تشدید فشار بر معلمان نمی تواند از تداوم اعتراضات جلوگیری کند

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران: جمهوری اسلامی در مواجهه با اعتراضات معلمان تلاش می کند که با بگیر و ببند و تشدید سیاست سرکوب، از روند رو به رشد جنبش معلمان جلوگیری کند. دهها معلم به اخراج، انفصال از خدمت و تبعید، تهدید شده اند و شماری دیگر به دفاتر نیروهای امنیتی احضار شده و یا حکم زندان دریافت کرده اند. جعفر ابراهیمی، بازرس شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، بدون داشتن وکیل، به صورت غیابی به چهار سال و شش ماه زندان محکوم شده است.

یکی از علتهای اصلی این پرونده سازی جدید و صدور حکم زندان برای ایشان، اوج گرفتن مبارزات معلمان و نقش مهم و برجسته ای است که شورای هماهنگی در این مبارزات ایفا کرده است.
شعبان محمدی را خودسرانه در خانه خود بازداشت و به زندان مریوان منتقل کردند. بعد از اعتراضات معلمان و خانواده دانش آموزان نسبت به بازداشت این معلم آزاده و مبارز، وی را به بازداشتگاهی در شهر سنندج منتقل کردند. شعبان محمدی پیش تر و در آخرین تماسی که با خانواده داشته از شرایط جسمی و محل نگهداری اش شکایت و عنوان کرده بود که در مدت بازداشت به جز دقایق محدود حتی مورد بازجویی هم قرار نگرفته است.
رسول بداقی عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان اسلام شهر و نماینده این کانون در شورای هماهنگی تشکل های صنفی معلمان در روز دوشنبه ۲۰ آذر در خانه مسکونی خود توسط پلیس امنیت با هتک حرمت و بطور خشونت آمیز دستگیر شد. در جریان این دستگیری ماموران امنیتی وسایل ارتباطی ایشان و گوشی تلفن همسر او را نیز ضبط کردند و بی شرمانه حتی حق پوشیدن لباس مناسب را نیز از او سلب کردند. رسول بداقی پیش تر ، مدت هفت سال را به دلیل فعالیت های خود در تشکل یابی معلمان و در دفاع از حقوق آنان در زندان گذرانده است. او اینک به قید وثیقه آزاد است.
پیش از اینها، خانم نصرت بهشتی در ۱۳ مرداد به اتهام اجتماع و‌ تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی بازداشت و توسط شعبه‌ی یک دادگاه انقلاب مشهد به پنج سال زندان محکوم شد. ایشان ۴ماه از این حکم را در زندان گذرانده و اینک به علت مشکلات کلیوی با قید وثیقه یک میلیارد و‌ دویست میلیون تومان آزاد است. او بعد از اتمام درمان، موظف است که خود را برای تحمل کامل این حکم، به زندانبانان رژیم معرفی کند.
خانم زینب همرنگ معلم باز نشسته در ۱ شهریور ماه ۱۳۹۹ هنگام سفر به شهر خوی در استان آذربایجان غربی بازداشت و بعد از سپری کردن پنج روز در بازداشتگاه‌ اداره اطلاعات، برای تحمل دوران محکومیت خود به بند زنان زندان اوین منتقل شد. زینب همرنگ به اتهام "اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور" توسط دادگاه انقلاب تهران به پنج سال حبس تعزیری و به اتهام "تبلیغ علیه نظام" به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است.
در مهر ماه ۱۴۰۰ از طرف هیئت تخلفات اداری آموزش و پرورش حکمی به محمد حبیبی، عضو و سخنگوی هیئت مدیره کانون صنفی معلمان تهران مبنی بر تجدیدنظر در حکم بدوی و تغییر آن به بازخرید اجباری و در واقع اخراج محمد حبیبی از آموزش و پرورش ابلاغ شد.
محمدرضا رمضان زاده از اعضای انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی روز دوشنبه ۲۹ دیماه ۱۴۰۰ جهت تحمل دوره محکومیت یک ساله خود، راهی زندان بجنورد شد.
محمد تقی فلاحی، دبیر کانون صنفی معلمان تهران، روز چهارشنبه ۲۹ دی ماه ۱۴۰۰، بازداشت و به زندان اوین منتقل شد تا حکم نهایی شش ماه زندان را سپری کند.
همچنین، معلمان مبارز، پیروز نامی، علی کروشات و فرنگیس نسیم‌پور از فعالین معلمان استان خوزستان در اوایل دیماه ۱۴۰۰ به دادگاه انقلاب اهواز احضار شدند.
همه اینها در حالی است که اسماعیل عبدی دبیر سابق کانون صنفی معلمان تهران بیش از ۵ سال است که در زندان بسر می برد. مقامات جمهوری اسلامی به قصد جلوگیری از آزادی اسماعیل عبدی، حکم تعلیقی ۱۰ سال حبس علیه وی را که مربوط به پرونده ای در سال ۲۰۱۱ بود، در پایان دوران محکومیت او در ۱۱ ژانویه ۲۰۲۱، به اجرا در آورند و به این ترتیب او را تا سال ۲۰۳۱ به تحمل زندان محکوم کرده اند.
این لیست به جز مورد اسماعیل عبدی تنها شامل برخی از فعالین صنفی معلمان است که در یک سال اخیر احضار و بازداشت شده اند، حکم گرفته اند و یا در حال سپری کردن حکم زندان هستند.
در چند هفته اخیر با گسترش اعتراضات سازمان یافته و سراسری معلمان، رژیم اسلامی بیش از پیش، فعالین کانون های صنفی معلمان و بخصوص اعضای شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان را هدف گرفته است. ترس و وحشت حاکمیت این است که اعتراضات سراسری معلمان همچنان گسترش یابد و در مسیر خود در پیوند با اعتصابات و اعتراضات سایر بخش های طبقه کارگر از جمله بازنشستگان، بیکاران، و نیز خانواده ۱۵ میلیون دانش آموز و در پیوند با دیگر مبارزات حق طلبانه و آزادی خواهانه به سیل خروشانی تبدیل شود و بساط این حاکمیت بنا شده بر فقر ، بی حقوقی، جنایت و سرکوب بر چیند. شبح خونین خیزش های دی ماه ۹۶ و آبان ۹۸ و اعتراضات مردم خوزستان و اصفهان برای آب و نان و صدها اعتراض حق طلبانه توسط مردمی که کارد به استخوان شان رسیده ، آستانه پرتگاه و سقوط را به رژیم نشان می دهد.
جمهوری اسلامی باید بداند که تشدید آزار و اذیت، تهدید و ارعاب و صدور احکام زندان علیه فعالین معلمان نمی تواند جنبش معلمان را از حرکت باز دارد.
ما ضمن محکوم کردن سیاست های سرکوب گرانه حکومت اسلامی، خواهان آزادی فوری و بدون قید شرط همه معلمان زندانی و لغو کلیه احکام صادر شده برای معلمان و فعالین کارگری هستیم و در این راه همچنان به وظایف خود در کسب حمایت تشکل بین المللی کارگری و معلمان، از جنبش معلمان و دیگر مبارزات طبقه کارگر در ایران ادامه می دهیم.

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

۱۱ فوریه ۲۰۲۲

http://etehadbinalmelali.com/ak

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

https://twitter.com/IASWIinfo