.
سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸.
امروز:
Jan 21 2020.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

یکشنبه, 20 مرداد 1398 ساعت 17:06

اخبار و گزارشات کارگری 14-19 مرداد ماه

اخبار و گزارشات کارگری 19 مرداد ماه 1398
«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»
بازداشتی های مراسم روز جهانی کارگر آزاد باید گردند
- تجمع اعتراضی کارگران شهرداری مریوان نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق،2سال حق اضافه کاری و3سال عیدی مقابل فرمانداری
- برگزاری جلسه دادگاه ناهید خداجو
- برگزاری دادگاه سپیده قلیان وتهدید وکیل مدافعش به بازداشت !
- تجمع اعتراضی اهالی منطقه تنگ ‌تامرادی مقابل نسبت به نداشتن آب،برق،گاز وجاده استانداری کهگیلویه و بویراحمد
- جان باختن سالانه 800تا1000کارگربراثرحوادث کاری
- جان باختن کارگر شهرداری بندرعباس حین کار بر اثرتصادف
*تجمع اعتراضی کارگران شهرداری مریوان نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق،2سال حق اضافه کاری و3سال عیدی مقابل فرمانداری
روز شنبه 19مرداد ماه، کارگران شهرداری مریوان برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق،2سال حق اضافه کاری و3سال عیدی دست به تجمع مقابل فرمانداری این شهرستان زدند.
کارگران حاضر درتجمع به خبرنگار رسانه ای گفتند: تعداد ما حدود 600نفر است که امروز 100نفر به نمایندگی از جانب بقیه با حضور مقابل فرمانداری، خواستار رسیدگی به اوضاع معیشتی خود شدیم.
کارگران معترض افزودند:تعدادی از ما عیدی سال‌های 95، 96 و 97 را نگرفته‌ایم؛ از سال 96 و 97 اضافه‌کار طلبکاریم و از ابتدای سال نیز فقط 2میلیون تومان حقوق گرفته‌ایم که یک میلیون تومان آن، پنج شنبه به حساب ما واریز شده است.
*برگزاری جلسه دادگاه ناهید خداجو
ناهید خداجو عضو هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران امروز ۱۹ مرداد در شعبه ۴ بازپرسی دادسرای اوین حضور یافت و در این دادگاه آخرین دفاعیات از ایشان اخذ گردید.
در این جلسه دادگاه به ناهید خداجو دو اتهام ” اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی” و ” اخلال در نظم و آسایش داخلی کشور” تفهیم گردید که ناهید خداجو با اشاره به حق کارگران برای مطالبه گری و فعالیتهای صنفی و برگزاری مراسم روز جهانی کارگر ضمن رد اتهامات وارده به دفاع از خویش پرداخت.
لازم به ذکر است که در پاسخ به بازپرس پرونده در رابطه با غیرقانونی بودن اتحادیه آزاد کارگران ایران با توضیح حق کارگران برای ایجاد تشکل خود از فعالیتهای خود و اتحادیه دفاع نمود.
اعمال فشار نیروهای امنیتی و قضایی علیه اتحادیه آزاد کارگران ایران از طریق زندانی کردن و تشکیل پرونده های قضایی علیه اعضای آن روز به روز در جریان است به طوریکه هم اکنون جعفر عظیم زاده و شاپور احسانی راد در زندان به سر میبرند و پروین محمدی، ناهید خداجو، فرهاد شیخی، نسرین جوادی، هادی سلیمانی و مهدی فخری با پرونده های مفتوح قضایی روبرو هستند.
اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران هیچ جرمی به جز پیگیری مطالبات صنفی کارگران انجام نداده اند و مراجع قضایی و امنیتی باید بدانند که با دستگیری و زندانی کردن کارگران نمی توانند میلیونها خانواده کارگری را از تلاش برای خواستهای معیشتی شان بازدارند.
اتحادیه آزاد کارگران ایران
۱۹ مرداد ۹۸
*برگزاری دادگاه سپیده قلیان وتهدید وکیل مدافعش به بازداشت !
امروز شنبه ۱۹ مرداد ماه سپیده قلیان به دلیل دفاع از حقوق و مطالبات کارگران هفت تپه محاکمه شد.
سپیده قلیان، اعلام داشت که من در حین بازجویی تحت فشار و شکنجه قرار گرفته و مجبور به اعتراف شده ام ، پس اتهامات وارده را قبول ندارم.
وکیل مدافع سپیده قلیان، جماالدین حیدری منش، ضمن دفاع از گفته های سپیده قلیان،اعلام داشت که تمام اتهام وارد به استناد گفته های موکلم کذب می باشد ،چرا که اعتراف در زیر شکنجه از موکل من گرفته شده است.
ایشان در ادامه گفتند که موکل من سپیده قلیان به عنوان فرزند یک کارگرحق خود دانسته که از دیگر کارگران و حق و حقوق آنها دفاع کند و این جرم نیست.
وقتی آقای حیدری منش اینگونه از سپیده قلیان دفاع میکند، ایشان تهدید به بازداشت شده و تمام وسایل همراه اقای حیدری منش را ظبط می کنند.
قاضی پرونده خطاب به وکیل سپیده قلیان می گوید که شما با دفاع از سپیده قلیان، قوه قضائیه و نیرو های امنیتی را زیر سوال می برید.
وکیل سپیده قلیان ، آقای جماالدین حیدری منش می گوید که من از موکلم دفاع می کنم و وظیفه حقوقی خود را انجام می دهم.
در ادامه، قاضی پرونده سپیده را تهدید می کند که شما را به زندان اوین انتقال خواهم داد، سپیده در جواب می گوید برای من هیچ فرقی نمی کند در کدام زندان باشم، اما باید وضعیت من مشخص شود و به قرار بازداشت ، خاتمه داده شود.
بعد از پایان این به اصطلاح دادگاه، وسایل وکیل مدافع سپیده قلیان که !؟ !! ظبط شده بود به ایشان تحویل داده می شود و سپیده قلیان را به زندان باز می گردانند.
لازم به یاد آوری است که در روز های ۱۲ و ۱۳ مرداد ماه ، وکیل مدافع اسماعیل بخشی، خانم فرزانه زیلابی به همین شیوه مورد تهدید قرار گرفته بود که در نتیجه برای ایشان پرونده سازی شده و پرونده خانم زیلایی در دادسرای اهواز مفتوح می باشد.
سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه ضمن محکم کردن اینگونه نمایشات که صرفا برای ایجاد رعب و وحشت و به زندان انداختن کارگران و مدافعان جنبش کارگری صورت می گیرد، خواهان آزادی سپیده قلیان، اسماعیل بخشی، عسل محمدی و دیگر بازداشت شدگاه مرتب با پرونده هفت تپه هستیم.
به همچنین محکوم می کنیم تهدید به بازداشت وکیل مدافعان کارگران ،خانم فرزانه زیلابی و جمال الدین حیدری منش، که بر اساس وظیفه حقوقی از موکلین خود دفاع کرده اند.
ارعاب و تهدید وکیل مدافعان متهمین نشان میدهد که در زندان ها چه بلائی به سر زندانیان آورده می شود!
سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه
۱۹ مرداد ۹۸
*تجمع اعتراضی اهالی منطقه تنگ ‌تامرادی مقابل نسبت به نداشتن آب،برق،گاز وجاده استانداری کهگیلویه و بویراحمد
صبح روز شنبه 19مرداد،جمعی از اهالی منطقه تنگ ‌تامرادی مقابل برای اعتراض به نداشتن آب،برق،گاز وجاده مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد اجتماع کردند.
اهالی معترض منطقه تنگ تامرادی به خبرنگاریک رسانه محلی گفتند:از مرکز استان تا منطقه تنگ تامرادی 45 دقیقه فاصله است، اما نه جاده داریم، نه گاز و نه آب و نه روشنایی داریم.
*جان باختن سالانه 800تا1000کارگربراثرحوادث کاری
اگر هر روز سری به صفحات حوادث خبرگزاری‌ها بزنید خبرهایی از آسیب دیدن کارگران در محل کار به ویژه کارگران ساختمانی می‌بینید؛ یکی از روی داربست به زمین افتاده و قطع نخاع شده، دیگری موقع پرتاب آجر سرش شکسته و آن یکی زیر آوار ساختمان نیمه کاره مانده و مرده؛ به خاطر همین آمارهاست که ایران در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه 102 را دارد.
عبدالله که حالا چند روزی است 30 سالش را تمام کرده هر روز دم سحر از خانه اجاره ای‌اش در شوش بیرون می‌آید تا راهی بالاشهر شود و برای بالاشهری‌ها ساختمان بسازد. فرشته، الهیه، فرمانیه، نیاوران. او سال‌هاست که دیگر خبری از روستای کوچکش در کردستان ندارد؛ «سالی یک بار هم نمی‌روم» اما خیابان‌های تهران برایش آشناست. عبدالله و کرم و رضا هر روز از داربست‌های فلزی ساختمانی نیمه کاره در نیاوران بالا می‌روند تا آجر روی آجر بگذارند اما همین داربست‌های فلزی چند تا از دوستانشان را یا از آن‌ها گرفته یا ناقصشان کرده؛ «خودم دیدم که پایش لیز خورد و به پایین پرتاب شد، قطع نخاع شد، بیمه هم نداشت، پول هم نداشت، خانواده‌اش هم پول نداشتند، دیگر او را ندیدم».
کرم هم مثل عبدالله روزهای زیادی را از این داربست‌ها بالا رفته اما روزی یکی از همین داربست‌ها در خیابان فرمانیه زیر پایش سر خورده و سقوط قسمتش شده؛ «داشتیم نمای ساختمان را سنگ می‌کردیم، پایم لیز خورد و به زمین پرتاب شدم، خدا رحم کرد و فقط پایم شکست، نه بیمه بودم و نه پول چندانی برای درمان داشتم. از عبدالله قرض گرفتم. یک ماه در خانه ماندم، بی‌حقوق، بی‌مواجب».
عبدالله، کرم و رضا هر روز از آپارتمان‌های بلند این شهر شلوغ بالا می‌روند و انگار راویان هرروزه این شعرند؛ شعری برای تمام کارگران مثل خودشان؛ «تا به حال افتادن شاه توت را دیده‌ای!؟ که چگونه سرخی اش را با خاک قسمت می‌کند؟ هیچ چیز مثل افتادن دردآور نیست. من کارگرهای زیادی را دیدم از ساختمان که می‌افتادند، شاه توت می‌شدند».
واقعیت چیست؟ قانون چه می‌گوید؟
بیشترشان نه بیمه‌ای دارند و نه قراردادی. کارگر روزمزدند و کارفرمایانشان عموما زیربار بیمه کردن آن‌ها نمی روند و چندان هم حواسشان به امن کردن محیط کار این کارگران نیست.
اگر هر روز سری به صفحات حوادث خبرگزاری‌ها بزنید خبرهایی از آسیب دیدن کارگران در محل کار به ویژه کارگران ساختمانی می‌بینید. یکی از روی داربست به زمین افتاده و قطع نخاع شده، دیگری موقع پرتاب آجر سرش شکسته و آن یکی زیر آوار ساختمان نیمه کاره مانده و مرده؛ مثل 6کارگری که طی سه روز گذشته در سایه فقدان ایمنی محیط و شرایط کار، در شهرهای مریوان، بندرعباس و تهران دچار حادثه شدند که سه نفرشان در خیابان ظفر تهران جانشان را از دست دادند. به خاطر همین آمارهاست که ایران در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه 102 را دارد.
اما آنطور که در ماده 65 قانون تامین اجتماعی آمده، درصورت وقوع حادثه ناشی از کار، کارفرما مکلف است، اقدامات لازم اولیه را برای جلوگیری از تشدید وضعیت حادثه دیده انجام دهد و گزارش حادثه را ظرف سه روز اداری از تاریخ وقوع به صورت کتبی به سازمان تأمین‌اجتماعی اطلاع دهد. همچنین چنانچه کارفرما برای جلوگیری از تشدید وضع حادثه‌دیده متحمل هزینه‌هایی شود، از آنجایی که بیمه‌شده تحت‌پوشش تأمین‌اجتماعی است و این سازمان مکلف به ارائه خدمات درمانی به بیمه‌شدگان است، کارفرما می‌تواند برای دریافت هزینه‌های خود به سازمان تأمین‌اجتماعی مراجعه تا برابر مقررات در این خصوص اقدام شود.
70هزار کارگر ساختمانی در نوبت بیمه
سال 1386 بود که مجلس تصویب کرد منابع مالی برای تامین هزینه‌های بیمه کارگران ساختمانی از محل صدور پروانه‌های ساختمانی شهرداری در نظر گرفته شود اما «این منابع کافی نیست.»
اکبر شوکت، رئیس کانون کارگران ساختمانی کشور و عضو کارگری هیات امنای سازمان تامین اجتماعی، این را می‌گوید و معتقد است 50 درصد آسیب‌های کارگران در محل کارشان مربوط به کارگران ساختمانی است.
وی با بیان اینکه 60 درصد فوتی‌ها در میان کارگران ایران مربوط به کارگران ساختمانی است، می‌گوید: «سال 92 رکورد مرگ و میر کارگران ساختمانی بود که در آن سال 1300نفر فوت شدند، اما میانگین مرگ و میر کارگران ساختمانی سالیانه 800 تا 1000نفر است. حدود1میلیون نفر از کارگران ساختمانی بیمه تامین اجتماعی شده‌اند. 10تا 15 درصد این کارگران، کارگرانی هستند که سرچهارراه‌ها می‌ایستند و استادکاران ماهر در میدان‌ها نمی‌ایستند. بخشی از این کارگران روستاییانی هستند که برای کار به داخل شهرها می‌روند و خودشان بیمه روستایی دارند، بخشی از آن‌ها کسانی هستند که بیکار شده‌اند و به صورت موقت بر سر چهارراه‌ها می‌ایستند و کار کارگری عمومی انجام می‌دهند. اگر بخواهند جزو آمارگیری تامین اجتماعی محسوب شوند، باید بر سر ساختمان‌ها بروند».
او ادامه می‌دهد: «سامانه پالایش بیمه کارگران ساختمانی از اواسط سال 96 آغاز به کار کرد و الان هم ملاک بیمه شدن کارگران، همین سامانه است. بانک اطلاعات ایرانیان اول آن‌ها را شناسایی می کند و در مرحله دوم انجمن‌های صنفی به صورت میدانی بازرسی می‌کنند و بعد از طی روالی 15روزه، ثبت‌نام می‌شوند. این سامانه نزدیک به 240 هزار کارگر را شناسایی کرده است که کارگر ساختمانی نبوده و بیمه بودند، بعد از این شناسایی بیمه آن‌ها قطع شده است».
شوکت با بیان اینکه ۷۰70هزار نفر در نوبت بیمه هستند، می‌گوید: «در بخش حوادث بزرگترین مشکلی که در زمینه حوادث کارگران ساختمانی وجود دارد این است که کارفرمایان الزامی برای رعایت مسائل ایمنی ندارند. اهرم‌های فشار بر دوش کارفرما نیست، جان انسان‌ها هم کم ارزش شده است. مسوولانی که باید به فکر باشند و ارزش جان انسان‌ها را بفهمند، کم هستند. ما نیاز داریم که در این باره تغییرات قانونی صورت بگیرد. کارفرماها می‌روند بیمه مسوولیت می‌گیرند که این بیمه به عنوان مثال تقبل می‌کند که اگر برای ۵ کارگر حادثه‌ای ایجاد شد، پولش را بدهد. کارفرما نگاه می‌کند و می‌بیند که هیچکس نیست که نظارت کند براینکه حتما او مسائل بیمه‌ای را رعایت کند، از طرفی خیالش راحت است که بیمه پول دیه 5 کارگر را می‌دهد، به خاطر همین بااینکه مثلا می‌داند یک پرتگاه ممکن است جان کارگران را به خطر بیندازند، باز هم آن پرتگاه را نمی‌پوشاند. درحالیکه آسیب یک کارگر می‌تواند یک خانواده را از هم بپاشاند، اما آن کارفرمای متخلف حتی یک شب هم به بازداشتگاه نمی‌رود».
او می‌گوید: «از کارفرمایی که کارگرش در پروژه او و به خاطر بی‌احتیاطی او، قطع عضو شده یا قطع نخاع شده یا فوت شده، باید مجوز کار گرفته شود و حداقل جریمه یک یا دوساله برای او در نظر بگیرند که اگر حادثه تکرار شد، جریمه‌های سنگین‌تری برایش درنظر بگیرند. بازرسان ادارات کار محدود هستند و باید به سمتی بروند که بازرسی‌ها را به تشکل‌های ایمنی کار بسپرند. مسوولان ایمنی نباید حقوق بگیر کارفرما باشند. نباید از آن داربست‌های قدیمی استفاده شود............».
قانون طرف کارفرماهاست
واقفی، کارفرما، بساز و بفروش و یکی از هزاران بسازوبفروشی است که سال‌های زیادی را با کارگران ساختمانی گذرانده؛ او می‌گوید بیمه بیشتر طرفدار کارفرماهاست تا کارگران. او با بیان اینکه ساختمان وقتی شروع به کار می‌کند قبل از اینکه شهرداری جواز بدهد یک سال باید ساختمان را بیمه کرد، می‌گوید: «این بیمه حوادث، بابت کارگرانی است که بر سر ساختمان آسیب می‌بینند اما فقط شهرداری در مرحل اولیه این را می‌خواهد، اما پروژه‌های عمرانی معمولا بیشتر از یک یا دوساله هستند، پس از آن هرگز شهرداری پیگیر این ماجرا نمی‌شود. خیلی از سازنده‌ها هم دیگر کارگران را بیمه نمی‌کنند».
او ادامه می‌دهد:‌ «کارفرماها با بیمه‌هایی مثل بیمه ایران حوادث ناشی از کار را برای کارگران بیمه می‌کنند. بیمه اول جواز ساخت و متراژ را می‌بیند و بعد بیمه می‌کنند. این بیمه فقط به داد کارفرما و ساختمان‌ساز می‌رسد و به داد کارگر نمی‌رسد. این بیمه پول دیه یا هزینه‌های بیمارستان را می‌دهد».
واقفی با بیان اینکه نیروهای ما یک سری کارگرهای روزمزد ما هستند و یک سری نیروهای پیمانی هستند، مثل گچکار، دیوارچین و ... می‌گوید:‌ «قانون درست و حسابی برای اینکه بشود این کارگرها را بیمه تامین اجتماعی کرد وجود ندارد. من یک بار برای بیمه کردن این کارگران مراجعه کردم و به من گفتند که شما در صورتی می‌توانید این کارگران را بیمه کنید که یک شرکت ساختمانی باشید. در واقع در این زمینه خلاء قانونی داریم. یعنی ساختمان‎‌ساز از طریق خود کار ساختمان نمی‌تواند کارگری را بیمه تامین اجتماعی کند مگر اینکه کارفرما شرکت تامین اجتماعی داشته باشد و آنها را به عنوان کارمند یک شرکت بیمه کند».
به کارگران ساختمانی آموزش دهید
هرچند به تازگی مدیرکل نامنویسی و حساب‌های انفرادی سازمان تامین اجتماعی از ثبت نام کارگران ساختمانی در سامانه رفاهی این سازمان خبر داده است اما این سازمان ارائه کارت مهارت معتبر همان شغل از سازمان فنی و حرفه ای وابسته به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و ثبت نام در سامانه رفاهی کارگران ساختمانی را الزامی دانسته است.
حسام نیکوپور، معاون پژوهشی موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی با بیان اینکه بیمه کارگران ساختمانی از سوی دولت اعلام می‌شود اما کارگرانی که مجوز کار نداشته باشند نمی‌توانند بیمه شوند که البته برای بیمه کردن کارگران ساختمانی مشکل‌زاست، می‌گوید:‌«اولین خدمتی که از سوی تامین اجتماعی انجام می‌شود حوادث شغلی است. درحال حاضر حدود 19 تا 20 هزار سالیانه حوادث شغلی داریم. این حوادث در کمیسیون‌های مختلف تامین اجتماعی بررسی می‌شود و براساس میزان ازکارافتادگی غرامت داده می‌شود. اگر 66 درصد به بالا از کارافتادگی اتفاق افتاده باشد، از کارافتاده کلی محسوب می‌شود. الان 9درصد کل مستمری‌بگیران تامین اجتماعی ازکارافتادگان هستند. جدول ازکارافتادگی کارگران حتما نیاز به بازنگری دارد. اغلب کارگران غیررسمی بیمه نیستند و احتمال حادثه دیدنشان بیشتر است».
او ادامه می‌دهد:‌ «........... حدود 14 تا 16 درصد کل حوادث ثبت شده مربوط به کارگران ساختمانی است. کارگر باید آموزش داده شود و اداره کار باید این آموزش‌ها را برعهده بگیرد. یک ماده قانونی در تامین اجتماعی داریم که هزینه آموزش برای توانمند کردن افراد آسیب‌دیده به عهده صندوق‌های بیمه‌ای است که البته این صندوق‌ها هم این کار را انجام نمی‌دهند».
اما مهدی شکوری رئیس گروه نظارت فنی و احتساب سوابق سازمان تأمین اجتماعی معتقد است مسئولیت کارفرما تنها محدود به آموزش و نظارت پیش از حادثه نمی‌شود. اومی گوید: «به استناد ماده 65قانون تأمین اجتماعی در صورت وقوع حادثه ناشی از کار، کارفرما مکلف است اقدامات لازم اولیه را برای جلوگیری از تشدید وضع حادثه دیده به عمل آورده و مراتب را ظرف سه روز اداری کتباً به سازمان تامین اجتماعی اعلام کند. ضمناً در تبصره یک ماده "95" قانون کار نیز کارفرما می بایست کلیه حوادث ناشی از کار را سریعاً به صورت کتبی به اطلاع اداره کار و امور اجتماعی محل نیز برساند».
او درباره نحوه حمایت‌های سازمان تأمین اجتماعی از کارگران ساختمانی می‌گوید: «به استناد ماده 66 قانون تامین اجتماعی در صورتی که ثابت شود وقوع حادثه مستقیماً ناشی از عدم رعایت مقررات حفاظت فنی و بروز بیماری ناشی از عدم رعایت مقررات بهداشتی و احتیاط لازم از طرف کارفرما یا نمایندگان او بوده، سازمان هزینه‌های مربوط به معالجه و غرامات و مستمری‌ها و غیره را پرداخته و طبق ماده 50این قانون از کارفرما مطالبه و وصول خواهد کرد. لذا صرف نظر از چگونگی اجرای این ماده قانونی، سازمان تامین اجتماعی حمایت ها و خدمات خود را به بیمه شدگان حادثه دیده یا بازماندگان واجد شرایط آنان ارائه خواهد داد».
بخش هایی ازیک گزارش رسانه ای شده بتاریخ 19مرداد
*جان باختن کارگر شهرداری بندرعباس حین کار بر اثرتصادف
سحرگاه روز جمعه 18مرداد،یک کارگر29ساله خدماتی شهرداری بندرعباس بنام امین بهمنی حین کار براثر برخورد یک خودروبا وی جان خود را از دست داد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید


اخبار و گزارشات کارگری 17 و 18 مرداد ماه 1398
«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»
بازداشتی های مراسم روز جهانی کارگر آزاد باید گردند
- حکم ٨ ساله ی سینا عمران در دادگاه تجدید نظر عینا تایید شد!
- پیام کمپین آزادی بازداشت شدگان روز جهانی کارگر به مرضیه امیری
- مرداس طاهری از بازداشت‌شدگان روز کارگر به یک سال حبس تعلیقی محکوم شد
- احضار ناهید خداجو به دادگاه
- بی اطلاعی از وضعیت شاپور احسانی راد
- اعتراض کارگران شهرداری اردستان نسبت به عدم پرداخت حقوق
تهدید کارگران معترض شهرداری اردستان به اخراج از کار
- اعتراض کارگران تخلیه بار شناورهای اسکله گناوه نسبت به نداشتن بیمه وشرایط کاری نامناسب با هوای گرم 50درجه
- اعتراض جمعی صاحبان وانت بارهای دهگلان نسبت به گرانی سرسام آورلوازم یدکی منجمله لاستیک
- جان باختن 3کارگر ساختمانی در حادثه ریزش آوار خیابان ظفر تهران
- جان باختن 2کولبر در اطراف پیرانشهر و مریوان براثر تیراندازی مستقیم نیروهای نظامی
*حکم ٨ ساله ی سینا عمران در دادگاه تجدید نظر عینا تایید شد!
سینا درویش عمران دانش‌آموخته‌ی رشته ی مترجمی زبان آلمان دانشگاه تهران و از بازداشت شدگان دی ماه ٩۶ در دادگاه تجدیدنظر خود به ٨سال حبس تعزیری محکوم شد!
وی که پیشتر در دادگاه بدوی شعبه 15 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی، مجموعا به ٨ سال حبس تعزیری و همچنین ٢ سال ممنوع الخروجی و محرومیت از فعالیت سیاسی، حضور در احزاب و دسته جات سیاسی و فضای مجازی، محکوم شده بود، در دادگاه تجدیدنظر خود، با تایید و عدم تخفیف در حکم مواجه گشت.
منبع:کانال تلگرام شوراهای صنفی دانشجویان کشور
*پیام کمپین آزادی بازداشت شدگان روز جهانی کارگر به مرضیه امیری
صدمین روز بازداشت مرضیه امیری در تقویم کشورمان مصادف با روز خبرنگار است. مرضیه امیری خبرنگار روزنامه شرق و دانشجوی دانشگاه تهران، در جریان تجمع مسالمت آمیز روز جهانی کارگر در تاریخ یازدهم اردیبهشت بازداشت شد و هنوز در بند است.
کمپین آزادی بازداشت شدگان روز جهانی کارگر، روز خبرنگار را به مرضیه امیری این خبرنگار حقیقی و در جستجوی حقیقت تبریک می‌گوید.
*مرداس طاهری از بازداشت‌شدگان روز کارگر به یک سال حبس تعلیقی محکوم شد
مرداس طاهری، موزیسین و فعال هنری، یازده اردیبهشت روز جهانی کارگر مقابل مجلس به اتهام اخلال در نظم عمومی بازداشت و به زندان تهران بزرگ منتقل شد. وی به قید کفالت آزاد و در تاریخ ۱۵ تیر، دادگاه وی در شعبه ۱۰۶۰ کیفری برگزار شد. مرداس طاهری در این دادگاه محکوم شناخته شد و حکم یک سال حبس تعلیقی برای وی صادر و به وکیل ایشان ابلاغ شد. طبق قانون پس از تسلیم رای به قاضی یک چهارم این مدت مشمول عفو خواهد شد.
منبع:کانال تلگرام کمپین آزادی بازداشت‌شدگان روز جهانی کارگر
*احضار ناهید خداجو به دادگاه
روز گذشته طی تماسی تلفنی با وثیقه گذار ناهید خداجو عضو هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران اعلام شده است که ناهید خداجو باید روز شنبه به شعبه دادسرا مراجعه نماید. در این تماس تلفنی که مشخص نیست از سوی چه نهادی بوده گفته شده که پیشتر به ناهید خداجو اعلام کرده اند که باید به دادگاه مراجعه کند اما ناهید در دادگاه حاضر نشده است. این درحالیست که پیشتر هیچ تماسی برای مراجعه به دادگاه با ناهید خداجو برقرار نشده است.
لازم به ذکر است که روال معمول و قانونی احضار به دادگاه به شکل رسمی و از طریق سامانه پیامکی و سیستم ابلاغ الکترونیکی ”ثنا” باید صورت گیرد که تاکنون هیچ پیامک و ابلاغیه الکترونیکی برای ناهید خداجو ارسال نشده است.
ناهید خداجو عضو هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران در روز یازده اردیبهشت در مراسم روز جهانی کارگر دستگیر شد و پس از ۳۳ روز بازداشت به قید وثیقه موقتاً از زندان آزاد گردید.
اتحادیه آزاد کارگران ایران ضمن ابراز انزجار از پرونده سازی امنیتی برای ناهید خداجو خواهان خاتمه بخشیدن به پیگرد قضایی امنیتی از ناهید خداجو و دیگر کارگران بازداشتی است.
اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۱۷ مرداد ۹۸
*بی اطلاعی از وضعیت شاپور احسانی راد
شاپور احسانی راد عضو هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران در روز هفتم مرداد در محل کار خود دستگیر شد و تنها در تماسی تلفنی با خانواده اطلاع داده بود که در زندان اوین تحت بازداشت است. دیروز ۱۷ مرداد خانواده شاپور برای ملاقات با ایشان به زندان اوین مراجعه میکنند اما اجازه ملاقات به ایشان داده نمیشود.
در مراجعات پی در پی خانواده شاپور به دادسرای مقدسی نیز هیچگونه اطلاعی از وضعیت شاپور، اتهام و علت دستگیری وی و اینکه تا چه زمانی قرار است در بازداشت بماند به آنها نمی دهند و وضعیت ایشان همچنان در بی خبری و بلاتکلیفی است.
شاپور احسانی راد نماینده سابق کارگران کارخانه نورد پروفیل ساوه و از اعضای هیأت مؤسس شورای کارگری بازنشستگان تأمین اجتماعی (بستا) نیز می باشد.
آنچه که مسلم است دستگیری شاپور در ادامه بازداشت های گسترده کارگران و فعالین کارگری در ماه های اخیر صورت گرفته که اتحادیه آزاد کارگران ایران نیز مورد هجوم بیسابقه نهادهای امنیتی قرار گرفته است.
فعالیتهای شاپور احسانی راد تنها در راستای دفاع از مطالبات صنفی کارگران و اعتراض به بیحقوقی های مفرط علیه طبقه کارگر بوده است.
اتحادیه آزاد کارگران ایران ضمن اعتراض به ادامه بازداشت شاپور احسانی راد خواهان آزادی وی، جعفر عظیم زاده، بازداشت شدگان روز جهانی کارگر و کارگران بازداشتی هفت تپه و اعضای نشریه گام و تمامی حامیان بازداشتی کارگران است و نیز خواستار خاتمه بخشیدن به برخوردهای امنیتی به فعالیت های صنفی و اجتماعی است.
اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۱۸ مرداد ۹۸
*اعتراض کارگران شهرداری اردستان نسبت به عدم پرداخت حقوق
تهدید کارگران معترض شهرداری اردستان به اخراج از کار
کارگران شهرداری اردستان با رسانه ای کردن اعتراضشان خواهان پرداخت بموقع حقوقشان شدند.
کارگران این شهرداری تهدید به اخراج از کار درصورت اعتراض به عدم پرداخت بموقع حقوقشان شدند.
*اعتراض کارگران تخلیه بار شناورهای اسکله گناوه نسبت به نداشتن بیمه وشرایط کاری نامناسب با هوای گرم 50درجه
کارگران تخلیه بار شناورهای اسکله گناوه با مراجعه به مسئولان شهرستان اعتراضشان را نسبت به نداشتن بیمه وشرایط کاری نامناسب با هوای گرم 50درجه رسانه ای کردند.
*اعتراض جمعی صاحبان وانت بارهای دهگلان نسبت به گرانی سرسام آورلوازم یدکی منجمله لاستیک
صاحبان وانت بارهای دهگلان بطور جمعی دست به اعتراض نسبت به گرانی سرسام آورلوازم یدکی منجمله لاستیک زدند.
به گزارش 17مرداد یک منبع خبری محلی،جمعی از رانندگان ماشینهای نیسان و وانت بار در اعتراض به گرانی لاستیک، لوازم یدکی و نیز برخی مشکلات دیگرضمن نگرانی و اعتراض از این وضعیت خواستار حل مشکل از سوی دستگاههای ذیربط شدند.
درهمین رابطه،یکی از رانندگان ماشین نیسان گفت:در زمانی که لاستیک دو حلقه 400 هزار تومان بود ما به زور قادر به خرید بودیم در حالیکه آلان دو حلقه لاستیک نیسان به 3 میلیون تومان رسیده واقعا اصلا قادر به خرید آن نیستیم.
وی در ادامه بیان داشت: متاسفانه تنها گرانی لاستیک نیست که زندگی را برما سخت نموده گرانی قطعات دیگر مشکلات ما رانندگان است.دیگربه خرج و مخارج زندگی خانواده نمی رسیم و بعضی مواقع 3 الی 4 روز بیکار هستیم.
یکی دیگر از رانندگان ماشین نیسان دهگلان اظهار داشت: حدود یک هفته برای لاستیک سهمیه ای به ادارات مرتبط مراجعه کردم کسی جوابگو نبود.
راننده دیگری که در آمد زندگیش راا کار کردن با نیسان تامین می کند عنوان کرد:با توجه به وضعیت فعلی و بالا رفتن قیمت لاستیک این نگرانی وجود دارد که مصرف کننده از تعویض به موقع لاستیک‌ها خود داری کند که در نتیجه آمار تصادفات به مراتب بالا خواهد رفت.
*جان باختن 3کارگر ساختمانی در حادثه ریزش آوار خیابان ظفر تهران
عصر روز پنج شنبه 17مرداد،3کارگر ساختمانی در حادثه اثر ریزش آوار یک ساختمان در حال تخریب در خیابان ظفر تهران،جان باختند.
*جان باختن 2کولبر در اطراف پیرانشهر و مریوان براثر تیراندازی مستقیم نیروهای نظامی
چهارشنبه شب 16مرداد،یک کولبر 25ساله اهل پیرانشهر بنام فاخر عبداللهی در نواحی مرزی اطراف پیرانشهرهدف تیراندازی مستقیم نیروهای نظامی قرار گرفت ودر دم جانش را ازدست داد.
روز پنج‌شنبه 17مرداد، نیروهای نظامی کولبر 16ساله اهل مریوان بنام اسماعیل ساوجی‌نژاد را در نواحی مرزی اطراف مریوان مورد هدف قراردادند وبا تیراندازی مستقیم بسویش جانش را گرفتند.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید


اخبار و گزارشات کارگری 16 مرداد ماه 1398
«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»
بازداشتی های مراسم روز جهانی کارگر آزاد باید گردند
- تجمع اعتراضی کارگران نیروگاه برق شوباد کهنوج نسبت به نداشتن امنیت شغلی مقابل فرمانداری
- ادامه اعتراضات کارگران شاغل وبازنشسته سازمان توسعه تجارت ایران نسبت به پرداخت نشدن مطالباتشان بدلیل عدم اجرای بموقع طرح طبقه‌بندی مشاغل
- امروز ۱۶مرداد جلسه اول رسیدگی به اتهامات حسن سعیدی عضو سندیکای کارگران شرکت واحد در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب برگزار شد
- کانون نویسندگان ایران:
“حکم ناعادلانه‌ی نیما صفار را لغو کنید”
- آزادی آنیشا اسدالهی، از بازداشت شدگان روز کارگر را شادباش می گوییم
- آزادی بیان در هفته‌ای که گذشت
- تعطیلی47 کارخانه ماده اولیه خوراک دام درپی سیاست غلط ارزی وبیکاری 7هزار کارگر
- جان باختن یکی از کارکنان کارخانه فولاد یزد براثر گازگرفتگی
- جان باختن یک کارگر ساختمانی در سبزواربراثر برق گرفتگی
*تجمع اعتراضی کارگران نیروگاه برق شوباد کهنوج نسبت به نداشتن امنیت شغلی مقابل فرمانداری
روز دوشنبه 14مرداد، کارگران نیروگاه برق شوباد کهنوج دراعتراض به نداشتن امنیت شغلی دست به تجمع مقابل فرمانداری شهرستان کهنوج زدند.
کارگران معترض به خبرنگار رسانه ای گفتند: از کارشان اخراج شده اندو به شکل جانشین مرخصی و روزمزد در حال کار هستند.
یکی ازکارگران نیروگاه برق شوباد کهنوج نیز گفت:«زمانی که نیروگاه ما را استخدام کرد دو نگهبانی داشتیم .حراست پارس رهبد زمانی که ما را استخدام کرد گفت شما نیروی دائمی هستید و اکنون بعد از پنج سال می‌گوید این شرکت تعدیل نیرو کرده الان سه نفرمان صددرصد اخراج شدیم و بعد شرکت ،ما را به عنوان نیروهای جایگزین استخدام کرده و ما باید منتظر باشیم تا نیروهایی که زیرنظر ماهتاب هستند به مرخصی بروند و ما سه نفر به صورت روزمزد جای انها کار کنیم و بعد از روی حقوق کارکنانی که به مرخصی رفته‌اند کم کرده و حقوق ما را می‌پردازند.»وی تصریح کرد:«من حاضر هستم با رییس شرکت و نیروگاه صحبت کنم از نظر شرکت ماهتاب که نیروگاه متعلق به این شرکت است ما سه نفر در حالت معلق هستیم و الان نامه‌نگاری شده که پنج نفر دیگر را نیز اخراج کنند حال مسوولان نیروگاه اخراج ما را گردن نمی‌گیرند ما حتی به فرمانداری مراجعه کردیم و نامه‌های اخراج‌مان را نشان دادیم فرماندار هم رییس نیروگاه را خواست و صحبت کردند و پس از آن جانشین مرخصی‌ها شدیم».
وی ادامه داد:«شرکت ماهتاب هرروز همایش برگزار می‌کند و می‌گوید ما خیر هستیم و به نیازمندان کمک می‌کنیم این شرکت اگر خیر است بیاید و کارگرهایش را اخراج نکند مگر ما زن و بچه نداریم؟ در این شرایط بد و تحریم‌های بد اقتصادی الان من چه کاری کنم؟مگر ما چه گناهی کرده‌ایم پنج سال جان کندیم و خاک خوردیم فرض کنید نیروگاه را ما ساختیم گونی مصالح روی سرمان جابه‌جا می‌کردیم و ریه‌هایمان اکنون دچار مشکل است و حالا که دوربین نصب کرده‌اند ما را مثل زباله بیرون می‌اندازد همایش می‌گیرند و زباله‌ها را از سطح شهر جمع می‌کنند و …من الان سی و یک سال دارم من از چه راهی خرج زن و بچه‌ام را بدهم دزدی کنم یا…؟ من که هیچ شغلی دیگر بلد نیستم، دولت یک راهی جلوی پای ما بگذارد».
همکارانمان را اخراج کرده‌اند ما مرخصی می‌رویم تا آنها روزمزدی جانشین‌مان باشند
یکی از کارگران نیروگاه برق کهنوج گفت: «چندنفر از همکارانم را از نیروگاه اخراج کرده‌اند».
وی اضافه کرد:«ما در بخش انتظامات و حراست نیروگاه شوباد کهنوج مشغول به کار هستیم و ما زیرمجموعه نیروگاه هستیم و شرکت اصلی به کارفرمایی که ما با او قرارداد داریم دستور تعدیل نیروها را می‌دهد، شرکتی(شرکت پارس رهبد) که ما برای آن کار می‌کنیم حالت دلالی دارد و واسطه بین نیروها و شرکت اصلی است».
یکی دیگر از کارگران اخراجی نیروگاه گفت:«من اخراج شدم ولی حالا جانشین مرخصی هستم».
وی اضافه کرد:«حقوقم را هرروزی که سرکار بروم می‌گیرم مثل کارگر روزمزد یعنی اگر یک روز نباشم حقوق ندارم و البته هرروز هم سرکار نیستم».
وی ادامه داد:«قرار بود هفت نفر را استخدام کنند با پارتی‌بازی ۱۰ نفر را استخدام کردند و روز اول کسی فکرش را نمی‌کرد بعد از ۱۰سال بگویند ما دوربین نصب کردیم و به شما نیاز نداریم حالا می‌گویند ما روز اول هفت نفر نیرو می‌خواستیم و شرکت تامین کننده مالی شما ۱۰ نفر استخدام کرده در حالی که ما از روز اول گفتیم این تعداد را لازم نداریم و حالا فقط ما سه نفر اخراج نشدیم و یکی بگوید چرا حالا قرار است تعداد بیشتری را اخراج کنند؟».
وی ادامه داد:«تا زمان اخراج‌مان به ما حرفی نزده بودند و حالا مساله‌ای که هست من یازده سال سابقه کار در این نیروگاه دارم و سن من بالا رفته و نمی‌توانم با این وضعیت کشور جایی کار پیدا کنم در حالی که نیروگاه درآمد میلیاردی دارد و جالب است فقط بومی‌ها را اخراج می‌کند».
وی تصریج کرد:«نیروهای شرکت ما فقط در بخش حفاظت مشغول به کار بوند».
یادآوری:نیروگاه سیکل ترکیبی کهنوج یکی از نیروگاه‌های ایران از نوع سیکل ترکیبی با ظرفیت تولید ۹۶۸ مگاوات است که شامل ۲ مجموعهٔ نیروگاهی به نام‌های نیروگاه سیکل ترکیبی کهنوج و نیروگاه سیکل ترکیبی کهنوج ۲ است که ظرفیت هر یک از نیروگاه‌ها ۴۸۴ مگاوات است.
*ادامه اعتراضات کارگران شاغل وبازنشسته سازمان توسعه تجارت ایران نسبت به پرداخت نشدن مطالباتشان بدلیل عدم اجرای بموقع طرح طبقه‌بندی مشاغل
اعتراضات صدها کارگر شاغل وبازنشسته سازمان توسعه تجارت ایران(مرکز تهیه و توزیع کالا) نسبت به پرداخت نشدن مطالباتشان بدلیل عدم اجرای بموقع طرح طبقه‌بندی مشاغل از طرف سازمان توسعه تجارت ایران وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت وانفعال اداره کار شهر تهران کماکان ادامه دارد.
تعدادی ازاین کارگران معترض به خبرنگار رسانه ای گفتند: نزدیک به 1300 کارگر شاغل، بازنشسته و بازمانده در بخش‌های مختلف مرکز تهیه و توزیع کالا یا سازمان توسعه تجارت ایران هستیم که مطابق قانون کار و تامین اجتماعی تحت مسئولیت وزارت صنعت، معدن و تجارت مشغول کار بودیم و برابر همین قانون از سال 92 طرح طبقه‌بندی مشاغل در مورد ما به اجرا درآمد.
آنها با بیان اینکه خواسته ما دریافت مابه‌التفاوت عدم اجرای به موقع طرح طبقه‌بندی مشاغل بین سال‌های 73 تا 92 است که متاسفانه علیرغم درخواست‌های پی در پی در طول چند سال گذشته و در پی اجرای طرح؛ هنوز به حساب کارگران واریز نشده است، در تشریح مطالبه خود افزوند: از سال 78 اجرای طرح طبقه‌بندی برای کارکنان مرکز تهیه توزیع کالا به تایید رسید و در نهایت در سال92برای کلیه مشمولان اجرایی شد. اما مشکل آنجاست که همه 1300 نفر از کارکنان مرکز تهیه و توزیع کالا که بیش از 1000نفر از آنها هم‌اکنون بازنشسته و تعدادی هم بازمانده‌اند، مابه‌التفاوت ناشی از عدم اجرای این طرح بین سال‌های 73 تا 92 را دریافت نکرده‌اند.
به گفته کارگران، اجرا نشدن به موقع طرح طبقه‌بندی مشاغل در زمان خود باعث شده درآمد ماهانه‌ ما و بسیاری از آنها که هم‌اکنون شاغل و بازنشسته از سازمان توسعه تجارت ایران هستند، در حد و اندازه حداقل‌های قانونی باقی بماند.
به گفته کارگران سازمان توسعه تجارت ایران، در بین کارکنانِ بازنشسته سازمان کسانی هستند که مبتلا به بیماری‌های صعب‌العلاج هستند، یا افرادی که فرزندانی در آستانه ازدواج، دانشجو یا بیکار دارند. حتی مستاجر هستند و با کمترین مستمری بازنشستگی حدود یک میلیون و 400هزار تومان امرار معاش می‌کنند.
به نقل از این کارگران گفته می‌شود؛ طبق ماده 49 قانون کار، باتوجه به تایید نهایی طرح طبقه‌بندی مشاغل و لازم‌الاجرا بودن آن، سازمان توسعه تجارت ایران به استناد به مواد 12 و 49قانون کار مکلف است نسبت به محاسبه پرداخت مابه‌التفاوت ناشی از اجرای طرح اقدام کند.
آنها با اشاره به «ماده 50 قانون کار» گفتند: براساس ماه 50 قانون کار، وظیفهٔ پیگیری اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل، چنانچه کارفرمایان مشمول این قانون در مهلت‌های تعیین شده مشاغل کارگاه‌های خود را ارزیابی نکرده باشند، برعهدهٔ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است اما متاسفانه اداره کار شهر تهران با وجود اطلاع از این موضوع کم‌کاری کرده و مشکلات موجود را پیگیری نمی‌کند.
به گفته وی، مسئولان وزارت صمت درباره پرداخت مابه‌التفاوت اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل برای کارگران سازمان توسعه تجارت پاسخگو نیستند. این درحالی‌ست که مجموع معوقات ناشی از اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل کارکنان به حدود ده میلیارد تومان می‌رسد که وزارت صمت می‌تواند منابع مالی آن را از محل فروش یکی از ساختمان‌های واگذار شده به این وزارتخانه یا اجاره بهای غرفه‌های واگذار شده نمایشگاهی تامین کند.
این کارگران درباره نتایج پیگیری‌های خود گفتند: باتوجه به اینکه طی سالهای 86تا 95برخی مشمولان به دیوان عدالت اداری شکایت کرده بودند این شد که تعداد کمی (حدود 15 نفر) توانستند با استفاده از رای دیوان به مطالبات قانونی خود برسند و حدود 500 نفر هم منتظر صدور رای نهایی از دیوان هستند.
*امروز ۱۶مرداد جلسه اول رسیدگی به اتهامات حسن سعیدی عضو سندیکای کارگران شرکت واحد در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب برگزار شد
چهارشنبه شانزدهم مرداد رسیدگی به اتهامات حسن سعیدی عضو برجسته سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب برگزار شد. ایشان از بازداشت شدگان روز جهانی کارگر در مقابل مجلس می باشد و پس از سی وسه روز بازداشت موقت در بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین با تودیع وثیقه ۳۳۰ میلیون تومانی دوازدهم خرداد از زندان موقتا آزاد شد.
پس از تفهیم اتهام به سعیدی دادگاه موافقت نمود برای ورود وکیل به پرونده ادامه رسیدگی در جلسه بعدی که در روز ۲۶ مرداد برگزار خواهد شد، انجام شود. اتهامات وارده به ایشان، اجتماع و تبانی جهت ارتکاب جرم علیه امنیت کشور و اخلال در نظم و آسایش عمومی می باشد.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه بازداشت و محاکمه حسن سعیدی که به دلیل فعالیت های ایشان برای احقاق حقوق کارگران می باشد را محکوم می کند و خواهان رفع اتهامات وارده بر ایشان و خاتمه تعقیب امنیتی _ قضایی از ایشان می باشد.
*کانون نویسندگان ایران:
“حکم ناعادلانه‌ی نیما صفار را لغو کنید”
روز یکشنبه ۶ مردادماه ۱۳۹۸، از سوی دادگاه تجدید نظر استان گلستان، حکم هشت ماه زندان “نیما صفار” شاعر و نویسنده به او ابلاغ شد.
اتهام نیما صفار "تبلیغ علیه نظام در فضای مجازی" عنوان شده و مطالب و نوشته‌های او در صفحه‌ی شخصی‌ مصادیق این اتهام قرار گرفته است. جلسه‌ی دادگاه تجدید نظر وی در تاریخ ۱ مردادماه سال جاری برگزار شده بود.
نیما صفار، پیش از این نیز در شهریور ۹۶ به هشتاد روز زندان محکوم شده و مدت محکومیت خود را در زندان سپری کرده بود.
بی‌شک این‌ پرونده‌سازی‌ها و محاصره‌ی زندگی معترضان و منتقدان با پرونده‌های قضایی، به منظور مرعوب و منفعل کردن نویسندگان و هنرمندان مستقل و هر انسان معترض و آزادی‌خواه انجام می‌گیرد که مغایر با حق آزادی اندیشه و بیان است. حال این‌که هر چه پیش‌تر می‌رویم شاهد بگیر و ببندهای بی‌رویه و تشدید فضای رعب و وحشت از سوی نهادهای امنیتی هستیم. در کنار افزایش اعتصاب‌ها و اعتراض‌های معلمان، کارگران، فعالان حقوق زنان، مال‌باختگان، دانشجویان، روزنامه‌نگاران و دیگر لایه‌های اجتماعی ناراضی، برای هنرمندان و نویسندگان آزاداندیش و مستقل نیز در بر همان پاشنه می‌چرخد و همچنان سرکوب نویسندگان آزادی‌خواه ادامه دارد.
کانون نویسندگان ایران خواهان لغو حکم ناعادلانه‌ی نیما صفار و همه‌ی پرونده‌های مشابه آن است.
کانون نویسندگان ایران
۱۶ مرداد ۱۳۹۸
*آزادی آنیشا اسدالهی، از بازداشت شدگان روز کارگر را شادباش می گوییم
سه شنبه ۱۵ مرداد آنیشا اسدالهی با وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شد. متاسفانه عاطفه رنگریز،مرضیه امیری ونداناجی از زمان بازداشت شان در روز کارگر همچنان در زندان هستند.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه آزادی آنیشا اسدالهی را تبریک و شادباش می گوید و تداوم بازداشت سایر بازداشت شدگان روز کارگر را محکوم می کند. برگزاری مراسم روز جهانی کارگر حقی بدیهی است و هیچ فردی نباید به دلیل فریاد مطالبات و حقوق کارگران مورد تعقیب و آزار و اذیت پلیسی - امنیتی - قضایی قرار گیرد.
*آزادی بیان در هفته‌ای که گذشت
چهارشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۸ : جمعی از فعالان اجتماعی و خانواده‌های زندانیان سیاسی ‏با حضور در ‏مقابل زندان اوین، همراهی و حمایت خود را از فعالان کارگری و کارگران در بند اعلام داشتند.‏
‏۱۲ مرداد : محاکمه‌ی بازداشتی‌های اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه در شعبه‌ی ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی مقیسه. صبح این روز اسماعیل بخشی، علی نجاتی، محمد حنیفر، سپیده قلیان، امیرحسین محمدی‌فرد، ساناز الهیاری و ‏عسل ‏محمدی در دادگاه حاضر شدند. همزمان گروهی از مدافعان و فعالان اجتماعی برای حمایت از زندانیان هفت‌تپه، کنار خانواده‌ها ‏مقابل دادگاه انقلاب گرد آمدند. ماموران امنیتی جز خانواده‌های بازداشتی‌ها به کسی اجازه‌ی ایستادن نمی‌دادند. رهام ‏یگانه، هیراد پیربداقی و فرید لطف‌آبادی را بازداشت و نهایتا به زندان اوین منتقل کردند.
برخوردهای توهین‌آمیز محمد مقیسه با متهمان و وکلا جو دادگاه را متشنج کرد.
۱۳ مرداد: در پی تعیین مجدد زمان دادگاه عسل محمدی در تاریخ ۱۳ مرداد، قاضی مقیسه قرار وثیقه او را از چهارصد میلیون تومان به دو میلیارد تومان افزایش ‏داد. در پی عدم توانایی تامین وثیقه سنگین عسل محمدی ‏بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.‏ ‏ در همین روز فرهاد شیخی از اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران به اتهام اخلال در نظم و آسایش عمومی در شعبه ۱۰۵۸ دادگاه ‏کیفری محاکمه شد. اتهام وارده بر فرهاد شیخی به دلیل شرکت در تجمع روز جهانی کارگر در مقابل مجلس است.‏
۱۴ مرداد : جلسه دادگاه عاطفه رنگریز به ریاست قاضی مقیسه برگزار شد. برای عاطفه رنگریز قرار وثیقه دو میلیارد ‏تومانی صادر شد که امکان تامین این قرار برای خانواده ایشان وجود نداشت. عاطفه رنگریز به همراه ندا ناجی، مرضیه امیری و ‏آنیشا اسدالهی همزمان با روز جهانی کارگر در تهران دستگیر شدند.‏ در همین روز لیلا حسین زاده برای اجرای ۳۰ ماه حبس به بند زنان اوین منتقل شد. مسئولان دانشگاه تهران بارها اعلام کردند ‏که اجرای حکم زندان دانشجویان پس از پایان دوره تحصیل آن ها خواهد بود. این در حالی است که لیلا حسین زاده هنوز ‏دانشجو است.
‏ ‏۱۵ مرداد: فرزانه زیلابی وکیل اسماعیل بخشی، علی نجاتی و دیگر کارگران هفت تپه به دادسرای انقلاب اهواز احضار شد. ‏در همین روز آنیشا اسداللهی پس از ۵۰ روز بازداشت با تودیع وثیقه‌ی ۲۰۰ میلیون تومانی موقتا آزاد شد.
اصل اول منشور کانون نویسندگان ایران:
آزادی اندیشه و بیان و نشر در همه‌ی عرصه‌های حیات فردی و اجتماعی بی‌هیچ حصر و استثنا حق همگان است. این حق در انحصار هیچ فرد، گروه یا نهادی نیست و هیج کس را نمی‌توان از آن محروم کرد.
منبع: کانال تلگرام کانون نویسندگان ایران
*تعطیلی47 کارخانه ماده اولیه خوراک دام درپی سیاست غلط ارزی وبیکاری 7هزار کارگر
47 کارخانه ماده اولیه خوراک دام درپی سیاست غلط ارزی تعطیل 7هزار کارگرش بیکار شدند.
روز چهارشنبه 16مرداد،محسن سعیدیان دبیر مجمع تولید کنندگان کلسیم فسفات کشور در نشست خبری اعلام کرد: بیش از 11 ماه است 47 کارخانه تولید کننده دی و مونو فسفات کلسیم در کشور به دلیل سیاست‌های غلط ارزی دولت تعطیل شده است؛ در حالی که این کارخانه‌ها تا قبل از سال 97 علاوه بر تامین نیاز داخل محصولات خود را به کشورهای حاشیه خلیج فارس و عراق و افغانستان صادر می‌کردند.
وی ادامه داد: سیاست اشتباه ارزی این بود که دولت به جای اینکه به مواد اولیه ارز دولتی بدهد تا چرخ 47 کارخانه با فعالیت 7 هزار کارگر فعال در این کارخانه‌ها،‌ بچرخد ارز دولتی را به واردات محصول نهایی داد تا وارد کنندگان، محصول نهایی که همان فسفات کلسیم است وارد کنند؛ کارخانه‌ها هم با ارز نیمایی مواد اولیه وارد کردند و نتیجه یک رقابت نابرابر بین وارد کنندگان و تولید کنندگان داخل برقرار شد که در حقیقت برنده نهایی آن وارد کنندگان بودند.
*جان باختن یکی از کارکنان کارخانه فولاد یزد براثر گازگرفتگی
روزسه شنبه 15مرداد،یکی از مهندسان کارخانه فولاد یزد حین کاردریکی از واحدها براثر گازگرفتگی جانش را از دست داد.
*جان باختن یک کارگر ساختمانی در سبزواربراثر برق گرفتگی
روز چهارشنبه 16مرداد،یک کارگر ساختمانی حین کاردر بلوار سربداران سبزواردچار برق گرفتگی شد ودر دم جان باخت.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید


اخبار و گزارشات کارگری 14 و 15 مرداد ماه 1398
«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»
بازداشتی های مراسم روز جهانی کارگر آزاد باید گردند
- تجمع اعتراضی معلمان حق‌التدریس سراسر کشور نسبت به بلاتکلیفی استخدامی مقابل وزارت آموزش و پرورش برای دومین روز متوالی
- تجمع اعتراضی صدها کارگزار مخابرات روستایی سراسر کشور نسبت به عدم عقد قرارداد دائم واجرانشدن طرح طبقه بندی مشاغل مقابل شرکت مخابرات ایران
- ادامه اعتراض کارگران فاز 14پارس جنوبی نسبت به بلاتکلیفی معیشتی وشغلی با تجمع و مسدود کردن درب های ورودی پروژه
- چهاردهمین روزتجمع اعتراضی کارگران کارخانه کنتورسازی نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های توخالی مسئولان مقابل استانداری قزوین
- تجمع اعتراضی کارگران شهرداری کلاله با خانواده نسبت به عدم پرداخت حقوق واخراج از کار مقابل فرمانداری
- تجمع اعتراضی کارگران شهرداری محمدیارنسبت به عدم پرداخت 3ماه حقوق وحق بیمه
- تجمع اعتراضی فرهنگیان مدارس خارج کشور نسبت به عدم پرداخت مطالبات مقابل وزارت آموزش وپرورش
- محکومیت اصغر امیرزادگانی از معلمان کنشگر به 18 ماه حبس تعلیقی
- امروز نسرین جوادی دادگاهی شد
- آزادی آنیشا اسدالهی از زندان اوین با تودیع وثیقه200میلیون تومانی
- اخراج 15نفر از کارگران پژوهشکده سوانح طبیعی زیرمجموعه بنیاد مسکن
- سهل انگاری مسئولان ایمنی و کارگاه ، علت مرگ کارگر معدن در سوادکوه +
- جان باختن کارگر شهرداری بوکان حینکار براثر تصادف
- مرگ یک کارگر28ساله در کاشمر براثر برق گرفتگی
- مصدومیت شدید یک کارگر حین کاردر بازارچه مرزی سومار
- مرگ دو کشاورز حین کار در دو حادثه جداگانه
*تجمع اعتراضی معلمان حق‌التدریس سراسر کشور نسبت به بلاتکلیفی استخدامی مقابل وزارت آموزش و پرورش برای دومین روز متوالی
روز دوشنبه 14مرداد ماه معلمان حق‌التدریس سراسر کشور به اقامتشان درتهران ادامه دادند تا با تجمعشان مقابل وزارت آموزش و پرورش برای دومین روز متوالی عزم راسخشان را در راه دستیابی به مطالباتشان بنمایش بگذارند.
حدود هزار معلم حق التدریس حاضر درتجمع از سراسر کشور شعار‌هایی همچون “ماده ۲۸ باید توقف بشه”، ۳۰” هزار حق‌التدریس استخدام”، “بودجه تعیین شده کجا هزینه می‌شه” خواهان تعیین تکلیف وضعیت استخدامی خود تا مهر امسال شدند.
یکی از این معلمان حق‌التدریس دراولین روز تجمع به خبرنگار رسانه ای گفت: ۱۲ سال به عنوان نیروی پیش دبستانی فعالیت می‌کردم و هم اکنون ۵ سال است که حق‌التدریس هستم، عمر و جوانی ما در کلاس‌های درس گذشته و حالا که بودجه مربوطه در مجلس تصویب شده است به جای استخدام ۳۰ هزار نفر معلم حق‌التدریس می‌خواهند ۱۲ هزار نفر را استخدام کنند. من نزدیک به ۴۰ سال دارم و بعد از این آیا فرصت استخدام پیدا می‌کنم.
یکی دیگر از معلمان حق‌التدریس نیزگفت: وزارت آموزش و پرورش، مجلس و سازمان امور اداری و استخدامی آئین‌نامه استخدام معلمان حق‌التدریس تعیین تکلیف شود، اما یک سال است که این آئین‌نامه در دولت بلاتکلیف است و وضعیتش مشخص نیست. از سوی دیگر مجلس ۴۵۰ میلیارد تومان بابت استخدام ۳۲ هزار معلم حق‌التدریس تعیین کرده است، اما متاسفانه می‌خواهند ۱۳ هزار نفر را استخدام کنند. پرسش ما این است که چرا باید ۱۳ هزار نفر استخدام و تکلیف بقیه معلم حق‌التدریس چه می‌شود؟ چرا باید وقتی معلمان حق‌التدریس بلاتکلیف هستند باید به صورت استخدام آزاد و از طریق ماده ۲۸ کلاس‌های درس را پر کنند.
*تجمع اعتراضی صدها کارگزار مخابرات روستایی سراسر کشور نسبت به عدم عقد قرارداد دائم واجرانشدن طرح طبقه بندی مشاغل مقابل شرکت مخابرات ایران
صدها کارگزار مخابرات روستایی از استان های مختلف کشور رهسپار پایتخت شدند تا روزسه شنبه 15مرداد با دست زدن به تجمع مقابل ساختمان مخابرات ایران واقع در منطقه سردار جنگل تهران اعتراضشان را برای باری دیگر نسبت به عدم عقد قرارداد دائم واجرانشدن طرح طبقه بندی مشاغل بنمایش بگذارند.
یکی از تجمع کنندگان در گفتگوبا خبرنگار رسانه ای با بیان اینکه چند صد نفر از کارگزاران مخابرات روستایی سراسر کشور در تجمع روز 15مردادشرکت داشته‌اند، افزود: خواسته‌ی ما اجرای قانون است. ما خواستار اجرایی شدن آرای صادره دیوان عدالت اداری و هیات‌های حل اختلاف وزارت کار هستیم؛ ما درخواست داریم که مخابرات به این آرا تمکین نماید.
وی اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و عقد قرارداد دائم با لحاظ کردن همه شرایط قانونی را از مهم‌ترین خواسته‌های کارگزاران دانست.
او تاکید کرد که همکارانش از روستاهای سراسر کشور برای پیگیری مطالبات خود به تهران آمده‌اند و بهتر است که مسئولان صدای این قشر زحمتکش روستایی را بشنوند و به خواسته‌های آنها توجه کنند.
*ادامه اعتراض کارگران فاز 14پارس جنوبی نسبت به بلاتکلیفی معیشتی وشغلی با تجمع و مسدود کردن درب های ورودی پروژه
روز سه شنبه 15مرداد برای چهارمین روز، کارگران فاز 14پارس جنوبی(پروژه تحت مسئولیت مپنا)+ دراعتراض به عدم پرداخت حدود 6ماه حقوق،عیدی،حق سنوات وحق بیمه ومرخصی اجباری به تجمعاتشان ادامه دادند وبرای انعکاس هرچه بیشتر صدای اعتراضشان درب های ورودی پروژه را مسدود کردند.
یکی از کارگران اهل کنگان حاضر درتجمع به خبرنگار یک رسانه محلی گفت: ما هفتصد نیروی کارگری شاغل در این پروژه هستیم که آخرین بار 30 درصد از حقوق اسفندماه سال گذشته را در فروردین ماه سال جاری دریافت کرده ایم و بعد از آن بلاتکلیفیم.
وی ادامه داد: بعد از گذشت سه ماه از سال جدید؛ بدون پرداخت باقیمانده حقوق سال گذشته، عیدی و سنوات و حقوق سه ماه بهار؛ ما را به مرخصی اجباری بدون بیمه و حقوق فرستادند و تاکنون هم خبری از حقوق نیست.
این کارگر ادامه داد: برای گذران زندگی و تامین هزینه زن و فرزند خود؛ وسایل منزلمان فروخته ایم. اما درد اینجاست که آیا مدیران نیز حقوق های شان حتی یک ماه تاخیر می افتد که انتظار دارند کارگر با این شرایط اقتصادی و نداشتن پشتوانه مالی، حدود 6 ماه بدون حقوق سر کند؟
این کارگر معترض تاکید کرد: پس از اعتراض کارگران؛ مبلغ یک میلیون و 600 هزار تومان که باقی مانده حقوق اسفندماه 97 بود پرداخت و مقرر شد طبق برنامه سایر مطالبات هم پرداخت شود که امیدواریم همانند گذشته نباشد و به عمل برسد.
گفتنی است براساس توافق نماینده نیروی انتظامی، حراست و مدیر کارگاه مپنا و مدیران کارگاه های احداث فاز 14 پارس جنوبی، مقرر شده حقوق فروردین و اردیبهشت ماه تا پایان مرداد ماه جاری پرداخت می شود.
+مپنا(مدیریت پروژه‌های نیروگاهی ایران)، یک بنگاه اقتصادی ایرانی است که به همراه ۴۱ شرکت زیرمجموعه خود، تحت عنوان “شرکت گروه مپنا” در زمینه توسعه و ساخت نیروگاه‌های حرارتی، همچنین اجرای پروژه‌هاى نفت و گاز و حمل و نقل ریلى، به صورت پیمانکار اجرایی کلید در دست (EPC) و سرمایه‌گذاری خصوصی (IPP) فعالیت می‌کند.
*چهاردهمین روزتجمع اعتراضی کارگران کارخانه کنتورسازی نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های توخالی مسئولان مقابل استانداری قزوین
روز دوشنبه 14مرداد برای چهاردهمین روز کارگران کارخانه کنتورسازی دراعتراض به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های توخالی مسئولان مقابل استانداری قزوین تجمع کردند.
بنابه گزارشات رسانه ای شده،کارگران کارخانه تعطیل شده کنتورسازی ایران پس از اعلام تعطیلی کارخانه و ممنوعیت ورودشان به کارخانه، هفته گذشته نیز در محوطه کارخانه و مقابل ساختمان دادگستری شهرستان البرز حاضر شدند.
آنها می‌گویند: بعد از ممنوعیت ورود حدود ۲۰۰ کارگر کارخانه کنتورسازی ایران از سوی کارفرما، برای مشخص شدن وضعیت شغلی‌مان تقریبا هر روز مقابل کارخانه و استانداری حضور یافته‌ایم.
به گفته آنها، یکی از دلایل اجتماع اعتراضی کارگران؛ انتصاب مدیری برای تسویه کارخانه است. از قرار معلوم کارفرمای اصلی از تاریخ یکم مرداد ماه با انتصاب این مدیر، کارخانه را موقتا تعطیل اعلام کرده و سپس از ورود کارگران به کارخانه ممانعت به عمل آورده است.
کارگران کنتورسازی می‌گویند: اول مرداد ماه که به محل کار همیشگی خود رفتیم و انتظار داشتیم با تغییر مدیریت جدید وضعیت شغلی‌مان بهبود پیدا کند، با درهای بسته مواجه شدیم.
آنها می‌گویند: پیش از واگذاری کارخانه به بخش خصوصی، حدود 1200کارگر در این کارخانه مشغول کار بودند اما هم اکنون تعداد کارگران به حدود 200 کارگر تقلیل یافته است.
کارگران همچنین می‌افزایند: ار قرار معلوم کارفرما نامه اخراج کارگران را برای رد لیست همه کارگران به منظور دریافت مقرری بیمه بیکاری به اداره کار ارسال کرده است. این در حالیست که حدودا 25ماه حقوق کارگران پرداخت نشده و این کارگران مطالبات دیگری همانند سنوات و عیدی نیز از کارفرما طلب دارند.
کارگران می‌گویند: بیکاری 200 کارگر قرارداد دائمی با چندین سال سابقه کار در آستانه بازنشستگی، شرایط زندگی را برای خانواده‌هایشان سخت کرده است.
*تجمع اعتراضی کارگران شهرداری کلاله با خانواده نسبت به عدم پرداخت حقوق واخراج از کار مقابل فرمانداری
روز سه شنبه 15مرداد،جمعی از کارگران شهرداری کلاله با خانواده دراعتراض به عدم پرداخت حقوق واخراج از کار مقابل فرمانداری این شهرستان تجمع کردند.
به گزارش یک منبع خبری محلی، چند وقتی است که تعداد زیادی از کارگران شهرداری کلاله نسبت به پرداخت کم حقوق خود معترض شده بودند که همین اعتراض طبق گفته این کارگران موجب شده که شرکت مقرر پیام اخراج به آنان دهد.
برخی از این کارگران تا 15 سال سابقه کار دارند و اخراج آنان در این وضعیت اقتصادی موجب آسیب زدن به کانون خانواده ها خواهد شد.
*تجمع اعتراضی کارگران شهرداری محمدیارنسبت به عدم پرداخت 3ماه حقوق وحق بیمه
روز یکشنبه 13مرداد، کارگران شهرداری محمدیار واقع در شهرستان نقده استان آذربایجان غربی برای اعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق و حق بیمه دست به تجمع مقابل ساختمان شهرداری زدند.
*تجمع اعتراضی فرهنگیان مدارس خارج کشور نسبت به عدم پرداخت مطالبات مقابل وزارت آموزش وپرورش
روز دوشنبه 14مرداد برای باری دیگر، فرهنگیان مدارس خارج کشوربرای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت مطالبات مقابل وزارت آموزش وپرورش تجمع کردند.
براساس گزارش رسانه ای شده،روزدوشنبه 14 مرداد چندصد نفر از همکاران فرهنگی اعزام شده به مدارس خارج ازکشور که از سال84 تاکنون بخشی از فوق العاده ماموریت خارج ازکشورشان توسط وزارت آموزش و پرورش پرداخت نشده (با تغییر در نرخ مصوب قانونی تسعیر هیأت وزیران وانجام تخلف آشکار درحق ماموران) مقابل ساختمان وزارت تجمع کردند واعتراض خود را به بی مسئولیتی مسئولان اعلام نمودند.
قابل ذکراست این اعتراض آنان از سه سال پیش شروع شده و چندین بار با وزیر و معاون پشتیبانی وزارت ملاقات کرده و خواهان حل و فصل موضوع شده بودند، ولی متأسفانه مسئولان توجهی نکردند. تا اینکه ناچار شدند حدود ۱۸۰۰ نفر در بهار سال۹۷ به دیوان عدالت اداری بصورت فردی شکایت کنند. دیوان وارد رسیدگی گردید، و علیرغم تمام تلاش‌های وکلای معاونت حقوقی وزارتخانه برعلیه معلمان شاکی، خوشبختانه رأی هیات عمومی دیوان عدالت اداری با حضوربیش از یکصد قاضی و مستشار و مسئولان دیوان به شماره ۱۵۵۳ تاریخ ۱۵مهر۹۷ به نفع معلمان اعزامی صادر گشته و در حال اجرا می‌باشد.
نکته قابل تامل این است که متأسفانه مسئولان وزارت آموزش و پرورش علیرغم اخطارهای دیوان عدالت اداری هنوز از اجرای رای خودداری کرده و کماکان معلمان اعزامی را دچار نگرانی بیشتر نموده اند.
*محکومیت اصغر امیرزادگانی از معلمان کنشگر به 18 ماه حبس تعلیقی
معلم کنشگراصغر امیرزادگانی پس از برگزاری دادگاهش در اواخر خردادماه سال جاری به 18ماه حبس تعلیقی محکوم شد.
*امروز نسرین جوادی دادگاهی شد
نسرین جوادی (اعظم خضری جوادی) از اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران و عضو هیأت مؤسس شورای کارگری بازنشستگان تأمین اجتماعی (بستا) طبق احضار قبلی، امروز برای رسیدگی به اتهامات وارده به همراه وکیل خود به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران مراجعه کرد.
نسرین جوادی پیشتر برای ” اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت داخلی کشور” و ” فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی”و ” اخلال در نظم و آسایش عمومی” تفهیم اتهام شده بود.
در ادامه جلسه دادگاه، نسرین جوادی به همراه وکیل خود با رد اتهامات وارده دفاعیات خویش را اعلام داشته اند.
نسرین جوادی کارگر سابق تجهیزات پزشکی و بازنشسته تأمین اجتماعی می باشد که در روز یازدهم اردیبهشت به همرا سایر کارگران در مراسم روز جهانی کارگر دستگیر شد و پس از ۲۹ روز بازداشت به قید وثیقه آزاد گردید.
اتحادیه آزاد کارگران ایران ضمن محکوم نمودن محاکمه نسرین جوادی خواهان مختومه نمودن پرونده های مفتوح کارگران و آزادی فوری کارگران زندانی است.
اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۱۵ مرداد ۹۸
*آزادی آنیشا اسدالهی از زندان اوین با تودیع وثیقه200میلیون تومانی
روز سه شنبه 15مرداد، آنیشا اسدالهی از بازداشتی های روزجهانی کارگر مقابل مجلس با تودیع وثیقه200میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شد.
*اخراج 15نفر از کارگران پژوهشکده سوانح طبیعی زیرمجموعه بنیاد مسکن
15 نفر از کارگران پژوهشکده سوانح طبیعی زیرمجموعه بنیاد مسکن اخراج شدند.
یکی ازاین کارگران اخراجی پژوهشکده سوانح طبیعی که سازمانی عمومی زیرمجموعه بنیاد مسکن است،به خبرنگار رسانه ای گفت:چندماهی می‌شود که درگیر رفت و برگشت به دادگاه‌های حل اختلاف و کمیسیون‌های روابط کار است.
وی افزود: ما ۱۵ نفر هستیم که سال جدید بیکار شدیم؛ تعدادی از ما «قراردادی» و تعدادی نیز «رسمی» هستند؛ من ۱۵ سال سابقه کار دارم و همکاران بیکار شده‌ی من نیز هر کدام چند سال سابقه دارند با این حال، ما را به بهانه عدم نیاز و کمبود بودجه اخراج کردند.
این کارگر اخراجی پژوهشکده سوانح طبیعی از شکایت خود و همکارانش به اداره کار خبر می‌دهد و می‌گوید: همه ما – رسمی‌ها و قراردادی‌ها- برای بازگشت به کار اقدام کرده‌ایم؛ رسمی‌ها ظاهراً توانسته‌اند بعد چند ماه، حکم بازگشت به کار بگیرند.
او ادامه می‌دهد: ما از بنیاد مسکن درخواست داریم به وضعیت ما رسیدگی کند؛ چرا سازمانی که در قوانین بودجه سالانه، بودجه و اعتبار مشخص دارد، باید دست به تعدیل نیروهای باسابقه‌اش بزند؟!
*سهل انگاری مسئولان ایمنی و کارگاه ، علت مرگ کارگر معدن در سوادکوه +
معاون معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران گفت که در حادثه منجر به مرگ یک کارگر در معدن سوادکوه طی هفته اخیر، سهل انگاری و کوتاهی مسئولان ایمنی و کارگاه معدن محرز است.
عسگر شریفی روز سه شنبه15 مرداد در گفت و گو با خبرنگاررسانه ای افزود : مسئولان ایمنی و کارگاه این معدن نباید به نیروی کار تازه وارد در این مجموعه اجازه ورود و کار در داخل معدن را می دادند و فرد ناوارد به خاطر ناآشنایی به مسیرهای معدن جان باخت.
وی گفت: این کارگر که مدتی در تهران مشغول به کار بود بعد از بازگشت از تهران در این معدن مشغول به کار شد و در حالی که کمتر از دو هفته از ورودش به این مجموعه سپری می شد، برای کار و انجام عملیات به درون معدن اعزام شد در حالی که از نظر فنی و ایمنی انجام این کار اصولی نیست.
معاون صمت مازندران تاکید کرد: حتی کارگری با سابقه کار 10 ساله در یک معدن پس از انتقال به یک معدن جدید آن هم در استان دیگر می بایست اول فرصت پیدا کند تا با مسیرها و فضای کار در معدن جدید آشنا شود.
وی افزود : در حادثه اخیر، مسئولان معدن از جمله مسئولان ایمنی و کارگاه بدون توجه به این نکته، به این فرد اجازه حضور و کار در معدن را دادند که منجر به آن شد فرد به دلیل فقر اکسیژن در معدن جان خود را از دست بدهد.
شریفی اظهار داشت : با بررسی های انجام شده توسط کارشناسان صمت به نظر می رسد این فرد به دلیل نآشنایی با مسیر های معدن راه خروج خود را در داخل توانل گم کرد و دچار خفگی شد.
+ جان باختن کارگر 44ساله حین کاردر یک معدن زغال سنگ سوادکوه براثر گازگرفتگی
روز شنبه 12مرداد،یک کارگر 44ساله بنام محمد حسن پورحین کاردرتونل یک معدن زغال سنگ واقع در در منطقه کارمزد سوادکوه دچار گازگرفتگی شد وجانش را ازدست داد.
*جان باختن کارگر شهرداری بوکان حینکار براثر تصادف
صبح روز سه شنبه 15مرداد،یک کارگر 53ساله شهرداری بوکان حین کارنظافت در بلوارماموستاهژاربراثر برخورد یکدستگاه سمند با وی جانش را ازدست داد.
فرودین امسال نیز، پاكبان 30 ساله این شهرداري ساعت يك بامداد هنگام نظافت معابر شهری در خیابان مولوی شرقی در برخورد با يك دستگاه سمند جان خود را از دست داد.
این پنجمین مرگ پاکبان این شهرداری در دوسال و نیم گذشته است.
*مرگ یک کارگر28ساله در کاشمر براثر برق گرفتگی
روزسه شنبه 15مرداد،یک کارگر28ساله حین کار درساختمانی ولقع دریکی از مناطق شهرستان کاشمر دچار برق کرفتگی شد وجانش را ازدست داد.
*مصدومیت شدید یک کارگر حین کاردر بازارچه مرزی سومار
عصر روز یکشنبه 13مرداد، یک کارگر اهل گیلانغرب حین کاردر بازارچه مرزی سومارواقع در داخل خاک عراق بین 2 دستگاه تریلر حمل بار عراقی و ایرانی گیر افتاد وبشدت مصدوم و به یکی از مراکز درمانی منتقل شد.
*مرگ دو کشاورز حین کار در دو حادثه جداگانه
روزهای دوشنبه وسه شنبه 14مرداد،دو کشاورز در استان خراسان شمالی و کرمانشاه جان خود را از دست دادند.
در اولین حادثه که روز 14مرداددر شهرستان اسفراین خراسان شمالی رخ داد، سه کشاورز در منطقه خرمنگاه روستای رویین بر اثر سقوط تراکتور در دره کشته و زخمی شدند. در این حادثه راننده تراکتور جان خود را از دست داد و دو سرنشین دیگر به بیمارستان اسفراین منتقل شدند.
بامداد صبح روزسه شنبه 15مردادنیز کشاورز 46 ساله حین انجام کار در محور پاوه به نوسود استان کرمانشاه بر اثر سقوط در عمق 6 متری استخرکشاورزی، جان باخت.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت