.
يكشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸.
امروز:
Dec 08 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

دوشنبه, 11 شهریور 1398 ساعت 20:39

طوفان دوریان؛ درهم کوبیده شدن جزایر باهاما، وحشت میلیون‌ها آمریکایی

طوفان دوریان در مسیر فلوریدا از جزایر باهاما گذشت. دوریان با سرعت ۳۰۰ کیلومتری به جزیره آباکو در باهاما رسید. در فلوریدا، جورجیا و کارولینای شمالی و جنوبی وضعیت اضطراری اعلام شده. ترامپ دوریان را بسیار خطرناک توصیف کرد.

    
default

مرکز ملی طوفان آمریکا اعلام کرد که طوفان درجه ۵ دوریان روز یکشنبه ۱۰ شهریور (اول سپتامبر) همراه با وزش بادهای شدید با سرعت حدود ۳۰۰ کیلومتری در ساعت به جزایر آباکو در باهاما رسیده و این منطقه را درهم کوبیده است.

دوریان قوی‌ترین طوفان تاریخ جزایر باهاما است. باهاما در شرق فلوریدا آمریکا و در شمال کوبا قرار دارد. جمعیت باهاما ۳۵۰ هزار نفر و پایتخت آن ناسائو است.

شبکه خبری "سی ان ان" آمریکا گزارش داد که این طوفان ویرانگر ساعت ۳ صبح دوشنبه ۱۱ شهریور (دوم سپتامبر) به وقت محلی به سمت شهر گراند باهاما حرکت کرده است. مقامات باهاما گفته‌اند که دوریان از هر طوفان دیگری کشنده‌تر بوده  و از مردم خواسته بودند که برای حفاظت جان خود به پناهگاه‌ها بروند.

مرکز طوفان فلوریدا هشدار داده  است که ارتفاع امواج ممکن است به ۷ متر برسد. به گفته این مرکز سرعت وزش باد ممکن است از ۳۲۰ کیلومتر در ساعت نیز بگذارد و  در ساعات آینده خرابی و خسارت زیادی به بار آورد. هنوز درباره آمار کشته‌شدگان و زخمی‌ها گزارشی نرسیده است.

ساکنان جزایر باهاما ویدیوهایی از تخریب منازل نیز در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند. در یکی از این ویدیوها در توییتر، یکی از اهالی با ناامیدی فریاد می‌زند: «کمک کنید. پروردگارا به ما کمک کنید!»

MVP@mvp242
 
 

A desperate cry for help ???????????????? Lord please help us

 
Embedded video
 
12.3K people are talking about this
 

جوی جیبرلیو، مدیر کل وزارت توریسم باهاما در مصاحبه تلفنی با شبکه  خبری "سی بی اس" گفته است که ابعاد خسارات در ظهر روز دوشنبه ۱۱شهریور (دوم سپتامبر) مشخص خواهد شد. بسیاری از اهالی در پناهگاه‌هایی که از طرف مقامات در نظر گرفته شده اسکان داده شده‌اند. او گفته است که کسی انتظار طوفانی ویرانگر را نداشته است. جزایر بخش جنوبی باهاما و همچنین پایتخت ناسائو از طوفان دوریان درامان مانده‌اند و در آنجا زندگی عادی جریان دارد.

تخلیه اهالی شهرهای سواحل آمریکا

کارشناسان درباره خسارت چشمگیر طوفان دوریان در شهرهای سواحل جنوب شرقی آمریکا که مقصد بعدی دوریان است هشدار داده‌اند. صدها هزار نفر از اهالی سواحل جنوب شرقی آمریکا منازل خود را تخلیه کرده‌اند.

طبق آخرین خبرها طوفان دوریان در مسیر فلوریدا کمی ضعیف شده است با این وجود قدرت تخریب آن هنوز زیاد است. هواشناسان همچنین انتظار دارند که "دوریان" روز سه شنبه پیش از آنکه به سواحل فلوریدا برسد مسیر خود را تغییر دهد. پیش‌بینی می‌شود که طوفان دوریان تا ۵ روز آینده ادامه یابد.

دورین قوی‌ترین طوفان تاریخ باهاها

در مناطق ساحلی جورجیا، کارولینای جنوبی و شمالی کارولینا انتظار می‌رود که در طول هفته وزش باد به همراه بارش سنگین شدیدتر شود و جاری شدن سیل ادامه داشته باشد. مدارس و ادارات در این مناطق تعطیل اعلام شده است.

در فلوریدا بیش از چهار هزار عضو گارد ملی بسیج شده‌اند تا به مردم کمک بکنند. ادارات محلی نقاطی را برای اسکان اهالی آماده کرده‌اند.

هنری مک مستر فرماندار ایالت کارولینای جنوبی با صدور فرمانی برای تخلیه این ایالت تا ظهر دوشنبه ۱۱شهریور (دوم سپتامبر) هشدار داد. او گفت که این طوفان بسیار خطرناک است. دستور فرماندار شامل ۸۳۰ هزار نفر از اهالی می‌شود که هر چه سریع‌تر برای نجات جان خود باید به پناهگاه‌ها بروند. او تاکید کرد: «می‌دانیم که با دادن هشدار نمی‌توان زیاد موفق بود ولی معتقدیم که می‌توانیم همه را زنده نگه داریم».

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هم روز یکشنبه ۱۰ شهریور (اول سپتامبر) درباره پیامدهای طوفان‌ هشدار داد. او گفت آثار تخریب در فاصله صدها کیلومتر دورتر از مناطق ظوفان‌زده به چشم خواهد خورد.

ترامپ با مسئولان مدیریت بحران هم در محل دیدار کرده است. او در توییتی طوفان دوریان را "بی‌اندازه خطرناک" توصیف کرده و گفته است که ویرانی‌هایش "بسیار شدید" خواهد بود.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت