.
دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 11 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

یکشنبه, 30 تیر 1398 ساعت 04:16

جرمی هانت: جواب تهران را حساب‌شده می‌دهیم

وزیر خارجه بریتانیا نقض پیمان‌های بین‌المللی و تهدید امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز را نگران‌کننده خواند و گفت پارلمان را به زودی در جریان واکنش‌های احتمالی قرار می‌دهد. سپاه ویدئوی توقیف نفتکش "استنا ایمپرو" را منتشر کرد.

Jeremy Hunt (picture-alliance/AP Photo/F. Seco)

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، پس از نشست ویژه کابینه این کشور به خبرنگاران گفت: «اتفاقی که افتاده،  توافق‌های بین‌المللی را به طور جدی زیر سوال برده است.»

نشست یاد شده برای تبادل نظر و مشورت اعضای کابینه بریتانیا درباره واکنش به توقیف نفتکش "استنا ایمپرو" برگزار شد. به گزارش رویترز، پارلمان این کشور قرار است روز دوشنبه ۲۲ ژوئیه (۳۱ تیر) در جریان تدابیر و واکنش‌های احتمالی دولت قرار گیرد.

جرمی هانت در نخستین واکنش‌‌ها، ایران را به پیامدهای شدید تهدید کرد و در عین حال افزود که گزینه نظامی مد نظر نیست.

به موازات تماس تلفنی جرمی هانت با محمدجواد ظریف، کاردار سفارت ایران در لندن نیز از سوی وزارت خارجه بریتانیا احضار شد. لندن جلوگیری از حرکت یک نفتکش را "اقدامی خصمانه" خوانده و مدعای تهران مبنی بر تصادم "استنا ایمپرو" با یک کشتی ماهیگیری ایرانی را رد کرده است.

هانت در توییتر خود نوشته که نفتکش مربوطه در آب‌های دریای عمان بوده و توقیف آن نقض قوانین بین‌المللی است. او اعلام کرده که در صحبت تلفنی با جواد ظریف، مراتب "سرخوردگی شدید" خود را ابراز کرده است: «شنبه گذشته وزیر خارجه ایران اطمینان داده بود که تنش‌ها کم شوند. اگر دنبال راه حل هستیم باید به جای حرف زدن عمل کنیم...»

 

Jeremy Hunt
@Jeremy_Hunt
 
 

Just spoke 2 Iranian FM Zarif &expressed extreme disappointment that having assured me last Sat Iran wanted 2 deescalate situation they have behaved in the opposite way.This has 2 be about actions not words if we are to find a way through.British shipping must & will be protected

 
957 people are talking about this
 

سپاه پاسداران در این میان یک فیلم ویدئویی از  جزئیات توقیف نفتکش "استنا ایمپرو" منتشر کرد. رمضان شریف، سخنگوی سپاه، می‌گوید این نفتکش از سوی یک ناو جنگی انگلیسی اسکورت می‌شد و با خاموش کردن دستگاه موقعیت‌یاب خود، در مسیر معکوس حرکت می‌کرد. خبرگزاری ایسنا به نقل از شریف نوشت: «یک کشتی جنگی نیروی دریایی بریتانیا این نفتکش را اسکورت می‌کرده و این کشتی می‌خواست که مانع توقیف نفتکش اسینا ایمپرو شود و حتی دو فروند بالگرد هم به پرواز درآورد اما در نهایت نیروهای سپاه این نفتکش را متوقف و به ساحل بندرعباس منتقل کردند.»

در این فیلم که عصر شنبه ۲۹ تیر به رسانه‌های ایرانی داده شده، ناوچه جنگی انگلیسی به چشم نمی‌خورد.

در تازه‌ترین تحول، مالکان سوئدی نفتکش توقیف شده از تماس با اداره دریانوردی بندرعباس خبر داده‌ و گفته‌اند که از مقامات ایرانی برای ملاقات با ۲۳ خدمه این نفتکش درخواست خواهند کرد. خدمه نفتکش "استنا ایمپرو" اتباع هند، فیلیپین، لتونی و روسیه هستند.

تنش‌های مربوط به مسیر نقل و انتقال نفت از ۲۲ اردیبهشت با انفجار چهار نفتکش در بندر فجیره امارات شروع شد و با حمله به یک نفتکش ژاپنی و نروژی در ۲۳ خرداد بالا گرفت. ۳۰ خرداد، سپاه پاسداران پهپاد تجسسی "گلوبال هاوک" آمریکا را در تنگه هرمز سرنگون کرد. رئیس جمهور آمریکا گفت دستور حمله تلافی‌جویانه به سه موضع در ایران را در آخرین دقایق لغو کرده است. چهار روز بعد پنج فرمانده مناطق عملیاتی سپاه در خلیج فارس تحریم شدند.

توقیف نفتکش استنا ایمپرو، دو هفته پس از توقیف نقتکش ایرانی "گریس ۱" در جبل الطارق صورت گرفته است. رهبر جمهوری اسلامی پیش‌تر گفته بود این اقدام "راهزنی دریایی" است و بی‌جواب نمی‌ماند.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت