اخباروگزارش های کارگری19-20 دی ماه 1400

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

فراخوان تجمع سراسری شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در اعتراض به : ۱. بی‌توجهی به لایحه همسان‌سازی بازنشستگان ۲. تصویب ناقص رتبه‌بندی و عدم اجرای آن توسط دولت ۳. فراموش شدن ماده ۶۴ قانون مدیریت خدمات کشوری ۴. فقدان آموزش رایگان و بی‌توجهی به اصل ۳۰ قانون اساسی ۵. عدم پرداخت پاداش پایان خدمت سال ۱۴۰۰ ۶. عدم استخدام معلمان خرید خدمات آموزشی ۷. دربند بودن معلمان کنشگر و فعال صنفی

مکان تجمع

استان تهــران : مقابل مجلـس

مراکز استان‌ها : مقابل اداره کل استان

شهرستان‌ها : مقابل اداره آموزش و پرورش

تاریخ تجمع:

پنجشنبه، ۲۳ دیـماه، ساعت ۱۰

- کانون نویسندگان ایران:گزارش مراسم خاک‌سپاری بکتاش آبتین

- اعتصاب وتجمع کارگران مجتمع پتروشیمی مارون (واقع در سایت 2منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر) دراعتراض به سطح پایین حقوق

تهدید کارگران حق طلب به اخراج از کار

- تجمع اعتراضی رانندگان بخش خصوصی امروز بیستم دی ماه درمقابل ریاست جمهوری در اعتراض به اتوبوس های فرسوده و عدم مطالبات بجا مانده .

- ادامه اعتصاب وتجمع رانندگان اتوبوس های شهری ارومیه دراعتراض به عدم تمدید قرارداد، پرداخت نشدن مطالبات و وعده های توخالی مسئولان

- کارشکنی مدیران مجتمع مس سونگون ورزقان در اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و افزایش حقوق کارگران

- ادامه اعتراضات مالباختگان رمز ارز جعلی کینگ مانی نسبت به کلاهبرداری ‌ چندین میلیاردی شرکت بادران با تجمع مقابل مجلس

- تجمع اعتراضی پیمانکاران نسبت به عدم پرداخت مطالبات مقابل شهرداری مشهد

- مرگ ومصدومیت 3 کارگر پتروشیمی شازند اراک در حادثه آتش سوزی

*کانون نویسندگان ایران:گزارش مراسم خاک‌سپاری بکتاش آبتین

با ایست قلبی بکتاش آبتین در پیش از ظهر شنبه ۱۸ دی‌ماه ۱۴۰۰ در بیمارستان ساسان تهران، آخرین مرحله‌ی قتل تبهکارانه‌ی این نویسنده‌ی آزادی‌خواه به دست جمهوری اسلامی رقم خورد. در پی این فاجعه‌ی انسان‌سوز، خانواده‌ی بکتاش در شب همان روز در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که مراسم خاک‌سپاری در روز دوشنبه ۲۰ دی برگزار خواهد شد. صبح روز یک‌شنبه ۱۹ دی، خانواده‌ی آبتین همراه با دو تن از اعضای هیئت دبیران کانون نویسندگان به بهشت زهرا مراجعه کردند و جواز دفن او را در امام‌زاده عبداله شهر ری گرفتند. پس از مراجعه‌ی خانواده و یاران آبتین به امام‌زاده عبداله برای انجام کارهای اداری خاک‌سپاری، فشار نیروهای امنیتی برای دفن پیکر آبتین در بعد از ظهر همان روز یک شنبه آغاز شد. از یک سو، اعضای خانواده را در محاصره گرفتند و از آنان خواستند که مراسم را هر چه زودتر در ساعت ۳ بعد از ظهر همان روز برگزار کنند و، از سوی دیگر، اعضای کانون را تهدید کردند که مبادا برای مراسم فراخوان صادر کنند. اما از هر دو سو ناکام ماندند؛ هم اعضای حاضر خانواده و هم یاران آبتین در کانون بر برگزاری مراسم در روز دوشنبه پای فشردند. اما قضا کار خویش می‌کرد. فشار بر دیگر اعضای خانواده و بیماری پدر آبتین که با وجود تمام تمهیدات خانواده برای آماده کردن او، در میان تماس‌ها و آمدوشدها از مرگ آبتین مطلع شده بود، مؤثر واقع شد و تصمیم خانواده بر آن شد که مراسم در ۳ بعد از ظهر همان یک شنبه برگزار شود. در این موقعیت، کانون نویسندگان ایران در ساعت یک بعد از ظهر یک شنبه در برابر یک امر انجام شده قرارگرفت و در واقع چاره‌ای نیافت جز این که تغییر زمان مراسم را اعلام کند و در همان حال مردم را به شرکت در مراسم فراخواند. با این همه، با توجه به فرصت بسیار اندک برای فراخواندن مردم به شرکت در مراسم، در ساعت ۳ جمعیت نسبتا قابل توجهی از مردم آزادی‌خواه در گورستان امام‌زاده عبداله گرد آمدند، و مراسم با تولیت خانواده‌ی آبتین اما در حضور محسوس نیروهای امنیتی آغاز شد. با توافق برخی از اعضای خانواده و دبیران کانون، قرار شد پس از پایان مراسم دفن، بیانیه کانون برای حاضران خوانده شود. اما حتی پس از پایان دفن، بلندگو همچنان در دست مداحان و امنیتی‌های پشت سر آنها باقی ماند و فاتحه‌خوانی طولانی و ملال‌آور مداحان ادامه یافت. اینجا دیگر درنگ جایز نبود؛ یکی از اعضای هیئت دبیران با فریاد از مداحان خواست به فاتحه خوانی پایان دهند و اجازه دهند مردم هم سخن بگویند. پس از این نهیب بود که مراسم برای مدتی کوتاه عملا در اختیار کانون و دوستداران بکتاش قرار گرفت: عضو دیگر هیئت دبیران کانون بیانیه کانون را با عنوان «حاکمیت آزادی ستیز بکتاش آبتین را به قتل رساند» قرائت کرد و پس از آن حاضران شعارهای «درود بر آبتین، مرگ بر ظالمین»؛ «آبتین زنده است، راه او پاینده است»؛ «این شاعر آزاده، کابوس این بیداده» را سر دادند و سرودهای انقلابی خواندند. بدین سان، به رغم تمام تقلای آزادی ستیزانه‌ و مذبوحانه‌ی نیروهای امنیتی رژیم جمهوری اسلامی برای جلوگیری از بیان حقیقت قتل جنایتکارانه‌ی بکتاش آبتین از سوی جمهوری اسلامی، کانون نویسندگان ایران با بیان این حقیقت برای مردم حی و حاضر در مراسم مُهر خویش را بر مراسم خاک‌سپاری بکتاش آبتین کوبید.

ساعتی بعد از پایان یافتن مراسم و ترک محل برگزاری با خبر شدیم نیروهای امنیتی چهار تن از دوستان آبتین را بازداشت کرده‌اند که با پیگیری خانواده‌‌ی آبتین پس از دو ساعت آزاد شده‌اند. این بازداشت با تهدید و ارعاب بازداشت‌شدگان و گرفتن تعهد از آنان همراه بوده است. همچنین دوربین یکی مستندسازان که در حال فیلمبرداری از مراسم آبتین بوده نیز ضبط شده است.

*اعتصاب وتجمع کارگران مجتمع پتروشیمی مارون (واقع در سایت 2منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر) دراعتراض به سطح پایین حقوق

تهدید کارگران حق طلب به اخراج از کار

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:

اعتصاب همکاران در پتروشیمی مارون

روز دوشنبه بیستم دیماه همکاران ما در پتروشیمی مارون در اعتراض به سطح پایین حقوق و مزایای شغلی خود دست به اعتصاب زدند و در محوطه شرکت تجمع کردند. طبق خبر حراست شرکت کارگران اعتصابی را به اخراج تهدید کرده است و کارگران پیگیر مطالبه خود هستند.

یک خواست ما کارگران پیمانی در اعتصاب سراسری مان مطالبه افزایش حقوقها مطابق ارقام ارائه شد ه از جانب خودمان در رده های مختلف تخصصی بود و همانوقت تاکید کردیم که مزد هیچ کارگری نباید کمتر از خطر فقر ١٢ میلیونی اعلام شده باشد. در این اعتراضات در جاهایی دستمزدها افزایش داشت. در جاهایی هم وعده دادند و عمل نکردند و همکاران ما پیگیر مطالباتشان شدند. بدین ترتیب از مقطع اعتصابات سراسری ما تا کنونی اعتراض به خلف وعده های داده شد، اعتراض علیه بساط پیمانکاران چپاولگر با خواست دائمی شدن استخدام ها ، اعتراض برای افزایش دستمزدها و پرداخت بموقع آن، و اعتراض علیه عدم ایمنی محیط های کار و سطح پایین استاندارد زیستی و کاری از جمله موضوعات اعتراضات ما در بخش های مختلف بوده است. ما کارگران نفت پیگیر مطالباتمان هستیم.

*تجمع اعتراضی رانندگان بخش خصوصی امروز بیستم دی ماه درمقابل ریاست جمهوری در اعتراض به اتوبوس های فرسوده و عدم مطالبات بجا مانده .

رانندگان بخش خصوصی درسال جاری بارها دست به تجمع های اعتراضی زده اند اما متاسفانه مدیریت شرکت واحد ومسئولان شهرداری تاکنون پاسخگوی هیچکدام از مطالبات این رانندگان زحمت کش نبوده اند .

رانندگان اعلام کرده اند اگر این بار پاسخ مطالباتشان را نگیرند دست به اعتصاب خواهند زد.

شعارها:

تا حقتو ندادند استارت نزن راننده

شرکت‌های خصوصی منحل باید گردد

سختی کار و بیمه حق مسلم ماست

بازسازی اتوبوس حق مسلم ماست

یارانه کارت بلیط حق مسلم ماست

برگرفته از کانال سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

*ادامه اعتصاب وتجمع رانندگان اتوبوس های شهری ارومیه دراعتراض به عدم تمدید قرارداد، پرداخت نشدن مطالبات و وعده های توخالی مسئولان

روز دوشنبه 20 دی، رانندگان اتوبوس های شهری ارومیه به اعتصاب و تجمعشان دراعتراض به عدم تمدید قرارداد ، پرداخت نشدن مطالبات و وعده های توخالی مسئولان ادامه دادند.

براس گزارش رسانه ای شده،صبح امروز 290 راننده بخش خصوصی سازمان اتوبوسرانی ارومیه بدلیل عدم تمدید قرار داد وخلف وعده مسوولین شهرداری وسازمان اتوبوسرانی دست از کار کشیدند و تجمع اعتراض آمیز برگزار کردند

تجمع کنندگان به خبرنگاررسانه ای گفتند: متاسفانه مسوولین شهرداری ارومیه برای رانندگان احترام قائل نیستند و برای حق حقوق شان ارزشی قایل نبوده و به خواسته های منطقی ومصوب شده پایبند نبوده و برای چندمین بار شانه خالی کردند !!؟؟

یکی از رانندگان نیزگفت:هزینه تعمیر ونگهداری اتوبوس ها بسیار بالاست و از وسع ما خارج است و این موضوع را مسوولین شهرداری وسازمان اتوبوسرانی بهتر میدانند .

یکی دیگر از رانندگان گفت: بیش از 4 ماه هست لاستیک های اتوبوسم صاف شده و یک روز در میان در این هوای سرد زمستانی پنجر میشود و توان خرید لاستیک را ندارم !؟

وی افزود:سازمان اتوبوسرانی با داشتن این همه امکانات ازنگهداری اتوبوس های خود عاجز مانده است.

درهمین رابطه:ازسرگیری اعتصاب رانندگان اتوبوس های شهری ارومیه دراعتراض به عدم تمدید قرارداد و پرداخت نشدن مطالبات

روز یکشنبه 19 دی برای چندمین بار، رانندگان اتوبوس های شهری ارومیه برای اعتراض به عدم تمدید قرارداد و پرداخت نشدن مطالباتشان دست از کار کشیدند.

آذر ماه سال گذشته بود که رانندگان اتوبوس بخش خصوصی در پی پرداخت نشدن مطالباتشان، دست به تجمع زدند، رئیس شورای شهر ارومیه با حضور در جمع رانندگان و بهره‌برداران بخش خصوصی، قول مساعد داد تا این مطالبات به صورت تقسیطی و ماهانه به حساب بهره‌برداران بخش خصوصی واریز شود.

پس از این دیدار، بخشی از مطالبات در دو مرحله به حساب بهره‌برداران واریز شد ولی این امر تداوم نداشت و با گذشت چند ماه، بار دیگر بهره‌برداران بخش خصوصی سازمان اتوبوسرانی در اعتراض به این وضعیت، دست به تجمع زده و از کار دست کشیدند.

عدم انتقال سند اتوبوس پس از اتمام تعهد 10 ساله رانندگان و واریز نشدن مابقی یارانه بلیت از سوی شهرداری ارومیه به حساب بهره‌برداران، از جمله دلایل اعتراض بهره‌برداران بخش خصوصی است، به طوری که آنها اعلام می‌کنند شهرداری مبالغ مربوط به مابقی بلیت را از سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها دریافت و در منابعی دیگر هزینه کرده و این مطالبات طی سال‌های متمادی به حساب بهره‌برداران واریز نشده است.

سکی از رانندگان معترض به خبرنگاررسانه ای گفت: کرایه اتوبوس‌ها از طریق مردم، شهرداری و دولت تامین می شود که ما از سال 85 تا کنون فقط سهم مردم را دریافت کرده‌ایم و شهرداری موظف است نسبت به پرداخت بدهی خود به بخش خصوصی اقدام کند که تاکنون پس از گذشت 15 سال هیچگونه اقدامی در این رابطه صورت نگرفته است.

وی افزود: علاوه بر این قرارداد 10 ساله بخش خصوصی و شهرداری ارومیه در سال 90 تمام شده و در 10 سال گذشته بنا به رعایت حال شهروندان، اعتراضی نسب به آزادسازی سند اتوبوس‌های خود نداشتیم و همه این 10 سال‌ها بدون قرارداد به ادامه فعالیت پرداخته‌ایم.

وی با بیان اینکه شهرداری ارومیه نسبت به تمدید قرارداد در این سال‌ها اقدام نکرده است، تصریح کرد: این در حالی است که طی سال‌های متمادی شهرداری ارومیه یارانه بلیت را به بخش خصوصی پرداخت نکرده در حالی که طی استعلام‌های به عمل آمده و مستنداتی که در دست داریم، شهرداری ارومیه هر ساله این مبالغ را از سازمان شهرداری‌ها و امور دهیاری‌ها دریافت و در منابع دیگری هزینه کرده است.

وی با بیان اینکه شهرداری ارومیه این مبالغ را برای خرید سایبان، خرید اتوبوس بخش ملکی و سایر منابع هزینه‌ای که به عهده شهرداری است، هزینه کرده است، گفت: با توجه به عدم پرداخت مابقی هزینه بلیت، به یک سوم نرخ تعیین شده، بهای بلیت دریافت کرده‌ایم و سهم دولت و شهرداری‌ها پرداخت نشده است.

این راننده حاضردرتجمع با بیان اینکه با وضعیت موجود، نتوانسته‌ایم هزینه نگهداری اتوبوس‌ها را تامین کنیم و در حال حاضر بسیاری از اتوبوس‌های درون شهری به دلیل مشکلات و نقص فنی در پارکینگ و گوشه و کنار شهر رهاسازی شده‌اند، ادامه داد:شهرداری ارومیه پس از گذشت چند سال، از واگذاری سند و تمدید قرارداد با اتوبوس‌ها سرباز می زند.

او افزود: اگر شهرداری ارومیه با تمام بهره‌برداران بخش خصوصی که سال‌های گذشته حقوق آنها را ضایع کرده است، قرارداد تمدید کند به چرخه حمل و نقل برگشته و طبق مفاد این قرارداد نسبت به نوسازی اتوبوس‌ها اقدام می‌کنیم ولی اینکه اعلام شود فقط با اتوبوس‌هایی که توان چرخش در مسیر را دارند، قرارداد تمدید می‌شود به چرخه حمل و نقل شهری باز نخواهیم گشت و باید شهرداری به تمام مفاد قراردادهای فی مابین بخش خصوصی و شهرداری عمل کند.

وی تعداد بهره‌برداران بخش خصوصی ارومیه را بیش از 290 نفر اعلام کرد و افزود: در این سال‌ها براساس قیمت روز، شهرداری ارومیه به ازای هر بهره‌بردار حدود 400 میلیون تومان بدهی دارد.

اوگفت: اسناد اینکه سازمان شهرداری‌ها مبلغ 4 میلیارد و 133 میلیون تومان به شهرداری ارومیه بابت یارانه بلیت واریز کرده، موجود است ولی تا کنون شهرداری ارومیه فقط 800 میلیون تومان از این مبلغ را به بخش خصوصی تزریق کرده است.

وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته بخش خصوصی با خویشتنداری و برای رعایت حال شهروندان، حمل و نقل مسافر را عهده‌دار بود گفت: هزینه‌ نگهداری روزانه هر اتوبوس شهری مبلغ600 هزار تومان است ولی در آمد روزانه این اتوبوس ها در بهترین شرایط روزانه 400 هزار تومان است که با توجه به تورم موجود و عدم پرداخت یارانه تعیین شده، دیگر توان پرداخت این مبالغ و بازگشت به چرخه حمل و نقل را نداریم.

وی در خاتمه با اشاره به اینکه به دلیل در آمد پایین اتوبوس‌ها و عدم رسیدگی بیشتر اتوبوس‌ها فرسوده شده‌اند، گفت:هزینه بازسازی به ازای هر اتوبوس 170 میلیون تومان تخصیص یافته که شهرداری ارومیه این مبالغ را دریافت کرده ولی به رانندگان پرداخت نمی‌کند.

*کارشکنی مدیران مجتمع مس سونگون ورزقان در اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و افزایش حقوق کارگران

بنابر گزارش‌های رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، مدیران مجتمع مس سونگون حاضر به انجام خواسته‌های کارگران پیمانکاری این مجتمع نیستند.

اصلاح پایه حقوق و اجرای طرح طبقه بندی مشاغل کارگران شرکت‌های پیمانکاری مجتمع مس سونگون که چند ماه قبل طی صورتجلسه‌ای بین نمایندگان کارگران و مدیرعامل شرکت ملی مس ایران مصوب شده بود که در مدت یک ماه اجرایی شود، با گذشت بیش از سه ماه و چندین بار کارشکنی و سنگ اندازی مدیران معدن و ادارات کار شهرستان و استان تاکنون صورت نگرفته است.

بنابر مصوبات قانونی برای اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل حتماً باید یکی از تشکل‌های کارگری مجاز در قانون کار برای کارگران ایجاد گردد و سپس طرح طبقه‌بندی مشاغل ممکن خواهد شد.

برای همین قرار بر این شده بود که روز گذشته یکشنبه ۱۹ دیماه انتخابات شورای اسلامی کار برای کارگران شرکت‌های پیمانکاری مجتمع مس سونگون ورزقان برگزار شود و پس از آن روال اجرای طرح طبقه‌بندی آغاز گردد که این انتخابات بدون هیچگونه اعلام قبلی لغو شد.

پس از پیگیری نمایندگان کارگران، معاون سیاسی استاندار آذربایجان شرقی و مدیر کل اداره کار استان، مدعی شده‌اند که انتخابات بخاطر مخالفت وزارت کار لغو شده است.

این در حالیست که یک بار در مهرماه پس از اعتصاب پنج روزه کارگران و تعطیلی استخراج در معدن، مدیر عامل شرکت ملی مس وعده انجام خواسته‌های کارگران طی یک ماه را داده و یکبار هم پس از اعتصاب یک هفته‌ای کارگران در ماه گذشته، شخص استاندار و فرمانده انتظامی استان قول و وعده حل مشکلات طی یک ماه را داده بودند اما ظاهراً مدیران شرکت ملی و مجتمع اراده‌ای جدی برای اجرای خواسته‌های کارگران پیمانکاری مجتمع مس سونگون ندارند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۲۰ دیماه ۱۴۰۰

*ادامه اعتراضات مالباختگان رمز ارز جعلی کینگ مانی نسبت به کلاهبرداری ‌ چندین میلیاردی شرکت بادران با تجمع مقابل مجلس

روز دوشنبه 20 دی، مالباختگان رمز ارز جعلی کینگ مانی درادامه اعتراضاتشان نسبت به کلاهبرداری ‌ چندین میلیاردی شرکت بادران دست به تجمع مقابل مجلس زدند.

براساس گزارش رسانه ای شده،شهره موسوی نایب رییس بانوان فدراسیون فوتبال که درگیر پرونده رمز ارز کینگ مانی شده، حالا با تجمع مالباختگان و شاکیان بادران روبروست که از شرکت او و همسرش شکایت دارند.

بادران تهران در لیگ دسته یک هم تیم داشت که این تیم از همین فصل با اسم شمس آذر قزوین مشغول فعالیت است.

درهمین رابطه:تجمع اعتراضی مالباختگان رمز ارز جعلی کینگ مانی نسبت به کلاهبرداری‌ چندین میلیاردی شرکت بادران

عصر روز چهارشنبه 3 آذر،جمعی از مالباختگان رمز ارز جعلی کینگ مانی برای اعتراض به کلاهبرداری‌ چندین میلیاردی شرکت بادران، دست به تجمع مقابل مرکز آموزشی این شرکت واقع در کیلومتر 20 اتوبان فتح تهران زدند وخواستار رسیدگی فوری مقامات عالی رتبه کشور، به ویژه رئیس قوه قضاییه و فرماندهی کل نیروی انتظامی به پرونده کلاهبرداری چندین میلیاردی شرکت بادران شدند.

*تجمع اعتراضی پیمانکاران نسبت به عدم پرداخت مطالبات مقابل شهرداری مشهد

روزدوشنبه 20 دی،جمعی از پیمانکاران برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت مطالبات مقابل شهرداری مشهد درمیدان شهدا اجتماع کردند.

درهمین رابطه شهردارمشهد به خبرنگاررسانه ای گفت: تعدادی از پیمان‌کارانی که مدعی بودند بیش از یک‌ سال است مطالباتی از شهرداری دارند که پرداخت نشده، امروز در عرصه میدان شهدا جهت اعتراض تجمع کردند. ما آنان را دعوت به مذاکره کردیم و طی گفت‌وگو با ایشان مسائل مختلفی مطرح شد از جمله اینکه ضعف در مطالعات سبب به وجود آمدن معارضاتی در زمان اجرای پروژه‌ها می‌شود. همچنین این موضوع هم مورد بررسی قرار گرفت که عدم تحصیل حریم‌ها باعث می‌شود اجرای پروژه‌های شهری با وقفه مواجه شود.

وی افزود: علاوه بر این پیمان‌کاران مدعی بودند معوقاتی از سال ۹۹ دارند که هنوز پرداخت نشده و به همین دلیل قادر به ادامه کار نیستند.

*مرگ ومصدومیت 3 کارگر پتروشیمی شازند اراک در حادثه آتش سوزی

عصرروز دوشنبه 20 دی،براثر آتش سوزی در پتروشیمی شازند اراک یک کارگر جان خودرا ازدست داد و2 کارگر دیگر مصدوم شدند.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخباروگزارش های کارگری 19 دی ماه 1400

- فراخوان تجمع سراسری شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان در اعتراض به عدم توجه حاکمیت به مطالبات معلمان، پنجشنبه، ۲۳ دی‌ماه ۱۴۰۰

- بکتاش آبتین نویسنده و فیلم‌ساز جان‌باخته عصر روزیکشنبه 19 دی در شهرری به خاک سپرده شد

- ا طلاعیه‌ی کانون نویسندگان ایران درباره‌ی مراسم خاکسپاری بکتاش آبتین

- پیام شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران به مناسبت جانباختن بکتاش آبتین

- پیام سندیکای کارگران شرکت واحد بمناسبت درگذشت شاعر، نویسنده، فیلم‌ساز و عضو کانون نویسندگان ایران بکتاش آبتین

- بیانیه کانون مدافعان حقوق کارگر در باره مرگ جانگداز بکتاش ابتین

- ادامه اعتراضات کارکنان دستگاه قضایی کشور نسبت به سطح پایین حقوق و توخالی در آمدن وعده ابراهیم رئیسی مبنی بر تصویب طرح تسری فوق‌العاده سختی سازمان‌ زندان‌ها به کارکنان اداری دادگستری با برپایی تجمع مقابل مجلس با شعار رئیسی دروغگو

- یکشنبه های اعتراضی کارگران بازنشسته:

تجمع اعتراضی سراسری کارگران بازنشسته صنعت فولاد کشور نسبت به سطح پایین حقوق و عدم همسان سازیش مقابل ساختمان های صندوق بازنشستگان

- دورجدید تجمعات اعتراضی کارگران پروژه سد شفارود رضوانشهر نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه و وعده های پوچ کارفرما ومسئولان سیزدهمین روز را پشت سرگذاشت

- ازسرگیری اعتصاب رانندگان اتوبوس های شهری ارومیه دراعتراض به عدم تمدید قرارداد و پرداخت نشدن مطالبات

- تجمع اعتراضی دوباره ایثارگران نسبت به عدم پرداخت معوقات ماده38 قانون جامع ایثارگران مقابل ساختمان بنیادشهید

- همراهی معلمان کرمانشاه با آقایان عبداللە رضایی، خان عزیز اسماعیلی و محمد رضا جواهری در جریان احضار به نهادهای امنیتی

- لیلا حسین زاده جهت اجرای حکم حبس 5سال به زندان اوین احضار شد!

- احضارسارا عسکری، دانشجوی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران به دادگاه انقلاب تهران

- تجمع اعتراضی جمعی از مالباختگان خودرو شهرستان کهگیلویه مقابل دادگستری

- افزایش 12 درصدی کارگران جان باخته براثرحوادث کاری دراستان سمنان طی 9 ماه سال جاری

- جان باختن کارگر یکی از شرکت های شهرک صنعتی هشتگرد براثر سقوط از ارتفاع 12 متری

*فراخوان تجمع سراسری شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان در اعتراض به عدم توجه حاکمیت به مطالبات معلمان، پنجشنبه، ۲۳ دی‌ماه ۱۴۰۰

فرهنگیان شریف بازنشسته و شاغل!

همانطور که می‌دانید هیچ‌یک از مطالبات فرهنگیان تاکنون محقق نشده‌است. قانون مدیریت خدمات کشوری به ویژه ماده ۶۴ آن به فراموشی سپرده شده، دولت و مجلس هیچ توجهی به همسان‌سازی بازنشستگان ندارد و شورای نگهبان با وقت کشی در حال خرید وقت برای دولت است تا همین مصوبه ناقص رتبه‌بندی را هم اجرا ننماید. آموزش رایگان به محاق رفته و معلمان مدافع حقوق دانش‌اموزان، دربند هستند یا با احکام قضایی روبرو هستند.

اگر چه حق برگزار نکردن امتحانات و دست از کار کشیدن یک حق قانونی و حرفه‌ای است اما شورای هماهنگی با حسن نیت اعتراضات میدانی را به‌خاطر امتحانات متوقف نمود تا شاید صدای فرهنگیان شنیده‌شود اما گویی هیچ اراده‌ای برای حل مشکلات فرهنگیان نیست و حاکمیت دوباره تجمع و اعتراض را به ما تحمیل کرده‌است از همین رو شورا در اعتراض به :

۱. بی‌توجهی به لایحه همسان‌سازی بازنشستگان

۲. تصویب ناقص رتبه‌بندی و عدم اجرای آن توسط دولت

۳. فراموش شدن ماده ۶۴ قانون مدیریت خدمات کشوری

۴. فقدان آموزش رایگان و بی‌توجهی به اصل ۳۰ قانون اساسی

۵. عدم پرداخت پاداش پایان خدمت سال ۱۴۰۰

۶. عدم استخدام معلمان خرید خدمات آموزشی

۷. دربند بودن معلمان کنشگر و فعال صنفی

در تاریخ پنجشنبه ، ۲۳ دی ماه ۱۴۰۰ اعلام تجمع سراسری می‌کند و از تمام فرهنگیان می‌خواهد همبسته و متحدتر از قبل حماسه‌ای دیگر رقم بزنند.

لازم به ذکر است در صورت عدم توجه حاکمیت، شورای هماهنگی حق اعتصاب و تجمعات گسترده‌تر را در هفته‌های آتی برای خود محفوظ می‌داند.

مکان تجمع

استان تهــران : مقابل مجلـس

مراکز استان‌ها : مقابل اداره کل استان

شهرستان‌ها : مقابل اداره آموزش و پرورش

تاریخ تجمع:

پنجشنبه، ۲۳ دیـماه، ساعت ۱۰

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

*بکتاش آبتین نویسنده و فیلم‌ساز جان‌باخته عصر روزیکشنبه 19 دی در شهرری به خاک سپرده شد


مراسم خاک ‌سپاری بکتاش آبتین، نویسنده‌ زندانی که در بستر بیماری کرونا جان باخت، امروز ساعت 15 در امام‌زاده عبدالله شهرری برگزار شد.


به گزارش روزآروز،حاضران در این مراسم بنابر فیلم‌های منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی ازجمله شعار داده بودند: «درود بر‌ آبتین/ مرگ بر ظالمین»؛

«از سلطان‌پور تا آبتین/مرگ بر ظالمین»

و بیانیه کانون نویسندگان ایران به مناسبت مرگ آبتین از سوی حافظ موسوی، شاعر و عضو برجسته کانون، خوانده شد.

کانون نویسندگان ایران ظهر امروز خبر داد که خانواده‌ آبتین به‌سبب فشارهای امنیتی برگزاری مراسم خاک‌سپاری را به‌جای فردا به امروز عصر منتقل کرده‌اند و از مردم خواست که در این مراسم حاضر شوند.

آبتین، نویسنده، شاعر و فیلم‌ساز مستند، با اتهام‌های تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی از طریق شرکت در مراسم سالگرد قتل‌های زنجیره‌ای سال ۷۷ یا عضویت در کانون نویسندگان ایران به شش‌سال زندان محکوم شده بود و در ماه‌های اخیر دوبار به کرونا دچار شد، بار دوم، پس‌از وخیم‌شدن حالش خانواده اجازه پیدا کردند او را در بیمارستان خصوصی بستری کنند.

*ا طلاعیه‌ی کانون نویسندگان ایران درباره‌ی مراسم خاکسپاری بکتاش آبتین

مردم آزادی‌خواه!

با آن که خانواده زنده‌یاد بکتاش آبتین پیشتر اعلام کرده بود که مراسم خاک سپاری آن عزیز روز دوشنبه (۲۰ دی) برگزار خواهد شد، اکنون تحت فشار نیروهای امنیتی این تصمیم تغییر کرده و قرار است این مراسم امروز (یکشنبه ۱۹ دی ماه) ساعت ۳ در امامزاده عبداله شهر ری برگزار شود. کانون نویسندگان ایران ضمن محکوم کردن فشار نیروهای امنیتی از شما مردم آزادی‌خواه می‌خواهد که در این مراسم شرکت کنید و خانواده‌ی داغدیده‌ی بکتاش آبتین را تنها نگذارید.

کانون نویسندگان ایران

۱۹ دی ۱۴۰۰

*پیام شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران به مناسبت جانباختن بکتاش آبتین

هر شب

ستاره‌ای به زمین می‌کشند

و باز

این آسمان غم‌زده

غرق ستاره‌هاست

همانطور که کانون نویسندگان ایران در اطلاعیه خود آورده‌است «حکومت آزادی‌ستیزان، گُردی از دلاوران آزادی‌خواه ‌را از ما گرفت» و بکتاش آبتین به خاطر قوانین قرون وسطایی حاکم بر زندان‌ها کشته شد.

بکتاش آبتین، شاعر، فیلمساز و عضو برجسته‌ی کانون نویسندگان ایران به خاطر دفاع از آزادی بیان و مبارزه با سانسور به بند کشیده‌شد با وجود بیماری زمینه‌ای از دادن مرخصی به وی امتناع کردند و هنگامی که به کرونا مبتلا گردید از دریافت درمان و خدمات پزشکی محرومش کردند و تنها زمانی به بیمارستان خارج از زندان منتقل شد که بیماری تمام وجودش را گرفته بود و سرانجام به واسطه کرونا اما به دست حاکمان ظالم جان باخت.

بکتاش آبتین در حالی قربانی سیاست‌های سرکوب و ارعاب شد که شورای هماهنگی بارها نسبت به در خطر بودن جان زندانیان از جمله زندانیان سیاسی و معلمان دربند به حاکمیت هشدار داده‌بود اما حاکمیت بدون توجه به قوانین حقوق بشر عمل نموده حقوق زندانیان را نادیده می‌گیرد و به زندانیان سیاسی و عقیدتی ظلم و ستم مضاعف تحمیل می‌کند ما همواره به عنوان نماینده جمع کثیری از فرهنگیان ایران به این اعمال غیرانسانی اعتراض نموده خواهان توقف زندان تمام آزادی‌خواهان از جمله همرزمان بکتاش آبتین و معلمان دربند هستیم.

شورای هماهنگی تشکلهای صنفی معلمان ایران این رنج بزرگ را به خانواده‌ی آبتین، اعضای کانون نویسندگان ایران، زندانیان سیاسی به ویژه معلمان دربند و همه‌ی مردم آزادیخواه ایران تسلیت می‌گوید و مسبب مرگ این شاعر گرانقدر را حکومت می‌داند و نسبت به تامین سلامت و امنیت سایر زندانیان به ویژه معلمان زندانی هشدار می‌دهد.

بنابر اطلاعیه کانون نویسندگان با فشار نیروهای امنیتی تشییع پیکربکتاش آبتین از دوشنبه به امروز منتقل شده‌است.

شورای هماهنگی از مردم شریف و فرهنگیان ایران درخواست می‌کند با حضور در مراسم تشییع پیکر این شاعر آزادی‌خواه در روز یکشنبه، ۱۹ دی‌ماه ساعت ۱۵ واقع در امام‌زاده عبدالله شهرری ،با خانواده بکتاش آبتین و کانون نویسندگان ایران اعلام همبستگی نمایند.

ما باور داریم مرگ بکتاش آبتین روح تازه‌ای در کالبد آزادی‌خواهی و مبارزه با استبداد خواهد دمید و جنبش آزادی‌خواهانه و برابری‌طلبانه مردم ایران هرگز متوقف نخواهد شد.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

۱۹ دی ۱۴۰۰

*پیام سندیکای کارگران شرکت واحد بمناسبت درگذشت شاعر، نویسنده، فیلم‌ساز و عضو کانون نویسندگان ایران بکتاش آبتین

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، از صمیم قلب به خانواده، دوستان و اعضای کانون نویسندگان ایران تسلیت گفته، خود را همدرد و شریک غم و اندوه بزرگ درگذشت بکتاش آبتین می‌داند.

بکتاش آبتین دوست و همراه آزادی خواهان و کنشگران جنبش‌های مترقی توده‌ای، از جمله جنبش کارگری بود. او زندگی خود را وقف پیشبرد امر آزادی‌های سیاسی و مدنی کرد. او وفادار به شعار کانون نویسندگان ایران در جهت رسیدن و برقراری آزادی بی‌ حد و حصر بیان و اندیشه بود و تلاشی شایسته احترام همگان کرد.

دولت‌ها مسئول حفظ جان زندانی هستند. مسئوليت برقراری شرایط انسانی زیست با حفظ کرامت زندانی در هر زندان با مقامات دولتی است. هر زندانی بایستی از شرایط بهداشتی و درمانی برخوردار باشد. اما مسئولین قضایی و زندان اوین، با وجود اطلاع از پیشینه بیماری‌های بکتاش آبتین و خطرات ویروس کرونا برای او، هیچ اقدامی برای جلوگیری از ابتلای او به کووید-۱۹ انجام ندادند. پس از ابتلا نیز بسیار با تاخیر وی را به بیمارستان منتقل کردند و در بیمارستان جسم بیمارش را با دست‌بند و پابند غل و زنجیر کردند و تا چندین روز خانواده و نزدیکانش اطلاع نداشتند در کدام بیمارستان بستری است و پس از اطلاع نیز اجازه رسیدگی به ایشان نداشتند و صدور مرخصی درمان و مجوز انتقال او به بیمارستانی دیگر روزها زمان برد و فرصت‌های کنترل بیماری از کف رفت. هدف زندانبانان آشکارا رها کردن بیمار به کام مرگ بود.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه همگام و هم صدا با کانون نویسندگان ایران، عدم رسیدگی به وضعیت بحرانی بکتاش آبتین را علت اصلی درگذشت او دانسته و این رفتار زندانبانان را قویا محکوم می‌کند.

سندیکای کار‌گران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۹ دی ۱۴۰۰

*بیانیه کانون مدافعان حقوق کارگر در باره مرگ جانگداز بکتاش ابتین

روز 18 دیماه بکتاش ابتین شاعر و فیلمساز و مبارزی پیگیر در راه آزادی بیان به طرز غم انگیزی جان خود را ازدست داد. او دوران محکومیت خود را در زندان اوین سپری میکرد که به خاطر دفاع از ازادی بیان محکوم به تحمل آن شده بود . بکتاش آبتین در سال های اخير چند بار بخاطر تلاش در برگزاری سالگرد زنده یادان محمد جعفر پوینده و محمد مختاری نيز بازداشت و محکوم به زندان شده بود اما هرگز دست از مبارزه برای بیان حقایق بر نمیداشت. او به رغم امکان مهاجرت و رهائی از محکومیت زندان، بر این اعتقاد بود که در شرائط حاضر مردم ما بیش از هرچیز نیاز به مبارزانی دارند که برای احقاق حقوق اولیه انسانها مبارزه کنند. بکتاش پس از ابتلا به کرونا در زندان اوین بخاطر کوتاهی مسئولان زندان دچار ناراحتی ریه وگسترش بیماری شد و هنگامی اجازه بستری شدن او در بیمارستان داده شد که بیماری اش پیشرفت زیادی کرده بود و اگر با معیارهای انسانی برخورد کنیم میتوان مرگ اور ا به نوعی عمدی دانست که مسئوليت آن بر عهده مسئولانی است که خود از بالاترين امکانات برای درمان برخوردارند اما زندانی سیاسی را از ان محروم میدارند. مسئولانی که با هزینه های گزاف همه گونه دارو ودرمان را برای خود و خانواده هایشان چه در داخل و یا در کشورهای دیگر فراهم میکنند اما از تهیه ابتدائی ترین امکانات برای زندانیان سیاسی خودداری میکنند و آنان را به کام مرگ میفرستند.

مرگ بکتاش آبتین جزء ان سری حذف هائی است که سالها است گریبان روشنفکران و آزاديخواهان این سرزمین را گرفته است و هیچ گونه توجیهی به جز تداوم حذف مخالفان سیاسی به راه های مختلف ندارد. این حذف فیزیکی در کارنامه آنانی ثبت خواهد شد که سال ها است تمامی آزادی های سیاسی و اجتماعی را در این جامعه هدف قرار داده اند و به گمان خام خود میخواهند چند صباحی بیشتر بر اریکه قدرت تکیه بزنند. اما غافل از آنند که پیراهن این مبارزان هر یک پرچمی خواهد شد برای روز گاران رهائی و پایان ظلم و بیداد.

*ادامه اعتراضات کارکنان دستگاه قضایی کشور نسبت به سطح پایین حقوق و توخالی در آمدن وعده ابراهیم رئیسی مبنی بر تصویب طرح تسری فوق‌العاده سختی سازمان‌ زندان‌ها به کارکنان اداری دادگستری با برپایی تجمع مقابل مجلس با شعار رئیسی دروغگو

روز یکشنبه 19 دی، کارکنان دستگاه قضایی کشوربه اعتراضشان نسبت به سطح پایین حقوق و توخالی در آمدن وعده ابراهیم رئیسی مبنی بر تصویب طرح تسری فوق‌العاده سختی سازمان‌ زندان‌ها به کارکنان اداری دادگستری دست با تجمع مقابل مجلس با شعار رئیسی دروغگوادامه دادند.

تجمع کنندگان حین سخنرانی رئیس کل دادگستری تهران شعارمیدادند:

«دروغگو دروغگو» و «شعارنده عمل کن»

معترضین همچنین شعارهای زیر راسردادند:

- رئیسی دروغگو

- مجلس بی کفایت مرگ براین عدالت

- دولت بی کفایت مرگ براین عدالت

درهمین رابطه:

+تجمع اعتراضی سراسری دوباره کارکنان دستگاه قضایی کشور نسبت به سطح پایین حقوق و توخالی در آمدن وعده ابراهیم رئیسی مبنی بر تصویب طرح تسری فوق‌العاده سختی سازمان‌ زندان‌ها به کارکنان اداری دادگستری

روز شنبه 18 دی دوباره، کارکنان دستگاه قضایی کشوربرای انعکاس صدای اعتراضشان نسبت به سطح پایین حقوق و توخالی در آمدن وعده ابراهیم رئیسی مبنی بر تصویب طرح تسری فوق‌العاده سختی سازمان‌ زندان‌ها به کارکنان اداری دادگستری دست به تجمع در مراکز استان ها،شهرستان ها وشهرهای بزرگ وکوچک زدند.


بنابه گزارشات رسانه ای شده، در اولین روز کاری پس از رد کلیات طرح فوق‌العاده خاص کارکنان قوه قضاییه در مجلس، امروز کارکنان این قوه در دادگستری‌های بسیاری از شهرهای کشور دست به تجمع اعتراضی زدند.

در پی رد شدن کلیات طرح فوق‌العاده خاص کارکنان قوه قضاییه در جلسه علنی روز ۱۵ دی‌ماه مجلس شورای اسلامی، کارکنان این قوه امروز با برگزاری تجمع‌هایی مراتب اعتراض خود را اعلام کردند.

تعیین فوق‌العاده خاص کارکنان قوه قضاییه در هفته‌های آخر ریاست سیدابراهیم رئیسی بر قوه قضاییه با نام طرح تسری فوق‌العاده خاص کارمندان سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور به کارکنان اداری قوه قضائیه در مجلس اعلام وصول شد و در کمیسیون اجتماعی مورد بررسی قرار گرفت.

این طرح از ابتدای تدوین آن مورد حمایت جدی حجت‌الاسلام رئیسی بود و حتی آنطور که معاون وقت منابع انسانی قوه قضاییه گفته است، با همکاری محمد مصدق، معاون اول فعلی قوه قضاییه تدوین شده است. با وجود این دولت حجت‌الاسلام رئیسی در مرحله تصویب، به مخالفت با آن برخاست.


++تجمع اعتراضی سراسری کارکنان دستگاه قضایی کشور نسبت به سطح پایین حقوق و توخالی در آمدن وعده ابراهیم رئیسی

روزدوشنبه 10 آبان، کارکنان دادگستری کشوربرای انعکاس صدای اعتراضشان نسبت به سطح پایین حقوق و توخالی در آمدن وعده ابراهیم رئیسی مبنی بر تصویب طرح تسری فوق‌العاده سختی سازمان‌ زندان‌ها به کارکنان اداری دادگستری دست به تجمع همزمان درچندین شهرستان زدند.

تجمع کنندگان به خبرنگار رسانه ای گفتند:میانگین دریافتی آنها کمتر از 5 میلیون تومان در ماه است. آنها افزودند: همچنین به عدم تحقق وعده‌ ابراهیم رئیسی برای تصویب طرح تسری فوق‌العاده سختی سازمان‌ زندان‌ها به کارکنان اداری دادگستری در زمانی که مسئولیت قوه قضاییه را بر عهده داشت معترض هستند.

*یکشنبه های اعتراضی کارگران بازنشسته:

تجمع اعتراضی سراسری کارگران بازنشسته صنعت فولاد کشور نسبت به سطح پایین حقوق و عدم همسان سازیش مقابل ساختمان های صندوق بازنشستگان

روز یکشنبه 19 دی، کارگران بازنشسته صنعت فولاد اصفهان،اهواز،معادن البرز شرقی(دامغان) وغربی به اعتراضشان نسبت به سطح پایین حقوق و عدم همسان با برپایی تجمع مقابل ساختمان های صندوق بازنشستگان ادامه دادند.

+تصاویر:

/اصفهان:


/اهواز:

/تجمع کارگران بازنشسته البرز شرقی ساکن دامغان:

/کارگران بازنشسته معادن البرز غربی:

+گزارش رسانه ای شده:تجمع بازنشستگان صنعت فولاد در دامغان

صبح امروز 19 دی ماه تعدادی از بازنشستگان صنعت فولاد در دامغان نسبت به بی عدالتی های موجود در پرداخت حقوق و سایر موارد مقابل دفتر کانون بازنشستگان شرکت فولاد واقع در خیابان قیصریه دامغان تجمع کردند.

بازنشستگان صنعت فولاد پلاکاردهایی با شعارهای «عقد قرارداد بیمه های درمانی با تعرفه ها و فرانشیزهای آیین نامه درمان فولاد»، «ماهیت حقوقی صندوق فولاد دولتی است، بودجه آن چرا در جدول متفرقه های قانون بودجه است؟!»، «چرا نظارتی بر مصوبات مجلس و دولت و تبعیت از احکام قوه قضاییه در صندوق فولاد نیست؟» و ... در دست داشتند.

بازنشستگان دامغانی حاضر در این تجمع خواهان اصلاح احکام همسان سازی بازنشسته فولاد مطابق با درصد افزایش سایر صندوق های بازنشستگی و عقد قرارداد بیمه های درمانی با تعرفه ها و فرانشیزهای آیین نامه فولاد شدند.

تجمع کنندگان بیان کردند: معادل سازی با کمترین سقف های ریالی افزایش صندوق کشوری، همسان سازی حقوق بازنشستگی فولاد نیست.

*دورجدید تجمعات اعتراضی کارگران پروژه سد شفارود رضوانشهر نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه و وعده های پوچ کارفرما ومسئولان سیزدهمین روز را پشت سرگذاشت

روز یکشنبه 19 دی برای سیزدهمین روز متوالی، کارگران پروژه سد شفارود رضوانشهربا ادامه تجمعشان مقابل ورودی کارگاه به اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه و وعده های پوچ کارفرما ومسئولان ادامه دادند وخواهان پاسخگویی به خواسته هایشان شدند.


درهمین رابطه:شماره ای دیگر از سریال اعتراضات کارگران پروژه سد شفارود رضوانشهر نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه و وعده های پوچ کارفرما ومسئولان با تجمع مقابل ورودی کارگاه

روز سه شنبه 7 دی، کارگران پروژه سد شفارود رضوانشهردراستان گیلان با برپایی تجمع مقابل ورودی کارگاه شماره ای دیگر از سریال اعتراضاتاتشان را نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه و وعده های پوچ کارفرما ومسئولان ،بنمایش گذاشتند.

این کارگران به خبرنگاررسانه ای گفتند: به دلیل استمرار بی‌توجهی‌های کارفرمای شرکت پیمانکار به مطالباتمان ناچاریم دست به اعتراض بزنیم.

به گفته یکی از کارگران، سال جاری فقط یک ماه حقوق گرفته‌ایم و مابقی آن هنوز پرداخت نشده است.

این کارگر در ادامه با بیان اینکه تعداد کارگران این پروژه نزدیک به 900 نفر است، در ادامه درباره وضعیت این پروژه عمرانی در استان گیلان گفت: چند ماهی است اجرای ساخت سد شفارود به دلیل نداشتن اعتبار مالی راکد مانده اما ما کارگران در محل کار خود حاضر هستیم.

یکی دیگر از کارگران معترض گفت: همه مقامات شهرستانی و استانی قول حمایت از کارگران سد شفارود و ادامه اجرای این پروژه عمرانی را می‌دهند و اظهار امیدواری می‌کنند که به زودی مشکلات مرتفع می‌شود اما ما شاهد هیچ اتفاق خاصی در این زمینه نیستیم.

این کارگر در ادامه تصریح کرد: چندین ماه است کارفرما وعده پرداخت حقوق می‌دهد. در طول چند سال گذشته روند پرداخت حقوق کارگران با تاخیر انجام شده و هیچ تغییری نکرده است.

او افزود: تا روزی که واریزی‌ها انجام شود نمی‌توانیم به وعده‌ها دلخوش باشیم. وضعیت معیشت‌مان خوب نیست با این حال امیدواریم این بار مسئولان به وعده‌ها عمل کنند.

*ازسرگیری اعتصاب رانندگان اتوبوس های شهری ارومیه دراعتراض به عدم تمدید قرارداد و پرداخت نشدن مطالبات

روز یکشنبه 19 دی برای چندمین بار، رانندگان اتوبوس های شهری ارومیه برای اعتراض به عدم تمدید قرارداد و پرداخت نشدن مطالباتشان دست از کار کشیدند.

آذر ماه سال گذشته بود که رانندگان اتوبوس بخش خصوصی در پی پرداخت نشدن مطالباتشان، دست به تجمع زدند، رئیس شورای شهر ارومیه با حضور در جمع رانندگان و بهره‌برداران بخش خصوصی، قول مساعد داد تا این مطالبات به صورت تقسیطی و ماهانه به حساب بهره‌برداران بخش خصوصی واریز شود.

پس از این دیدار، بخشی از مطالبات در دو مرحله به حساب بهره‌برداران واریز شد ولی این امر تداوم نداشت و با گذشت چند ماه، بار دیگر بهره‌برداران بخش خصوصی سازمان اتوبوسرانی در اعتراض به این وضعیت، دست به تجمع زده و از کار دست کشیدند.

عدم انتقال سند اتوبوس پس از اتمام تعهد 10 ساله رانندگان و واریز نشدن مابقی یارانه بلیت از سوی شهرداری ارومیه به حساب بهره‌برداران، از جمله دلایل اعتراض بهره‌برداران بخش خصوصی است، به طوری که آنها اعلام می‌کنند شهرداری مبالغ مربوط به مابقی بلیت را از سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها دریافت و در منابعی دیگر هزینه کرده و این مطالبات طی سال‌های متمادی به حساب بهره‌برداران واریز نشده است.

سکی از رانندگان معترض به خبرنگاررسانه ای گفت: کرایه اتوبوس‌ها از طریق مردم، شهرداری و دولت تامین می شود که ما از سال 85 تا کنون فقط سهم مردم را دریافت کرده‌ایم و شهرداری موظف است نسبت به پرداخت بدهی خود به بخش خصوصی اقدام کند که تاکنون پس از گذشت 15 سال هیچگونه اقدامی در این رابطه صورت نگرفته است.

وی افزود: علاوه بر این قرارداد 10 ساله بخش خصوصی و شهرداری ارومیه در سال 90 تمام شده و در 10 سال گذشته بنا به رعایت حال شهروندان، اعتراضی نسب به آزادسازی سند اتوبوس‌های خود نداشتیم و همه این 10 سال‌ها بدون قرارداد به ادامه فعالیت پرداخته‌ایم.

وی با بیان اینکه شهرداری ارومیه نسبت به تمدید قرارداد در این سال‌ها اقدام نکرده است، تصریح کرد: این در حالی است که طی سال‌های متمادی شهرداری ارومیه یارانه بلیت را به بخش خصوصی پرداخت نکرده در حالی که طی استعلام‌های به عمل آمده و مستنداتی که در دست داریم، شهرداری ارومیه هر ساله این مبالغ را از سازمان شهرداری‌ها و امور دهیاری‌ها دریافت و در منابع دیگری هزینه کرده است.

وی با بیان اینکه شهرداری ارومیه این مبالغ را برای خرید سایبان، خرید اتوبوس بخش ملکی و سایر منابع هزینه‌ای که به عهده شهرداری است، هزینه کرده است، گفت: با توجه به عدم پرداخت مابقی هزینه بلیت، به یک سوم نرخ تعیین شده، بهای بلیت دریافت کرده‌ایم و سهم دولت و شهرداری‌ها پرداخت نشده است.

این راننده حاضردرتجمع با بیان اینکه با وضعیت موجود، نتوانسته‌ایم هزینه نگهداری اتوبوس‌ها را تامین کنیم و در حال حاضر بسیاری از اتوبوس‌های درون شهری به دلیل مشکلات و نقص فنی در پارکینگ و گوشه و کنار شهر رهاسازی شده‌اند، ادامه داد:شهرداری ارومیه پس از گذشت چند سال، از واگذاری سند و تمدید قرارداد با اتوبوس‌ها سرباز می زند.

او افزود: اگر شهرداری ارومیه با تمام بهره‌برداران بخش خصوصی که سال‌های گذشته حقوق آنها را ضایع کرده است، قرارداد تمدید کند به چرخه حمل و نقل برگشته و طبق مفاد این قرارداد نسبت به نوسازی اتوبوس‌ها اقدام می‌کنیم ولی اینکه اعلام شود فقط با اتوبوس‌هایی که توان چرخش در مسیر را دارند، قرارداد تمدید می‌شود به چرخه حمل و نقل شهری باز نخواهیم گشت و باید شهرداری به تمام مفاد قراردادهای فی مابین بخش خصوصی و شهرداری عمل کند.

وی تعداد بهره‌برداران بخش خصوصی ارومیه را بیش از 290 نفر اعلام کرد و افزود: در این سال‌ها براساس قیمت روز، شهرداری ارومیه به ازای هر بهره‌بردار حدود 400 میلیون تومان بدهی دارد.

اوگفت: اسناد اینکه سازمان شهرداری‌ها مبلغ 4 میلیارد و 133 میلیون تومان به شهرداری ارومیه بابت یارانه بلیت واریز کرده، موجود است ولی تا کنون شهرداری ارومیه فقط 800 میلیون تومان از این مبلغ را به بخش خصوصی تزریق کرده است.

وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته بخش خصوصی با خویشتنداری و برای رعایت حال شهروندان، حمل و نقل مسافر را عهده‌دار بود گفت: هزینه‌ نگهداری روزانه هر اتوبوس شهری مبلغ600 هزار تومان است ولی در آمد روزانه این اتوبوس ها در بهترین شرایط روزانه 400 هزار تومان است که با توجه به تورم موجود و عدم پرداخت یارانه تعیین شده، دیگر توان پرداخت این مبالغ و بازگشت به چرخه حمل و نقل را نداریم.

وی در خاتمه با اشاره به اینکه به دلیل در آمد پایین اتوبوس‌ها و عدم رسیدگی بیشتر اتوبوس‌ها فرسوده شده‌اند، گفت:هزینه بازسازی به ازای هر اتوبوس 170 میلیون تومان تخصیص یافته که شهرداری ارومیه این مبالغ را دریافت کرده ولی به رانندگان پرداخت نمی‌کند.

*تجمع اعتراضی دوباره ایثارگران نسبت به عدم پرداخت معوقات ماده38 قانون جامع ایثارگران مقابل ساختمان بنیادشهید

روز یکشنبه 19 دی دوباره،جمعی از یثارگران برای اعتراض به عدم پرداخت معوقات ماده38 قانون جامع ایثارگران دست به تجمع مقابل ساختمان بنیادشهید زدند.

فیلم های منتشره از این تجمع در رسانه های حاکی از مسدود شدن خیابان دوروبر ساختمان بنیادشهید ودرگیرشدن نیروهای انتطامی با تجمع کنندگان می باشد.

*همراهی معلمان کرمانشاه با آقایان عبداللە رضایی، خان عزیز اسماعیلی و محمد رضا جواهری در جریان احضار به نهادهای امنیتی

امروز(یکشنبه 19 دی) در حالیکه آقایان رضایی،جواهری و اسماعیلی به نهاد امنیتی احضار شده بودند جمعی از فعالین صنفی در کرمانشاه آن ها را همراهی کردند و بر مطالبه گری عمومی معلمان تاکید کردند .


برگرفته از کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

*لیلا حسین زاده جهت اجرای حکم حبس 5سال به زندان اوین احضار شد!

لیلا حسین زاده، فعال صنفی دانشجویی طی ابلاغیه‌ای در ١٨ دیماه جهت اجرای حکم حبس به شعبه ۱ واحد اجرای احکام دادسرای اوین احضار شد.

این در حالیست که این دانشجوی انسان‌شناسی دانشگاه تهران به تازگی در ١۵دیماه از بازداشت ٢۶روزه به قید وثیقه آزاد شده است و پزشکی قانونی به دلیل ابتلای ایشان در دوران محکومیت ایشان در سال ٩٨ به شکل حاد بیماری خودایمنی(کرون)، گواهی قطعی عدم تحمل کیفر صادر کرده است.

تسریع در اجرای حکم لیلا حسین زاده چیزی جز عزم دستگاه قضا برای گرفتن جان ایشان نیست و تنها با توقف در اجرای آن می تواند نقیض این ادعا را اثبات کند!

گفتنی است اتهام لیلا حسین زاده در این پرونده اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور است و تنها مصداقش برگزاری جشن تولد در برابر دانشگاه صنعتی شریف برای محمد شریفی مقدم، فعال صنفی این دانشگاه که در حال گذراندن حکم ١٢ساله ی خود است، می باشد.

برگرفته از کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور

*احضارسارا عسکری، دانشجوی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران به دادگاه انقلاب تهران

سارا عسکری، دانشجوی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، ابلاغیه‌ای جهت حضور در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران در تاریخ ۲۷ دی‌ماه ۱۴۰۰ دریافت کرده است. از اتهامات انتسابی ایشان اطلاعی در دست نیست.

*تجمع اعتراضی جمعی از مالباختگان خودرو شهرستان کهگیلویه مقابل دادگستری

روز یکشنبه 19 دی، جمعی از مالباختگان خودرو شهرستان کهگیلویه دست به تجمع مقابل دادگستری این شهرستان زدند و خواهان تسریع در تعیین تکلیف پرونده قضایی استرداد و بازپس گیری اموال خود شدند.

معترضین به خبرنگاریک رسانه محلی گفتند:با گذشت چند ماه از دستگیری فرد متهم، تاکنون اتفاق خاصی در این زمینه رخ نداده است.

*افزایش 12 درصدی کارگران جان باخته براثرحوادث کاری دراستان سمنان طی 9 ماه سال جاری

روزیکشنبه 19 دی،مدیر کل پزشکی قانونی استان سمنان از افزایش 12 درصدی فوتی‌های ناشی از حوادث کار در این استان طی 9 ماهه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل خبر داد.

وی بااعلام این خبربه خبرنگاررسانه ای گفت: از اول فروردین‌ماه تا پایان آذرماه امسال، 19 نفر در حوادث کار در استان سمنان جان خود را از دست دادند که این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال 1399که 17 نفر بوده است، گویای رشد 12درصدی تلفات این بخش است.

مدیر کل پزشکی قانونی استان خاطرنشان کرد: از مجموع فوتی‌های حوادث کار در بازه زمانی 9 ماهه سال1400 ، در این استان 18 نفر مرد و 1 نفر زن بودند.

وی تصریح کرد: در 9 ماهه سال 1400، تعداد 275 نفر مصدوم ناشی از حوادث کار به مراکز پزشکی قانونی استان مراجعه کردند که از این تعداد 256نفر مرد و 19 نفر زن هستند.

دکتر نوروزی همچنین اضافه کرد: مصدومین حوادث کار جرحی در همین بازه 9 ماهه سال 1400 در مقایسه با مدت مشابه سال 1399، 6 درصد افزایش یافته است.

*جان باختن کارگر یکی از شرکت های شهرک صنعتی هشتگرد براثر سقوط از ارتفاع 12 متری

روز شنبه 18 دی،یک کارگر50 ساله یکی از شرکت های شهرک صنعتی هشتگرد براثر سقوط از ارتفاع 12 متری جان خودرا ازدس داد.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید