.
يكشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸.
امروز:
Dec 08 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

پنج شنبه, 14 شهریور 1398 ساعت 02:11

رهبر هنگ‌کنگ در برابر معترضان تسلیم شد

دویچه وله فارسی: رهبر هنگ کنگ اعلام کرده لایحه استرداد مظنونان به چین را پس می‌گیرد. او پیش‌تر این لایحه را که یکی از عوامل اعتراضات خیابانی گسترده اخیر در هنگ‌کنگ بود به حالت تعلیق درآورد. فعالان هنگ‌کنگی از آلمان درخواست کمک می‌کنند.

 

کری لام، رهبر اجرایی هنگ کنگ روز چهارشنبه ( ۴ سپتامبر/ ۱۳ شهریور) لایحه استرداد مظنونان قضایی خارجی از هنگ کنگ به چین را رسما پس گرفت. به گزارش خبرگزاری فرانسه، او این لایحه را که منجر به اعتراضات سه ماهه طرفداران دموکراسی در هنگ کنگ شد، برای همیشه کنار خواهد گذاشت. به گزارش این خبرگزاری، لام بعدازظهر روز چهارشنبه و پیش از اعلام رسمی این خبر از تلویزیون، به جمعی از قانونگذاران طرفدار سیاست‌های چین گفته است که این قانون را پس می‌گیرد.

فلیکس چانگ، یکی از اعضای شورای قانونگذاری هنگ‌کنگ در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه هم خبر بازپس‌گیری لایحه را تأیید کرده است.

این لایحه که استرداد مظنونان قضایی از هنگ کنگ به چین را مجاز می‌دانست، عامل اصلی اعتراضات اخیر در ماه‌های گذشته در هنگ‌کنگ بوده است. از میانه ماه ژوئن هنگ‌کنگ شاهد اعتراض‌های خیابانی صدهاهزار نفر در اعتراض به این لایحه و نفوذ فزاینده چین بر مستعمره پیشین بریتانیا بوده است.

با افزایش فشار معترضان و مخالفت با این لایحه، هرچند دولت کری لام پیش‌تر از تعلیق این لایحه خبر داده بود و کمی بعد از واژه‌ی "مرده" برای توصیف وضعیت لایحه، استفاده کرد، اما از لغو کامل آن خودداری کرده بود.

خبر تعلیق این لایحه اما چیزی از اعتراض‌ها در هفته‌های گذشته نکاست. اکنون با اعلام خبر حذف این لایحه، لام در برابر یکی از خواسته‌های اساسی معترضان سر تسلیم فرود آورده است.

ادامه درگیری پلیس با معترضان

همزمان با اعلام این خبر، گزارش‌ها حاکی از درگیری دوباره نیروهای پلیس و معترضان در هنگ‌کنگ است. شبکه رادیو تلویزیون هنگ کنگ (آر تی اچ کی)، خبر می‌دهد که پلیس ضد شورش تظاهرکنندگان را از میدان مقابل ایستگاه پلیس مونگ‌کوک و یکی از ایستگاه‌های اصلی مترو دور کرده است.

به گزارش این شبکه که بودجه آن را دولت هنگ کنگ تأمین می‌کند، پلیس در برابر معترضان از اسپری فلفل استفاده کرده است. باید دید خبر لغو رسمی این لایحه آیا از حجم اعتراض‌ها خواهد کاست؟

"چین دست روی دست نمی‌گذارد"

دولت چین هم با هشدار جدی نسبت به اعتراضات هنگ کنگ واکنش نشان داده است. چین می‌گوید، دولت مرکزی هیچ گاه اجازه نخواهد داد که این هرج و مرج برای مدت زمانی نامحدود ادامه یابد. سخنگوی دفتر مسئول امور هنگ کنگ در دولت چین همچنین هشدار داده است، در صورت وخیم شدن اوضاع در هنگ کنگ و ادامه بحران و در صورتی که چین در کنترل این منطقه خودمختار به مشکل بربخورد و خدشه‌ای به حق حاکمیت و امنیت کشور و منطقه وارد شود، دولت مرکزی در چین، دست روی دست نخواهد گذاشت.

"خانم صدراعظم مرکل، به ما کمک کنید"

در حالی که هشدارهای چین از یک سو و مقاومت دموکراسی‌خواهان و مخالفان نفوذ فزاینده‌ی چین بر هنگ‌کنگ از سوی دیگر، افزایش می‌یابد، برخی از فعالان هنگ‌کنگی و رهبران جنبش اعتراضی این منطقه خودمختار از کشورهای دیگر درخواست کمک می‌کنند.

یوشوآ وانگ یکی از این فعالان است که اکنون در نامه‌ای سرگشاده خطاب به آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، از او درخواست حمایت از جنبش هنگ‌کنگ را کرده است. در این نامه که روزنامه آلمانی‌زبان "بیلد" آن را منتشر کرده است، آمده: «خانم صدراعظم، شما در آلمان شرقی بزرگ شده‌اید و شخصا رعب و وحشت یک دولت دیکتاتور را تجربه کرده‌اید.»

این اکتیویست و دیگر فعالان هنگ‌کنگی، جنبش دموکراسی‌خواهی کنونی در هنگ‌کنگ علیه نفوذ چین را با تجمعات صلح‌آمیز روزهای دوشنبه شهروندان آلمان شرقی در سال ۱۹۸۹ مقایسه کرده‌ که از جمله  اعتراضاتی بود که به سقوط دیوار برلین منجر شد. وانگ در این نامه نوشته است: «امیدواریم که شما شجاعت و عزم راسخ در برابر رژیم‌های قانون‌گریز اقتدارگرا نشان دهید؛ همان شجاعتی که الهام‌بخش آلمان واروپا پیش از ذایان جنگ سرد بود.» این فعال هنگ کنگی درخواست دیداری میان اکتیویست‌های هنگ‌کنگ و دولت آلمان را مطرح کرده است.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان روز پنج‌شنبه عازم چین است.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت