.
شنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۸.
امروز:
Sep 21 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

شنبه, 16 شهریور 1398 ساعت 00:33

پناهجویان در ترکیه؛ گزارشی از وضعیت وخیم جسمانی یک دختر خردسال ایرانی به دلیل بیماری

آٰرام پسندیده، دختری که سال ۱۳۹۶ به همراه پدر، مادر و برادرش به ترکیه آمده و به عنوان پناهجو در کمیساریای سازمان ملل ثبت‌نام کرده‌اند.

او با بیماری سرطان در حالی دست و پنجه نرم می‌کند که پس از قبولی در مصاحبه سازمان ملل متحد به همراه خانواده‌اش در انتظار انتقال به کشور سوم و امن است.

فعالان حقوق پناهجویی می‌گویند؛ مورد «دل‌آرام» اضطراری است و باید سریع‌تر برای ادامه درمان به کشور دیگری منتقل شود.

وضعیت او به قدری بغرنج است که حتی این روزها امکان غذا خوردن ندارد.

امروز ششم سپتامبر ۲۰۱۹ زادروز ۱۳ سالگی اوست و فعالان حقوق پناهجویان برای او توفان توییتری راه انداخته‌اند، تا شاید این مورد به‌خصوص سریع‌تر مورد توجه مجامع بین‌المللی قرار گیرد و خانواده او زودتر از ترکیه به کشور دیگری نقل مکان کنند.

دل‌آرام پسندیده ورازگاهی، متولد ۱۵ شهریور ۱۳۸۵ (۶ سپتامبر ۲۰۰۶) به همراه خانواده‌اش در اردیبهشت ۱۳۹۶ به ترکیه آمدند. پرونده آن‌ها در مصاحبه‌ سازمان ملل به عنوان پناهنده پذیرفته شد و پس از آن در انتظار مرحله کشوری هستند.

پرونده پناهندگان در ترکیه پس از اخذ قبولی به مرحله بعدی برای اسکان در کشور سوم ارجاع داده می‌شود، اما طی سال‌های اخیر روند رسیدگی به پرونده‌های ایرانیان از اولویت سازمان ملل متحد خارج شده و ایرانیان زیادی کماکان بلاتکلیف هستند. سازمان ملل می‌گوید که رفتن به کشور دیگر برای پناهجویان به عنوان حق تلقی نمی‌شود.


از طرف دیگر وضعیت شخصی مانند دل‌آرام یک مورد بسیار خاص است و سازمان‌های حقوق بشری و نهادهای بین‌المللی به پرونده‌هایی این چنین باید خارج از تعاریف خود عمل کنند.

مادر دل‌آرام می‌گوید: «در این چند ماه به شدت وضعیت او بدتر شده و در این دو ماه اخیر حتی امکان باز کردن دهان خود را ندارد تا بتواند غذایی بخورد.»

دکترهای متخصص در شهر آنکارا در ترکیه اعلام کرده‌اند که امکان ادامه درمان برای او وجود ندارد و باید به کشوری دیگر در اروپا یا آمریکا یا هر کجا که امکان درمان باشد، منتقل شود.

مادر او که اکنون حتی برای تهیه لوازم پانسمان زخم‌ها و داروهای مسکن در مضیقه است، اضافه می‌کند: «هر بار دکترها فقط یک سری داروی مسکن می‌دهند. می‌گویند "اینجا معالجه نخواهد شد" برای دکتر فیزیوتراپ و جراح پلاستیک نامه داده‌اند، اما وزارت درمان ترکیه اجازه درمان‌های پیشرفته را نمی‌دهد و دخترمان جلو روی ما مثل شمع درحال آب شدن است.»

"پزشکی که هر بار به او مراجعه می‌کردیم دیگر او را ویزیت نمی‌کند چون معتقد است که دیگر اصلا ادامه درمان ثمری ندارد. او اکنون دیگر امکان غذا خوردن ندارد و با لوله و سرم، بدن او تغذیه می‌شود."

این ها نیز بخش‌هایی از گفته‌های مادر «دل‌آرام» است.

این دختر ۱۳ ساله ایرانی به نوعی نادر از سرطان استخوان به نام «اوینگ سارکوما» (Ewing's sarcoma) مبتلا شده که مفاصل و بافت‌های نرم اطراف توده سرطانی مورد حمله قرار می‌گیرد.

.
 تنها خواسته خانواده دل‌آرام اعزام به کشور دیگر است.

 ساعت ۹ شب جمعه ۱۵ شهریور ۱۳۹۸ در توییتر با هشتگ #DelaramNeedsAcureASAP صدای آن‌ها باشیم.

در آدرس زیر ادامه مطلب آمده است:
https://www.kampain.info/archive/36951.htm
--

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت