اخباروگزارش های کارگری16-17 شهریورماه 1400

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- تجمع اعتراضی کارگران پروژه‌ای نفت مقابل مجلس - شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت: تجمع اعتراضی همکاران پروژه‌ای اعتصابی نفت مقابل مجلس اسلامی - ادامه تجمع اعتراضی قبول شدگان آزمون سال 99 آموزش و پرورش کشور(صاحبان کارنامه سبز آزمون ) نسبت به بلاتکلیفی استخدامی و وعده های توخالی مسئولان مقابل وزارت آموزش وپرورش - دومین روز اعتراض جمعی از معلمان جوان نسبت به تبعیض درصدهای فوق‌العاده ‌ویژه با تجمع مقابل مجلس

- ادامه تجمع اعتراضی کارگران شرکتی مخابرات نسبت به عدم تبدیل وضعیت برای دومین روز متوالی

- احضارجعفرابراهیمی ، بازرس شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران به دادسرای ناحیه ۲ کرج

- دستگیری غلامرضا غلامی دبیر شیمی آموزش و پرورش شیراز

- تجمع اعتراضی رانندگان تاکسی کد 8 مریوان نسبت به عدم ساماندهی وضعیت تردد در سازمان تاکسیرانی

- تجمع اعتراضی اهالی روستای چمژیه از توابع شهرستان چوارنسبت به نداشتن جاده مناسب و وعده های توخالی مسئولان در ساختمان راهداری و حمل و نقل جاده ای استان ایلام

- تجمع اعتراضی باشگاه‌داران چهارمحال و بختیاری نسبت به یلاتکلیفی معیشتی درپی تعطلی کرونایی مقابل استانداری

- جان باختن یک کارگردرنودشه بر اثر سقوط ازداربست

- جان باختن یک کارگر درفردیس براثرسقوط از داربست

*تجمع اعتراضی کارگران پروژه‌ای نفت مقابل مجلس

روز چهارشنبه ۱۷ شهریور جمعی از کارگران پروژه‌ای نفت همزمان با هشتاد و‌ یکمین روز از اعتصاب سراسری خود مقابل مجلس دست به تجمع اعتراضی زدند.

کارگران پروژه‌ای نفت از روز ۲۹ خردادماه وارد اعتصاب سراسری شده‌اند و خواهان افزایش دستمزد بر مبنای لیست پیشنهادی کارگران، تغییر نوبت کاری به ۲۰ روز کار و ۱۰ روز استراحت، حذف شرکت‌های پیمانکاری، بهبود وضعیت محیط کار و خوابگاه‌ها و دیگر خواسته‌های خود هستند.

کارگران پروژه‌ای صنایع نفت، گاز و پتروشیمی در ادامه اعتصاب سراسری خود چندین تجمع و مجمع عمومی در شهرهای مختلف برگزار کرده‌اند و اینبار جمعی از آنان مقابل مجلس دست به تجمع زدند.

تاکنون حدود ۳۰ شرکت پیمانکاری حاضر به قبول خواسته‌های کارگران شده‌اند و ضمن افزایش دستمزد و تغییر نوبت کاری با جوشکاران و فیترها قرارداد منعقد‌ کرده‌اند. اما هنوز بخش بیشتر کارگران پروژه‌ای در اعتصاب هستند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۱۷ شهریور ۱۴۰۰

*شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:

تجمع اعتراضی همکاران پروژه‌ای اعتصابی نفت مقابل مجلس اسلامی

امروز ۱۷ شهریور جمعی از همکاران پروژه‌ای ما برای پیگیری خواستهایمان مقابل مجلس اسلامی تجمع کردند.

همکاران ما با در دست داشتن دستنوشته هایی با مضمون افزایش مزد به میزان تورم و سختی کار و ٢٠ روز کار -١٠ روز مرخصی و خواستهایمان و شعار کارگر میمیرد ذلت نمیپذیرد بر ادامه اعتصاب تا رسیدن به مطالبات تاکید کردند.

هشتاد و‌ یک روز از اعتصاب سراسری ما میگذرد و هنوز پاسخ نگرفته ایم. ما خواستار افزایش حقوق بر اساس بالاترین توافقات مزدی که توسط همکاران ما با پیمانکاران در رده های مختلف شغلی شده هستیم و میگوییم مزد هیچ کارگری نباید کمتر از ١٢ میلیون باشد. ما خواستار بهبود وضع کمپها و غذا در حد قابل قبول هستیم. مطالبه اصلی ما حذف پیمانکاران و لغو قوانین برده وار مناطق ویژه اقتصادی است. ما مطالبات خود را با ادامه اعتصاب و تجمعات اعتراضی مان پیگیر هستیم. شورای سازماندهی بر برپایی مجمع عمومی و تصمیم گیری متحدانه و انتخاب نمایندگان واقعی و آماده بودن برای مذاکره جمعی با پیمانکاران تاکید دارد.

جوشکار های اتی سازان پرشیا به دلیل اینکه شرکت به تعهد خود عمل نکرد دیروز همه بچه ها اعتصاب وتسویه کردن بنازم به غیرتتون نه به گرسنگی دوستان هرکجا که میبنید طبق کمپین نبود ووعده الکی دادن به خانه برگردید چرا که با کار کردن هم با حقوق کم دوباره همون بدبخت اوارهای بیش نیستیم

*ادامه تجمع اعتراضی قبول شدگان آزمون سال 99 آموزش و پرورش کشور(صاحبان کارنامه سبز آزمون ) نسبت به بلاتکلیفی استخدامی و وعده های توخالی مسئولان مقابل وزارت آموزش وپرورش

روزچهارشنبه 17 شهریوربرای پنجمین روز متوالی، قبول شدگان آزمون سال 99 آموزش و پرورش کشور(صاحبان کارنامه سبز آزمون )پس ازسپری کردن شبی دیگردر خیابان های پایتخت دست به تجمع مقابل وزارت آموزش وپرورش واعتراضشان را نسبت به بلاتکلیفی استخدامی و وعده های توخالی مسئولان بنمایش گذاشتند.

درهمین رابطه:ادامه اعتراضات قبول شدگان آزمون سال 99 آموزش و پرورش کشور(صاحبان کارنامه سبز آزمون ) نسبت به بلاتکلیفی استخدامی و وعده های توخالی مسئولان با اقامت شبانه در خیابان های تهران وبرپایی تجمع روزانه مقابل وزارت آموزش وپرورش

دوشنبه شب قبول شدگان آزمون سال 99 آموزش و پرورش کشور(صاحبان کارنامه سبز آزمون )به اقامت شبانه خوددرخیابان های تهران ادامه دادند وروزسه شنبه 16 شهریور برای چهارمین روزمتوالی با برپایی تجمع روزانه مقابل وزارت آموزش وپرورش اعلام کردند برای احقاق حقوقشان قصدکوتاه آمدن ندارند.


*دومین روز اعتراض جمعی از معلمان جوان نسبت به تبعیض درصدهای فوق‌العاده ‌ویژه با تجمع مقابل مجلس

روزچهارشنبه 17 شهریور، جمعی از معلمان جوان برای انعکاس هرچه بیشتر صدای اعتراضشان نسبت به تبعیض درصدهای فوق‌العاده ‌ویژه دست به تجمع مقابل مجلس زدند.

این معلمان معترض با سردادن شعارهای «نه تسلیم نه سازش رتبه بدون خواهش»،«معلم بیدار است از تبعیض بیزار است»،«معلم داد بزن حق تو فریاد بزن»و....خواهان متحقق شدن خواسته هایشان شدند.

درهمین رابطه:تجمع اعتراضی جمعی از معلمان جوان نسبت به تبعیض درصدهای فوق‌العاده ‌ویژه مقابل وزارت آموزش و پرورش

روز سه شنبه 16 شهریور، جمعی از معلمان جوان برای اعتراض به تبعیض درصدهای فوق‌العاده ‌ویژه دست به تجمع مقابل وزارت آموزش و پرورش زدند.


منبع اصلی خبر وتصویر:کانال کانون صنفی معلمان ایران ( تهران)

*ادامه تجمع اعتراضی کارگران شرکتی مخابرات نسبت به عدم تبدیل وضعیت برای دومین روز متوالی

روز چهارشنبه 17 شهریور،برای دومین روز متوالی، کارگران شرکتی مخابرات برای اعتراض به عدم تبدیل وضعیت مقابل ستاد اجرایی فرمان امام اجتماع کردند.


یکی از حاضران در تجمع به خبرنگاررسانه ای گفت: روز گذشته، سلطانی (عضو هیات مدیره مخابرات) در جمع معترضان حاضر شد و در ارتباط با مشکلات و محدودیت ها، سخن گفت. بعد از آن، عصر دیروز، تجمع اعتراضی مقابل وزارت ارتباطات برگزار شد و نمایندگان کارکنان شرکتی، با اعضای هیات مدیره و مقامات وزارتخانه، گفتگو کردند. آنها در زمینه تبدیل وضعیت ایثارگران شرکتی، وعده‌هایی داده‌اند اما مشخص نیست چگونه و چه زمانی قرار است به این وعده‌ها عمل کنند.

این کارگران شرکتی مخابرات با تاکید بر حق قانونی ایثارگران مخابرات،افزود: برای دومین روز دست به اعتراض زده‌ایم و تبدیل وضعیت به رسمی و قرارداد دائم، حق قانونی ایثارگران است و مخابرات باید به قانون مصوب مجلس تمکین کند.

درهمین رابطه:تجمعات اعتراضی کارگران شرکتی مخابرات نسبت به عدم تبدیل وضعیت

روز سه شنبه 16 شهریور،جمعی از کارگران شرکتی مخابرات برای اعتراض به عدم تبدیل وضعیت دست به تجمع مقابل شرکت مخابرات وستاد اجرایی فرمان امام زدند.


یکی از حاضران در این تجمع اعتراضی به خبرنگاررسانه ای گفت: امروز چند صد نفر از کارکنان شرکتی مقابل شرکت مخابرات آمده‌ایم تا به‌ عدم اجرای قوانین مصوب مجلس اعتراض کنیم.

وی افزود:تبدیل وضعیت ایثارگران در همه نهادهای اجرایی و عمومی، قانون مصوب مجلس شورای اسلامی است که در شورای نگهبان نیز به تایید رسیده است اما در مخابرات اجرایی نمی‌شود.

*احضارجعفرابراهیمی ، بازرس شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران به دادسرای ناحیه ۲ کرج

امروز ۱۷ شهریور جعفر ابراهیمی جهت آخرین دفاع به دادسرای ناحیه ۲ کرج احضار شد حسین تاج وکیل این فعال صنفی در توییتر خود ضمن اعلام این خبر گفته است اتهامات جدیدی به موکلش ابلاغ شده و میزان قرار وثیقه از صد میلیون به چهارصد میلیون افزایش یافته‌است.

لازم به ذکر است جعفر ابراهیمی هم‌زمان با چهلم جانباختگان آبان ۹۸ در بهشت سکینه کرج دستگیر شد و پس از یک ماه انفرادی در بند اطلاعات در زندان گوهردشت با قید وثیقه صد میلیون تومانی آزاد شده‌بود. اتهامات طرح شده در ارتباط با این دستگیری و یادداشت‌ها و فعالیت‌های صنفی وی بوده است.

برگرفته از کانال شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران

*دستگیری غلامرضا غلامی دبیر شیمی آموزش و پرورش شیراز

غلامرضا غلامی دبیر شیمی مدارس شیراز پس از 30 سال خدمت ، امروز 17 شهریور 1400 ساعت 17 در روستای کنداز استان فارس دستگیر و به نقطه ی نامعلومی منتقل شد.

وی که قرار بود در مهر 1400 بازنشسته شود، برای خدمت در روستای زادگاه خود (کنداز) از توابع مرودشت به عنوان مدیر آموزگار راهی آن روستا شده بود، که در همان روستا دستگیر و بازداشت شد.

دستگیر کنندگان که هنوز هویتشان مشخص نیست ، گوشی موبایل وی را نیز ضبط کردند.

شورای هماهنگ تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران ی برخورد چکشی با فعالان صنفی را محکوم نموده و خواهان آزادی فوری معلمان زندانی می باشد.

*تجمع اعتراضی رانندگان تاکسی کد 8 مریوان نسبت به عدم ساماندهی وضعیت تردد در سازمان تاکسیرانی

روز چهارشنبه 17 شهریور، رانندگان تاکسی کد 8 مریوان برای اعتراض به عدم ساماندهی وضعیت تردد در سازان تاکسیرانی این شهرستان دراستان کردستان دست به تجمع زدند.


این رانندگان که 18دستگاه تاکسی دارند به خبرنگاررسانه ای گفتند:در سال گذشته، به منظور تعیین وضعیت ساماندهی تاکسی‌های خود، 15 میلیون تومان به سازمان تاکسیرانی پرداخت کردند.

آن‌ها افزودند:طبق صورت جلسه اولین جلسه شورای ترافیک در سال 99 مقرر شده است که در مسیرهایی که تاکسیرانی به آن نیاز دارد، ساماندهی وضعیت تردد این تاکسی‌ها اجرایی شود.

*تجمع اعتراضی اهالی روستای چمژیه از توابع شهرستان چوارنسبت به نداشتن جاده مناسب و وعده های توخالی مسئولان در ساختمان راهداری و حمل و نقل جاده ای استان ایلام

روز چهارشنبه 17 شهریور،جمعی از اهالی روستای چمژیه از توابع شهرستان چواربرای انعکاس صدای اعتراضشان چوارنسبت به نداشتن جاده مناسب و وعده های توخالی مسئولان در ساختمان راهداری و حمل و نقل جاده ای استان ایلام اجتماع کردند.

*تجمع اعتراضی باشگاه‌داران چهارمحال و بختیاری نسبت به یلاتکلیفی معیشتی درپی تعطلی کرونایی مقابل استانداری

درخلال هفته جاری باشگاه‌داران چهارمحال و بختیاری برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به یلاتکلیفی معیشتی درپی تعطلی کرونایی مقابل استانداری چهارمحال و بختیاری زدند.


قابل یادآوری است که تعداد 600 باشگاه ورزشی در سطح استان چهارمحال و بختیاری وجود دارد و بیش از 3 هزار و 500 نفر از طریق آن‌ها امرار معاش می‌کنند که مدت طولانی است تعطیل شده‌اند.

*جان باختن یک کارگردرنودشه بر اثر سقوط ازداربست

یک کارگر بنام ایرج رحیم‌پور حین کار بر روی داربست‌های فلزی یک ساختمان چند طبقه واقع در شهر نودشه شهرستان پاوه دراستان کرمانشاه براثرسقوط دردم جان باخت.

*جان باختن یک کارگر درفردیس براثرسقوط از داربست

یک کارگر 46 ساله حین کار روی داربست طبقه چهارم یک ساختمان نیمه کاره واقع درفردیس کرج براثرسقوط دردم جانش را ازدست داد.

اخباروگزارش های کارگری 16 شهریورماه 1400

- شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:

در برابر خلف وعده های پیمانکاران همکاران ما ایستاده اند

- ادامه اعتراضات قبول شدگان آزمون سال 99 آموزش و پرورش کشور(صاحبان کارنامه سبز آزمون ) نسبت به بلاتکلیفی استخدامی و وعده های توخالی مسئولان با اقامت شبانه در خیابان های تهران وبرپایی تجمع روزانه مقابل وزارت آموزش وپرورش

- ادامه اعتراضات پذیرفته‌نشدگان آزمون استخدامی آموزشیاران نهضت سوادآموزی کشورنسبت به بلاتکلیفی استخدامی با خیابان خوابی وبرپایی تجمعات مقابل مجلس و وزارت آموزش وپرورش

- تجمع اعتراضی جمعی از معلمان جوان نسبت به تبعیض درصدهای فوق‌العاده ‌ویژه مقابل وزارت آموزش و پرورش

- کارکنان پتروشیمی بندر امام مقابل این شرکت دست به تجمع و اعتراض زدند

- شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:

تجمع اعتراضی همکاران ما در پتروشیمی بندر امام در مقابل این شرکت

- تجمعات اعتراضی کارگران شرکتی مخابرات نسبت به عدم تبدیل وضعیت

- ادامه کنش های دامنه دار کارگران بازنشسته معدن سنگرود نسبت به عدم پرداخت مطالبات ،بی خیالی مسئولان شرکت امیدرو و سازمان تامین اجتماعی و وعده و وعیدهای بهارستان نشینان با سفری دیگر به پایتخت وحضور درمجلس

- کنش های کارگران بازنشسته کارخانه سامان کاشی بروجرد نسبت به عدم پرداخت مطالبات و وعده های پوچ کماکان ادامه دارد

- کنش های کارگران شهرداری ها کشور درنیمه اول شهریورماه 1400

*شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:

در برابر خلف وعده های پیمانکاران همکاران ما ایستاده اند

هر روز اخبار جدیدی از اعتراض همکارانی که با وعده و وعید پیمانکاران به کار بازگشته اند بخاطر خلف وعده های پیمانکاران به دستمان میرسد. از جمله بنا بر خبری دریافتی هفته گذشته ۱۳۰ نفر از همکاران ما در شرکت pomc فاز ۱۳ پیمانکار مجتمع گاز به دلیل عدم شفافیت قرارداد و کمبود امکانات خدمات رفاهی و تردد ۱۴،۱۴ مقابل ساختمان اداری شرکت تجمع کردند.

همچنین طبق خبر دیگری کارگران شاغل در فاز ١٤ شرکت تناوب در ونیت ١٤٧ بخاطر زدن زیر وعده های داده شده توسط پیمانکار در رابطه سطح مزد توافق شده تصمیم به تعطیل کار و بازگشت به اعتصاب را گرفته اند.

قبلا نیز خبر بازگشت به اعتصاب همکارانمان در پتروشیمی کاویان عسلویه و همکارانمان در شرکت ODCC پالایشگاه اصفهان را داشتیم.

بدین ترتیب کارگران هوشیارانه در برابر توطئه گری پیمانکاران و برگرداندن کارگران با وعده و وعید به کار به قصد شکستن صف متحد اعتصاب ما کارگران ایستاده و آنرا خنثی میکنند. این اتفاقات و تجربه مجمع عمومی در هفشجان و دیگر شهرها نشان میدهد راه ما متحد کردن بیشتر صف اعتراض خود با برپا کردن مجمع عمومی و انتخاب نمایندگان واقعی مان و رفتن به پای مذاکرات جمعی براساس مطالبات اعلام شده مان است.

زنده باد اعتصاب، زنده باد مجمع عمومی و اتحاد کارگری

*ادامه اعتراضات قبول شدگان آزمون سال 99 آموزش و پرورش کشور(صاحبان کارنامه سبز آزمون ) نسبت به بلاتکلیفی استخدامی و وعده های توخالی مسئولان با اقامت شبانه در خیابان های تهران وبرپایی تجمع روزانه مقابل وزارت آموزش وپرورش

دوشنبه شب قبول شدگان آزمون سال 99 آموزش و پرورش کشور(صاحبان کارنامه سبز آزمون )به اقامت شبانه خوددرخیابان های تهران ادامه دادند وروزسه شنبه 16 شهریور برای چهارمین روزمتوالی با برپایی تجمع روزانه مقابل وزارت آموزش وپرورش اعلام کردند برای احقاق حقوقشان قصدکوتاه آمدن ندارند.


*ادامه اعتراضات پذیرفته‌نشدگان آزمون استخدامی آموزشیاران نهضت سوادآموزی کشورنسبت به بلاتکلیفی استخدامی با خیابان خوابی وبرپایی تجمعات مقابل مجلس و وزارت آموزش وپرورش

پذیرفته‌نشدگان آزمون استخدامی آموزشیاران نهضت سوادآموزی کشوردرادامه اعتراضاتشان نسبت به بلاتکلیفی استخدامی ضمن اینکه شب ها را درخیابان های پایتخت به سحر میرسانند یک دسته مقابل مجلس ودسته ای دیگرمقابل وزارت آموزش وپرورش تجمع می کنند تا صدایشان رابیشتر منعکس کنند.

*تجمع اعتراضی جمعی از معلمان جوان نسبت به تبعیض درصدهای فوق‌العاده ‌ویژه مقابل وزارت آموزش و پرورش

روز سه شنبه 16 شهریور، جمعی از معلمان جوان برای اعتراض به تبعیض درصدهای فوق‌العاده ‌ویژه دست به تجمع مقابل وزارت آموزش و پرورش زدند.


منبع اصلی خبر وتصویر:کانال کانون صنفی معلمان ایران ( تهران)

*کارکنان پتروشیمی بندر امام مقابل این شرکت دست به تجمع و اعتراض زدند

کارکنان پتروشیمی بندر امام که سال گذشته پس از کش و قوس‌های فراوان زیر نظر شرکت عملیات غیر صنعتی بندر ماهشهر قرار گرفتند، امروز در اعتراض به این موضوع مقابل پتروشیمی بندر امام دست به تجمع زدند.

این کارکنان در تجمع اعتراضی خود خواهان بازگشت به پتروشیمی بندر امام شدند. این کارکنان پیش از این بارها با تجمع اعتراض خود را نسبت به این موضوع اعلام کرده بودند.

سه‌شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰

منبع:کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران

*شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:

تجمع اعتراضی همکاران ما در پتروشیمی بندر امام در مقابل این شرکت

امروز ١٦ شهریور همکاران ما در پتروشیمی بندر امام در اعتراض به بدتر شدن شرایط کاری و معیشتی خود از سال گذشته که به شرکت عملیات غیر صنعتی بندر ماهشهر انتقال یافت مقابل پتروشیمی بندر امام دست به تجمع زدند. قبلا نیز این کارگران در همین رابطه تجمعاتی داشتند. خواست آنها بازگشت مجدد به پتروشیمی بندر امام است. اما خواست اصلی همه ما کارگران پیمانی و قراردادی در نفت جمع شدن بساط پیمانکاران و قوانین برده وار مناطق ویژه اقتصادی و بهبود شرایط کاری، ایمنی محیط کار و وضع معیشتی مان است.

*تجمعات اعتراضی کارگران شرکتی مخابرات نسبت به عدم تبدیل وضعیت

روز سه شنبه 16 شهریور،جمعی از کارگران شرکتی مخابرات برای اعتراض به عدم تبدیل وضعیت دست به تجمع مقابل شرکت مخابرات وستاد اجرایی فرمان امام زدند.


یکی از حاضران در این تجمع اعتراضی به خبرنگاررسانه ای گفت: امروز چند صد نفر از کارکنان شرکتی مقابل شرکت مخابرات آمده‌ایم تا به‌ عدم اجرای قوانین مصوب مجلس اعتراض کنیم.

وی افزود:تبدیل وضعیت ایثارگران در همه نهادهای اجرایی و عمومی، قانون مصوب مجلس شورای اسلامی است که در شورای نگهبان نیز به تایید رسیده است اما در مخابرات اجرایی نمی‌شود.

*ادامه کنش های دامنه دار کارگران بازنشسته معدن سنگرود نسبت به عدم پرداخت مطالبات ،بی خیالی مسئولان شرکت امیدرو و سازمان تامین اجتماعی و وعده و وعیدهای بهارستان نشینان با سفری دیگر به پایتخت وحضور درمجلس

روز سه شنبه 16 شهریور،نمایندگان کارگران بازنشسته معدن سنگرود در واحد البرز غربی از ادامه کنش های دامنه دارشان نسبت به عدم پرداخت مطالبات ،بی خیالی مسئولان شرکت امیدرو و سازمان تامین اجتماعی و وعده و وعیدهای بهارستان نشینان با سفری دیگر به پایتخت وحضور درمجلس خبردادند.

یکی از این کارگران با بیان اینکه برای پیگیری حقوق بازنشستگی‌مان به تهران آمده‌ایم در تشریح مطالباتشان به خبرنگاررسانه ای گفت: بدنبال شکایت 128 کارگربازنشسته معدن سنگرود فروردین ماه سال جاری در کمیسیون 90 جلسه‌ای برای حل مشکل تعیین مبلغ بازنشستگی کارگران معدن ذغال سنگ البرز غربی با حضور رؤسا و مدیران عالی وزارت صمت، سازمان ایمیدرو، وزارت تعاون، سازمان تأمین اجتماعی، سازمان بازرسی کل کشور و معاونت حقوقی ریاست جمهوری، برگزار شد.

او اضافه کرد: در نتیجه این جلسه مقرر شد دستگاه‌های متولی به ویژه سازمان تأمین اجتماعی و ایمیدرو در جهت جبران حقوق تضییع شده کارگران، پیشنهادی را طی دو هفته مطرح و مصوبات مقامات عالی دستگاه‌های خود را دریافت و نتیجه را به کارگران اعلام و گزارش آن را به کمیسیون اصل نود بدهند که از قرار معلوم این گزارش‌ها بعد از دو هفته به دست کمیسیون رسیده اما هیچ عایدی متوجه کارگران نشده است.

وی با بیان اینکه حدود شش ماه است منتظر اقدام بعدی اعضای کمیسیون اصل 90 برای وصول مطالبات بازنشستگی خود هستیم،اضافه کرد: سال 93 بعد از تعطیلی اجباری معدن سنگرود و اجتماع یک ماهه کارگران در تهران، دولت وقت مصوبه‌ای نوشت که در این مصوبه تاکید شده بود بیمه بیکاری کارگران معدن البرز غربی به عنوان سخت و زیان‌آور شناخته شود؛ بند دوم این مصوبه در ارتباط با حقوق کارگران، الزام کرده بود که آخرین مزد دریافتی مبنای محاسبه‌ی مستمری بازنشستگی باشد اما وقتی کارگران به بیمه بیکاری رفتند و بعد بازنشسته شدند، متوجه شدیم که این بند دوم حذف شده است و هرچه پیگیری کردیم، به جایی نرسیدیم. به ایمیدرو (نهاد بالادستی معدن) اعتراض کردیم نتیجه نداد؛ به تامین اجتماعی اعتراض کردیم بازهم نتیجه نداد درصورتی‌که برای هر نفر میانگین 152 میلیون تومان دریافت کرده بود. به همین دلیل، حقوق بازنشستگی ما خیلی کم محاسبه شده است؛ هرچه پیگیری می‌کنیم به جایی نمی‌رسیم؛ گویا همان بیمه بیکاری را مبنای محاسبه‌ی مستمری ما قرار داده‌اند.

او با بیان اینکه اعضای کمسیون اصل مجلس وعده پیگیری و دریافت خسارتهای وارده به کارگران معدن سنگرود را داده‌اند، ادامه داد: در حال حاضر در طول این شش ماه منتظر عملی شدن وعده هایشان هستیم.

*کنش های کارگران بازنشسته کارخانه سامان کاشی بروجرد نسبت به عدم پرداخت مطالبات و وعده های پوچ کماکان ادامه دارد

روز سه شنبه 16 شهریور، کارگران بازنشسته کارخانه سامان کاشی بروجردازادامه کنش هایشان نسبت به عدم پرداخت مطالبات و وعده های پوچ مسئولان استانی و شهرستانی و هچنین کارفرما خبردادند.

آنها به خبرنگاررسانه ای گفتند:درحالیکه قرار بودبنابه وعده های مسئولان بخشی از مطالباتشان در روزهای گذشته پرداخت شود ، این پرداختی هنور انجام نشده است.

این کارگران که 350 نفرند،افزودند: از 25 اسفند سال 93 بعد از تعطیلی این واحد تولیدی با وجود صدور حکم توقیف اموال کارخانه هنوز نتوانسته‌اند مطالبات معوقه حقوقی و حق سنوات خدمت خود را دریافت کنند.

آنهااضافه کردند: هفت سال است برای معوقات مزدی و مشخص نبودن وضعیت پرداخت سنوات پایان خدمت در مقابل نهادهای مختلف دولتی در استان لرستان دست به اعتراض می‌زنیم که در نهایت در آخرین پیگیری، مسئولان استانی با وعده پرداخت مطالباتمان با بودجه‌ای که دولت برای تامین منابع مالی واحدهای تولیدی ورشکسته شهرستان درنظر گرفته اند به ما امیدواری دادند که در هفته‌های آینده مطالباتمان پرداخت می‌شود و ما نیز با اعتماد به این وعده‌ها، به اعتراض خود خاتمه دادیم.

آن‌ها تصریح کردند: برای دریافت طلب خود حکم قضایی توقیف اموال کارخانه را نیز داریم اما به دلیل اعلام ورشکستگی مالک کارخانه، طبق محدودیت‌های قانونی امکان وصول مطالباتمان وجود ندارد.

کارگران کارخانه سامان کاشی بروجرد در استان لرستان افزودند: بارها برای دریافت مطالبات خود به دفتر مسئولان استانی و شهرستانی و هچنین دفتر کارفرمای بخش خصوصی مراجعه کردیم اما تاکنون پاسخ روشنی نگرفته‌ایم و علارغم وعده‌های داده شده از سوی مسئولان و مدیریت کارخانه، مشخص نیست چه زمانی قرار است کارفرمای کارخانه، مطالبات ما را پرداخت کند.

کارگران سامان کاشی در ادامه درباره میزان معوقات مزدی خودگفتند: علارغم اینکه حدود 250 کارگر بازنشسته بخشی از مطالبات خود را به صورت قسطی دریافت می‌کنند اما باقیمانده کارگران که تعدادشان به 100 نفر می‌رسد هیچ دریافتی نداشته‌اند و مطالباتشان تا150 میلیون تومان می‌رسد و از قرار معلوم در تمامی این 7 سال کارفرما به دلیل آنچه که نداشتن منابع مالی عنوان شده، از پرداخت این طلب خودداری کرده است.

 

 

 

 

 

 

 

*کنش های کارگران شهرداری ها کشور درنیمه اول شهریورماه 1400

 

 

توضیحات

رخداد

تحت نظر بخش

محل خدمت

شهرداری شهر

تاریخ

شماره

70 کارگر خدماتی این شهرداری با خواست حذف پیمانکار و افزایش حقوق دست به اعتصاب زدند

اعتراض

خصوصی

نیرو خدماتی

قروه / کردستان

1400/06/01

1

نسبت به عدم پرداخت حقوق وکم بودن حقوق دست به اعتراض زدند

اعتراض

خصوصی

کارگران فصلی

اردبیل

01/06/1400

2

نسبت به پایین بودن دست مزد ها دست به اعتراض زدند

اعتراض

خودمالک

اتوبوسرانی

اردبیل

01/06/1400

3

به اعتراض واگذاری غرفه های میوه و تره بار به دلال ها و به سبب آن افزایش قیمت میوه

تجمع

___

مردم

اهواز

01/06/1400

4

به دلیل واریز نکردن یارانه دست به اعتصاب و تجمع زدند

اعتصاب

خودمالک

اتوبوسرانی

استان قزوین

02/06/1400

5

نسبت به عدم واریز 14 ماه حقوق و سه سال و نیم بیمه در مقابل شهرداری دست به تجمع زدند

تجمع

دولتی

خدمات شهری / فضای سبز

بستان / خوزستان

02/06/1400

6

نسبت به عدم پرداخت حقوق ها

اعتراض

دولتی

اکثر بخش ها

سده / فارس

02/06/1400

7

نسبت به اخراج نیرو ها با تغییر پیمانکار دست به تجمع مقابل شهرداری زدند

تجمع

خصوصی

اجراییات

 

اهواز

03/06/1400

8

400 کارگر شهرداری امیدیه به دلیل عدم دریافت 4 ماه حقوق خود د مقابل فرمانداری این شهر دست به تجمع زدند

تجمع

دولتی

تمام بخش ها

امیدیه / خوزستان

06/06/1400

9

دومین روز تجمع کارگران در مقابل فرمانداری به دلیل عدم واریز حقوق ها از فروردین تا به امروز

تجمع

دولتی

تمام بخش ها

امیدیه / خوزستان

07/06/1400

10

نسبت به عدم واریز حقوق ها و حق بیمه ها مقابل شهرداری این شهر دست به تجمع زدند

تجمع

دولتی

خدمات شهری / فضای سبز

بستان / خوزستان

07/06/1400

11

130 تن از کارگران حقوق نگرفته بخش خدمات شهری نسبت به طلب کار بودن 6 ماه حقوق مقابل شهرداری دست به تجمع زدند

تجمع

خصوصی

خدمات شهری

میاندوآب / اذربایجان

07/06/1400

12

به دلیل عدم مرتفع شدن مشکلات مالیشان از جمع آوری زباله ها در بخشی از نقاط شهر خودداری کردند

اعتصاب

نامعلوم

پسماند

خرمشهر

09/06/1400

13

به دلیل وجود 5 ماه حقوق عقب افتاده در دفتر شهردار ذست به تجمع زدند

تجمع

خصوصی

نامعلوم

سراوان / سیستان و بلوچستان

10/06/1400

14

برای دومین مرتبه به دلیل عدم پرداخت شش ماه حقوق توسط پیمانکار دست به تجمع مقابل شهرداری این شهر زدند

تجمع

خصوصی

خدمات شهری

میاندوآب / آذربایجان غربی

11/06/1400

15

150 کارگر به دلیل حقوق نگرفتن از بهمن ماه سال گشته تا امروز دست به تجمع مقابل سازمان فضای سبز شهرداری یاسوج زدند

تجمع

دولتی

فضای سبز

11/06/1400

یاسوج

16

نسبت به عدم دریافت هفت ماه حقوق

اعتراض

نامعلوم

همه بخش ها

11/06/1400

نودشه / کرمانشاه

17

نسبت به عدم دریفت 5 ماه حقوق دست به تجمع مقابل استانداری زدند

تجمع

دولتی

فضای سبز

13/06/1400

یاسوج

18

نسبت به کم بودن دست مزد و دیر به دیر پرداخت کردن حقوق ها

اعتراض

دولتی

همه بخش ها

13/06/1400

قاضی / خراسان شمالی

19

کارگران برای سومین مرتبه دست به تجمع زدند اینبار مقابل شهرداری مرکزی میاندوآب

تجمع

خصوصی

خدمات شهری

14/06/1400

میاندوآب

20

 

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید