اطلاعیه خبری حزب کمونیست کارگری ایران

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

۲۴ بهمن: تجمعات سراسری بازنشستگان تامین اجتماعی در شهرهای مختلف! ساعت ده و نیم صبح روز ۲۴ بهمن بازنشستگان تامین اجتماعی در اعتراض به سطح نازل حقوقها و برای پیگیری مطالبات خود در چند شهر تجمع کردند. این تجمعات بنا به گزارشهای تاکنون دریافت شده، درشهرهای تهران، اراک، تبریز، اهواز، شوش، شوشتر، سنندج، کرمانشاه، مشهد، خرم آباد و رشت برگزار شد. فراخوان برگزاری این تجمعات از سوی ۳۱ تشکل مستقل بازنشستگان داده شده بود و در تهران مقابل مجلس اسلامی و در شهرستانها مقابل ادارات تامین اجتماعی صورت گرفت.

در اهواز بازنشستگان شعار میدادند: بازنشسته به پا خیز برای رفع تبعیض، درمان رایگان حق مسلم ماست. تحصیل رایگان حق مسلم ماست، اجرای همسان سازی حق مسلم ماست. در اراک بازنشستگان با شعارهای "گرسنه و بیکاریم از ستمگر بیزاریم"، "تا حق خود نگیریم از پای نمی نشینیم" اعتراض خود را فریاد میزدند. در تجمع مشهد بازنشستگان با شعارهای "حقوق ما ریالیه، هزینه ها دلاریه"، "نه مجلس، نه دولت، نیستند به فکر ملت" صدای اعتراضشان را به فقر و بی تامینی بلند کردند. در شوش بازنشستگان شعار میدادند: "دولت ورشکسته، دشمن بازنشسته"، "ظلم و ستم کافیه، سفره ما خالیه"، "کشتی بازنشسته، دیگه به گل نشسته". در تبریز تجمع بازنشستگان در مقابل تامین اجتماعی برپا شد و سپس آنها راهپیمایی کردند. در تجمع این شهر یکی از بازنشستگان طی سخنان پرشوری با اعتراض به فقر و فلاکت حاکم بر جامعه گفت:" در مملکتی با این همه ثروت چرا ما باید در این فلاکت زندگی کنیم؟". در کرمانشاه بازنشستگان با در دست داشتن بنرهایی به حقوقهای زیر خط فقر اعتراض خود را اعلام کردند. در یکی از بنرها نوشته شده بود: " با این حقوق ناچیز جانها به لب رسیده"

از سوی فراخوان دهندگان تجمع بازنشستگان در روز ۲۴ بهمن قطعنامه ای داده شده بود. در این قطعنامه بر ده مطالبه فوری تاکید شده بود. از جمله:کوتاه شدن دست دولت از صندوق های بازنشستگی و نظارت ، بازرسی و کنترل نمایندگان مستقل بازنشستگان بر صندوق ها، پرداخت بدهی های به روز شده دولت به صندوق سازمان تامین اجتماعی، اجرای همسانسازی کامل حقوق، تعیین حقوق مطابق با هزینه های واقعی زندگی و افزایش آن طبق ماده ۹۶ متناسب با نرخ واقعی تورم ، اجرای ماده ۱۱۱ (مستمری از کارافتادگی و بازماندگان نباید از حداقل مزد کارگر کمتر باشد).، توقف طرح دوفوریتی حذف ماده ۵۰ تامین اجتماعی علیه منافع کارگران و بازنشستگان، اجرای ماده ۵۴ قانون تامین اجتماعی در مورد ارائه همه خدمات درمانی بشکل رایگان‌و لغو قراردادها با شرکتهای بیمه ای که هدفی بجز غارت اموال بازنشستگان ندارند، پرداخت عیدی کارگری معادل دو ماه حقوق به بازنشستگان، احتساب سابقه ارفاقی مشاغل سخت و زیان آور همچون سابقه استحقاقی در متناسب سازی حقوق سال ۹۹ بازنشستگان و پرداخت معوقه ی آن، آزادی بی قید و شرط همه فعالین از جمله کارگر بازنشسته آقای اسماعیل گرامی .

در انتهای قطعنامه، بازنشستگان بر ادامه اعتراض خود تاکید کرده و مینویسند:"ما بازنشستگان اعلام می داریم که کاسه صبرمان از این همه بیداد ، بی توجهی و شکاف طبقاتی لبریز شده و قصد باز ایستادن و انفعال در این شرایط جهنمی را نداریم و برای برون رفت از این فلاکت روزافزون تا حصول نتیجه، همصدا و منسجم علیه این تبعیض ویرانگر فریاد خواهیم زد".

بازنشستگان میگویند:"ما بازنشستگان اعتراض جدی خود را به عیدی حقیرانه اعلام کرده و این مبلغ یک میلیون و ششصد هزار تومان را در مقایسه با عیدی و حقوقهای نجومی بگیران" خودی"، همچنان در ادامه سرکوب زندگیمان قلمداد میکنیم. با تورم و فلاکت نمیسازیم و حق خود را همچنان فریاد میزنیم! بازنشستگان بر پرداخت حداقل عیدی دو برابری حقوق تاکید دارند.

در روز ۲۴ بهمن همچنین بازنشستگان فولاد در اصفهان و تهران مثل یکشنبه های قبل در اعتراض به شرایط سخت معیشتی خود مقابل صندوق بازنشستگی فولاد تجمع کردند. همچنین بازنشستگان نفت در روز قبل از آن تجمع در ۲۳ بهمن در اعتراض به وضع بد معیشتی خود در مقابل ساختمان مرکزی نمایندگی صندوق بازنشستگان نفت تجمع داشتند.

بازنشستگان در اعتراضاتشان بارها و بارها بر افزایش حقوقهای خود به بالای خط فقر ۱۲ میلیونی تاکید کرده اند. تاکید کارگران امسال افزایش حقوقها به بالای ۱۶ میلیون است. درمان و تحصیل رایگان و داشتن حق مسکن و پایان دادن به امنیتی کردن مبارزات از جمله دیگر تاکیدات بازنشستگان در مبارزاتشان بوده است. اعتراضات بازنشستگان در کنار اعتراضات گسترده معلمان که مرحله دوم آن در روزهای ۳۰ بهمن و ۳ اسفند ماه بصورت تجمعات سراسری برگزار میشود و نیز اعتراضات گسترده در سطح جامعه بازتاب یک جنبش گسترده در دفاع از زندگی و معیشت و برای داشتن یک زندگی انسانی است. حزب کمونیست کارگری از این مبارزات قاطعانه حمایت میکند. و همه بخش های جامعه را به همبستگی با این اعتراضات و حمایت از خواستها و مبارزات بازنشستگان فرامیخواند

حزب کمونیست کارگری ایران
۲۴ بهمن ۱۴۰۰، ۱۳ فوریه
tel:00447435562462
tel:00447435562462

اطلاعیه خبری
تجمع بازنشستگان نیشکر هفت تپه، اعتصاب معلمان حق التدریسی و دو خبر دیگر

تجمع جمعی از بازنشستگان شرکت نیشکر هفت ‌تپه
ساعت ۹ صبح روز ۲۳ بهمن بازنشستگان سال ۹۹ و ۱۴۰۰ نیشکر هفت‌تپه در اعتراض به پرداخت نشدن بخشی از سنوات شغلی خود پس از منع ورود به شرکت توسط حراست، اقدام به بستن درب بهره برداری نموده و سپس در مدیریت شرکت تجمع کردند.

اعتصاب و تجمع معلمان حق التدریسی
روز شنبه ۲۳ بهمن ماه بیش از سیصد معلم حق التدریسی مرحله سومی با تعطیل کردن کلاس‌های درس در مقابل ساختمان وزارت آموزش پرورش در تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند و خواستار استخدام رسمی شدند. اعتراض آنان به عدم صدور احکام استخدامی است که در سال ۹۷ به تصویب مجلس رسیده است و خواستار پیگیری مطالباتشان هستند. این معلمن علیرغم سال‌ها سابقه کار، همچنان ماهیانه ۲ میلیون تومان حقوق میگیرند و با معضلات معیشتی بسیار کار میکنند و هیچگونه امنیت شغلی ای ندارند.

معلمان در این تجمع شعار میدادند: "تا حکمم را نگیرم، سر کلاس نمیرم"، "قانون تصویب شده چرا اجرا نمیشه"، "وعده وعید نمیخوایم، صدور احکام میخوایم" . یک خواست قطعنامه های معلمان و فراخوان اعتراضی آنها برای روزهای سی ام بهمن و یکم اسفند ماه استخدام معلمان حق التدریسی است.

تجمعات معلمان در همبستگی با معلمان زندانی
یک خواست فوری معلمان آزادی معلمان زندانی و پایان دادن به امنیتی کردن مبارزات است و این مطالبه بندی از قطعنامه های آنها و یک محور مهم فراخوان آنها به تجمعات سراسری بزرگ برای روزهای ۳۰ بهمن و سوم اسفند ماه است. در همین راستا معلمان برای آزادی همکاران در بند خود تلاش میکنند و میکوشند که همبستگی خود را با آنها اعلام کرده و پیگیر مطالباتشان باشند. از جمله در روز ۲۳ بهمن اعضای هیات مدیره کانون صنفی معلمان تهران و شماری از فعالین کانون صنفی تهران و البرز تجمع کرده و با در دست گرفتن عکس معلمان زندانی خواستار آزادی آنها شدند. یک اعتراض معلمان به صدور حکم چهار سال و شش ماه حبس برای جعفر ابراهیمی بارزس شورای هماهنگی تشکلهای صنفی است. خواست معلمان مختومه شدن تمامی پرونده های امنیتی تشکیل شده است. حزب کمونیست کارگری ضمن حمایت از خواستها و اعتراضات معلمان بر آزادی فوری و بدون قید و شرط معلمان زندانی تاکید دارد.

تجمع کارگران سیمان سپاهان
روز ۲۳ بهمن‌ماه، کارگران سیمان سپاهان در اعتراض به وضعیت نامناسب معیشتی، دستمزد پایین و عدم امنیت شغلی وخلف وعده ها برای چندمین بار دست به تجمع زدند. تجمع قبلی انها در ۱۷ بهمن برگزار شد.

حزب کمونیست کارگری ایران
۲۳ بهمن ۱۴۰۰، ۱۲ فوریه ۲۰۲۲

شماره ۲۰
چند خبر از خوزستان
انتقال یکی از معترضان بهبهان به زندان اهواز
بنا بر خبرهای منتشر شده محمد خلیلی، شهروند ساکن بهبهان و از بازداشتی های اعتراضات مردمی به بی آبی های خوزستان، از زندان این شهر به زندان اهواز منتقل شده است. محمد خلیلی امسال در ۲۵ مهرماه در بهبهان بازداشت شد. طبق خبرها او پس از آغاز موج بازداشت اهالی روستای کردستان بزرگ برای جلوگیری از دستگیری، از بازگشت به خانه اجتناب کرده بود.

اغلب شهروندان و اهالی این روستا که در جریان این اعتراضات بازداشت شده بودند، کشاورز بوده و به دلیل سیاستهای تخریبی و چپاولگرانه محیط زیستی حاکم با مشکل مواجه شده‌اند. در جریان اعتراضات مردمی در تیر ماه علیه بی آبی که در شهرهای مختلف استان صورت گرفت ده ها نفر کشته و صدها نفر از مردم معترض بازداشت شدند که تنها هویت دستکم۱۷۱ تن از آنها احراز و اسامی آنها منتشر شد. تجمعات اعتراضی مردمی از شب پنجشنبه ۲۴ تیرماه در استان خوزستان در اعتراض به بی آبی و عدم پاسخگویی مقامات مسئول آغاز و طی دو هفته به دست کم ۴۱ شهر گسترش یافت. معضل بی آبی همچنان یک موضوع اعتراض مردم در خوزستان است.

بازداشت فعالان فرهنگى در كوت عبدالله
به گزارش منابع محلی، روز پنجشنبه ۲۱ بهمن نیروهای امنیتی و انتظامی با یورش به روستای غزاویه در کوت عبدالله تعدادی از جوانان و معلمان ساکن این روستا را بازداشت و به اداره اطلاعات منتقل کردند. به گفته اهالی، نيروهاى امنيتى با بازرسى منازل و مصادره موبايل هاى بازداشت شدگان همراه با ايجاد رعب و وحشت در میان مردم، با اهالی روستا درگير شدند. گفته شده است که بعد از يورش به اين روستا، خانواده هاى بازداشت شدگان به اداره اطلاعات مراجعه کرده و به آنها گفته شده كه اين افراد به دليل تبليغ عليه نظام بازداشت شدند. افراد بازداشت شده روز جمعه به مکان نامعلومی منتقل شده اند.

اسامى افراد بازداشت شده محمد نواصر، جلال نواصر، حسین نواصر، علی نواصر و علیرضا(احمد) نواصر گزارش شده است. یک خواست مورد تاکید شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان در فراخوان به تجمع سراسری روزهای سی ام بهمن و سوم اسفند ماه آزادی فوری و بدون قید و شرط تمامی معلمان زندانی و بسته شدن پرونده های امنیتی آنها و تمامی زندانیان سیاسی است.

امیکرون در حال پیشروی است
شیوع امیکرون در تمام شهرها در ایران گسترش یافته است. از جمله تعطیلی مدارس منجر به تغییر برنامه روزهای اعتراضات معلمان که قرار بود به صورت تحصن در سطح سراسری در فاصله بیست و سه تا بیست و هفتم بهمن انجام گیرد لغو شد و به جای آن معلمان قرار است در ۳۰ بهمن و ۳ اسفند جهت پیگیری مطالبات خود تجمع کنند. در استان خوزستان طبق خبرها در شبانه روز منتهی به بیست و سوم بهمن ماه، هفت هزار بیمار کرونایی به مراکز درمانی مراجعه کرده اند. به گفته سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اهواز، از این تعداد ۱۲۹ بیمار بستری شدند و اکنون تعداد بیماران کرونایی بستری در استان به ۷۰۰ نفر رسیده است که از این تعداد ۵۰۰ نفر در بخش عادی و ۲۰۰ نفر در بخش ویژه تحت مراقبت هستند. به اقرار این مقام مسئول روند واکسیناسیون افراد در خوزستان بسیار کند است.

تمامی پروتکلهای سازمان بهداشت جهانی باید در محیطهای کار و در سطح جامعه اجرایی شود. باید واکسن معتبر خریداری و واکسیناسیون رایگان و سراسری برای همه مردم اجرا گرد و باید وضع نابسامان بیمارستانها و مراکز درمانی با استانداردهای قابل قبول بهبود یابد و پرستار و نیروی درمانی کافی استخدام شود. درمان و بهداشت رایگان حق مسلم همه مردم است.

تجمع بازنشستگان نیشکر هفت تپه
ساعت ۹ صبح روز ۲۳ بهمن بازنشستگان سال ۹۹ و ۱۴۰۰ نیشکر هفت‌تپه در اعتراض به پرداخت نشدن بخشی از سنوات شغلی خود پس از منع ورود به شرکت توسط حراست، اقدام به بستن درب بهره برداری کردند و سپس در مقابل مدیریت شرکت تجمع کردند.

جمع کارگران کاغذ پارس مقابل فرمانداری شوش
روز چهارشنبه ۲۰ بهمن کارگران شرکت کاغذ سازی کاغذ پارس در اعتراض به وضع بد معیشتی و عدم پاسخگویی به مطالبات‌شان مقابل ساختمان فرمانداری شوش دست به تجمع زدند.

کمیته سازمانده حزب کمونیست کارگری- واحد خوزستان

۲۳ بهمن ۱۴۰۰