اطلاعیه حزب حكمتیست (خط رسمی): زنگنه آمد! هوشیار باشید!

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

در ادامه گسترش اعتصابات کارگران نفت، جناب بیژن زنگنه وزیر نفت ورود كرده است و از تلاش برای حل مشکلات حقوق و مزایای "کارکنان رسمی" تا پایان تیرماه دم زده است، اما درخواست‌های "كاركنان پیمانکاری و پروژه‌ای" را "فراقانونی" نامید. جناب زنگنه روز یکشنبه ششم تیر ماه در مورد نیروهای پیمانکاری و پروژه‌ای وزارت نفت گفته بود: "مشکل این افراد ارتباطی به قانون بودجه ۱۴۰۰ ندارد و مربوط به قانون کار است. لذا طبق قانون کار هر آنچه به آن‌ها تعلق بگیرد را پرداخت می‌کنیم، اما درخواست‌های فراقانونی آن‌ها مسئله دیگری است."

همزمان با اظهارات بیژن زنگنه، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس از تلاش برای بررسی و حل مشکلات کارکنان وزارت نفت خبر داد و افزود: "مقرر شد از طریق رئیس مجلس و کمیسیون انرژی، مجوز لازم به وزارت نفت داده شود تا بتواند نسبت به پرداخت علی‌الحساب حقوق کارکنان اقدام کند." ایشان در رابطه با افزایش حقوق کارکنان رسمی وزارت نفت گفت بنابر قانون نباید حقوق کارمندان ۱۵ برابر بیشتر از حداقل دستمزد (۲.۵ میلیون تومان) باشد، لذا بیشتر کارکنان رسمی وزارت نفت مشمول افزایش ۲۵ درصد حقوق نشده‌اند. نه وزیر نفت و نه آقای نخعی، قولی برای حل مشکلات کارگران پیمانکاری و پروژه‌ای نداده‌اند.

رفقای كارگر!
هوشیار باشید! جناب وزیر و عمله و اكره این نظام برای ایجاد تفرقه و انشقاق به میان شما آمده اند. سیاست اینها در برخورد به زمین لرزه اعتصابات یك دست و یك رنگ شما، طبق معمول دامن زدن به شكاف میان "كاركنان رسمی" و "كاركنان پیمانكاری" است. اینها آمده اند تا مثل همیشه به نقطه قدرت شما یعنی اتحاد شما حمله كنند! نباید اجازه داد كه یکرنگی و اتحاد در صفوف كارگران نفت با دسیسه، توهین و تحقیر كارگران به "رسمی" و "پیمانكاری" از طرف جناب وزیر و دولت اش در هم بشكند. به مجامع عمومی خود، به مراجع خرد جمعی خود اتكا كنید! وعده وعیدهای توخالی بالا و سیاست سر دواندن آنها را گوش نكنید. اینها تا هم اكنون به جایگاه كلیدی اعتصاب قدرتمند شما در تعیین چند و چون دنیای فردا آگاه شده اند. آمده اند تا روحیه اتحاد و برادری در صفوف كارگران نفت را خرد كنند! هراس و وحشت شان از اتحاد و همبستگی طبقاتی شما، واقعی است! به نقطه قدرت تان، به مجامع عمومی و تصمیمات جمعی تان و به اتحاد و هم سرنوشتی تان متوسل شوید! حاکمیت از کانال جناب زنگنه، این خوك كثیفی كه با توسل به سیاست تفرقه قصد كرده است كه صفوف كارگران نفت را شقه شقه كند، باید با مشت محكم شما بر دهانش پاسخ درخور بگیرد و بدرقه شود. این دولت و قوای سه گانه آن هنوز مزه شكست از دست برادران شما و خانواده های آنها در هفت تپه را زیر زبان دارد. شكستی كه بدون تكیه كارگران و رهبران هفت تپه بر مجامع عمومی و تامین اتحادی یكپارچه و قدرتمند در صفوفشان علیه سرمایه داران و دولت، ممکن نبود.

رهبران و دست اندركاران اعتصابات نفت!
كارگران را به مجامع عمومی خود فرا بخوانید! متشكل و متحد اعتصاب تان را برای احقاق حقوق خود و علیه استثمارگران، علیه کارفرمایان و حکومتشان ادامه دهید! دسیسه های جناب وزیر و قوای سه گانه حاكمیت را بر ملا كنید. اتحاد و برادری و قدرت خود را از پایین اعمال كنید. سیاست تفرقه و شكاف میان "كاركنان رسمی" و "غیر رسمی" را در هم بشكنید. شرافت و وجدان كارگری خود را به معرض نمایش بگذارید تا هر كسی كه از بیرون به صفوف شما نگاه میكند، بداند و بفهمد كه كارگران تنها با تكیه بر نیروی خود، با تكیه بر تصمیم جمعی و صف متحد خود، میتوانند هجوم سرمایه داران و دولت آنها را خنثی و افسار بزنند. بگذار طبقه حاكمه در ایران بفهمد كه با چه قدرتی روبرو است! بگذار بدانند كه کارگران از هفت تپه تا صنعت نفت و گاز و پتروشیمی، برای رسیدن به اهداف و مطالباتشان، تنها به قدرت اتحاد خود متكی اند. بگذار بفهمند كه تجربه پر فراز و نشیب كارگران هفت تپه و اتحاد قدرتمند آنان امروز در نفت و سایر مراكز كلیدی كارگری در دست تكرار و تكثیر است. بگذار صدای حق طلبی کارگر نفت رهبر سرسخت طبقه کارگر در ایران این بار متحدتر، یکپارچه تر و با توقعات بالاتر همه جا شنیده شود. این برآمد كارگری را باید تا آخرین حلقه پیروزی به پیش راند. شما در این کارزار تنها نیستید، موج حمایتها از اعتصاب شما و برای پیروزی شما شروع شده است. چشم جامعه ایران به شماست! امید محرومان ایران، امید به رفاه، خوشبختی و یك زندگی شرافتمند، به شماست!

زنده باد اتحاد و همبستگی كارگران نفت!
زنده باد اعتصاب قدرتمند كارگران نفت!
حزب حكمتیست (خط رسمی)
۲۸ ژوٸن ۲۰۲۱


اطلاعیه حزب: یك گام به پیش بعد از انتخابات!
مناسك انتخابات ۱۴۰۰ تمام شد. منبعی به اسم "ستاد انتخابات جمهوری اسلامی" اعلام کرد كه "۴۷ درصد" مردم در انتخابات شركت كرده اند و سران جمهوری اسلامی را سورپرایز كرد. این تبلیغات و دوپینگ كردن های جمهوری اسلامی، این هیاهوی "حضور حداکثری مردم در انتخابات" در حالیست كه دیروز حوزه های انتخاباتی در شهرهای مختلف ایران از تهران و اصفهان و شیراز تا تبریز و اهواز و سنندج و.... از صبح تا عصر خالی بودند و در چند شهر کار به زد و خورد میان مردم معترض و اوباش رژیم کشيده شده و ناچار به جمع کردن صندوقها شده اند. مردم تنشه آزادی و رفاه از یك هفته مانده به روز انتخابات، از تریبونهای به اصطلاح "آزاد" در محلات و میادین اصلی شهرها استفاده كرده و عملا كنترل را از دست مبلغین نظام درآورده و به صحنه سخنرانی های پرشور خود علیه جمهوری اسلامی تبدیل كردند.
برنده این "انتخابات" نه رئیسی است و نه اصولگرایان؛ برنده این انتخابات جنبشی است که از بدو تولد این موجود سیاه و منحوس علیه آن دست به کار شده است. پیروز این انتخابات مردمی هستند که ۴۲ سال است به جمهوری اسلامی "نه" گفته اند، مردمی که یک لحظه از جدال بر سر آزادی و سعادت خود و کوتاه کردن دست این جانیان از زندگی و آینده خود دست برنداشته اند. برنده این انتخابات زنان آزادیخواهی اند که هشت مارس ۵۷ فریاد آزادی خود را سر دادند، کارگرانی اند که شوراهای کارگری ۵۷ تا ۶۰ را آفریدند، مردمی که در سرتاسر ایران و بویژه در کردستان علیه به خون کشیدن دستاوردهای انقلاب مقاومت کردند، دانشجویانی که هیجده تیر ۷۸ و شانزده آذر ۸۶ را خلق کردند، مردم محرومی که برای رفاه و آزادی دیماه ۹۶، آبان ۹۷ و ۹۸ را آفریدند. برنده این انتخابات طبقه کارگری است که پرچم "آزادی، رفاه، اداره شورایی" را به پرچم میلیونی جامعه تبدیل کرده است و بازنده این انتخابات کل "نظام" از اصلاح طلبان شکست خورده تا رئیس جمهور "پیروز" شان است!
جنبش آزادیخواهانه مردم در ایران با تو دهنی محكم خود به بالماسکه "انتخابات"، یك گام دیگر در جدال خود علیه حاکمیت و دستیابی به یک دنیای بهتر به پیش رفت. روز ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ روز اعلام انتخاب واقعی مردم، انتخاب "رفتن جمهوری اسلامی و برپایی جامعه ای آزاد و برابر و خوشبخت و اداره شورایی جامعه" است!
صدای پای این جنبش را هم رٸیس جمهورهای سابق از جمله آقای خاتمی، احمدی نژاد و آقای روحانی حس كرده بودند و هم رٸیس جمهور جدید و "منتخب"! همگی میدانند با "دشمن" قدرتمندتری روبرو شده اند! خوب فهمیده اند كه نان این نظام و نهادها و قوانین قرون وسطایی آن، با فشار میلیونی توده های وسیع مردم از پایین آجر شده است. جنبشی كه سنگر "انتخابات" را علیه حاکمیت بكار انداخته است و تا آخر مسیر یعنی تا سرنگونی كامل جمهوری اسلامی بدست خود و برپایی یک زندگی انسانی، آزاد و مرفه از پا نخواهد نشست.
"انتخابات" در جمهوری اسلامی تمام شد و این خندق هم توسط مردم و طبقه كارگر به تصرف درآمد! مردم و طبقه کارگری که قدرت خود را در اعتصابات کارگری، در خیزشهای توده ای، در تجمعات اعتراضی و در تخته کردن بساط انتخابات به حاکمیت و جهانیان نشان داده است، پس از "انتخابات" با حاکمیتی به مراتب ضعیف تر، با صفی متشتت و مستاصل روبرو است. دوران پر تحول و سرنوشت سازی در راه است و باید خود را آماده کرد. نباید به این پیروزی، هرچند بزرگ و شورانگیز اکتفا کرد. باید این پیروزی را به سنگری برای پیشروی های بعدی در جدال سرنوشت ساز بر سر آینده خود و نسلهای آتی، برای ساختن یک دنیای بهتر، آزاد و سعادتمند تبدیل کرد.
جنگ مردم با جمهوری اسلامی با قدرت تمام پیش میرود. صف مردم روز به روز فشرده تر و متحدتر میشود. اعتراضات و مطالبات مردم لحظه به لحظه با افق تر و رادیکال تر میشوند و طبقه کارگر و کمونیستهای آن بعنوان پرچمداران این جدال به جلو صحنه آمده اند. مردم ایران انتخاب واقعی خود را با صدای بلند فریاد زده اند. مردم آزادی میخواهند، برابری میخواهند، رفاه و خوشبختی میخواهند، مردم امنیت میخواهند و حکم خود را داده اند: برای دستیابی به این خواسته ها این رژیم باید برود! مردم رفاه، آزادی و حاكمیت شورایی میخواهند!
به دوران جدید خوش آمدید!

حزب كمونیست كارگری حكمتیست (خط رسمی)
۲۰ ژوٸن ۲۰۲۱
۳۰ خرداد ۱۴۰۰