اخباروگزارش های کارگری4/3 شهریورماه 1400

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- اجتماع بزرگ کارگران پروژه‌ای در ایذه - مجمع عمومی بزرگ همکاران پروژه‌ای ما در ایذه - حضور نیروی انتظامی مانع از برگزاری اجتماع کارگران پروژه‌ای در مسجدسلیمان شد - شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت :اعتصاب ما کارگران پیمانی نفت ادامه دارد - کنش های کارگران شهرداری های کشور درنیمه دوم مرداد ماه 1400 - عدم اجرای واکسیناسیون فوری، رایگان، عمومی و استاندارد جنایت است! مردم را فورا واکسینه کنید ! - ادامه اعتراضات جمعی از اهالی اهواز نسبت به گرانی میوه و تره باربا برپایی تجمع مقابل اداره کل صنعت، معدن و تجارت خوزستان

- جان باختن کارگرمقنی جوان درحادثه ریزش دیواره چاه نظرآباد کرج

*اجتماع بزرگ کارگران پروژه‌ای در ایذه

امروز چهارشنبه سوم شهریور همزمان با شصت و‌ هفتمین روز از آغاز اعتصاب کارگران پروژه‌ای نفت، جمع زیادی از صنعتگران و کارگران پروژه‌ای ساکن ایذه طبق فراخوان از پیش اعلام شده در‌ محوطه اشکفت سلمان اجتماع بزرگی را در حمایت از اعتصاب خود و تأکید بر خواست و مطالباتشان شکل دادند.


کارگران حاضر در این مجمع ضمن تأکید بر ادامه اعتصاب تا تحقق مطالباتشان به این تصمیم رسیدند که برای پیگیری خواسته‌هایشان هفته‌ی آینده نیز اقدام به برگزاری تجمع مقابل فرمانداری ایذه نمایند.


کارگران پروژه‌ای نفت، گاز و پتروشیمی بیشتر از دو‌ ماه است که دست به بزرگ‌ترین اعتصاب کارگری کشور زده‌اند و خواهان افزایش دستمزد بر اساس نرخ‌های تعیین شده توسط خودِ کارگران و همچنین تغییر نوبت‌ کاری به ۲۰ روز کار و ۱۰ روز استراحت هستند.

با وجود اینکه برخی از شرکتهای پیمانکاری شرایط کارگران را مورد قبول‌قرار داده‌اند و کارگران با قرارداهای جدید به سر‌ کار بازگشته‌اند اما هنوز اکثریت شرکت‌ها ضمن قبول بخشی از خواسته‌های کارگران حاضر به قبول کل شرایط کارگران نیستند و به همین جهت هنوز چند ده هزار نفر از کارگران پروژه‌ای در اعتصاب به سر‌میبرند.

برگزاری اجتماعات کارگران اعتصابی از نقاط قوت این اعتصاب برای تأکید و‌ پافشاری برای تحقق خواسته‌هایشان است.

منبع:اتحادیه آزاد کارگران ایران- سوم شهریورماه ۱۴۰۰

*مجمع عمومی بزرگ همکاران پروژه‌ای ما در ایذه

طی روزهای گذشته کارگران اعتصابی پروژه ای نفت، فراخوانهایی برای برگزاری تجمعاتی در برخی شهرها اعلام کرده بودند.بر اساس این فراخوانها مقرر شده بود کارگران روز چهارشنبه ۳ شهریورماه، در استانهای اصفهان،چهارمحال و بختیاری مقابل استانداریها و در خوزستان مقابل پالایشگاه بیدبلند بهبهان،پالایشگاه نفت آبادان و پارک پنج بنگله در مسجد سلیمان تجمعات اعتراضی برگزار کنند.

بنابر اخباری که بدستمان رسیده در مسجدسلیمان از ساعات اولیه صبح نیروهای امنیتی و انتظامی در محل اعلام شده مستقر شده و از تجمع کارگران اعتصابی جلوگیری کردند.

در ایذه امروز چهارشنبه سوم شهریور،شمار کثیری از کارگران پروژه ای ساکن این شهر،در محوطه اشکفت سلیمان مجمع عمومی خود را برگزار کردند.

در این اجتماع بزرگ کارگران پروژه ای،بر خواسته های خود و همچنین ادامه اعتصاب تا رسیدن به همه مطالبات تاکید کردند.تا این لحظه هنوز اخبار تجمعات کارگران در اصفهان و شهرکرد منتشر نشده است.

بدین ترتیب بعد از هفشجان و تشکیل مجمع عمومی توسط همکارن ما در شهر هفشجان در استان چهار محال و بختیاری که در آن همکاران ما از شهرهای مختلف گردآمده بودند، تشکیل مجمع عمومی همکاران پروژه ای ما در ایذه یک اتفاق مهم در اعتصاب سراسری ما کارگران پروژه ای نفت است.

تشکیل مجامع عمومی منطقه ای ورفتن همکاران ما بسوی انتخاب نمایندگان واقعی خود و تلاش برای وادار کردن پیمانکاران به بستن قراردادهای جمعی قدمی بزرگ در راستای پایه گذاری شورای کارگران در نفت و به طریق اولی کوتاه کردن دست پیمانکاران از مراکز نفتی و عقب زدن قوانین برده وار مناطق ویژه اقتصادی است. زنده باد بر همکاران ما در ایذه و هفشجان.

ما کارگران اعتصابی نفت در این مدت توانسته ایم با قدرت اعتصاب خود پیمانکاران را عقب بزنیم، در جاهایی افزایش دستمزدهای دوبرابری و بیست روز کار و ده روز مرخصی را تحمیل کنیم و این پیشروی ها مبنایی برای همه ما کارگران اعتصابی است که به کمتر از آن رضایت نخواهیم داد. به علاوه ما خواستار بهبود وضعیت کمپ ها و غذا و بهداشت و امنیت محیط های کار در حد قابل قبول هستیم. اعتصاب ما کارگران پروژه ای تا رسیدن به مطالباتمان ادامه دارد.

زنده باد اعتصاب

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت

*حضور نیروی انتظامی مانع از برگزاری اجتماع کارگران پروژه‌ای در مسجدسلیمان شد

امروز چهارشنبه سوم شهریورماه کارگران پروژه‌ای نفت ساکن مسجد سلیمان که بر طبق فراخوان از پیش اعلام شده قصد داشتند در پارک پنج بنگله مسجدسلیمان اجتماعی را برای تأکید بر تداوم اعتصاب تا تحقق مطالباتشان برگزار کنند، بخاطر حضور گسترده‌ی نیروی انتظامی و امنیتی کردن شهر و محوطه‌ی پارک امکان برگزاری تجمع را نیافتند.

کارگران پروژه‌ای نفت بیشتر از دو ماه است که در اعتصاب به سر میبرند و خواستار افزایش دستمزدها بر اساس لیست پیشنهادی از سوی کارگران و همچنین تغییر نوبت کاری به ۲۰ روز کار و ۱۰ روز استراحت هستند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- سوم شهریورماه ۱۴۰۰

*شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت :اعتصاب ما کارگران پیمانی نفت ادامه دارد

بنابر خبرهای دریافتی 40 کارگر پیمانی شرکت جم 2 در پارس جنوبی از روز اول شهریور ماه به اعتصاب دهها هزار نفره کارگران پروژه ای پیمانی نفت پیوستند.

هم اکنون درحالیکه پیمانکاران که ضرر بسیاری بخاطر اعتصاب قدرتمند ما کارگران پروژه ای به آنها وارد شده با همکاران اعتصابی ما تماس میگیرند و با پیشنهاداتی چون دو برابر شدن دستمزد و بیست روز کار و ده روز مرخصی و غیره آنان را به کار دعوت میکنند و بخشی از کارگران با چنین قراردادهایی سر کار بازگشته اند.

مراکز دیگری از نفت با مشاهده قدرت اعتصاب بزرگی که در جریان است با مطالباتشان جلو آمده و خواستهایشان را طلب میکنند. در جاهایی هم که پیمانکاران سعی کرده اند کارگران را با وعده و وعید سر کار برگردانند اما به وعده ها عمل نکرده اند، کارگران دوباره به اعتصاب می پیوندند.

اقدام همکاران ما در هفشجان مبنی بر برپایی مجمع عمومی در سطح استان و بعد هم انتخاب نمایندگان خود جهت مذاکره با پیمانکاران و رفتن بسوی بستن قراردادهای جمعی راه حلی برای همه ما کارگران اعتصابی در تمام شرکت ها و مراکز نفتی است.

اجازه ندهیم که پیمانکاران بصورت فرد به فرد با ما تماس بگیرند و تلاش کنند ما را در موقعیت ضعیفی قرار دهند و قراردادهای دلبخواه خود را تحمیل کنند. با انتخاب نمایندگانمان و با قراردادهای جمعی در مورد خواستهای سراسری مان اعتصاب را به نتیجه مطلوب خود برسانیم.

صنعت نفت دیگر آرام ندارد ما کارگران خواستار جمع شدن بساط پیمانکاران دزد و چپاولگر هستیم. همانطور که در جاهایی با دو برابر شدن دستمزدها موافقت کرده اند باید در سطح سراسری این افزایش مزدی را تحمیل کنیم و در عین حال در کنار همکاران روزمزد خود بایستیم و بر این نکته که دستمزد هیچ کارگری نباید کمتر از 12 میلیون باشد تاکید کنیم. همچنین بیست روز کار و ده روز مرخصی حق مسلم ماست. کمپها نیز باید بطور جدی بهبود یابند. در اطاقها به هیچوجه نباید بیشتر از 4 نفر اسکان یابند. بهداشت کمپها و محیط های کار استانداردش در حد قابل قبولی باید بهبود یابند و ایمنی محیط کار تامین شود. تمامی قرار دادهای موقت باید دائمی شوند.

اعتصاب ما کارگران پیمانی نفت ادامه دارد.

زنده باد اعتصاب

*کنش های کارگران شهرداری های کشور درنیمه دوم مرداد ماه 1400

توضیحات

رخداد

تحت نظر بخش

محل خدمت

شهرداری شهر

تاریخ

شماره

هفتمین روز از دور جدید اعتصابات رانندگان خود مالک اتوبوسرانی شهرداری ارومیه بابت عدم دریافت مطالبت

اعتصاب

خودمالک

اتوبوسرانی

ارومیه

1400/05/16

1

2000 کارگر شهرداری آبادان به دلیل عدم دریافت دو ماه از حقوق های سال جاری با تغییر شهردار دست به تجمع زدند

تجمع

نامعلوم

 

نامعلوم

آبادان

17/05/1400

2

نسبت به عدم اجرایی کردن طرح طبقه بندی مشاغل که توسط اداره کار تصویب و به شهرداری ابلاغ شده است

اعتراض

دولتی

فضای سبز

زنجان

23/05/1400

3

100 کارگر اخراجی بخش اجراییات که تحت نظر بخش خصوصی بوده اند در مقابل شورای شهر اهواز تجمع کردند

تجمع

خصوصی

اجراییات

اهواز

24/05/1400

4

این کارگران خواهان تبدیل قرارداد خود از حجمی با پیمانکار به قرارداد مستقیم با شهرداری هستند

اعتراض

خصوصی

فضای سبز

بندرعباس

25/05/1400

5

یکی ازکارگران پاکبان شهرداری کرج براثر سانحه تصادف در حین کار فوت نمود

فوت

خصوصی

خدمات شهری

کرج

26/05/1400

6

*عدم اجرای واکسیناسیون فوری، رایگان، عمومی و استاندارد جنایت است!

مردم را فورا واکسینه کنید !

اکنون ایران به یمن وجود حاکمیتی غیر مسئول و ناکارآمد به قتلگاهی تبدیل شده است که طبق آمار رسمی روزانه بیش از 700 نفر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست می دهند. کشتاری با چنین وسعت تنها بخش کوچکی از مصیبت های وارد شده بر خانواده ها و شهروندانی است که به سوگ عزیزان خود می نشینند. این کشتار کرونایی شهروندان در کنار ده ها معضل دیگر از جمله کمبود دارو و مراکز درمان، ضعف مالی بیماران و عدم توانایی خرید دارو ها،هزینه بالای تست کرونا و سی تی اسکن، گرانی ویزیت پزشکان بویژه مراکز درمانی خصوصی و ... مهم تر از آن اعمال تبعیض و شکاف طبقاتی در درمان و بهداشت و امر واکسیناسیون مردم محروم، نشان دهنده ابعاد دیگر سیاست های حاکم می باشد.

در حالی که نهادهای دولتی و اقلیت مرفه حاکم، بیگانه با هر درد و رنج، با قبضه امکانات و تجهیزات بهداشتی درمانی با هدف دستیابی به سود بیشتر،از همان ابتدا با ممنوعیت خرید واکسن های معتبر و عدم ارائه خدمات حمایتی ویژه دوران قرنطینه به شهروندان، به‌دامنه پاندومی کرونا وسعت بخشیدند. دولت و ارگان های متولی در مقابل چنین بحران مرگباری که سراپای جامعه را به فلاکت و نیستی سوق داده است، با شانه خالی کردن از زیر بار وظایف خود، با تاخیر و کند نمودن امر واکسیناسیون، نظام سلامت را همچون سایر حوزه ها به بحران وحشتناکی کشانده اند . بودجه اختصاص یافته مقابله با کرونا را 530 میلیارد تومان تصویب کرده اند، درحالیکه بودجه حوزه علمیه 1733میلیارد تومان (سه برابر بودجه مقابله با کرونا) را به خود اختصاص داده است.

بخش اعظم این بودجه ناعادلانه نیز در روند بوروکراسی نظام سودمحور به جیب باندهای رانت خوار و سوداگران مرگ سرازیر شده است. در شرایطی که بیماران از کمبود دارو، تخت و امکانات بیمارستانی، اکسیژن، و حتی سرم، جان خود را از دست می دهند و مردم در صف های طویل مراکز واکسیناسیون، با نبود واکسن مواجه اند، مافیای دارو در بازار سیاه (آزاد) داروها و واکسن های وارداتی را با قیمت های سرسام آور نصیب اقشار و طبقات برخوردار می گرداند.

سیاست عدم حمایت از اقشار آسیب پذیر بخش کثیری از محرومان و افراد فاقد مدارک هویتی( مانند شناسنامه و کارت ملی، مهاجران)، آسیب دیدگان مواد مخدر و بی خانمان ها و ... را نیز از واکسیناسیون حذف می کند و عملا به اشاعه سویه های مرگبار کرونا می افزاید.

استقرار چنین شرایط فاجعه باری برجامعه محصول بحران همه جانیه و فساد سیستماتیک نظام سیاسی و اقتصادی سرمایه داران کنونی است که جز کسب سود بیشتر و انباشت سرمایه، و اعمال ستم و سرکوب در مقابله با مردم معترض و توده های زحمتکش قانون دیگری نمی شناسند. رشد و گسترش روزافزون اعتراضات، اعتصابات و تجمعات کارگران، معلمان، پرستاران و کادر درمان، بازنشستگان، جوانان و جنبش های مردمی بویژه اعتراضات سراسری اخیر خوزستان به بی آبی، محرومیت و تبعیض، نقطه مقابل چنین بساط ظالمانه و مرگ آفرین است.

همانگونه که در اعتصابات سراسری اخیر کارگران ، خواست «واکسیناسیون سریع و رایگان همگان در مقابل کرونا» مطالبه ای محوری به شمار می رود، کارگران و توده های زحمتکش و تشکل های مستقل علیه روند کشتار کرونایی مردم محروم و کالایی شدن بهداشت و درمان از مبارزه دست نخواهند کشید و خواهان مجازات عاملان کشتار کرونایی شهروندان می باشند.

ما امضا کنندگان این بیانیه ضمن اعلام انزجار و اعتراض شدید علیه این همه ناکار آمدی و بی توجهی حکومت به سلامت مردم هشدار می دهیم چنانچه به خواسته های عمومی برای واکسیناسیون فوری رایگان ، مطمئن و همگانی اقدام نشود و طی یک برنامه ی مشخص و زمانبندی شده این چهار مورد مطالباتی با تعهد و مسوولیت پذیری انجام نگیرد مسوولیت همه عواقب آن را برعهده کلیه مسوولان حکومتی ونهاد های دولتی میدانیم .

ما اعلام می کنیم خواستار قرنطینه همراه با تامین حداقل های زندگی در مدت لازم برای اجرای آن برای کارگران و زحمتکشان و فرودستان هستیم و.بدون قرنطینه همراه با تامین معیشت برای اقشار مزد و حقوق بگیر و بیکاران و فرودستان از دامنه ی این بیماری کاسته نخواهد شد.

بی شک امر واکسیناسیون و قرنطینه ، بدون تامین دارو و تجهیزات بیمارستانی برای بیماران و توزیع ماسک و مواد ضد عفونی برای عموم مردم کرونا پایدار خواهد ماند . ما خواهان تامین این ضروریات اساسی برای کنترل و نابودی و ریشه کن کردن بیماری کووید 19 هستیم .

ما بازداشت وکلایی راکه به خاطر اعتراض به مسوولیت ناپذیری حکومت تحت پیگرد قرار گرفته اند شدیدا محکوم می کنیم و خواستار آزادی بی قید و شرط و فوری آنان هستیم .

امضا کنندگان:

• سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی

• سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

• انجمن صنفی روزنامه نگاران آزاد

• اتحاد بازنشستگان

• اتحاد سراسری بازنشستگان ایران

• گروه اتحاد بازنشستگان

• کمیته پیگیری ایجتد تشکل های کارگری ایران

• کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل های کارگری

چهارشنبه ۳ شهریور ۱۴۰۰

برگرفته ازکانال سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

*ادامه اعتراضات جمعی از اهالی اهواز نسبت به گرانی میوه و تره باربا برپایی تجمع مقابل اداره کل صنعت، معدن و تجارت خوزستان

روز چهارشنبه 3 شهریور،جمعی از اهالی اهواز درادامه تجمع اعتراضی روز دوشنبه اول شهریورشان نسبت به گرانی میوه و تره بار مقابل ساختمان صدا و سیمای مرکز خوزستان و شهرداری اهوازدست به تجمع مقابل اداره کل صنعت، معدن و تجارت خوزستان زدند.


درهمین رابطه:تجمع اعتراضی جمعی از اهالی اهوازنسبت به گرانی میوه و تره بار مقابل شهرداری

روزدوشنبه اول شهریور،جمعی از اهالی اهوازبرای اعتراض به گرانی میوه و تره باردست به تجمع مقابل ساختمان شهرداری این کلانشهرزدند.

براساس گزارش رسانه ای شده،جمعی از تجمع کنندگان از شهرداری اهواز به عنوان متولی میدان میوه و تره بار الغدیر خواستند که در مقابل پدیده دلالی در این میدان مقابله کند.

همچنین برخی از آنها خواستار توضیح مسئولان شهرداری اهواز در عدم اجرای احکام قطعی دادگاه مبنی بر تخلیه برخی از غرفه‌ها شدند.

میدان میوه و تره بار الغدیر اهواز 20 سال پیش به منظور کاهش معضلات اجتماعی، بهداشتی و ترافیکی ساخته شد اما به دلیل تجمع دلالان در این میدان مشکلات بهداشتی و اجتماعی در این میدان بیشتر شده است.

چندی پیش دادگستری خوزستان به مسائل مربوط به میدان میوه و تره بار الغدیر اهواز ورود و به دلیل برخی از تخلفات حکم تخلیه برخی از غرفه‌ها را صادر کرد.

*جان باختن کارگرمقنی جوان درحادثه ریزش دیواره چاه نظرآباد کرج

روزشه شنبه 2 شهریور،یک کارگرمقنی 30 ساله حین کار در در منزلی مسکونی واقع در منطقه تنکمان نظرآباد کرج بر اثر ریزش دیواره چاه زیر خروارها خاک مدفون وجان خود را از دست داد.

اخباروگزارش های کارگری 2 شهریورماه 1400

- اعتصاب کارگران تلمبه خونه(مرکز انتقال نفت )بندر عباس دراعتراض به خلف وعده پیمانکار مبنی برپرداخت حقوق معوقه

- تجمع اعتراضی آموزشیاران نهضت سواد آموزی کشور نسبت به بلاتکلیفی استخدامی مقابل مجلس

- ادامه کنش های کارگران اخراجی حراست هفت تپه برای بازگشت بکار با تجمع اعتراضی در دفتر مدیریت وکارداوطلبان بدون دستمزد

- اعتصاب رانندگان اتوبوسرانی محمدیه(زیباشهر)، الوند ومهرگان مقابل استانداری قزوین برای اعتراض به عدم پرداخت مطالبات و وعده های توخالی

- تجمع اعتراضی کارگران شهرداری بستان نسبت به عدم پرداخت 14 ماه حقوق و3 سال حق بیمه

اعتراض فردی یکی از کارگران مبتلا به بیماری کووید 19 این شهرداری با خوابیدن مقابل درب ورودی

- کنش های دامنه دار کارگران شهرداری سده برای دریافت مطالبات و بی تفاوتی مسئولان

*اعتصاب کارگران تلمبه خونه(مرکز انتقال نفت )بندر عباس دراعتراض به خلف وعده پیمانکار مبنی برپرداخت حقوق معوقه

روز دوشنبه اول شهریور، کارگران تلمبه خونه(مرکز انتقال نفت )بندر عباس-شرکت پیمانکاری صالحی- دراعتراض به خلف وعده پیمانکار مبنی برپرداخت حقوق معوقه دست از کارکشیدند.

حقوق کارگران این تلمبه خونه واقع در جنب پالایشگاه بزرگ بندرعباس از اردیبهشت ماه سال جاری ازطرف شرکت پیمانکاری صالحی پرداخت نشده است.

*تجمع اعتراضی آموزشیاران نهضت سواد آموزی کشور نسبت به بلاتکلیفی استخدامی مقابل مجلس

روز دوشنبه اول شهریوربرای باری دیگر،آموزشیاران نهضت سواد آموزی کشوربرای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به بلاتکلیفی استخدامی دست به تجمع مقابل مجلس زدند.

درهمین رابطه:ادامه اعتراضات آموزشیاران نهضت سواد آموزی نسبت به بلاتکلیفی استخدامی بابرپایی تجمعی دیگر مقابل مجلس

روزشنبه 23 مرداد، آموزشیاران نهضت سواد آموزی درادامه اعتراضات دامنه دارشان نسبت به بلاتکلیفی استخدامی برای باری دیگر دست به تجمع مقابل مجلس زدند وباسردادن شعار«نهضتی دادبزن حقتو فریاد بزن»صدای حق طلبیشان را بنمایش گذاشتند.

*ادامه کنش های کارگران اخراجی حراست هفت تپه برای بازگشت بکار با تجمع اعتراضی در دفتر مدیریت وکارداوطلبان بدون دستمزد

روزسه شنبه 2 شهریور،کارگران اخراجی حراست هفت تپه با تجمع اعتراضی در دفتر مدیریت وهمچنین کارداوطلبان بدون دستمزد از روزدوشنبه اول شهریور به کنش هایشان برای بازگشت بکارادامه دادند.


*اعتصاب رانندگان اتوبوسرانی محمدیه(زیباشهر)، الوند ومهرگان مقابل استانداری قزوین برای اعتراض به عدم پرداخت مطالبات و وعده های توخالی

روز سه شنبه 2 شهریور، رانندگان اتوبوسرانی محمدیه(زیباشهر)، الوند ومهرگان برای انعکاس هرچه بیشتر اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت مطالبات و وعده های توخالی دست از کارکشیدند وبا پارک اتوبوس هایشان درکنارخیابان،مقابل استانداری قزوین تجمع کردند.

 

یکی از این رانندگان درباره علت تجمعشان به خبرنگاررسانه ای گفت: برای گرفتن حقمان تجمع کرده‌ایم؛ طی دو سال که از شیوع کرونا می‌گذرد اتوبوس‌های زیباشهر، الوند و مهرگان که در مجموع 40 ماشین هستند هیچ یارانه‌ای دریافت نکرده‌اند؛ این درحالی است که رانندگان اتوبوسرانی قزوین در ماه بیش از 10 میلیون تومان دریافت می‌کنند.

یکی دیگر از رانندگان با بیان اینکه اتوبوسرانی الوند هیچ امکاناتی در اختیار رانندگان قرار نمی‌دهد،اضافه کرد: بر اساس آنچه تصویب شده اتوبوسرانی باید یارانه‌ای را به اتوبوس‌ها پرداخت کند که این یارانه برای 300 اتوبوس داخلی شهر قزوین پرداخت می‌شود اما تا کنون چیزی به ما که از همین استان هستیم تعلق نگرفته است؛ ضمن اینکه اتوبوسرانی شهر قزوین خدمات رایگان نیز دارد.

وی با اشاره به اینکه قول‌های استانداری نیز به نوعی سرکار گذاشتن ماست،ادامه داد: قول‌هایی که به ما داده شده به نوعی سنگ قلاب کردن است، در راستای احقاق حقوقمان به ما گفته شد هفته بعد بیایید تا استاندار تصمصم بگیرد، حرف ما این است که آیا استاندار در این چند روز نمی‌توانست تصمیم بگیرد که به ما وعده هفته آینده داده شد.

یکی دیگر از رانندگان نیزگفت: قزوین برای رانندگانش سرویس و بیمه کرونا گذاشته اما خانواده یکی از رانندگان ما به علت ابتلا به کرونا فوت کرد و چیزی به آن‌ها پرداخت نشد، از رانندگانی هم که درگیر کرونا می‌شوند حمایت نمی‌شود و حتی ماسک نیز در اختیار ما قرار نمی‌دهند.

وی تاکید می‌کند: در این مدت که ماشین‌ها غیرفعالند کمکی به ما که جزء همین استان هستیم نشده است، انگار پدر خانواده به یک بچه برسد و به دیگری توجه نکند.

یکی دیگر از حاضران نیز با یبان اینکه از نظر معیشت دچار مشکل هستیم عنوان می‌کند: وام شش میلیونی کرونا را دریافت کردیم اما همین وام چون درآمدی نداریم برای ما دردسر شده و توان بازپرداخت آن را نداریم.

وی ادامه می‌دهد: 20 ماه است که در ماه 10 روز کار می‌کنیم و این روزها هم به خاطر کرونا مسافر کم است و دریافتی‌های ما کفاف هزینه زندگی و ماشین را نمی‌دهد؛ استانداری هم همیشه وعده وعید داده، 10 بار آمدیم و هر بار گفتند موضوع را بررسی می‌کنیم و امروز هم همین قول را دادند.

*تجمع اعتراضی کارگران شهرداری بستان نسبت به عدم پرداخت 14 ماه حقوق و3 سال حق بیمه

اعتراض فردی یکی از کارگران مبتلا به بیماری کووید 19 این شهرداری با خوابیدن مقابل درب ورودی

روز سه شنبه 2 شهریوربرای باری دیگر،کارگران شهرداری بستان در شهرستان دشت آزادگان دست به تجمع مقابل ساختمان این شهرداری دراستان خوزستان زدند تا اعتراضشان را نسبت به عدم پرداخت 14 ماه حقوق و3 سال حق بیمه بنمایش بگذارند.

روزدوشنبه اول شهریور،یکی از کارگران شهرداری بستان بدلیل مبتلاشدن به بیماری کووید19 در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق وحق بیمه و نداشتن پول برای درمان مقابل در ورودی ساختمان شهرداری بستان خوابید و ازهمکارانش خواست برای حفظ سلامتی خود و دچار نشدن به کووید 19اداره را ترک کنند.


این کارگران که در بخش فضای سبز و خدماتی شهرداری مشغول کارند، حدود 14 ماه دستمزد و سه سال بیمه معوق دارند،به خبرنگاررسانه ای گفتند:علاوه بر دستمزد پرداخت نشده، مزایای مزدی معوق نیز داریم و همچنین نگران حق بیمه‌هایی هستیم که به موقع به حساب سازمان تامین اجتماعی واریز نمی‌شود. در این صورت، ما در بیشتر ماه‌های سال دریافت خدمات درمانی و تمدید دفترچه‌های خود با مشکل مواجه می‌شویم.

این کارگران گفتند: بی‌توجهی مسئولان شهرداری و شورای شهر خرمشهر به پرداخت مطالبات آن‌ها باعث شده بارها برای وصول مطالباتشان دست به اعتراض بزنند که آخرین آن صبح امروز دوم شهریورماه مقابل ساختمان شهرداری انجام شد.

این کارگران که در بخش‌های مختلف مجموعه شهرداری کار می‌کنند، در ادامه گفتند: کار می‌کنیم اما از دستمزد خبری نیست! درواقع از فرودین ماه سال99 هر ماه علی‌الحساب یک الی دو میلیون تومان حقوق دریافت کرده‌ایم. در شرایط اقتصادی فعلی، حتی اگر دستمزدمان کامل پرداخت شود، نمی‌توانیم نیازهای ضروری خانواده‌های خود را تامین کنیم.

این کارگران با بیان اینکه در تامین هزینه‌های اولیه زندگی درمانده‌ایم؛افزودند: نمی‌توانیم تامین معاش خانواده‌هایمان را تامین کنیم. از فروردین ماه سال گذشته هر ماه علی الحساب یک تا دو میلیون حقوق گرفته‌ایم، گرانی امان‌مان را بریده و خسارات غیرقابل جبرانی به زندگی‌مان وارد شده است.

این کارگران خواستار پرداخت هرچه زودتر معوقات مزدی خود شدند و گفتند: شهرداری باید هرچه سریعتر مطالبات مزدی‌مان را کامل پرداخت کند تا از این وضعیت خارج شویم.

طبق اظهارات آن‌ها؛ مشکل دیگر این است که حق بیمه کارگران پرداخت نشده و کارگرانی که در این شرایط به دلیل ابتلا به کرونا برای گرفتن خدمات درمان به مراکز درمانی و آزمایشگاهی مراجعه می‌کنند از پذیرش‌شان جلوگیری می‌شود.

*کنش های دامنه دار کارگران شهرداری سده برای دریافت مطالبات و بی تفاوتی مسئولان

روز سه شنبه 2 شهریور،کارگران شهرداری سده در شهرستان اقلید استان فارس از کنش های دامنه دارشان برای دریافت مطالبات و بی تفاوتی مسئولان،خبردادند.

تعدادی از کارگران شهرداری سده به خبرنگار رسانه ای گفتند: الآن چند وقتی است که منتظر پرداخت حقوق از طریق منابع درآمدی فروش یک قطعه زمین شهری هستیم.

این کارگران که تعداد آن‌ها نزدیک به 30 نفر می‌رسد، در باره این زمین گفتند: از قرار معلوم یک قطعه زمین شهری از سوی مسئولان بابت پرداخت مطالبات معوقه کارگران به شهرداری سده واگذار شده بود که اخیرا شهراری علیرغم فروش و دریافت قیمت این زمین، قصد ندارد بخشی از این پول را بابت طلب معوقه کارگران بپردازد.

آنهاافزودند: این زمین حدود 700 میلیون تومان فروخته شده که جدا از این رقم حدودا 200 میلیون تومان از سوی استانداری بابت ارزش افزوده و پول سوخت به حساب شهرداری واریز شده است.

کارگران معترض اضافه کردند:اخیرا شهرداری اعلام کرده همه مبالغ بدست آمده از فروش زمین و پولی که از استانداری دریافت کرده اند را قصد دارند بابت خرید قیر و سایر کارهای عمرانی شهر خرج کنند.

این کارگران با بیان اینکه دل کسی به حال کارگران در این شرایط بی‌پولی نمی‌سوزد، در ادامه تصریح کردند: چندین ماه است شهرداری سده از طریق سرپرست مدیریت می‌شود. در طول چند سال گذشته روند پرداخت حقوق کارگران با تاخیر انجام می‌شود و هیچ تغییری نکرده است.

آن‌ها افزودند: در زمینه مشکلات‌مان به هر مسئولی هم شکایت می‌کنیم فقط شنونده است و هیچ اقدامی نمی‌کند.

طی یک الی دوروز گذشته نیز تعدادی از کارگران به دفتر برخی مسئولان شهر مراجعه کرده‌اند اما هیچ نتیجه‌ای نگرفته اند.

کارگران شهرداری سده در ادامه اضافه کردند: هرچه به شورای شهر اعتراض می‌کنیم، فایده ندارد و کسی به دادمان نمی‌رسد!

یکی از کارگران که در واحد خدماتی کار می‌کند، در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: در این واحد حدود 23 نفر هستیم که پیمانکار مسئولیت جمع آوری زباله شهر را فقط به یکی از کارگران واگذار کرده است اما این کارگر به دلیل برخی مشکلات جسمی به سختی کار را انجام می‌دهد.

او ادامه داد: علیرغم پیشنهاد همکاران برای جابجایی وی و انجام کار او متاسفانه کارفرما موافقت نمی‌کند و این کارگر به سختی به کار خود ادامه می‌دهد.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید