اخبار نفت، ویژه اعتصابات سراسری: شماره ۲۰

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

کارگران ارکان ثالث در عسلویه دست به تجمع زدند: ساعت ۷ صبح روز چهارشنبه ۱۶ تیرماه بخش‌هایی از کارگران و کارکنان ارکان ثالث و پیمانکاری شاغل در بخش های بهره‌برداری، تعمیر و نگهداری در مراکز مختلف پارس جنوبی در میدان کاکتوس عسلویه با خواست حذف پیمانکاری ها دست به تجمعی یکساعته زدند. در حالیکه کوتاه شدن دست پیمانکاران و افزایش حقوقها و پایان دادن به فضای امنیتی در نفت و امثال اینها خواستهای فوری همه بخهشای کارگری در صنعت نفت است،

در این اعتراضات افرادی با بالا بردن عکس هایی از قاسم سلیمانی و خامنه ای بر روی بنرهایشان تلاش کردند که رنگ حکومتی به اعتراضات برحق کارگران بدهد.

مدتی است که زمزمه های اعتراض در میان کارگران ارکان ثالث جریان داشته است. اعتراض این کارگران به قراردادهای برده وار کاری است و در تجمع این روز کارگران با دست نوشته هایی که بر روی آن نوشته شده بود "حذف دست پیمانکاران" صدای اعتراضشان را به بساط چپاول و ستمگری پیمانکاران بلند کردند. کارگران ارکان ثالثی اعلام کرده اند که اگر پاسخ نگیرند وارد اعتصاب خواهند شد. همچنین زمزمه های رفتن بسوی اعتصاب در میان کارگران قرارداد موقت نیز شنیده میشود. یک خواست سراسری کارگران نفت و یک بند مهم از خواستهای اعلام شده کارگران پروژه ای پیمانی که در اعتصاب بسر میبرند، کوتاه شدن دست پیمانکاران است.

هم اکنون اعتصاب دهها هزار کارگر پروژه ای پیمانی ادامه دارد در جاهایی پیمانکاران از کارگران خواسته اند که برای توافق بر سر میزان دستمزدشان مذاکره داشته باشند. کارگران اعلام کرده اند که باید هر توافقی رسمی، علنی و کتبی باشد تا مبنای سراسری برای همه بخش هایی باشد که وارد مذاکره میشوند. کارگران اعلام کرده اند که مزد هیچ کارگری نباید کمتر از ۱۲ میلیون باشد و دستمزد رده های مختلف تخصصی که عمدتا بالای ۱۵ میلیون تومان است بر اساس توافق کارگران افزایش یابد. بعلاوه بر پرداخت بموقع دستمزدهایشان در هر ماه تاکید دارند. مطالبه فوری دیگر کارگران بازگشت به کار کارگران اخراجی و توقف اخراجها و بیست روز کار ده روز مرخصی است. ضمن اینکه کارگران پروژه ای پیمانی بر خواستهایی چون ایمن شدن محیطهای کار، بالابردن استانداردهای زیستی و کاری در حد قابل قبول، پایان دادن به امنیتی کردن محیط های کار و حق تشکل و حق تجمع و اعتراض تاکید دارند، در عین حال بر این خواست پافشاری میکنند که دست پیمانکاران از محیط های کار کوتاه شود و وجود این دلالهای مفتخور و زالو صفت و قوانین ویژه اقتصادی را دو عامل مهم تعرضات هر روزه به زندگی و معیشت خود میدانند.

از سوی دیگر حمایت ها و پشتیبانیها از اعتصاب قدرتمند کارگران پیمانی در نفت ادامه دارد. آخرین نمونه ۵ کنفدراسیون اتحادیه های کارگری در فرانسه به اسامی کنفدراسیون فرانسوی دمکراتیک کار (CFDT)، کنفدراسیون عمومی کار (CGT)، فدراسیون سندیکایی متحد (FSU)، اتحاد سندیکایی همبستگی (Solidaires) واتحاد ملی سندیکاهای خودگردان یا مستقل (UNSA) کارگری در فرانسه از مبارزات کارگران در ایران اعلام حمایت کرده اند. حزب کمونیست کارگری حمایت همه جانبه خود را از کارگران اعتصابی نفت و خواستها و مطالباتشان اعلام کرده و تلاش میکند صدای کارگران نفت در سطح جهان باشد.

حزب کمونیست کارگری ایران
16 تیر۱۴۰۰، 7 ژوئیه ٢٠٢١


لیست همبستگی ها با کارگران اعتصابی نفت:

-اعلام همبستگی رانندگان نفتکش در تهران

-همبستگی کارگران حمل و نقل از با کارگران نفت و اعلام آمادگی به پیوستن به اعتصاب در صورت پاسخ نگرفتن خواستهای کارگران

- همبستگی رانندگان کامیون دهلران و رانندگان نفتکش در اصفهان و کامیونداران یزد

- بیانیه های حمایتی کارگران فولاد اهواز و نیشکر هفت تپه

- بیانیه های حمایتی مستقل و یا جمعی تشکلهای مختلف کارگری از جمله اتحادیه آزاد کارگران ایران، انجمن برق و فلز کرمانشاه، سندیکای شرکت واحد، سندیکای نیشکر هفت تپه، اتحاد بازنشستگان، کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکلهای کارگری و کمیته پیگیری برای ایجاد تشکلهای کارگری، سندیکای فلزکار مکانیک، سندیکای نقاشان البرز، کارگران و استادکاران ساختمانی مریوان و سروآباد و...

- بیانیه های مستقل و یا جمعی و تشکلها و گروه هایی از معلمان، بازنشستگان، فعالین دفاع از حقوق زن، فعالین دفاع از حقوق کودک و دانشجویان از جمله شورای بازنشستگان ایران، کانون صنفی فرهنگیان اسلامشهر، کانون صنفی معلمان تهران، کانون های صنفی معلمان الیگودرز، گیلان، سقز و زیویه)، مریوان، ندای زنان ایران، و دانشجویان پیشتاز اصفهان، انجمن صنفی با اعتراضات کارگران نفت اعلام همبستگی کرده اند.

- همبستگی مادران و خانواده های دادخواه از جمله گوهر عشقی مادر ستار بهشتی که بدست جانیان اسلامی به قتل رسید و مادران آبانماه از جمله مادر نوید بهبودی ، مهرزاد رضایی و مادر رضا معظمی گودرزی

همچنین طومارهای اعتراض از سوی فعالین کارگران در سنندج و نیز در آذربایجان غربی

- بیانیه ها و پیامهای حمایت فعالین کارگری ای چون اسماعیل بخشی، جعفر عظیم زاده، جوانمیر مرادی و فوزیه خالصی

- جمع ها و گروه هایی از مردم از میان کولبران، کارگران بیکار، فعالین دفاع از حقوق کودک، فعالین دفاع از حقوق زن و دانشجویان.

- 5 کنفدراسیون اتحادیه های کارگری در فرانسه: کنفدراسیون فرانسوی دمکراتیک کار (CFDT)، کنفدراسیون عمومی کار (CGT)، فدراسیون سندیکایی متحد (FSU)، اتحاد سندیکایی همبستگی (Solidaires)، اتحاد ملی سندیکاهای خودگردان یا مستقل (UNSA)، اتحادیه کارگران پاکستان

- شورای اتحادیه های صنفی استرالیا (ACTU)

- اتحادیه عمومی کارگران بخش نفت و گاز عراق،

- نامه دبیر اتحادیه یونیفور کانادا به حسن روحانی

- شبکه سراسری نمایندگان محل کار انگلستان (NSSN)

- فدراسیون بین‌المللی پتروشیمی اینداستریال
- شبکه بین‌المللی سندیکایی همبستگی و مبارزه مشتمل از دهها اتحادیه و تشکل و زیر مجموعه از کشورهای مختلف از آمریکا. اروپا، آفریقا و عراق. ترکیه و..
-شعار نویسی در شهرهای مختلف در حمایت از کارگران نفت و نصب پوسترهایی در خیابان‌های اردبیل در حمایت از کارگران و اعتصاب سراسری کارگران نفت


اطلاعیه خبری
تجمع اعتراضی کارگران دفع آفات نیشکر هفت تپه، و چند خبر دیگر

- روز شانزدهم تیر ماه اعتراض و اعتصاب کارگران دفع آفات به عدم تمدید قراردادهایشان وارد دوازدهمین روز خود شد. همانطور که قبلا گزارش کرده ایم ۱۶۰ کارگر این بخش از نیشکر هفت تپه قرارداد کاری شان تمدید نشده است و گفته میشود حدود ۸۰ نفر دیگر هم با پایان قراردادشان در معرض بیکارسازی قرار دارند. تمدید قرارداد کارگران دفع آفات یکی از خواستهای اعتراضی کارگران نیشکر هفت تپه در مبارزات اخیرشان بوده است.

از سوی دیگر مزارع کشت نیشکر هفت تپه دوباره با معضل بی آبی روبرو شده است. بنا بر خبر ها آبی که چند روز پیش برای آبیاری نی ها باز کردند دو روز است که بسته شده و نیشکرها در حال نابودی هستند. نابودی نی ها کشت و شغل و معیشت کارگران را به خطر می اندازد. همچنین کارگران نیشکر هفت تپه دستمزد اردیبهشت و خرداد را دریافت نکرده اند. این وضعیت زمزمه های برپایی اعتراض و اعتصابات را در میان تمام بخش های نیشکر هفت تپه بالا برده و کارگران میگویند اگر به خواستهایشان پاسخ داده نشود اعتراضات خود را از سر خواهند گرفت.

حزب کمونیست کارگری ایران

16 تیر۱۴۰۰، 7 ژوئیه ٢٠٢١
tel:00447435562462
tel:00447435562462