بحران شدید کرونا در ایران؛ ۲۰ هزار مراجعه در روز

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

مسئولان جمهوری اسلامی از "اوضاع خراب کرونا در تهران" می‌گویند. از بحرانی بی‌سابقه سخن می‌رود. شمار کسانی که به علت ابتلا به کرونا به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کنند به ۲۰ هزار نفر در روز رسیده است. این وضعیت ادامه دارد. "بیماران بدحال با ۱۱۵ تماس بگیرند!" این پیام نادر توکلی، معاون درمان ستاد کرونا در استان تهران است. تعداد "بیماران بدحال" رو به‌ افزایش دارد و شمار مبتلایان به حدی افزایش یافته که سامانه درمانی ایران قادر به پاسخگویی به آن نیست.

مسئولان مدعی‌هستند که ۶۰ درصد تخت‌های بیمارستان‌ها در اختیار بیماران کرونایی است. این در حالی است که معاون درمان ستاد کرونا استان تهران از بستری بیماران کرونایی در بخش اورژانس سخن گفته است. می‌گوید بیماران ابتدا در این بخش بستری می‌شوند و پس از آنکه تختی در بخش‌های دیگر خالی شد به آن بخش‌ها منتقل می‌گردند.

حتی گفته می‌شود که برخی از بیماران در حیاط بیمارستان‌ها به انتظار خالی شدن تخت در انتظار به سر می‌برند. نادر توکلی این خبر را تکذیب نمی‌کند. می‌گوید این بیماران "موقتا" در این شرایط بستری می‌شوند.

افزایش مراجعه بیماران کرونایی

روزانه ۲۰ هزار مورد مراجعه به بیمارستان‌ها وجود دارد. این موضوع که چه تعداد از بیماران به مطب‌ها مراجعه می‌کنند، بر کسی روشن نیست.

در تهران بنا بر آمار رسمی مقامات جمهوری اسلامی ۸۷۰۰ بیمار کرونایی بستری هستند. این در حالی است که روزانه ۲۰۰۰ بیمار دیگر نیز بستری می‌شوند.

وزارت بهداشت اقدام به ایجاد "کلینیک‌های سرپایی" نموده است. گفته می‌شود روزانه ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ بیمار کرونایی به صورت سرپایی "مدیریت" می‌شوند.

بر اساس آماری که از سوی مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت منتشر شده، در روز دوم مرداد ۱۸ هزار و ۶۳۲ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ شناسایی شده و ۲۵۹ نفر نیز در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست ‌داده‌اند.

این در حالی است که کسانی که در ایران دو دوز واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند حدود دو میلیون و ۳۰۰ هزار نفر اعلام شده‌اند.

نادر توکلی، معاون ستاد درمان کرونا اعلام کرده است که پیش‌بینی دقیق مدت زمان ادامه این وضعیت بحرانی در شرایط کنونی ممکن نیست. گفته است این وضعیت دست‌کم دو هفته ادامه خواهد داشت.
دویچه وله فارسی