با کرامت، معیشت و رفاه همگانی است، یقیناً این خواسته‌ها با مُسکن‌های کم اثر و موقت قابل حل نیستند و یا با حمله‌هایی از جنس سرکوب و سناریوسازی، فراموش شدنی نیستند و مترفع نخواهند شد.

ساختارهای ناکارآمد اجرایی و سازمانی که برای خوش‌خدمتی به بالادستی‌ها و ارباب قدرت و ثروت، تلاش می‌کنند که مطالبه‌گری کانون‌ها و انجمن‌های صنفی معلمان را به جریانی‌های سیاسی داخلی و خارجی نسبت دهند، تنها و تنها یک پیام را به جامعه منتقل می‌کنند:

"درماندگی و ناکارآمدی ساختار اجرایی و مدیریتی کشور برای پاسخ به خواسته‌های قانونی معلمان! از جمله اصل سی‌ام قانون اساسی، همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و اجرای قانون رتبه‌بندی" و...

لازم است با اتکا به روش‌معلمانه‌ی خویش و به‌ تکرار، به مدیران و مسئولان امر در قوای سه‌گانه توضیح دهیم که مطالبه‌گری حق‌طلبانه‌ی معلمانِ این کشور، محدود به دوره حکومت یک جریان خاص در کشور نبوده و نیست، هم‌چنین، این فعالیت‌ها، صرفاً در چهارچوب قانون و بر بستر قانون اساسی و حقوقِ حقه‌ی شهروندی صورت می‌پذیرد، لذا سرکوب اعتراضات و مطالبه‌گری‌های صنفی، مشکلات جامعه را حل نمی‌کند و متاسفانه فاصله‌ی بین ملت_دولت را بیش‌تر خواهد کرد.

ما از دولتیان و مجلس نشینان می‌پرسیم:

مگر رتبه‌بندی در مجلس به قانون تبدیل نشده‌‌است؟ مگر قرار نبود که از ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ اجرایی شود؟ مگر بازه‌ی زمانی اجرای آن، نهایتاً تا ۱۸ خرداد نبود؟

چرا با وجود افزایش لجام‌گسیخته تورم، از اجرای آن سرباز زده‌اید؟

معلمان ایران، توامان از درغگویی و تبعیض بیزارند.

پیش‌کسوتان فرهنگی، چه گناهی کرده‌اند که باید، سال‌های سال با وعده و وعیدهای واهی منتظر اجرای همسان‌سازی حقوق باشند؟!

ما بدین‌وسیله به اطلاع مدیران و مسئولان می‌رسانیم که شما در آزمون اجرای طرح رتبه‌بندی و همسان‌سازی، بارها فرصت داشتید که نمره قبولی کسب کنید، امّا هر بار از این آزمون سرشکسته بیرون آمدید، همان‌گونه که در اجرای قانون ۱۷ سال مغفول مانده مدیریت خدمات کشوری سرشکسته شدید.

دولتیان و مجلس‌نشینان!

نیک می‌دانید که هم‌چون گذشته، تنها به اعلام خواسته‌مان اکتفا نمی‌کنیم و این مطالبات را با جدیت، اتحاد و هوشیاری پیگیری خواهیم کرد، زیرا براین باوریم که آموزش و پرورش کشور، در تمامی ادوار، در اولویتِ شما نبوده و نیست. یقین داریم که درباورتان تا زمانی که جوانترین معلمان شاغل، بازنشسته شوند، رتبه‌بندی را اجرا نخواهید کرد. پس مجبوریم مطالبه‌گری خود را هم‌چنان و با گام‌هایی استوارتر ادامه‌دهیم.

امروز پرسش افکار عمومی این‌است: چرا معلمانی که تمام تلاش و هم و غم‌شان آبادانی، رفاه، سلامت، شادابی، خردورزی و کرامت برای تمام مردم ایران است را با اتهامات واهی بازداشت می‌کنید؟

چه کسانی امنیت ملی و آسایش جامعه را به خطر می‌اندازند؟ معلمان تلاشگر و کنشگران شریف؟ یا غارت‌گران اموال مردم؟

چرا صدا و سیما، دزدان بیت‌المال را _علیرغم احراز مجرمیت_ با نام اختصاری معرفی می‌کند! امّا معلمانی را که هیچ کدام از مراحل رسیدگی به پرونده‌شان طی نشده و مجرمیتِ آنان اثبات نشده، طی سناریویی ناجوان‌مردانه، متهم جلوه می‌دهد!؟ "اینَ تذهبون"؟

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، با صدایی رسا، از شما می‌خواهد:

اگر سندی، دال بر مجرمیتِ فعالان صنفی دارید، به صورت شفاف منتشر کنید و همکاران شریف ما را در دادگاه‌های علنی محاکمه کنید تا از خودشان دفاع نمایند:

"تا سیه‌روی شود هرکه در او غش باشد"

چرا و به استناد به کدامین قانون، فعالان صنفی را بیش از موعد مقرر شده در قانون (سی روز) در بازداشتِ به‌اصطلاح "موقت" نگه میدارید؟

به کدام حق و به استناد به کدام قانون وقتی قرار بازداشت، توسط قاضی به قرار وثیقه تبدیل می‌شود، برخلاف قانون آن‌ها را در بازداشت نگه می‌دارید؟

به استناد کدام قانون، اصرار بر اطاله بازداشت و دادرسی دارید؟ آیا غیر از این است که در ساخت سناریوتان با شکست مواجه شده‌اید؟

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، به نمایندگی از معلمان مطالبه‌گر کشوراعلام می‌نماید:

فعالیتِ کانون‌ها و انجمن‌های صنفی، جریانی مستقل، حق‌خواهانه، مستمر، ریشه‌دار و هم‌چون درختی تناور است که هیچ‌گاه قابل حذف نیست؛ پس به جای تلاش برای افزودن به دامنه‌ی سرکوب، تن به گفتگو دهید، صدای معلمان را بشنوید و به مطالبات برحق و صنفیِ آنان، جامه‌ی عمل بپوشانید.

ما صریح و قاطعانه اعلام می‌کنیم که لازم است سریعاً دست از سرکوب بردارید،اسماعیل عبدی ،رسول بداقی،محمد فلاحی،مژگان باقری،اسکندرلطفی،مسعود نیکخواه،شعبان محمدی ،جعفرابراهیمی ،محمد حبیبی،اصغرامیرزادگان،محمد عالیشوندی،محمدعلی زحمتکش،هاشم خواستار ،عبدالرزاق امیری ،حمید عباسی ،غلامرضا غلامی‌کندازی ،ایرج رهنما ،جبار دوستی ومهدی فتحی بهترین معلمان ایران زمین هستند و تلاش آن‌ها برای اعتلای فرهنگ این کشور بوده‌است، بدون شک، نمی‌توان اندیشه و تفکر را زندانی کرد.

ما هم‌چنان امید داریم که به این نتیجه رسیده باشید:

فعالیت‌های کانون‌ها و انجمن صنفی، قائم به فرد نبوده و از دلِ بدنه خودجوش معلمان مطالبه‌گر سراسر ایران نشات گرفته‌است، این حرکت، شعله‌ای نیست که با سرکوب خاموش شود و از هستی محو گردد.

دولتیان و مجلس نشینان!

با صدایی بلند و رسا اعلام می‌کنیم، چنان‌چه همکاران ما سریعاً و بی‌قید و شرط آزاد نشوند، و خواسته‌های به‌حق و قانونیِ معلمانِ ایران اجرا نشوند، اعتراضات صنفی ادامه خواهد یافت.

بر همین مبنا و با استناد به اصل بیست و هفتم قانون اساسی، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، از فرهنگیان شریف در جای‌جای ایران عزیز دعوت به‌عمل می‌آورد، در تجمع اعتراضی روز پنج‌شنبه_۲۶_خرداد، که از ساعت ۱۰ الی ۱۲ ظهر برگزار می‌گردد شرکت نمایند و حقوق قانونی خود را مطالبه کنند.

مکان تجمع:

تهران: مقابل مجلس شورای اسلامی

استان‌ها: ادارات کل

شهرستان‌ها: ادارات شهرستان

خواسته‌های فرهنگیان کشور، هم‌چون گذشته روشن است:

عدالت آموزشی برای همه دانش‌آموزان

اجرای اصل سی‌ام قانون اساسی

اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری

اجرای قانون رتبه بندی

اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان

آزادی بی قید وشرط فعالین صنفی

تشکیل دادگاه رسانه و مطبوعات برای ناشرین ویدئوی صدا و سیما علیه فعالین صنفی

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

۱۹ خرداد ۱۴۰۱

*فراخوان تجمع بزرگ وسراسری بازنشستگان

زمان: یکشنبه 22 خرداد - ساعت 10 و30 صبح

مکان: تهران مقابل سازمان برنامه و بودجه

شهرستان‌ها: مقابل صندوق بازنشستگی کشوری

درخواست های بازنشستگان ومستمری بگیران تامین اجتماعی:

1- ابطال فوری مصوبه خلاف قانون هیئت دولت درباره افزایش ده درصدی سایر سطوح

2- لازم اجراء بودن تصمیمات شورایعالی کار بدون تصویب در هئیت دولت

3- اجرای صد درصد همسان‌سازی و پرداخت معوقات از سال ۹۹

4- افزایش حداقل حقوق بالاتر از خط فقر ، اعمال ضریب زمان بازنشستگی برای سایر سطوح و ترمیم حقوق ها براساس سبد معیشت و تورم

5- تشکیل صندوق حمایتی مجزا با بودجه دولتی برای گروههای حمایتی

6- تصویب قانونی برای جلوگیری از دست‌اندازی و استقراض دولت‌ها از صندوق سازمان تامین اجتماعی و پرداخت عاجل بدهی‌های دولت به صندوق با اعمال دیرکرد

7- نظارت واقعی بازنشستگان به داراییهای صندوقها و گزارش شفاف و کامل آن در عرصه عمومی

*چهارمین روز راهپیمایی وتجمع سراسری کارگران بازنشسته ومستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی در اعتراض به مصوبه هیأت وزیران مبنی بر افزایش 10 درصدی حقوق بازنشستگان غیرحداقل‌بگیر

فیلم ها وخبرهای منتشره درشبکه های اجتماعی حاکی از ادامه راهپیمایی وتجمع کارگران بازنشسته ومستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی استان های البرز،زنجان،گیلان ومرکزی بتاریخ 19 اردیبهشت برای چهارمین روزمتالی در شهرهای کرج،زنجان،رشت واراک می باشد.

*کنش های کارگران شهرداری های کشور درنیمه اول خرداد ماه 1401

توضیحات

رخداد

بخش

محل خدمت

شهرداری شهر

تاریخ

شماره

در مقابل استانداری به دلیل عدم پرداخت پنج ماه حقوق

تجمع

دولتی

خدمات شهری / پسماند

یاسوج

01/03/1401

1

به دلیل عدم دریافت حقوق ها در سال جاری

تجمع

دولتی

خدمات شهری

فسا

01/03/1401

2

نسبت به عدم در یافت حقوق از اسفند ماه

اعتراض

دولتی

خدمات شهری / فضای سبز

اهر

02/03/1401

3

نسبت به عدم پرداخت حقوق ها بصورت ماهانه

اعتراض

نامعلوم

نامعلوم

زاهدان

02/03/1401

4

10 تن از رانندگان که در اعتصاب اردیبهشت ماه شرکت داشتند پس از ده روز آزاد شدند

آزادی از زندان

دولتی

اتوبوسرانی

تهران

04/03/1401

5

راهبران مترو به دلیل افزایش حقوق 10 درصدی نسبت به سال پیش سرعت انتقال مسافرین را کاهش دادند

اعتراض

خصوصی

مترو

تهران

07/03/1401

6

عدم افزایش حقوق

اعتصاب

نامعلوم

پسماند

اهواز

13/03/1401

7

*ادامه اعتصاب غذای اسکندر لطفی وانتقالش به مکانی نامعلوم

صالح نیکبخت وکیل اسکندر لطفی در پیامی که در صفحه توییتر خود منتشر کرد، از انتقال موکلش به مکانی نامعلوم خبر داد، وی در این نوشت:

موکلم اسکندرلطفی معلم که از ۹ روز پیش اعتصاب غذا کرده‌است از مریوان به شهر نامعلومی منتقل شده. جانش در خطر است.

*ملاقات کابینی سمانه عابدینی با همسرش جعفر ابراهیمی

در ملاقات کابینی که روز پنج شنبه ۱۹ خرداد سمانه عابدینی همسر جعفر ابراهیمی بازرس شورای هماهنگی با او داشته شرایط جسمی و روحی این معلم زندانی را بسیار خوب اعلام نموده است.

شایان ذکر است جعفرابراهیمی کماکان در بند ۲۰۹ زندان اوین و در اتاق های چند نفره زندانی است.رسول بداقی،مسعود نیکخواه ،شعبان محمدی دیگر معلمان زندانی ۲۰۹ هنوز جدا از هم به سر می برند.همچنین در توییتی که از صالح نیکبخت وکیل اسکندر لطفی سخنگوی شورای هماهنگی منتشر شده، از انتقال او علی رغم اعتصاب غذا به مکانی نامعلوم خبر داده است.

*تفتیش منزل منزل محمد حسن پوره

مأموران اطلاعات روز چهارشنبه به تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۱۸ ساعت ۰۷:۳۰ با مراجعه به منزل محمد حسن پوره معلم و فعال صنفی، اقدام به بازرسی و تفتیش منزل به منظور ضبط تلفن همراه و بازداشت این فعال صنفی نمودند‌.

لازم به ذکر است ؛ مأموران در تاریخ ۲۵ فروردین به منزل آقای پوره مراجعه و تلفن همراه ایشان را توقیف و همراه خود بردند.

از تاریخ توقیف تلفن همراه ایشان (۲۵ فروردین‌ماه ۱۴۰۱) ایشان بدلیل نداشتن امکان ارتباطی در فضای مجازی فعالیتی به جز حمایت از اعتصاب غذای آقایان اسکندرلطفی و اصغرامیرزادگان دو معلم بازداشتی اعتصاب کننده نداشته است.

*بازداشت کامیار فکور توسط نیروهای امنیتی

صبح روز پنج شنبه 19 خرداد،کامیار فکور، روزنامه نگار و فعال اجتماعی توسط نیروهای امنیتی ضمن تفتیش منزل شخصی اش بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. علت بازداشت وی اعلام نشده است.

*نگرانی شدید سندیکای کارگران شرکت واحد از وخامت بد جسمانی رضا شهابی، که همچنان در بند ۲۰۹ زیر بازجویی های شدید بازجویان وزرات اطلاعات قراردارد.

امروز نوزدهم خرداد ماه خانواده رضا شهابی از اعضای هیئت مدیره سندیکا با این کارگر دربند ملاقاتی کابینی داشتند .

آقای شهابی از شرایط وخیم جسمانی ابراز ناراحتی شدید داشتند بطوری که سمت چپ بدنشان بطور مرتب یا خواب میرود و یا گز گز میکند و سمت چپ صورتشان هم بی حس میشود . کمردرد وگردن درد هم از تبعات جراحی مهره های گردن وکمر در زندان قبلی ایشان است حدود سه ماه پیش این کارگر زندانی به دلیل سنگ کلیه چند بار مورد عمل جراحی قرار گرفته است که مدارک پزشکی اش هم موجود است با توجه به شرایط وخیم جسمانی ایشان بارها درخواست دکتر داشته اند ، اما متاسفانه مسئولین ۲۰۹ گفته اند که در حال حاضر دکتر ندارند و سرشان شلوغ است و فقط به دادن داروهایش بسنده کرده اند .

رضا شهابی درملاقات امروز اعلام داشته که دائما تحت بازجویی بسر میبرد و تا کنون ۱۸۰ برگه بازجویی تحویل داده است و بازجو دائما قصد دارد مسائلی که هیچ ارتباطی به ایشان ندارد را به این فعال سندیکایی مرتبط کند و با تحت فشار گذاشتن قصد دارد، شهابی علیه خودش دست به اقرار کذب بزند .

طبق گفته های شهابی به خانواده اش درملاقات بازجو با تهدید به ایشان گفته این جا قدرت مطلق من هستم و نه تنها آزاد نمیشوی بلکه از همین جا محکومیتی طولانی خواهی گرفت و مستقیم به زندان خواهی رفت و به هیچ عنوان به فکر قرار وثیقه و آزادی نباش ،و هرکاری هم میخواهی بکن .

این فعال سندیکایی تصمیم داشته بعد از پایان قرار بازداشت یک ماهه دست با اعتصاب غذا بزند و مصرف داروهایش را هم قطع کند که با درخواست های مکرر همسر و فرزندانش قرار شد فعلا به مصرف داروهایش ادامه دهد .

سندیکای کارگران شرکت واحد ضمن نگرانی عمیق شرایط وخیم جسمانی آقای شهابی ، به زندانبان و قوه قضائیه اعلام میدارد، عواقب هرگونه شرایط وخامت جسمانی این کارگر زندانی بعهده زندانبان و مسئولین قضایی است .

سندیکای کارگران شرکت واحد رسیدگی پزشکی به زندانیان را از وظایف زندانبان میداند و خواستار رسیدگی سریع و اورژانسی به وضعیت جسمانی شهابی و آزادی بی قید وشرط ایشان میباشد.

*امروز نوزدهم خرداد حسن سعیدی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد با خانواده اش ملاقات داشته است .

حسن سعیدی از اعضای شناخته شده سندیکای کارگران شرکت واحد که از ۲۸اردیبهشت ماه در بند ۲۰۹ زندان اوین در بازداشت بسر میبرد با خانواده اش ملاقات تلفنی داشته است .

این فعال سندیکایی که با پرونده سازی واتهامات واهی همچنان در بازداشت وزرات اطلاعات میباشد به خانواده اش اعلام کرده بطور مرتب از بدن درد و سردرد های شدید رنج میبرد و از مسئولین بند ۲۰۹ درخواست کرده که ایشان را اعزام به بهداری کنند که متاسفانه مسئولین زندان تنها به دادن یه قرص اکتفا کرده اند .

آقای سعیدی از هفته گذشته بازجویی اش بپایان رسیده اما همچنان در بلاتکلیفی و دربند ۲۰۹ بسر میبرد .

سندیکای کارگران شرکت واحد ضمن ابراز نگرانی برای سلامتی این کارگر زندانی ، خواستار آزادی بی قید وشرط ایشان میباشد.

*بیانیه‌ی مشترک اتحادیه، انجمن‌های علمی-دانشجویی و دانشجویان علوم اجتماعی کشوردررابطه با بازداشت روناک رضایی، دانشجوی ارشد مطالعات فرهنگی دانشگاه علامه طباطبایی

متأسفانه باخبر شدیم که روناک رضایی، دانشجوی ارشد مطالعات فرهنگی دانشگاه علامه طباطبایی چند روز است که در آبادان بازداشت شده است. روناک انسانی دغدغه‌مند و محققی پر تلاش است که برای تحقیق بر روی پایان‌نامه‌اش در آبادان حضور داشت. با وقایع دردناک اخیر آبادان و مصائبی که مردم آبادان در حادثه‌ی متروپل متحمل شدند، در بند و به اسارت رفتن انسان‌هایی که جرمی جز تحمل درد، رنج، ظلم و بلندکردن صدای مظلومان ندارند، بر اندوهمان افزود. متاسفانه روناک نیز در چنین مظلمه‌ای گرفتار آمده است. ما ضمن تسلیت به هم‌وطنان عزیز آبادانی، بازداشت خانم رضایی را به شدت محکوم کرده و خواستار آزادی فوری و بی‌قید شرط او هستیم.

گفتنی است که شهروندان طبق قانون اساسی کشورمان، دارای حق مسلم اعتراض (طبق ماده ۲۷ قانون اساسی) هستند و بر همین اساس ما هر نوع دستگیری پیش از دادگاه را به شدت محکوم می‌کنیم. روناک و دیگر روناک‌ها محقق و شهروندان دلسوز این خاک‌اند و قطعا جای هیچ محقق و منتقدی در زندان نیست.

لیست منتشرکنندگان :

انجمن علمی-دانشجویی علوم ارتباطات دانشگاه تهران

انجمن علمی-دانشجویی سیاستگذاری عمومی دانشگاه تهران

انجمن علمی-دانشجویی جامعه‌شناسی دانشگاه تهران

انجمن علمی-دانشجویی انسان‌شناسی دانشگاه تهران

انجمن علمی-دانشجویی مطالعات فرهنگی‌ دانشگاه علامه طباطبائی

انجمن علمی-دانشجویی سیاستگذاری اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی

انجمن علمی-دانشجویی جامعه شناسی دانشگاه شهید بهشتی

انجمن علمی-دانشجویی‌ مطالعات فرهنگی دانشگاه علم و فرهنگ

انجمن علمی-دانشجویی برنامه ریزی اجتماعی دانشگاه علامه طباطبائی

انجمن علمی-دانشجویی جامعه شناسی دانشگاه علامه طباطبائی

انجمن علمی-دانشجویی جامعه شناسی دانشگاه کردستان

انجمن علمی-دانشجویی علوم اجتماعی دانشگاه تبریز

و بسیاری از دانشجویان، فارغ التحصیلان و علاقه مندان حوزه ی علوم اجتماعی کشور و خبرگزاری‌ها و شبکه‌های اجتماعی مستقل

«اتحادیه انجمن‌های علمی-دانشجویی سراسر کشور» ضمن تشکر از تمام افراد، انجمن‌ها و نهادهایی که در انتشار این بیانیه مشارکت داشتند، از انجمن‌های علمی-دانشجویی علوم اجتماعی دعوت میکند تا ضمن انتشار متن بیانیه و حمایت از این رویکرد، برای اضافه شدن به لیست فوق با ما در ارتباط باشید.

*این لیست به طور مستمر به روزرسانی خواهد شد.

*تقدیرنامه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران از حامیان و امضاکنندگانِ طومار اعتراضی برای آزا تقدیرنامه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران از حامیان و امضاکنندگانِ طومار اعتراضی برای آزادی معلمان و کارگران دی معلمان و کارگران

مردم شریف ایران، معلمان و کارگران گرامی!

با همت و حمایت شما عزیزان، تعداد امضاهای طومار اعتراضی برای آزادی معلمان و کارگران بازداشتی از میزان پیش‌بینی شده هم فراتر رفت. حمایت شما، دلگرمی و ایمان ما را صد چندان نمود.

ما، همراهی شما را به‌عنوان سرمایه‌ی بزرگِ اجتماعی، ارج می‌نهیم و یقین داریم که این حرکت در تاریخ عدالت‌خواهی صنفی به‌یادگار خواهد ماند.

همراهان گران‌قدر، تلاش جمعی ما برای آزادی دوستان دربند کماکان و با شدت و قدرت ادامه دارد، اما لازم دانستیم که بدین‌وسیله از همه عزیزانی که در امضا، معرفی و بازنشر متن طومار اعتراضی همراهی کردند سپاسگزاری کنیم.

هم‌چنین از تمامی تشکل‌های صنفی و فعالان و نمایندگان صنفی در سراسر جهان که از طومار اعتراضی استقبال کرده، آن‌را امضا و به دیگران معرفی کردند نیز تشکر می‌کنیم.

همراهان گران‌قدر!

شورای هماهنگی، پس جمع آوری امضا با هدف آزادی دوستان دربند، و ارسالِ آن به سازمان جهانی کار (ILO) وارد مرحله‌ی دیگری از اعتراضات صنفی شد. به همین منظور، فراخوان برگزاری تجمع اعتراضی را در روز پنج‌شنبه ۲۶ خرداد اعلام کرد که امیدواریم با حمایت قاطعانه‌ی شما عزیزان از این اعتراض قانونی، حقوق فراموش شده‌ی فرهنگیان ایران را به دست آوریم و آزادی عزیزان دربند خود را طلب کنیم.

متن طومار اعتراضی امضا شده، امروز جمعه بیستم خرداد، به اجلاس سازمان جهانی کار تقدیم شد و امیدواریم با حمایت تشکل‌های صنفی بین‌المللی این متن اعتراضی به مثابه یکی از ضمائم استنادی به همراه لایحه اعتراضی رسمی در دفتر کمیسیون آزادی تشکل‌ها در سازمان جهانی کار(ILO)، ثبت و پیگیری گردد.

متعاقبا همه شما عزیزان را در جریان روند بررسی و اقدامات انجام شده در مورد این اعتراض رسمی قرار خواهیم داد.

*حمایت سندیکای کارکنان راه‌آهن و حمل‌ونقل آلمان از کارگران و فعالان زندانی در ایران و مطالبه اخراج نمایندگان جمهوری اسلامی از هیأت مدیره سازمان جهانی کار

سندیکای کارکنان راه‌آهن و حمل‌و‌نقل آلمان (EVG) در پیامی از خواسته‌های طومار اعتراضی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان خطاب به هیأت‌های نمایندگانی شرکت‌کننده در سازمان جهانی کار حمایت کرد و خواستار آزادی فوری فعالان کارگری و صنفی و حامیان آنها از زندان‌های جمهوری اسلامی شد.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان و چند تشکل مستقل صنفی پیش از آغاز کنفرانس، نامه سرگشاده‌ای خطاب به شرکت‌کنندگان در نشست سازمان جهانی کار منتشر کرده‌اند که در آن بازداشت گسترده فعالان شناخته شده صنفی شامل معلمان، کارگران و سایر معترضان از سوی حکومت را محکوم کرده‌اند. آنها از هیأت‌های نمایندگی شرکت‌کننده در کنفراس به‌ویژه نمایندگان تشکل‌های کارگری خواسته‌اند به دلیل عدم اجرای مقاوله‌نامه‌های سازمان جهانی کار و نقض حقوق اولیه کارگران در ایران، خواستار اخراج نمایندگان «دولت‌ساخته» جمهوری اسلامی از هیأت مدیره سازمان جهانی کار شوند.

سندیکای کارکنان راه‌آهن و حمل‌و‌نقل آلمان در بیانیه حمایتی که به امضای مارتین بوکرت معاون رئیس هیأت مدیره آن و سیاستمدار حزب سوسیال دموکرات آلمان رسیده است، می‌نویسد: «ما خواهان این هستیم: آزادی فوری اتوبوس‌ران‌های زندانی و همه‌ی دیگر فعالان سندیکایی؛ احترام به حقِ آزادی ایجاد تشکل‌های کارگری و برگزاری تجمع؛ و اخراج نمایندگان جمهوری اسلامی ایران از هیأت مدیره ILO در صورت ادامه نقض مقاوله‌نامه‌های این سازمان توسط ایران». سندیکای راه‌آهن و حمل‌و‌نقل آلمان بیش از ۲۰۴ هزار عضو دارد.

برگرفته از کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران

*جان باختن 2 کارگر مقنی در تربت جام براثر ریزش دیواره چاه قنات

روز پنج شنبه 19 خرداد،2 کارگر مقنی حین کارلایروبی در روستای یخک شهرستان تربت جام بر اثر ریزش دیواره چاه قنات جان خودراازدست دادند.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخباروگزارش های کارگری 18خرداد ماه 1401

- سومین روز راهپیمایی وتجمع سراسری کارگران بازنشسته ومستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی در اعتراض به مصوبه هیأت وزیران مبنی بر افزایش 10 درصدی حقوق بازنشستگان غیرحداقل‌بگیر

- دیدار جمعی از فرهنگیان کرمانشاه با خان عزیز اسماعیلی عضو هیئت موسس فرهنگیان اسلام آباد غرب که مدت پنج روز در اعتصاب غذا بوده با درخواست پایان دادن به اعتصاب غذا

- درخواست پایان اعتصاب غذا از طرف انجمن صنفی فرهنگیان شاغل وبازنشسته کرمانشاه

- مهدی فتحی بازداشت شد

- تماس تلفنی مسعود نیکخواه با خانواده

- آزادی مجید کریمی و مسعود فرهیخته

- تجمع اعتراضی کارگران شهرداری یاسوج نسبت به عدم پرداخت چند ماه حقوق وحق بیمه مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد

تهدید کارگران حق طلب به اخراج از کار

- اعتصاب دامنه دار رانندگان سرویس رفت و آمد کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران در اعتراض به وضعیت دریافتی ها

- تجمع اعتراضی متقاضیان مسکن مهر پردیس نسبت به توقف پروژه وبلاتکلیفی 11 ساله مقابل وزارت راه و شهرسازی

- دومین روز تجمع مالباختگان سرقت از صندوق‌های اجاره‌ای بانک ملی شعبه دانشگاه و دخالت نیروهای انتظامی

*سومین روز راهپیمایی وتجمع سراسری کارگران بازنشسته ومستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی در اعتراض به مصوبه هیأت وزیران مبنی بر افزایش 10 درصدی حقوق بازنشستگان غیرحداقل‌بگیر

روز چهارشنبه 18 خرداد، کارگران بازنشسته ومستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی خوزستان سومین روز اعتراضشان را باتجمع مقابل استانداری آغاز کردند وسپس با سردادن شعارهایی بطرف فرمانداری شهرستان اهواز راهپیمایی ومقابلش تجمع کردند ودوباره دسته جمعی با فریاد زدن خواسته هایشان درقالب شعارها به استانداری برگشتند وبه تجمعشان ادامه دادند.

کارگران بازنشسته تامین اجتماعی شوش وهفت تپه از جمله بازنشستگان کشت وصنعت نیشکر هفت تپه وکارخانه کاغذ پارس در سومین روز اعتراضشان با سردادن شعارها وراهپیمایی در سطح شهرشوش دست به تجمع مقابل فرمانداری این شهرستان دراستان خوزستان زدند.

همچنین کارگران بازنشسته ومستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی استان های آذربایجان شرقی،

البرز،خراسان رضوی،قزوین، کرمان،کرمانشاه،لرستان،مرکزی ویزد به راهپیمایی و تجمع اعتراضیشان مقابل اداره تامین اجتماعی ومراکزقدرت تبریز،کرج،مشهد،قزوین، کرمان، کرمانشاه،خرم آباد،اراک ویزد ادامه دادند.

تصویری ازخرم آباد مقابل استانداری


شعارها:

- فقط کف خیابون، به دست میاد حق‌مون

- رئیسی رئیسی مرگ به نیرنگ تو

- دولت شش کلاسه، نمی‌خوایم نمی‌خوایم

- وعده وعید کافیه، سفره ما خالیه

*دیدار جمعی از فرهنگیان کرمانشاه با خان عزیز اسماعیلی عضو هیئت موسس فرهنگیان اسلام آباد غرب که مدت پنج روز در اعتصاب غذا بوده با درخواست پایان دادن به اعتصاب غذا

دیدار جمعی از فرهنگیان کرمانشاه به همراه اعضای انجمن صنفی فرهنگیان شاغل و بازنشسته کرمانشاه با آقای خان عزیز اسماعیلی عضو هیئت موسس فرهنگیان اسلام آباد غرب که مدت پنج روز در اعتصاب غذا بوده و درخواست از ایشان و تمامی معلمان کنشگری که به حمایت از معلم آزاده آقای اسکندرلطفی اعتصاب غذا نموده اند برای پایان دادن به اعتصاب غذایشان

۱۶ خرداد ۱۴۰۱


*درخواست پایان اعتصاب غذا از طرف انجمن صنفی فرهنگیان شاغل وبازنشسته کرمانشاه

ضمن محکوم کردن بازداشت ناعادلانه مطالبه گران صنفی، از کلیه همکاران فرهنگی که به دلیل حمایت و همراهی با معلمان بازداشت شده دست به اعتصاب غذا زده اند، خواهش می کند به خاطر سلامتی شان به اعتصاب غذای خود پایان دهند و از طرق دیگر پیگیر حقوق معلمان بازداشت شده باشند.

۱۶خرداد ۱۴۰۱

*مهدی فتحی بازداشت شد

امروز صبح ۱۸ خرداد مهدی فتحی از فعالین صنفی فارس در منزلش واقع در روستای کردشول پاسارگاد با یورش نیروهای امنیتی بازداشت شد.

*تماس تلفنی مسعود نیکخواه با خانواده

مسعود نیکخواه عضو هیئت مدیره انجمن صنفی معلمان مریوان و معلم بازداشتی در زندان اوین چهارشنبه شب ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ تماسی کوتاه با خانواده داشته است.روحیه و صدای این معلم شریف بسیار خوب و محکم بوده است.

شورای هماهنگی ضمن محکوم کردن مجدد سناریو سازی غیر اخلاقی صدا و سیما در هفته های اخیر علیه چهار فعال صنفی شناخته شده آقایان رسول بداقی ،اسکندرلطفی،مسعود نیکخواه وشعبان محمدی،تاکید می کند که این رفتار غیر اخلاقی صدا و سیما نقض آشکار اصل ۳۷ قانون اساسی است.که آشکارا تصریح دارد:

«اصل ،برائت است و هیچ کس از نظر قانون مجرم شناخته نمی شود ، مگر این که جرم او در دادگاه صالح ثابت گردد.»

شورای هماهنگی همراه با تمامی کنشگران صنفی سراسر کشور انتظار دارد با توجه محرز بودن رفتار مجرمانه صدا و سیما علیه کنشگران،ضمن تشکیل علنی دادگاه معلمان زندانی مطابق اصل ۱۶۵،اقدامات قانونی و مقتضی از سوی مدعی العموم علیه صدا و سیما انجام گیرد.بی شک این اقدام می تواند فصل جدیدی از گفتگو و مذاکرات سودمند را فراهم آورد.

*آزادی مجید کریمی و مسعود فرهیخته


مجید کریمی دبیر انجمن صنفی معلمان سنندج و کلاترزان و مسعود فرهیخته که در تجمع حمایتی ۱۰ خرداد ماه بازداشت شده بودند امروز ۱۸ خرداد ماه با استقبال همکاران آزاد شدند

شورای هماهنگی ضمن استقبال از آزادی معلمان در بند امیدوار است که با پایان دادن به روند پرونده سازی و آزادی معلمان در بند روندی عقلایی و قانونی در تصمیم گیری های کشور ایجاد شود.

*تجمع اعتراضی کارگران شهرداری یاسوج نسبت به عدم پرداخت چند ماه حقوق وحق بیمه مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد

تهدید کارگران حق طلب به اخراج از کار

روز چهارشنبه 18 خردادبرای باری دیگر،جمعی از کارگران بخش های تاسیسات، آتش نشانی و ماشین آلات شهرداری یاسوج برای انعکاس صدای اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت چند ماه حقوق وحق بیمه مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد تجمع کردند.


یکی از کارگران معترض حاضردرتجمع به خبرنگاررسانه ای گفت: نیروهای شرکتی از دی ماه سال 1400 تاکنون و نیروهای رسمی از اسفندماه تاکنون حقوق دریافت نکرده اند.

وی افزود: هر موقع خواهان دریافت حقوق بودیم و حقوق و مزایای خود را مطالبه کردیم، تهدید به اخراج شدیم و در بین ما افرادی با 20 سال سابقه وجود دارد و ما امنیت شغلی نداریم و در شرایط حاضر پیمانکاری هستیم و تبدیل وضعیت ما بلاتکلیف است.

یکی دیگر از آتش نشانان حاضر در این تجمع به خبرنگار ما گفت: بیمه ما واریز نشده است و همکاران وقتی به مراکز درمانی مراجعه می کنند به علت مشکلات بیمه ای امورات درمان آنها با مشکل مواجه شده است.

وی اضافه کرد: چرا پاداش پایان سال، حق لباس، حق غذا، اضافه کار و سایر حق و حقوق مجموعه شهردایر پرداخت نمی شود.

یکی دیگر از حاضران در این تجمع که جلوی استانداری استان بودند هدف از تجمع کارمندان و مجموعه شهرداری را گرسنگی بدلیل پرداخت نکردن حقوق عنوان کرد.

*اعتصاب دامنه دار رانندگان سرویس رفت و آمد کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران در اعتراض به وضعیت دریافتی ها

بیش از 10 روزاست که رانندگان سرویس رفت و آمد کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران برای اعتراض به وضعیت دریافتی هایشان دراعتراض بسر می برند.

کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران ضمن حمایت از خواسته های رانندگان اعتصابی با مشکل جابجایی روبرو هستند.

تصویربالا نشان دهنده انتظار کارگران فولاد اهواز پس از پایان کار در گرمای طاقت فرسا برای رفتن به محل زندگیشان می باشد.

درهمین رابطه در شبکه های اجتماعی می خوانیم:

1- آقای محمدی ، اگر ذره ای از انسانیت در وجودت باقی مانده و حال دیگر انسانها را درک کنی ، چند دقیقه میتوانی در این گرمای طاقت فرسا زیر آفتاب گرم و سوزان اهواز بایستی؟

گناه کارگرانی که به امید رفع خستگی از شرکت خارج شده و با اعتصاب رانندگان مواجه میشوند چیست؟

گناه این رانندگانی که جز این کار منبع ارزتاق دیگری نداشته و گرفتار زالوی شفق شده اند چیست؟

2- به استحضار همکاران گرامی میرساند بدلیل اعتصاب رانندگان سرویس های ایاب و ذهاب با مدیریت نوابغ شرکت حل شده و ساده ترین راه حل یعنی استفاده از تاکسی سرویس و اسنپ را پیشنهاد داده اند.

وقتی مدیریت به سبک شعبان بی مخ باشد نباید خروجی بهتر از این را انتظار داشت.

وقتی هدف سرپرست زورکی و مدیر عامل نور چشمی و سفارشی شفق فقط و فقط راضی نگاه داشتن نمایندگان مجلس از خود و پر کردن جیبهایشان است نباید هم انتظار بیشتری از آنها داشت.

مگر در یک منطقه چند تاکسی سرویس وجود دارد و هر آژانس چه تعداد ماشین دارد که ساعت 6 صبح جوابگوی پرسنل شرکت گروه ملی باشد؟

وقتی مدیری از درون پرسنل شرکت رشد نکرده و درد کارگران را لمس نکرده باشد باید هم منتظر پیچیدن چنین نسخه هایی باشیم.

نشیمنگاه جناب مدیر فقط به چرم صندلی خودروهای شاسی بلند عادت کرده و تنها اسم اسنپ را شنیده است و اطلاعی از مشقت یافتن اسنپ در منطقه شرکت ندارد پس ساده ترین راه را انتخاب کرده و به چرخاندن زبان در کام و گفتن دو جمله آژانس بگیرید ، اسنپ بگیرید اکتفا میکند.

*تجمع اعتراضی متقاضیان مسکن مهر پردیس نسبت به توقف پروژه وبلاتکلیفی 11 ساله مقابل وزارت راه و شهرسازی

روز چهارشنبه 18 خرداد،جمعی از متقاضیان مسکن مهر پردیس برای اعتراض به توقف پروژه وبلاتکلیفی 11 ساله مقابل وزارت راه و شهرسازی تجمع کردند.

یکی از تجمع کنندگان با طرح این پرسش که چرا به پیمانکاران پول نمی‌دهند،به خبرنگاررسانه ای گفت: پیمانکاران کار نمی‌کنند. متقاضیان 11 سال است که آورده خود را پرداخت کرده‌اند.

یکی دیگر از متقاضیان با بیان این‌که بزرگ‌ترین مشکل ما این است که 11 سال است خانه ما را تحویل نمی‌دهند،اضافه کرد: همه ما مستأجریم و صاحبخانه‌ها به ما فشار می‌آورند.

*دومین روز تجمع مالباختگان سرقت از صندوق‌های اجاره‌ای بانک ملی شعبه دانشگاه و دخالت نیروهای انتظامی

روز چهارشنبه 18 خردادبرای دومین روز متوالی، مالباختگاسرقت از صندوق‌های اجاره‌ای شعبه دانشگاه بانک ملی، جلوی این شعبه در خیابان انقلاب اجتماع کردند.

گزارش های منتشره حاکی از دخالت نیروهای انتظامی برای پایان دادن به تجمع وهدایت تجمع کنندگان به داخل بانک می باشد.

بنابه گزارش رسانه ای شده،پس از حضور این افراد در داخل بانک، مسئولان شعبه با ارائه فرم‌هایی از آنان خواستند ضمن پر کردن فرم‌های مخصوص، نسبت به اعلام نوع اقلام سرقت‌شده اقدام کنند.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخباروگزارش های کارگری 17خرداد ماه 1401

- دومین روز راهپیمایی وتجمع سراسری کارگران بازنشسته ومستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی در اعتراض به مصوبه هیأت وزیران مبنی بر افزایش 10 درصدی حقوق بازنشستگان غیرحداقل‌بگیر

- نُهمین روز اعتصاب غذای اسکندر لطفی عضو هیات مدیره انجمن صنفی معلمان کردستان-مریوان و سخنگوی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان ایران و هَفتمین روز از اعتصاب غذای اصغرامیرزادگان و اعلام همراهی جمع کثیری از معلمان و فعالان صنفی سراسر کشور در پشتیبانی از اسکندر لطفی و اصغر امیرزادگان و سایر معلمان بازداشتی و زندانی

و

اعلام حمایت و همبستگی جمعی از فعالین زنان شهر سنندج و مریوان در دیدار با خانواده های معلمین زندانی اسکندرلطفی،شعبان محمدی ومسعود نیکخواه

سه شنبه / ۱۷ خرداد ۱۴۰۱

- آخرین خبر درباره مسعود فرهیخته و مجید کریمی

- فشار بر فعالین صنفی معلمان کردستان همچنان به شدت ادامه دارد

- پیام تشکر انجمن صنفی معلمان کردستان و درخواست پایان دادن به اعتصاب غذا

- بازداشت روناک رضایی در آبادان و انتقال او به زندان سپیدار اهواز

- کارگران شهرداری شوش در دومین روز اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت بموقع حقوق و وعده های توخالی مسئولان سفره خالی مقابل فرمانداری پهن کردند

- تجمع اعتراضی صدها نفرازکارکنان دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به عدم همسان سازی حقوق با وزارت علوم مقابل ساختمان سازمان مرکزی دانشگاه

- تجمع اعتراضی کارکنان دانشگاه‌ آزاد دماوند نسبت به عدم همسان سازی حقوق با وزارت علوم وبلاتکلیفی استخدامی

- تجمع مالباختگان سرقت از صندوق‌های اجاره‌ای در بانک ملی شعبه دانشگاه

روز سه شنبه 17 خرداد، کارگران بازنشسته ومستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی استان های اردبیل،اصفهان،ایلام،البرز،خراسان رضوی ،کرمانشاه، لرستان، ومرکزی برای اعتراض به مصوبه هیأت وزیران مبنی بر افزایش 10 درصدی حقوق بازنشستگان غیرحداقل‌بگیر دست به راهپیمایی وتجمع مقابل اداره تامین اجتماعی در شهرهای اردبیل، اصفهان،ایلام ،کرج،مشهد،کرمانشاه، بروجرد،خرم آباد، دورود واراک زدند.

کارگران بازنشسته ومستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی استان های ّآذربایجان شرقی،خوزستان،زنجان،قزوین،گیلان،کرمان،هرمزگان ویزد مقابل استانداری درشهرهای تبریز، اهواز، زنجان،قزوین،رشت،کرمان،بندر عباس ویزد تجمع کردند.

کارگران بازنشسته تامین اجتماعی شوش وهفت تپه از جمله بازنشستگان کشت وصنعت نیشکر هفت تپه وکارخانه کاغذ پارس در دومین روز اعتراضشان مقابل اداره کار تجمع کردند.

تصاویر:

اهواز مقابل استانداری


یزد مقابل استانداری


رشت مقابل استانداری


شوش مقابل اداره تامین اجتماعی


*نُهمین روز اعتصاب غذای اسکندر لطفی عضو هیات مدیره انجمن صنفی معلمان کردستان-مریوان و سخنگوی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان ایران و هَفتمین روز از اعتصاب غذای اصغرامیرزادگان و اعلام همراهی جمع کثیری از معلمان و فعالان صنفی سراسر کشور در پشتیبانی از اسکندر لطفی و اصغر امیرزادگان و سایر معلمان بازداشتی و زندانی

و

اعلام حمایت و همبستگی جمعی از فعالین زنان شهر سنندج و مریوان در دیدار با خانواده های معلمین زندانی اسکندرلطفی،شعبان محمدی ومسعود نیکخواه

سه شنبه / ۱۷ خرداد ۱۴۰۱


*آخرین خبر درباره مسعود فرهیخته و مجید کریمی

مسعود فرهیخته معلم زندانی در سنندج و عضو هیئت مدیره کانون صنفی فرهنگیان اسلامشهر در تماسی که با خانواده داشته اعلام کرده که همراه مجید کریمی از اعضای هیئت مدیره انجمن صنفی کردستان (سنندج_کلاترزان) در زندان عمومی سنندج کنار هم هستند روحیه آقای فرهیخته مثل همیشه بسیار عالی و شاد بوده و گفته است که برای او و آقای کریمی تشریفات قضایی در حال انجام است و این دو معلم زندانی باید همین روزها آزاد شوند.

شورای هماهنگی امیدوار است که روند تغییر رویکردها نسبت به معلمان در دستور کار فوری نهاد قضایی ایران قرار گیرد.بی تردید ایجاد گشایش قضایی در روند پرونده معلمان موجی از شادی و امید را در جامعه معلمان ایجاد می کند. شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران منتظر خبرهای خوبی از این دست می ماند و همچنان خواسته مهم خود مبنی بر پایان دادن به روند پرونده سازی ها، بازداشت و زندانی کردن معلمان را راه حلی اساسی برای پیگیری مطالبات صنفی و معیشتی معلمان در بستری آرام و قانونی چنانچه همیشه کنشگران صنفی بر آن پای فشرده اند، می داند.

*فشار بر فعالین صنفی معلمان کردستان همچنان به شدت ادامه دارد

در راستای ادامه فشار بر فعالین صنفی کردستان دیروز ۱٦ خرداد تحسین مصطفی عضو انجمن صنفی معلمان مریوان_کردستان، تحت عنوان اتمام حجت به ستاد خبری شهر مریوان احضار شد. امروز نیز سیوان سلیمانی دیگر عضو این انجمن با همین عنوان احضار شد.

آنچه در این جلسات به این فعالین صنفی تذکر داده شده ترک فعالیت در چهارچوب انجمن صنفی معلمان کردستان بوده است.

در ادامه ی همین فشارها امروز ساعت 10 صبح نیروهای لباس شخصی به خانه ی جبار دوستی، معلم بازنشسته یورش برده، ضمن تفتیش کامل منزل و ضبط وسایل گوشی همراە و لپتاپ تمامی اعضای خانواده، ایشان را به مکانی نامعلوم انتقال داده اند.

*پیام تشکر انجمن صنفی معلمان کردستان و درخواست پایان دادن به اعتصاب غذا

فرهنگیان شاغل و بازنشسته عزیز

در شرایطی که خبرهای ناگوار مانند تار عنکبوت جامعه را فرا گرفته خبر کمتر ناخوش، خبر خوش به حساب می آید از جمله این خبرهای امید بخش خبر تبدیل اعتصاب غذای خشک آقای اسکندر لطفی بازداشتی صنفی معلمان به اعتصاب غذای تر بود.

تغییر اعتصاب به کلی خطر را رفع نکرده و همچنان جان اسکندر لطفی عضو انجمن صنفی معلمان کردستان و سخنگوی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی ایران در خطر است.

آنچه امروز می تواند خوشایند باشد فقط آزادی همکاران دربند است و بس؛ آزادی معلمان در بند اسکندر لطفی،مسعود نیکخواه،شعبان محمدی،مجید کریمی و مسعود فرهیخته و دیگر معلمان زندانی است.

مراتب تقدیر و تشکر را از تمامی کسانی که از دوستان دربند اعلام حمایت کرده، اعلام می داریم، ضمن آرزوی آزادی تمامی دوستان در بند از اقصی نقاط ایران، انجمن صنفی معلمان کردستان مانند گذشته و بلکه پر توان تر از هر زمانی برای آرمان عدالت آموزشی و حق‌طلبی و آزادی معلمان زندانی تلاش خواهد کرد.

بازداشت معلمان سبب خم شدن قامت انجمن صنفی معلمان کردستان نشده و نخواهد شد. ما تا تحقق کامل اهدافمان استوار خواهیم ماند.

همچنان که انتظار داشتیم، آقای اسکندر لطفی روی معلمان و دوستان خود را زمین نینداخت و بار دیگر نشان داد که ایشان عاشق دوستان و معلمان هستند و نشان داد باید مراقب خودشان باشند تا نهال دوستی و حق‌طلبی پژمرده نشود، باید برای اهداف بزرگتری که در سر دارند سلامتی خود را حفظ کنند.

اگرچه تهدید همچنان وجود دارد و ما همچنان نگران سلامت آقای لطفی هستیم و از ایشان می‌خواهیم که به اعتصاب غذای خود به طور کامل پایان دهند.

از همه‌ی فرهنگیان محترم ایران بخصوص آن دسته از همکارانی که برای حمایت از آقای لطفی سخنگوی شورای هماهنگی اعتصاب غذا کرده و حمایت و پشتیبانی خود را اعلام نمودند تشکر می‌کنیم و از آنان درخواست می‌کنیم اعتصاب خود را بشکنند. امید است با اتحاد و همدلی و همصدایی به همه‌ی اهدافمان برسیم.

اتحاد و همدلی رمز پیروزی است.

انجمن صنفی معلمان کوردستان

١٧ خردادماه ١٤٠١

*بازداشت روناک رضایی در آبادان و انتقال او به زندان سپیدار اهواز

روناک رضایی دانشجوی کارشناسی ارشد مطالعات فرهنگی دانشگاه علامه طباطبایی تهران، دبیر اسبق انجمن علمی مطالعات فرهنگی و دبیر اسبق اتحادیه انجمن‌های علمی‌ دانشجویی علوم اجتماعی هفته گذشته در جریان اعتراضات متروپل در آبادان بازداشت شده و علی رغم قول مسئولین به خانواده و نزدیکان وی مبنی بر آزادی، نه تنها آزاد بلکه به زندان سپیدار اهواز منتقل شده است.

روناک رضایی به جهت پژوهش و تکمیل پایان نامه خود در آبادان ساکن شده و هم اکنون به دلیل بازداشت، از ادامه تحصیل و دفاع از پایاننامه خود بازمانده است.

برگرفته از کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور

*کارگران شهرداری شوش در دومین روز اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت بموقع حقوق و وعده های توخالی مسئولان سفره خالی مقابل فرمانداری پهن کردند

روز سه شنبه 17 خرداد برای دومین روز متوالی، کارگران شهرداری شوش برای اعتراض به عدم پرداخت بموقع حقوق و وعده های توخالی مسئولان مقابل فرمانداری تجمع وسفره خالی پهن کردند.

یادآوری: ازسرگیری تجمع کارگران شهرداری شوش مقابل فرمانداری برای اعتراض به عدم پرداخت حقوق و وعده های توخالی مسئولان

اخراج از کار یکی از کارگران حق طلب

روز دوشنبه 16 خرداد برای باری دیگر،کارگران شهرداری شوش برای انعکاس صدای اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت حقوق و وعده های توخالی مسئولان دست به تجمع مقابل فرمانداری این شهرستان در استان خوزستان زدند.

یکی از کارگران حاضر درتجمع: یکی از کارگران واحد عمران شهرداری نیز به دنبال پیگیری مطالبات خود و همکارانش بیکار شد.


تجمع کنندگان به خبرنگاررسانه ای گفتند:برخلاف وعده‌ای که مسئولان فرمانداری شوش، شهردار و اعضای شورای شهر به آن‌ها داده بودند، هنوز پولی به حساب کارگران پرداخت نشده است.

آنها افزودند: در آخرین اجتماع کارگران شهرداری شوش که اردیبهشت ماه مقابل ساختمان فرمانداری شوش، شهرداری و شورای شهر برگزار شد، مسئولان شهرستانی وعده داده بودند تا یک هفته آینده به مطالبات ما رسیدگی کنند که هنوز عملی نشده است.

کارگران شهرداری شوش تاکید کردند: متاسفانه اعضای شورای شهر شوش به خواسته قانونی و مشکلات معیشتی کارگران اهمیتی نمی‌دهند. تاکنون چندین‌بار با امید حمایت اعضای شورای شهر به دفاتر آنان مراجعه کردیم اما نتیجه‌ای نگرفته‌ایم.

آن‌ها با بیان اینکه در شرایط فعلی، مدیران شهری باید منابع مالی خود را با الویت‌بندی هزینه کنند، گفتند: شهرداری برای جبران منابع مالی خود ابتدا باید هزینه‌های غیرضروری خود را حذف کند و از انجام پروژه‌های جدید بپرهیزد.

کارگران در خاتمه تصریح کردند: در پیگیری مطالبات کارگران، شهرداری و اعضای شورای شهر به جای چاره‌اندیشی از کارگران درخواست می‌کنند شرایط بی‌پولی شهرداری را درک کنند. در این میان یکی از کارگران واحد عمران شهرداری نیز به دنبال پیگیری مطالبات خود و همکارانش بیکار شد.

*تجمع اعتراضی صدها نفرازکارکنان دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به عدم همسان سازی حقوق با وزارت علوم مقابل ساختمان سازمان مرکزی دانشگاه

روز سه شنبه 17 خرداد،بیش از 500 نفر ازکارکنان دانشگاه آزاد اسلامی برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به عدم همسان سازی حقوق با وزارت علوم دست به تجمع مقابل ساختمان سازمان مرکزی دانشگاه زدند.

براساس گزارشات رسانه ای شده، تجمع کنندگان خواستار اجرای همسان سازی حقوق کارکنان دانشگاه آزاد با سایر دانشگاه‌های وزارت علوم هستند.

*تجمع اعتراضی کارکنان دانشگاه‌ آزاد دماوند نسبت به عدم همسان سازی حقوق با وزارت علوم وبلاتکلیفی استخدامی

روز سه شنبه 17 خرداد، کارکنان دانشگاه‌ آزاد دماوند برای اعتراض نسبت به عدم همسان سازی حقوق وبلاتکلیفی استخدامی با وزارت علوم دراین دانشگاه تجمع کردند.

بنابه گزارش رسانه ای شده،کارکنان معترض دانشگاه آزاد دماوند با دست داشتن پوسترهایی در حیاط دانشگاه، خواهان تعیین تکلیف وضعیت استخدام، وضعیت معیشتی و همسان‌سازی حقوق بودند.

همچنین، یکی از اصلی‌ترین خواسته معترضان همچون دیگر کارمندان و استادان دانشگاه‌ها، اجرای همسان‌سازی حقوق عنوان شده است.

*تجمع مالباختگان سرقت از صندوق‌های اجاره‌ای در بانک ملی شعبه دانشگاه

روز سه شنبه 17 خرداد، پس از انتشار خبری مبنی بر سرقت از صندوق‌های اجاره‌ای شعبه دانشگاه بانک ملی، شماری از مشتریان این بانک در محل این شعبه در خیابان انقلاب ا حاضر شده و اقدام به پیگیری از مسئولان این شعبه درباره اموال خود کردند.

برپایه گزارش رسانه ای شده، امروز این شعبه فعالیتی نداشته و صرفا اقدامات مربوط به پاسخگویی، پیگیری و ثبت شکایت از سوی مالباختگانی انجام شد که صندوق‌های تحت اجاره آنان مورد سرقت واقع شده بود.

شماره صندوق‌های اجاره‌ای که سرقت از آنها انجام شده در این شعبه نصب شده که تعداد آن براساس فهرست اعلام شده 159 صندوق است.

از این رو برخی از مراجعه‌کنندگان به این بانک پس از اطلاع از این صندوق آنان مورد سرقت واقع نشده محل را ترک کردند. مالباختگان نیز که برخی از آنها نگرانی زیادی بابت اموال به سرقت رفته‌شان داشتند با حضور در داخل این شعبه نسبت به تکمیل فرم شکایت که از سوی کلانتری توزیع شده بود، اقدام کردند.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخباروگزارش های کارگری 16خرداد ماه 1401

- راهپیمایی وتجمع سراسری کارگران بازنشسته ومستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی در اعتراض به مصوبه هیأت وزیران مبنی بر افزایش 10 درصدی حقوق بازنشستگان غیرحداقل‌بگیر

در تهران با ایجاد جوارعاب و وحشت توسط نیروهای امنیتی واطلاعاتی دستگاه رهبری و دولت مانع از تجمع مقابل سازمان برنامه و بودجه شدند

یورش نیروهای امنیتی واطلاعاتی دستگاه رهبری و دولت به کارگران ومستمری بگیران تجمع کننده در رشت مقابل اداره کل تامین اجتماعی وضرب وشتمشان با مشت ولگد

- 48 ساعت فرصت برای امضای طومار اعتراضی معلمان و کارگران کنشگر ایران، خطاب به سازمان جهانی کار (ILO)

- اطلاعیه شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران درباره ادامه وگسترش اعتصاب غذا

- تبدیل اعتصاب خشک اسکندرلطفی به تر

- محاکمه سید احمد تقوی(نقوی)در شعبه 101 دادگاه کیفری 2 شهرستان ابهر

- ملاقات حضوری حسن سعیدی با خانواده

- ازسرگیری تجمع کارگران شهرداری شوش مقابل فرمانداری برای اعتراض به عدم پرداخت حقوق و وعده های توخالی مسئولان

اخراج از کار یکی از کارگران حق طلب

- تجمع اعتراضی کارگران اداره آبفای هفتکل نسبت به عدم پرداخت چند ماه حقوق

- تجمع اعتراضی کامیون داران شهرستان دلفان نسبت به کمبود سهمیه گازوئیل و نبود نرخنامه

- جان باختن کارگرجوان اداره برق تهران در چاه براثر آتش سوزی

- جان باختن 2 کارگرکارخانه تولید شانه تخم مرغ قزوین در انبار فاضلاب

- جان باختن 2 کارگردرارومیه براثر سقوط از ارتفاع

*راهپیمایی وتجمع سراسری کارگران بازنشسته ومستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی در اعتراض به مصوبه هیأت وزیران مبنی بر افزایش 10 درصدی حقوق بازنشستگان غیرحداقل‌بگیر

در تهران با ایجاد جوارعاب و وحشت توسط نیروهای امنیتی واطلاعاتی دستگاه رهبری و دولت مانع از تجمع مقابل سازمان برنامه و بودجه شدند

یورش نیروهای امنیتی واطلاعاتی دستگاه رهبری و دولت به کارگران ومستمری بگیران تجمع کننده در رشت مقابل اداره کل تامین اجتماعی وضرب وشتمشان با مشت ولگد

روز دوشنبه 16 خرداد، کارگران بازنشسته ومستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی استان های آذربایجان شرقی وغربی،اردبیل،اصفهان،البرز،خراسان رضوی و شمالی،خوزستان،قزوین،کرمانشاه، گیلان،لرستان،مازندران ومرکزی برای اعتراض به مصوبه هیأت وزیران مبنی بر افزایش 10 درصدی حقوق بازنشستگان غیرحداقل‌بگیر دست به راهپیمایی وتجمع مقابل اداره تامین اجتماعی در شهرهای تبریز،ارومیه،اردبیل، اصفهان،کرج،مشهد و بجنورد،اهواز،شوشتر،قزوین،کرمانشاه،رشت ،خرم آباد،ساری واراک زدند.

کارگران بازنشسته ومستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی استان های زنجان،فارس، کرمان و هرمزگان مقابل استانداری درزنجان ،شیراز،کرمان و بندر عباس وبازنشستگان دزفول و شوش وهفت تپه مقابل فرمانداری شهرستان هتی دزفول و شوش اجتماع کردند.

بیش از هزارکارگر بازنشسته ومستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی آذربایجان شرقی پس از اجتماع مقابل اداره کل تامین اجتماعی در خیابان آبرسان بطرف استانداری راهپیمایی کردند وبه تجمعشان مقابل این مرکز قدرت ادامه دادند.

کارگران بازنشسته ومستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی استان تهران علیرغم ایجاد جوارعاب و وحشت توسط نیروهای امنیتی واطلاعاتی دستگاه رهبری و دولت وبازداشت تعدادی بازنشستگان ومستمری بگیران حق طلب تجمعی را مقابل وزارت کار وسازمان تامین اجتماعی ومجلس برپاداشتند.

درهمین رابطه:نیروهای امنیتی مانع از تجمع بازنشستگان در تهران شدند و تعدادی را بازداشت کرده‌اند

بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی در اعتراض به مصوبه افزایش حقوق ۱۰ درصدی بازنشستگان توسط دولت و طبق فراخوان قبلی برای تجمع مقابل سازمان برنامه و بودجه اقدام کردند که با حضور گسترده‌ی نیروهای امنیتی روبرو شدند.

بنابر گزارش‌های رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، امروز دوشنبه ۱۶ خردادماه خیابان‌های منتهی به محل سازمان برنامه و بودجه به طور کامل در قُرُق نیروهای امنیتی و انتظامی درآمده بود و مانع از شکل‌گیری تجمع اعتراضی بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی شدند.

بنابر اخبار دریافتی تعداد زیادی از بازنشستگان توسط مأموران امنیتی مرد و زن دستگیر شده و با چند ون به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.

نیروهای امنیتی مطابق شگرد همیشگی خود، با به خط کردن ماشین‌ها و ون‌های پلیس مانع از این می‌شدند که حضور بازنشستگان و یورش پلیس به آنها از داخل خیابان‌ها دیده شود.

گزارش‌های تکمیلی متعاقباً اعلام می‌گردد

اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۱۶ خرداد ۱۴۰۱

بنابه فیلم های منتشره درشبکه های اجتماعی نیروهای سرکوبگر دستگاه رهبری و دولت به تجمع زنان ومردان بازنشسته گیلان مقابل اداره کل تامین اجتماعی در رشت یورش آوردند وبا مشت ولگد حق طلبان را مورد ضرب وشتم قراردادند.

شعارها:

ورم 100 درصد افزایش 10 درصد

وزیر بی لیاقت استعفا استعفا

وزیر قانون شکن استعفا استعفا

ننگ ما ننگ ما وزیر الدنگ ما

بازنشته بیدار است بر حق خود آگاه است

هزینه‌ها دلاریه حقوق ما ریالیه

تصاویر:

تهران مقابل وزارت کار و سازمان تامین اجتماعی


شیراز مقابل استانداری

 

زنجان مقابل استانداری


شوش


کرج


کرمان مقابل استانداری


مشهد


تبریز


بجنورد


*48 ساعت فرصت برای امضای طومار اعتراضی معلمان و کارگران کنشگر ایران، خطاب به سازمان جهانی کار (ILO)

همکاران گرامی، ملت شریف ایران!

برای امضای طومار اعتراضی تنها چهل و هشت ساعت فرصت دارید، پس از این بازه‌ی زمانی، طومار اعتراضی با اسامی امضا کنندگان به سازمان جهانی کار (ILO) تحویل داده خواهد شد.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، از همه همکاران، مخاطبان و مردم شریف دعوت می‌نماید که تا قبل از اتمام فرصت چهل و هشت ساعت باقی مانده، نسبت به حمایت از همکاران زندانی و امضای این طومار اقدام کنند.

هم‌چنین به اطلاع می‌رسانیم، که طومار که به چند هزار امضا رسیده است، چهل و هشت ساعت دیگر در محل اجلاس بین المللی و سالانه سازمان جهانی کار توزیع خواهد شد و به رویت تمام هیات‌های نمایندگی اعزامی از همه کشورهای جهان خواهد رسید.

حمایت و همدلی هزاران امضا کننده این طومار اعتراضی و پاسخ‌شان به فراخوان شورا برای پیوستن به این کنش حمایتی، اقدامی تاریخی، تحسین برانگیز و قابل تقدیر است.

قابل ذکر است که افرادی که امضا کردن طومار از طریق لینک برایشان مقدور نیست می توانند نام خود را به آی دی شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران @kashowranews ارسال کنند.

عزیزانی هم که تمایل دارند از طریق وبسایت طومار را ملاحظه و امضا کنند می توانند به لینک زیر مراجعه نمایند:

https://www.petitions.net/free_imprisoned_trade_unionists_in_iran

*اطلاعیه شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران درباره ادامه وگسترش اعتصاب غذا

معلمان شریف و مردم نجیب ایران!

پس از آن‌که اسکندر لطفی سخنگوی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، در اعتراض به فشارهای مضاعف برای گرفتن اعترافات اجباری، تصمیم گرفت که با قمارِ جانِ عزیز خود، به این روند غیرقانونی اعتراض کند، از روز سه‌شنبه ۱۰ خرداد، دست به اعتصاب غذای خشک زد.

پس از انتشار این خبر و با تصمیم شورای هماهنگی، تعداد ۶۱ نفر از همکاران برای حمایت از اسکندر لطفی از پنج شنبه ۱۲ خرداد اعتصاب غذا کردند و روند پیوستن به زنجیره‌ی اعتصاب غذا ادامه دارد.

در شب دوشنبه ۱۶ خرداد با عنایت به دریافت خبری خوش از اسکندر لطفی مبنی بر تبدیل اعتصاب "خشک" به اعتصابِ "تر" گروهِ اول همراهان، موقتاً به اعتصاب خود پایان می‌دهند.

بسیاری از کنشگران صنفی بر این باورند که برای گسترده‌تر شدن این حمایت‌ها می‌بایست اعتصاب‌ها بازه زمانی معین داشته باشد تا این زنجیره قطع نشود و تنها به حلقه‌ای از کنشگران محدود نگردد.

از سوی دیگر زمانمند نبودن اعتصاب موجب نگرانی شدید خانواده‌ها و بسیاری از دوستان شده‌ بود، به همین منظور از همکاران گرامی دعوت میکنیم با پیوستن به زنجیره اعتصاب غذای ۱ تا ۳ روزه، از اسکندرلطفی این کنشگر متعهد حمایت نمایند و به پروژه‌سازی‌های کذایی صدا و سیما علیه فعالان صنفی، اعتراض نمایند.

ما اعلام می‌کنیم در صورت تداوم روند کنونی و مشخص نشدن وضعیت نگران کننده اسکندر لطفی و دیگر معلمان زندانی دامنه این اعتراضات بسیار گسترده‌تر از قبل خواهدشد.

اسامی همکارانی که در حمایت از اسکندرلطفی اعتصاب غذا کرده اند:

۱. محسن عمرانی _بوشهر

۲. محمدرضارمضانزاده _خراسان شمالی

۳. عزیز قاسم زاده _گیلان

۴. طاهر قادرزاده _کردستان

۵. عبدالله رضایی _هرسین

۶. رضا مسلمی _همدان

۷. آمانج امینی _کردستان

۸. مرتضی الیاسی _لرستان

۹. اصغر حاجب _بوشهر

۱۰.خان عزیز اسماعیلی _اسلام آباد غرب

۱۱. یعقوب یزدانی _خراسان شمالی

۱۲. اردشیر صیادی _بوشهر

۱۳. وحید میرشکار _تهران

۱۴. ولی میرزا سیدی _تهران

۱۵. پروین سلیمی _ تهران

۱۶. پروین اسفندیاری _تهران

۱۷. فرامرز خداشناس _ تهران

۱۸. محبوبه فرحزادی _تهران

۱۹. شهرزاد قدیری _تهران

۲۰. معصومه دهقان _تهران

۲۱. مرضیه طلایی _سقز

۲۲. احمد قادری _سقز

۲۳. محمود ملاکی _ بوشهر

۲۴. زینب سپهری_ تهران

۲۵. صلاح آزادی _ مریوان

۲۶. محمد حسن پوره_ تهران

۲۷. شهریار نادری _کرمانشاه

۲۸. فرزانه داودپور _ کرج

۲۹. مهدی فتحی_ پاسارگاد

۳۰. کوکب بداغی پگاه _ خوزستان، ایذه

۳۱. یاسر امینی آذر _ آذربایجان غربی، مهاباد

۳۲. اکبر زنده بودی_ بوشهر

۳۳. مهران داودیان_ تهران

۳۴. سهیلا سیاوشی_ بوشهر

۳۵. سلیمان عبدی_ کردستان

۳۶. امراله نصرالهی_ شیراز

۳۷. فاطمه بهمنی_ اراک، مهاجران

۳۸. محمد صالح شکری_ کردستان

۳۹. شهین حسن پور_ کردستان

۴۰. فرهاد تنهای رشوانلو_ خراسان رضوی

۴۱. هومن دشتی_ تهران

۴۲. عرفان منوچهری_ کردستان

۴۳. آوات رضوی_ کردستان

۴۴. علیرضا تدرو_اسلام آباد غرب

۴۵. موسی الرضا جلیلی جشن آباد_ مشهد

۴۶. مریم کبیری_ تهران

۴۷. شیوا عاملی راد_ مریوان

۴۸. مراد روحی_ سنندج

۴۹. شکراله احمدی_ فارس

۵۰ یزدان هنری_ بوشهر

۵۱. لقمان افضلی_ کردستان

۵۲. ژاله رفعتی_ زنجان

۵۳. محمدرضا اکبرلو_ تهران

۵۴. مصطفی رباطی( بلوچ خراسانی )_ شیروان

۵۵. رضا فرزاد نیا_ اصفهان

۵۶. لقمان ویسی_ لندن

۵۷‌. عبداله پیروی_ خراسان رضوی، کلات نادر

۵۸. هومن عدالتی_ شیروان

۵۹. ثریا نور_ کرج

۶۰. حسین محمدی_ کردستان

۶۱. عبدالله صیادی _ بوشهر

*تبدیل اعتصاب خشک اسکندرلطفی به تر

اسکندرلطفی طی تماسی که امروز(دوشنبه 16 خرداد) با خانواده داشته عنوان کرده که روز پنج شنبه 12 خرداد به او گفته شده که سه روز دیگر از زندان سنندج به مریوان منتقل می شود و پس از طی تشریفات قضایی و وثیقه گذاری آزاد می شود اما متاسفانه این قول عملی نشده است.

روحیه و صدای سخنگوی شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران طی این تماس بسیار عالی بوده و از قرار معلوم اعتصاب او از حالت خشک به تر تبدیل شده و خطر و نگرانی جامعه معلمان نسبت به جان شریف او خوشبختانه رفع شده است.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران همچنان علی رغم شرایط سرکوب کنونی، امیدوار است با درایت و تدبیری مسئله معلمان زندانی و پرونده سازی ها خاتمه یابد و راهی به سوی نور و آزادی و عدالت بپیماییم. این شورا انتظار دارد همان طور که به اسکندر لطفی عنوان کرده اند در روزهای آینده با آزادی او شور و سرور را به جامعه معلمان نوید دهند.

*محاکمه سید احمد تقوی(نقوی)در شعبه 101 دادگاه کیفری 2 شهرستان ابهر

دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان رودسر پرونده سید احمد تقوی(نقوی) فعال صنفی بازنشسته این شهرستان را با عناوین اتهامی تبلیغ علیه نظام، اخلال در نظم عمومی و تشویش اذهان عمومی با نشر اکاذیب به شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شهرستان ابهر فرستاد قرار است این فعال صنفی در تاریخ ۲۱ خرداد در این شعبه محاکمه شود.

*ملاقات حضوری حسن سعیدی با خانواده

امروز شانزدهم خرداد ماه حسن سعیدی از اعضای شناخته شده سندیکای کارگران شرکت واحد که در حال حاضر در بند ۲۰۹ زندان اوین در بازداشت است با خانواده اش ملاقات حضوری داشته است .

حسن سعیدی از اعضای فعال سندیکاست که بارها به دلیل فعالیت های سندیکایی وکارگری توسط عوامل امنیتی بازداشت گردیده و بنابر همین فعالیت ها سالهاست که از کارش اخراج گردیده است ، با وجود بیرون بودن این فعال سندیکایی از محل کار ، اما همچنان وکالت صدو بیست تن از همکاران خود را در خصوص،فساد تعاونی مسکن مرکزی شرکت واحد بعهده گرفته است و پیگیر مطالبات همکارانش بوده است

حسن سعیدی در شامگاه ۲۸اردیبهشت ماه توسط ۹مامور امنیتی به محل اقامتش دستگیر شد و تا هفته گذشته بطور مرتب و متعدد تحت بازجویی قرار داشت که در حال حاضر بازجویی هایش،بپایان رسیده ، اما قرار بازداشت نامبرده از سوی بازپرسی یک ماه تعیین گردیده است.

*ازسرگیری تجمع کارگران شهرداری شوش مقابل فرمانداری برای اعتراض به عدم پرداخت حقوق و وعده های توخالی مسئولان

اخراج از کار یکی از کارگران حق طلب

روز دوشنبه 16 خرداد برای باری دیگر،کارگران شهرداری شوش برای انعکاس صدای اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت حقوق و وعده های توخالی مسئولان دست به تجمع مقابل فرمانداری این شهرستان در استان خوزستان زدند.

یکی از کارگران حاضر درتجمع: یکی از کارگران واحد عمران شهرداری نیز به دنبال پیگیری مطالبات خود و همکارانش بیکار شد.


تجمع کنندگان به خبرنگاررسانه ای گفتند:برخلاف وعده‌ای که مسئولان فرمانداری شوش، شهردار و اعضای شورای شهر به آن‌ها داده بودند، هنوز پولی به حساب کارگران پرداخت نشده است.

آنها افزودند: در آخرین اجتماع کارگران شهرداری شوش که اردیبهشت ماه مقابل ساختمان فرمانداری شوش، شهرداری و شورای شهر برگزار شد، مسئولان شهرستانی وعده داده بودند تا یک هفته آینده به مطالبات ما رسیدگی کنند که هنوز عملی نشده است.

کارگران شهرداری شوش تاکید کردند: متاسفانه اعضای شورای شهر شوش به خواسته قانونی و مشکلات معیشتی کارگران اهمیتی نمی‌دهند. تاکنون چندین‌بار با امید حمایت اعضای شورای شهر به دفاتر آنان مراجعه کردیم اما نتیجه‌ای نگرفته‌ایم.

آن‌ها با بیان اینکه در شرایط فعلی، مدیران شهری باید منابع مالی خود را با الویت‌بندی هزینه کنند، گفتند: شهرداری برای جبران منابع مالی خود ابتدا باید هزینه‌های غیرضروری خود را حذف کند و از انجام پروژه‌های جدید بپرهیزد.

کارگران در خاتمه تصریح کردند: در پیگیری مطالبات کارگران، شهرداری و اعضای شورای شهر به جای چاره‌اندیشی از کارگران درخواست می‌کنند شرایط بی‌پولی شهرداری را درک کنند. در این میان یکی از کارگران واحد عمران شهرداری نیز به دنبال پیگیری مطالبات خود و همکارانش بیکار شد.

*تجمع اعتراضی کارگران اداره آبفای هفتکل نسبت به عدم پرداخت چند ماه حقوق

روز دوشنبه 16 خرداد، کارگران اداره آبفای هفتکل برای انعکاس صدای اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت چند ماه حقوق دست به تجمع در محل کارشان دراین شهرستان استان خوزستان زدند.


یکی از کارگران معترض حاضر درتجمع به خبرنگاریک رسانه محلی گفت: وضعیت اقتصادی بسیار سخت است و ما با این شرایط به سختی گذران زندگی می کنیم! انتظار می رود مدیران استان نسبت به پرداخت حقوق کارکنان زحمتکش اداره آبفا هفتکل هر چه سریع تر اقدام نمایند.

*تجمع اعتراضی کامیون داران شهرستان دلفان نسبت به کمبود سهمیه گازوئیل و نبود نرخنامه

روز دوشنبه 16 خرداد، کامیون داران شهرستان دلفان برای اعتراض به کمبود سهمیه گازوئیل و نبود نرخنامه در بوستان علی آباد شهر نورآباد دراستان لرستان تجمع کردند.


کامیون داران معترض به خبرنگاررسانه ای گفتند:به علت نبود کارت آزاد عرضه سوخت گازوئیل نزد جایگاه داران، امکان سوخت گیری به صورت آزاد وجود ندارد و سهیمه تخصیصی جوابگوی یک ششم یک ماه مصرف یک کامیون هم نیست.

کامیون داران شهرستان دلفان علاوه بر مشکل سهیمه سوخت به نبود نرخنامه در شهرستان هم اعتراض دارند و می‌گویند همین امر موجب شده تا نرخ کرایه حمل در این شهرستان یکسان نبوده و هر کسی یک کرایه را از مشتری طلب کند.

*جان باختن کارگرجوان اداره برق تهران در چاه براثر آتش سوزی

روز دوشنبه 16 خرداد،یک کارگر 25 ساله اداره برق تهران حین کار جابه جایی کابل در داخل چاهی 5 متری واقع در مسیر غرب به شرق بزرگراه محلاتی نرسیده به بلوار ابوذر طعمه آتش شد وجان خودرا ازدست داد.

*جان باختن 2 کارگرکارخانه تولید شانه تخم مرغ قزوین در انبار فاضلاب

2 کارگرکارخانه تولید شانه تخم مرغ قزوین در انبار فاضلاب براثر خفگی جان خودرا ازدست دادند.

*جان باختن 2 کارگردرارومیه براثر سقوط از ارتفاع

روز دوشنبه 16 خرداد، دوکارگر حین کار در ساختمانی مرتفع در ارومیه در پی وزش باد تند به زمین سقوط کردند وجان خود را از دست دادند.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخباروگزارش های کارگری 15خرداد ماه 1401

- لیست 50 نفره کنشگران فرهنگی اعتصاب کننده در اعتراض به بازداشت و زندانی کردن معلمان و پرونده سازی علیه آنها همزمان با هفتمین روز اعتصاب غذای خشک اسکندر لطفی سخنگوی شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران و پنجمین روز اعتصاب غذا و داروی اصغر امیرزادگان

- رضا شهابی امروز پانزدهم خرداد ماه در تماسی تلفنی به خانواده اش اعلام کرده، ادامه بازداشت خودش را غیرقانونی میداند و تا ۲۲خرداد آزاد نشود دست به اعتصاب غذا خواهد زد

- اعتصاب تیم ملی وزنه برداری ایران دراعتراض به کمبود امکانات

- تصادف دو وانت نیسان حامل کارگران فصلی کرمانشاه و مصدومیت 15نفر

*لیست 50 نفره کنشگران فرهنگی اعتصاب کننده در اعتراض به بازداشت و زندانی کردن معلمان و پرونده سازی علیه آنها همزمان با هفتمین روز اعتصاب غذای خشک اسکندر لطفی سخنگوی شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران و پنجمین روز اعتصاب غذا و داروی اصغر امیرزادگان

1- محسن عمرانی/ بوشهر

2- محمدرضا رمضانزاده/ خراسان شمالی

3- عزیز قاسم زاده/ گیلان

4- طاهر قادر زاده/ کردستان

5- عبدالله رضایی / هرسین

6- رضا مسلمی / همدان

7- آمانج امینی / کردستان

8- مرتضی الیاسی / لرستان

9- پروین اسفندیاری / تهران

10- اصغر حاجب/ بوشهر

11- خان عزیز اسماعیلی / اسلام آباد غرب

12- یعقوب یزدانی/ خراسان شمالی

13- اردشیر صیادی/ بوشهر

14- وحید میرشکار / تهران

15- ولی میرزا سیدی / تهران

16- پروین سلیمی / تهران

17- مرضیه طلائی / کردستان

18- شهرزاد قدیری / تهران

19- مهدی فتحی / پاسارگاد

20- محمود ملاکی / بوشهر

21- احمد قادری / کردستان

22- زینب سپهری / تهران

23- صلاح آزادی / کردستان

24- محمد حسن پوره / تهران

25- معصومه دهقان / تهران

26- فرزانه داودپور / کرج

27- فرامرز خداشناس/ تهران

28- شهریار نادری / کرمانشاه

29- محبوبه فرحزادی / تهران

30- اکبر زنده بودی / بوشهر

31- مهران داودیان/ تهران

32- کوکب بداغی پگاه/ خوزستان، ایذه

33- یاسر امینی آذر آذربایجان غربی، مهاباد

34- فاطمه بهمنی / اراک، مهاجران

35- سلیمان عبدی / کردستان

36- سهیلا سیاوشی / بوشهر

37- امراله نصرالهی / شیراز

38- هومن دشتی / تهران

39- محمدصالح شکری / کردستان

40- فرهاد تنهای رشوانلو / خراسان رضوی

41- عرفان منوچهری / کردستان

42- آوات رضوی / کردستان

43- علی رضا تدروو / اسلام آباد غرب

44- موسی الرضا جلیلی جشن آباد / مشهد

45- مریم کبیری/ تهران

46- شیوا عاملی راد/ مریوان

47- مراد روحی/ سنندج

48- شکراله احمدی / فارس

49- یزدان هنری / بوشهر

50- شهین حسن پور / کردستان

*رضا شهابی امروز پانزدهم خرداد ماه در تماسی تلفنی به خانواده اش اعلام کرده، ادامه بازداشت خودش را غیرقانونی میداند و تا ۲۲خرداد آزاد نشود دست به اعتصاب غذا خواهد زد

رضا شهابی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد که درتاریخ ۲۲اردیبهشت توسط هجوم عوامل امنیتی در منزلش بازداشت شده است .

طی تماس تلفنی که امروز پانزدهم خرداد ۱۴۰۱ با خانواده اش داشته اعلام کرده ، اگر تا ۲۲خرداد ماه که پایان قرار بازداشت یکماهه اش میباشد از زندان آزاد نشود دست به اعتصاب غذا خواهد زد لذا روند بازجویی از سه شنبه گذشته دیگر ادامه پیدا نکرده است و بیشتر سوالات بازجویی ها مربوط به فعالیت های سندیکایی و حمایت از کارگران الخصوص همکاران شرکت واحد بوده است بطوری که حتی بازجو ایشان را به دلیل گرفتن وکالت محضری از ۱۲۰ راننده شرکت واحد در خصوص فساد تعاونی مسکن مرکزی شرکت واحد زیر سوال برده و گفته به شما چه ربطی داشته که وکالت این تعداد از رانندگان و کارگران شرکت واحد را بعهده گرفته اید .

شهابی اعلام داشته نحوه بازجویی ها اکثرا به اتفاقات سالهای گذشته سندیکا بوده ، که قبلا در سالهای گذشته بارها درخصوص آن بازجویی شده بود و حتی در محکومیتی ناعادلانه از سوی دادگاه انقلاب متحمل شش سال زندان هم شده است و تماما قبلا درمورد سوالات پاسخ داده است .

این فعال سندیکایی بازداشت خودش را غیر قانونی میداند و اعلام کرده تا پایان قرار بازداشت یک ماهه اش که ۲۲خرداد میباشد اگر آزاد نشود دست به اعتصاب غذا خواهد زد.

چاره زحمت کشان وحدت وتشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

*اعتصاب تیم ملی وزنه برداری ایران دراعتراض به کمبود امکانات

در حالی که تمرینات تیم ملی با حضور 15 وزنه بردار در کمپ تیم ملی در حال برگزاری بود، به یک باره ملی پوشان تصمیم به اعتصاب و ترک محل اردو گرفتند و در بیانیه ای اعلام کردند تا مشکلات رفع نشود، حاضر به بازگشت نیستند.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ 15 خرداد،تیم ملی وزنه برداری روزهای عجیبی را با اعتصاب ملی پوشان، برکناری سرمربی و البته منفعل بودن فدراسیون پشت سر می گذارد.

علی مرادی که در هفته های اخیر درگیر حواشی مربوط به پناهنده شدن دختران وزنه بردار بود، به یک باره با یک بحران جدی در تیم ملی مردان مواجه شد. چند باری در یک سال اخیر مصاحبه هایی از وزنه برداران در خصوص کمبود امکانات اولیه در اردوها منتشر شد، اما گویا شرایط هر روز بدتر و بدتر شده و اوضاع رو به بهبودی نمی رود.

در حالی که تمرینات تیم ملی با حضور 15 وزنه بردار در کمپ تیم ملی در حال برگزاری بود، به یک باره ملی پوشان تصمیم به اعتصاب و ترک محل اردو گرفتند و در بیانیه ای اعلام کردند تا مشکلات رفع نشود، حاضر به بازگشت نیستند.

اما واکنش فدراسیون به این اتفاقات عجیب بود. گویا علی مرادی در این میان تصمیم به برکناری محمدحسین برخواه سرمربی تیم ملی گرفته؛ در حالی که نامی از سرمربی در بیانیه وزنه برداران نبود. شاید هم رییس فدراسیون به خاطر همکاری سرمربی با ملی پوشان چنین تصمیمی را اتخاذ کرده است.

در حالی که همچنان فدراسیون واکنش خاصی برای بازگرداندن ملی پوشان به اردو نشان نداده، شاهد انتشار بیانیه دیگری از وزنه برداران بودیم.

در این بیانیه وزنه برداران اعلام کردند با تغییرات ظاهری، اصل مشکل پابرجا می‌ماند چون مشکلات موجود مربوط به روزهای اخیر نیست بلکه چندین سال است که گریبان‌گیر وزنه‌برداری است. همچنین عنوان کردند که منش اخلاقی و پهلوانی اجازه نمی دهد پشت برادران خود را خالی کنند.

*تصادف دو وانت نیسان حامل کارگران فصلی کرمانشاه و مصدومیت 15نفر

صبح روز یکشنبه 15 خرداد، دو وانت نیسان حامل کارگران فصلی در جاده کوزران به سمت نهرابی، حوالی روستای سبزلاخ در استان کرمانشاه تصادف کردند و 15 نفر مصدوم وبه بیمارستان منتقل شدند.

رییس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث استان کرمانشاه به خبرنگاران گفت: ظرفیت نیسان فقط دو نفر است و سوار کردن انسان در محل بار، خلاف آشکار و بازی با جان مردم است.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید