اخباروگزارش های کارگری 30 اردیبهشت ماه 1401

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- ادامه اعتصاب کارگران پروژه ساخت مخازن در پالایشگاه آدیش کنگان برای افزایش دستمزد و 20روز کار و 10 روز استراحت - بیانیه کانون صنفی معلمان اسلامشهر در خصوص پرونده سازی و سناریو سازی کیهان و ۲۰:۳۰ علیه اعضای شورای هماهنگی تشکل های صنفی معلمان ایران- اعتراض کنفدراسیون اتحادیه های کارگری نروژ (ال او- نروژ)نسبت به دستگیری فعالان سندیکایی کارگری و معلمان در ایران- آزادی فرهنگیان کنشگرکرمان محمد رضا بهزادپور، مجید نادری وحسین رشیدی با تودیع وثیقه 300میلیون تومانی

- کارگرشهرداری شاندیزهم بر اثر تصادف حین کارجان خودرا ازدست داد

*ادامه اعتصاب کارگران پروژه ساخت مخازن در پالایشگاه آدیش کنگان برای افزایش دستمزد و 20روز کار و 10 روز استراحت

براساس آخرین خبرهای منتشره درشبکه های اجتماعی اعتصاب کارگران پروژه ساخت مخازن در پالایشگاه آدیش کنگان(پیمانکاری کرمی) برای افزایش دستمزد و 20روز کار و 10 روز استراحت که از اوایل اردیبهشت ماه آغازشده است کماکان ادامه دارد.

بنابهمین گزارشات،120 کارگر این پروژه که ازاواخر فروردین ماه اعتراضاتشان آغازشده است بیش از 20 روزاست که با شرکت پیمانکاری کرمی تسویه حساب وکارراتعطیل کردندعلاوه بر 20روز کار و 10 روز استراحت خواهان دستکم افزایش 38 درصدی حقوق مطابق مصوبه شورای عالی کار درباره سایر سطوح مزدی وهمچنین مصوبه مدیر منطقه ویژه اقتصادی هستند.

همانطوریکه پیش از این در گزارشات آمده است شرکت پیمانکاری کرمی ظاهرا با 20روز کار و 10 روز استراحت موافقت کرده است ولی تن به افزایش دستمزد کارگران نمی دهد.

یادآوری:

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:

1- روز جمعه ۲۶ فروردین‌ حدود ۴۰۰ نفر از همکاران پروژه ساخت مخازن در پالایشگاه آدیش کنگان( پیمانکاری جمشید ممبینی ؛ شرکت مبین صنعت کوشای اسپان) در اعتراض به عدم افزایش 57 درصدی دستمزدها در حرکتی اعتراضی کار را تعطیل و با پیمانکار پروژه تسویه حساب کردند.

پیمانکار پروژه فقط حاضر به افزایش ۱۰ درصدی دستمزدها بودند که با اعتراض همکاران روبرو شد. در مقابل این موضع پیمانکار همکاران ایستاده و گرفتن کار در این شرکت را تحریم کرده اند.

2- اعتصاب همکاران در پالایش میعانات گازی آدیش و ستاره فاز ۱۱

از دیروز سه‌شنبه ۲۰ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱، نیروهای مخزن سازی به پیمانکاری جاسم فرامرزی و رمضان کرمی در کنگان دست به اعتصاب زده و کارگاه را تعطیل کرده اند.

به گفته این نیروها کرمی و فرامرزی تا به الان به دروغ وعده افزایش دستمزدها را می دادند و شرایط بیست روز کار و ده روز استراحت را هم به ظاهر قبول کرده بودند.

فرامرزی گفته بود 38 درصد افزایش را اعمال می کنم اما لیست بیمه هایتان را عادی رد خواهم کرد.

همکاران عزیز مراقب باشیم و فریب وعده های دروغین پیمانکاران را نخوریم.

*بیانیه کانون صنفی معلمان اسلامشهر در خصوص پرونده سازی و سناریو سازی کیهان و ۲۰:۳۰ علیه اعضای شورای هماهنگی تشکل های صنفی معلمان ایران

هردم از باغ بری می رسد

تازه تر از تازه تری می رسد.

مردم عزیز ایران و همکاران گرامی

طی سه چهار روز گذشته ویدئوی از صدا و سیمای ملی( بخوانید میلی) بخصوص در اخبار ۲۰:۳۰ که آغاز به کار آن دقیقا با اهداف سیاسی طراحی شده است، پخش شد که در آن کانون صنفی معلمان و شورای هماهنگی و چهارتن از اعضای آن را متهم به جاسوسی کردند. آقایان رسول بداقی از انجمن صنفی معلمان اسلامشهر،مسعود نیکخواه از اعضای کانون صنفی معلمان مریوان، اسکندرلطفی سخنگوی شورای هماهنگی و عضو انجمن صنفی معلمان کردستان -مریوان و شعبان محمدی عضو انجمن صنفی معلمان مریوان مورد اتهام حاکمیت جمهوری اسلامی قرار گرفتند. استدلال رژیم جمهوری اسلامی این است که این چهارتن و چهار فعال صنفی دیداری با دو تن از اعضای سندیکاهای کارگری و انجمن آموزش و فرهنگ فرانسه داشته اند. بنابراین گناهکار محسوب می شوند.

ظاهراً دیدار و ملاقات با خارجی ها جرم تلقی می شود.

این سناریو کاملا مضحک از تلویزیون ایران پخش شد و موجبات تاسف بسیاری از ما معلمان و دیگر هم وطنان شد.

رسول بداقی و دیگر دوستان که مورد اتهام قرار گرفتند را همه می شناسیم. این دوستان و در کل جنبش معلمان ایران از زمان شکل گیری تا کنون هدفی جز ارتقای جایگاه آموزش و علم و معلم را نداشتند. آنها، بارها و بارها در سخنرانی و فعالیت خود هموار کانون ها فعالان صنفی را از ورود به سیاست بر حذر داشتند و تاکید می کردند که مهمترین آسیب کانون ها کار سیاسی کردن است.

ما صد در صد معتقد هستیم و می دانیم که اگر این دیدار صورت گرفته باشد فقط در جهت تقویت جنبش معلمان بوده که سابقه بیست ساله دارد و این سناریو جز برای متوقف کردن حرکت های ما معلمان نبوده و نیست.

کانون صنفی معلمان اسلامشهر این حرکت زشت و دور از انصاف را بشدت محکوم کرده و خواستار محاکمه و عذر خواهی عوامل ساخت این ویدئو است و اعلام می کند که با این حرکت های توهم آمیز جز بدنامی برای خود چیزی باقی نمیگذارید. دست از این روشهای غیر متعارف و نخ نما و بی اساس بردارید و هرچه سریعتر نسبت به آزادی این عزیزان اقدام کنید.

ما تاکید و یادآوری می کنیم که جنبش معلمان زنده است و قائم به فرد نیست و به کار خود با قوت ادامه می دهد.

کانون صنفی معلمان اسلامشهر

۱۴۰۱/۲/۲۹

*اعتراض کنفدراسیون اتحادیه های کارگری نروژ (ال او- نروژ)نسبت به دستگیری فعالان سندیکایی کارگری و معلمان در ایران

آیت الله سید علی حسینی خامنه ای،

رهبر جمهوری اسلامی ایران

اسلو، ۱۸ مه ۲۰۲۲

موضوع: دستگیری فعالان سندیکایی کارگری و معلمان در ایران

کنفدراسیون اتحادیه های کارگری نروژ (ال او- نروژ)، به نمایندگی از بیش از ۹۷۰ هزار کارگران در نروژ در اعتراض به نقض حقوق اتحادیه های کارگری و کارگران در کشور شما این نامه را می نویسند.

کنفدراسیون اتحادیه های کارگری نروژ همچنین به شدت نگران اخباری است که نشان می دهد چندین نفر از کارگران و فعالین جنبش مستقل کارگری در ایران به دلیل شرکت در فعالیت مشروع و قانونی سندیکایی مورد آزار و اذیت قرار گرفته و یا بازداشت شده اند.

کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری نروژ نسبت به واکنش اخیر دولت ایران به فعالیتهای بر حق اتحادیه‌های مستقل کارگری، کارگران و فعالان حقوق بشر ایرانی ابراز نگرانی می‌کند. کارگران و اتحادیه های آنها، و نیز فعالان مدافق حقوق بشر، در مورد دستمزدهای کم و پرداخت نشده، افزایش هزینه ها در شرایط وخیم وضعیت اقتصادی در سطح کشور، و عدم آزادی تشکل، بیان، تجمع، اعتراض و اعتصاب که در مقاوله نامه های سازمان بین المللی کار و سایر کنوانسیون های بین المللی به ثبت رسیده است، اعتراض کرده اند.

در روزهای اخیر بار دیگر شاهد موجی از بازداشت فعالان کارگری، معلمان، مدافعان حقوق شهروندی و هنرمندان بودیم. ما به شدت نگران وخیم تر شدن مداوم حقوق بنیادی کارگری و انسانی در جمهوری اسلامی ایران هستیم. این سرکوبها به ویژه منجر به مرگ یا زندانی شدن چندین فعال صنفی و اتحادیه ای در ایران شده است.

کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری نروژ از دولت ایران می‌خواهد که تمام اقدامات لازم را برای آزادی فوری و بدون قید و شرط همه کارگران، اعضای سندیکاهای مستقل و فعالان حقوق بشر از زندان انجام دهد و سرکوب کارگران و اتحادیه‌های کارگری را متوقف کند و به آزادی تشکل و حقوق اتحادیه های کارگری طبق کنوانسیون های ۸۷ و ۹۸ سازمان جهانی کار احترام بگذارد.

کنفدراسیون اتحادیه های کارگری نروژ خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط تمامی فعالان کارگری زندانی، معلمان و فعالین جامعه مدنی است که در روزهای اخیر دستگیر شده اند، از جمله رضا شهابی، آنیشا اسداللهی، ریحانه انصاری نژاد، کیوان مهتدی و همچنین معلمان بازداشتی اول ماه مه از جمله رسول بداقی. جعفر ابراهیمی، اسکندر لطفی، محمد حبیبی، محسن عمرانی، شعبان محمدی، مسعود نیکخواه، محمود ملاکی، رضا امانی فر، اصغر حاجب و هادی صادق زاده.

ما مصمم به حمایت کامل سیاسی و روحی از کارگران ایران هستیم، و از خواسته های مشروع آنها برای آزادی تشکل و دستیابی به حقوقشان بدون ترس از دستگیری یا آزار و اذیت حمایت می کنیم.

ارادتمند،

پگی هسن فولسویک

پرزیدنت، کنفدراسیون های اتحادیه های کارگری نروژ

رونوشت به:

رئیس جمهوری اسلامی ایران، ابراهیم رئیسی

سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسلو

وزارت امور خارجه نروژ

سفارت نروژ در تهران

کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری (ITU

باز تکثیر از سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

*آزادی فرهنگیان کنشگرکرمان محمد رضا بهزادپور، مجید نادری وحسین رشیدی با تودیع وثیقه 300میلیون تومانی

امروز متوجه شدیم که یاران بزرگوارمان از شهر کرمان، آقایان:محمد رضا بهزادپور، مجید نادری وحسین رشیدی که در تاریخ دهم اردیبشت دستگیر شده و تا بیست‌ودوم اردیبهشت در سلول انفرادی سپاه زندانی بوده‌ و هر کدام با وثیقه سیصد میلیون تومانی آزاد شده‌اند.

جای بسی تاسف است که در مدت بازداشت، با این معلمان شریف با کمال بی‌احترامی و بی‌ادبی رفتار شده است، تا جایی که مجبور بوده‌اند از دستشویی داخل سلول آب بنوشند.

شورای هماهنگی، ضمن محکوم نمودنِ رفتارهای شنیع و دونِ شان انسانی، به آقایان یادآور می‌شود: حال که حرمت معمان را شکسته‌اید، لااقل حقوق متهمان را رعایت نمایند.

*کارگرشهرداری شاندیزهم بر اثر تصادف حین کارجان خودرا ازدست داد

بامداد روز پنج شنبه 29 اردیبهشت،یک کارگر 30 ساله شهرداری شاندیز بنام ابوالفضل ماروسی حین کار در حاشیه بلوار امام رضا براثر برخورد یک خودرو با وی جان خودراازدست داد.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید


From:
akhbar kargari <این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید>
To:
akhbar kargari
Bcc:
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
اخباروگزارش های کارگری 29 اردیبهشت ماه 1401

- مستحکمتروگسترده ترباد همبستگی فرهنگیان درراه دست یابی به مطالبات برحقشان

- زنده باد همبستگی دانش آموزان با معلمان حق طلب

- بیانیه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران ، در پاسخ به سناریوسازی‌‌ مضحکِ صدا و سیما علیه فعالان صنفی معلمان

- کنفرانس «معلمان ایران»؛ همبستگی سندیکاهای کارگری سوئد با معلمان ایران

- اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط فعالان کارگری ایران شد

- رضا امانی‌فر را آزاد کنید‌

- بیانیه کانون صنفی فرهنگیان گیلان پیرامون توهین، هتاکی و ضرب و شتم دکتر احسان اله اسدی در تجمع ۲۲ اردیبهشت و محاکمه او و صفر رمضانی (ملقب به عمو صفر) در شعبه سوم دادسرای عمومی و انقلاب لنگرود

- حسن سعیدی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد با هجوم ۹ تن از مامورین اطلاعات ، چهارشنبه شب ، ۲۸ اردیبهشت ماه بازداشت شد.

- یک هفته از بازداشت ریحانه انصاری‌نژاد گذشت؛اما هنوزوضعیتش بلاتکلیف است

- دومین روز تجمع رانندگان موتوری اسنپ در اعتراض به پایین بودن کرایه‌ها

*مستحکمتروگسترده ترباد همبستگی فرهنگیان درراه دست یابی به مطالبات برحقشان

امروز پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ خانواده های معلمان زندانی مریوان آقایان مسعود نیکخواه ، شعبان محمدی واسکندرلطفی در خصوص وضعیت معلمان بازداشتی با دادستان مریوان دیدار داشتند در این دیدار تعدادی از همکاران فرهنگی خانواده این عزیزان را همراهی کردند.


*زنده باد همبستگی دانش آموزان با معلمان حق طلب

استقبال دانش آموزان پایه یازدهم از دکتر ابراهیم محمودی پس از آزادی و حضور در کلاس درس

آقای ابراهیم محمودی عضو کانون صنفی فرهنگیان الیگودرز هستند که از تاریخ 10 الی 15 اردیبهشت در بازداشت نیروهای امنیتی بودند.

برای مشاهده فیلم استقبال به کانال شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران مراجعه کنید

*بیانیه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران ، در پاسخ به سناریوسازی‌‌ مضحکِ صدا و سیما علیه فعالان صنفی معلمان

روز پنج شنبه 29 اردیبهشت، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران ، بیانیه بقرار زیر در پاسخ به سناریوسازی‌‌ مضحکِ صدا و سیما علیه فعالان صنفی معلمان،صادرکرد:

گمان مبر که به پایان رسیده کارِ مغان

هزار باده‌ی ناخورده در رگِ تاک است

همکاران محترم، فرهنگیان شریف ایران!

همان‌گونه که اطلاع دارید شورای‌هماهنگی با سابقه‌ی بیست‌ساله، مجموعه‌ای است که از دل کانون‌ها و انجمن‌ها صنفی فرهنگیان در سراسر کشور، برآمده است و تمامی‌ تشکل‌های عضو این مجموعه، با مجوز وزارت کشور فعالیت می‌کنند. این شورا براساس آرای نمایندگان تشکل‌های عضو اداره می‌شود و به‌هیچ وجه قائم به‌ فرد نیست.

هم‌چنین این شورا، از ابتدای تاسیس، عضو رسمی سازمان جهانی معلمان (آموزش بین‌الملل ei) بوده و با این‌نهاد بین‌المللی ارتباط داشته و دارد.

این شورا، از ابتدای تاسیس مطالبات معلمان و دانش آموزان را مدنظر داشته و از طُرق مختلف (نامه‌نگاری، جلسه با دولت، مجلس، وزارت‌خانه، نوشتن طومار و نهایتاً تجمعات اعتراضی) صدای خود را به‌ گوش مسئولان رسانده‌است.

در مدت بیست سال، فرهنگیان ایران به مسالمت آمیزترین و مدنی‌ترین شکل ممکن و بر اساس اصل بیست‌وهفتم قانون اساسی تجمعات اعتراضی برگزار کرده‌اند. فقط در سال گذشته یازده کنش مدنی و موفق برگزار شده که به معلمانه‌ترین شکلِ ممکن، انجام شده‌است.

تاکید می‌شود که تصمیمات این‌ شورا از طریق نمایندگان تشکل‌ها اتخاذ و با نام شورای هماهنگی منتشر می‌شود.

لازم به‌ذکر است که جنبش اعتراضی معلمان، جنبشی اصیل، مستقل و صنفی بوده و به هیچ فرد، جناح، گروه و یا نهادی وابسته نبوده و نیست. معلمان ایران نجیب‌تر از آنند که به ناجوانمردانه و نانجیبانه‌ترین شکل، به نهادها، گروه‌ها یا اشخاص داخل یا خارج از کشور منتسب شوند.

اخیرا وزارت اطلاعات پس از دستگیری چند نفر از خوشنام‌ترین و با سابقه‌دارترین کنشگران صنفی، ابتدا در سناریویی مضحک آنان و شورای هماهنگی را مرتبط با دستگیری دو نفر از اتباع فرانسوی (خانم سیسیل کوهلر معلم و عضو اتحادیه معلمان فرانسه و همسرش آقای ژاک پاریس معلم مقطع ابتدایی) جلوه داد که در پی ایجاد آشوب در ایران از طریق کنشگران صنفی بوده‌اند، و اصلاً از خود نپرسیده‌اند که اگر معلمان در پی ایجاد آشوب بوده‌اند، چرا در بیست‌سال گذشته، به مسالمت‌آمیزترین شکل اعتراض کرده‌اند.

در اقدام مذبوحانه‌ای دیگر، صدا و سیما با پخش گزارشی و نام بردن از چند تن از معلمان شریف ایران (رسول بداقی، اسکندر لطفی، شعبان محمدی و مسعود نیکخواه) پروژه‌ی سناریوسازی کمیکِ خود را علیه معلمان شریف ایران که رزومه‌ی فعالیت‌ِ آن‌ها بسیار شفاف است، ادامه داد.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، ضمن محکوم نمودن این رفتار نیروهای امنیتی و صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، چند نکته را به استحضار فرهنگیانِ عزیز و ملت شریف ایران می رساند:

۱- طبق قوانین جمهوری اسلامی، پیش از تشکیل دادگاه علنی و با حضور متهم و رعایت ضوابط حقوقی کامل، نمی توان از طریق رسانه‌ای که قید ملی را یدک می‌کشد، با آبرو و حیثیت افراد بازی کرد. هرچند صدا و سیمای ایران ید طولایی در این امر دارد، به شکلی که خبرنگار، عملاً نقش بازجوها را بازی می‌کند و چه بسا کاسه‌ی داغ‌تر از آش می‌شود.

اما نکته‌ی ظریف این‌جاست که ملت شریف ایران، با این روش‌ به‌خوبی آشنا است؛ احتمالاً در چند روزِ آینده و برای تکمیل‌شدنِ این سناریو، این دو تبعه فرانسوی مجبور شوند که در تلویزیون حاضر شوند و اعتراف‌ کنند که: هدفشان از مسافرت به ایران به آشوب کشیدن تجمعات معلمان بوده‌است!

۲- نیم‌نگاهی به رزومه افراد دستگیر شده‌ی فرانسوی نشان می‌دهد که آن‌ها در فرانسه، فعال صنفیِ مستقل از حکومت بوده و با سیاست‌های دولت فرانسه در حیطه آموزشی و کارگری اساساً مخالفند. بسیار مضحک است که شهروندان مستقل از نهادهای قدرتِ یک کشور را گروگان گرفته و دستاویز سرکوبِ کنشگران صادقِ ایران‌زمین قرار دهند و انتقام مطالبه‌گری را به غیر اخلاقی‌ترین شکل ممکن، از معلمان ایران بگیرند.

۳- طی بیست‌سالِ گذشته، این فعالان صنفی خوشنام (بداقی، لطفی، نیک‌خواه، محمدی) پیگیر مطالبات صنفی جامعه معلمان و از جمله تعطیل‌شدن اصل سی‌ام قانون اساسی بوده‌اند. صدا و سیما گزارشش را طوری تنظیم کرده که این افراد، تازه به جمع معلمان پیوسته‌اند و قصد آشوب از طریق خارجی‌ها را دارند. حال آن‌که معلمان دستگیر شده، سابقه‌ای بیست‌ساله در پیگیری مطالبات صنفی دارند و فعالیتِ آن‌ها بر اساس اصل بیست‌وهفتم قانون اساسی انجام شده‌است.

برهمگان روشن است که تجمعات معلمان، معطوف به مطالبه‌گری صنفی بوده و این نکته در شعارها، سخنرانی‌ها و برنامه‌های تجمع کنندگان موجود است و با مرور آن‌ها، می‌توان دستِ پوشالیِ سناریوسازان را رو کرد.

۴- به‌نظر می‌رسد وزارت اطلاعات برای تدوین این‌پروژه یا سناریو، با یک تیر، سه نشانه را مد نظر داشته‌است:

نخست، تاثیرگذارترین کنشگران صنفی و در عین حال خوشنام‌ترین و محبوب‌ترین‌ها را نشانه بگیرد و برایشان پرونده سازی کند.

دوم، شورای هماهنگی را که تنها مرجع اعتراضات جنبش معلمان بوده و هست را به آشوب و خط‌گیری از خارج متهم سازد.

سوم، این‌که به وقت مناسب با توجه به خالی‌شدن خزانه کشور ناشی از غارتگری‌های افسار گسیخته، از طریق این دو تبعه دستگیر شده، بتواند سهم‌خواهی‌های خود را از دولت فرانسه داشته‌باشد.

در این میان اما، برای عملیاتی شدنِ این پروژه غیر اخلاقی، قرعه به‌نام معلمانی افتاده است که همه زندگی خود را طی سال‌ها کنشگری برای سرافرازی آموزش در ایران و احقاق حقوق معلمان و دانش‌آموزان وقف کرده‌اند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، ضمن حمایت قاطع از تمامی معلمان دستگیر شده و رد اتهامات نخ‌نما، انتظار دارد که تمامیِ آن‌ها در اسرع وقت و بی‌قیدوشراط آزاد شوند و یا طبق اصل ۱۶۵ قانون اساسی، دادگاهِ آن‌ها به صورت علنی برگزار شود، تا ملت شریف ایران خود قضاوت کنند:

تا سیه‌روی شود هرکه در او غش باشد

علی‌رغمِ منشِ معلم ستیزیِ برخی از تصمیم‌سازان، امیدواریم به‌خاطر شرایط حاکم بر کشور، زعمای باقی‌مانده با تجدید نظر در نگاه خود، به‌جای خط سرکوب، به پاسخگویی مطالبات جامعه معلمی بپردازند و از پروژه سازی‌های نمایشی علیه معلمان دست بکشند و خیال باطلِ سرکوب فعالیت‌های صنفی را از سر بیرون کنند و بدانند که:

گیرم که بر سر این‌باغ بنشسته در کمین پرنده‌اید

پرواز را علامت ممنوع می‌زنید

با جوجه‌های نشسته در آشیانه چه می‌کنید؟

گیرم که می‌کشید

گیرم که می‌برید

گیرم که می‌زنید

با رویش ناگزیر جوانه‌ها چه می‌کنید؟!...

*کنفرانس «معلمان ایران»؛ همبستگی سندیکاهای کارگری سوئد با معلمان ایران

سندیکاهای کارگری سوئد در روزهای نهم و دهم ماه مه ٢٠٢٢ میزبان کنفرانسی با هدف آشنایی با مبارزات و مشکلات معلمان ایران و در همبستگی با این مبارزات بودند. در این کنفرانس لارش میکاثیلسون منشی هیئت مدیره سندیکای کارگران ترانسپورت سوئد، لیف ایساکسون منشی بین المللی سازمان مرکزی کارگران سوئد (ال.او)، روبرت گوستاوسون منشی بین المللی اتحادیه معلمان سوئد، شیرین سلیک، محقق مسائل کارگری و مارتین هورنرن مسئول ارتباطات سندیکای کارگری ترانسپورت سوئد، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در رابطه با ایران، سعید تقوی و مجید تمجیدی از طرف پلاتفرم سندیکاهای کارگری سوئد/ایران، ستار رحمانی کارشناس مسائل معلمان ایران و تعدادی از معلمان از ایران بطور دیجیتال شرکت داشتند.

بخش مهمی از این کنفرانس به گزارشهای مستقیم تعدادی از معلمان ایران اختصاص یافت. در این گزارشها به شرح اعتراضات وسیع معلمان در شهرهای مختلف طی سال گذشته و تداوم آنها در سال جدید شمسی، تداوم سیاست سرکوبگرایانه رژیم ایران بجای پاسخگویی به مطالبات برحق معلمان، دستگیری دهها نفر از معلمان و بطور مشخص تر به نحوه دستگیری آقایان رسول بداقی، جفر ابراهیمی، محمد حبیبی، علی اکبر باغانی، اسکندر لطفی، مسعود نیکخواه، شعبان محمدی و … و پرونده سازی علیه معلمان از جمله آقای اسماعیل عبدی و اعتصاب غذای ایشان و تعدادی از معلمان و زندانیان در همبستگی با ایشان پرداخته شد. شرکت کنندگان در این کنفرانس بشدت تحت تاثیر نحوه باورنکردنی سرکوبهای رژیم در مقابله با این خواستهای بحق و ابتدایی و شجاعت و ایستادگی کم نظیر معلمان مبارز ایران قرار گرفتند.

شرکت کنندگان در این کنفرانس تاکید داشتند که خواستهای معلمان جزو ابتدایی ترین حقوق کار و بشر است، حق آزادی بیان، تشکل و جلب همبستگی بین المللی حق مسلم و خدشه ناپذیر معلمان ایران بوده و به اتخاذ سیاست سیستماتیک سرکوب از جانب رژیم ایران در برخورد با این خواستها بشدت معترض بوده و بر سر واکنشهای بین المللی در همبستگی با معلمان ایران به تبادل و نظر پرداختند.

از نظر شرکت کنندگان دراین کنفرانس طرح مطالبات بهبود کیفیت آموزش و پرورش، همسان سازی و بهبود شرایط کار و معیشت معلمان، تلاش برای عملی شدن قانون آموزش با کیفیت و رایگان برای دانش آموزان و تشکل یابی آزاد و مستقل حول این مطالبات نه تنها جرم نیست بلکه شایسته بهترین تقدیرها است.

در روز دوم کنفرانس هیئتی به همراه جاوید رحمان بطور جداگانه با فرد دوم وزارت خارجه سوئد مگنوس نیلسون و عفو بین الملل دیدار داشته و برگزاری کنفرانس “معلمان ایران” را به اطلاع آنان رسانده و خواستار واکنش عملی در محکوم کردن سیاست سرکوبگرانه جمهوری اسلامی، بویژه در تداوم سیاست اعدام در ایران شدند.

شرکت کنندگان در این کنفرانس شورای هماهنگی کانون های صنفی فرهنگیان ایران را به عنوان نماینده معلمان ایران برسمیت شناخته و با تلاش های رژیم جمهوری اسلامی برای جایگزین کردن تشکل های بدیل و وابسته به دولت به عنوان تشکل های معلمان مقابله مینمایند.

ما با جدیت خواهان موارد زیر هستیم :

آزادی فوری همه معلمان زندانی، فعالین کارگری و مدنی زندانی

تصویب و اجرای مقاوله نامه های حقوق بشر سازمان ملل، مقاوله نامه۲٣ و مقاوله نامه های ٨٧ و ٩٨ سازمان جهانی کار

سازمانهای کارگری سندیکایی و نمایندگان منتخب و اعضای آنها بدون ترس از خشونت، تهدید زندان و اخراج از کار اجازه فعالیت داشته باشند.

١٨ مه ٢٠٢٢

پلاتفرم سندیکاهای کارگری سوئد

*اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط فعالان کارگری ایران شد

۱۹ مه ۲۰۲۲

اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا عمیقاً نگران دستگیری‌های اخیر فعالان کارگری، معلمان، مدافعان حقوق مدنی و هنرمندان در ایران است. در تاریخ اول ماه مه، روز جهانی کارگر، مقامات ایران تظاهرات مسالمت آمیز اتحادیه‌های کارگری را که به دلیل دستمزدهای پایین، نرخ بالای تورم، فساد، غارت دارایی‌های عمومی، بی‌عدالتی‌های فراگیر و نقض حقوق انسانی برگزار شده بودند، سرکوب کردند.

اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا، از طریق همکاران خود در سندیکای کارگران اتوبوسرانی تهران و دیگر سازمان‌های کارگری گزارشاتی مبنی بر ادامه اعتراضات سراسری علیرغم سرکوب گسترده، دستگیری‌های متعدد و رو به افزایش و کشته شدن چندین معترض توسط پلیس مطلع شده است. همچنین بیش از ۱۰ کارگر اتوبوسرانی که با هدف افزایش دستمزد اعتصاب کرده بودند در روزهای اخیر بازداشت شده‌اند. اتحادیه کارگران اتوبوسرانی، وابسته به فدراسیون بین‌المللی کارگران حمل و نقل است.

رضا شهابی، یکی از اعضای سرشناس هیئت مدیره، و حسن سعیدی از اعضای سندیکا در یورش نیروهای اطلاعاتی به خانه‌های خود دستگیر شدند. شهابی بارها به واسطه فعالیت‌های کارگری خود دستگیر شده و سال‌های زیادی را در زندان سپری کرده است. این نیروها به منزل داوود رضوی، عضو هیئت مدیره سندیکا نیز یورش بردند اما وی در منزل حضور نداشت.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران و آموزش بین‌الملل نیز گزارش می‌دهند که ده‌ها معلم مدارس دولتی، از اول ماه مه بازداشت و زندانی شده‌ و تعدادی نیز تحت بازجویی قرار دارند.

سندیکای کارگران اتوبوسرانی تهران، دستگیری‌ها، اتهامات بی‌اساس و اطلاعات نادرستی که نیروهای امنیتی در خصوص اعضای آن و سایر بازداشت‌شدگان کارگری در سطح عمومی منتشر کرده را محکوم کرده است.

اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا از مطالبه سندیکا برای آزادی فوری و بدون قید و شرط کلیه فعالان کارگری، معلمی و فعالان اجتماعی زندانی از جمله رضا شهابی، حسن سعیدی، آنیشا اسداللهی، ریحانه انصاری نژاد، کیوان مهتدی و همچنین معلمان بازداشت شده در اول ماه مه از جمله رسول بداقی، جعفر ابراهیمی، اسکندر لطفی، محمد حبیبی، محسن عمرانی، شعبان محمدی، مسعود نیکخواه، محمود ملاکی، رضا امانی‌فر و هادی صادق زاده حمایت می‌کند.

این دستگیری‌ها و بازداشت‌ها نقض آزادی تشکل‌ها، حق سازماندهی و آزادی بیان است. CUPE همچنین خواستار پایان دادن به بازداشت ادامه‌دار و آزار و اذیت افرادی است که به شکل مسالمت‌آمیز از آزادی همکاران خود دفاع می‌کنند.

CUPE بار دیگر درخواست اتحادیه‌های کارگری و فدراسیون‌های جهانی اتحادیه‌ها را از دولت ایران تکرار می‌کند:

• لغو بدون قید و شرط کلیه اتهامات مطروحه علیه فعالین اتحادیه‌های کارگری و مدافعان حقوق انسانی که در حبس هستند.

• احترام به حقوق کارگران در راستای سازمان‌دهی و آزادی تشکل‌ها و آزادی بیان از جمله حق برگزاری تجمع مسالمت‌آمیز، بدون ترس از مداخله دولت، و حمایت از این حقوق.

• احترام به حقوق و حریم خصوصی اعضای خانواده فعالان کارگری زندانی و تضمین امنیت و رفاه آنها.

باز تکثیر از سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

لینک به متن اصلی به زبان انگلیسی:

CUPE calls for immediate and unconditional release of Iranian labour activists | Canadian Union of Public Employees

*رضا امانی‌فر را آزاد کنید‌

دکتررضا امانی‌فر معلم و عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان بوشهر پس از گذشت 19 روز از بازداشت، همچنان بلاتکلیف و در زندان بسر می برد.

فرهنگیان استان بوشهر خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط دکتر امانی فر هستند.

*بیانیه کانون صنفی فرهنگیان گیلان پیرامون توهین، هتاکی و ضرب و شتم دکتر احسان اله اسدی در تجمع ۲۲ اردیبهشت و محاکمه او و صفر رمضانی (ملقب به عمو صفر) در شعبه سوم دادسرای عمومی و انقلاب لنگرود

روزپنج شنبه 29 اردیبهشت، کانون صنفی فرهنگیان گیلان بیانیه ای بشرح زیرپیرامون توهین، هتاکی و ضرب و شتم دکتر احسان اله اسدی در تجمع ۲۲ اردیبهشت و محاکمه او و صفر رمضانی (ملقب به عمو صفر) در شعبه سوم دادسرای عمومی و انقلاب لنگرود،منتشرکرد:

در دو تجمع ۱۱ اردیبهشت و ۲۲ اردیبهشت که با سرکوب و دستگیری بسیاری از کنشگران صنفی کشور مواجه شدیم متاسفانه در استان گیلان هم خط سرکوب به قصد برهم زدن تجمع به صور مختلف در دستور کار قرار گرفت.

در تجمع ۱۱ اردیبهشت در شهر رشت با استقرار گسترده نیروهای امنیتی مانع برگزاری تجمع معلمان شدند. در شهرهای لاهیجان و به ویژه لنگرود علاوه بر مانع تراشی در برگزاری تجمع، همکاران صنفی مورد خشونت و اهانت بسیار قرار گرفتند. یک روز قبل از تجمع ۱۱ اردیبهشت آقایان دکتر اسدی و هنرمند گرامی صفر رمضانی ملقب به عمو صفر پیش از تجمع در پلیس امنیت بازداشت شدند تا برای روز تجمع حضور نداشته باشند. در تجمع ۲۲ اردیبهشت هم در جلوی آموزش و پرورش لنگرود این دو عزیز را دستگیر کردند که قرار است روز یکشنبه ۱ خرداد این دو‌ فعال صنفی در شعبه سوم بازپرسی دادگاه عمومی و انقلاب شهرستان لنگرود محاکمه شوند. نکته تاسف بار و درد آور اینجاست که دکتر اسدی این چهره محبوب و دوست داشتنی لنگرود در حضور همکاران حاضر در تجمع با فحاشی، توهین، الفاظ رکیک و ضرب و جرح بسیار دستگیر شدند.

کانون صنفی فرهنگیان گیلان ضمن محکوم کردن برخوردهای خشونت بار و اهانت آمیز با تجمع قانونی، مسالمت آمیز و مطالبه گرایانه ی معلمان، هشدار می دهد که این روش های منقرض، درمان درد نیست. ارعاب و تهدید، پاک کردن صورت مسئله است نه حل مسئله. این روش تنها گرهی بر گره های پیشین می افزاید.

کانون صنفی فرهنگیان گیلان ضمن حمایت از همکاران صنفی آقایان دکتر اسدی و عمو صفر و انتظار منع تعقیب آنها،امیدوار است مقامات دادگستری لنگرود با بررسی دقیق عوامل حمله به اجتماع معلمان و به ویژه ضرب و جرح همراه با اهانت دکتر اسدی، مانع از ظهور و بروز این اتفاقات تلخ در آینده گردند.

*حسن سعیدی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد با هجوم ۹ تن از مامورین اطلاعات ، چهارشنبه شب ، ۲۸ اردیبهشت ماه بازداشت شد.

چهارشنبه شب ۲۸ اردیبهشت حدود ساعت ۱۰ شب ۹ تن از ماموران وزارت اطلاعات از طریق پشت بام به محل اقامت حسن سعیدی و‌ همسر و ‌پسر کوچکشان‌در خارج از تهران یورش آورده و پس از تفتیش خانه، حسن سعیدی، عضو شناخته شده سندیکای کارگران شرکت واحد، را بازداشت کرده و تا ساعت ۱۱ شب پس از بازرسی محل اقامت ایشان و ضبط گوشی همراه آقای سعیدی و‌ تلفن همراه همسر و فرزند ایشان ، این فعال سندیکایی را به زندان اوین بند ۲۰۹ منتقل کردند .

طبق تماس کوتاهی آقای سعیدی اطلاع دادند که به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده اند.

منبع:کانال سندیکای کارگران شرکت واحداتوبوسرانی تهران وحومه

*یک هفته از بازداشت ریحانه انصاری‌نژاد گذشت؛اما هنوزوضعیتش بلاتکلیف است

یک هفته از بازداشت ریحانه انصاری‌نژاد گذشت؛ پس از گذشت این مدت هنوز وضعیت وی بلاتکلیف است و معلوم نیست چه مدت باید در بازداشت موقت بماند! طبق قانون او می‌تواند وکیل اختیار کند تا کارهای حقوقی‌اش را پیگیری نماید. ریحانه انصاری‌نژاد طی تماس تلفنی که پس از گذشت یک‌هفته بازداشت در بند ۲۰۹ زندان اوین با خانواده گرفت، از سلامت عمومی‌اش خبر داد و خواستار پیگیری جهت تعیین وضعیت بازداشت خود شد. خانواده و نزدیکان این انسان شریف که دغدغه‌‌اش تنها معیشت طبقه‌ی کارگر است و تغییر وضعیت کنونی آن را تنها با اتکاء به نیروی خود طبقه (که مستقل از هر نهاد یا جریان ضدکارگری و وابسته به سرمایه‌داری داخلی و خارجی باشد) میسر می‌داند، ضمن خواست آزادی فوری او، خواستار روشن شدن وضعیت بازداشت وی و استفاده از حق قانونی و مسلم انتخاب وکیل جهت پیگیری امور حقوقی‌اش هستند.

ریحانه انصاری‌نژاد یک کارگر است که سال‌ها تحت استثمار سرمایه‌داری کار کرده و مانند هم‌طبقه‌ای‌هایش، چاره‌‌ای جز فروش نیروی کارش برای تأمین معیشت خود و فرزندش ندارد و اکنون در بازداشت، به‌شدت نگران وضعیت روحی و شرایط زندگی فرزندش است؛ آزادش کنید...

برگرفته از کانال کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

*دومین روز تجمع رانندگان موتوری اسنپ در اعتراض به پایین بودن کرایه‌ها

روز پنج شنبه 29 اردیبهشت، کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران با انتشار فیلم کوتاهی از دومین روز تجمع رانندگان موتوری اسنپ در اعتراض به پایین بودن کرایه‌ها،خبرداد.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید