دست‌کم بيست کشته در هرج و مرج فرودگاه کابل

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

در جریان تلاش برای خروج نیروهای خارجی و شهروندان افغانستان از فرودگاه کابل در طول یک هفته دست‌کم ۲۰ نفر در محوطه یا در اطراف فرودگاه جان خود را از دست داده‌اند. نگرانی‌ از فعالیت داعش در افغانستان نیز در حال افزایش است.به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس روز یکشنبه ۲۲ اوت (۳۱ مرداد) یک مقام ناتو با اشاره به وضعیت فرودگاه کابل، بحران به وجود آمده را "اسف‌بار" خواند و گفت: «هدف ما خروج هر چه سريع‌تر همه نیروهای خارجی است.»

جمعیت گردآمده اطراف فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی کابل هر روز بزرگتر می‌شود. در حالی که ایالات متحده آمریکا و کشورهای دیگر در تلاش برای خروج دیپلمات‌ها، شهروندان خود و بسیاری از همکاران محلی‌شان هستند، ازدحام و هجوم جمعیت مانع بزرگی بر سر راه این عملیات شده است.
مقام ناتو که نخواسته هویتش فاش شود همچنین به اسوشیتدپرس گفت: «نیروهای ما برای جلوگیری از ایجاد درگیری با طالبان تمام مدت فاصله مشخصی را از محوطه بیرونی فرودگاه حفظ می‌کنند.»

هفت کشته در یک روز
ارتش بریتانیا نیز روز یکشنبه ۲۲ اوت از کشته شدن هفت نفر در ازدحام جمعیتی که در تلاش برای ورود به فرودگاه کابل است، خبر داد. انتشار این خبر بر هراس کسانی که در پی به قدرت رسیدن طالبان سعی در فرار از افغانستان را دارند، افزوده است.
همچنین مشاهده جرقه‌های آتش هنگام پرواز یک هواپیما که روشی برای گمراه کردن موشک‌های مجهز به حس‌گرهای حرارتی است، به گمانه‌زنی‌ها درباره افزایش احتمال فرصت‌جویی گروه‌ اسلام‌گرای افراطی "دولت اسلامی" (داعش سابق) دامن زده است.
در همین حال سفارت آمریکا در یک هشدار امنیتی از همه شهروندان خود در افغانستان خواست بدون دریافت راهنمایی‌ها و توضيحات از نمایندگان این کشور، به هیچ وجه تلاشی برای رساندن خود به فرودگاه کابل نکنند.
مقامات رسمی تا کنون از اظهار نظر درباره ميزان تهدیدها از سوی داعش خودداری کرده‌اند. به گفته آنها تا امروز هنوز گزارشی از حمله‌ای از سوی داعش که زمانی با طالبان در افغانستان درگیر بود به دست نرسیده است.

انتقاد تونی بلر از "رها کردن افغانستان"
تونی بلر، نخست وزیر اسبق بریتانیا در نوشته‌ای که روی سایت اینترنتی موسسه‌ او منتشر شد، خروج نیروهای آمریکایی را محکوم و این تصمیم را یک "تصمیم سیاسی و نه استراتژیک" خواند.
بلر همچنین درباره این تصمیم نوشت: «رها کردن افغانستان و مردم این کشور غم‌انگیز، خطرناک، غیرضروری، نه به سود آنها و نه به سود ماست.»
تونی بلر که در سال‌های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۷ میلادی نخست‌وزیر بریتانیا بود در پی حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ تصمیم به پشتیبانی از ایالات متحده آمریکا برای حمله به افغانستان و براندازی طالبان گرفت.
او در نوشته خود که یکشنبه ۲۲ اوت در سایتش منتشر شد، از این تصمیم بار دیگر دفاع کرد و نوشت: «به طالبان اولتیماتوم داده شد که یا رهبر القاعده را تحویل دهید یا از قدرت کنار گذاشته خواهید شد تا از افغانستان دیگر برای چنین حملاتی استفاده نشود. آنها نپذیرفتند و ما هم به جز عمل به گفته‌هایمان راهکار مطمئن‌تری برای حفظ امنیت ندیدم.»
بلر در ادامه نوشت: «جهان امروز درباره موضعگیری غرب سردرگم است چراکه روشن است تصمیم به خروج از افغانستان به این شکل نه یک تصمیم کلان استراتژیک بلکه تنها یک تصمیم سیاسی بوده است.»

https://www.dw.com/fa-ir