.
سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸.
امروز:
Jan 21 2020.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

یکشنبه, 30 تیر 1398 ساعت 03:58

اخبار و گزارشات کارگری26-29 تیر ماه

اخبار و گزارشات کارگری 28 و 29 تیر ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

بازداشتی های مراسم روز جهانی کارگر آزاد باید گردند

- اعتصاب وتجمع کارگران واحد تعمیرات پالایشگاه آبادان دراعتراض به عدم تبدیل وضعیت و اجرا نشدن طرح طبقه بندی مشاغل

- تجمع اعتراضی کارگران اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان قزوین نسبت به بلاتکلیفی شغلی پس از الکترونیکی کردن عوارض آزادراه مقابل استانداری

- اعتصاب کارگران نیروگاه دماوند دراعتراض به کاهش حقوق و عدم پرداخت بموقعش

- تجمع اعتراضی کارگران کارخانه کنتورسازی البرزنسبت به عدم پرداخت مطالبات مقابل فرمانداری

- هشتمین تجمع رانندگان اخراجی شرکت واحد برای بازگشت بکارمقابل وزارت کار

- بیکاری صدها کارگر ارمغان خصوصی سازی ماشین سازی تبریز، بلبرینگ سازی تبریز، لیفتراک سازی و کمپرسورسازی

- واگذاری پالایشگاه های نفت اصفهان،بندرعباس،تبریز وتهران به بخش خصوصی چه ارمغانی برای کارگران بهمراه خواهد داشت؟

- نرخ بیکاری معلولان بالاتر از میانگین بیکاری است

*اعتصاب وتجمع کارگران واحد تعمیرات پالایشگاه آبادان دراعتراض به عدم تبدیل وضعیت و اجرا نشدن طرح طبقه بندی مشاغل

صبح روز شنبه 29تیرماه، جمعی از کارگران واحد تعمیرات پالایشگاه آبادان دراعتراض به عدم تبدیل وضعیت و اجرا نشدن طرح طبقه بندی مشاغل دست از کار کشیده ومقابل ساختمان مرکزی شرکت پالایش نفت آبادان تجمع کردند.

بنابه گزارشات رسانه ای شده،در این تجمع اعتراضی حدود 200نفر از کارگران قسمت های آب و برق و بخار " شرکت ثنا اندیشه"، تعمیرات واحدهای جنوب " شرکت یگانه نورد" و تعمیرات فاز3پالاشگاه آبادان " شرکت مشتقاق آبادان " شرکت داشتند.

یکی از کارگران در این‌باره به خبرنگار رسانه ای گفت: اخیرا طرح جدیدی در قالب قرارداد سود مدیریتی برای تبدیل وضعیت قرارداد کار کارگران پیمانی از سوی مدیریت پالایشگاه به تمامی بخش‌ها ابلاغ شده که طبق آن همه کارگران پیمانکاری با سود مدیریتی فعالیت می‌کنند.

یکی دیگر از کارگر واحد تعمیرات پالایشگاه آبادان با تاکید بر اینکه بعد از سال‌ها کار در این واحد از همه مزایای قانونی کار بی‌بهره است و به نوع قرارداد‌های موقت خود با پیمانکار انتقاد دارد، گفت: دستورالعمل تبدیل وضعیت قراردادهای جدید قرار است برای همه کارگران پیمانکاری پالایشگاه آبادان به جز کارگران واحد تعمیرات که با دستگاه‌های ثابت کار می‌کنند، اجرا شود. دلیل اجرا نشدن این دستورالعمل از سوی مسئولان مربوطه نیز حجمی بودن کار کارگران واحد تعمیرات است.

او با بیان اینکه در واحد تعمیرات حدود 600 کارگر مشغول کارند که در صورت اجرا نشدن دستورالعمل تبدیل وضعیت قراردادهای جدید، همه آنها از این حق محروم می‌مانند، در ادامه گفت: کارگران واحد تعمیرات در مقایسه با سایر کارگران بیشترین میزان فشار کار را متحمل شده و شرایط کار بسیار سخت و طاقت‌فرسایی دارند. لذا از زمانی که کارگران واحد تعمیرات از عدم تغییر وضعیت قراردادهای خود مطلع شده‌اند، آنها دست به اعتراض زده و این تصمیم را تبعیض و تفرقه‌اندازی در میان کارگران پیمانکاری می‌دانند.

وی با بیان اینکه طرح جدیدی که پالایشگاه قرار است با عنوان سود مدیریتی اجرا کند، نقش پیمانکاران مجموعه پالایشگاه را تا 95 درصد کمرنگ خواهد کرد، افزود: در قراردادهای جدید با طرح سود مدیریتی؛ هزینه‌های جاری پالایشگاه با کمرنگ شدن پیمانکاران بسیار کاهش پیدا می‌کند و این موضوع به نفع کارگران خواهد بود.

یکی دیگر از تجمع کنندگان به خبرنگار رسانه ای دیگر گفت: برخی از کارگران پالایشکاه آبادان از سوی این شرکت تبدیل وضعیت شدند ولی کارگران بخش های تاثیرگذار و سخت و زیان آور در این تبدیل وضعیت دیده نشدند.

وی گفت: تبدیل وضعیت شغلی تاثیر بسزایی بر حقوق و آینده بازنشستگی کارگران پالایشگاه دارد.

یکی دیگر از کارگران پالایشگاه آبادان نیز گفت: با توجه به درخواست قانونی و بحق کارگران بخش تعمیرات دستکاه ثابت پالایشگاه آبادان هیچ مسئولی پاسخگوی مشکلات و درخواست ما نیست و این بیانگر بی توجهی مدیران نسبت به کارگران است.

وی افزود: تبدیل وضعیت کارگری باید شامل همه بخش های پالایشگاه شود و همه کارگران در شرایط سخت در حال خدمت به کشور و تولید ملی هستند و خواسته های آنها باید تامین شود.

یکی دیگر از کارگران پالایشگاه آبادان قرارداد حجمی را نوعی برده داری از کارگران توصیف کرد و گفت: در هیچ جایی از ایران این قانون اجرا نمی شود.

*تجمع اعتراضی کارگران اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان قزوین نسبت به بلاتکلیفی شغلی پس از الکترونیکی کردن عوارض آزادراه مقابل استانداری

ظهرروز شنبه 29 تیر،جمعی از اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان قزوین برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی پس از الکترونیکی کردن عوارض آزادراه،دست به تجمع مقابل استانداری زدند.

یکی ازتجمع کنندگان با اشاره به بلاتکلیفی وضعیت کارگران عوارضی قزوین تصریح کرد: عوارضی استان قزوین صد و سی و پنج کارمند دارد که بعد از قرارگیری دوربین در این محورها و الکترونیکی شدن عوارض در وضعیت بلاتکلیفی قرار دارند.

وی افزود: گفتند برای جلوگیری از بیکاری،تعدادی از کارکنان در شرکت مربوط به اجرای طرح الکترونیکی عوارضی (سپندار) ادامه فعالیت بدهند که تاکنون شصت نفر در سپندار بدون قرارداد مشخص مشغول به کار شدند و تنها به‌صورت کلامی گفتند سه میلیون و پانصد هزار تومان پرداخت می‌شود، از طرفی هفتاد و پنج نفر هم بین وزارت راه تقسیم و به شرکت‌های پیمانکاری با پایه حقوق و بدون در نظر گرفتن سنوات کار می‌کنند.

این کارگر معترض تأکید کرد: برخی از کارکنان را به کوهین فرستادند و قرارداد مشخصی وجود ندارد، اگرچه از بیست و هشت اسفندماه که عوارضی‌ها الکترونیکی شدند حقوق‌ها پرداخت‌شده است اما از زمانی که مسئله تقسیم‌بندی مطرح‌شده، قراردادها بلاتکلیف مانده است.

وی یادآور می‌شود: اغلب ما با سنوات بالا در شرف بازنشستگی قرار داریم و به ما گفتند برای ماندن ممکن است کارهایی مانند جمع‌کردن سگ در اتوبان‌ها یا پاک کردن پلاک ماشین‌ها را به ما بسپارند که این دور از شأن کارکنان در شرف بازنشستگی هستند.

وی تصریح کرد: ما به اداره راه مراجعه کردیم و جواب نگرفتیم و امروز به استانداری مراجعه کردیم اگر پاسخ نگیریم باید اعتراض را به تهران ارسال کنیم، الکترونیکی شدن عوارض در استان‌های دیگر ازجمله قم و زنجان نیز اجراشده ولی کارمندان آنجا مشکلی ندارند.

وی تأکید کرد: در استان زنجان کارکنان با حقوق قبلی در ایستگاه مستقر شدند و حقوق خود را دریافت کردند، ازآنجایی‌که تمام کارکنان بالای ده سال سابقه‌دارند و مشمول سختی کارشده‌اند چگونه می‌توانند با پیمانکار ادامه فعالیت داشته باشند چراکه ممکن است بعد از چند ماه مجدد با ما قرارداد نبندند .

وی یادآور شد: در حال حاضر سر ایستگاه هستیم و در دفتر می‌نشینیم چون سابقه کاری بالا داشتیم سپندار ما را قبول نکردند.

وی خاطرنشان کرد: تمام کارکنان با سختی کاری که شامل حالشان بود، ماهانه حدود چهار میلیون تومان دریافتی داشتند و اکنون در نظر دارند که ما را به پیمانکارانی تحویل دهند که با شرایط عادی و بدون در نظر گرفتن سختی کار با حقوق بالای یک میلیون تا دو میلیون تومان فعالیت کنیم.

ابن کارمند تأکید کرد: مطالبه ما مشخص است عوارضی جمع شده است و باید نوع قرارداد ما تکلیف شود و سختی کار ما نباید از بین برود.

*اعتصاب کارگران نیروگاه دماوند دراعتراض به کاهش حقوق و عدم پرداخت بموقعش

روز شنبه 29تیر، کارگران نیروگاه دماوند دراعتراض به کاهش حقوق و عدم پرداخت بموقعش دست از کار کشیدند.

کارگران نیروگاه دماوند به خبرنگار رسانه ای گفتند: ما انتظار داریم که برای مشکلات این نیروگاه به صورت ریشه‌ای چاره اندیشیده شود. از وقتی که نیروگاه دماوند به بنیاد شهید وسپس به یکی از بانک‌ها +واگذار شد، علارغم سود بدست آمده، کارگران دچار مشکل شده‌اند لذا ما می‌گوییم اگر نیروگاه سود ده است کارگران هم باید از آن سهم ناچیزی داشته باشند.

طبق اظهارات کارگران؛ مدیریت نیروگاه دماوند اخیرا اعلام کرده قصد دارد برخی از مزایای مزدی و رفاهی کارگران را با توجه به اعمال افزایش دستمزد سالانه، کاهش دهد.

این کارگران اظهار داشتند: بودجه نیروگاه برای پرداخت حقوق و سایر مزایای مزدی کارگران در سال جاری حدودا ۱۱۵ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که به نسبت سال قبل که ۱۰۰ میلیارد تومان بود، تغییری نکرده است به همین دلیل مدیریت نیروگاه قصد دارد برای جبران هزینه‌های افزایش سالانه دستمزد کارگران، از سایر مزایای مزدی و رفاهی آنها کسر کند.

آنها با تاکید بر اینکه خواسته ما دریافت مطالبات قانونی است، در ادامه افزودند: این واحد نیروگاهی حدود ۶۰۰ کارگر شاغل قرارداد دائم دارد که در حال حاضر یک ماه دستمزد آنها به تاخیر افتاده است. در عین حال انتقاد کارگران به کاهش مزایای مزدی و رفاهی همانند اضافه‌کاری، بیمه تکمیلی و سرویس‌های ایاب و ذهاب است که قرار است عملی شود.

+ عملیات اجرایی ساخت نیروگاه دماوند از سال 1380شروع شد و در سال 1391 احداثش تکمیل شد. این نیروگاه در سال 91 در راستای خصوصی سازی از طرف دولت به بنیاد شهید واگذار شد و از سال 94 به مالکیت بانک دی درآمد.

*تجمع اعتراضی کارگران کارخانه کنتورسازی البرزنسبت به عدم پرداخت مطالبات مقابل فرمانداری

روز شنبه 29تیر،جمعی از کارگران کارخانه کنتورسازی البرزواقع در شهرک صنعتی البرز- استان قزوین - دراعتراض به عدم پرداخت مطالبات شان مقابل فرمانداری شهرستان البرز تجمع کردند.

کارگران تجمع کننده به خبرنگار رسانه ای گفتند: از سال ۸۸ که این شرکت به قیمت بسیار پایین به بخش خصوصی واگذار شد بمرور زمان همه چیز حتی بیمه و بیمه تکمیلی کارگران قطع شد.

یکی از این کارگران ادامه داد: سال هاست مدیرعامل این شرکت در زندان بسر می‌برد و برای گرفتن امضا برای ساده‌ترین موضوعات باید هماهنگی و روندی طولانی طی شود.

وی اضافه کرد: موضوع ورود شرکت به بورس و افزایش سهام شرکت از ۸۰۰ تومان به ۸ هزار تومان با سندسازی علت زندانی شدن مدیر عامل این شرکت است که هم اکنون موضوعش در دستگاه قضایی در دست پیگیری است.

*هشتمین تجمع رانندگان اخراجی شرکت واحد برای بازگشت بکارمقابل وزارت کار

روز شنبه 29تیر برای هشتمین بار، رانندگان اخراجی شرکت واحد با خواست بازگشت بکاردست به تجمع مقابل وزارت کارزدند.

به گزارش کانال تلگرام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه،امروز نیز همچون روزهای گذشته نیروی انتظامی مستقر در وزارتخانه و عوامل حراست طی هماهنگی با کلانتری ۱۰۸ نواب می خواستنداز حضور این رانندگان اخراجی در مقابل وزارت کار جلو گیری کنند.ماموران کلانتری و لباس شخصی حاضر در مقابل وزارت کار دستور دادند تا یک دستگاه خودرو انتظامی و مامور زن جهت بازداشت خانم فرحناز شیری اولین راننده ی زن شرکت واحد و آقای حسین کریمی سبزوار به وزارت کار اعزام کنند که با دخالت مسئولانی از وزارت کار بازداشت صوررت نگرفت و معترضان را برای گفتگو به داخل وزارتخانه هدایت کردند.

رانندگان اخراجی حق طلب سالهاست از کار اخراج شده اند و در شرایط خیلی سخت زندگی می کنند و با وجود حکم بازگشت بکار از بالاترین مرجع قضایی و پیگیری ها متاسفانه هیچ اقدام عملی صورت نگرفته است. مدیر عامل شرکت واحد با اقدام های فراقانونی و نفوذ در ادارات کار مانع از بازگشت بکار رانندگان شده است.

*بیکاری صدها کارگر ارمغان خصوصی سازی ماشین سازی تبریز، بلبرینگ سازی تبریز، لیفتراک سازی و کمپرسورسازی

خصوصی سازی ماشین سازی تبریز، بلبرینگ سازی تبریز، لیفتراک سازی و کمپرسورسازی موجب بیکاری صدها کارگر دراستان آذربایجان شرقی شد.

بنا به گزارش رسانه ای شده بتاریخ29تیر،مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی با بیان این‌که بخشی از مشکلات واحد‌های تولیدی ناشی از واگذاری‌هایی است که اهلیت خریدار مد نظر گرفته نشده است، گفت: لیفتراک سازی، بلبرینگ سازی، ماشین سازی و کمپرسور سازی از جمله واحدهای مشکل دار هستند؛ به عنوان مثال طی چهار سال گذشته شرکت ماشین سازی تبریز حدود بیش از دو هزار کارگر داشته و اکنون این تعداد به یک هزار و 200 نفر رسیده است.

وی اضافه کرد: این کارخانه را به کسی واگذار کرده بودند که اصلا با ادبیات تولید و کار آشنایی نداشته و مباحثی پیش آمده بود که هرچند مرتبط با کارخانه ماشین سازی نبود، اما این کارخانه بلاتکلیف بود که خوشبختانه با پیگیری‌های لازم، این کارخانه به صندوق بازنشستگی فولاد وابسته به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی واگذار شد.

وی افزود: همچنین بلبرینگ سازی تبریز با 600 نفر کارگر واگذار شده بود، اکنون تعداد کارگران این واحد به 200 نفر رسیده است؛ در گذشته در این کارخانه ماهانه سه میلیون قطعه بلبرینگ تولید می‌شد؛ ولی اکنون یک قطعه بلبرینگ نیز به سختی تولید می‌شود.

وی تصریح کرد: لیفتراک سازی قبلا 600 نفر کارگر داشته و ماهانه بیش از 80 بلبرینگ تولید می‌کرد، این درحالی است که اکنون ماهانه سه بلیرینگ هم تولید نمی‌شود؛ همچنین در کارخانه کمپرسورسازی 500 نفر مشغول فعالیت بود که اکنون این تعداد کارگر به 120 نفر کاهش یافته و با حداقل تولید به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

وی افزود: براساس مفاد قرارداد واگذار شده خریداران مکلف به حفظ وضیعت اشتغال موجود و یا افزایش اشتغال و نیز موظف به افزایش تولید و یا حفظ وضیعت تولید هستند؛ اما در واگذاری‌هایی که در این استان انجام گرفته به این موضوع توجه نکرده‌اند، از این رو اگر خریدار به آن عمل نکند به تعهد خودش عمل نکرده است و سازمان خصوصی سازی می تواند شرکت واگذاری را مسترد کند.

*واگذاری پالایشگاه های نفت اصفهان،بندرعباس،تبریز وتهران به بخش خصوصی چه ارمغانی برای کارگران بهمراه خواهد داشت؟

کارگران پالایشگاه های نفت اصفهان،بندرعباس،تبریز وتهران که قرار است مرداد ماه سال جاری به بخش خصوصی واگذارشوند نگران آینده شغلیشان هستند.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ29تیر، مشاور سازمان خصوصی‌سازی از واگذاری چهار پالایشگاه نفت توسط دولت خبر داد.

وی افزود: این پالایشگاه‌ها شامل نفت اصفهان، نفت تهران، نفت بندرعباس و نفت تبریز است.

وی همچنین اظهارداشت: قیمت پایه شرکت در مزایده پالایشگاه نفت اصفهان چهار هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان، قیمت پایه پالایشگاه نفت بندر عباس چهار هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان، قیمت پایه پالایشگاه نفت تهران چهار هزار میلیارد تومان و قیمت پایه پالایشگاه نفت تبریز دو هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان تعیین شده است.

مشاور سازمان خصوصی‌سازی گفت: واگذاری سهام این چهار بنگاه به صورت بورسی خواهد بود.

وی در ادامه افزود: بورس تاریخ عرضه سهام پالایشگاه نفت اصفهان و تهران را به ترتیب نهم و دوازدهم مرداد ماه سال جاری اعلام کرد.

وی بیان داشت: تاریخ عرضه سهام دو پالایشگاه دیگر یعنی نفت بندر عباس و تبریز نیز بزودی از سوی بورس اعلام خواهد شد.

در این شرایط، کارگران این پالایشگاه‌ها نسبت به آینده شغلی خود ابراز نگرانی می‌کنند. این کارگران می‌گویند: می‌ترسیم به روال همیشه، بعد از خصوصی‌سازی، تعدیل و کاهش مزایای شغلی از راه برسد. باید منتظر افول زندگی و معیشت خود باشیم.

این کارگران از دولت می‌خواهند از واگذاری منصرف شود و در صورتیکه حتما بر این واگذاری اصرار دارد، بر روند کار نظارت کند و اجازه ندهد کارگران به امان خدا رها شوند.

*نرخ بیکاری معلولان بالاتر از میانگین بیکاری است

سهیل معینی (فعال حمایت از حقوق معلولان و مدیر عامل انجمن باور): نمی‌توانم آمار دقیقی از بیکاری معلولان بدهم و به نظرم آمار‌های ارائه شده نیز یا اغراق‌آمیز است یا سعی شده است میزان بیکاری را کمتر از واقعیت نشان دهند. با این همه، باید اذعان کرد که نرخ بیکاری معلولان از میانگین بیکاری بیشتر است .

از طرف دیگر مستمری پرداختی به معلولان تکافوی زندگی معلولان را نمی‌کند و به این ترتیب معلولان بیشتری پی کار می‌گردند.

متن گفتگو با سهیل معینی (فعال حمایت از حقوق معلولان و مدیر عامل انجمن باور)که بتاریخ28تیر رسانه ای شد:

در نظر گرفتن سهم سه درصدی برای استخدام معلولان با توجه به کاهش استخدام‌های دولتی تاثیر چندانی در کاهش بیکاری معلولان ندارد. آیا این الزام قانونی قابل تسری به استخدام‌های بخش خصوصی نیز هست؟

گرفتن این سهم در واقع تلاشی است تا حداقلی از جایگاه‌های اشتغال به معلولان اختصاص یابد. درباره بخش خصوصی اوضاع فرق می‌کند. به دلیل ماهیت این بخش، قانون‌گذار اختیارات کمی برای مجبور کردن این بخش دارد. ما نمی‌توانیم سهمیه‌های استخدامی اجباری برای بخش خصوصی بگذاریم. راه معمولی که در این زمینه در کشور‌های دیگر در پیش گرفته شده و ما هم در ویرایش جدید قانون جامع حمایت از حقوق معلولان آن را برگزیدیم این است که بخش خصوصی ترغیب و تشویق شود افراد دارای معلولیت را به کار گیرد. وقتی این فرض را اساس کار قرار دهیم که بخش خصوصی دنبال منفعت است و در استخدام نیز دنبال نیرویی می‌گردد که بیشترین منفعت را برای او داشته باشد، بنابراین لازم است سیاست‌ها درباره کار معلولان در بخش خصوصی مبتنی بر تشویق باشد. البته لازم است عنوان شود که در برخی کشور‌ها سیاست‌های دیگری هم پیش‌بینی شده است. در برخی از کشور‌ها متناسب با سهم بخش خصوصی از اشتغال درصد‌هایی را به استخدام افراد معلول اختصاص داده‌اند. چیزی که در این کشور‌ها پیش‌بینی شده این است که اگر بخش خصوصی این سهم را رعایت نکند، باید متناسب با جایگاه‌های افراد معلول که باید استخدام می‌کرده و به صلاح‌دید خود این کار را نکرده است، جریمه‌ای را پرداخت کند. این جرایم به صندوق‌هایی می‌رود که برای حمایت از افراد معلول در نظر گرفته شده است. ما بحث‌های زیادی در این باره داشتیم که آیا برای حمایت از استخدام افراد معلول در بخش خصوصی چنین اجبار و جرایمی را در نظر بگیریم یا نه؟ زمانی که این قانون در حال تدوین و تصویب بود، یعنی در سال ۹۵ و ۹۶، فضای مناسبی در زمینه کسب و کار وجود نداشت و به همین دلیل این رویکرد را پیگیری کردیم که جای سیاست‌های تنبیهی، سیاست‌های تشویقی را برای استخدام معلولان در بخش خصوصی در نظر بگیریم.

چه تشویق‌هایی برای به کارگیری کارگران معلول در بخش خصوصی در نظر گرفته شده است؟

موضوع ماده ۱۰ قانون حمایت از حقوق معلولان ایجاد صندوق حمایت از فرصت‌های شغلی برای معلولان است. کار این صندوق تجمیع منابع برای ایجاد اشتغال برای معلولان است و تمرکز آن پیگیری اشتغال برای معلولان از طریق بخش خصوصی و تعاونی است. در این زمینه سیاست‌های تشویقی از جمله اعطای وام به بخش خصوصی برای به کارگیری معلولان و سیاست‌های لجستیکی، مالی و حقوقی دنبال می‌شود. علاوه بر این در ماده‌های ۱۲ و ۱۳ این قانون به اشتغال معلولان پرداخته شده است. برای مثال پیش‌بینی شده که سهم بیمه کارفرمایی، کارفرمایانی که افراد معلول را به کار می‌گیرند از طرف دولت پرداخت شود. یا در ماده ۱۲ هزینه‌هایی برای کمک به کارایی فرد معلول پیش‌بینی شده است که بر اساس آن سازمان بهزیستی بسته به شدت معلولیت تا پنج سال به کارفرمایانی که افراد معلول را جذب می‌کنند بین ۳۰ تا ۵۰ درصد حقوق پایه فرد را پرداخت می‌کند.

سهم سه درصد استخدام معلولان در سازمان‌های دولتی کاملا رعایت می‌شود؟

رعایت سهم سه درصد استخدام معلولان در بخش دولتی فراز و نشیب‌های زیادی داشته است. با توجه به افزایش افراد تحصیل‌کرده، در پیش‌نویسی قانونی که به دولت ارائه شد سهم پنج درصدی در نظر گرفته شد، اما نهایتا مسئولان دولتی با این استدلال که هنوز سهم سه درصدی استخدام معلولان در بخش دولتی کاملا رعایت نشده و سهم پنج درصدی قطعا رعایت نمی‌شود، این پیشنهاد را رد کردند. در این باره که آیا قانون‌گریزی‌هایی در این زمینه اتفاق می‌افتد، بله اتفاق می‌افتد، اما به نسبت گذشته این تخلفات کمتر شده است. البته باید بر این واقعیت تاکید کرد که رعایت قانون بیشتر در موارد اعلامی اتفاق می‌افتد، یعنی اینکه سازمان‌های مختلف وقتی آگهی استخدام می‌دهند عنوان می‌کنند که سه درصد از سهمیه استخدام ویژه معلولان است، اما تخلفات در جایی دیگر اتفاق می‌افتد. اکنون عمده فرار‌ها مربوط به ملاحظات فنی است، یعنی در آزمون‌ها و مصاحبه‌های استخدامی افراد معلول با این بهانه که صلاحیت فنی ندارند، رد می‌شوند. در این زمینه دو بحث وجود دارد. در مواردی ممکن است موقعیت شغلی به گونه‌ای باشد که برخی از معلولان توانایی انجام آن را نداشته باشند. برای مثال پست مهندسی در سکوهای دریایی وجود دارد و می‌گویند فرد معلول نمی‌تواند چنین کار را انجام دهد. به این معنا اگر فرد معلول مهندس هم باشد و صلاحیت تحصیلی هم داشته باشد، نمی‌تواند این کار را به دست بیاورد. این می‌تواند درست باشد، اما در بسیاری از موارد استناد به شاخص‌های فنی راه فرار هم هست. ما دنبال این هستیم که بررسی صلاحیت فنی معلولان در اختیار یک سازمان و وزارتخانه نباشد و به صورت سلیقه‌ای انجام نشود. در واقع باید کمیته‌ای در سازمان امور استخدامی تشکیل شود و در آن کارشناسان سازمان بهزیستی صلاحیت فنی فرد معلول را ارزیابی کنند. بحث دیگر که بسیار مهم است تناقض میان سیاست‌های کلان و سیاست دستگاه‌های اجرایی است. برای مثال ما هر سال مشکلاتی را برای استخدام افراد معلول در آموزش و پرورش داریم. بعد از تلاش ما برای اجبار آموزش و پرورش به رعایت سهم سه درصدی استخدام معلولان همچنان با مشکلات عدیده‌ای در این زمینه رو‌به‌رو هستیم. به کارگیری معلمان معلول در مدارس عادی با مانع رو‌به‌روست، یعنی آموزش و پرورش اصرار دارد که افراد معلول یا به مدارس استثنایی فرستاده شوند یا امور دفتری را انجام دهند که این اصلا پذیرفتنی نیست و با هیچ اصل قانونی، اخلاقی و انسانی تطابق ندارد. از طرف دیگر همین به کارگیری افراد معلول در مدارس استثنایی نیز با مشکل رو‌به‌روست، چرا که این سازمان می‌گوید ما موقعیت شغلی نداریم و فرصت‌های شغلی اشباع شده است و آموزش و پرورش هم حاضر نیست معلولان را به مدارس عادی بفرستد.

نرخ بیکاری در میان معلولان چقدر است؟

نمی‌توانم آمار دقیقی از بیکاری معلولان بدهم و به نظرم آمار‌های ارائه شده نیز یا اغراق‌آمیز است یا سعی شده است میزان بیکاری را کمتر از واقعیت نشان دهند. با این همه، باید اذعان کرد که نرخ بیکاری معلولان از میانگین بیکاری بیشتر است که آن نیز به چند دلیل قابل توجیه است. به دلیل برخی حمایت‌ها تعداد افراد معلولی که وارد دانشگاه می‌شدند افزایش داشت. بر این اساس آمار فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در میان معلولان بیشتر شده است. از طرف دیگر مستمری پرداختی به معلولان تکافوی زندگی معلولان را نمی‌کند و به این ترتیب معلولان بیشتری پی کار می‌گردند. دلیل دیگر که به افزایش بیکاری معلولان انجامیده کاهش فرصت‌های شغلی در کشور است که به تبع آن جامعه معلولان نیز از آن متاثر می‌شوند.

گاهی عنوان می‌شود که اشتغال معلولان جسمی در کار‌های یدی امکان‌پذیر نیست و این افراد به دلیل نداشتن توانایی بهره‌وری پایینی دارد. آیا فقط باید انتظار به کارگیری معلولان در کارهای دفتری یا کار‌هایی را داشت که نیاز به کار یدی نداشته باشد؟

ما از فقدان یک الگوی اشتغال برای معلولان در کشور رنج می‌بریم و همین باعث بروز مشکلاتی می‌شود. اینکه بگوییم برخی کار‌های یدی است و معلولان توانایی انجام این کار‌ها را ندارند و به این ترتیب فقط می‌توان امیدوار بود معلولان تحصیل‌کرده سر کار بروند، حرفی غیر تخصصی است. وقتی قرار است این را بررسی کنیم که توانایی معلولان برای مشاغل مختلف چیست باید به صورت فنی موضوع را بررسی کنیم. فردی که معلولیت ندارد نیز ممکن است نتواند برخی کار‌ها را انجام دهد، بنابراین طبیعی است که در میان معلولان نیز کسانی باشند که توانایی انجام برخی کار‌ها را نداشته باشند. حکم کلی نمی‌توان در این موارد داد و زمانی که الگوی کلان و مشخصی باشد، چنین مشکلاتی پیش نمی‌آید. به ضرس قاطع می‌توان گفت مشکلات اشتغال معلولان بیش از آنکه مربوط به تخصیص بودجه و منابع باشد، به نبود الگوی اشتغال ربط دارد.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید


اخبار و گزارشات کارگری 27 تیر ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

بازداشتی های مراسم روز جهانی کارگر آزاد باید گردند

- تجمع اعتراضی كاركنان صنعت نفت در عسلويه نسبت به حذف کاراقماری

- مرضیه امیری کماکان در بیمارستان بستری و ممنوع الملاقات است

- سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:

اسماعیل بخشی و حامیان بازداشتی اعتراضات کارگران هفت تپه را آزاد کنید

- کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران :

بازداشت شده گان "روز جهانی کارگر" باید به فوریت آزاد گردند

- عدم پرداخت 7ماه حقوق کارکنان بخش خصوصی بیمارستان های رامهرمز

- عدم پرداخت ماه ها حقوق کارکنان شرکت آب وفاضلاب روستایی رامهرمز و رامشیر

- سوختگی 2کارگربازار گل امام رضا تهران درحادثه آتش سوزی

*تجمع اعتراضی كاركنان صنعت نفت در عسلويه نسبت به حذف کاراقماری

روز پنج شنبه 27تیرماه،جمعی از كاركنان صنعت نفت در عسلويه برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به حذف کار اقماری دست به تجمع مقابل ساختمان مرکزی سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس واقع در عسلویه - استان بوشهر - زدند.

بنابه گزارش رسانه ای شده،تجمع کنندگان كه تعدادشان به يكصد نفر مي رسيد در اعتراض به تصميم عجولانه و بدون كار كارشناسي شده مسولين شركت ملّي نفت ايران با در دست داشتن پلاكاردهايی خواهان بازگشت اين آيتم به فيش حقوقیشان شدند.

آنها معتقدند در حالي كه هنوز هيچ زيرساختی برای اجراي طرح روزكاری و اسكان اجباری در اين منطقه مهيا نشده اين تصميم يك نوع زورگويي و حركتي دور از انسانيت است.

تجمع کنندگان خواستار بازگشت آيتم اقماری به فيش حقوقي مطابق در هفته آتی شدند واعلام کردند تا تعيين تکلیف به اعتراضشان ادامه خواهند داد.

مديرعامل سازمان منطقه ويژه پارس بدنبال گفتگو با نمايندگان كاركنان معترض گفت: موضوع حذف آيتم اقماري كاركنان را روز شنبه در سطح شركت ملّي نفت ايران دنبال خواهد كرد.

بنا بهمین گزارش،چند مدتی است خبری در رسانه ها منتشر می شود که با بخشنامه وزارت نفت، کار اقماری در شرکت های نفت و گاز حذف می شود و نیروهای اقماری باید مثل سایر نیروهای عادی کار، در مناطق نفت و گازی ساکن شوند موضوعی که سبب شده امروز تعدادی از اقماری کاران اقدام به تجمع کنند .

این خبر در همان ابتدا نیز با واکنش های تند اقماری کاران مواجه شده و دلایلی چون آلودگی هوای مناطق، توسعه نیافتگی محیط های پیرامون نفت و گاز و سختی سکونت در این مناطق را به عنوان علت مخالفت با این طرح مطرح می کنند.

*مرضیه امیری کماکان در بیمارستان بستری و ممنوع الملاقات است

به گزارش یکی از اعضای خانواده مرضیه امیری، این بازداشت شده مراسم روز جهانی کارگر مقابل مجلس که دربیمارستان بستری می باشد کماکان ممنوع الملاقات است.

بنابهمین گزارش، گویابیماری گوارشی وی خطرناک نیست ولی برای آزمایشات بیشترمنجمله درباره بیماری صرعش چند روز دیگر هم بستریش ادامه خواهد داشت.

*سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:

اسماعیل بخشی و حامیان بازداشتی اعتراضات کارگران هفت تپه را آزاد کنید

سال ۹۷ کارگران نیشکر هفت تپه به دلیل مطالبات عقب افتاده از جمله، تاخیر چند ماهه دستمزد، خصوصی سازی، عدم بازنگری طرح طبقه بندی مشاغل، عدم برخورداری از امنیت شغلی و غیره دست به اعتراض و اعتصاب زدند. این اعتراضات به دلیل بی توجهی مدیران شرکت و مسئولین دولتی از سوی کارگران افزایش یافت و حدود یک ماه کارگران بصورت راهپیمایی در سطح شهر در مقابل فرمانداری شهر شوش فریاد حق خواهی سردادند. این اعتراضات به دلیل همبستگی کارگران و خانواده های شان، سایر اقشار و حمایت طبقه کارگر ایران و اتحادیه های کارگری جهانی بی نظیر بود. نهادهای امنیتی-قضایی از ترس فراگیر شدن و گسترده تر شدن اعتراضات و اعتصابات و سرایت آن به بخش های دیگر کارگری با شدت هرچه بیشتر اعتراضات و اعتصابات را سرکوب کرد.

اسماعیل بخشی نماینده کارگران نیشکر هفت تپه و کارگران پیشرو توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. با فشار بر کارگران و تشکیل پرونده قضایی برای کارگران و بازجویی و ارعاب آنان اعتصاب خاتمه یافت.با گذشت حدود هشت ماه از اعتصاب، به دلیل عدم برآورده شدن مطالبات کارگران و هراس از موج تازه اعتراضات، نیروهای امنیتی-قضایی کماکان احضار کارگران معترض به دادگاه را در دستور کار دارند و تعداد زیادی از کارگران را احضار و تهدید کردند و اسماعیل بخشی یکی از نمایندگان کارگران با گذشت بیش از شش ماه از بازداشت، همچنان بلاتکلیف در زندان اوین محبوس است.

علاوه بر ایجاد فشار نهادهای امنیتی-قضایی بر کارگران، بخشی از حامیان طبقه کارگر که اخبار اعتصاب را پوشش و در حمایت از کارگران قلم می راندند نیز در جریان اعتصاب و پس از آن بازداشت شدند. برای ارعاب بیشتر کارگران و کل طبقه کارگر که از اعتصاب آنان حمایت می کردند، بر خلاف قانون و رویه جاری قضایی با وجود اینکه حدود پنج ماه است بازجویی شان خاتمه یافته و می بایست با ضمانت متناسب آزاد شوند اما همچنان چهار تن از آنان بلاتکلیف در زندان نگه داشته شده اند.

سپیده قلیان، ساناز الهیاری، امیرحسین محمدی فرد و امیر امیرقلی که در حمایت از کارگران هفت تپه قلم می راندند بیش از شش ماه است بلاتکلیف در زندان هستند. ساناز الهیاری و همسرش امیرحسین محمدی فرد در اعتراض به تداوم بازداشت موقت خود و دیگر بازداشت شدگان، که بدون توجیه قضایی زندانی هستند، اعتصاب غذا کرده اند. ساناز الهیاری به دلیل ضعف شدید جسمانی بارها به درمانگاه زندان منتقل شد و با اصرار همسرش و خانواده خوشبختانه پس از دوازده روز دست از اعتصاب غذا کشید و امیرحسین محمدی فرد در پانزدهمین روز اعتصاب غذا قرار دارد و نگرانی های جدی در مورد وضعیت جسمانی وی وجود دارد.

فعالیت های صورت گرفته توسط اسماعیل بخشی نماینده کارگران و سایر بازداشت شدگان که در حمایت از کارگران قلم رانده اند و اکنون بلاتکلیف در زندان هستند نه تنها جرم نیست بلکه به دلیل حمایت از کارگران ارزش می باشد و طبیعی است که به حمایت از هم طبقه ای های خود برآیند. اما به دلیل هراس از فریاد حق طلبی کارگران، معلمان، بازنشستگان و سایر مزدبگیران، دستگاه امنیتی- قضایی بجای مقابله با دزدان و اختلاس گرانِ سرمایه های ملی، مذبوحانه فشار بر کارگران و معلمان پیشرو و حامیان کارگران را افزایش داده اند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه نگرانی خود را از ادامه اعتصاب غذای امیرحسین محمدی فرد اعلام می کند و مسولیت هر اتفاق ناگواری در ادامه اعتصاب غذای وی را متوجه دستگاه امنیتی- قضایی می داند. همچنین همگی بازداشت شدگان باید فوری و بی قید و شرط آزاد گردند و تعقب قضایی از آنان و علی نجاتی عضو سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه و عسل محمدی که در همین ارتباط به قید ضمانت آزاد هستند باید متوقف شود. سندیکا از ارتباطات کارگری خود در سطح ایران و جهان برای حمایت آنان استفاده خواهد کرد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۲۷ تیرماه ۹۸

زنده باد همبستگی کارگران

رونوشت:

- سازمان جهانی کار (ILO)

- سندیکاها و اتحادیه های سایر نقاط جهان

*کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران :

بازداشت شده گان "روز جهانی کارگر" باید به فوریت آزاد گردند

بازداشت ودر بند کردن کارگران وفعالینِ معترض به فقر و بی حقوقی و بیکاری و گرانی در روز جهانی کارگر ، ودرکنار آن ناتوانی دستگاه های مسئول خصوصاً دولت در قبال کوهی از مشکلات موجود جامعه که عامل و باعث آن سیستم ضد کارگری حال حاضراست، آشکارا زیر پا گذاشتن تمامی قوانین وحقوق مربوط به آزادی تجمع و اعتراض است .

شرکت در تجمعات وتشکیل اجتماعات همچنان که در قانون اساسی بر روی آن تاکید شده از ابتدایی ترین حقوق همه شهروندان است علاوه بر این ، قوانین سازمان جهانی حقوق بشر ، نیز بر آن تاکید دارد . لذا شرکت در این تجمعات نه تنها غیر قانونی محسوب نمی گردد بلکه بازداشت معترضین، از جانب نیروهای امنیتی وقضایی و سازمان اطلاعات، تجاوز آشکار به حقوق بازداشت شدگان است و صددرصد غیر قانونی است.

روز جهانی کارگر روز حق خواهی کارگران در سراسر جهان است تجمع در مقابل مجلس در روز 11 اردیبهشت 98 که منجر به بازداشت ده ها نفر از معترضین وکارگران شد تنها طرح مطالبات وخواسته های برحق آنان واعتراض به وضعیتی است که زندگی ما کارگران را به ورطه هلاکت و نابودی رسانده است.

78 روز از آن روز سپری شد اما هنوز چهار تن از بازداشت شدگان در زندان به سر می برند .

ما مصرانه خواهان آزادی بدون قید وشرط :

انیشا اسداللهی ، عاطفه رنگ ریز ، ندا ناجی و مرضیه امیری

و همچنین کارگران معترض شرکت نیشکر هفت تپه:

اسماعیل بخشی،امیرحسین محمدی‌فرد ،ساناز الهیاری،سپیده قلیان ،امیر امیرقلی و تمامی فعالین کارگری هستیم .

کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران

27 تیر98

*عدم پرداخت 7ماه حقوق کارکنان بخش خصوصی بیمارستان های رامهرمز

7ماه حقوق کارکنان بخش خصوصی بیمارستان های رامهرمز پرداخت نشده است.

*عدم پرداخت ماه ها حقوق کارکنان شرکت آب وفاضلاب روستایی رامهرمز و رامشیر

ماه ها حقوق کارکنان شرکت آب وفاضلاب روستایی رامهرمز و رامشیر پرداخت نشده است.

*سوختگی 2کارگربازار گل امام رضا تهران درحادثه آتش سوزی

عصر روز چهارشنبه 26تیر،2کارگربازار گل امام رضا واقع در جاده ی خاوران دچار سوختگی وبه بیمارستان منتقل شدند.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید


اخبار وگزارشات کارگری 26 تیر ماه 1398
«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

بازداشتی های مراسم روز جهانی کارگر آزاد باید گردند

- ادامه اعتراضات کارگران کارخانه گونی بافی و بسته بندی آذر فدک شبسترنسبت به بلاتکلیفی شغلی با تجمع مقابل استانداری آذربایجان شرقی

- تجمع اعتراضی کارگران شهرداری لوشان نسبت به عدم پرداخت 7ماه حقوق مقابل دادگستری رودبار

- بلند شدن صدای اعتراض کارگران شهرداری منجیل نسبت به وعده توخالی فرمانداری رودبار

- تجمع رانندگان اخراجی شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه مقابل وزارت کار برای بازگشت بکار ادامه دارد

- ادامه بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی کارکنان بیمارستان خمینی کرج

- تجمع خانواده و دوستان زندانیان مجتمع نیشکرهفت تپه برای آزادیشان

- ادامه بی خبری ازندا ناجی پس از 78روز بازداشت درمراسم اول ماه مه مقابل مجلس

- جعفر ابراهیمی:جاده صافکن های سرکوب

- تجمع اعتراضی معلولان نسبت به پوشش ناکافی بیمه سلامت مقابل وزارت بهداشت

- تجمع اعتراضی قصابان گچساران نسبت به سرگردانی شغلی در پی عمل نکردن شهردار دوگبندان به وعده هایش مقابل فرمانداری گچساران

- مرگ آتش نشان میدان نفتی رگ سفید در حین ماموریت براثرحمله قلبی

- کشته و مصدوم شدن 4کارگر کارخانه تزریق پلاستیک درحادثه آتش سوزی

- جان باختن یک کارگر جوان در زنجان براثر سقوط آسانسور

- مرگ یک کارگر ساختمانی دراردبیل براثر سقوط در چاهک آسانسور

- زخمی شدن 20 کارگردراستان خراسان جنوبی بر اثرتصادف دو خودروی حاملشان

*ادامه اعتراضات کارگران کارخانه گونی بافی و بسته بندی آذر فدک شبسترنسبت به بلاتکلیفی شغلی با تجمع مقابل استانداری آذربایجان شرقی

روز چهارشنبه 26تیرماه، کارگران کارخانه گونی بافی و بسته بندی آذر فدک شبستردرادامه اعتراضاتشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی دست به تجمع مقابل استانداری آذربایجان شرقی زدند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،کارگران کارخانه گونی بافی آذرفدک شبستر در اعتراض به تعدیل 350 نفر مقابل استانداری آذربایجان‌شرقی تجمع کردند.

نماینده کارگران معترض،علت این تعدیل را عدم تامین کامل سهمیه مواد اولیه عنوان کرد.

در پی تجمع اعتراضی کارگران این شرکت تولیدی، محمدزاده مدیرکل سیاسی استانداری وفرماندار شبستر با حضور در جمع کارگران معترض وعده پیگیری دادند.

قابل یادآوری است که، روز دوشنبه 24تیرماه، کارگران کارخانه گونی بافی و بسته بندی آذر فدک شبستردراعتراض به بلاتکلیفی شغلی مقابل این واحد تولیدی واقع در شهرک سرمایه گذاری خارجی، کیلومتر 20 جاده تبریز- صوفیان،زده بودند.

درهمان تاریخ یکی از کارگران حاضر درتجمع به خبرنگاریک رسانه محلی گفت:این تجمع دراعتراض به ایجاد مشکل درتولید بدلیل عدم تامین مواداولیه ودر معرض اخراج قرار گرفتن 350کارگر برپاشده است.

مدیرکل سیاسی استانداری آذربایجان شرقی در همین رابطه گفت:در این واحد مسائل فنی در خصوص تامین مواد اولیه وجود دارد و کارگران مشکلی بابت معوقات حقوق ندارند بلکه نگرانی شان بابت تعدیل بخاطر فعالیت واحد است.

وی افزود: چون بخشی از مواد اولیه از طریق بورس باید تامین شود و برخی موانع و مشکلاتی اعم از ایجاد وقفه در تامین مواد اولیه وجود دارد و حتی زمانی که این مواد از بیرون تامین می شود نیز بازهم مشکلاتی وجود دارد، لذا کارگران نگران تعدیل بخاطر فعالیت هستند.

*تجمع اعتراضی کارگران شهرداری لوشان نسبت به عدم پرداخت 7ماه حقوق مقابل دادگستری رودبار

روز چهارشنبه 26تیر، کارگران شهرداری لوشان برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت 7ماه حقوق دست به تجمع مقابل دادگستری رودبارزدند.

براساس گزارش رسانه ای شده، تعدادی از کارگران شهرداری لوشان که ۷ ماه معوقات مزدی (سه ماهه پایانی سال گذشته وچهار ماه سال جاری) طلبکارند درخواست تسریع در تعیین مطالبات از مبلغ حاصل از فروش کارخانه آسفالت و شن و ماسه شهرداری را دارند.

به گفته کارگران، شهرداری لوشان حدود یک ماه پیش در مزایده‌ای کارخانه آسفالت و شن و ماسه خود را بابت پرداخت طلب ۳۰۰ میلیونی یکی از طلبکاران به مبلغ یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان فروخته است و مابقی مبلغ آن در حساب سپرده دادگستری است اما به دلیل بی‌توجهی مسئولان شهری لوشان، کارگران تاکنون موفق به وصول مطالبات ۷ ماهه خود نشده‌اند.

کارگران تصریح کردند: شهرداری لوشان بدهی‌های مالی دیگری به سایر نهادهای دولتی و خصوصی ازجمله تامین اجتماعی دارد. در این بین تامین اجتماعی قصد دارد برای وصول طلب مالی خود از شهرداری مانده مبلغ فروش کارخانه آسفالت را دریافت کند.

طی سه سال گذشته کارگران شهرداری لوشان به دلیل انباشت معوقات مزدی‌شان با مشکل مواجه بوده‌اند.

بنابه همین گزارش،پیش از این نیز در تاریخ (۸ خرداد ماه) ابوذر غیاثوند (رئیس شورای شهر لوشان) گفته بود که مخالف فروش دو کارخانه شن و ماسه و آسفالت است چراکه حدود ۷۰ کارگر مجموعه شهرداری که حدودا ۸ ماه معوقات مزدی طلبکارند هیچ پولی از فروش کارخانه‌ها نصیب آنها نخواهد شد.

به گفته وی، حساب بانکی شهرداری لوشان بابت شکایت تعدادی از طلبکاران مالی با حکم قضایی مسدود شده است، و بزرگترین طلبکار شهرداری سازمان تامین اجتماعی با حدود ۲ میلیارد تومان طلب است که اگر پولی از بابت فروش این دو کارخانه به حساب شهرداری واریز شود سریعا از جانب تامین اجتماعی وصول می‌شود.

*بلند شدن صدای اعتراض کارگران شهرداری منجیل نسبت به وعده توخالی فرمانداری رودبار

با توخالی در آمدن وعده 22تیرماه فرمانداری رودبار مبنی برپرداخت مطالبات،بازهم صدای اعتراض کارگران شهرداری منجیل بلند شد.

برپایه گزارش رسانه ای شده،این کارگران که تعداد آنها ۴۰ نفر است، می‌گویند: روز شنبه هفته جاری (۲۲ تیر ماه) برای معوقات مزدی و مشخص نبودن وضعیت پرداخت دستمزدمان در مقابل ساختمان اداره کار شهرستان رودبار دست به تجمع اعتراضی زدیم. سرپرست اداره کار شهرستان رودبار با حضور در جمع متعرضان و در تماس تلفنی با معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری رودبار به کارگران وعده پرداخت معوقات مزدی کارگران در ۴۸ ساعت آینده را داد و در نتیجه با اعتماد به این وعده‌ها به اعتراض یک روزه خود خاتمه دادیم.

بنابه گفته کارگران، شهرداری منجیل هنوز (تا لحظه ارسال خبر) معوقات مزدی آنها را نپرداخته‌ است.

خاطر نشان می شد که روز شنبه 22تیر، کارگران شهرداری منجیل دراعتراض به عدم پرداخت کامل حقوق ماه های فروردین،اردیبهشت وخرداد،یکسال سنوات وعیدی و وعده های توخالی مسئولان دست به تجمع مقابل ساختمان اداره کار رودبار واقع در میدان تکاوران شهر منجیل زده بودند.

درهمان تاریخ،کارگران تجمع کننده به خبرنگار رسانه ای گفتند : در سال جاری چندین بار پیگیر مطالباتمان شده‌ایم. هر بار مسئولان شهری وعده پیگیری پرداخت مطالبات معوقه ما را می‌دهند اما در عمل هیچ اتفاقی نمی‌افتد و کارگران همچنان با مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند.

این کارگران خدماتی و فضای سبز شهرداری منجیل که تحت مسئولیت یک شرکت پیمانکاری در سطح شهر مشغول کارند،افزودند: پیمانکار علارغم اینکه یک سال سنوات و عیدی سال 97 کارگران را پرداخت نکرده، دستمزد ماه‌های فروردین و اردیبهشت ماه سال جاری را به صورت علی‌الحساب ماهیانه 700هزار تا یک میلیون تومان پرداخت کرده است.

آنها گفتند: ما هنوز حقوق خرداد ماه خود را به صورت کامل دریافت نکرده‌ایم.

بدنبال تجمع کارگران معاون سیاسی فرماندار رودبار در تماس تلفنی با محمدحیدری (سرپرست اداره کار) اعلام کرد معوقات کارگران معترض طی 48 ساعت آینده پرداخت خواهد شد.

*تجمع رانندگان اخراجی شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه مقابل وزارت کار برای بازگشت بکار ادامه دارد

روز چهارشنبه 26تیر، رانندگان اخراجی شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه به تجمعشان مقابل وزارت کار برای بازگشت بکار ادامه دارد

به گزارش26تیرکانال تلگرام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه،امروز چهارشنبه بیست و ششم تیر ماه برای هفتمین روز رانندگان اخراجی شرکت واحد با در دست داشتن نوشته ای در مقابل وزارت کار خواهان بازگشت بکار شدند.

امروز رانندگان اخراجی برای هفتمین روز جهت پیگیری بازگشت بکار در مقابل در ورودی وزارت کار حضور اعتراضی داشتند که با هماهنگی نیروی انتظامی مستقر در وزارت کار واحدهایی از گشت کلانتری ۱۰۸ نواب در محل حاضر شدند‌ رانندگان اخراجی که سالها بدون هیچ گونه درآمدی بر آنها ستم شده است و از حقوق اجتماعی و شهروندی محروم شده اند و در زیر بار گرانی، اجازه خانه، درمان، معیشت، هزینه تحصیل فرزندان کمرشان خم شده است امروز همچنان با اراده قوی ایستادند و خواهان بازگشت بکار خود شدند.

روز (25تیر) نیروهای لباس شخصی پلیس امنیت به محض اینکه فرحناز شیری و حسین کریمی سبزوار دو تن از رانندگان اخراجی شرکت واحد در مقابل وزارت کار بنر در دست گرفتند با خشونت فروان بنر را از دست شان گرفتند و حضور سنگین نیروی های پلیس مانع از ادامه اعتراض رانندگان اخراجی شد.

روز گذشته بازنشستگان در مقابل وزارت کار تجمع داشتند و به همین دلیل پلیس حساسیت زیادی برای حضور اعتراضی رانندگان اخراجی شرکت واحد داشت.

در چند روز گذشته که این رانندگان اخراجی در مقابل وزارت کار حضور داشتند، مذاکراتی راجع به پرونده خانم فرحناز شیری و سایر رانندگان اخراجی صورت گرفت ولی با بی نتیجه ماندن مذاکرات امروز مجددا به اعتراض خود ادامه دادند.

نامه نگاری و دخالت نهادهای امنیتی در رسیدگی به پرونده های آنان، سوء استفاده مدیریت شرکت واحد از فساد اداری موجود در مراجع رسیدگی همچنین همراهی وزارت کار با اعمال فشار صورت گرفته از جانب نهادهای امنیتی برای ادامه اخراج این رانندگان، مانع از بازگشت بکار خانم فرحناز شیری و آقایان رضا شهابی، حسن سعیدی، ناصر محرم زاده و حسین کریمی سبزوار بوده است.

*ادامه بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی کارکنان بیمارستان خمینی کرج

باعدم نتیجه گیری هفتمین مزایده بیمارستان فوق تخصصی امام خمینی کرج در روز دوشنبه 24تیرماه بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی کارکنان بیمارستان خمینی کرج کماکان ادامه دارد.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ26تیر، کارکنان این بیمارستان خواستار ورود استاندار به موضوع احیای بیمارستان خمینی کرج و واگذاری آن هستند.

آنها می‌گویند: اسفند سال گذشته حدود 50نفر از کارکنان بیمارستان که دستِ‌کم 35 نفرشان رسمی بودند، به دلیل مشکلات معیشتی شغل خود را رها کردند و این جریان ادامه دارد.

اما خیلی از ما امکان یافتن شغل در جای دیگر را نداریم. تعلل استانداری و شهرداری در حل مشکلات بیمارستان آنهم وقتی سرانه درمان استان البرز پایین است، هیچ توجیهی ندارد.

*تجمع خانواده و دوستان زندانیان مجتمع نیشکرهفت تپه برای آزادیشان

امروز تعدادی از اعضای خانواده و دوستان زندانیان مجتمع نیشکرهفت تپه برای پیگیری وضعیت آنان و به منظور حمایت از آنها، مقابل زندان اوین حضور یافتند.

*ادامه بی خبری ازندا ناجی پس از 78روز بازداشت درمراسم اول ماه مه مقابل مجلس

مادر ندا ناجی:هفتاد و هشت روز از بازداشت دخترم ندا می گذرد و من مادر همچنان در راهروهای اوین و دادگاه انقلاب سرگردانم بلکه جوابی از قضات و بازپرس های پرونده دریافت کنم . همچنان به قول خودشان پرونده در حال بررسی میباشد ! و ما همچنان بخاطر یک سری اتهامات واهی و بی اساس سرگردانیم . سه شنبه بیست و پنج تیر در ملاقات با ندا شکایت از وضعیت زندان و تهیه مواد غذایی بی کیفیت و کمبود امکانات اولیه می کرد . مواد غذایی و لباسهای بی کیفیتی که مجبورند با هزینه های چند برابر از فروشگاههای زندان که همگی به شکل خصوصی اداره میشوند تهیه کنند! همچنین از وضعیت سلامت و امنیت او نگرانم چرا که تا زمانیکه در زندان قرچک و با زندانیان دیگر جرائم هم بند است جان و امنیت و آسایش او و بقیه بچه ها در خطر خواهد بود .ما هر لحظه نگرانیم . قطعا جای دختر من در زندان نیست.

برگرفته ازکانال تلگرام اتحادیه آزاد کارگران ایران

*جعفر ابراهیمی:جاده صافکن های سرکوب

یکی از شیوه های سرکوب فعالان صنفی نسبت دادن اتهام امنیتی به آنهاست تا کار صنفی امنیتی جلوه داده شود و سرکوبگران خود را از پاسخگویی خلاص کنند.

یکی از علل طرح اتهام امنیتی آن است که نهادهای امنیتی قضایی نمی خواهند قبول کنند که فعالیت صنفی و مدنی حق بدیهی و قانونی معلمان است و با توجه به بی معنا بودن اتهام صنفی با طرح اتهام امنیتی می کوشند به بقیه القا نمایند فعالان صنفی اگر اعتراض نمایند در ردیف متهمان امنیتی قرار می گیرند و متهم سیاسی نیستند چرا که اگر بپذیرند معلمان معترض متهمان امنیتی نیستند آن موقع باید معلمان زندانی را به عنوان زندانی سیاسی به رسمیت بشناسند و ناچارند به حقوق متهمان سیاسی تن دهند یعنی دادگاه علنی باشد و ... که در آن موقع همه در می یابند که چه ظلم آشکاری به معلمان زندانی شده است و ...

پس چون نمی خواهند فعالیت صنفی را به رسمیت بشناسند دستگیر می کنند و چون نمی خواهند حقوق زندانی سیاسی را به رسمیت بشناسند اتهام امنیتی می زنند.

اما چه کسی این اتهام زنی ها را باور می کند؟

در جایی که اعتماد عمومی به نهادهای حاکمیتی هر روز بیش از پیش کاهش می یابد آیا مردم و معلمان اتهامات انتسابی امنیتی را باور می کنند؟

در پاسخ باید گفت هنوز افرادی هستند که علی رغم گسترش شبکه های اجتماعی مقهور رسانه های بولتن ساز هستند رسانه هایی که به طریق مختلف، بسیاری از اتهامات را کانالیزه می کنند_ اما واقعیت این است که این روش ها دیگر اثرگذاری گذشته را ندارد و می توان گفت این شیوه نخ نما شده است.

به همین دلیل، بخشی از این اتهامات از طریق دیگر و از زبان افراد و نهادهای غیرامنیتی انتشار می یابد.

به عنوان نمونه "حاجی" (وزیر آ.پ در دولت خاتمی) اتهامات منتسب به محمود بهشتی لنگرودی را امنیتی و مصداق آن را فعالیت غیرصنفی اعلام نمود. همین کار را "حاجی بابایی" (وزیر آ.پ در دولت احمدی نژاد) در مورد معلمان زندانی انجام داد. "دانش آشتیانی" (وزیر آ.پ در دولت روحانی) فعالیت های اسماعیل عبدی را غیرصنفی و مصداق اتهام وی را امنیتی عنوان نمود و "بطحایی" (سومین وزیر آ.پ در دولت روحانی) با بیشرمی تمام علت دستگیری محمد حبیبی را فعالیت غیرصنفی اعلام کرد. به این لیست می توان ادعاهای معاونان و مدیران کل وزارتخانه را نیز افزود‌.

موضع گیری های وزرای نام برده و زیر مجموعه ی آنها تماماً برای ایجاد رعب بوده و بدون شک در راستای توجیهِ سرکوب معلمان، ابراز شده اند. به این موارد باید اقدامات ضد معلمی حراست ها و هیات های رسیدگی به تخلفات اداری در آ.پ را افزود که به طور پیوسته و در تمام سطوح در حال پرونده سازی برای فعالان صنفی هستند.

نکته ی در خور توجه آن است که حبیبی یک بار از مقابل مدرسه و بار دیگر در حاشیه تجمع صنفی و قانونی بازداشت شده است و بهشتی و عبدی و سایر معلمان صنفی بخاطر فعالیت صنفی دستگیر شده اند. این بولتن سازی ها، پرونده سازی ها و... چیزی از این واقعیت کم نمیکند که فعالیت معلمان صرفاً صنفی است و آنها به خاطر پیگیری حقوق صنفی خود و همکارانشان، بازداشت و زندانی شده اند.

سرکوبگران تصور می کند اگر مردم و معلمان از زبان وزیر و یک فرد مثلاً غیرامنیتی بشنوند که مصداق اتهام معلمان زندانی فعالیت های صنفی نیست و معلمان دچار جرم امنیتی شده اند، باور پذیرتر است. اما سخت اشتباه می کنند چون اگر خود وزیر امنیتی نباشد _که وزرا هستند_ هیچ کس به اندازه وزرا دروغگو و فریبکار نیست، می گویید خوش انصافی نیست؟! لطفا لیست وعده های آخرین وزیر یعنی بطحایی را چک کنید.

اما سرکوب نیازمند زمینه چینی است. آنها معتقدند که افکار عمومی باید بپذیرند که معلمان زندانی متهم امنیتی هستند. در همین راستا برخی از افراد، نقش جاده صافکن سرکوب را بازی می کنند و حتی پیش از دستگیری یک فعال صنفی، مسیر سرکوب را ریل گذاری می کنند تا سرکوب معلمان عادی و طبیعی جلوه گر شود.

متاسفانه این شیوه(زمینه سازیِ بازداشت ها)، در بین فعالان منتسب به معلمان نیز رواج پیدا کرده است. یعنی اینبار نقش زمینه ساز و مکمل سرکوب را تشکلهای موهوم و باندی، بازی می کنند. تا هم با ارباب بیعت مجدد کرده باشند و هم مرزبندی شان با معلمان معترض را نشان دهند.

البته در کنار این جماعت معدود افراد مزدوری هستند که لباس فعال رسانه ای و صنفی بر تن کرده و تیغ سرکوب را تیز می کنند.

ما بارها شاهد بوده ایم در بزنگاه اعتراضات معلمان، دبیرکل فلان سازمان یا مجمعِ منتسب به معلمان بیانیه داده یا مصاحبه کرده و حرکت معلمان را اردوکشی خیابانی نامیده یا خطر سواستفاده دشمن را گوشزد کرده و اتهامات موهومی مانند؛ خط گرفتن از بیگانگان و اپوزیسیون را به معلمان و فعالان صنفی نسبت داده و تحت عنوان آسیب شناسی و به اصطلاح نقد خط نهادهای سرکوبگر را تبلیغ نموده اند و چون عاری از وجدان و شرف هستند کار خود را نصیحت و هشدار و ... تلقی نموده و می کوشند با روضه خوانی در مورد وضعیت یک معلم زندانی بقیه فعالان را دچار تشکیک تردید و یاس نمایند.

این جماعت که همیشه منافع خود را بر منافع معلمان ترجیح می دهند، دیگر حنایشان برای معلمان رنگ ندارد و بیشتر زبونی و پستی خود را به اثبات می رسانند.

آن معدود مزدوران هم که لباس فعال رسانه ای و صنفی بر تن کرده خود را صاحب اندیشه و صدای معلمان ایران می دانند و همواره مترصد هستند تا با اشاره نهاد مربوط سمپاشی و لجن پراکنی علیه فعالان صنفی را شروع کنند. این جماعت هم آنقدر سفارش نویسی کرده اند که دستشان برای همه رو شده است و کار مزدوری خود را با رنگ و لعاب روتوش می کنند.

اما یکی از شیوه های پیچیده سرکوب و انتساب اتهام امنیتی به فعالان صنفی انتشار اتهامات موهوم از طریق برخی فعالان صنفی است در این شیوه یک فعال به اصطلاح صنفی از روی ناآگاهی یا ترس یا بخاطر تطمیع شدن، اتهامات انتسابی واهی را در بین معلمان منتشر می کند.

در طول سالها فعالیت صنفی بارها دیده ام که برخی معلمان وقتی به نهادهای حراستی و امنیتی خوانده می شوند یا برای پیگیری وضعیت معلمان زندانی به یک نهادی مراجعه می کنند. همان اتهامات واهی علیه معلمان زندانی را بدون تحلیل و اندکی فکر به بدنه معلمان تزریق می کنند. به عنوان نمونه وقتی چندی پیش یک سری از فعالان مسول پیگیری معلمان بازداشتی در مهرماه 97 بودند متاسفانه در مسیر بازجو عمل نموده و اطلاعات غلط به معلمان می دادند که علت دستگیری آقای ... فعالیت صنفی نیست و وقتی از آنان می پرسیدی اگر همکار ما را بخاطر اعتیاد دستگیر نموده اند چرا کانال تلگرامی و گروه صنفی وی را از دسترس خارج کرده اند جوابی نداشتند.

در نمونه دیگر دوستانی که می کوشیدند از طریق وزارتخانه وضعیت معلمان زندانی پاییز 97 را دنبال نمایند در گزارش های خود نام یکی از معلمان را حذف کرده بودند وقتی علت را جویا شدیم پاسخ آنها همان پاسخ بازجو بود اتهامش امنیتی است پیگیری ننمایید.

در نمونه ای دیگر برخی فعالان مرتبط با نهادهای امنیتی پا را فراتر گذاشته در قالب نصیحت و توصیه به خانواده معلمان زندانی یا فعالان صنفی فشار آورده و خواسته نهاد امنیتی را پیش می برند به برخی خانواده ها توصیه می کردند که زندانی را واردار نمایند از مقاومت دست بردارد یا با تشکل صنفی یا فعالان قطع رابطه کند و در مورد زندانی خود اطلاع رسانی ننماید.

این مثال ها زده شد تا روشن گردد فعالیت صنفی بدون شناخت و تحلیل چقدر می تواند منجر به فاجعه گردد. هر فعال صنفی ممکن است مرتکب این اشتباه گردد و به ناخواسته علیه یک معلم اقامه دعوی کند و اگر این اشتباه از جانب یک معلم مدعی و پیشکسوت باشد باید به صداقتش شک نمود.

اما در مقابل اندک افرادی که مسیر سرکوب را هموار یا سرکوب را توجیه می کنند باید تاکید نمود که اکثریت فعالان صنفی جانانه از معلمان زندانی حمایت می کنند به خصوص در سال های اخیر معلمان و کنشگران نه تنها مقهور فضاسازی و اتهام زنی نشده و آن را ترویج نکردند بلکه از معلمان زندانی نه به عنوان فرد، بلکه به عنوان نماد مطالبه گری صنفی و آموزشی، دفاع نموده و بر آزادی بدون قید و شرط معلمان دربند تاکید نموده اند.

افرادی که تیغ سرکوب را تیز می کنند فقط در صفوف معلمان نفوذ نکرده اند، بررسی تجربه جنبش کارگری و دانشجویی و زنان نشان می دهد همواره افرادی در صفوف جنبش هستند تا جنبش را به حاشیه ببرند و انفعال و وادادگی را با تزریق یاس و ناامیدی تئوریزه نمایند اما این جماعت حکایتشان داستان کف روی آب است.

۲۴ تیرماه ۱۳۹۸

*تجمع اعتراضی معلولان نسبت به پوشش ناکافی بیمه سلامت مقابل وزارت بهداشت

روز چهارشنبه 26تیر،جمعی از معلولان در اعتراض به پوشش ناکافی بیمه سلامت دست به تجمع مقابل وزارت بهداشت زدند.

یکی از تجمع کنندگان به خبرنگار رسانه ای گفت:، طبق ماده ۶ قانون معلولان وزارت بهداشت و درمان مکلف است پوشش بیمه سلامت افراد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان را به گونه‌ای تأمین کند که علاوه بر تأمین خدمات درمانی مورد نیاز این افراد، خدمات توانبخشی جسمی و روانی افراد دارای معلولیت را نیز پوشش دهند.

معلولان می‌گویند: اگرچه قانون تأکید بر شمولیت بیمه‌ای خدمات توانبخشی (فیزیوتراپی، کاردرمانی و گفتار درمانی) اما وزارت بهداشت تاکنون این قانون را رعایت نکرده‌ است. در این شرایط اقتصادی ما از پس هزینه‌های درمانی و توانبخشی خود برنمی‌آییم.

به گفته آنها، تنها بیمه معلولان بیمه سلامت پایه است. بیمارستان‌های دولتی این بیمه را برای عمل‌های جراحی مثل زخم بستر قبول نمی‌کنند و هزینه بیمارستانهای خصوصی نیز بسیار زیاد است.

در پی اعتراضات صبح امروز معلولان، مشاور وزیر و مدیرکل حوزه ریاست وزارت بهداشت با تعدادی از نمایندگان معلولان جلسه‌ای گذاشت و متعهد شد تا روز دوشنبه (۳۱ تیر ماه) کارگروهی تشکیل شود و پیگیری‌هایی که وزارت بهداشت در این زمینه انجام خواهد داد را به گوش معلولان برساند.

*تجمع اعتراضی قصابان گچساران نسبت به سرگردانی شغلی در پی عمل نکردن شهردار دوگبندان به وعده هایش مقابل فرمانداری گچساران

روز سه شنبه 25تیر، قصابان گچساران دراعتراض به سرگردانی شغلی در پی عمل نکردن شهردار دوگبندان به وعده هایش مقابل فرمانداری گچساران تجمع کردند.

به گزارش یک منبع خبری محلی، داستان از آنجا آغاز شد که کشتارگاه گچساران بعلت مشکلات بهداشتی و محیط زیستی و فرسوده بودن طبق نظر اداره دامپزشکی و شبکه بهداشت و درمان گچساران باید تعطیل تا توسط شهرداری دوگنبدان تعمیر و تجهیز شود.

در جلسه ای که به همین منظور در فرمانداری گچساران با حضور مسئولان شهرستان برگزار شد مقرر گردید شهردار دوگنبدان در مدت یک ماه، کشتارگاه گچساران را تعمیر و تجهیز نموده و همچنین وسیله نقلیه مناسب جهت انتقال گوشت از کشتارگاه شهرستان اطراف را در اختیار قصابان گچساران قرار دهد.

درهمین رابطه،قصابان گچساران حاضر درتجمع گفتند: در حالی که بیش از بیست روز از تعطیلی کشتارگاه گچساران می گذرد هیچ کدام ازقول و وعده های شهردار دوگنبدان عملی نشده است (تعمیر و تجهیز کشتارگاه بسیار بسیار به کندی پیش می رود و ماشین جهت انتقال گوشت هم در اختیار ما گذاشته نشده)و ما همچنان بلاتکلیف و سرگردان هستیم از فرماندار گچساران انتظار داریم به مشکلات ما رسیدگی کنند.

*مرگ آتش نشان میدان نفتی رگ سفید در حین ماموریت براثرحمله قلبی

روز یکشنبه 23تیرماه، یک آتش نشان ایستگاه میدان نفتی رگ سفید - واقع در مرز دو استان خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد - بنام علی گماری حین ماموریت دچار حمله قلبی شد وجانش را ازدست داد.

* کشته و مصدوم شدن 4کارگر کارخانه تزریق پلاستیک درحادثه آتش سوزی

صبح روز چهارشنبه 26تیر،در حادثه آتش سوزی کارخانه تزریق پلاستیک واقع در در روستای باغ کمش پردیس یکی از کارگران جانش را ازدست داد و3کارگر دیگر به بیمارستان منتقل شدند.

*جان باختن یک کارگر جوان در زنجان براثر سقوط آسانسور

روز چهارشنبه26تیر،یک کارگر26ساله در زنجان بر اثر سقوط آسانسور وشدت صدمات وجراحات وارده در دم جانش را ازدست داد.

*مرگ یک کارگر ساختمانی دراردبیل براثر سقوط در چاهک آسانسور

بعد از ظهر روزچهارشنبه 26تیر،یک کارگر ساختمانی 38ساله دراردبیل بر اثر سقوط درچاهک آسانسور ساختمان 6 طبقه در دم جانش را از دست داد.

*زخمی شدن 20 کارگردراستان خراسان جنوبی بر اثرتصادف دو خودروی حاملشان

عصر روز چهارشنبه 26تیر، 20کارگر در دوتصادف دراستان خراسان جنوبی زخمی و راهی بیمارستان شدند.

جانشین پلیس راه استان گفت: در حادثه اول ،یک تریلر با مینی بوس حامل کارگران یک واحد صنعتی در ساعت 14 و 5 دقیقه در کیلومتر 16 محور بیرجند به خوسف برخورد کرد که در اثر آن 10 نفر از این کارگران مصدوم و بیمارستان امام رضا بیرجند منتقل شدند.از این تعداد 5 نفر بستری و تحت درمان قرار گرفتند.سرهنگ توفیقی نیا علت حادثه را تغییر مسیر تریلر اعلام کرد.

در حادثه دیگر ساعتی پیش بر اثر واژگونی وانت پیکان در کیلومتر 3 محور فرعی روستای تندیح (پشت کارخانه سیمان قاین) 10 نفر مصدوم و به بیمارستان شهدای قاین اعزام شدند.

وی گفت: مصدومان کارگر بودند و برای درو کردن گندم به صورت غیر مجاز در قسمت بار وانت پیکان جابجا می شدند.

علت این حادثه عدم توانایی در کنترل وسیله نقلیه ناشی از تخطی از سرعت مطمئنه در پیچ اعلام شده است.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت