اخباروگزارش های کارگری3-4 اسفند ماه 1400

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- سومین روزتجمع اعتراضی معلمان حق‌التدریسی کشور نسبت به بلاتکلیفی استخدامی و وعده های توخالی مسئولان مقابل وزارت آموزش و پرورش وپهن کردن سفره خالی - ادامه اعتراضات کارگران بازنشسته ومستمری بگیران شرکت هواپیمایی ملی ایران نسبت به واگذاری واگذاری صندوق بازنشستگی هما مقابل مجلس - تجمع اعتراضی کارگران شهرداری رشت نسبت به رای شترمرغی دیوان عدالت اداری مبنی برپرداخت یک ماه عیدی مقابل استانداری گیلان

- تجمعی مقابل مجلس تحت لوای کارگران شاغل در شرکت‌های تابعه دستگاه‌های دولتی برای اعتراض به پیش بینی افزایش 10 درصدی حقوق سال آینده براساس بند 1-4تبصره 12 لایحه بودجه 1401

- تجمع اعتراضی اساتید دانشگاه تبریز نسبت به کاهش حقوق

- تجمع اعتراضی نانوایان بندرعباس نسبت به نرخ نان مقابل استانداری هرمزگان

- تجمع اعتراضی عشایر سرگچینه نسبت به واگذاری اراضیشان به یک فرد مقابل استانداری کهگیلویه و بویر احمد

- اعتصاب رانندگان کامیون های عراقی در باراندازمرز چذابه دراعتراض به قیمت بالای گازوئیل

- اعتصاب غذای رادا (روح الله) مردانی دربازداشتگاه موقت خرم آباد

- آزادی علی‌حسن بهامین معلم کنشگر، پس از گذشت 24 ساعت

- برگزاری دومین جلسه دادگاه هیراد پیربداقی

- جان باختن یک کارگر در عظیمیه کرج براثر سقوط از طبقه پنجم ساختمان

*سومین روزتجمع اعتراضی معلمان حق‌التدریسی کشور نسبت به بلاتکلیفی استخدامی و وعده های توخالی مسئولان مقابل وزارت آموزش و پرورش وپهن کردن سفره خالی

روز چهارشنبه 4 اسفندبرای سومین روز متوالی،جمعی از معلمان معلمان حق‌التدریسی کشوربرای انعکاس هرچه بیشتر صدای اعتراضشان نسبت به بلاتکلیفی استخدامی و وعده های توخالی مسئولان مقابل وزارت آموزش و پرورش تجمع کردند وبا پهن کردن سفره خالی خواهان خاتمه دادن به سطح پایین حقوقشان مبنی بر 2 میلیون تومان درماه شدند.


تجمع کنندگان به خبرنگاررسانه ای گفتند: در حالیکه ما دوره‌ی دانشگاه فرهنگیان را گذراندیم و آزمون اصلح را نیز با موفقیت پشت سر گذاشتیم اما هنوز حکم ما نیامده و ظاهرا وزارت آموزش و پرورش زیر بار نمی‌رود که مجوز استخدام گروه سوم را صادر کند.

آنها افزودند:در سال 88 طرحی با عنوان «تعیین تکلیف استخدام معلمان حق‌التدریسی و آموزشیاران نهضت سوادآموزی» به تصویب رسید که بر اساس این طرح معلمان حق التدریسی بعد از گذراندن دوره‌ای در دانشگاه فرهنگیان می‌توانستند به استخدام وزارت آموزش و پرورش دربیایند.

معلمان معترض ادامه دادند: از آنجا که تعداد معلمان حق‌التدریسی زیاد بود و دانشگاه فرهنگیان ظرفیت پذیرش صد هزار نفر را نداشت در نتیجه قرار شد این معلمان به سه قسمت تقسیم شوند و در سه مرحله وارد دانشگاه فرهنگیان شوند و حکم خود را بگیرند.

آنها اضافه کردند:هیچ تفاوتی بین معلمان سه مرحله وجود نداشت. اگرچه عده‌ای از معلمان به دلیل روابطی که داشتند توانستند در مرحله‌ی اول وارد دانشگاه شوند و حکم خود را بگیرند اما مرحله سومی‌ها کسانی بودند که هیچ رابطی نداشتند در نتیجه نوبتشان به آخرین مرحله افتاد.

آنها گفتند: در حالیکه ما دوره‌ی دانشگاه فرهنگیان را گذراندیم و آزمون اصلح را نیز با موفقیت پشت سر گذاشتیم اما هنوز حکم ما نیامده و ظاهرا وزارت آموزش و پرورش زیر بار نمی‌رود که مجوز استخدام گروه سوم را صادر کند.

آنها همچنین گفتند:معلمان حق‌التدریسی مدارک بالایی دارند و سال‌ها در مناطق دورافتاده درس داده‌اند اما حقوق آن‌ها بین دو تا دو میلیون و پانصد هزارتومان است.

آنها با اشاره به اینکه،معلمانِ دو مرحله‌ی قبلی همه حکم گرفته‌اند،افزدند: انصاف نیست قانون برای عده‌ای اجرا شود و برای عده‌ای دیگر اجرا نشود.

آنها ادامه دادند:مسئولین آموزش و پرورش به آن‌ها قول داده بودند که مشکل این معلمان تا اواخر بهمن حل شود اما تا به امروز هیچ اتفاقی نیفتاده است.

آنها درخاتمه گفتند: حق معلم این نیست که با مدرک فوق لیسانس و حتی دکتری دو میلیون تومان در ماه حقوق بگیرد.

*ادامه اعتراضات کارگران بازنشسته ومستمری بگیران شرکت هواپیمایی ملی ایران نسبت به واگذاری واگذاری صندوق بازنشستگی هما مقابل مجلس

روز چهارشنبه 4 اسفند، کارگران بازنشسته ومستمری بگیران شرکت هواپیمایی ملی ایران درادامه اعتراضاتشان نسبت به واگذاری صندوق بازنشستگی هما به صندوق بازنشستگی کشوری درسال 1401مقابل مجلس تجمع کردند.


تجمع کننده گان به خبرنگاررسانه ای گفتند:این واگذاری از طریق لایحه بودجه سال 1401 پیشنهاد شده و در صورت تبدیل این بند به قانون نهایی بودجه، صندوق هما به صندوق بازنشستگی کشوری واگذار می‌شود.

آنها افزودند: واگذاری صندوق بازنشستگی هما بدون بررسی دقیق کارشناسی و تطبیق قوانین نظام هماهنگ حقوق با نظام خدمات کشوری باعث اجحاف به بازنشستگان هما می‌شود.

*تجمع اعتراضی کارگران شهرداری رشت نسبت به رای شترمرغی دیوان عدالت اداری مبنی برپرداخت یک ماه عیدی مقابل استانداری گیلان

روز چهارشنبه 4 اسفند، کارگران شهرداری رشت برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به رای شترمرغی دیوان عدالت اداری مبنی برپرداخت یک ماه عیدی مقابل استانداری گیلان تجمع کردند.

 


بنابه گزارش رسانه ای شده، کارگران شهرداری در ماه آخر سال باید عیدی کارگری به مبلغ 70 میلیون ریال دریافت می کردند ، امسال مبلغ 16 میلیون ریال به عنوان عیدی حقوق کارمندی به آن ها پرداخت شد که موجب اعتراض آنان شد .

درهمین رابطه:اعتراض کارگران شهرداری ساوه به رای شترمرغی دیوان عدالت اداری مبنی برپرداخت یک ماه عیدی

معاون اداری مالی شهرداری ساوه گفت: کارگران شهرداری ساوه نسبت به رای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری درخصوص پرداخت عیدی کارگرها اعتراض کردند.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ اول اسفند،صفا خلج در جلسه بررسی بودجه 1401شهرداری ساوه، اظهار کرد: خردادماه سال جاری دیوان عدالت اداری دادنامه‌ای به شماره 1083و شماره پرونده 9901802 صادر کرد که براساس این رأی، شهرداری‌ها باید عیدی پایان سال کارگرهای شهرداری را برابر با عیدی کارمندان پرداخت کنند؛ درحالی‌که پیش از این عیدی کارگرها برمبنای قانون کارپرداخت می‌شد.

وی افزود: رأی هیئت عمومی دیوان عدالت اداری درخصوص پرداخت عیدی کارگران شهرداری به صورت یک‌ماهه، موجب اعتراض تمام کارگران شهرداری‌های کشور شده و کارگران شهرداری ساوه نیز خواستار رسیدگی به این موضوع شده‌اند.

معاون اداری مالی شهرداری ساوه تصریح کرد: کارگران شهرداری با اعتراض به حکم دیوان عدالت اداری، خواستار دریافت عیدی کارگری هستند؛ امیدواریم با مکاتبات انجام شده و پیگیری‌های در حال انجام، این مهم تا پایان سال به نتیجه برسد.

*تجمعی مقابل مجلس تحت لوای کارگران شاغل در شرکت‌های تابعه دستگاه‌های دولتی برای اعتراض به پیش بینی افزایش 10 درصدی حقوق سال آینده براساس بند 1-4تبصره 12 لایحه بودجه 1401

روز چهارشنبه 4 اسفند،تعدادی تحت لوای کارگران شاغل در شرکت‌های تابعه دستگاه‌های دولتی برای اعتراض به پیش بینی افزایش 10 درصدی حقوق سال آینده براساس بند 1-4تبصره 12 لایحه بودجه 1401 مقابل مجلس اجتماع کردند.

*تجمع اعتراضی اساتید دانشگاه تبریز نسبت به کاهش حقوق

روز سه شنبه 3 اسفند، بیش از 250 نفر از اساتید دانشگاه تبریزبرای اعتراض به کاهش حقوق دست به تجمع زدند.


یکی از اساتید به خبرنگاررسانه ای گفت: سال گذشته حقوق اساتید دانشگاه‌های علوم پزشکی دو برابر شده بود و با اعتراض اساتید وزارت عتف، مجلس شورای اسلامی قانونی را مصوب کرد که حقوق اساتید وزارتخانه‌های بهداشت و عتف باید همسازی شود، بنابراین از اوایل امسال حقوق اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های وزارت علوم نیز 60 درصد افزایش یافت.

وی ادامه داد: تا چندین ماه گذشته حقوق‌ها پرداخت می‌شد اما از دو ماه قبل اعلام کردند که سازمان برنامه و بودجه نمی‌تواند منابع را تامین کند، بنابراین حقوق‌ها 30 درصد کاهش می‌یابند که برخی از دانشگاه‌ها اعمال کردند اما برخی نه.

وی افزود: از ماه جاری اعلام کردند که نمی‌توانند حقوق‌ها را اعمال کنند و در نتیجه حقوق اساتید کاهش یافت، البته فعلا از سوی اساتید دانشگاه‌های علوم پزشکی اعتراضی صورت نگرفته است که احتمالا حقوق آنها کاهش نیافته است.

وی ادامه داد: اساتید دانشگاه‌ها به‌ویژه اساتید جوان روی این پول حساب کرده و برنامه‌ریزی کرده بودند و با کاهش آن به شدت مضطرب شدند.

وی خاطرنشان کرد: چند هفته‌ی قبل تجمع اعتراضی داشتیم و مجددا روز گذشته، سه شنبه، سوم اسفندماه نیز در محوطه دانشگاه تبریز اعتراض کردیم اما سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده است، این پول پرداخت نخواهد شد و احکام آن حکم نیز تغییر می‌یابد و باتوجه به اینکه ماه‌های پایانی سال است، اگر پرداخت نشود، سال آینده نیز طبق آن پرداخت می‌شود.

*تجمع اعتراضی نانوایان بندرعباس نسبت به نرخ نان مقابل استانداری هرمزگان

روز چهارشنبه 4 اسفند،جمعی از نانوایان بندرعباس برای اعتراض به نرخ نان مقابل استانداری هرمزگان اجتماع کردند.


یکی از نانوایان حاضر درتجمع به خبرنگاررسانه ای گفت:در دو سال گذشته هزینه های جانبی نانوایی ها شامل کارگر،پلاستیک،خمیر ترش و دستگاه ها بیش از 5 برابر شده اما قیمت نان ثابت مانده است.

او گفت:با این قیمت ها دیگر فعالیت به صرفه نیست و اکنون شماری از نانوایی ها تعطیل شده اند.

*تجمع اعتراضی عشایر سرگچینه نسبت به واگذاری اراضیشان به یک فرد مقابل استانداری کهگیلویه و بویر احمد

روز چهارشنبه 4 اسفند، عشایر منطقه سرگچینه واقع در 15 کیلیومتری شهر یاسوج برای اعتراض به واگذاری اراضیشان به یک فرد مقابل استانداری کهگیلویه و بویر احمد تجمع کردند.


تجمع کنندگان به خبرنگاریک رسانه محلی گفتند: منطقه سرگچینه محدوده خاصی مربوط به طایفه ما است و از تاریخ 1320 تا امروز در آن منطقه زندگی کرده و دامپروری و همچنین به اشتغال کشاورزی اقدام داشتند.

آنها افزودند: زمین های ما را به صورت مخفیانه و 57 هکتار از این زمین های کشاورزی را بدون درخواست از عشایر منطقه به شخصی واگذار کردند.

آنهاادامه دادند: حدود 2 هزار نفر که دارای مدارک کارشناسی کشاورزی، دامپروری، کارشناسی ارشد و دکتری در رشته های مختلف هستند و شغلی ندارند و می توانند در این زمین ها شغل و کار داشته باشند و اگر منابع طبیعی خواستار واگذاری این زمین ها بود چرا به فرزندان همین منطقه واگذار نشده است.

این عشایر با بیان اینکه این زمین ها به یک فرد پولدار و سودجو تحویل داده شده است، ادامه دادند: از منابع طبیعی، استاندار، و مسئولان استانی خواهانیم این زمین ها را به اهالی منطقه تحویل دهند.

آنها در پایان عنوان کردند: عدم توجه به این موضوع می تواند سبب ایجاد تنش و همچین مشکلات در آن منطقه عشایری شود.

*اعتصاب رانندگان کامیون های عراقی در باراندازمرز چذابه دراعتراض به قیمت بالای گازوئیل

روز چهارشنبه 4 اسفند، رانندگان کامیون های عراقی در باراندازمرز چذابه(در 17 کیلومتری شمال غربی شهر بستان در استان خوزستان) برای اعتراض به قیمت بالای گازوئیل دست به اعتصاب زدند.


رییس کمیسیون بازرگانی، حمل و نقل و گمرک اتاق بازرگانی اهواز به خبرنگاران گفت: دلیل اخلال در بارگیری کالاهای صادراتی از مرز چذابه، اعتراض رانندگان کامیون های عراقی به قیمت گازوئیل بود که بعد از ساعت ها پیگیری، این رانندگان دست از اعتصاب کشیدند.

وی در خصوص توقف صادرات کالا از مرز چذابه به سمت کشور عراق افزود: رانندگان کامیون های عراقی از ابتدای صبح امروز به دلیل بالا بودن قیمت گازوئیل در بارانداز مرز چذابه دست به اعتصاب زده بودند.

اوادامه داد: این رانندگان خواستار عرضه گازوئیل با قیمت کشور ایران در نقطه صفر مرزی هستند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر هر لیتر گازوئیل با قیمت معادل ۹ هزار تومان (به نرخ کشور عراق) در نقطه صفر مرزی عرضه می شود، گفت: تاکنون طی چندین نوبت، کامیون داران عراقی در اعتراض به این شرایط دست به اعتصاب زده اند که این اقدام باعث اخلال در صادرات کالاهای ایرانی شده است.

وی تصریح کرد: اعتصاب رانندگان عراقی باعث شب خوابی کامیون های حامل کالاهای صادراتی در مرز چذابه می شود و این موضوع، خسارت زیادی را برای بخش خصوصی درپی دارد.

*اعتصاب غذای رادا (روح الله) مردانی دربازداشتگاه موقت خرم آباد

ازبعد از ظهر روز سه شنبه 3 اسفند،رادا (روح الله) مردانی دراعتراض به بازداشت وصرب وشتم مکرراز طرف نیروهای اطلاعاتی وامنیتی وبازجو اعتصاب غذایش را آغازکرده است.

*آزادی علی‌حسن بهامین معلم کنشگر، پس از گذشت 24 ساعت

روز چهارشنبه 4 اسفند،علی‌حسن بهامین معلم کنشگرساکن یاسوج که پس از پایان تجمع روز سه شنبه 3 اسفند فرهنگیان شیراز توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده بود،آزاد شد.

برگزاری دومین جلسه دادگاه هیراد پیربداقی

*دومین‌جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات هیراد پیربداقی، روز سه‌شنبه ۳ اسفند ۱۴۰۰، در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد.

اولین جلسه دادگاه این شهروند در تاریخ ۱۸ دیماه برگزار شده بود.

لازم به ذکر است که هیراد پیربداقی به همراه عسل محمدی در تاریخ ۱۵ آبان بازداشت شده بود.

منبع:کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران

*جان باختن یک کارگر در عظیمیه کرج براثر سقوط از طبقه پنجم ساختمان

روز چهارشنب 4 اسفند،یک کارگر لوله کش براثر سقوطاز طبقه پنجم یک ساختمان نیمه کاره واقع درعظیمیه کرج جان خودراازدست داد.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید


From:
akhbar kargari <این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید>
To:
akhbar kargari
Bcc:
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
اخباروگزارش های کارگری 3 اسفند ماه 1400

- هفتمین تجمع حق طلبانه سراسری فرهنگیان شاعل وبازنشسته در سال تحصیلی جاری

- سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:

ادامه تجمعات سراسری اعتراضات معلمان و فرهنگیان بازنشسته امروز سوم اسفند ماه در تهران و دهها شهر کشور همچنان در حال برگزاری است .

- جعفرابراهیمی:رادا مردانی را آزاد کنید.

- تجمع اعتراضی کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی کشورنسبت به سطح پایین حقوق،وضعیت بیمه وعدم تبدیل وضعیت مقابل صندوق بیمه کشاورزی

- ادامه اعتصاب و تجمع کارگران معدن زغال ‌سنگ البرز شرقی معدن طرزه برای حذف شرکت های پیمانکاری وعقد قرارداد مستقیم برای چهارمین روز

- دومین روز اعتراض کارکنان شرکتی مخابرات گیلان نسبت به عدم اصلاح قراردادها،اجرانشدن کامل طرح طبقه‌بندی مشاغل، پرداخت حق بیمه‌ی ناقص و عملکرد شرکت های پیمانکاری و وعده ووعیدهای پوچ با تجمع مقابل استانداری

- ادامه اعتراضات آتش نشانان تهران نسبت به سطح پایین حقوق ومشمول قانون مشاغل سخت وزیان آور نشدن با تجمع مقابل ساختمان شورای شهر

- تجمع اعتراضی کارگران بخش خدمات منطقه سه شهرداری خرم آباد نسبت به عدم پرداخت 6 ماه حقوق و حق بیمه مقابل استانداری لرستان

- تجمع اعتراضی کارگران شهرداری یاسوج نسبت به عدم پرداخت 5 ماه حقوق وعدم تبدیل وضعیت مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد

- فریاد اعتراض کارگران شهرداری ایرانشهر وهمسرانشان نسبت به عدم پرداخت 4 ماه حقوق وسال ها عیدی ومطالبات دیگر

*هفتمین تجمع حق طلبانه سراسری فرهنگیان شاعل وبازنشسته در سال تحصیلی جاری

روزسه شنبه 3 اسفند،فرهنگیان شاغل وبازنشسته در ده ها شهربه هفتمین فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در سال تحصیلی جاری پاسخ مثبت دادند ودست به تجمع مقابل مجلس و ادارات آموزش وپرورش زدند.

تجمع کنندگان باافراشتن پلاکاردها ودست نوشته ها، سردادن شعارها،ایراد سخنرانی،خواندن آواز،شعروسرود وقرائت قطعنامه خواسته هایشان رابرای باری دیگر اعلام وخواهان پاسخگویی مسئولان ذیربط شدند.

امروز سولماز فیض‌الله‌زاده ، عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان استان البرزدرکرج بازداشت وبراساس آخرین خبر آزادشد.

همچنین علی حسن بهامین از معلمان کنشگر یاسوج در شیراز پس از پایان تجمع بازداشت شد وتاکنون از وی اطلاعی در دست نیست.

+چند تصویر:

 

 

+شعارها:

- با اهل قلم هر که در افتاد ورافتاد

معلم زندانی آزاد باید گردد

معلم زندانی روح الله مردانی آزاد باید گردد

معلم زندانی راهت ادامه دارد

- رئیسی، قالیباف این آخرین پیام است جنبش فرهنگیان آماده قیام است

- آموزش رایگان حق فرزند ایران

- مجلس انقلابی خجالت خجالت

مجلس خیانت می کند دولت حمایت میکند

شش کلاسه دروغگو حاصل وعده هات کو

معلم میماند جهالت می میرد

وعده وعید کافیه سفره ما خالیه

با این همه هیاهو حاصل وعده ها کو ؟

خواسته ما یک کلام رتبه بندی وسلام

خواسته ما یک کلام همسان سازی وسلام

معلم به پا خیز برای رفع تبعیض

ننگ ما، ننگ ما، صدا و سیمای ما

یه اختلاس کم بشه مشکل ما حل میشه

+مجموعه ای درهمین رابطه بنقل از کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران:

1- بازداشت علی حسن بهامین معلم و فعال صنفی

دکتر بهامین معلم و فعال صنفی ساکن یاسوج که برای شرکت در تجمع معلمان به شیراز رفته بود، پس از پایان تجمع توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی برده شد. تا این لحظه از بازداشت کنندگان و محل بازداشت این فعال صنفی اطلاعی در دست نیست. گفته می‌شود دو معلم زن نیز در این تجمع دستگیر شده‌اند که هویتشان مشخص نیست.

واضح است که این بازداشت ها و دستگیری ها فقط عزم معلمان را برای رسیدن به خواسته های‌شان محکم‌تر می کند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران هر نوع برخورد و بازداشت فعالان صنفی را محکوم نموده خواستار آزادی بدون قید و شرط آقای بهامین و سایر معلمان دربند است.

/درهمین رابطه:بیانیه جمعی از فرهنگیان فعال صنفی استان کهگیلویه و بویراحمد درمحکومیت دستگیری جناب آقای علی حسن بهامین

جمعی از فرهنگیان فعال صنفی استان کهگیلویه و بویراحمدبیانبه ای درمحکومیت دستگیری علی حسن بهامین بشرح زیر صادر کردند.

باسلام ودرود

همراهان آگاه و حق طلب چنانچه مستحضرید فرهنگیان ایران در راستای تحققِ حقوقِ پایمال شده ی خود سالها و ماههاست که برای رساندن پیام های خود به گوش مسئولین تمام راه‌های قانونی و مسالمت‌آمیز را طی کرده اند.

اما دریغ از کوچکترین توجه به مطالبات وخواسته هایِ قانونیِ این قشر فرهیخته.

هربار که صدایمان را در خانه ی خود بالا برده و در مقابل ادارات آموزش و پرورش تجمع کردیم تا فریادِ

بی فریاد رسی برآوریم، متاسفانه با برخوردهای سرکوب گرانه غیر قانونی و وحشیانه ازجمله تهدید، بازداشت،تشکیل پرونده و... مواجه شده ایم

در هر تجمع مسالمت امیز چندتن از همکارانمان را به شکل غیر قانونی و رعب اوری دستگیر کرده اند.

امروز نیز همچون تجمعات پیشین ،درکمال آرامش تجمعی برگزار گردید.متاسفانه در این تجمع چند تن از همکاران و فعالِان صنفی فرهنگی از جمله جناب آقای علی حسن #بهامین را در شهر شیراز، نیروهای امنیتی به سبک آدم ربایی به مکان نامعلومی انتقال داده اند، و تاکنون خبری ازایشان دردست نیست.

لذا ما فرهنگیان استان ضمن محکوم کردن این حرکت غیر قانونی و ضایع کننده اشکار آزادی مدنیِ قانونی، خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط ایشان و دیگر معلمان زندانی هستیم !

چنانچه تا پایان امروز نتیجه دلخواه حاصل نگردد، برای اقدام بعدی در جهت حمایت از همکاران دربند، فراخوان تجمع اعتراض‌آمیز وپرشور صادر خواهیم کرد.

2- خانم سولماز فیض‌الله‌زاده که امروز در تجمع کرج بازداشت شده‌بودند یک ساعت قبل با پیگیری همکاران آزاد شدند.

/درهمین رابطه:بازداشت خانم سولماز فیض‌الله‌زاده در کرج

امروز در تجمع کرج،سولماز فیض‌الله‌زاده ، عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان البرز پس از تجمع بازداشت و به مکان نامعلومی برده شد. تا این لحظه از بازداشت کنندگان و محل بازداشت این فعال صنفی اطلاعی در دست نیست.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران هر نوع برخورد و بازداشت فعالان صنفی را محکوم نموده خواستار آزادی بدون قید و شرط خانم فیض‌الله‌زاده و سایر معلمان دربند است.

3- قطعنامه پایانی تجمع سوم اسفند شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران قطعنامه پایانی تجمع سوم اسفند را بشرح زیر صادرکرد:

در آغاز جا دارد از روز دوم اسفند پاسداشت زبان مادری یاد کنیم.احترام به زبان مادری، احترام به تنوع فرهنگ ها و کثرت گرایی فرهنگی است و بستری است برای برابری همه ی انسان ها فارغ از رنگ و زبان و نژاد خاص.

معلمان ارجمند و مردم فرهیخته ایران:

همان طور که خود آگاه هستید،اساس پیشرفت جوامع انسانی و ریشه ی انتقال تمدن ، فرهنگ ، هنر و همه ی تجارب بشری به نسل‌های آینده ، آموزش و پرورش و دانشگاه است.

زمینه ی اصلی رشد و تعالی آموزش و پرورش و دانشگاه را سرمایه ی اقتصادی فراهم می کند ، بدون تامین بودجه ی کافی، این دو نهاد هرگز نخواهند توانست به اهداف متعالی خود دست یابند.

با افسوس فراوان مسئولین کشور هرگز این را باور ندارند ، خواسته یا ناخواسته نمی خواهند آموزش پرورش و دانشگاه راهی به سوی رسیدن به اهداف والای خود پیدا کنند.

ازاین رو شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران،یکبار دیگر با ذکر نکاتی به حاکمان یادآوری می کند که مسیر رفته آنها جز تباهی دستاوردی نداشته و برای آینده ایران باید به توصیه های آموزگارانه معلمان گردن بگذارند.

۱_تعلیم و تربیت جوانان و نوجوانان کشور در خطر است.این نهاد سراسری بایستی محور توسعه کشور باشد ، و نیاز به بودجه ای دست کم چند برابر مبلغی دارد که در بودجه ی سال گذشته مصوب شده است.

۲_بیش از ۱۴‌سال است حاکمیت قانون مدیریت خدمات کشوری را اجرا نمی کند، قانون رتبه بندی معلمین ، قانون همسان سازی بازنشستگان به بازی گرفته شده است، معلمان روشنگر را زندانی ، تبعید ، اخراج ، بازداشت ، سرکوب و تهدید می کند، دایره ی سرکوب هرروز گسترده تر می شود ، معلمان نهضت سواد آموزی با ماهانه ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان خدمت می کنند، معلمان خرید خدمات آموزشی مربیان پیش دبستانی ، همکاران خدماتی استثمار می شوند ، پاداش پایان خدمت ۱۴۰۰ پرداخت نمی شود.

۳_حاکمیت به جای شنیدن صدای فرهنگیان ، که صدای برابری خواهی و حق طلبی است ، تنها راه حل را در سرکوب فرهنگیان می داند.اسماعیل عبدی یکی از شناخته ترین معلمان مبارز ایران بیش از هفت سال است که در زندان به سر می برد و اکنون در حال گذراندن حکم ده سال زندان دوم است.حکمی که جامعه معلمان به هیچ وجه زیر بار آن نرفته اند و انتظار دارند، در دیوان عالی ملغی گردد.از سوی دیگر روح الله مردانی در دلفان پس از اتمام تجمع ۳۰ بهمن به بدترین شکل مورد ضرب و شتم قرار گرفته و راهی زندان شده است.از سوی دیگر هاشم خواستار از بنیانگذاران و پیشکسوتان کنشگری صنفی علی رغم کهولت سن سالهاست که همراه دیگر معلم همشهریش محمد حسین سپهری در زندان بدون مرخصی به سر می برد.ما همچنین خواهان آزادی دیگر معلمان زندانی آقایان: محمد تقی فلاحی،شعبان محمدی،لطیف روزیخواه،محمد رضا رمضانزاده،حسین رمضانپور،یعقوب یزدانی،و خانم ها نصرت بهشتی،زینب،همرنگ،معصومه عسکری و عالیه اقدام دوست هستیم.جامعه معلمان و کنشگران صنفی ضمن محکوم کردن این اقدامات غیر قانونی و معلم ستیزانه اعلام می دارد فشارهایی از این دست و پرونده سازی و محاکمه کنشگران صنفی بی تردید معلمان را به پیمودن راه کنونی تا رسیدن به ابعاد مختلف عدالت و آزادی، مصرتر خواهد کرد.

۴_آموزش بدون کیفیت، بدون بازدهی و ناکارآمد است، مدارس به بنگاه تجاری و درآمدزا برای حاکمیت تبدیل شده اند، تا آنجایی که بیشتر فرهنگیان براین باورند که کودکان و نوجوانان این سرزمین با این شرایط بودجه و امکانات آموزشی، فقط عمر خود را به بطالت می گذرانند.این وضعیت باید به وضعیت مطلوب و استاندارد و در راستای اصل ۳۰ قانون اساسی تغییر یابد.

۵_شورای هماهنگی بار دیگر برای بیداری مسئولین و آگاهی مردم شریف ایران روز سه شنبه ۳ اسفند را تجمع سراسری اعلام نموده است.ضمن سپاس از همه معلمان کشور که برای یازدهمین بار از آغاز سال تحصیلی به دعوت شورای هماهنگی لبیک گفته اند،اعلام می کنیم که صدای حق خواهی معلمان نه تنها با هیچ حربه ای خاموش نمی شود، بلکه پژواک صدای معلمان آموزه ای برای فریاد دردمندانی است که تنها راه رهایی از وضعیت اسف بار کنونی را مطالبه گری مستمر و خستگی ناپذیر می پندارند.شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران همچنان بر عهد و پیمان خود با معلمان سرزمینش وفادار است و تا تحقق خواسته هایش تمام توان خود را به کار می بندد.ایمان واثق داریم که آینده ایران در گرو جنبش کنونی معلمان ایران رقم می خورد.

*سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:

ادامه تجمعات سراسری اعتراضات معلمان و فرهنگیان بازنشسته امروز سوم اسفند ماه در تهران و دهها شهر کشور همچنان در حال برگزاری است .

معلمان بار دیگر بدون درنظر گرفتن احضارها و تهدیدهای تلفنی و بازداشت های چند روز گذشته، یکبار دیگر در اعتراض به رفع تبعیض و عدم اجرای رتبه بندی و همسانسازی حقوق، امروز سوم اسفند ماه به خیابان ها آمدند و با شعارهایشان، خواستار رفع تبعض و آزادی معلمان زندانی و آموزش رایگان برای همه شدند.

سندیکای کارگران شرکت واحد ضمن حمایت از تمامی مطالبات بحق معلمان ، هرگونه تهدید وفشار، ارعاب و پرونده سازی علیه معلمان حق خواه را محکوم میکند و خواستار آزادی بدون قید وشرط تمامی بازداشت شدگان اخیر و آزادی معلمان دربند میباشد .

*جعفرابراهیمی:رادا مردانی را آزاد کنید.

آنها پرونده می‌سازند بوقچی‌های اصلا‌ح‌طلب و اصولگرا همسو با پرونده‌سازان علیه معلمان به شیوه کیهان بولتن‌سازی می‌کنند فعالان را با خشونت بازداشت می‌کنند. احکام زندان صادر می‌کنند و در حبس بر فشارها می‌افزایند و ما به راه خود ادامه می‌دهیم.

رادا مردانی برای شنیده‌شدن صدایش دست به اعتصاب غذا زده‌است مسئول جان او کسانی هستند که این وضعیت را به معلمان و آقای مردانی تحمیل کرده‌اند.

*تجمع اعتراضی کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی کشورنسبت به سطح پایین حقوق،وضعیت بیمه وعدم تبدیل وضعیت مقابل صندوق بیمه کشاورزی

روز سه شنبه 3 اسفند،جمعی از کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی کشوربرای اعتراض به سطح پایین حقوق،وضعیت بیمه وعدم تبدیل وضعیت مقابل صندوق بیمه کشاورزی تجمع کردند.


تجمع کنندگان به خبرنگاررسانه ای گفتند: ما کارگزاران بیمه هستیم اما بعد از سال‌ها کار خودمان هنوز بیمه نیستیم. سالهاست با این وضعیت کار می‌کنیم و مشکلات معیشتیِ بسیار داریم.

آنها افزودند:دستمزد کارگزاران بیمه به هیچ وجه عادلانه نیست و این دستمزد هرساله به سلیقه‌ی مسئولین تغییر می‌کند و هیچ مبنایی پشت آن نیست.

معترضین ادامه دادند: به ما گفته‌اند امسال ده درصد به حقوق کارگزاران اضافه می‌شود درحالیکه کار ما عملیاتی است و نه اداری. ما مجبوریم با ماشین شخصی خودمان به بازدید برویم و این حقوقی که به ما پرداخت می‌شود حتی هزینه‌ی استهلاک ماشین هم نمی‌شود.

آنها اضافه کردند: طرح «تعیین تکلیف کارشناسان بیمه کشاورزی» بعد از گذشت حدود 7 سال همچنان بلاتکلیف مانده است.

 

این طرح در مجلس نهم مطرح و در مجلس دهم مصوب شد اما بارها به شورای نگهبان رفت و مجدد به مجلس برگشت و این روند همچنان در مجلس یازدهم ادامه دارد. در صورت تصویب این طرح حدود سه هزار و پانصد کارگزار بانک کشاورزی در بدنه‌ی دولت جذب می‌شوند.

*ادامه اعتصاب و تجمع کارگران معدن زغال ‌سنگ البرز شرقی معدن طرزه برای حذف شرکت های پیمانکاری وعقد قرارداد مستقیم برای چهارمین روز

روز 3ه شنبه 3 اسفند برای چهارمین روز، کارگران معدن زغال ‌سنگ البرز شرقی معدن طرزه با ادامه اعتصاب وبرپایی تجمع عزم راسخشان را برای حذف شرکت های پیمانکاری وعقد قرارداد مستقیم بنمایش گذاشتند.

برپایه گزارش رسانه ای شده،کارگران مجموعه البرز شرقی به خصوص معدن طزره از ابتدای هفته جاری به صورت مستمر گردهمایی‌هایی را تشکیل داده و نسبت به وضعیت کار خود اعتراض دارند، عمده اعتراض کارگران که تا امروز سه شنبه نیز ادامه یافته، وضعیت پیمانکاری مشکلات مسائل آن است.

بابک براتی مدیرعامل شرکت البرز شرقی شاهرود در پی اعتراض کارگران به وضعیت پیمانکاری و مطالبات معیشتی و حقوقی آنها همچنین تغییر وضعیت از پیمانکاری به استخدام در البرز شرقی و توضیحاتی را ارائه و از برگزاری نشست پیگیری امورات مرتبط با کارگران خبر داد.

درهمین رابطه:سومین روز حق طلبی کارگران معدن زغال ‌سنگ البرز شرقی معدن طرزه مبنی بر حذف شرکت های پیمانکاری وعقد قرارداد مستقیم بابرپایی تجمع مقابل شرکت البرز شرقی در شاهرود

روز دوشنبه 2 اسفند برای سومین روز، کارگران معدن زغال ‌سنگ البرز شرقی معدن طرزه با برپایی تجمع مقابل شرکت البرز شرقی به حق طلبیشان ادامه دادند وخواهان حذف شرکت های پیمانکاری وعقد قرارداد مستقیم شدند.


بنابه گزارش رسانه ای شده،کارگران معادن طزره از روز شنبه در این منطقه گردهم آمده و خواستار شنیده شدن صدایشان از سوی مسئولان شدند اما از امروز صبح در شاهرود نیز گروهی به این تجمع پیوستند تا در مقابل شرکت البرز شرقی در این شهرستان گردهم بیایند.

شنیده می‌شود پیمانکار و مدیرعامل البرز شرقی خواستار حضور نمایندگانی از کارگران برای برگزاری جلسه استماع مشکلات هستند اما کارگران اعتقاد دارند که با برگزاری جلسات کاری از پیش نمی‌رود و باید فوراً شرایط کاری و مطالبات شأن مشخص شود.

کارگران اعتقاد دارند مسائل و مشکلات متعددی پدید آمده است که بر روی معیشت شأن اثر سو بر جای می‌گذارد.

*دومین روز اعتراض کارکنان شرکتی مخابرات گیلان نسبت به عدم اصلاح قراردادها،اجرانشدن کامل طرح طبقه‌بندی مشاغل، پرداخت حق بیمه‌ی ناقص و عملکرد شرکت های پیمانکاری و وعده ووعیدهای پوچ با تجمع مقابل استانداری

روزسه شنبه 3 اسفند، کارکنان شرکتی مخابرات گیلان دردومین روز اعتراضشان نسبت به عدم اصلاح قراردادها،اجرانشدن کامل طرح طبقه‌بندی مشاغل، پرداخت حق بیمه‌ی ناقص و عملکرد شرکت های پیمانکاری و وعده ووعیدهای پوچ دست به تجمع مقابل استانداری گیلان در شهررشت زدند.


درهمین رابطه:تجمع اعتراضی کارکنان شرکتی مخابرات گیلان نسبت به عدم اصلاح قراردادها،اجرانشدن کامل طرح طبقه‌بندی مشاغل، پرداخت حق بیمه‌ی ناقص و عملکرد شرکت های پیمانکاری و وعده ووعیدهای پوچ مقابل ساختمان مرکزی مخابرات استان

روز دوشنبه 2 اسفند، کارکنان شرکتی مخابرات گیلان برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به عدم اصلاح قراردادها،اجرانشدن کامل طرح طبقه‌بندی مشاغل، پرداخت حق بیمه‌ی ناقص و عملکرد شرکت های پیمانکاری و وعده ووعیدهای پوچ دست به تجمع مقابل ساختمان مرکزی مخابرات این استان در رشت زدند.


تجمع کنندگان که از شرکتهای شسکام، خدمات اول و برانوش صنعت هستند،به خبرنگاررسانه ای گفتند: بعد از ماه‌ها دوندگی و تلاش برای اصلاح قراردادها و جلوگیری از تحمیل قراردادهای خلاف قانون توسط پیمانکاران به پرسنل، هیچ اقدام موثری از سوی شرکت‌های پیمانکاری و مخابرات ایران صورت نگرفته است.

آنها افزودند: اوایل ماه بهمن با حضور رئیس‌جمهور در گیلان، همه دستگاه‌های نظارتی و حاکمیتی وعده‌ی حل شدن مشکلات را دادند اما با گذشت چند هفته، مدیران شرکت مخابرات هنوز هیچ اقدامی برای رفع مشکلات انجام نداده‌اند و در روزهای پایانی سال 1400 هیچ برنامه‌ی مشخص و مدونی در مخابرات دیده نمی‌شود.

معترضین در خاتمه گفتند: پرداختی‌های شرکت‌های پیمانکاری کاملا سلیقه‌ای بوده و عامدانه بودن این تخلفات در نظام حقوق و دستمزد بر همگان محرز شده است.

*ادامه اعتراضات آتش نشانان تهران نسبت به سطح پایین حقوق ومشمول قانون مشاغل سخت وزیان آور نشدن با تجمع مقابل ساختمان شورای شهر

روز سه شنبه 3 اسفند،جمعی از آتش نشانان تهران درادامه اعتراضات دامنه دارشان نسبت به سطح پایین حقوق ومشمول قانون مشاغل سخت وزیان آور نشدن برای باری دیگر مقابل ساختمان شورای شهر پایتخت اجتماع کردند.

*.تجمع اعتراضی کارگران بخش خدمات منطقه سه شهرداری خرم آباد نسبت به عدم پرداخت 6 ماه حقوق و حق بیمه مقابل استانداری لرستان

روز دوشنبه 2 اسفند، کارگران بخش خدمات منطقه سه شهرداری خرم آباد برای اعتراض به عدم پرداخت 6 ماه حقوق و حق بیمه مقابل استانداری لرستان تجمع کردند.


به گزارش یک منبع خبری محلی،کارگرانی که تحت مسئولیت یک شرکت پیمانکاری در«شهرداری منطقه سه خرم آباد» به کارهای خدماتی مشغول‌اند؛ حدود شش ماه دستمزد و بیمه معوق طلبکارند. این کارگران روز گذشته (دوم اسفند ماه) با مراجعه به ساختمان استانداری، به افزایش مطالبات خود اعتراض کردند.

تجمع کنندگان گفتند:بخشی از معوقات مزدی و بیمه‌ای آن‌ها مربوط به پیمانکاران قبلی است و مابقی از سوی پیمانکار فعلی در سال جاری پرداخت نشده است.

کارگران منطقه سه شهرداری خرم آباد با اشاره به نداشتن امنیت شغلی ومعیشتی افزودند:مسئولان شهری نباید اجازه بدهند پیمانکاری بدون تسویه حساب با کارگران از شهرداری خارج شود بلکه باید تمام کمال صورت وضعیت‌های مالی خود را از شهرداری دریافت کند.

آنها اضافه کردند:شهرداری باید از کارفرمای بخش پیمانکاری ضمانت‌نامه‌های لازم را برای اجرای تعهدات عمرانی و پرداخت حقوق کارگران اتخاذ کند.

*تجمع اعتراضی کارگران شهرداری یاسوج نسبت به عدم پرداخت 5 ماه حقوق وعدم تبدیل وضعیت مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد

روز سه شنبه 3 اسفند، کارگران شهرداری یاسوج برای انعکاس هرچه بیشتر صدای اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت 5 ماه حقوق وعدم تبدیل وضعیت دست به تجمع مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد زدند.


یکی از کارگران حاضر درتجمع به خبرنگاریک رسانه محلی گفت:این افرادی که امروز در جلوی استانداری کهگیلویه و بویراحمد جمع شده اند نسبت به عدم پرداخت حقوق خود گلایه مند هستند.

وی افزود: از مهر ماه امسال هیچ گونه حقوقی برای ما پرداخت نشده است در حالی که به عید نوروز نزدیک می شویم و باید برای عید خرید کنیم اما هیچ گونه حقوقی دریافت نکرده ایم.

یکی دیگر از کارگران گفت: نوعی تبعیض میان کارگران در شهرداری قائل می شوند، پیمانکار حقوق و مزایای ما را به یغما می برد، پیمانکار عیدی و سنوات ما را برده است، بطور کامل بین نیروهای شرکتی و خدماتی تبعیض وجود دارد، تا زمانی که تبدیل وضعیت نشویم و نظام پیمانکاری برچیده نشود مشکل ما حل نمی شود.

یکی دیگر از کارگران گفت: راننده های پاکبان خدمات شهرداری و نیروهای خدمات شهرداری 5 ماه است حقوق دریافت نکرده اند، ما را به پیمانکار ارجاع می دهند، پیمانکار می گوید پول نیست.

*فریاد اعتراض کارگران شهرداری ایرانشهر وهمسرانشان نسبت به عدم پرداخت 4 ماه حقوق وسال ها عیدی ومطالبات دیگر

روز سه شنبه 3 اسفند،کارگران شهرداری ایرانشهر وهمسرانشان اعتراضشان را نسبت به عدم پرداخت 4 ماه حقوق وسال ها عیدی ومطالبات دیگر،ابراز کردند.

کارگران شهرداری ایرانشهربه خبرنگاررسانه ای گفتند : بیش از چهار ماه است که دستمزد ما پرداخت نشده و 14 سال است به ما کارگران عیدی پرداخت نکرده‌اند. نمی‌دانیم دست به دامان کجا شویم؛ مدتهاست که پرداخت دستمزدها نامنظم شده و ما هر بار باید ماه‌ها در انتظار دریافت حقوق خود بمانیم.

همسر یکی از کارگران خدماتی شهرداری ایرانشهرنیز گفت: همسرم شبانه روز جارو بدست در شرایط سخت کار مشغول نظافت و خدمت رسانی به همشهریان خود است به این امید که بتواند برای خانواده‌اش یک زندگی حداقلی فراهم کند؛ اکنون چهار تا پنج ماه است که حقوق معوقه طلبکاره و علاوه بر آن، مزایای مزدی معوق هم دارد که بخشی از آن مربوط به 14 سال عیدی، سنوات و اضافه کاری و تعطیل کاری‌های می‌شود ؛ این شرایط برای ما در این اوضاع اقتصادی غیرقابل تحمل است؛ امیدواریم مسئولان صدای ما را بشنوند و به داد ما برسند.

او گفت: همسرم کار می‌کند اما از دستمزد خبری نیست! درواقع هرچند ماه یکبارحقوق دریافت می‌کند که آنهم به صورت حداقل پایه حقوق است. در شرایط اقتصادی فعلی، با چهار فرزند دختر و پسر که همه هم دانش آموز هستند، چگونه می‌توانیم نیازهای ضروری خانواده‌های خود را تامین کنیم.

وی ادامه داد: کجا دیده‌ایم کسی در اداره‌ای کار کند اما حقوق، عیدی و سنوات به او ندهند.

همسر این کارگر رفتگر شهرداری ایرانشهر افزود: با توجه به اینکه در آستانه سال نو قرار داریم امسال هم همانند سالهای گذشته، عیدی به ما نمی‌دهند که برای فرزندانم لباس نو و وسایل مورد نیاز دیگر تهیه کنیم و همسرم از ناراحتی این مسائل شب‌ها خواب و قرار ندارد.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید