.
دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 18 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

جمعه, 12 مهر 1398 ساعت 20:59

اخبار و گزارشات کارگری 8-11 مهر ماه

اخبار و گزارشات کارگری 11 مهر ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

بازداشتی های مراسم روز جهانی کارگر آزاد باید گردند

- شب شعر معلم چهارشنبه 10 مهر،به مناسبت ۱۳ مهر( ۵ اکتبر) روزجهانی معلم، شب شعری در تهران برگزار شد

- تجمع اعتراض کارگران راه آهن بندر عباس نسبت به پایمالی حقوق شان پس از خصوصی سازی مقابل دادگستری

- پایان اعتصاب کارگران پروژه سد شوریجه سرخس بدنبال پرداخت بخشی از مطالباتشان

- پرداخت3 ماه حقوق معوقه کارگران کارخانه هپکو(باستثنا حدود 100نفر) وادامه بلاتکلیفی شغلیشان علیرغم هیاهوها و تبلیغات جناحی

- انتقال فعال کارگری کامران ساختمانگر به زندان مرکزی سنندج و تعیین وثیقه 500میلیون تومانی برای آزادی موقتش

- بالا کشیدن حق اضافه کاری کارگران پیمانی بخش تعمیرات شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق سرخس وسکوت معنی دار مسئولین این شرکت زیر مجموعه شرکت ملی نفت ایران

- دربدری وسایه شوم مرگ بالای سر صدها هزار کارگر همچون ایوب امینی و بی تفاوتی مسئولین امر

- جان باختن کارگر پاکبان شهرداری مشهد حین کار براثر اصابت گلوله نیروهای انتظامی به وی

- جان باختن 2نفر حین کار گردوچینی براثر سقوط از درخت

مصدومیت 60 نفردر فصل گردوچینی سال جاری در استان آذربایجان شرقی بدنبال سقوط از درخت

- پیدا شدن جسد 2کارگر مفقودالاثر حادثه درگیری باغداران زیتون طارم با آنهادر سد سپیدرود

*شب شعر معلم چهارشنبه 10 مهر،به مناسبت ۱۳ مهر( ۵ اکتبر) روزجهانی معلم، شب شعری در تهران برگزار شد

این مراسم با خیر مقدم دبیرکل کانون صنفی معلمان تهران و سخنان کوتاهی پیرامون تاریخچه روزجهانی معلم آغاز شد. در ادامه مراسم اشعاری توسط جمعی از دوستان، معلمان و اعضای کانون صنفی معلمان قرائت شد.

همچنین شعرهایی از معلمان زندانی ؛ عبدالرضا قنبری، محمود بهشتی، محمد حبیبی و اسماعیل عبدی توسط دوستان خوانده شد.

به امید روزهای پربارتر برای آموزش کشور

کانون صنفی معلمان ایران (تهران)

*تجمع اعتراض کارگران راه آهن بندر عباس نسبت به پایمالی حقوق شان پس از خصوصی سازی مقابل دادگستری

روز پنج شنبه 11مهر،کارگران راه آهن بندرعباس برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به خصوصی سازی وپایمال شدن حق و حقوقشان از طرف شرکت تراورس پس از واگذاری دست به تجمع مقابل دادگستری بندرعباس زدند.

*پایان اعتصاب کارگران پروژه سد شوریجه سرخس بدنبال پرداخت بخشی از مطالباتشان

کارگران پروژه سد شوریجه سرخس بدنبال پرداخت بخشی از مطلباتشان و وعده پرداخت مابقی طلبشان به اعتصابشان خاتمه دادند.

کارگران پروژه سد شوریجه سرخس در استان خراسان رضوی برای اعتراض به عدم پرداخت 6ماه حقوق ومطالبات دیگر از روز یکشنبه 31شهریوردست از کار کشیده بودند.

بنابه گزارش 11مهر یک منبع خبری محلی، مدیراین پروژه گفت:حقوق فروردین ماه امسال به صورت کامل و ۵۰ درصد از حقوق اردیبهشت ماه به صورت مساعده به کارگران سد شوریجه پرداخت شده است و این پروژه هم اکنون فعال است.

وی درباره پرداخت مابقی حقوق کارگران گفت: کارگران 4ماه و نیم به اضافه بخشی از سنوات سال 97 را از ما مطالبه دارند که پیگیر هستیم تا مطالبات‌مان را از شرکت آب منطقه‌ای دریافت کنیم و معوقات کارگران سد شوریجه را پرداخت کنیم.

در همین رابطه:

دومین روزاعتصاب کارگران سد شوریجه سرخس دراعتراض به عدم پرداخت 6ماه حقوق ومطالبات دیگر

روز دوشنبه اول مهر برای دومین روز متوالی، کارگران سد شوریجه سرخس در استان خراسان رضوی دراعتراض به عدم پرداخت 6ماه حقوق ومطالبات دیگربه اعتصابشان ادامه دادند.

روز دوشنبه 1مهر،یکی از کارگران سد شوریجه سرخس به خبرنگار یک منبع خبری محلی گفت: کارگران سد شوریجه سرخس  روز از اسفندماه سال 97 و 6 ماه هم از سال  معوقه حقوق و سنوات دارند و به همین دلیل از روز گذشته دست به اعتصاب زدند.

وی با تاکید بر اینکه کارگران این سد امنیت شغلی هم ندارند، افزود:هر زمان اعتراضی نسبت به پرداخت حقوق و سنوات داریم، مدیران سد حرف از اخراج می زنند.

این کارگر شاغل در سد شوریجه سرخس بیان کرد: کارگران سد شوریجه سرخس سال گذشته حدود 185 نفر بودند که امسال به دلیل بی مهری ها در پرداخت حقوق و سنوات به 65 نفر رسیدند.

کاظم جم مدیر روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی نیزگفت: کارگران سد شوریجه از روز گذشته در اعتراض به معوقات حقوق خود کار را تعطیل کردند.

وی افزود: امروز نیز درباره موضوعات مرتبط با حوزه آب شهرستان سرخس با مسئولان این شهرستان در مشهد جلسه‌ای داریم و یکی از موضوعات مورد بررسی نیز همین عقب افتادن حقوق کارگران سد شوریجه است.

سد مخزنی شوریجه سرخس از نوع خاکی بوده و هدف از اجرای آن، تامین آب شرب مشهد و تامین آب کشاورزی منطقه است. این سد بر روی رودخانه کشف رود در 2 کیلومتری روستای پل گزی از توابع بخش مرزداران شهرستان سرخس قرار دارد و بودجه آن از صندوق توسعه ملی تامین و اعتبارت آن کاملاً مجزا است.

*پرداخت3 ماه حقوق معوقه کارگران کارخانه هپکو(باستثنا حدود 100نفر) وادامه بلاتکلیفی شغلیشان علیرغم هیاهوها وتبلیغات جناحی

3 ماه حقوق معوقه کارگران کارخانه هپکو(باستثنا حدود 100نفراز کارگران دفتر مرکزی شرکت) پرداخت و بلاتکلیفی شغلیشان علیرغم هیاهوها وتبلیغات جناحی بدلیل عدم تعیین تکلیف با وضعیت سهامداری شرکت کماکان ادامه دارد.

*انتقال فعال کارگری کامران ساختمانگر به زندان مرکزی سنندج و تعیین وثیقه 500میلیون تومانی برای آزادی موقتش

روز پنج شنبه 11مهر، کامران ساختمانگر پس از یک ماه بازداشت وبی خبری خانواده از وضعیتش

به زندان مرکزی سنندج منتقل شد و برای آزادی موقتش وثیقه 500میلیون تومانی تعیین کردند.

*بالا کشیدن حق اضافه کاری کارگران پیمانی بخش تعمیرات شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق سرخس وسکوت معنی دار مسئولین این شرکت زیر مجموعه شرکت ملی نفت ایران

ما کارگران پیمانی بخش تعمیرات شرکت بهره برداری نفت و گاز شرق سرخس که نزدیک به3ماه است که قراردادمان به صورت طبقه بندی در آمده است و متن قراردادمان 44 ساعت در هفته کار و یک روز استراحت ذکر شده است و ما هر روز 8ساعت و 45 دقیقه کار میکنیم البته به جز روزهای چهارشنبه و پنج شنبه و جمعه که 7ساعت و 45 دقیقه تایم کاری یمان میباشد بنابراین ما یک روز در هفته باید به اجبار وبه صورت اضافه کار در سر کار حاضر شویم ودر نتیجه ما در هفته52 ساعت کار میکنیم که هر هفته 8 ساعت اضافه کار میکنیم و چون در ماه 4 هفته داریم مجموعا میشود 32 ساعت اضافه کاری ولی نزدیک به 3ماه است که هیچ نوع مبلغی جهت این اضافه کاری به ما پرداخت نمیشود و در حق ما کارگران ظلم میکنند و ضمن اطلاع رسانی به مسئولین و اجرای قانون هیچ نوع عمل واقدامی مشاهده نکردیم و عقیده رئیس تعمیرات این است که اگر این تایم اضافه کاری انان لحاظ شود دیگر کارگران کمتر اضافه کاری بعد تایم کاری می ایستند وبا توجه به کمبود نیرو بهتر است که به قانون عمل نشود تا کارگران مجبور شوند بیشتر کار و اضافه کاری کنند چطور ممکن است اینطور مسئولی خلاف قانون عمل کند و هیچ کس مانع کار او نشود و حق این همه کارگر و زن وبچه انها ان هم بعد این همه سال که پیمان طبق اداره قانون کار شده را ندهد و خلاف قانون عمل کند این چه نوع اجرای پیمان طبقه بندی است؟

برگرفته از شبکه های اجتماعی

*دربدری وسایه شوم مرگ بالای سر صدها هزار کارگر همچون ایوب امینی و بی تفاوتی مسئولین امر

نگرانی 800هزار خانواده بیکار، یک نگرانی بسیار جدی‌ست؛ این خانواده‌ها که بیشترین آسیب را از رکود بخش ساختمان متحمل شده‌اند، مجبور هستند برای کسبِ روزی به هر دری بزنند؛ از دستفروشی در گوشه و کنار شهرهای بزرگ گرفته تا مهاجرت اجباری به شهرهای دور، به جاهایی که هر آن، مرگِ ناگهانی در کمین نشسته است.

شاید برای خیلی‌ها «ایوب امینی» تنها یک اسم باشد در رسانه‌ها؛ اسمی از یک کارگر متوفی که یکی از روزهای ابتدایی پاییز، دور از خانه و کاشانه، در جزیره کیش بر اثر برق‌گرفتگیِ آنی جان خود را از دست می‌دهد و تنها چند روز بعد از مرگ قطعی او در یک مرکز درمانی است که خانواده این کارگر که در یک روستای دورافتاده سنندج زندگی می‌کنند، در جریان این اتفاق دردناک قرار می‌گیرند.

«ایوب امینی» نامی از یک کارگر فصلی‌ست که از زور بیکاری مجبور شده است صدها کیلومتر دور از خانه و خانواده و بدون برخورداری از بیمه کار ‌کند و در نهایت روزی که جان خود را از دست می‌دهد باید در سردخانه بیمارستان بماند تا خانواده‌اش خبردار شده و به کیش بروند و برای دریافت جنازه مجبور شوند به مرکز درمانی مبلغی نه چندان کم بپردازند تا در نهایت بتوانند، ایوب را به خانه بازگردانند؛ در واقع جنازه بیجانِ ایوب را....

اینکه این کارگر ساختمانی دور از خانه و کاشانه جان خود را از دست داده، به غایت دردناک است اما اینکه هیچ نام و نشانی از این کارگر هیچ‌کجا نیست و هیچ حقوقی حتی بعد از مرگ، شامل حالش نمی‌شود، باز هم دردناک‌تر است؛ این کارگر بیمه نداشته و دستش به هیچ‌کجا بند نیست؛ حتی جسم بیجان او در همه زمین و آسمان یک ستاره ندارد.

ایوب امینی هیچ نشانی ندارد

به خانواده‌ی ایوب امینی از آنجا که مشمول بیمه کارگران ساختمانی نبوده، مستمری تعلق نمی‌گیرد؛ میکائیل صدیقی (رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی استان کردستان) در ارتباط با این کارگر می‌گوید: ما در مورد وضعیتش تحقیق کردیم؛ این کارگر نه بیمه داشته و نه انجمن صنفی و یا حتی تامین اجتماعی و اداره کار اطلاعی از وضعیتش دارند؛ از آنجا که بیمه نبوده، مستمری به بازماندگانش تعلق نمی‌گیرد.

پس چه باید کرد؛ چه کسی مسئول مرگ این کارگر است و چگونه خانواده‌اش می‌توانند از حق و حقوق خود دفاع کنند؛ صدیقی می‌گوید: «چون بیمه ندارد از نظر تامین اجتماعی چیزی به او تعلق نمی‌گیرد؛ تنها راهی که خانواده‌اش دارد این است که از کارفرما به مراجع قضایی شکایت کند که این کار هم برای خانواده‌ای که سرپرستش فوت کرده و وضع مالی مناسبی ندارد، بسیار سخت است؛ چطور خانواده‌ای که خودش ساکن روستای سنندج است، می‌تواند از کارفرمایی که ساکن کیش است، به دادگاه‌های کیش شکایت کند؟ این خانواده نه آنقدر پول دارد که به وکیل بدهد تا پیگیر کارش باشد نه خودش که در شهرستان دیگری است می‌تواند پیگیر شکایت شود؛ بسیار بعید نیست که پرونده «ایوب امینی» همینجا بسته شود....»

اما ریشه همه دردهای ایوب امینی و خانواده‌اش در بیکاری‌ست؛ وقتی کار نباشد، کارگران ساختمانی تبدیل به کارگران فصلی می‌شوند و مجبورند دنبال کار به همه جا بروند؛ مخصوصاً کارگران ساختمانی ساکن استان‌های محروم مانند کردستان که در اثر بیکاری، مجبورند صدها کیلومتر دور از خان‌ومان به کار فصلیِ روزمزدی بپردازند؛ یا به کیش و قشم بروند یا به تهران و کلانشهرها یا درنهایت به کردستان عراق.

صدیقی در این رابطه می‌گوید: کارگران استان کردستان به دلیل نبود کارخانجات و کار و تولید مجبورند کار ساختمانی انجام دهند؛ اگر در مریوان کارخانه و واحد صنعتی باشد کارگران نمی‌روند کردستان عراق یا کیش یا پایتخت.

او در ارتباط با میزان درآمد این کارگران می‌گوید: درآمدشان خیلی کم است؛ چون کارگر فصلی هستند، روزی کار دارند و روز دیگر کار ندارند؛ لاجرم اگر درآمدشان را در طول سال در نظر بگیریم، به طور متوسط به ماهی یک میلیون و 700 هزار تومان هم نمی‌رسد؛ چون فصلی هستند، اوضاع اینگونه است.

سرنوشت دردناکِ کارگران حادثه‌دیده

«بیکاری» و رکود در بخش ساختمان، کارگران ساختمانی را مجبور می‌کند که هم‌سرنوشتِ «ایوب امینی» شوند؛ کار با کمترین میزان درآمد و بدون برخورداری از خدمات حمایتی؛ در صورتی که حادثه کار رخ بدهد، اگر «بیمه تامین اجتماعی» نباشند، تنها راه پیگیری از طریق مراجع قضایی و شکایت از کارفرما در این مراجع است که در اکثر مواقع، خانواده‌های کم‌بضاعت کارگران متوفی یا مصدوم، از خیر شکایت می‌گذرند و ناگزیر عطای غرامت را به لقای راهروهای طولانی و کشدارِ دادگاه‌ها می‌بخشند اما حتی اگر بیمه هم باشند، دریافت غرامت فوت، از کارافتادگی یا مستمری چندان ساده نیست.

صدیقی در ارتباط با سرنوشت کارگران حادثه‌دیده که بیمه هستند، اینگونه می‌گوید: «حتی اگر بیمه داشته باشند، در صورت فوت، تامین اجتماعی تنها مستمری به خانواده‌ی کارگر ساختمانی متوفی می‌دهد و دیه به این خانواده تعلق نمی‌گیرد؛ اما اگر حادثه منجر به فوت نشود، یا استراحت پزشکی و غرامت آن به کارگر تعلق می‌گیرد یا از کار افتادگی. برای استراحت پزشکی حتماً باید ساختمانی که کارگر در آن کار کرده مجوز شهرداری و پایان کار داشته باشد؛ در خیلی از استان‌ها و شهرستان‌ها به خصوص در حاشیه شهرها ساختمان‌ها اصلا مجوز ساخت و ساز ندارند؛ کارفرماها عموماً به شهرداری مراجعه می‌کنند و به آنها گفته می‌شود کار را ادامه بده بعد ماده 100 بیا جریمه بده؛ در مریوان 60 درصد ساختمان‌ها اینگونه و بدون مجوز هستند و به همین دلیل غالباً سر کارگران حادثه دیده بی‌کلاه می‌ماند؛ ماده 5تامین اجتماعی شرط گذاشته که تنها در صورتی استراحت پزشکی به کارگر حادثه دیده تعلق می‌گیرد که ساختمان مجوز شهرداری داشته باشد. برای گرفتن درصد و مستمری ازکارافتادگی نیز کارگر باید مرارت‌های بسیار بکشد؛ «از کار افتادگی» هفت‌خوان رستم است که کمیسیون‌های آن در تامین اجتماعی هفته‌ها طول می‌کشد.»

نرخ بیکاری کارگران ساختمانی

بیکاری و مهاجرت، فقط در «کردستان» کارگران ساختمانی را درگیر نکرده است بلکه پدیده‌ای است که در پی رکود شدید ساخت‌وساز و افزایش هزینه‌های ساخت، همه کارگران ساختمانی را در همه جای کشور درگیر کرده است؛ در حالیکه به گفته‌ی میکائیل صدیقی، نزدیک به 70 درصد کارگران و استادکاران ساختمان استان کردستان بیکار هستند.

با رجوع به آمارهای رسمی در حال حاضر در کشور، یک میلیون و 300هزار کارگر در بخش ساختمان مشغول به کار هستند که با این حساب اکنون عدد بیکاری کارگران ساختمانی حدود 780 هزار است؛ در واقع می‌توانیم ادعا کنیم که حدود 800هزار کارگر ساختمانی بیکارند. این 800 هزار نفر همان کسانی هستند که بسیار ساده می‌توانند سرنوشتی مانند «ایوب امینی» پیدا کنند.

چه میزان رکود داریم؟

رکود بخش ساختمان برای این 800 هزار نفر به شدت نگران‌کننده است؛ برآوردها نشان می‌دهد که در سال 98، هزینه تمام‌شده ساخت و ساز برای هر متر مربع ساختمان به بیشتر از سه میلیون تومان رسیده است و گرانی محصولات ساختمانی خارجی به گرانی تعمیرات انجامیده است. احسان سلطانی (کارشناس اقتصادی) معتقد است؛ سرانه تولید ساختمان کشور در سالهای 1398 و 1399 به کمتر از دوران جنگ و پیش از دهه پنجاه سقوط خواهدکرد.

او در نموداری، این کاهش چشمگیر را نشان داده است:

 

به گفته‌ی سلطانی، دو شوک ارزی در مدت 6سال و به تبع آن کاهش قدرت خرید خانوارها و گسل‌های طبقاتی، عامل اصلی سقوط تولید ساختمان و قفل شوندگی بازار و استمرار روند کاهش تولید ساختمان در نیمه دوم سال جاری و سال آینده است.

این کارشناس اقتصادی ادامه می‌دهد: سلطه نئولیبرالیسم بر اقتصاد، اجرای پراشتباه طرح مسکن مهر و پس از آن سیاست گذاری‌های نئولیبرال وزارت مسکن در حوزه مسکن، منجر به سرمایه‌گذاری مازاد و افراطی در بخش مسکن لوکس و در سوی دیگر کمبود مسکن با قیمت مناسب جهت عامه مردم به ویژه در کلانشهرها گردیده است. بخش قابل توجهی از سرمایه‌گذاری مسکن در بخش لوکس انجام شده که منجر به اتلاف منابع و سرمایه‌ها شده و در سوی دیگر بسیاری از مردم با مشکل تامین مسکن مواجه هستند. در این میان بانک‌های خصوصی با سرمایه‌گذاری در بخش مسکن لوکس (املاک منجمد) ضمن تشدید این بحران، زمینه‌ساز بحران بانکی نیز شده‌اند.

اما راهکار چیست؛ سلطانی معتقد است: «دولت بایستی با سیاستگذاری‌های لازم و حمایت از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و انبوه‌سازی صنعتی در مسکن مناسب (مانند سیاست‌های مالیاتی، ساخت مسکن کوچک و با قیمت مناسب و بازسازی بافت‌های فرسوده) جهت عامه مردم، ضمن مقابله با بحران مسکن، اشتغال بخش مسکن را حفظ کند.»

در این شرایط، نگرانی 800هزار خانواده بیکار، یک نگرانی بسیار جدی‌ست؛ این خانواده‌ها که بیشترین آسیب را از رکود بخش ساختمان متحمل شده‌اند، مجبور هستند برای کسبِ روزی به هر دری بزنند؛ از دستفروشی در گوشه و کنار شهرهای بزرگ گرفته تا مهاجرت اجباری به شهرهای دور، به جاهایی که هر آن، مرگِ ناگهانی در کمین نشسته است.

بخشی ازیک گزارش رسانه ای شده بتاریخ 11مهر

*جان باختن کارگر پاکبان شهرداری مشهد حین کار براثر اصابت گلوله نیروهای انتظامی به وی

روز چهارشنبه 10مهر،یک کارگر پاکبان 64 ساله شهرداری مشهد حین کار در خیابان مورد اصابت گلوله نیروهای انتظامی قرار گرفت وجانش را ازدست داد.

بنابه گزارش رسانه ای شده، نیروهای کلانتری شهرک ناجای مشهد که در حال تعقیب دزدان فراری بودند با هدف قرار دادن وسیله نقلیه دزدان، چند تیرشلیک کردند که یک کارگر پاکبان 64ساله شهرداری مشهد براثر اصابت یکی از گلوله‌ها به وی در دم جانش را ازدست داد.

*جان باختن 2نفر حین کار گردوچینی براثر سقوط از درخت

مصدومیت 60 نفردر فصل گردوچینی سال جاری در استان آذربایجان شرقی بدنبال سقوط از درخت

طی هفته ای که پشت سر گذاشتیم 2نفر حین کارچیدن گردودر روستای هرزند جدید شهرستان مرند بر اثر سقوط از درخت گردو جان خود را از دست داد.

بنابه گزارشات رسانه ای شده بتاریخ11مهر،در فصل گردوچینی سال جاری در استان آذربایجان شرقی 60 نفر نیز بدلیل سقوط از درخت مصدوم شدند.

*پیدا شدن جسد 2کارگر مفقودالاثر حادثه درگیری باغداران زیتون طارم با آنهادر سد سپیدرود

جسد 2کارگر مفقودالاثر حادثه درگیری باغداران زیتون طارم با آنهادر سد سپیدرود پیدا شد.

وبراساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ 11مهر،4 نفر از عاملان اصلی این نزاع دستگیر شدند.

جهت اطلاع از ماجرای درگیری:

مفقودالاثر شدن 2کارگر ومجروحیت شدید 6کارگر درشهرستان طارم بدنبال درگیری باغداران زیتون با آنها

بدنبال درگیری باغداران زیتون یکی از روستاهای شهرستان طارم در استان زنجان با کارگران،2نفر مقودالاثر و 6کارگر شدیدا مجروح شدند.

فرمانده نیروی انتظامی شهرستان طارم روز چهارشنبه در این باره به خبرنگاررسانه ای گفت: در این حادثه که عصر یکشنبه ۳۱ شهریور ماه امسال رخ داد، تعدادی از کارگران غیربومی با باغداران زیتون در یکی از باغ‌های روستای هندی کندی شهرستان طارم ابتدا با یکدیگر به صورت لفظی درگیر شده و در ادامه درگیری فیزیکی پیدا می‌کنند که در این درگیری باغداران زیتون توسط کارگران مورد ضرب و شتم قرار می گیرند.

سرهنگ داود مرادی اظهار داشت: با وساطت ماموران و خارج کردن کارگران غیر بومی از روستا این نزاع دسته جمعی به پایان می رسد و برای جلوگیری از هر نوع تشنج و درگیری مجدد، کارگران غیر بومی در یکی از پاسگاههای انتظامی طارم شب را سپری می کنند.

وی عنوان کرد: فردای آن روز به علت شکایت این باغداران از کارگران، طرفین دعوا در دادگستری شهرستان حاضر شده و در نهایت با رضایت طرفین پرونده این درگیری مختومه اعلام می شود.

سرهنگ مرادی ضمن اشاره به حساسیت موضوع افزود: با توجه به ارزیابی های صورت گرفته و جهت جلوگیری از هر نوع درگیری مجدد، ماموران نیروی انتظامی طارم کارگران غیربومی را تا ۱۵ کیلومتر خارج از حوزه انتظامی شهرستان مشایعت می کنند.

فرمانده انتظامی شهرستان طارم ضمن تایید درگیری مجدد این دو گروه حوالی شهر منجیل در حوزه استحفاظی استان گیلان، خاطرنشان کرد: طبق اطلاعات به دست آمده این دو گروه برای بار دوم در جاده منجیل- طارم درگیر شده که از هشت کارگر ۶ نفر آنان به شدت مجروح شده که برای انجام اقدامات درمانی به بیمارستان ۳۱ خرداد شهر منجیل منتقل می شوند.

مرادی اظهار داشت: بعد از بهبودی کامل مجروحین و ترخیص آنها از بیمارستان، آنها اذعان می کنند که دو نفر دیگر از دوستانشان به علت شدت درگیری در سد منجیل سقوط کرده و غرق شده اند.

این مسئول خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه نزاع اصلی در حوزه انتظامی استان گیلان صورت گرفته، جستجو برای پیدا کردن ۲ کارگر مفقود شده در این حادثه توسط غواصان ادامه دارد و همچنین علت و نحوه درگیری، توسط نیروی انتظامی شهرستان رودبار در دست تحقیق و بررسی است و اطلاعات تکمیلی متعاقبا اعلام خواهد شد.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

 

اخبار و گزارشات کارگری 10 مهر ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

بازداشتی های مراسم روز جهانی کارگر آزاد باید گردند

- تجمع اعتراضی کارگران کارخانه آذرآب نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های توخالی مسئولان

- ادامه اعتراضات کارگران شرکت حمل ونقل خلیج فارس نسبت به تبدیل وضعیت از دائمی به پیمانی با تجمع مقابل شرکت وفرمانداری اسلامشهر

- اعتصاب کارگران حفاظت از جنگل(قرق بان) کردکوی برای اعتراض به عدم پرداخت 2تا 3ماه حقوق

- تجمعات اعتراضی معلمان حق التدریسی، آموزشیاران نهضت سواد آموزی و مربیان پیش دبستانی استان لرستان نسبت به بلاتکلیفی شغلی مقابل اداره کل آموزش و پرورش

- از کشت وصنعت نیشکر هفت تپه چه خبر؟

1- حضور متهمین پرونده مجتمع نیشکر هفت‌تپه در دادگاه انقلاب و دفاع قاضی مقیسه از آرای صادره‌ این پرونده

2- حضور فرمانده هان بلند پایه شوش، در هفت‌تپه جهت تهدید کارگران

3- بالماسکه طلاب و دانشجویان بسیجی اهواز مقابل مجتمع نیشکر هفت تپه

- 8کارگردیگر کارخانه هپکو در سکوت خبری زندانی وبا قراروثیقه موقتا آزاد شدند

- برگزاری جلسه دادگاه ناهید خداجو

- احضارآنیشا اسدالهی به شعبه 26 دادگاه انقلاب

- ادامه بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی 1500کارگر کارخانه پلی اکریل اصفهان علیرغم شامورتی بازی ها

- تخلف وزارت بهداشت و درمان و آموزش و پرورش در تخصیص سهمیه استخدامی به معلولان

- تجمع اعتراضی اهالی خشمگین روستای چنار محمود نسبت به سرایت بیماری ایدزبدنبال آزمایش قند خون مقابل فرمانداری و شبکه بهداشت و درمان لردگان

- دانش‌آموزان روستای حاجی‌آباد شهرستان گالیکش و والدینشان در اعتراض به نبود پل هوایی جهت تردد،جاده بین المللی شمال - مشهدرا مسدود کردند

*تجمع اعتراضی کارگران کارخانه آذرآب نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های توخالی مسئولان

روز چهارشنبه 10مهر،برای باری دیگر کارگران کارگران کارخانه آذرآب برای انعکاس هرچه بیشتر صدای اعتراضشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های توخالی مسئولان راهی شهر اراک شدند ودر میدان صنعت این شهر تجمع کردند.

کارگران کارگران کارخانه آذرآب بدنبال عدم تعیین تکلیف نهایی با سهامدار عمده شرکت (بانک کشاورزی) علیرغم وعده و وعیدها وسپری شدن 10روز از مهلت تعیین شده وعدم پرداخت حقوق ماه های مرداد وشهریور، بی اعتنا از کارشکنی های اعضای شورای اسلامی کارتصمیم گرفتند راهی شهر اراک شوند وباتجمع در میدان صنعت اعتراضشان رابنمایش بگذارند.

قابل یاد آوری است که بدنبال اعتراضات دامنه دار کارگران کارخانه آذرآب در شهریورماه سال جاری، روز21شهریور98 علی آقازاده استاندار استان مرکزی گفته بود: در نشست مشترک دیروز با مدیر عامل شرکت مپنا و مدیر عامل بانک کشاورزی در تهران مقرر شد شرکت مپنا تا 10روز آینده ارزیابی و بررسی‌های لازم را انجام دهد و نظر نهایی خود را برای پذیرفتن مدیریت شرکت آذرآب اعلام کند.

آقازاده افزود: مقرر شد در این مدت تیمی متشکل از معاون اقتصادی استانداری مرکزی، معاون بانک کشاورزی کشور و معاون شرکت مپنا تمامی مسائل مرتبط با آذرآب را از جمله مسائل مالی، بدهی‌ها، امور مالیاتی، طلب‌های شرکت و ظرفیت‌های موجود را بررسی کنند.

کارگران معترض آذرآب در گفتگو بارسانه ها گفتند: علیرغم اینکه مسئولان یک مهلت 10روزه بابت تعیین تکلیف وضعیت واگذاری شرکت به مپنا از کارگران خواسته بودند، اما اکنون بعد از گذشت نزدیک به 20 روز از همان وعده، آذرآب همچنان در بلاتکلیفی به سر می‌برد.

آنها افزودند:نه تنها این وعده مسئولان محقق نشد، بلکه بانک کشاورزی، به عنوان یکی از سهامداران عمده که قرار بود بلوک 17/26درصدی خود را در روز هفتم مهر ماه در بورس عرضه کند، از عرضه سهام خود منصرف شد.

اعتراض به بلاتکلیفی 10ماهه 110کارگربرای بازنشسته شدن از دیگر موارد اعتراض بودکه بدنبال تجمع اعتراضی امروز رسانه ای شد.

اما رییس شورای اسلامی کار آذرآب در خصوص این تجمع اعتراضی به خبرنگار رسانه ای گفت: «......شرایط باعث شد که کارگران با وجود ممانعت‌هایی که شورای کار انجام داد دست به تجمع بزنند.......»

*ادامه اعتراضات کارگران شرکت حمل ونقل خلیج فارس نسبت به تبدیل وضعیت از دائمی به پیمانی با تجمع مقابل شرکت وفرمانداری اسلامشهر

روز چهارشنبه 10مهر، کارگران شرکت حمل ونقل خلیج فارس در ادامه اعتراضات دامنه دارشان نسبت به تبدیل وضعیت از دائمی به پیمانی برای باری دیگر دست به تجمع مقابل ساختمان مدیریت شرکت در اسلامشهر زدند.

این کارگران روز سه شنبه 9مهر هم تجمع اعتراضی مقابل فرمانداری اسلامشهر بر کرده بودند.

کارگران معترض در باره ادامه تجمعات اعتراضیشان که از ابتدای شهریور ماه به صورت غیرمستمر آغاز شده است، به خبرنگار رسانه ای گفتند: دلیل برپایی اعتراض‌های آنها که دیروز نیز مقابل ساختمان فرمانداری اسلامشهر برگزار شد، بی‌تفاوتی مدیران بخش خصوصی شرکت حمل‌ونقل خلیج فارس در قبال تبدیل وضعیت استخدامی شماری از کارگران قرارداد دائمی به پیمانکاری است.

آنها افزودند: به دنبال اجتماع روز گذشته کارگران، شورای تامین فرمانداری شهرستان اسلامشهر تشکیل جلسه داد و طبق مصوبات این جلسه قرار شد همه کارگرانی که قرار بود از ابتدای شهریور ماه تبدیل وضعیت شوند به کار سابق خود بازگردند.

کارگران شرکت حمل‌ونقل خلیج فارس همچنین گفتند: در این جلسه همچنین مقرر شد کارفرما با همه کارگران راننده و واحد فنی قراردادهای یکساله و با کارگران واحد اداری و خدماتی قراردادهای سه ماهه امضا کند.

خاطرنشان میشود که مدیریت بخش خصوصی حمل‌ونقل خلیج فارس که اخیرا این شرکت را خریداری کرده است، دستور پیمانی شدن حدود 100 نفر از کارگران این شرکت که دارای حداقل 5و حداکثر 23 سال سابقه کاری هستند را صادر کرده است که در نتیجه این اتفاق کارگران اجازه ورود به محل کار خود را تا تعیین تکلیف ندارند.

کارگران قرارداد دائمی شرکت حمل‌ونقل خلیج فارس می گویند که مطابق این دستورالعمل همه آنها که پیش از این به صورت قرارداد مستقیم در بخش‌های خدماتی، فضای سبز، اداری، ناوگان و سایر بخش‌ها با عناوین شغلی راننده، آبدارچی، نظافتچی، برنامه‌ریز و... شرکت حمل‌ونقل خلیج مشغول کار بوده‌اند باید تحت مسئولیت یک یا چند شرکت پیمانکاری تبدیل وضعیت شوند.

طبق اظهارات کارگران شرکت حمل ونقل خلیج فارس، بخش خصوصی شرکت در چارچوب قوانین و مقررات واگذاری که از سوی سازمان خصوصی‌سازی به آن تکلیف شده، حرکت نمی‌کند. به عنوان نمونه مالک جدید طبق تعهدنامه‌ای که به سازمان خصوصی‌سازی در زمان واگذاری داده، حق اخراج هیچ نیرویی را تا 5 سال آینده ندارد اما در حال حاضر می‌بینیم بخش خصوصی با بی‌توجهی به مفاد واگذاری شرکت حمل‌ونقل از مرداد ماه سال جاری همه قراردادهای کارگران را لغو کرده و تاکید دارد که باید با یک شرکت پیمانکاری همکاری کنند.

کارگر شرکت حمل‌ونقل خلیج فارس در خاتمه تصریح کردند: جدا از بی‌ثباتی شغلی که هم‌اکنون با حضور شرکت‌های واسطه‌ای نیروی انسانی با آن مواجهیم، دست‌کم بابت چندین ماه معوقات مزدی از شرکت حمل‌ونقل خلیج فارس طلبکاریم که از زمان مالک قبلی به تاخیر افتاده است.

*اعتصاب کارگران حفاظت از جنگل(قرق بان) کردکوی برای اعتراض به عدم پرداخت 2تا 3ماه حقوق

روز چهارشنبه 10مهر، کارگران حفاظت از جنگل(قرق بان) کردکوی در استان گلستان برای اعتراض به عدم پرداخت 2تا 3ماه حقوق دست به اعتصاب زدند واز سرکارشان حاضر نشدند.

در همین رابطه روز چهارشنبه 10مهر،مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان بااشاره به اینکه اطلاعی از اعتراض جنگلبانان کردکویی ندارم،به خبرنگار رسانه ای گفت: اگر اعتراض قرقبانان به حقوق معوق باشد، درست است چراکه تخصیص‌ها به‌روز نیست.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان با بیان اینکه سه ماه حقوق معوق نداریم، ادامه داد: گلستان حدود 500 قرقبان دارد که دریافتی‌های آن‌ها متفاوت است اما نیروهای‌ حفاظتی بین یک تا دو ماه حقوق دریافت نکرده‌اند.

*تجمعات اعتراضی معلمان حق التدریسی، آموزشیاران نهضت سواد آموزی و مربیان پیش دبستانی استان لرستان نسبت به بلاتکلیفی شغلی مقابل اداره کل آموزش و پرورش

از ابتدای هفته جاری، معلمان حق التدریسی، آموزشیاران نهضت سواد آموزی و مربیان پیش دبستانی استان لرستان برای اعتراض نسبت به بلاتکلیفی شغلی مقابل اداره کل آموزش و پرورش اجتماع می کنند.

مدیرکل آموزش و پرورش لرستان با تایید این تجمعات اعتراضی،افزود:،یکی از موضوعاتی که سیستم آموزشی ظرف سال‌های اخیر نه تنها در لرستان بلکه کل کشور با آن مواجه است تعیین تکلیف و جذب نیروهای حق التدریسی و آموزش‌یاران نهضت سواد آموزی و مربیان پیش دبستانی است که هر از گاهی به ویژه با شروع سال تحصیلی خبر ساز می‌شود.

*از کشت وصنعت نیشکر هفت تپه چه خبر؟

1- حضور متهمین پرونده مجتمع نیشکر هفت‌تپه در دادگاه انقلاب و دفاع قاضی مقیسه از آرای صادره‌ این پرونده

روز سه شنبه 9مهر،اسماعیل بخشی، امیرحسین محمدی فرد، ساناز الهیاری و امیر امیرقلی از زندان به دادگاه انقلاب منتقل شدند. در دادگاه نیز قاضی مقیسه با صراحت تمام اعلام کرد که «احکام صادره علیه متهمان پرونده هفت‌تپه بسیار خدا پسندانه و عادلانه بوده است».

مقیسه در پایان نیز گفته است: «با این حکم ها آخرت خود را خریدم!»

برگرفته از کانال های تلگرامی

2- حضور فرمانده هان بلند پایه شوش، در هفت‌تپه جهت تهدید کارگران

روز چهارشنبه 10مهر، فرمانده نیروی انتظامی و رئیس حفاظت اطلاعات شوش ( بهمنی ) و رئیس نیروی انتظامی ( بهار وند) در شرکت هفت، همراه با نیرو های مسلح همراه، حضور داشته و کارگران را مورد تهدید قرار دادند.

نیرو های نظامی به کارگران‌ گفتند که باید همگی به سر کارها یتان برگردید در غیر اینصورت ضمن پرونده سازی، شماها اخراج خواهید شد.

بعداز حضور این نیرو ها در هفت تپه، سه نفر از کارگران به نام های محمد خنیفر، ایمان اخضری و محسن چشم خاور، به دادستانی استان دراهواز احضار شده اند که در آنجا رئیس اداره اطلاعات شوش حضور داشته بود و کارگران احضار شده مورد تهدید و توهین قرار می گیرند.

لازم به تو ضیح است که تماس جهت احضار کارگران توسط پلیس امنیت شوش صورت گرفته است که بعدا آنها را به مجتمع قضایی باهنر، دفتر دادستانی واقع دراهواز انتقال داده بودند.

منبع کانال تلگرام سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

3- بالماسکه طلاب و دانشجویان بسیجی اهواز مقابل مجتمع نیشکر هفت تپه

روز چهارشنبه 10مهر،جمعی ازدانشجویان بسیجی و طلاب اهوازراهی هفت تپه شدند تا بالماسکه جدیدی را مقابل مجتمع نیشکر هفت تپه اجراکنند.

بنا به گزارش رسانه ای شده، حراست کارخانه به آنهااجازه ورود به مجتمع را نداد و اعلام کرد که دادستانی خوزستان خواستار ممانعت از حضور دانشجویان و طلاب به کارخانه نیشکر هفت تپه شده است.

در همین رابطه سایت سندیکای کارگران فلز کار ومکانیک نوشت:

به گزارش رسیده صبح امروز ساعت۱۰ صبح حدود ۱۵ نفر روحانی طلبه جوان درب شرکت نیشکر تجمع کرده و قصد ورود به شرکت را جهت حمایت از کارگران را داشتند که با مجوز مقامات قضایی و حراست شرکت و نیروی انتظامی و تعدادی از پرسنل سپاه مانع ورودشان به شرکت شدند. این افراد از روحانیون درون استان خوزستان بودند و ظاهرا از شهرستان اهواز آمده بودند.

چندی قبل آیت الله کعبی در خصوص خلع ید مالکیت کنونی بخش خصوصی شرکت نیشکر؛ خواستارواگذاری این شرکت به قرارگاه خاتم الانبیا یا یکی از شرکتهای زیر مجموعه مجلس خبرگان رهبری شده بود و احتمالا در حمایت از این موضوع این طلاب وارد عرصه شده تا شاید با کمک کارگران بتوانند این پروسه را به سرانجام برسانند. لازم به ذکر است آخرین مدیرعامل دولتی شرکت نیشکر قبل از واگذاری علی کاظمی داماد آیت اله کعبی بودند.

*8 کارگردیگر کارخانه هپکو در سکوت خبری زندانی وبا قراروثیقه موقتا آزاد شدند

8 کارگر دیگرکارخانه هپکو در پی احضاریه صادره در جریان اعتراضات اواخر شهریور ماه سال جاری کارگران این واحد تولیدی خودشان را به مراجع قضایی اراک معرفی کردند ودر سکوت خبری زندانی و روز سه شنبه 9مهربا قراروثیقه موقتا آزاد شدند.

بدینترتیب با احتساب 29 کارگرقبلی برای 37 کارگر معترض کارخانه هپکو با تشکیل پرونده قضایی در انتظار تشکیل دادگاه هستند.

نفر از کارگران معترض هپکو بازداشت شده بودند که همگی در روزهای گذشته آزاد شده بودند.

*برگزاری جلسه دادگاه ناهید خداجو

امروز دهم مهرماه جلسه رسیدگی به اتهامات ناهید خداجو عضو هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد.

در این جلسه قاضی شعبه به همراه نماینده دادستان اتهامات وارده بر علیه ناهید خداجو مشتمل بر ” اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت کشور” و ” اخلال در نظم و آسایش عمومی” را اعلام نموده و با استناد به شرکت ایشان در تجمع روز جهانی کارگر در مقابل مجلس و عضویت در تشکل اتحادیه آزاد کارگران ایران و نیز برگزاری تجمع در سالهای گذشته در مقابل مجلس توسط اتحادیه آزاد کارگران ایران تلاش داشتند که اتهامات فوق را اثبات نمایند.

در مقابل ناهید خداجو به همراه وکیل خود خانم منیژه محمدی با رد اتهامات وارده و دفاع از حق خواهی و مطالبه گری کارگران و بازنشستگان به دفاع از خویش پرداختند.

ایشان اعلام داشتند که طبق قوانین قضایی جاری کشور شرکت در مراسم روز جهانی کارگر در مقابل مجلس که نمایندگان مردم آنجا حضور دارند به هیچ عنوان نمی تواند مصداق اقدام علیه امنیت کشور و اخلال در نظم باشد و از سوی دیگر تشکیل تشکل های کارگری طبق قوانین بین المللی و منطق اجتماعی حق کارگران است که بتوانند از این طریق مطالبات صنفی خویش را دنبال کنند.

کارگران و بازنشستگان و دانشجویان شرکت کننده در روز جهانی کارگر در مقابل مجلس هیچگونه جرمی مرتکب نشده اند و تنها به اعلام خواست و مطالبات صنفی خویش اقدام نموده اند. اگر کارگران و مردم مطالباتشان را به مجلس ارائه ندهند پس به کجا باید ارائه کنند؟

محاکمه این کارگران امری غیر قانونی است و صدور محکومیت و تداوم بازداشت و پیگیری قضایی از این کارگران، خود نمونه بارز اقدام علیه امنیت ملی می تواند باشد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- دهم مهرماه نود و هشت

*احضارآنیشا اسدالهی به شعبه 26 دادگاه انقلاب

آنیشا اسدالهی ازبازداشت ‌شدگان مراسم روز کارگر مقابل مجلس جهت دریافت ابلاغیه برای روز شنبه 13 مهر به شعبه 26 دادگاه انقلاب احضار شد.

*ادامه بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی 1500کارگر کارخانه پلی اکریل اصفهان علیرغم شامورتی بازی ها

علیرغم شامورتی بازی ها، بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی 1500کارگر کارخانه پلی اکریل اصفهان ادامه دارد.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ 10مهر،در حال حاضر فقط 30درصد کارخانه پلی اکریل اصفهان کار می‌کند. بدنبال وارد نشدن مواد اولیه دو بخش اکریلیک 1 و 2 از خارج ،تولید در این بخش‌ها خوابیده است.

هر روز 1500 کارگر وارد این واحد صنعتی می شوند و تعداد زیادی از آنها کاری برای انجام دادن ندارند.

بنا بهمین گزارش،مطالبات معوقه سال های 95،96 و 97 بالغ بر 30میلیارد تومان کماکان پرداخت نشده است.

*تخلف وزارت بهداشت و درمان و آموزش و پرورش در تخصیص سهمیه استخدامی به معلولان

وزارت بهداشت با تخصیص تنها ۱.۷۴ درصد و وزارت آموزش و پرورش با تخصیص ۲ درصد فرصت استخدامی به معلولان تخلف کرد‌ه‌اند.

بنا به گزارش رسانه ای شده بتاریخ 10مهر،یکی از دست اندرکاران کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت از عدم رعایت سهمیه ۳ درصدی معلولان در آموزن استخدامی وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و وزارت بهداشت خبر داد.

به گفته او؛ درحالیکه تمامی مراکز دولتی مطابق قانون حمایت از حقوق معلولان موظف هستند ۳ درصد از سهم استخدامی خود را به معلولان اختصاص دهند، وزارت آموزش و پرورش تنها ۲ درصد از سهمیه را رعایت کرده است. در این وزارتخانه از بین ۱۸۰۹۳ فرصت استخدامی تنها ۳۶۲ سهمیه برای افراد دارای معلولیت اختصاص داده شده است. این درحالی است که وزارت آموزش و پرورش موظف بود ۵۴۳ فرصت استخدامی برای معلولان ایجاد کند.

طبق اظهارات وی،آموزش و پرورش ۱۸۱ فرصت استخدامی را از افراد دارای معلولیت سلب کرده است. همچنین سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور هیچ فرصت استخدامی در آزمون هفتم برای افراد معلول ندارد.

به گفته وی افراد دارای معلولیت؛ وزارت بهداشت و درمان نیز تنها ۱.۷۴ درصد از فرصت‌های استخدامی خود را به معلولان اختصاص داده است. این وزارتخانه از بین ۹۴۱۶ فرصت استخدامی، باید ۲۸۳ فرصت استخدامی به افراد دارای معلولیت تخصیص می‌داد که این مسئله نیز محقق نشده است و ۱۱۹ فرصت استخدامی از معلولان سلب شده است.

*تجمع اعتراضی اهالی خشمگین روستای چنار محمود نسبت به سرایت بیماری ایدزبدنبال آزمایش قند خون مقابل فرمانداری و شبکه بهداشت و درمان لردگان

روز چهارشنبه 10مهر، اهالی خشمگین روستای چنار محمود برای اعتراض به سرایت بیماری ایدزبدنبال آزمایش قند خون دست به تجمع مقابل فرمانداری و شبکه بهداشت و درمان لردگان زدند.

براساس گزارشات رسانه ای شده،به خاطر آزمایش قندخون خانه بهداشت با استفاده از سرنگ آلوده، تعدادی از اهالی روستا چنار محمود به بیماری ایدز مبتلا شده اند.

*دانش‌آموزان روستای حاجی‌آباد شهرستان گالیکش و والدینشان در اعتراض به نبود پل هوایی جهت تردد،جاده بین المللی شمال - مشهدرا مسدود کردند

روز چهارشنبه 10مهر،دانش‌آموزان روستای حاجی‌آباد شهرستان گالیکش و والدینشان در استان گلستان در اعتراض به نبود پل هوایی جهت تردد، جاده بین المللی گالیکش(شمال – مشهد) را مسدود کردند.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

اخبار و گزارشات کارگری 9 مهر ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

بازداشتی های مراسم روز جهانی کارگر آزاد باید گردند

- ادامه اعتصاب وتجمع کارگران کشت وصنعت نیشکر هفت تپه برای نهمین روز متوالی

- اعتصاب وتجمعات اعتراضی کارگران پتروشیمی فارابی کماکان ادامه دارد

- تجمع اعتراضی کارگران حفاظت از جنگل مازندران نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور درتهران

- تجمع اعتراضی جمعی ازکارگران مترو تهران نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق ومطالبات دیگرمقابل ساختمان معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران

- وعده پرداخت حقوق معوقه کارگران شرکت پارس بهین پالایش نفت قشم بدنبال اعتصاب وتجمع اعتراضیشان

- عدم پرداخت 17 ماه حقوق کارگران شهرداری زهره و8ماه حقوق کارگران شهرداری هندیجان

- حسین تاج وکیل محمد حبیبی:

در انتظار اعاده دادرسی محمد حبیبی در دیوان عالی هستیم/ انتقال به بند هشت نگران‌کننده است

- معلمانی که نصف حداقل دستمزد حقوق می‌گیرند/ دهه نود، دهه بی‌ثباتی برای معلمان/ چرا جمعیت دانش‌آموزان زیاد شد ولی جمعیت معلمان رسمی کم؟

- تجمع اعتراضی قصابان گچساران نسبت به تعطیلی کشتارگاه مقابل دامپزشکی

- جان باختن کارگر 22 ساله پتروشیمی غدیر پس از 4روز دست وپنج نرم کردن در بیمارستانی در تهران

- مرگ یک کارگر 17 ساله در چمخاله لنگرود براثر برق گرفتگی

- همبستگی با زندانیان سیاسی ایران در پاریس

*ادامه اعتصاب وتجمع کارگران کشت وصنعت نیشکر هفت تپه برای نهمین روز متوالی

روز سه شنبه 9مهر برای نهمین روز متوالی،جمعی از کارگران کشت وصنعت نیشکر هفت تپه علیرغم بگیر وببندها وتهدیدها و وعده و وعیدها به اعتصابشان برای بازگشت بکار همکاران،آزادی اسماعیل بخشی ولغوخصوصی سازی ادامه دادند وضمن تجمع در این مجتمع بدلیل منع شدن از ایراد سخنرانی در سنگر(سکوی اعتراض)در مکانی دیگر با ایراد سخنرانی اعتراضشان را بنمایش گذاشتند.

قابل یاد آوری است که امروز هم خبر اخراج 20کارگر نیشکر هفت تپه و وعده و وعیدهای مسئولین در رابطه با بازگشت بکارتعدادی از آنها در صدر خبرهای کارگری رسانه های داخل کشورقرار داشت و مصاحبه های چند نفراز کارگران این مجتمع درجمع کارگران همزمان با حضورمسئولین استانی وکشوری در شبکه های اجتماعی پخش شد.

*اعتصاب وتجمعات اعتراضی کارگران پتروشیمی فارابی کماکان ادامه دارد

روز سه شنبه 9مهر، کارگران پتروشیمی فارابی به اعتصابشان که از روز دوشنبه اول مهربرای اعتراض به عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل،قطع خدمات رفاهی،نداشتن امنیت شغلی و وعده های توخالی مدیران شرکت ومسئولان شهرستان ماهشهرآغاز شده است ادامه دادند وهمچون روزهای گذشته در ساختمان مرکزی شرکت تجمع کردند.

 

بنا به گزارش رسانه ای شده،نشست ها و تصمیمات کمیسیون کارگری فرمانداری شهرستان بندر ماهشهر جهت برطرف شدن مشکلات این کارگران، تا کنون بی نتیجه مانده است.

*تجمع اعتراضی کارگران حفاظت از جنگل مازندران نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور درتهران

جمعی از کارگران حفاظت از جنگل استان مازندران درادامه اعتراضاتشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی راهی تهران شدند وبرای انعکاس هرچه بیشتر صدای حق خواهیشان روز سه شنبه 9مهر دست به تجمع مقابل سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور درتهران واقع در واقع در بزرگراه ارتش زدند.

یکی از کارگران شرکت نکاچوب به خبرنگار رسانه ای گفت: دولت در سال ۹۶ با اجرای زودهنگام قانون تنفس در جنگل‌های شمال، قرارداد با ۲۱ شرکت بهره‌بردار جنگل در حوزه منابع طبیعی مازندران (منطقه ساری) و غرب استان(منطقه نوشهر) که یک هزار و ۷۲۹ کارگر داشتند، را خاتمه داد و همه این کارگران را به عنوان قرق‌بان در حفاظت از جنگل‌ها به کار گرفت.

به گفته وی، در زمان اجرایی شدن قانون تنفس، مقرر شده بود که پرداخت حقوق و دستمزد قرق‌بانان از ناحیه دولت صورت گیرد که با گذشت زمان نه منابع مالی برای پرداخت حقوق کارگران تامین شد و نه چوب به کارخانه‌هایی که به واسطه اجرای این طرح عملا فعالیت خود را در برداشت چوب درختان جنگل متوقف کرده‌اند، داده شد.

این کارگر با بیان اینکه حدودا ۱۴ ماه است پرداخت دستمزد کارگران قرق‌بان پرداخت نشده و از سال ۹۶ حق بهربرداری آنها به تاخیر افتاده است، افزود: بلاتکلیفی کارگران حفاظت از جنگل درحالی رخ داده که مجلس در ردیف بودجه اجرای طرح تنفس هیچ مبلغی را برای پرداخت حقوق کارگران حفاظت از جنگل پیش‌بینی نکرده و سازمان مراتع نیز با این روند امکان پرداخت حقوق کارگران قرق‌بان را ندارد.

یکی دیگر از کارگران گفت: با اجرای طرح تنفس حدود ۲ هزار کارگر قرق‌بان حفاظت از جنگل‌های مازندران که در قالب ۱۲ شرکت تعاونی مشغول کار بودند، هم‌اکنون بدون دریافت مطالبات خود بیکار و بلاتکلیف شده‌اند.

وی با بیان اینکه از سال ۷۰ شرکت‌های تعاونی کشاورزی جنگل بر مبنای مشارکت مردمی و در حوزه حفظ و احیای جنگل بنا نهاده شدند و تاکنون در حال فعالیت هستند، افزود: شرکت‌های آذررود، کار سنگرود، انارستان، لابیک، ولوپی، کولا، القدیر، خلیل مله، صنایع چوب فریم، صنایع چوب کاغذ مازندران، نکاچوب و اشبا تراورس نمونه شرکت‌هایی هستند که در ارتباط با طرح تنفس جنگل دچار مشکل شده‌اند.

به گفته وی، طرح تنفس جنگل باید از سال ۹۹ اجرایی می‌شد و سازمان جنگل‌ها و مراتع نیز ملزم به تهیه طرح جامع جایگزی می‌شد اما متاسفانه سازمان جنگل‌ها در اقدامی پیش‌بینی نشده از اسفند ماه ۹۶ بدون درنطر گرفتن طرح جایگزین به اجرای طرح تنفس اقدام نموده و شرکت‌ها را با مشارکت عدیده‌ای مواجه نموده است.

او با بیان اینکه امروز (نهم مهر ماه) به تهران آمده‌ایم تا رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور برای مشکلات کارگران قرق‌بان که در ۳۰ سال گذشته مسئولیت نگهداری از منابع جنگلی را برعهده داشته‌اند، چاره‌اندیشی کند، در پایان افزود: دولت باید مواضع محیط زیستی خود را روشن نموده و برای نگاهداشت آن هزینه‌های لازم را صورت دهد.

*تجمع اعتراضی جمعی ازکارگران مترو تهران نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق ومطالبات دیگرمقابل ساختمان معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران

روز سه شنبه 9مهر، جمعی ازکارگران مترو تهران برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق ومطالبات دیگر دست به تجمع مقابل ساختمان معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران واقع در خیابان کریمخان زند، خیابان ایرانشهر شمالی زدند.

بنا به گزارشات رسانه ای شده، مشکلات کارگران متروتهران ازجمله تأخیر در پرداخت حقوق بخشی از خط 6مترو، اختلاف نظر در خصوص تسویه‌حساب با کارکنان بازنشسته شرکت بهره‌برداری مترو، عدم پرداخت اضافه‌کار شب‌کاری، تأخیر در دادن لباس کار و اضافه‌کاری‌های اجباری در جلسه عصر کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران مورد بررسی قرار گرفت.

محمد علیخانی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران گفت: آنطور که شنیده‌ایم امروز نیز تجمع اعتراض‌آمیزی در مقابل معاونت حمل و نقل از سوی کارکنان مترو انجام شده است.

دراین جلسه علی امام مدیرعامل شرکت متروی تهران گفت: اینکه دربخش جنوبی خط 6 چند ماهی کارگران حقوق نگرفته‌اند، متأسفانه درست است.

فرنوش نوبخت مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو در خصوص اینکه گفته می‌شود لباس کار به کارکنان مترو داده نشده یا آنها اضافه‌کاری و شب‌کاری دریافت کرده‌اند، توضیح داد: تا جایی که امکان داشته‌ایم مواردی مانند لباس کار را به کارکنان داده‌ایم اما در خصوص جزئیات روابط پیمانکار و پرسنل ورود نمی‌کنیم.

وی در خصوص اینکه چرا موضوع سخت و زیان‌آور بودن کار راهبران مترو اعمال نمی‌شود؟ گفت: در صورت اعمال، تعداد زیادی از کارکنان راهبر بازنشسته شده و در این حوزه دچار بحران پرسنلی می‌شویم بنابراین پیش‌بینی کرده‌ایم طی یک دوره یک ساله، نیروهای لازم جذب و جایگزین شوند و روند سخت و زیان‌آور بودن کار راهبران نیز اعمال شود.

درهمین رابطه، حسن خلیل آبادی عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران به خبرنگار رسانه ای گفت: کارگران شاغل در خط در حال تکمیل 6 متروی تهران،چند ماه است حقوق خود را دریافت نکرده‌اند.

وی با بیان اینکه حقوق این کارگران به طور متناوب از 3تا 5ماه به تعویق افتاده است، تصریح کرد: اکثر کارگران به طور میانگین حداقل سه ماه است که حقوق خود را دریافت نکرده‌اند.

*وعده پرداخت حقوق معوقه کارگران شرکت پارس بهین پالایش نفت قشم بدنبال اعتصاب وتجمع اعتراضیشان

اوایل هفته جاری کارگران شرکت پارس بهین پالایش نفت قشم برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت چندماه حقوق دست از کارکشیدند و مقابل این پالایشگاه در دست ساخت در منطقه آزاد قشم تجمع کردند.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ 9مهر،بدنبال اعتصاب وتجمع این کارگران جلساتی در فرمانداری شهرستان قم با حضور نمایندگان کارگران ومدیران شرکت مذکور و روسای ادارات مرتبط برگزار شد ودر این جلسه مقرر شد شرکت ن پارس بهین پالایش قشم سبت به پرداخت حقوق معوقه کارگرانی که دارای حقوق معوق هستند در اسرع وقت اقدام کند.

قابل یادآوری است که شرکت پارس بهین پالایش نفت قشم یکی از شرکتهای زیرمجموعه شرکت گسترش انرژی پاسارگاد در منطقه آزاد جزیره قشم است.

مأموریت اصلی شرکت پارس بهین پالایش نفت قشم ساخت پالایشگاه نفت خام سنگین قشم واقع در جزیره قشم در استان هرمزگان جنوبی است.

*عدم پرداخت 17 ماه حقوق کارگران شهرداری زهره و8ماه حقوق کارگران شهرداری هندیجان

17 ماه حقوق کارگران شهرداری زهره و8ماه حقوق کارگران شهرداری هندیجان در استان خوزستان پرداخت نشده است.

*حسین تاج وکیل محمد حبیبی:

در انتظار اعاده دادرسی محمد حبیبی در دیوان عالی هستیم/ انتقال به بند هشت نگران‌کننده است

روز سه شنبه 9مهر،حسین تاج در ارتباط با آخرین وضعیت پرونده محمد حبیبی به خبرنگار ارسانه ای گفت: اعاده دادرسی آقای محمد حبیبی ثبت شده است و در انتظار ارجاع پرونده و تعیین شعبه در دیوان عالی کشور هستیم و در حال حاضر، باتوجه به اینکه کانون صنفی سابقه فعالیت قانونی در قالب تنظیم و تصویب اساسنامه و برگزاری مجمع و غیره بر اساس ضوابط وزارت کشور و قانون احزاب داشته، به جلب نظر قضات فاضل دیوان عالی کشور امیدوار هستیم.

وی درباره وضعیت این معلم زندانی و جابجایی اخیر او در زندان گفت: در مورد انتقال محمد حبیبی که اخیرا به بند 8 زندان اوین منتقل‌شده‌ است باید توجه کرد که این انتقال اگر در چارچوب قانون و آیین نامه نباشد قابل اعتراض است، اما نکته مهم این است که حتی درصورتیکه این جابجایی با رعایت ضوابط تفکیک و طبقه بندی زندانیان نیز صورت گرفته است بازهم اجرای آن نسبت به یک زندانی که فرهنگی است و نیاز مبرم به مطالعه در ایام حبس دارد، نیازمند دقت بیشتر است و جابجایی وی بعد از یکسال و اندی به محل کوچکتر و شلوغ‌تر که نیاز جدی به اصلاح وضعیت بهداشتی دارد والبته امکان مطالعه بسیار محدود است امری ناصواب بنظر می‌رسد. از قرار معلوم، این بند فاقد قرائت‌خانه یا سالن مطالعه است و این موضوع برای فردی مانند آقای حبیبی که معلم و اهل فرهنگ است بسیار آزاردهنده است. گویا ایشان را بسیار ناگهانی به بند هشت انتقال دادند.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که موکلش در دیوان عالی از حکم صادره تبرئه شود.

*معلمانی که نصف حداقل دستمزد حقوق می‌گیرند/ دهه نود، دهه بی‌ثباتی برای معلمان/ چرا جمعیت دانش‌آموزان زیاد شد ولی جمعیت معلمان رسمی کم؟

جعفر ابراهیمی در گفتگو با خبرنگار رسانه ای، پدیده‌ی «بی‌ثبات‌کاری» را برای معلمان تشریح می‌کند؛ پدیده‌ای که علیرغم افزایش تعداد دانش‌آموزان کشور به افول تعداد معلمان رسمی انجامیده است.

«بی‌ثبات‌کاری» پدیده نگران‌کننده‌ی بازار روابط کار ایران در یکی، دو دهه‌ی اخیر است؛ با رواج قراردادهای موقت از میانه دهه ۷۰ شمسی، امنیت شغلی کارگران در بخش خصوصی از بین رفت؛ اما موج بی‌ثباتی شغلی در همینجا متوقف نماند و آهسته آهسته در زیرمجموعه‌های دولت و ازجمله در بخش‌های حساسی مانند آموزش و بهداشت هم راه خود را باز کرد.

امروزه معلمانی با عناوین شغلی مانند «خرید خدمات آموزشی» یا «حق‌التدریسی» در بخش دولتی و «معلمان آزاد» در بخش خصوصی از فقدان قراردادهای ثابت و امنیت شغلی رنج می‌برند؛ این معلمان که محصول سیاست‌های تعدیلی و چابک‌سازی‌های دهه‌های اخیر هستند، از نظر شاخص «امید به آینده» فرق چندانی با کارگران قرارداد موقت بخش خصوصی ندارند؛ کمااینکه برخی از آنها ازجمله معلمان آزاد بخش خصوصی، بیمه تامین اجتماعی نیز هستند و از منظر روابط کار، به تمامی «کارگر» محسوب می‌شوند.

معلمان خرید خدماتی، ثبات شغلی ندارند

جعفر ابراهیمی (فعال صنفی معلمان و بازرس شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران) در ارتباط با بی‌ثبات‌کاری در آموزش می‌گوید: طرح خرید خدمات آموزشی از بخش خصوصی که در آن دولت خدمات آموزشی را از سرمایه‌گذار تحت عنوان مؤسس خریداری می‌کند باعث شده است که معلمان خرید خدمات، تحت استثمار مؤسس قرار بگیرند؛ مؤسس گاهاً بیمه آن‌ها را پرداخت نمی‌کند و در بسیاری موارد حقوق ماهانه‌ی آنها با ۶ ماه تأخیر و نصف حداقل دستمزد پرداخت می‌شود؛ ثبات شغلی برای این گروه از معلمان، اصلاً معنا و مفهوم ندارد.

او با تاکید بر پدیده‌ی معلمانِ بدون امید به آینده اضافه می‌کند: با توجه به الگوی جذب معلم در دهه ۹۰ و با توجه به موج بازنشستگی به نظر می‌رسد نیروی کار شاغل در بخش آموزش در دهه اول قرن چهاردهم نیروهایی هستند که بی‌ثباتی شغلی از ویژگی بارز آنها خواهد بود؛ این نیرو که اولین دغدغه‌اش امنیت شغلی است نمی‌تواند بانی آموزش باکیفیت باشد؛ قدرت متشکل شدن ندارد و قادر نخواهد بود که از حقوق صنفی خود و حقوق آموزشی کودکان دفاع نماید.

نمودار افول آمارِ معلمان رسمی

ابراهیمی در تشریح بیشتر این مساله می‌گوید: دهه نود را می‌توان دهه بی‌ثباتی برای نیروی کار آموزش نام‌گذاری نمود. ادامه سیاست‌های انقباضی دولت احمدی‌نژاد در دولت روحانی و سلب مالکیت عمومی در ساختار نظام آموزشی، خود را به‌صورت گسترش مدارس پولی و بی‌ثبات شدن نیروی کارآموزشی نشان می‌دهد. درحالی‌که جمعیت دانش‌آموزی در ۵ سال اولیه دولت روحانی به ۱۳ میلیون و ۲۷۱ هزار و ۵۶۲ نفر رسید در همین بازه تعداد معلمان رسمی به ۸۰۵ هزار و ۹۲۰ نفر کاهش یافت. این روند رو به رشد جمعیت دانش‌آموزی در سال تحصیلی پیش رو به ۱۴ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر رسیده است. این در حالی است که پیش‌بینی می‌شود در سال ۱۴۰۰ حداقل ۱۸۰ هزار معلم بازنشسته شوند. بررسی آمار موجود از ادامه‌ی روند رو به رشد جمعیت دانش‌آموزان کشور در سال‌های پیشرو حکایت دارد به‌گونه‌ای که در سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ تعداد دانش‌آموزان کشور به ۱۵ میلیون و ۶۱۳ هزار و ۵۴۶ نفر خواهد رسید.

به گفته‌ی ابراهیمی، الگوی جذب معلمان در دهه ۹۰ مبتنی بر پذیرش دانشجو از طریق مراکز دانشگاه فرهنگیان زیر نظر آموزش و پرورش است به جز دانشگاه تربیت دبیر رجایی که در رشته‌های فنی- مهندسی و علوم پایه زیر نظر آموزش عالی دانشجو-معلم می‌پذیرد.

این فعال صنفی معلمان ادامه می‌دهد: فضای دانشگاه فرهنگیان بر اساس تفکیک جنسیتی بیشتر شبیه دانشسراهای مقدماتی شبانه‌روزی است. کنترل به‌واسطه گزینش روی دانشجویان زیاد است و تلاش می‌شود دانش آموزان با رویکرد انتقادی وارد این مراکز نگردند اما عدم امنیت شغلی و بیکاری فارغ‌التحصیلان در سال‌های اخیر موجب شده است که طیفی از دانش آموزان با رتبه‌های برتر وارد این دانشگاه‌ها شوند لیکن دولت در اقدامی عجیب اعلام نموده است که پذیرش دانشجو-معلم به معنای استخدام رسمی نیست و آن‌هابه‌صورت پیمانی استخدام خواهند شد که این به معنای ترویج هرچه بیشتر بی ثبات‌کاری در بخش آموزش است.

*تجمع اعتراضی قصابان گچساران نسبت به تعطیلی کشتارگاه مقابل دامپزشکی

روز سه شنبه 9مهر،جمعی ازقصابان گچساران برای اعتراض به تعطیلی تنها کشتارگاه دام این شهرستان،مقابل دامپزشکی اجتماع کردند.

برپایه گزارش رسانه ای شده،کشتارگاه دام گچساران از روز سوم تیرماه 98 از سوی شهرداری به دلیل مشکلات بهداشتی تعطیل شد.

شهرداری دوگنبدان برای تعمیر تنها کشتارگاه این شهرستان تعهد یک ماهه به قصابان این شهرستان داد ولی تاکنون در این زمینه اقدامی نکرده است.

قصابان این شهرستان دام های خود را برای کشتار به دهدشت می برند که طولانی بودن مسیر خطرات بسیار و نیز هزینه سنگینی را به آنها تحمیل می کند.

در همین رابطه یکی از قصابان گچساران گفت: فرآیند ارسال دام به کشتارگاه دهدشت و تحویل گوشت، زمان بسیاری را تلف می کند.

وی گفت: بدلیل نبود حضور فیزیکی قصابان در محل کشتارگاه دهدشت ممکن است لاشه ها ی دام های ذبح شده عوض و بدل یا گم شود.

وی افزود: هم اکنون به دلیل تعطیلی کشتارگاه گچساران، تهیه گوشت در شهر نیز با مشکل صورت می گیرد.

*جان باختن کارگر 22 ساله پتروشیمی غدیر پس از 4روز دست وپنج نرم کردن در بیمارستانی در تهران

دوشنبه شب(8مهر) یک کارگر 22 ساله پتروشیمی غدیر پس از 4روز دست وپنج نرم کردن در بیمارستانی در تهران جانش را ازدست داد.

بنابه گزارش رسانه ای شده، در حادثه آتش سوزی شامگاه چهارشنبه 3 مهر پتروشیمی غدیر2کارگر دچار سوختگی شدند ویکی از آنها بدلیل سوختگی بالای 60درصد به بیمارستانی در تهران منتقل شد.

این کارگر جوان، شب گذشته در اثر شدت سوختگی در تهران فوت کرد و جنازه او را به بندر امام منتقل کردند.

ممبینی (روابط عمومی پتروشیمی غدیر) با تایید این حادثه گفت: کارگر متوفی؛ فصلی بوده و تازه سه یا چهار روز از شروع کارش که همزمان با اورهال کارخانه بوده، کارش را شروع کرده بود که متاسفانه دچار حادثه شد.

*مرگ یک کارگر 17 ساله در چمخاله لنگرود براثر برق گرفتگی

یک کارگر 17 ساله حین کارنصب داربست در شهرچمخاله لنگرود دچار برق گرفتگی شد وجانش را ازدست داد.

* همبستگی با زندانیان سیاسی ایران در پاریس

زمان: یکشنبه ششم اکتبر ساعت 12

مکان: کانتین پیرنه واقع در:

77 rue de la mare

75020 paris

نان، کار، آزادی: دموکراسی شورایی

جمهوری اسلامی در همۀ عرصه‌های اجتماعی، اعم از اقتصادی، سیاسی، ایدئولوژیک و محیط‌زیستی در بحران فرو رفته‌ است. خیزش فراگیر فردوستان در دی 96 و متعاقب آن تشدید اعتراضات هرروزۀ زنان، ملل تحت ستم، کارگران، معلمان، بازنشستگان، مالباختگان و فعالین محیط‌زیستی گواهی‌ست روشن بر تعمیق تضاد‌های اجتماعی. 40 سال دیکتاتوری نئولیبرال، درکنار تحریم‌های همه‌جانبه ازسوی آمریکا و حمایت آن ازسوی متحدین منطقه‌ای‌اش، حیات میلیون‌ها نفر را به زیستی حیوانی وتهی‌شده از هرنوع شأن‌و‌کرامت انسانی تقلیل داده است.

سرکوب و ارعابِ هرچه‌بیشتر تنها راه‌حل جمهوری اسلامی به این بحران‌ها و تضاد‌های اجتماعی بوده. طی ماه‌های اخیر، دستگاه قضایی/امنیتی با صدور احکام سنگین، شلاق و شکنجه "طعم شیرین عدالت" را در کام جامعه چشانده است. اززمان به‌قدرت رسیدن ابراهیم رئیسی در اسفند 97، هزار و ۲۷ سال و شش ماه حبس، و هزار و ۴۲۸ ضربه شلاق نصیب فعالان سیاسی و مدنی شده است. یک قرن و دوازده سال زندان برای هفت کارگر هفت‌تپه و فعالین مدافعِ حق‌‌وحقوق بدیهی‌شان نمونۀ متأخرِ چنین حلاوتی‌ست.

در بطن چنین زمانۀ عسرتی، ابراز همبستگی بین‌اللملی شاید نخستین و پایه‌ای‌ترین کنش برای حمایت از مبارزات مردم ایران و زندانیان سیاسی باشد. در 6 اکتبر بناست به‌شکل جمعی یادی کنیم از زندانیان سیاسی و مقاومت‌های‌شان در زندان؛ همینطور بناست به یاد آوریم مبارزات طاقت‌فرسا و شجاعانۀ کارگران علیه استثمار مضاعف، خصوصی‌سازی‌ها، سلب مالکیت و بیکاری؛ مقاومت زنان علیه آپارتاید جنسی، حجاب اجباری، مردسالاری و قیمومت مردانه‌؛ اعتصابات گسترده و تظاهرات معلمان علیه موقتی‌ساختن کار‌ و کالایی‌ساختن آموزش به‌عنوان حق بدیهی همگان؛ بناست همینطور نزاع کولبر‌ها و تقلای‌شان برای بقا، و نزاع هرروزۀ " "اقلیت"‌ها علیه آپارتاید شیعی فارس و حذف سیستماتیک‌شان را به‌یاد آوریم.

برای همبستگی با تمام زندانیان سیاسی در ایران، از همه ایرانیان مقیم پاریس و حومه دعوت می کنیم که روز یکشنبه ششم اکتبر ساعت ۱۲ با حضور خود در کانتین پیرنه واقع در آدرس 77 rue de la mare 75020 paris در ادای دین به این زندانیان سهمی داشته باشند.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت داریداین آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید">

 

اخبار و گزارشات کارگری 8 مهر ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

بازداشتی های مراسم روز جهانی کارگر آزاد باید گردند

- اخبار اولین روزهفته دوم اعتصاب وتجمع کارگران کشت وصنعت نیشکر هفت تپه

- اعتصاب وتجمع کارگران پروژه مترو شیرازدراعتراض به عدم پرداخت 6ماه حقوق

- اعتراض کارگران شهرداری منجیل نسبت به عدم پرداخت 3ماه حقوق ،عیدی وسنوات سال 97،پایمالی حقوقشان از طرف شرکت پیمانکاری منجمله نداشتن امنیت شغلی وبی تفاوتی مسئولان شهرداری منجیل

- نه همگانی به واگذاری اموال کارگران به بخش خصوصی

- اعتصاب وتجمع 2روزه پزشکان خانواده جیرفت در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات

حضور پزشکان خانواده شهرستان های جنوبی استان کرمان در تجمع روز دوم

- اعتصاب وتجمع دوروزه رانندگان مینی بوس‌های سرویس مدارس یاسوج

- ادامه سریال اعتراضات اعضای تعاونی مسکن کارگران برق تهران نسبت به عدم تحویل زمین هایشان باتجمع مقابل دادگستری کل استان البرز

- جان باختن کارگر 60ساله یک معدن شهرستان زرندیه براثر سقوط از ارتفاع

- مرگ یک کارگر در قرچک براثر سقوط از طبقه ششم

- ذره ذره شدن کارگر قالیشویی میبد یزد در مخزن دستگاه

*اخبار اولین روزهفته دوم اعتصاب وتجمع کارگران کشت وصنعت نیشکر هفت تپه

روز دوشنبه 8مهر، اعتصاب وتجمع کارگران کشت وصنعت نیشکر هفت تپه برای بازگشت بکار همکاران،آزادی اسماعیل بخشی ولغوخصوصی سازی وارد دومین هفته شد.

بنابه گزارشات منتشره،روز دوشنبه 8مهر جمعی از کارگران کشت وصنعت نیشکر هفت تپه به اعتصاب وتجمعشان در این مجتمع ادامه دادند وباایراد سخنرانی وسر دادن شعارهایی خواهان بازگشت بکار همکاران،آزادی اسماعیل بخشی وپایان دادن به خصوصی سازی شدند.

از اخراج ها چه خبر؟

بدنبال انتشار خبری درکانال های تلگرامی مبنی بر در آستانه اخراج قرار گرفتن تعدادی دیگر از کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه شاهد تکذیب این خبر ازکانال های مختلف بودیم،ازجمله اتحادیه آزاد کارگران ایران بتاریخ 8مهراطلاعیه ای بقرار زیر صادر کرد:

خبر اخراج تعداد دیگری از کارگران هفت تپه تکذیب شد

کاویانی (معاونت سرمایه انسانی و پشتیبانی مجتمع کشت وصنعت هفت تپه) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، در رابطه با صحت خبر منتتشر شده در فضای مجازی مبنی بر اخراج تعدادی دیگر از کارگران این مجتمع اظهار کرد: به هیچ عنوان خبر صحت ندارد و به عنوان معاون مدیرعامل شرکت این خبر را تکذیب می‌کنم.

او با بیان اینکه ، در خصوص عدم تمدید قرارداد کاری ۲۰ نفر از کارگران که پیش از این اسامی آنها منتشر شده و پرونده شکایت آنها در اداره کار در حال بررسی است، اظهار داشت: در حال بررسی وضعیت کارگران تعدیلی هستیم و در صورت موافقت، این کارگران به کار سابق خود بازمی‌گردند.

این گفته های کاویانی در حالیست که کارگران مجتمع هفت تپه اذعان داشته اند که قرارداد نزدیک به ۱۵۰ نفر از کارگران تمدید نشده است و تصمیم مدیریت بر اخراج این تعداد از کارگران است.

قطعاً اظهارات معاون شرکت تحت تأثیر اعتصاب کارگران که امروز هشتمین روز خود را سپری می کنند صورت گرفته است.

کارگران هفت تپه به درستی تشخیص داده اند که اخراج سازی ها تنها به این ۲۰ نفر از کارگران محدود نمی ماند و وسعت بیشتری خواهد گرفت اما با اتحاد و اعتراضشان می توانند مانع از بیکارسازی ها گردند.

آخرین اخبار درباره 20کارگر اخراجی این مجتمع بروایت استاندار خوزستان و مدیر کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان ازتمدید قرارداد 17 کارگر شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه امروز(8مهر) خبر داد.

به گزارش 8مهر خبرگزاری صدا و سیما مرکز خوزستان، غلامرضا شریعتی در گفتگو با اخبار نیمروزی شبکه یک سیما گفت: این تصمیم امروز با تشکیل جلسه در شهرستان شوش با مسئولان مربوطه گرفته شد.

مدیر کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز وعده بازگشت بکار20کارگراخراجی را داد.

به گزارش 8مهر خبرگزاری صدا و سیما مرکز خوزستان ، کریم یاوری امروز در جمع کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه با بیان این وعده افزود : به نمایندگی از سوی محمد شریعتمداری، وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی برای بررسی مشکلات کارگران شرکت کشت وصنعت نیشکر هفت تپه به هفت تپه شوش سفر کرده است.

اخباراحضار کارگران به پلیس اطلاعات امنیت شوش

بدنبال خبرهای منتشره در کانال های تلگرامی مبنی بر احضار 40کارگر به پلیس اطلاعات امنیت شوش، در لابلای خبرهای منتشره در کانال های تلگرامی ظاهرا طی تماسی با تعدادیشان،اعلم کردند نیازی به حضورشان در پلیس امنیت نمی باشد.

امروز عدنان غزی فرماندار شهرستان شوش در گفتگو با خبرنگار رسانه ای، خبر احضار40کارگرنیشکر هفت تپه به پلیس امنیت را تکذیب کرد.

*اعتصاب وتجمع کارگران پروژه مترو شیرازدراعتراض به عدم پرداخت 6ماه حقوق

روز دوشنبه 8مهر،جمعی از کارگران پروژه مترو شیراز(شرکت بین المللی عمران سریر )دراعتراض به عدم پرداخت 6ماه حقوق دست از کار کشیدند ودر میدان ستاد(امام حسین) شیراز تجمع کردند.

یکی از کارگران حاضر درتجمع به خبرنگار رسانه ای گفت:شرکت بین المللی عمران سریر که وظیفه احداث مترو شیراز و ایستگاه‌های آن را برعهده دارد، از اسفند 97 تاکنون که مهر 98 است حقوقی به کارگران این پروژه پرداخت نکرده است و پیمانکار پروژه نیز هر بار به بهانه های مختلف از پرداخت مطالبات کارگران سرباز می‌زند.

وی ادامه داد: درحال حاضر بیش از 40 کارگر در ایستگاه مترو میدان امام حسین مشغول کار هستند که 6ماه حقوقشان پرداخت نشده است.

وی اضافه کرد: از اواخر سال 97 تاکنون شرکت بین المللی عمران سریر که وظیفه تکمیل ایستگاه مترو شیراز را بر عهده دارد با ظرفیتی بسیار کمتر از توان واقعی و حدود 7 درصد در حال فعالیت است.

این کارگر مترو شیرازافزود: برای آیین افتتاح فاز یک ایستگاه مترو میدان امام حسین شیراز که در بهمن ماه گذشته با حضور یک مقام کشوری برگزار شد مبلغی بیش از2میلیارد تومان هزینه تشریفات این مراسم شد در حالی که در آن زمان نیز مطالبات بسیاری از کارگران این مجموعه معوق شده بود و با این اعتبار می شد بدهی شرکت به این کارگران تسویه شود.

وی ادامه داد:اغلب کارگران این شرکت متاهل و دارای خانواده هستند که در ماه های اخیر به سختی و با قرض کردن از پس تامین هزینه های خود برآمده اند اما اکنون دیگر توان ادامه این وضعیت برایشان سخت است زیرا ماه ها است که کرایه خانه شان عقب افتاده و حتی به سوپری و نانوایی سر کوچه شان نیز بدهکارند.

*اعتراض کارگران شهرداری منجیل نسبت به عدم پرداخت 3ماه حقوق ،عیدی وسنوات سال 97،پایمالی حقوقشان از طرف شرکت پیمانکاری منجمله نداشتن امنیت شغلی وبی تفاوتی مسئولان شهرداری منجیل

روز دوشنبه 8مهر،کارگران شهرداری منجیل برای باری دیگر نسبت به عدم پرداخت 3ماه حقوق ،عیدی وسنوات سال 97،پایمالی حقوقشان از طرف شرکت پیمانکاری منجمله نداشتن امنیت شغلی وبی تفاوتی مسئولان شهرداری منجیل اعتراض کردند.

جمعی از کارگران مجموعه شهرداری منجیل که در بخش خدمات، فضای سبز و آتش‌نشانی کار می‌کنند،به خبرنگار رسانه ای گفتند:بیش از شش ماه از آغاز سال ۹۸ گذشته است، جدا از سه ماه مزد معوقه، هنوز عیدی و سنوات سال 97 خود را دریافت نکرده‌ایم!

آنهاضمن اعتراض به عدم پرداخت حقوق ومطالبات دیگرشان،افزودند: تا چه زمانی باید منتظر دریافت مطالبات خود بمانیم؟ ما حدود 32 نفر کارگر هستیم که در مجموعه شهرداری منجیل مشغول به کار هستیم؛ اینکه به عنوان کارگر پیمانکاری همیشه حقوقمان را با تاخیر چندین ماهه می‌گیریم، بماند، حالا شش ماه تمام است که منتظریم پیمانکار، عیدی و سنوات سال گذشته ما را بپردازند.

یکی از کارگران معترض شهرداری منجیل گفت: کارفرما دو روز پیش تازه دستمزد مربوط به خرداد ماه را با سه ماه تاخیر آنهم به صورت پایه حقوق پرداخت کرد و این آخرین وجهی بوده است که به عنوان مزد دریافت کرده‌ایم.

این کارگر شاغل در مجموعه شهرداری منجیل با بیان اینکه از حداقل‌های مزدی برخوردار بوده و امنیت شغلی ندارند، افزود: طی یک ماه گذشته 2 نفر از همکاران پیمانکاری ما در مجموعه شهرداری منجیل شغلشان را از دست دادند که یک نفر از آنها بعداز مدتی با دادن تعهد به کار سابق خود بازگشت و دیگری در تلاش برای بازگشت به کار است.

به گفته وی؛ وجود قراردادهای موقت یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های او و همکارانش است که شهرداری منجیل در مقام کارفرمای اصلی اعتنایی به اصلاح این وضعیت ندارد.

*نه همگانی به واگذاری اموال کارگران به بخش خصوصی

ناصر آقاجری با تاکید بر اتحاد در مقابل خصوصی‌سازی و «نه همگانی به واگذاری‌ها»واینکه«تشکل‌های زرد» هیچ دستاوردی برای مزدبگیران ندارند،می افزاید: راه حفظ اموال مردم و صیانت از داشته‌های تاریخی کارگران، ایجاد تشکل‌های مستقل است.

ناصر آقاجری (فعال کارگری پروژه‌ای) در گفتگو با خبرنگار رسانه ای بتاریخ 8مهر،با تاکید بر لزوم مطالبه‌گری کارگران می‌گوید: امروزه مهم‌ترین مطالبه طبقه‌ی کارگر قبل از هرچیز، مخالفت با واگذاری‌هاست؛ واگذاری‌هایی که تحت عنوانِ غلطِ «خصوصی‌سازی» از واحدهای صنعتی، مادر، صنایع قدیمی و کاربردی تا واحدها و نهادهای زیرمجموعه تامین اجتماعی را دربرمی‌گیرد.

به گفته‌ی او، نهادهای زیرمجموعه تامین اجتماعی، از بانک رفاه گرفته تا شرکت‌های شستا، ماحصل تاریخیِ دسترنج طبقه‌ی کارگر و بین نسلی است و واگذاری آنها به غیر، در تعارض با همه اصول و ساختارهای قانونی‌ست.

آقاجری در ادامه تاکید می‌کند: باید بپذیریم اتحاد در مقابل خصوصی‌سازی و «نه همگانی به واگذاری‌ها» باید نقشه راه مطالبه‌گری کارگران و بازنشستگان باشد؛ نقشه راهی که اگر نادیده گرفته شود در آینده‌ای نه چندان دور دیگر چیزی از ماترک طبقه‌ی کارگر باقی نمی‌ماند.

او ادامه می‌دهد: اگر خوب دقت کنیم می‌بینیم در یکی، دو دهه گذشته، موج تعدیل، بیکاری و تعویق در پرداخت حقوق مزدی کارگران صنعتی، نتیجه مستقیم خصوصی‌سازی بوده است؛ خصوصی‌سازی نه برای کارگران منافعی داشته است و نه حتی ذره‌ای توانسته در بهبود تولید و خودکفایی ملی نقش‌آفرینی کند.

این فعال کارگری در ادامه به موضوع تشکل‌های صنفی کارگران و بازنشستگان می‌پردازد؛ تشکل‌هایی که به گفته‌ی او اگر بتوانند خوب، کاربردی و مطالبه-محور عمل کنند، می‌توانند پایگاه اجتماعی درخوری برای کارگرانِ پراکنده فراهم نمایند.

آقاجری می‌گوید: «تشکل‌های زرد» نه تنها هیچ دستاوردی برای مزدبگیران ندارند بلکه با آه و افسوس سردادن درباره‌ی مشکلاتی که به زعم آنها «لاینحل» است، روح ناامیدی و بطلان را در جامعه کارگری می‌دمند؛ چراکه همواره این ادعا را دستاویز قرار می‌دهند که "در این شرایط نمی‌توان کاری سر داد."

به گفته‌ی او، این نوع تشکل‌ها گرچه شاید بتوانند از نظر کمیت، کارگران و بازنشستگان را جذب کنند اما در عمل چون راه به جایی نمی‌برند، راه مطالبه‌گری واقعی را مسدود می‌نمایند و به عنوان یک سد محکم، در نقش یک مانع، مقابل تشکل‌گرایی مستقل عمل می‌کنند.

او در پایان تاکید می‌کند: راه حفظ اموال مردم و صیانت از داشته‌های تاریخی کارگران، ایجاد تشکل‌های مستقلی است که در نهایت با کارهای عملی قابل دیدن بازنشستگان و کارگران، بتوانند آنها را جذب تشکل‌گرایی بنمایند، نه راهی که در نهایت حل شدن در تشکل‌های "زرد" باشد. تجربه‌های بی‌شمار تاریخی و دانش می‌آموزد که با واژه‌های اگر و شاید و احتمال دارد، به کویر به آب و علفی می‌رسیم که تنها مرگ تشکل‌های مستقل را در پی خواهد داشت.

*اعتصاب وتجمع 2روزه پزشکان خانواده جیرفت در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات

حضور پزشکان خانواده شهرستان های جنوبی استان کرمان در تجمع روز دوم

روزهای شنبه ویکشنبه 6 و 7 مهر،پزشکان خانواده جیرفت برای اعتراض به عدم پرداخت 3ماه کارانه سال جاری وبخشی از مطالبات سال 97 دست به اعتصاب زدند و سرکارشان حاضر نشدند وروز اول در دانشگاه علوم پزشکی و روز بعدش در معاونت آموزشی تجمع کردند.

روز دوشنبه 8 مهر، یکی از پزشکان خانواده بخش مرکزی جیرفت به خبرنگاریک روزنامه محلی گفت:سه ماه کارانه پزشکان خانواده روستایی جنوب کرمان پرداخت نشده است. 30درصد از مطالبات سال 97 هم تا به امروز تصویه نشده است.

وی افزود:تصمیم گرفتیم 2روز درمحل کارمان حاضر نشویم و دوروز رابه اعتصاب گذراندیم، وروزاول در دانشگاه علوم پزشکی و روز بعد در معاونت آموزشی تجمع کردیم.

وی درادامه گفت:در تجمع روز قبل(یکشنبه 7مهر)پزشکان خانواده شهرستان های جنوبی استان کرمان هم حضور داشتند.

وی در خاتمه با اشاره به اینکه قراردادما با مرکز بهداشت است، افزود:وعده هایی مبنی برپرداخت بخشی از مطالباتشان تا پایان مهرماه داده شد ولی قول صد در صد داده نشد.

*اعتصاب وتجمع دوروزه رانندگان مینی بوس‌های سرویس مدارس یاسوج

روز دوشنبه 8 مهر برای دومین روز متوالی،رانندگان مینی‌بوس سرویس مدارس شهر یاسوج برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به نابسامانی شغلی وسط پایین درآمد با خود داری از جابجایی دانش آموزان وبه صف کردن مینی بوس هایشان با پارک در بلوار بویراحمد شهر یاسوج تجمع کردند.

امروز طی پیامکی از اولیاء دانش آموزانی که سرویس مینی‌بوس مدارس کار ایاب و ذهاب آنها را انجام می دهند، خواسته شد بعلت تجمع سرویس ها، ایاب و ذهاب فرزندان خود را تا مدرسه انجام دهند.

یکی از رانندگان مینی بوس به خبرنگار رسانه ای گفت: 87 دستگاه مینی بوس در این شهر فعالیت دارند و یکی از مشکلات ما نداشتن سازمان مینی‌بوس‌رانی است.

وی با بیان اینکه رانندگان مینی بوس ها تمام مجوزها و گواهی‌ها لازم را اخذ کرده اند، افزود: روز یکشنبه، ششم مهرماه یکی از مینی بوس های سرویس مدارس همراه با دانش آموزان مقطع ابتدایی که سوار آن بودند؛ به بهانه نداشتن مجوزها و گواهی ها توسط ماموران راهنمایی و رانندگی به پارکینگ انتقال داده شد.

یکی دیگر از رانندگان این مینی بوس ها نیزبیان کرد: برای هر دانش آموز سالانه 350 هزارتومان کرایه به ما داده می شود که نسبت به سایر نقاط کشور کم است.

راننده دیگر گفت: 6 ماه از 12 ماه سال بیکاریم، در این 6 ‌ماه که بعنوان سرویس مدارس کار می کنیم، دستگاه‌های مختلف از جمله مدیر مدرسه، اتوبوسرانی، شهرداری، آموزش و پرورش، شرکت حمل و نقل، مالیات و بیمه از ما سهم می خواهند، در حالی که به ما خدماتی از جمله روغن خودرو و لاستیک ارائه نمی دهند.

یکی دیگر از این رانندگان اظهارکرد: از طریق حمل و نقل و پایانه ها برای اخذ مجوزها و گواهی های لازم ازجمله گواهی سوء پیشینه، پروانه اشتغال راننده، کارت سلامت، معاینه فنی، بیمه، کارت هوشمند ناوگان عمومی، گواهی عدم مصرف مواد مخدر، فرم تعهد حسن انجام کار معرفی شدیم و آنها را گرفته ایم، اما اخیرا به ما اعلام شده که این مدارک مورد قبول نیست و مجددا باید در این زمینه اقدام کنید که با این وضع ما متضرر می شویم.

وی بیان کرد: هر جفت لاستیک مینی بوس برای ما دو میلیون و 300 هزار تومان در می آید در حالی که در برخی نقاط کشور هر جفت لاستیک به قیمت دولتی 600هزار تومان داده می شود.

یکی دیگر از رانندگان گفت: اگر ما به همه دستگاه‌ها و شرکت هایی که نام برده شده اند سهم، عوارض و مالیات بدهیم؛ با توجه به استهلاک خودرو و مخارج زندگی چقدر برای خودمان می‌ماند بنابراین ما با چه امیدی کار کنیم؟

*ادامه سریال اعتراضات اعضای تعاونی مسکن کارگران برق تهران نسبت به عدم تحویل زمین هایشان باتجمع مقابل دادگستری کل استان البرز

روز دوشنبه 8مهر، اعضای تعاونی مسکن کارگران برق تهران در ادامه سریال اعتراضاتشان نسبت به عدم تحویل زمین هایشان دست به تجمع مقابل دادگستری کل استان البرز درشهرستان هشتگرد زدند.

برپایه گزارش رسانه ای شده، اعضای تعاونی مسکن کارگران برق تهران بیست و هفت سال پیش اقدام به خرید زمین در فاز پنج هشتگرد کرده بودند، با این حال تعاونی قطعات موردنظر را به خریداران تحویل نداده است.

به گفته این اعضا؛ در سال‌های گذشته پای چند نفر از اعضای سابق این تعاونی به دادگاه بازشد اما مشکل همچنان پابرجاست.

معترضان همچنین اظهار داشتند: به تازگی بدون رضایت مالکان به صورت چراغ خاموش، شهرداری هشتگرد با تغییر نقشه‌هایی که در زمان خرید قطعات ترسیم شده بود، اقدام به حذف 2هزار قطعه زمین از نقشه‌ها کرد.

آنها افزودند: در کمال تعجب متوجه تغییر نقشه‌ها شدیم و بعد فهمیدیم که قرار است به جای زمین‌ها، کمتر از 1600 واحد آپارتمان در38قطعه تحویل داده شود. این در حالی است که شمار افرادی که از طریق این تعاونی اقدام به خرید زمین کرده‌اند، 20هزار نفر است. البته زمین‌ها تقریبا به حدود نیمی از این افراد به صورت غیرقانونی فروخته شده است.

اعضای تعاونی مسکن کارگران برق تهران با بیان اینکه هیات مدیره تعاونی مسکن کارگران برق تهران قول داده بودند که تنها قطعات به ما تحویل داده شود، افزودند: انتظار ما از تعاونی مسکن کارگران برق تهران این بود که بر مطالبات ما پافشاری کند و اجازه ندهد که شهرداری هشتگرد برنامه خود را پیگیری کند.

آنها ادامه دادند: از دادگستری می‌خواهیم که برای رسیدگی به این مهم ورود کند و اجازه ندهد که حقوق‌مان پایمال شود. پیشتر از قوه قضائیه هم خواسته بودیم که رسیدگی‌های قضایی را با قدرت کلید بزند و برای رسیدگی به تخلف‌ها ورود کند. امیدواریم که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم با قدرت ورود کند.

*جان باختن کارگر 60ساله یک معدن شهرستان زرندیه براثر سقوط از ارتفاع

روز یکشنبه 7مهر،یک کارگر 60ساله حین کار در یک معدن شهرستان زرندیه براثر سقوط از ارتفاع در دم جانش را ازدست داد.

*مرگ یک کارگر در قرچک براثر سقوط از طبقه ششم

روز دوشنبه 8مهر،یک کارگر 47ساله حین کار باز کردن و جمع آوری جک آلماتور بندی در طبقه ششم ساختمانی درقرچک به پایین سقوط کرد و در دم جان باخت.

*ذره ذره شدن کارگر قالیشویی میبد یزد در مخزن دستگاه

روز دوشنبه 8مهر،یک کارگر حین کار در یک قالیشویی میبد یزد در مخزن دستگاه سقوط کرد وذره ذره شد.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت