توضیح و تکذیب امضای یک بیانیه

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

ساعاتی پیش امروز دوشنبه ۲۸ تیرماه ۱۴۰۰ سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران طی بیانیه ای رسمی از طریق کانالهای رسمی این سندیکا با عنوان توضیح و تکذیبیه در مورد بیانیه حمایتی جمعی از فعالان سیاسی و مدنی و کارگری در حمایت از اعتصابات کارگران پروژه ای نفت، گاز و پتروشیمی که در تاریخ ۱۹ تیرماه از طریق سایت ها و رسانه های خبری منتشر شده و مورد نقد قرار گرفته بود، در همین راستا زیر فشار نقدهای ده روز گذشته و رفع ابهامات توضیحیه ای منتشر نمود

که نه تنها ابهامات و با تعبیر این دوستان سوتفاهمات را برطرف ننمود بلکه این سندیکا را با چند پرسش دیگر روبرو نموده است که امید است اعضای هییت مدیره این سندیکا در کمال اخلاق سیاسی و بدور از انگ زنی های مرسوم و تکراری که در متن توضیحیه انان کاملا مشهود بود به این دو پرسش نگارنده رسما و مکتوب جواب بدهند.
با توجه به اینکه هیچ فرضی محال نیست و ادعای این سندیکا دال بر بی اطلاعی از اسامی امضا کنندگان و نیابتی بودن اسامی را بپذیریم
و با در نظر گرفتن این موضوع که متن اون بیانیه چند روز قبل از انتشار علنی برای اکثر فعالین کارگری و سیاسی داخل کشور از طریق آقای (...) فرستاده شده بود و فرصت کافی برای تحقیق در مورد اسامی امضا کنندگان بود و انتشار اون بیانیه موضوعی فی البداحه نبود، ادعای این سندیکا را توجیه پذیر ننموده و با این چند پرسش اساسی روبرو می کند
1_ چرا بعد از انتشار علنی آن در روز ۱۹ تیرماه در سایت زیتون و اطلاع از اسامی افراد امضا کننده بلافاصله موضعگیری ننموده و از انتشار دهندگان این بیانیه رسما توضیح نخواست و برابر عرف رسانه ای نسبت به ارسال نامه رسمی در باب توضیحات و تکذیبیه از طریق سایت منتشر کننده ننمود.
2_ چرا با سکوتی آگاهانه و گذشت ۱۰ روز از انتشار و بالا گرفتن موج انتقادها به این تشکل سندیکایی در دنیای مجازی اقدام به صدور نمود
3_ با پذیرفتن ادعای این سندیکا دال بر بی اطلاعی از اسامی و نیابتی بودن اسامی اعضای این سندیکا، چگونه است درست ۳ روز بعد از انتشار آن بیانیه اینبار آگاهانه و با اطلاع قبلی آقای رضا شهابی عضو هییت مدیره این سندیکا با اطلاع کافی اقدام به مصاحبه ای مفصل با نشریه دانشجوئی حیات نو متعلق به بسیج دانشجویی دانشگاه اصفهان ( دانشجویان عدالتخواه ) نمودکه نمیتوان این را بی اطلاعی از صاحب امتیازی نشریه و دیدگاه های فکری این جریان دانشجویی فرض نمود در حالیکه در طول دو سال گذشته تعدادی از فعالان کارگری هفت تپه بخاطر همکاری و همسوئی با این جریان دانشجویی مورد نقدهای بسیاری از سوی فعالان سیاسی و کارگری قرار گرفته بود و این سندیکا و اعضای ان از این موضوع اطلاع کامل داشتند.
و کوتاه سخن اینکه این فعالان سندیکای واحد از همان توجیهات محمد خنیفر و مسلم چشمه خاور برای حضور در ستادهای انتخاباتی رئیسی و جلیلی استفاده نمودند که برای فعالان کارگری قابل پذیرش نبود. و جهت یادآوری به این دوستان تحمل حبس و زندان در حاکمیت جمهوری اسلامی استدلال معقولانه ای بر حقانیت سیاسی و فکری افراد نیست چون گر ملاک زندان و زندانی بودن باشد سوابق تحمل زندان عباس امیرانتظام، ابراهیم یزدی، محمد علی عموئی، احمد مفتی زاده و خیلی از افراد دیگر از این آقایان بیشتر است.
کامران ساختمانگر ۲۸ تیرماه ۱۴۰۰

متن کامل بیانیه سندیکای شرکت واحد را در ذیل پست جهت اطلاع فعالان سیاسی و کارگری منتشر میکنم

? توضیح و تکذیب امضای یک بیانیه

انتشار بیانیه‌ای در حمایت از اعتصاب کارگران پروژه‌ای نفت، گاز و پتروشیمی تحت عنوان «بیانیه جمعی از فعالان سیاسی، اجتماعی، حقوق بشری و صنفی در دفاع از مطالبات کارگران اعتصابی» که اسامی امضاکنندگان این نامه هم در آن آورده شده است به برداشت‌های نادرست و سوء تفاهماتی دامن زده است.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه همیشه پرچمدار استقلال مبارزه کارگری و مخالف سیاست‌های ضد کارگری همه جناح‌های حاکمیت بوده و تغییرات ضروری ساختار کار و اشتغال در کشور را بی‌اعتنا به بازی‌های جناح‌های حاکمیت و تنها در چهارچوب سازماندهی اراده مستقل مزد و حقوق بگیران تعقیب کرده است. ما هزینه‌های سنگینی بابت این استواری و ایستادگی در مبارزه مستقل کارگری پرداخته‌ایم. امری که بر همگان روشن است.

سندیکای کارگران شرکت واحد و اعضای آن با عملکردشان مخالفت قطعی خود با جریان اصلاح طلبی و نمادهای آن را همواره در دستور کار خود داشته و دارد. در واقع امر، کسانی تلاش کرده‌اند با ذکر نام سندیکا و سوء استفاده‌ی مصادره جویانه از نام آن و برخی فعالین سندیکایی، ورشکستگی سیاسی خود را لاپوشانی کنند.

متاسفانه عده ای فرقه‌گرا هم بی‌توجه به واقعیت سوء استفاده‌ی صورت گرفته، بدون پرس و جو و تلاش برای آگاه شدن از آنچه که گذشته، با دیدن اسامی ما، فرصتی مغتنم برای حمله به سندیکا پیدا کرده و انتقاداتی بکلی بی پایه را متوجه ما کردند. پیشنیه ما امضاکنندگان این نامه روشن است: ما، مدافعان جنبش و تشکل مستقل کارگران ایران هستیم و سال‌ها جزو زندانیان این نظام بوده‌ایم. ما همچنان تحت فشار شدید دستگاه‌های امنیتی آن قرار داریم و تاکنون هزینه ایستادگی بر استقلال مبارزه کارگری را با زندان، بیماری، بیکاری و انواع محرومیت‌ها پرداخته‌ایم. ما هرگز با برخی امضاکنندگان بیانیه که در سازماندهی نهادهای سرکوب مردم نقش ایفا کرده‌اند و یا با کسانی که آگاهانه یا ناآگاهانه مروج، مبلغ و مجری سیاست‌های ریاضتی و برده‌دارانه بوده و بخاطر تلاش در جهت تحکیم و بقای بساط ظلم و ستم بر کارگران و حقوق بگیران پاداش گرفته‌اند، در یک صف نمی‌ایستیم.

ما ضمن محکوم کردن هر نوع بهره.برداری ابزاری و مصادره جویانه از نام سندیکاها و تشکل‌های مستقل کارگری و صنفی، به خود و به عموم فعالین مستقل کارگری یادآوری می‌کنیم که تنها با تقویت همگرایی، هم‌اندیشی، اتحاد عمل گسترده اقشار مختلف کارگران و حقوق بگیران و در استقلال کامل از دولت‌، کارفرما و سرمایه‌داران است که می‌توانیم صف مستقلِ پیکار طبقاتی و مطالباتی را مستحکم‌تر نموده و از منافع طبقه خود در برابر دولت و سرمایه‌داران دفاع کنیم.

تاکید می‌گردد در خصوص انتشار نام اعضای سندیکا ذیل بیانیه مذکور، افرادی بدون اطلاع از بیانیه بصورت نیابتی نام‌شان وارد شده است.
رضا شهابی
داود رضوی
حسن سعیدی
ناصر محرم زاده
حسین کریمی

۲۸ تیر ۱۴۰۰