.
چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸.
امروز:
Oct 16 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

چهارشنبه, 19 تیر 1398 ساعت 04:20

اخبار و گزارشات کارگری13- 18 تیر ماه

اخبار و گزارشات کارگری 18 تیر ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

بازداشتی های مراسم روز جهانی کارگر آزاد باید گردند

- دور جدید اعتصاب کارگران پروژه قطارشهری اهواز در اعتراض به عدم پرداخت 16 ماه حقوق وعیدی سال جدید دهمین روز راپشت سر گذاشت

- سومین روزاعتصاب کارگران کارخانه رینگ ‌سازی مشهد در دورجدید

- تجمع اعتراضی کارگران خط و ابنیه فنی راه‌آهن ناحیه لرستان نسبت به عدم پرداخت 2ماه حقوق وحق بیمه ونداشتن امنیت شغلی مقابل ساختمان مرکزی راه‌آهن

- جلوگیری از حضور اعتراضی رانندگان اخراجی شرکت واحد در مقابل وزارت کار

- حمایت معلمان تربت حیدریه از حمیدرحمتی

- برای هادی سلیمانی حکم تعلیق در قرار منع تعقیب صادر شد

- توخالی درآمدن وعده و وعیدها وادامه بلاتکلیفی معیشتی و شغلی کارگران کارخانه روغن نباتی جهان

- عدم پرداخت 8 ماه حقوق کارگران شهرداری پارس آباد

- تجمع اعتراضی اهالی دیمچه شوشتر نسبت به نحوه واگذاری شرکت کشت و صنعت کارون

- اهالی روستای سید آباد مهاباد برای باری دیگربا تجمع در مسیر سایت زباله مانع انتقال پسماندهای شهری مهاباد شدند

- یکی از کارگران مصدوم کارخانه فروکروم رفسنجان دربیمارستان جان باخت

*دور جدید اعتصاب کارگران پروژه قطارشهری اهواز در اعتراض به عدم پرداخت 16 ماه حقوق وعیدی سال جدید دهمین روز راپشت سر گذاشت

روز سه شنبه 18تیرماه، دور جدید اعتصاب کارگران پروژه قطارشهری اهواز (شرکت کیسون) در اعتراض به عدم پرداخت 16 ماه حقوق وعیدی سال جدید دهمین روز راپشت سر گذاشت.

یکی از این کارگران اعتصابی به خبرنگار سانه ای بتاریخ 18تیر گفت: از ابتدای امسال تاکنون فقط 13میلیون ریال مساعده به هر یک از کارگران پرداخت شده است.

پارسال نیز معادل 6حقوق به حساب ما واریز شد و در واقع طلب سال 1396 را تسویه کردند.

یادآوری:

 پایان سریال تجمعات اعتراضی کارگران پروژه قطارشهری اهواز(شرکت کیسون )با وعده پرداخت یک سوم مطالباتشان

روز 16بهمن ماه 1397 پس از 21روز،کارگران پروژه قطارشهری اهواز(شرکت کیسون ) به سریال تجمعات اعتراضیشان بدنبال با وعده پرداخت یک سوم مطالباتشان تا پایان سال ازطرف مدیران سازمان قطار شهری اهوازمنجمله مدیرعامل خاتمه دادند واز صبح روزهفدهم بهمن ماه کاردر بخش‌های مختلف این پروژه عمرانی به حالت عادی بازگشته است.

بنابه گزارش رسانه ای شده،کارگران معترض پروژه متروی اهوازگفتند: روز گذشته مدیرعامل سازمان قطار شهری اهواز و چند نفر از مدیران سازمان درتجمعشان حاضر شده و وعده دادند تا پایان 15 اسفند ماه سال جاری5۵ ماه از معوقات مزدی کارگران را پرداخت کنند.

آنهاافزودند:در حال حاضر حدود 15 ماه مطالبات مزدی عقب افتاده از کارفرمای شرکت پیمانکاری کیسون طلبکارند که مربوط به سال جاری و سنوات گذشته می‌شود.

*سومین روزاعتصاب کارگران کارخانه رینگ ‌سازی مشهد در دورجدید

روز سه شنبه 18تیر ماه برای سومین روزازدور جدید اعتصابشان را نسبت به عدم پاسخگویی کارفرما به مطالباتشان،ادامه دادند.

این کارگران امروزدست به تجمع مقابل دفتر شورای اسلامی کارگران این واحد تولید زدند.

جهت آشنایی با سابقه مبارزاتی کارگران کارخانه رینگ ‌سازی مشهد:

دومین روزاعتصاب صدها کارگرکارخانه رینگ ‌سازی مشهد دراعتراض به اجرای به اجرای سلیقه‌ای طرح طبقه‌بندی مشاغل

روزچهارشنبه هفدهم بهمن ماه برای دومین روز متوالی صدها کارگر کارخانه رینگ ‌سازی واقع در کیلومتر8بزرگراه آسیایی مشهد دراعتراض به اجرای سلیقه‌ای طرح طبقه‌بندی مشاغل،دست از کار کشیده ودرمحوطه این واحد تولیدکننده رینگ خودرو اجتماع کردند.

این کارگران جدا از اجرای سیلقه‌ای طرح طبقه‌بندی مشاغل، نسبت به تاخیر ۱۵ روزه‌ای که اکنون در پرداخت دستمزد دی ماه آنها ایجاد شده و همچنین به میزان پرداخت سنوات و پاداش پایان خدمت خود نیز معترض هستند.

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ17بهمن ماه،حدود 900کارگر شاغل در کارخانه رینگ‌سازی مشهد از روز گذشته با متوقف کردن فعالیت روزانه خود خواستار بازبینی در طرح طبقه‌بندی مشاغل خود شدند.

کارگران معترض کارخانه رینگ‌سازی گفتند:با وجود آنکه در این واحد تولیدی طرح طبقه‌بندی مشاغل اجرا می‌شود اما در عمل همه کارگرانی که اینجا کار می‌کنند به نسبت مساوی از مزایای این طرح برخودار نیستند.

این کارگران افزودند: یکسان‌سازی حقوق تا به حال در کارخانه رینگ‌سازی برای همه اعمال نشده و کارگرانی در این میان هستند که با بیش از ۲۰ سال کار به اندازه سوابق کاری‌شان حقوق دریافت نمی‌کنند.

کارگران معترض درخاتمه یادآورشدند که پیش از این تجمع دیگری در اعتراض به شیوه غلط اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل در محوطه مجتمع انجام داده‌ایم.

شركت رينگ سازي مشهـد درتاريخ 1376/05/28 به صورت شركت سهامي خاص تـاسيس و درتاريخ 1382/09/02 به شركت سهامي عـام تبديل ودرتاريخ 1382/12/16 در بـورس اوراق بهادار پذيـرفته شده است.

در تاریخ 28 اسفندماه سال 96 طی نقل و انتقال بلوکی سهام، مالکیت عمده شرکت رینگ سازی مشهد از هلدینگ ایرانخودرو به شرکت پویا گستر خراسان (سهامی خاص) منتقل گردید و هم اکنون مالکیت عمده شرکت رینگ سازی مشهد با دارا بودن بیش از نیمی از سهام موجود، در اختیار شرکت مزبور می باشد.

در حال حاضر شرکت متشکل از سه کارخانه تولید رینگ های سواری ، رینگ های تجاری (رینگ های سنگین) و رام زیر موتور می باشد همچنین سایت های پیش مونتاژ قطعات بدنه و رینگ و لاستیک و مونتاژ رام در مجاورت کارخانجات ایران خودرو تهران و ایران خودرو خراسان (بینالود) مشغول به فعالیت می باشد.

*تجمع اعتراضی کارگران خط و ابنیه فنی راه‌آهن ناحیه لرستان نسبت به عدم پرداخت 2ماه حقوق وحق بیمه ونداشتن امنیت شغلی مقابل ساختمان مرکزی راه‌آهن

روز دوشنبه 17تیرماه،جمعی از کارگران خط و ابنیه فنی راه‌آهن ناحیه لرستان برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت 2 ماه حقوق وحق بیمه ونداشتن امنیت شغلی راهی پایتحت شدند ومقابل ساختمان مرکزی راه‌آهن تجمع کردند.

 

این کارگران روز 18تیربه خبرنگار رسانه ای گفتند:حقوق ماه های اردیبهشت وخرداد آنها پرداخت نشده است و پرداخت حق بیمه آنها نیز با مشکل روبروست.

آنها افزودند:یکی دیگر از مشکلاتشان نداشتن امنیت شغلی به سبب قراردادهای کوتاه‌مدت است.

کارگران معترض گفتند: مشکلات کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن کشور از ۴ سال پیش همزمان با واگذاری آن به بخش خصوصی آغاز شده و از آن پس مسئولان بدون توجه به پرداخت مطالبات کارگران و مشخص کردن وضعیت شغلی آنها، کارگران را به حال خود رها کرده‌اند.

آنها درخاتمه یادآور شدند: در جلسه‌ای که روز گذشته(17تیر) با مدیرعامل راه‌آهن در ارتباط با مشکلات کارگران پیمانکاری خطوط ابنیه فنی راه‌آهن داشتند، نتیجه‌ای حاصل نشد و مسئولان پاسخ روشنی به مطالبات کارگران ندادند .

*جلوگیری از حضور اعتراضی رانندگان اخراجی شرکت واحد در مقابل وزارت کار

امروز سه شنبه ۱۸ تیر برای دومین روز رانندگان اخراجی شرکت واحد اتوبوسرانی تهران در اعتراض به اخراج غیرقانونی شان با در دست داشتن بنر در مقابل وزارت کار ایستادند. چند تن از نیروهای انتظامی مسقر در وزارت کار با خشونت به آنها هجوم برده و بنر را از دست شان گرفتند اما همچنان رانندگان اخراجی ناصر محرم زاده، حسین کریمی سبزوار و فرحناز شیری در مقابل وزارت کار ایستاده اند.

منبع:کانال تلگرام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه

*حمایت معلمان تربت حیدریه از حمیدرحمتی

معلمان تربت، در پلاکارد حمایت از حمیدرحمتی نوشته اند:

حکم غیر منصفانه قضایی، علیه حمید رحمتی، معلم باشرفِ شهرضایی را محکوم کرده، حمایت همه جانبه ی خود را از ایشان اعلام میداریم.

 

برگرفته از کانال تلگرام حقوق معلم و کارگر

*برای هادی سلیمانی حکم تعلیق در قرار منع تعقیب صادر شد

هادی سلیمانی از اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران در روز شنبه ۲۵ خرداد ۹۸ طی تماس تلفنی به دادسرای اوین احضار گردیده بود و با حضور در شعبه ۳ برای شرکت در مراسم روز جهانی کارگر در مقابل مجلس آخرین دفاعیات ایشان اخذ گردید.

اکنون به هادی سلیمانی اعلام شده که همان روز ۲۵ خرداد قرار منع تعقیب برای ایشان صادر شده است که این حکم به مدت شش ماه تعلیق گردیده است. چنین حکمی به این معنی است که ظرف مدت شش ماه آینده نیز این امکان وجود دارد که تبرئه ایشان لغو گردد. نفس صدور احکام تعلیقی برای نگه داشتن چماق تهدید بر سر کارگران است. مشابه چنین حکمی نیز پیشتر برای مهدی فخری دیگر عضو اتحادیه آزاد کارگران ایران به اتهام شرکت در مراسم روز جهانی کارگر امسال صادر شده است.

هادی سلیمانی عضو اتحادیه آزاد کارگران ایران در روز یازدهم اردیبهشت در تجمع کارگران در مقابل مجلس به همراه ناهید خداجو، نسرین جوادی، فرهاد شیخی و مهدی فخری چهار عضو دیگر اتحادیه آزاد کارگران ایران و قریب به پنجاه نفر از کارگران و بازنشستگان و دانشجویان دستگیر شده بود که پس از چند روز بازداشت در زندان فشافویه در روز پانزدهم اردیبهشت با قرار کفالت موقتاً از زندان آزاد شده بود.

اتحادیه آزاد کارگران ایران هرگونه پرونده سازی برای کارگران به بهانه شرکت در مراسم روز جهانی کارگر را قویاً محکوم می نماید و اعلام میدارد که با تمام توان در مقابل برخورد امنیتی به کارگران می ایستد و خواهان خاتمه دادن به امنیتی کردن فعالیتهای صنفی کارگران است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران

*توخالی درآمدن وعده و وعیدها وادامه بلاتکلیفی معیشتی و شغلی کارگران کارخانه روغن نباتی جهان

وعده و وعیدهای مسئولان طراز اول استان زنجان و مسئولان کشوری حوزه صنعت وتولید مبنی بر تامین مواداولیه برای راه اندازی خطوط تولید کارخانه روغن نباتی زنجان توخالی در آمد و بلاتکلیفی معیشتی و شغلی کارگرانش با سپری شدن چند ماه کماکان ادامه دارد.

درهمین رابطه:

 تجمع اعتراضی کارگران کارخانه روغن جهان نسبت به نداشتن امنیت شغلی ،عدم پرداخت5ماه حقوق وماه ها حق بیمه و وعده های توخالی مسئولان طرازاول استان مقابل استانداری زنجان

صبح روز پنج شنبه بیست وپنجم بهمن ماه1397، کارگران کارخانه روغن جهان دراعتراض به نداشتن امنیت شغلی ،عدم پرداخت5ماه حقوق وماه ها حق بیمه و وعده های توخالی مسئولان طرازاول استان،برای باری دیگرمقابل استانداری زنجان جمع کردند.

براساس گزارش رسانه ای شده،یکی از کارگران معترض کارخانه روغن جهان گفت: مشکلات روغن نباتی جهان به قوت خود باقی است و کارفرما هیچ اقدام مثبتی برای ادامه روند تولید علارغم مهیا بودن شرایط آن صورت نداده است.

وی درادامه گفت: منابع مالی کافی برای تهیه مواد اولیه تولید در این واحد وجود ندارد.

این کارگرافزود: یک سال است همه مسئولان وعده پیگیری می‌دهند؛ اما عمل نمی‌کنند. 5ماه معوقات حقوقی، مشکلات بیمه کارگران که ماه‌ها پرداخت آن به تاخیر افتاده و تامین مواد اولیه همچنان گریبان‌گیر این مجموعه است.

یکی دیگر از کارگران  اظهار کرد: قرار بود مسئولان استانی موضوع مطالبات مزدی‌مان را از طریق کارفرما پیگیری کنند و نتیجه را به اطلاع کارگران برسانند.

وی در ادامه درباره مشکلات خود و همکارانش گفت: طی چند روز گذشته سرویس ایاب ذهاب کارگران به دلیل معوق ماندن مطالبات راننده‌ها متوقف شده است. باتوجه به اینکه کارفرما برنامه‌ مشخصی برای پرداخت مطالبات معوقه مزدی و بیمه‌ای ما ندارد، با توجه به آنکه در آستانه سال نو قرار داریم، نگران افزایش معوقات مزدی و تامین هزینه‌های زندگی خود هستیم.

*عدم پرداخت 8 ماه حقوق کارگران شهرداری پارس آباد

8 خبرکوتاه:ماه حقوق کارگران شهرداری پارس آباد مغان دراستان اردبیل پرداخت نشده است.

*تجمع اعتراضی اهالی دیمچه شوشتر نسبت به نحوه واگذاری شرکت کشت و صنعت کارون

روز سه شنبه 18 تیر،جمعی کثیری از اهالی منطقه‌ی دیمچه در شهرستان شوشتر، در اعتراض به نحوه واگذاری شرکت کشت و صنعت کارون، مقابل این شرکت دست به تجمع زدند.

برپایه گزارش رسانه ای شده، تجمع‌کنندگان با در دست داشتن شعارنوشته‌هایی، به نحوه واگذاری شرکت کشت و صنعت کارون توسط بانک کشاورزی معترض بودند.

تجمع‌کنندگان که معتقد هستند 20 هزار هکتار از زمین‌های آنان بدون سند توسط شرکت کشت و صنعت کارون تصرف شده است، این شرکت را حق خود می‌دانند و به واگذاری آن به‌غیراز مردم همان منطقه، اعتراض دارند.

دیمچه، منطقه‌ای در 10 کیلومتری شهرستان شوشتر به سمت دزفول است که از تعدادی روستا تشکیل شده و امروزه دیگر اثری از آنان نیست.

*اهالی روستای سید آباد مهاباد برای باری دیگر با تجمع در مسیر سایت زباله مانع انتقال پسماندهای شهری مهاباد شدند

روز دوشنبه 17 تیرماه برای باری دیگر، اهالی روستای سید آباد مهاباد با تجمع در مسیر سایت زباله مانع تردد ماشین های حمل پسماند شهرداری مهاباد شدند.

به گزارش یک منبع خبری محلی،به دنبال تجمع اعتراضی یک ماه قبل اهالی روستای سیدآباد مهاباد نسبت به وضعیت سایت پسماند مسوولان شهرستان مهاباد با تشکیل یک جلسه فوری کارگروه پسماند تصمیم گرفتند طی فرصت یک هفته ای نسبت به مکان‌یابی جدید، قطع دفع زباله در سایت سیدآباد و انتقال آن به مکان جدید اقدام نمایند. این تجمع اعتراضی به شرط عملی شدن این وعده یک هفته ای پایان یافت.

پس از گذشت بیش از یک ماه از جلسه کارگروه پسماند مهاباد و عدم تحقق وعده مسئولان مهابادی تعدادی از ساکنان روستای سیدآباد روز دوشنبه 17 تیرماه بار دیگر با تجمع در مسیر ماشین‌های دفع پسماند شهرداری مانع انتقال پسماندهای شهری مهاباد به این سایت شدند. در همین زمینه شوراها و دهیار روستای سیدآباد نیز به صورت دسته جمعی استعفای خود را تحویل بخشداری مرکزی مهاباد داده اند.

در اواخر روز دوشنبه جلال محمودزاده بهارستان نشین ازمهاباد با حضور در جمع معترضین سیدآباد طی تماس تلفنی از فرماندار و رییس شورای شهر مهاباد قول انتقال پسماند به مکان جدید تا روز جمعه را گرفت و همین سبب شد اهالی سیدآباد بار دیگر به تجمع خود پایان دهند.

*یکی از کارگران مصدوم کارخانه فروکروم رفسنجان دربیمارستان جان باخت

دوشنبه شب(17تیر)احسان رفسنجانی یکی از کارگران مصدوم کارخانه فروکروم رفسنجان+ در بیمارستان شفای کرمان جان باخت.

بنابه گزارش یک منبع خبری محلی بتاریخ18تیربنقل از یک منبع آگاه،دو تا سه ماهی است که هر روز درکارخانه فروکروم شرکت تاپ اکو خاورمیانه واقع در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان این اتفاق می افتد، یکدفعه شعله از کوره بیرون می زند ،چند بار شده که کوره را خاموش می کنند و دوباره روشن می کنند،گویا مشکل از خاکی است که داخل کوره می ریزند و باعث شلعه ور شدن و بیرون آمدن همزمان شعله و خاک از کوره می شود و برای کارگرانی که پای کوره کار می کنند بسیار خطر آفرین است .

از این موارد زیاد اتفاق می افتد ولی کسی پیگیر این موضوع نیست یک زمانی می شود که شعله کوره ذوب کم است و یکبار هم مثل امروز شعله اش زیاد است این وضعیت برای کسانیکه پای کوره می ایستند و با میله ،خاکها را جابجا می کنند بسیار خطرناک است .

+ سوختگی شدید 2 کارگر کارخانه فروکروم رفسنجان

پیش از ظهر روز دوشنبه 17تیر،دو کارگر کارخانه فروکروم رفسنجان بر اثر اصابت شعله از یکی از کوره‌ ها دوکارگردچار سوختگی شدید شدند.

مسئول روابط عمومی اورژانس115 رفسنجان گفت: پیش از ظهر روزدوشنبه 17تیر، بر اثر اصابت شعله از یکی از کوره‌های کارخانه فروکروم رفسنجان یک کارگر چینی و یک کارگر ایرانی دچار سوختگی شدند.

این دو مصدوم توسط آمبولانس به فرودگاه شهرستان منتقل شدند و سپس توسط بالگرد امداد هوایی به بیمارستان سوانح و سوختگی کرمان اعزام شدند.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخبار و گزارشات کارگری 17 تیر ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

بازداشتی های مراسم روز جهانی کارگر آزاد باید گردند

- انوع و اقسام اتهامات برای اسماعیل بخشی

- عدم فسخ قرارداد کار اسماعیل بخشی

- مریم محمدی فعال زنان بازداشت وبه مکان نامعلومی منتقل شد

- بازگشت اسماعیل عبدی به زندان اوین

- تحصن چند تن از رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه مقابل وزارت کار

- ادامه اعتصاب وتجمعات کارگران کارخانه آذرآب اراک دراعتراض به بلاتکلیفی معیشتی وشغلی برای سومین روز متوالی

- تجمعات اعتراضی کارگران کارخانه باختر بیوشیمی کرمانشاه نسبت به بلاتکلیفی شغلی مقابل ساختمان دیوان عدالت و وزارت بهداشت

- تجمعات‌ اعتراضی دامنه دار دستفروشان تبریزنسبت به قطع کردن ممر درآمدشان مقابل مراکز قدرت شهرستان ،استان آذربایجان شرقی و بازار تبریز

- تجمع اولیا دانش آموزان پشت درهای دبستان پلمب شده "زیوری" تحت مالکیت بنیاد شهید

- قطع شدن دو دست کارگر اداره برق ممسنی براثربرق گرفتگی

- سوختگی شدید 2 کارگر کارخانه فروکروم رفسنجان

- یک کولبر دیگر براثر تیراندازی نظامیان بسویش جانش را ازدست داد

*انوع و اقسام اتهامات برای اسماعیل بخشی

وکیل کارگران مجتمع نیشکرهفت‌تپه گفت: پرونده کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه با 8 اتهام در شعبه بیست و هشتم دادگاه های انقلاب تهران در انتظار تعیین وقت رسیدگی است.

برپایه گزارش رسانه ای شده بتاریخ 17تیر،فرزانه زیلابی افزود: طبق کیفرخواست مندرج در پرونده، اتهام های انتسابی آقای علی نجاتی عضوسندیکای کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه عبارتند از :

1-اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی

2-فعالیت تبلیغی علیه نظام

به گفته وی، اتهام های انتسابی اسماعیل بخشی نماینده و سخنگوی کارگران این شرکت عبارتند از:

1-اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی

2-اقدام علیه امنیت ملی از طریق تبلیغ علیه نظام

3-توهین به مقام رهبری

4-نشر اکاذیب به قصد تشویش علیه اذهان عمومی

5-اخلال در نظم عمومی از طریق حضور در تجمع های غیرقانونی

6-نشر اکاذیب در فضای مجازی و تشویش اذهان عمومی

زیلایی ادامه داد: در خصوص موکلم (اسماعیل بخشی )، اخیرا پرونده نشر اکاذیب در فضای مجازی و تشویش اذهان عمومی، با شکایت مستقیم وزیر اطلاعات از این کارگر مطرح شده بود که پس از صدور کیفرخواست در دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان دزفول در شعبه 102 به دادگاه کیفری این شهرستان ارجاع و تعیین وقت رسیدگی به عمل آمده بود اما با صدور قرار جهت رسیدگی توٲمان به علت آن که جرم اهم در دادگاه انقلاب تهران رسیدگی می شود، به شعبه 28دادگاه انقلاب تهران ارجاع شد.

*عدم فسخ قرارداد کار اسماعیل بخشی

وکیل اسماعیل بخشی از اجرایی نشدن فسخ قرارداد استخدام اسماعیل بخشی در مجتمع نیشکر هفت تپه خبر داد.

فرزانه زیلابی، وکیل دادگستری در اینباره روز دوشنبه 17تیربه خبرنگار رسانه ای گفت: در حالی که موکلم آقای اسماعیل بخشی بخاطر گزارش کارفرما و وزارت اطلاعات، به علت اتهام‌های امنیتی و غیرامنیتی در بازداشت بسر می‌برد، اخیرا کارفرمای شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه -برخلاف قانون- قصد فسخ یک جانبه‌ی قرارداد کاری وی را داشته که با اعتراض شدید کارگران و پیگیری‌های خانواده فعلا، امکان اجرا نیافته است.

وکیل مدافع اسماعیل بخشی درخاتمه گفت:درصورت فسخ قرارداد موکلم اقدام قانونی لازم را انجام خواهم داد.

*مریم محمدی فعال زنان بازداشت وبه مکان نامعلومی منتقل شد

روز دوشنبه 17تیر،مریم محمدی از فعالین “ندای زنان ایران” بازداشت وبه مکان نامعلومی منتقل شد.

*بازگشت اسماعیل عبدی به زندان اوین

روز دوشنبه 17تیرماه،اسماعیل عبدی پس از سپری کردن چند روز مرخصی به زندان اوین بازگشت.

*تحصن چند تن از رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه مقابل وزارت کار

روز دوشنب17تیرماه، چند تن از رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه به نام های آقایان حسین کریمی سبزوار ، ناصر محرم زاده و خانم فرحناز شیری که توسط مدیریت شرکت، با دلایل واهی و کمک مدیران اداره کل کار استان تهران از شغل خود که حق مسلم و اولیه شهروندی می‌باشد اخراج شده اند، نسبت به نحوه رسیدگی در هیات های حل اختلاف و همچنین روابط ویژه بین مدیران اداره کل کار استان تهران و مدیریت شرکت واحد اتوبوسرانی از ساعت ۱۰:۳۰ به نشانه اعتراض اقدام به تحصن مقابل وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی کرده اند.

 

منبع خبر:کانال تلگرام سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه

*ادامه اعتصاب وتجمعات کارگران کارخانه آذرآب اراک دراعتراض به بلاتکلیفی معیشتی وشغلی برای سومین روز متوالی

روز دوشنبه 17تیرماه برای سومین روز متوالی، کارگران کارخانه آذرآب اراک به اعتصاب وتجمعاتشان دراعتراض به بلاتکلیفی معیشتی وشغلی ادامه دادند.+

بدنبال اعتراضات این کارگران،روز دوشنبه 17تیرماه حقوق اردیبهشت ماه به حسابشان واریز شد.

برپایه گزارش رسانه ای شده،طی سه روز گذشته کارگران کارخانه آذرآب اراک به دلیل عدم پرداخت حقوق اردیبهشت و خرداد و نبود امنیت شغلی ماه دست از کار کشیده بودند اما نهایتاً امروز (۱۷ تیر ماه) یک ماه معوقه کارگران پرداخت شد.

کارگران آذراب می‌گویند: ما انتظار داریم که برای مشکلات آذراب به صورت ریشه‌ای چاره اندیشیده شود. از وقتی که آذراب به بخش خصوصی واگذار شده در یافتن پروژه دچار مشکل شده لذا ما می‌گوییم اگر بخش خصوصی توان اداره این شرکت مادر صنعتی را ندارد، خصوصی‌سازی شرکت را لغو کنید.

+ تجمع اعتراضی صدها کارگر کارخانه آذرآب اراک نسبت به بلاتکلفی معیشتی وشغلی مقابل استانداری

روز شنبه 15تیرماه،بیش از 600کارگر کارخانه آذرآب اراک برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت حقوق ماه های اردیبهشت وخرداد وخلف وعده کارفرمایان و به خطرافتادن امنیت شغلیشان با عدم تامین پروژه وبد قولی های مسئولان طراز اول استان مرکزی دست به تجمع مقابل استانداری واقع در میدان سرداران اراک زدند.

براساس گزارشات رسانه ای شده،حدود 600 نفر از کارگران به دلیل عدم پرداخت حقوق اردیبهشت و خردادماه و عدم تحقق وعده‌های شرکت دست به تجمع اعتراضی زده‌اند.

حقوق ماهیانه کارگران بین 2 میلیون و 500 تا 3میلیون و 500 هزار تومان است که دو ماه آن در این شرایط اقتصادی پرداخت نشده است.

مدیریت شرکت وعده پرداخت حقوق‌ها در چهارشنبه هفته گذشته را داده بود که اعلام شد منابع پرداخت حقوق تامین نشده و قول اوایل هفته جاری را دادند.

طبق وعده مدیریت شرکت حقوق‌ها باید پانزدهم هر ماه پرداخت شود که هربار خلف وعده شده است.

نکته مهم دیگر این است که کارگران بیش از هر چیزی نگران آینده شغلی خود هستند.

بنا بهمین گزارشات،هفته گذشته معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی در خصوص وضعیت شرکت جلسه تشکیل داد.

اما بدقولی‌های مسئولان بسیار شده و کارگران اعتماد نمی‌کنند و همین امر باعث می‌شود که دست به اعتراض بزنند.

درهمین رابطه،معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار مرکزی نیز گفت: در شرایط کنونی شرکت آذرآب با مشکلات بسیاری مواجه است و برای گرفتن پروژه و کار نیز با چالش روبروست.

*تجمعات اعتراضی کارگران کارخانه باختر بیوشیمی کرمانشاه نسبت به بلاتکلیفی شغلی مقابل ساختمان دیوان عدالت و وزارت بهداشت

روز دوشنبه 17تیرماه، کارگران کارخانه باختر بیوشیمی واقع در کرمانشاه،کیلومتر 8 جاده سنندج راهی تهران شدند وبا تجمعاتشان مقابل ساختمان دیوان عدالت و وزارت بهداشت اعتراضشان را نسبت به بلاتکلیفی شغلی بنمایش گذاشتند.

*تجمعات‌ اعتراضی دامنه دار دستفروشان تبریزنسبت به قطع کردن ممر درآمدشان مقابل مراکز قدرت شهرستان ،استان آذربایجان شرقی و بازار تبریز

روز دوشنبه 17تیرماه برای چندمین بار، دستفروشان تبریزدراعتراض به قطع کردن ممر درآمدشان دست به تجمع مقابل فرمانداری تبریز،استانداری آذربایجان شرقی وبازار تبریز زدند.

به گزارش 17تیر یک منبع خبری محلی،بیش از هفت روز است که از ممنوعیت دستفروشی در سطح شهر تبریز سپری شده و دستفروشان تبریزی به این قانون معترضند. فرماندار تبریز شهرداری را مسئول سازماندهی به دستفروشان معرفی کرده و از مهلت یک هفته‌ای به شهرداری تبریز برای ایجاد بازارچه‌های شهری در مناطق ده‌گانه تبریز خبر داده بود.

این مهلت مدتی است که به پایان رسیده اما هنوز خبری از احداث بازارچه‌ها و ساماندهی به دستفروشان در مناطق مختلف شهر تبریز به چشم نمی‌خورد. بسیاری از دست‌فروشان با این قانون و در شرایط بد اقتصادی فعلی متحمل ضرر و زیان شده و از کسب درآمد محروم شده‌اند.

با اینکه شهرداری تبریز اقدام به برپایی بازارهای شب در اماکن ممنوع شده کرده است اما این بازارها جوابگوی نیاز دستفروشان و متقاضیان نیست چراکه تغییر ذائقه مردم و دستفروشان به یکباره انجام نشده و همچنین بازارهای شب رونق آنچنانی در مقایسه با روز ندارند.

برای چندمین بار است که دستفروشان تبریزی با تجمع مقابل فرمانداری تبریز و استانداری آذربایجان‌شرقی و یا اماکن عمومی بازار تبریز نسبت به ممنوعیت دستفروشی اعتراض کرده‌اند اما تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده‌اند.

*تجمع اولیا دانش آموزان پشت درهای دبستان پلمب شده "زیوری" تحت مالکیت بنیاد شهید

روز دوشنبه 17تیرماه، اولیا دانش آموزان دست به تجمع پشت درهای دبستان پلمب شده "زیوری" تحت مالکیت بنیاد شهید زدند.

بنا به گزارش رسانه ای شده،هفته گذشته اخباری مبنی بر احتمال پلمب ۱۱ مدرسه تحت مالکیت بنیاد شهید منتشر و در پی آن در روز دهم تیرماه دو مدرسه ابتدایی دخترانه "زیوری" در منطقه ۲ و مدرسه پسرانه "شهدای هسته‌ای" در منطقه ۳ تهران پلمب شدند. اولیای دبستان دولتی زیوری بدنبال مشکلات ایجاد شده برای آنها در مقابل این مدرسه جمع و خواستار تعیین تکلیف نهایی این موضوع شدند.

پدر یکی از اولیای دانش آموزان که در جمع معترضان است به خبرنگاررسانه ای گفت: دخترم کلاس پنجم است و مهرماه به کلاس ششم می‌رود. امروز می‌خواستم گواهی تحصیلی برای ارائه به ثبت احوال و دریافت گذرنامه دخترم دریافت کنم که وقتی مراجعه کردم با درهای بسته مدرسه روبرو شدم.

وی می افزاید: بسیاری اولیاء در مقابل مدرسه جمع شده‌اند، برخی قصد دریافت پرونده فرزندشان را دارند؛ برخی خواهان بازگشایی مدرسه و تعدادی دیگر هم کلاس ششمی هستند و باید پرونده فرزندشان را دریافت و برای ثبت نام به متوسطه دور اول ببرند که مدرسه پلمب است و امکان آن وجود ندارد؛ اما در مجموع خانواده‌ها بلاتکلیف هستند و این موضوع آنها را آزرده خاطر کرده است.

مادر یکی دیگر از دانش آموزان نیز با بیان اینکه دخترم کلاس پنجم ابتدایی است می‌گوید: بنیاد شهید مدرسه را پلمب کرده است، اما ما می‌خواهیم مدرسه باز شود؛ چون در این منطقه دیگر مدرسه‌ای نیست که گنجایش ۴۵۰ دانش آموز را داشته باشد و اکنون مدرسه جایگزینی هم وجود ندارد.

وی ادامه می‌دهد: درخواست ما بازگشایی دوباره مدرسه است. اگر این مدرسه بازگشایی نشود، ناچار می شویم بچه ها را به مدرسه دورتری ببریم که در این صورت بر هزینه‌های ما افزوده می‌شود و باید سرویس بگیریم که مشکلات و سختی‌های خودش را دارد.

یکی دیگر از والدین که همراه فرزندش در این مکان حضور داشت با اشاره به اینکه فرزند من دچار اضطراب شده و نگران مدرسه‌اش است اظهار می‌کند: تکلیف ما را مشخص نمی کنند که باید چه کنیم؟ آیا باید به مدرسه دیگری برویم یا باید منتظر بمانیم؟ چه کسی قرار است جواب ما بدهد؟.

*قطع شدن دو دست کارگر اداره برق ممسنی براثربرق گرفتگی

یک کارگر اداره برق شهرستان ممسنی حین کار دچار برق گرفتگی شد وبدلیل سوختگی شدید دودستش را ازدست داد.

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ17تیر،یکی از کارگران اداره برق ممسنی دچار برق گرفتگی شدید شد؛ وی که برای انجام کار به روی تیر برق رفته بود دچار برق گرفتگی شدید شد.

وی در حالی به روی تیر برق رفته بود که شبکه دارای برق بوده و این کارگردچار برق گرفتگی شدید شد و جهت درمان به شیراز انتقال یافت.

بنابهمین گزارش، هر دو دست این کارگربه دلیل سوختگی شدید قطع شده است.

وبر اساس گزارش‌های غیر رسمی کلیه‌های این کارگرنیز آسیب شدید دیده است.

*سوختگی شدید 2 کارگر کارخانه فروکروم رفسنجان

پیش از ظهر روز دوشنبه 17تیر،دو کارگر کارخانه فروکروم رفسنجان بر اثر اصابت شعله از یکی از کوره‌ ها دوکارگردچار سوختگی شدید شدند.

مسئول روابط عمومی اورژانس115 رفسنجان گفت: پیش از ظهر روزدوشنبه 17تیر، بر اثر اصابت شعله از یکی از کوره‌های کارخانه فروکروم رفسنجان یک کارگر چینی و یک کارگر ایرانی دچار سوختگی شدند.

این دو مصدوم توسط آمبولانس به فرودگاه شهرستان منتقل شدند و سپس توسط بالگرد امداد هوایی به بیمارستان سوانح و سوختگی کرمان اعزام شدند.

*یک کولبر دیگر براثر تیراندازی نظامیان بسویش جانش را ازدست داد

روز یکشنبه 16تیرماه، یک کولبردر حوالی روستای کانی زرد حومه شهرستان سردشت مورد هدف مستقیم نظامیان قرار گرفت وجانش را ازدست داد.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت داریداین آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید">

 

اخبار و گزارشات کارگری 16 تیر ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

بازداشتی های مراسم روز جهانی کارگر آزاد باید گردند

- آخرین خبر درباره ضرب وشتم ندا ناجی و عاطفه رنگریز

- مرضیه امیری کجاست؟؟

- “دادگاه فعالان صنفی باید علنی باشد”

- پایان موقتی اعتصاب و اعتراضات دامنه دارکارگران خط و ابنیه فنی راه‌آهن ناحیه زاگرس+ درپی وعده پرداخت بخشی از مطالباتشان

- اعتراض کارگزاران مخابرات روستایی نسبت به ادامه کارشکنی شرکت مخابرات دراجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل

- اعتراض کارگران پالایشگاه نهم در فاز 12 پارس جنوبی نسبت به عدم پرداخت 2سال عیدی،سنوات وحق کمپ هزارکارگر پس از 5ماه خاتمه کار با پیمانکار قبلی

- بعد از گذشت دوازده سال هنوز مساعده پرداخت نیمه ماه به کارگران ورانندگان شرکت واحد همان ۵۰هزارتومان درنیمه ماه میباشد

- در حاشیه بازگشت بکار170کارگراخراجی منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی درآستانه انتخابات مجلس

- رنج کارگران ایرانی از مصدومیت و مرگ ومیر ناشی از حوادث کار

آمارهای متناقض وزارت کار و پزشکی قانونی

- کشته وزخمی شدن 3کارگر کارخانه معدن سرمک ملایردر حادثه انفجارگاز

- جان باختن یک کارگر اداره آب و فاضلاب ساوه حین کاردر حادثه ریزش آوار

- جان باختن یک کارگر 33ساله درتربت جام براثر ریزش دیوار

- جان باختن یک کارگر جوان درشیراز براثر سقوط از داربست

*آخرین خبر درباره ضرب وشتم ندا ناجی و عاطفه رنگریز

روز شنبه 15تیرماه،علاوه بر ندا ناجی،عاطفه رنگریز هم مورد ضرب و شتم مسئولین زندان قرار گرفته و از ناحیه پا و کتف آسیب دیده است.

ندا ناجی و عاطفه رنگریز ظهر روزشنبه 15تیر، در راه مراجعه به بهداری، به بهانه نداشتن چادر توسط پرسنل زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفتند. این در حالی است که پوشیدن چادر به گفته رئیس زندان در محوطه زندان اجباری نیست.

در اثر این برخورد خشونت آمیز به غیر از ضربه‌ای که به سر ندا ناجی خورده است. کتف و پای عاطفه رنگریز دچار آسیب دیدگی شده است.

پس از این اتفاق آنان شکایت خود را در این رابطه به معاونت زندان تسلیم کرده اند.

*مرضیه امیری کجاست؟؟

مرضیه امیری، روزنامه‌نگار و دانشجو زندانی در زندان «اوین»، پس از حدود دوماه بازداشت، روز پنجشنبه ۱۴تیرماه به دادگاه انقلاب منتقل و با سه اتهام روبه‌رو شد.

«سمیرا امیری»،‌ خواهر این روزنامه‌نگار زندانی در حساب توییتری خود از تفهیم اتهام مرضیه خبر داده است. به گفته او،‌ در متن کیفرخواست دادگاه انقلاب، خواهرش به «اجتماع و تبانی علیه نظام»،‌ «تبلیغ علیه نظام» و «اخلال در نظم عمومی» متهم شده است.

مرضیه امیری، خبرنگار روزنامه شرق و دانشجوی علوم اجتماعی «دانشگاه تهران» در تجمع روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت سال جاری به مناسبت «روز جهانی کارگر» در تهران بازداشت و سپس به زندان اوین منتقل شد. امیری در حال تهیه گزارش خبری از اعتراضات کارگران در محل تجمع بود.

قرار است او در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب،‌ به ریاست قاضی «محمد مقیسه» محاکمه شود. مقیسه‌ با درخواست این روزنامه‌نگار برای تبدیل قرار بازداشت موقت به وثیقه مخالفت کرده است.

چند روز پیش، ۵۶۴ روزنامه‌نگار، عکاس و فعال رسانه‌ای در ایران در یک نامه جمعی به مسئولان جمهوری اسلامی، بازداشت مرضیه امیری و «مسعود کاظمی»، دو روزنامه‌نگار را بر خلاف اصول «قانونی اساسی» دانسته و خواستار آزادی آن‌ها شدند. نامه ایی با امضا بیش از ۳۰ تن از اساتید دانشگاه تهران خطاب به وزارت علوم برای پیگیری پرونده این دانشجو نوشته شد که در آن خواستار آزادی هر چه سریع تر این دانشجو شدند .

منبع: کانال تلگرام شورای صنفی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران

* “دادگاه فعالان صنفی باید علنی باشد”

چندی پیش رییس قوه قضاییه در حساب توییتر خود نوشت که مردم نظرات خود در مورد نحوه دادرسی پرونده های قضایی را بنویسند.

این موضوع باعث شد تا جمعی از معلمان طی نامه سرگشاده بتاریخ 15تیرماه اعلام کنند: “دادگاه فعالان صنفی باید علنی باشد” و قانونی بودن احکام صادره را زیر سوال بردند.

متن کامل نامه معلمان به همراه اسامی امضاکنندگان اولیه را بخوانید:

ریاست قوه قضائیه، آقای رئیسی

سلام

احتراماً

شما در توئیتی از مردم درخواست کردید انتقادات و پیشنهادات خود در مورد روند دادرسی را با شما در میان بگذارند.

در این کوتاه سخن قصد نقد قوه قضائیه را نداریم زیرا آنچه در این سالها بر جامعه فرهنگیان رفته، جز ستم و ظلم آشکار چیز دیگری نام ندارد.

ما امضاکنندگان این نامه همچون قاطبه معلمان معتقدیم احکام قضایی علیه فعالان صنفی معلمان تاکنون در یک روند دادرسی ناعادلانه صادر شده و این احکام را ظالمانه و غیر قانونی می دانیم بطوری که آزادی معلمان زندانی یک مطالبه غیرقابل معامله برای جنبش معلمان ایران است.

عزیزان ما در حالی بخاطر فعالیت صنفی و آموزشی قانونی و مسالمت آمیز و دفاع از حق تحصیل رایگان و عادلانه کودکان در زندان هستند که برخی دزدان و اختلاسگران که امنیت جامعه را بر هم زده اند آزاد و بر مسند قدرتند اما ضابطان قضایی اتهام فعالان صنفی معلمان را بصورت غیرقانونی امنیتی اعلام می کنند تا مانع از برگزاری دادگاه علنی و دادرسی عادلانه گردند.

ما خواهان برگزاری دادگاه فعالان صنفی معلمان بصورت علنی و با حضور هیات منصفه هستیم تاحقیقت بر همگان روشن شود. پس شایسته آن است که پرونده

معلمان زندانی را مورد اعاده دادرسی قرار داده و دادگاه را علنی برگزار نمایید.

از آنجا که نامه نگاری با شما در روند اداری مشمول مرور زمان می شود لذا این نامه را بطور سرگشاده منتشر می نمایم تا عیار راستی و صداقت شما بر همگان آشکار گردد.

۱۵ تیرماه ۱۳۹۸

امضاکنندگان اولیه :

۱-محسن عمرانی

۲-بهنام محمدی

۳-شعبان محمدی

۴-صلاح الدین سرخی

۵-سارا سیاهپور

۶-نسرین بهمن پور

۷-مریم حق شناس

۸-ژیلا خیر

۹-ادیب قادری

۱۰-معصومه انتظاری

۱۱-محمد رسول سرخی

۱۲- صلاح آزادی

۱۳-حمیده منوچهری

۱۴-آوات رضوی

۱۵-آتوسا شهریاری

۱۶-پروین اسفندیاری

۱۷-منصوره عرفانیان

۱۸-اصغر امیرزادگان

۱۹-رضا حکیم الهی

۲۰-تورج گورکانی

۲۱-فاطمه بهمنی

۲۲-محمد کرد

۲۳-مرضیه طلائی

۲۴-شبنم بهارفر

۲۵-موسی علایی

۲۶-محمد دعاچی

۲۷-انور فرج زاده

۲۸-جعفر ابراهیمی

۲۹-محمود صدیقی پور

۳۰-منوچهر آقا بیگی

۳۱-صدیقه پاک ضمیر

۳۲-تهماسب سهرابی

۳۲-هنگامه احمدی

۳۳-رحمان عابدینی

۳۴-فرزانه داودپور

۳۵-منوچهر اکبری

۳۶-قاسم فلاح

۳۷-محبوبه فرح زادی

۳۸-منصوره فرح زادی

۳۹-عنایت وثوقی

۴۰-موسی الرضا جلیلی جشن آباد

۴۱-غلامرضا احمدی

۴۲-احمد حیدری

۴۳-فاطمه قراخانلو

۴۴-منصوره خسرو شاهی

۴۵-سوسن طاهری

۴۶-مرتضی الیاسی

۴۷-داود بایسته

۴۸-رحیم امیری

۴۹-منیژه فروزنده

۵۰- وحید میرشکار

۵۱-محمد رضا رمضانزاده

۵۲-فاطمه مرادی

۵۳-احسان الیاسی

۵۴-عبدالله صیادی

۵۵-یوسف رفاهییت

۵۶-جواد لعل محمدی

۵۷-مریم حدادی

۵۸-مریم رنود

۵۹-طاهره حق شناس

۶۰-فیروزه عالی نژاد

۶۱-مریم زیرک

۶۲-محمود مژدهی

۶۳-فائزه الماسی

۶۴-میلاد خورشیدی

۶۵-تحسین مصطفی

۶۶-مجید کریمی

۶۷-حمدی کوثری

۶۸-شهناز هاشمی

۶۹-پری بهمنی

۷۰-رسول کارگر

۷۱-فاطمه عزیزی

۷۲-محمد جواد حسامی فر

۷۳-بهمن خدایار

۷۴- لیلا ملکی

۷۵-شیرین نیک سیرت

۷۶- مهدی طاهرخانی

٧٧- بهزاد قوامی

٧٨- علی رضوانی

٧٩- محسن محمدپور

۸۰-ثریا نور

۸۱-مرضیه ساقی

۸۲-منصور میرزایی

۸۳-محمد رضا بهنام نژاد

۸۴-هدایت جعفر نژاد

۸۵-مهدی سعیدی

۸۶-رضا مسلمی

۸۷-علی بوژمهرانی

۸۸-جهان بهاروند

۸۹-فاطمه لطیف

۹۰-فاطمه فینی زاده

۹۱-اسکندر لطفی

برگرفته ازکانال تلگرام حقوق معلم و کارگر

*پایان موقتی اعتصاب و اعتراضات دامنه دارکارگران خط و ابنیه فنی راه‌آهن ناحیه زاگرس+ درپی وعده پرداخت بخشی از مطالباتشان

کارگران خط و ابنیه فنی راه‌آهن ناحیه زاگرس درپی وعده پرداخت بخشی از مطالباتشان به اعتصاب واعتراضات دامنه دارشان موقتا خاتمه دادند وبرسرکارشان برگشتند.

این کارگران طی روزهای 11 ،12 و15تیرماه دراعتراض به عدم پرداخت 2ماه حقوق وحق بیمه دست از کارکشیده وتجمعاتی مقابل ایستگاه اندیمشک و درمسیر ریلی تهران – اندیمشک برپاکرده بودند.

بنابه گزارش رسانه ای شده،بدنبال وعده مسئولان شرکت پیمانکاری تراورس مبنی بر پرداخت بخشی از مطالباتشان درروزهای آینده به اعتصاب واعتراضات دامنه دارشان بطورموقتی خاتمه دادند و وبرسرکارشان برگشتند.

+اعتصاب وتجمع کارگران خط و ابنیه فنی راه‌آهن ناحیه زاگرس درمسیر ریلی تهران - اندیمشک

روز شنبه 15تیر، کارگران خط و ابنیه فنی راه‌آهن ناحیه زاگرس دراعتراض به عدم پرداخت 2ماه حقوق وحق بیمه دست از کارکشیدند وبا تجمع درمسیر ریلی تهران - اندیمشک وجلوگیری از تردد قطار،اعتراضشان رابنمایش گذاشتند.

 

برپایه گزارشات رسانه ای شده،این کارگران که تحت مسئولیت شرکت تراورس درمنطقه شوشتر و هفت تپه تا تنگ هفت به عنوان نگهدارنده و تعمیرات مشغول کارند دو ماه حقوق وحق بیمه شان پرداخت نشده است.

این کارگران با اشاره به عدم پرداخت بموقع حقوق و وضعیت نامشخص شغلیشان طی چند سال گذشته،افزودند: نسبت به واگذاری به بخش خصوصی اعتراض دارند.

آنها درادامه گفتند:بخش‌های زیربنایی همچون امور تعمیر و نگهداری راه‌آهن قابل واگذاری نیستند و اساسا باید منابع مالی نگهداری از آن از بودجه جاری راه آهن تامین شود.

کارگران خطوط ابنیه راه‌آهن زاگرس در خاتمه یادآور شدند: هفته گذشته نیز به دلیل بی‌توجهی‌ کارفرما نسبت به مشکلاتشان، اعتراضی مشابهی را انجام دادند.

*اعتراض کارگزاران مخابرات روستایی نسبت به ادامه کارشکنی شرکت مخابرات دراجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل

کارگزاران مخابرات روستایی اعتراضشان را نسبت به ادامه کارشکنی شرکت مخابرات دراجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل رسانه ای کردند.

نمایندگان کارگزاران مخابرات روستایی در رابطه با وضعیت مطالباتشان به خبرنگار رسانه ای گفتند: «طرح طبقه‌بندی مشاغل کارگزاران مخابرات روستایی» یکی از سه آرای اخیر دیوان عدالت اداری در خصوص کارگزاران است که در اسفند ماه سال گذشته صادر، قطعی و ابلاغ شده است ولی شرکت مخابرات ایران هنوز آن را اجرایی و عملی نکرده است.

آنها ادامه دادند: رای طرح طبقه‌بندی مشاغل کارگزاران مخابرات روستایی که ظرف مدت ۲۰ روز توسط شخص رئیس دیوان عدالت اداری یا ۱۰ نفر از قضات قابل اعتراض بوده است، در مهلت مقرر هیچگونه اعتراضی از طرف شرکت مخابرات نداشته است؛ حال بعد از گذشت سه ماه از قطعیت رای، اعلام شده است که درصدد شکستن رای هستند و درخواست اعتراض نموده‌اند درحالی‌که با توجه پیگیری‌هایی که از سطوح بالای دیوان انجام شده نه هیچگونه اعتراضی ثبت شده و مهلتی برای انجام این کار وجود ندارد.

به گفته آنها، دیوان عدالت اداری رای مذبور را به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارسال کرده است و جهت استناد به آن در محاکم هیئت‌های حل اختلاف در استان‌ها نیز آن را به کل کشور ابلاغ نموده است.

آنها افزودند: تعهداتی هست که شرکت مخابرات آنها را برعهده گرفته و ذیل صورتجلسه‌ها را امضا کرده است به طور مثال در مورخه ۲ اردیبهشت سال جاری در جلسه‌ای با نمایندگان مجلس شورای اسلامی، معاون وزیر کار، معاون وزیر ارتباطات و نمایندگان کارگزاران امضا کرده است که طرح طبقه‌بندی کارگزاران را به درستی و بزودی اجرا خواهد کرد درحالیکه تاکنون از اجرای آن استنکاف ورزیده است.

نمایندگان کارگزاران مخابرات روستایی سراسر کشور معتقدند بهتر است که شرکت مخابرات نسبت به رای دیوان تمکین نموده و با اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل کارگزاران، به این کش و قوس‌های غیرضروری برای همیشه پایان دهد و در جهت بهبود معاش کارگزاران زحمتکش روستایی بربیاید.

*اعتراض کارگران پالایشگاه نهم در فاز 12 پارس جنوبی نسبت به عدم پرداخت 2سال عیدی،سنوات وحق کمپ هزارکارگر پس از 5ماه خاتمه کار با پیمانکار قبلی

هزارکارگر پالایشگاه نهم واقع در فاز 12 پارس جنوبی شهرستان کنگان اعتراضشان را نسبت به عدم پرداخت دو سال عیدی،سنوات وحق کمپ پس از 5ماه خاتمه کار با پیمانکار قبلی،پرداخت نشده است.

جمعی از کارگران پیمانکاری فاز 12 پارس جنوبی که در پالایشگاه نهم کار می‌کنند به خبرنگار رسانه ای گفتند:الان پنج ماه است که با پیمانکار جدید کار می‌کنیم اما خبری از دو سال عیدی، سنوات و حق کمپ شرکت قبلی نیست.

آنها از تاخیر پنج ماهه انتقاد دارند و می‌گویند: تا چه زمانی باید منتظر دریافت مطالبات خود بمانیم؟ ما حدود هزار نفر کارگر هستیم که در پالایشگاه نهم مشغول به کاریم؛ اینکه به عنوان کارگر پیمانکاری همیشه حقوقمان را با تاخیر می‌گیریم، بماند، حالا پنج ماه تمام است که منتظریم پیمانکاری که کارش تمام شده و رفته، مطالبات ما را بپردازند.

*بعد از گذشت دوازده سال هنوز مساعده پرداخت نیمه ماه به کارگران ورانندگان شرکت واحد همان ۵۰هزارتومان درنیمه ماه میباشد

با توجه به افزایش حقوق ها که درطی این دوازده سال گذشته فقط درشرکت واحد ۲۵برابر دستمزد کارگران ، به دلیل ازبین رفتن ارزش پول ملی و فاصله دستمزد با هزینه های زندگی افزایش داشته است . متاسفانه مبلغ مساعده ، همان بخشی ازحقوق که درنیمه ماه به کارگران پرداخت میکنند هیچگونه افزایشی نداشته است. هرچند این مساعده ازحقوق کارگران درآخر ماه کسر میشود ودرفیش حقوقی محاسبه می گردد.

اما به دلیل سودی که بانک ها بطور روز شمار به سپرده ها میدهند‌که درسقف ۸۰۰۰پرسنل ، قطعا سود زیادی درماه به حساب شرکت واحد واریز میشود و گویا مدیرعامل شرکت واحد به دلیل عدم مشکلات مالی شخصی، درسالهای گذشته اقدامی برای افزایش مساعده برای کارگران انجام می دادند و این بهانه که اگر مساعده بیشتر شود کارگران درآخر ماه کم می آورند مردود است، لذا هرکارگری که نیاز دارد میتواند برداشت کند وبرای آنهایی که اوسط ماه نیاز به برداشت ندارند درحسابشان محفوظ خواهد ماند و اگر قراراست سودی عاید شود چه بهتر درجیب کارگر رود.

باتوجه به درخواست های کارگران ورانندگان برای افزایش مساعده نیمه ماه، مدیریت برای سود بیشتر از جیب کارگران، هیچ توجهی به افزایش مساعده نیمه ماه نداشته است .

باردیگر به مدیرعامل شرکت واحد تاکید میکنیم بجای درنظر گرفتن منافع مالی شهرداری وخوش خدمتی برای روسای بالا دستی ، کمی هم به فکر رفاه ومعیشت رانندگان وکارگران شرکت واحد باشید.

میانگین حقوق دریافتی هرراننده با اضافه کار درماه بین ۴تا۵میلیون تومان است که متاسفانه مبلغ پرداختی درنیمه هرماه ۵۰هزارتومان ، این نشانگر بی تدبیری وبی توجهی مدیریت شرکت واحد نسبت به مطالبات معیشتی کارگران است.

برگرفته از کانال تلگرام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه

*در حاشیه بازگشت بکار170کارگراخراجی منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی درآستانه انتخابات مجلس

اگر نمایندگان مجلس توانا هستند که مشکلات عدیده مردم از جمله اشتغال جوانان را فراهم کنند، چرا فقط در این ماه‌های منتهی به انتخابات آستین‌های خود را بالا زده از هم سبقت می‌گیرند؟

به گزارش 16تیریک منبع خبری محلی، در ماه‌های گذشته حدود 170کارگردر سازمان منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی از کار اخراج شدند.

این اتفاق باعث به وجود آمدن اعتراضات فراوانی از سوی کارگران واهالی منطقه شد.چرا که در یک شب رزق ۱۷۰ خانواده قطع شد!

با ورود وپیگیری های مدیرعامل جدید این منطقه ویژه اقتصادی، آب رفته به جوی بازگشت و این تعداد بالای کارگر اخراجی به کار خود بازگشتند.

این اتفاق باعث شد که نمایندگان مجلس ازبوشهر در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی از یکدیگر سبقت گرفته و هر کسی این مسئله را به نام خود تمام کند.

فضای مجازی بوشهر پر و فراوان است از بیانیه‌های متعدد و گل و بلبل برخی از نمایندگان که با افتخار و عزت برگشت این کارگران خدوم و پرکار را به نام خود ثبت کرده‌اند.

این اظهارات و اقدامات در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی رنگ و بوی دیگری دارد، البته مردم آگاه هستند و دیگر این اقدامات برای مردم رنگی ندارد.

در اینجا نگارنده ازاین نمایندگان مجلس دو سوال مهم، اساسی و به جا دارد.

اول : اگر در این مدت کوتاه 170کارگر به کار مشغول شدند و این اشتغال حاصل همت و پیگیری‌ها نمایندگان مجلس بود، چرا پیش از این (که حال و هوای انتخابات نبود) زمانی که جوانان مستعد و توانا به نمایندگان خود برای اشتغال مراجعه می‌کردند، نمایندگان در پاسخ عنوان می‌کردند که دستشان خالی است و نمی‌توانند این آرزو جوانان را برآورده کنند.

استدلال این حرف‌ها هم این بود که چون قدرت اجرایی ندارند، نمی‌توانند اشتغال و معیشت جوانان زجردیده بوشهری را فراهم کنند.

اگر این همت و پیگیری‌های مکرر در سالیان قبل بود، چه تعداد جوانان مستعد و تحصیل کرده بوشهری وارد عرصه اشتغال و فعالیت و تولید می‌شدند، آیا این اقدام‌ها در آستانه انتخابات منظور خاص و متفاوتی ندارند؟؟!!

دوم: اگر این اقدام (بازگشت کارگران به کار) اثر پیگیری‌های نمایندگان نبود، پس اصرار بر این همه سبقت در به نام زدن این اقدام چیست؟

نتیجه…

اگر این نمایندگان توانا هستند که مشکلات عدیده مردم از جمله اشتغال جوانان را فراهم کنند، چرا فقط در این ماه‌های منتهی به انتخابات آستین‌های خود را بالا زده و از هم سبقت می‌گیرند.

اما اگر توانا نیستند، پس چرا در مسند و کرسی مهم مجلس شورای اسلامی نشسته اند.

*رنج کارگران ایرانی از مصدومیت و مرگ ومیر ناشی از حوادث کار

آمارهای متناقض وزارت کار و پزشکی قانونی

پانته‌آ بهرامی یک شنبه 16 تیر 1398 برابر با 7 ژوئیه 2019

حوادث کار در ایران روزانه جان ده‌ها کارگر را می‌گیرد. در ۸۰روز اول سال جاری، ۹۹نفر جان خود را ازدست داده‌اند، یعنی در هر روز بیش از یک نفر. این تنها آماری است که فعالان کارگری آن‌را جمع‌آوری کرده و رسانه ای شده است.

گذشته از کمبود آموزش، نظارت، وسایل ایمنی و بهداشتی که ازعوامل حوادث کار محسوب می‌شود، موارد دیگری همچون نداشتن امنیت شغلی، عدم تمرکز کارگران به علت پرداخت نشدن حقوق آنان در موعد درست و معین، اضافه‌کاری و داشتن دو یا سه شغل برای جبران شرایط بد اقتصادی، را نیز باید به این عوامل افزود. افزون بر آن، آمارهای متناقض دولتی نیز امر برنامه‌ریزی برای جلوگیری از حوادث کار را مشکل می‌کند.

علاوه بر آن، کارگرانی که مشمول قانون کار نیستند، از آمارهای دولتی حوادث و مرگ و میر ناشی از کار حذف می‌شوند. برای مثال، کلیه کارگاه‌های کوچک زیر ده نفر درایران بر طبق ماده ۱۹۱قانون کار، مشمول آن قانون نمی‌شوند. کارگران ساختمانی روزمزد نیز مشمول قانون کار نمی‌شوند. در اردیبهشت ۹۸خبرگزاری ایرنا از قول نایب رییس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور، اعلام کرد: «سه میلیون و ۵۰۰هزار کارگر زیرزمینی با حداقل دستمزد و بدون بیمه در کشور وجود دارد. گسترش قانون موقت به این معضل دامن زده است. کارگران زیرزمینی نه تنها ثبت نشده‌اند، بلکه از نظارت بیمه و حداقل دستمزد معافند». بنابراین، خیل عظیمی از کارگرانی که مشمول قانون کار نیستند، از آمارهای حوادث ناشی از کار وزارت کار حذف می‌شوند.

آمارهای رسمی چه می‌گویند

سه سازمان به‌طور رسمی در پیوند با حوادث کار آمار می‌دهند. این سازمان‌ها عبارتند از وزارت کار، سازمان تامین اجتماعی، و پزشکی قانونی کشور. براساس ویژه نامه روز جهانی کار وکارگر که امسال به مناسبت روز جهانی کارگر از سوی مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار منتشرشده است، ۶۷۸نفر در سال۱۳۹۷جان خود را در حوادث کاری از دست داده‌اند.

البته این آمار کلیه کارگرانی را که در وزارت کار ثبت نشده‌اند یا خانواده‌هاشان از کارفرما شکایت نکرده‌اند، در برنمی‌گیرد. در مجموع، ۹۷درصد حوادث کاری به مردان مربوط می‌شود و ۳درصد در پیوند با زنان کارگر است. افزون برآن، ۹نفر از افراد مصدوم زیر ۱۴سال بوده‌اند. این درحالی است که این افراد نمی‌توانند بیمه شوند، زیرا براساس ماده۷۹ قانونکار، به‌کار گماردن افراد کمتراز۱۵سال تمام نیزممنوع است. در این آمار، استان زنجان پرحادثه‌ترین، و استان گلستان کم‌حادثه‌ترین مناطق اعلام شده است وهمچنین ۷۹ درصد کارگران مصدوم متاهل بوده‌اند.

بنابراین، وقوع حوادث خانواده‌های کارگران را نیز درگیر می‌کند. براساس آمار وزارت کار، در ایران حدود ۱۴میلیون نفر نیروی کار وجود دارد و این رقم تنها شامل نیروی کار ثبت شده دروزارت کار است و کل نیروی کار کشور را در برنمی گیرد.

آمارهای متناقض دولتی

سازمان پزشکی قانونی درسال ۷۹، مرگ ومیر ناشی از حوادث کاری در استان تهران را ۴۲۴ نفر اعلام کرده است که نسبت به سال ۹۶ افزایشی ۵ درصدی را نشان می‌دهد. ولی در ویژه‌نامه وزارت کار، رقم مرگ ومیر درهمان سال ۱۷۹ اعلام شده است. این تناقض آماری هرساله اتفاق می‌افتد. در سال ۹۶ وزارت کار اعلام کرد که ۸۴۳ کارگر جان‌شان را ازدست داده‌اند، در حالی‌که پزشکی قانونی کشور، ۱۶۷۵مرگ ومیر را به ‌دلیل حوادث کار اعلام کرده بود.

گزارش ویژه وزارت کار مدعی است که در سال ۹۶ کل حوادث کار ۹۹۹۶ بوده است. اما سازمان تامین اجتماعی، کل حوادث کار را درایران ۱۸هزار و ۸۷۶ نفر، یعنی دو برابر وزارت کار اعلام کرده بود. اداره کل بازرسی وزارت کار در همان سال، تعداد حوادث کاری را ۱۰۶۹۷ اعلام کرده است.

معیارهای ثبت حوادث کار چیست؟

آمار وزارت کار همواره کمتر از پزشکی قانونی است، زیرا وزارت کار زمانی حوادث کار و اتفاقات کار منجر به مرگ را ثبت می‌کند که کارگر قربانی در وزارت کار ثبت شده باشد، یعنی مشمول قانون کار باشد.

علاوه بر آن، حتی اگر کارگر ثبت باشد ولی خودش شکایت نکند یا در صورت مرگ کارگر بازماندگان وی شکایت نکنند، در آمار حوادث کار وزارت کار گنجانده نمی‌شود. بسیاری از این آمارها برای ارائه به سازمان‌های بین المللی و نشان دادن بهبود وضعیت کار درایران منتشر می‌شود. علیرضا نوایی، فعال کارگری، می‌گوید: «آمار پزشکی قانونی باورپذیرتر از وزارت کار است، زیرا برای کفن ودفن در شهرهای بزرگ مثل تهران، باید از پزشکی قانونی اجازه گرفت وعلت فوت در

آمار آنها ذکر می‌گردد. اما حتی این آمار (میزان) مرگ و میر کارگران در روستاهای دورافتاده را دربرنمی گیرد».

همه حوادث کار نه رسانه‌ای می‌شود ونه در آمارها قرار می‌گیرد و به این آمار باید حوادث کاری کول‌بران در کردستان، و همچنین حوادثی که در کارگاه‌های کوچک و پراکنده اتفاق می‌افتد و کارگرانی را نیز که توسط نیروهای انتظامی به‌خاطر اعتراض و اعتصاب مصدوم می‌شوند، افزود.

علل سوانح کاری

کمبود آموزش، نظارت، وسایل ایمنی و بهداشت، مهمترین عوامل حوادث کاری محسوب می‌شوند. حوادث ساختمانی با حدود ۲میلیون کارگر که در آن زمینه مشغول به کار هستند، بیش از نیمی ازحوادث کار را تشکیل می‌دهد. برای مثال، سقوط از ارتقاع و اصابت سر کارگران با اجسام سخت، از حوادث رایج در آن زمینه است. این حوادث می‌تواند با داشتن وسایل ایمنی مثل کلاه‌های ایمنی، کمربند ایمنی، دستکش و کفش ایمنی، آسیب‌پذیری کارگران را کمتر کند. علیرضا نوایی می‌گوید: «کلاه‌های ایمنی استاندارد تاریخ مصرفی بین ۴ تا ۵ سال دارد که پس از آن باید با کلاه‌های جدید جایگزین شود». افزون بر آن دولت بر موضوع نظارت از سوی بازرسان وزارت کار و کارشناسان بهداشت حرفه‌ای، حتی در چارچوب خود وزارت کار، بی‌توجه است.

بسیاری از کارگران ساختمانی و کارگران مهاجر، مشمول قانون کار نمی‌شوند. علیرضا نوایی تاکید می‌کند که کارفرماها برای سودجویی، وسایل ایمنی کار تهیه نمی‌کنند. برای مثال، داربست‌های ساختمانی بسیار نازل و بی‌کیفیت است. ضریب اتفاق حادثه کاری برای کارگری که مجبور است اضافه‌کاری کند یا شغل دوم و سوم داشته باشد، به‌مراتب افزایش می‌یابد. کارگری که امنیت شغلی ندارد یا دستمزدش به تعویق می‌افتد، نمی‌تواند با تمرکز کار کند. در مواردی کارفرمایان وعده‌هایی می‌دهند تا کارگران را از شکایت منصرف کنند. او اضافه می‌کند: «بنابراین به آمارها نمی‌توان اعتماد کرد. نکته مهم آن است که تعداد کارگرانی که براساس بیماری‌های شغلی جان‌شان را ازدست می‌دهند، ۶ برابر کارگرانی است که به‌خاطر حوادث کاری جان خود را از دست می‌دهند».

نبود اتحادیه‌های کارگری مستقل برای نظارت بر محیط کار

کارگران در ایران نمی‌توانند تشکل‌های مستقل خود را داشته باشند، درنتیجه از مطالبات حداقلی و ظرفیت‌های قانونی خود وزارت کار نیز نمی‌توانند به‌طورکامل استفاده کنند. سازمان تامین اجتماعی ۴ مورد را برای «ازکارافتادگی» درنظر گرفته است. بر اساس قانون تامین اجتماعی و کمیسیون پزشکی، اگر حادثه کاری شامل بیش از ۶۶ درصد ازکارافتادگی کارگر شود او می‌تواند از مستمری ازکارافتادگی کلی استفاده کند. بر أساس مورد دوم، اگر کارگری بر اثر حادثه کاری ۳۳ تا ۶۶ درصد توانایی خود را ازدست بدهد، از ازکارافتادگی جزیی بهره‌مند می‌شود و به نسبت میزان درصد ازکارافتادگی، از مستمری برخوردار می‌گردد.

حتی در قانون اشاره شده است که اگر کارگر مصدوم نیاز به استراحت پزشکی داشته باشد، سازمان تامین اجتماعی باید حقوق او را به‌عنوان غرامت دستمزد ایام بیکاری پرداخت کند. مورد سوم، نقض عضو است که طبق آن، کارگر از غرامت نقص عضو برخوردار می‌شود و یک‌جا به او پرداخت می‌شود. در پیوند با مورد چهارم، حتی در قانون به موضوع فوت بر اثر حادثه کاری نیز اشاره شده است که بر أساس آن، بازماندگان از مستمری برخودار خواهند شد.

البته رعایت این موارد به رابطه بین کارگر و کارفرما مرتبط است و اگر حادثه تقصیر کارگر نباشد، می‌توان به آن‌ها استناد کرد و از این ظرفیت‌ها و حداقل‌های قانون کار باید استفاده کرد. البته باید اضافه شود که از برخی از کارگران تعهد می‌گیرند که درصورت بروز هر حادثه‌ای، خود کارگران مقصر شناخته شوند. در پایان، باید به نیاز و نقش تشکل‌های مستقل کارگری اشاره کرد که سال‌هاست کارگران ایران برای آن تلاش می‌کنند، ضرب و شتم می‌شوند و به زندان می‌افتند. تامین همین حداقل حقوق ظرفیت‌های قانونی، با تشکیل و پی‌گیری چنین اتحادیه‌های مستقلی میسر است.

*کشته وزخمی شدن 3کارگر کارخانه معدن سرمک ملایردر حادثه انفجارگاز

در حادثه انفجارگاز کارخانه معدن سرمک ملایر2کارگرجان باختند ویک کارگر مصدوم وبه بیمارستان منتقل شد.

رئیس هلال احمر ملایر با اشاره به جان باختن دوکارگر در معدن سرمک ملایرافزود: انفجار گاز طبیعی در محوطه کارخانه معدن سرمک ملایر دو نفر کشته و یک نفر مجروح در پی داشت.

حسن آبخوگفت: این حادثه معدنی نبوده و درون معدن اتفاق نیفتاده بلکه در محوطه کارخانه گاز منتشر شده و متأسفانه بر اثر انفجار، این حادثه تلخ رخ داده است.

وی گفت: فرد مجروح نیز به بیمارستان منتقل شده است.

یادآوری:شركت معادن سرمك در سال 1351 با هدف اوليه استخراج و فرآوری سرب و آهن در معدن آهنگران واقع در شهرستان ملاير تأسيس شد. همچنين با تاسيس كارخانه فرآوري مواد معدني(فلوتاسيون) در محل معدن (آهنگران)، انجام عمليات فرآوري و تولید كنسانتره سرب بر روي مواد اولیه سرب استخراج شده از معدن فوق و همچنين خاك سرب و روي معدن تکیه اراک انجام مي شود.

*جان باختن یک کارگر اداره آب و فاضلاب ساوه حین کاردر حادثه ریزش آوار

عصر روزشنبه 15تیر، یک کارگر اداره آب و فاضلاب ساوه حین کار، به علت ريزش كانال و گرفتار شدن در زير آوار در يكي از خيابان های شهر ساوه جان باخت.

*جان باختن یک کارگر 33ساله درتربت جام براثر ریزش دیوار

روز یکشنبه 16تیر،یک کارگرساختمانی حین کاردر یکی از محلات شهر تربت جام موجب براثر ریزش دیوار وگرفتارشدن زیر آوار آجر و سیمان مجروح وبه بیمارستان منتقل شد وبدلیل شدت جراحات وارده جانش را ازدست داد.

*جان باختن یک کارگر جوان درشیراز براثر سقوط از داربست

یک کارگر جوان حین کار درساختمانی نیمه کار واقع درخیابن ارم شیراز براثر سقوط از داربست جانش را ازدست داد.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت داریداین آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید">

اخبار و گزارشات کارگری 13 ،14 و 15 تیر ماه 1398

«با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم»

بازداشتی های مراسم روز جهانی کارگر آزاد باید گردند

- اعتصاب وتجمع کارگران خط و ابنیه فنی راه‌آهن ناحیه زاگرس درمسیر ریلی تهران - اندیمشک

- تجمع اعتراضی صدها کارگر کارخانه آذرآب اراک نسبت به بلاتکلفی معیشتی وشغلی مقابل استانداری

- اعتصاب وتجمع رانندگان خودروهای استیجاری شرکت بهره برداری نفت و گازگچساران

- اعتصاب کارگران سد کانی سیب پیرانشهردراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق برای چهارمین روز

تهدید کارگران اعتصابی به اخراج از کار

- اعتراض کارگران کارخانه آب معدنی داماش نسبت به بلاتکلیفی معیشتی وشغلی

- ضرب و شتم ندا ناجی از بازداشت شدگان مراسم اول ماه ماه مقابل مجلس در زندان قرچک ورامین

- علی نجاتی عضو سندیکای کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه و اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه خواهان آزادی بازداشتی شدگان مراسم روز جهانی کارگر،اعتراضات هفت تپه وکارگران ومعلمان زندانی شدند

- محکومیت حمید رضا رحمتی از اعضای کانون صنفی معلمان به حبس، شلاق و جزای نقدی

- هفت پرونده در یک پرونده/ گزارش دادگاه هفت فرهنگی صنفی و عضو انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی

- پروین محمدی : با ابراز مشکلات کارگران از محاکمه نجات نخواهید یافت

(پاسخی به رویکرد شعاری نمایندگان تشکلهای کارگری دولتی)

- گزارشی راجع به پیگیری بازگشت بکار کارگران اخراجی عضو سندیکای کارگران شرکت واحد

- عدم پرداخت 4 و2 ماه حقوق کارگران شهرداری مهاباد وبوکان

- وعده پرداخت قطره چکانی حقوق کارگران شرکت فنی و مهندسی پدیده دو کوهه+

- عدم پرداخت کامل 3ماه حقوق بیش از هزار کارگر خدمات شهری شهرداری رشت

- افزایش 28 درصدی حوادث ناشی از کار دراستان سمنان

- سه عضو بدن کارگر45ساله دهدشتی به نیازمندان اهدا شد

- کشته وزخمی شدن 2کارگر ساختمانی دربوکان براثر ریزش دیوار

- جان باختن یک کارگر جوان حین کاردرکارخانه ای واقع شهرک صنعتی خیام نیشابور

- جان باختن 2کارگرساختمانی درملایر زیر آوار

- جان باختن یک کارگر راهداری استان زنجان حین کار براثر تصادف

- مصدومیت 17کارگر کارخانه کیمیا دانش الوند براثرانفجار- وخامت حال 2نفرازمصدومین

*اعتصاب وتجمع کارگران خط و ابنیه فنی راه‌آهن ناحیه زاگرس درمسیر ریلی تهران - اندیمشک

روز شنبه 15تیر، کارگران خط و ابنیه فنی راه‌آهن ناحیه زاگرس دراعتراض به عدم پرداخت 2ماه حقوق وحق بیمه دست از کارکشیدند وبا تجمع درمسیر ریلی تهران - اندیمشک وجلوگیری از تردد قطار،اعتراضشان رابنمایش گذاشتند.

clip_image002.jpg

برپایه گزارشات رسانه ای شده،این کارگران که تحت مسئولیت شرکت تراورس درمنطقه شوشتر و هفت تپه تا تنگ هفت به عنوان نگهدارنده و تعمیرات مشغول کارند دو ماه حقوق وحق بیمه شان پرداخت نشده است.

این کارگران با اشاره به عدم پرداخت بموقع حقوق و وضعیت نامشخص شغلیشان طی چند سال گذشته،افزودند: نسبت به واگذاری به بخش خصوصی اعتراض دارند.

آنها درادامه گفتند:بخش‌های زیربنایی همچون امور تعمیر و نگهداری راه‌آهن قابل واگذاری نیستند و اساسا باید منابع مالی نگهداری از آن از بودجه جاری راه آهن تامین شود.

کارگران خطوط ابنیه راه‌آهن زاگرس در خاتمه یادآور شدند: هفته گذشته نیز به دلیل بی‌توجهی‌ کارفرما نسبت به مشکلاتشان، اعتراضی مشابهی را انجام دادند.

*تجمع اعتراضی صدها کارگر کارخانه آذرآب اراک نسبت به بلاتکلفی معیشتی وشغلی مقابل استانداری

روز شنبه 15تیرماه،بیش از 600کارگر کارخانه آذرآب اراک برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت حقوق ماه های اردیبهشت وخرداد وخلف وعده کارفرمایان و به خطرافتادن امنیت شغلیشان با عدم تامین پروژه وبد قولی های مسئولان طراز اول استان مرکزی دست به تجمع مقابل استانداری واقع در میدان سرداران اراک زدند.

براساس گزارشات رسانه ای شده،حدود 600 نفر از کارگران به دلیل عدم پرداخت حقوق اردیبهشت و خردادماه و عدم تحقق وعده‌های شرکت دست به تجمع اعتراضی زده‌اند.

حقوق ماهیانه کارگران بین 2 میلیون و 500 تا 3میلیون و 500 هزار تومان است که دو ماه آن در این شرایط اقتصادی پرداخت نشده است.

مدیریت شرکت وعده پرداخت حقوق‌ها در چهارشنبه هفته گذشته را داده بود که اعلام شد منابع پرداخت حقوق تامین نشده و قول اوایل هفته جاری را دادند.

طبق وعده مدیریت شرکت حقوق‌ها باید پانزدهم هر ماه پرداخت شود که هربار خلف وعده شده است.

نکته مهم دیگر این است که کارگران بیش از هر چیزی نگران آینده شغلی خود هستند.

بنا بهمین گزارشات،هفته گذشته معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی در خصوص وضعیت شرکت جلسه تشکیل داد.

اما بدقولی‌های مسئولان بسیار شده و کارگران اعتماد نمی‌کنند و همین امر باعث می‌شود که دست به اعتراض بزنند.

درهمین رابطه،معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار مرکزی نیز گفت: در شرایط کنونی شرکت آذرآب با مشکلات بسیاری مواجه است و برای گرفتن پروژه و کار نیز با چالش روبروست.

* اعتصاب وتجمع رانندگان خودروهای استیجاری شرکت بهره برداری نفت و گازگچساران

روزشنبه 15تیر،جمعی از رانندگان خودروهای استیجاری شرکت بهره برداری نفت و گازگچساران برای بنایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت مطالباتشان،نداشتن بیمه وبروز نشدن دریافتی شان متناسب با تورم درسال جدید،دست از کار کشیدند وخودروهایشان را مقابل اداره مرکزی این شرکت پارک کردند.

clip_image004.jpg

 

بنابه گزارش یک منبع خبری محلی،بر اساس گفته رانندگان آنها تنها حدود 13درصد افزایش حقوق در سال جاری داشته اندو بیمه یکی از رانندگان خودروها هم به طور کامل قطع شده است وبه همین علت امروز دست از کار کشیدند،این رانندگان از وضعیت بد اقتصادی و مشکلات فراوان خود صحبت کرده و خواستار ورود و توجه جدی مسئولان مربوطه شدند.

*اعتصاب کارگران سد کانی سیب پیرانشهردراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق برای چهارمین روز

تهدید کارگران اعتصابی به اخراج از کار

روز شنبه 15تیربرای چهارمین روز، کارگران سد کانی سیب پیرانشهردراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق به اعتصابشان ادامه دادند.

یکی از کارگران سد کانی سیب پیرانشهربه خبرنگاریک رسانه محلی گفت:: علیرغم گذشت چهار روز از اعتصاب کارگران تا کنون توجهی به خواسته‌های آنان نشده است.

وی گفت: پیمانکاران سد کانی سیب پیرانشهر کارگران اعتصابی را تهدید به اخراج از کار کرده‌اند.

بنابه گزارش همین منبع،کارگران اعتصابی سد کانی سیب پیرانشهر گفتند:تا تحقق خواسته‌هایشان به اعتصاب ادامه خواهند داد.

*اعتراض کارگران کارخانه آب معدنی داماش نسبت به بلاتکلیفی معیشتی وشغلی

کارگران کارخانه آب معدنی داماش واقع در شهرستان رودبار اعتراضشان را نسبت به بلاتکلیفی معیشتی وشغلی رسانه ای کردند.

جمعی از کارگران کارخانه آب معدنی داماش در تماس با خبرنگار رسانه ای،با اشاره به معوقات مزدی خود گفتند: نزدیک به ۳۰ کارگر هستیم که در کارخانه آب معدنی داماش کار می‌کنیم اما در حال حاضر بابت سه ماه مطالبات مزدی طلبکاریم.

به گفته یکی از کارگران،در گذشته حدود ۱۴۰ کارگر در این کارخانه مشغول به کار بوده‌اند اما امروز تعداد آنها به حدود ۳۰ نفر رسیده است.

او در خصوص وضعیت تولید در کارخانه آب معدنی داماش، گفت: در حال حاضر شرکت آب معدنی داماش با تمام ظرفیت نیروی انسانی تولید ندارد به طوریکه کارگران این کارخانه به صورت تک شیف مشغول کارند.

وی افزود: از دیگر مشکلات کارگران آب معدنی داماش پرداخت نشدن حق بیمه تامین اجتماعی است.

به گفته وی، حدود یک الی دو ماه حق بیمه برخی کارگران آب معدنی داماش طبق استعلامی که از اداره تامین اجتماعی شهرستان رودبار گرفته‌ایم، پرداخت نشده است.

این کارگر در بخش پایانی سخنان خود گفت: از مسئولان محلی و کشوری انتظار می‌رود با حساسیت بیشتری وضعیت این شرکت را مورد نظر داشته و با اقدامات پیشگیرانه از تعطیلی دوباره آن جلوگیری کنند تا این شرکت به سرنوشتی مشابه سابق دچار نشود.

*ضرب و شتم ندا ناجی از بازداشت شدگان مراسم اول ماه ماه مقابل مجلس در زندان قرچک ورامین

روز شنبه 15 تیرماه ۱، جمال عاملی، همسر ندا ناجی از ضرب و شتم وی توسط زندانیان جرایم عادی و پرسنل زندان قرچک خبر داد.

جمال عاملی طی یادداشتی در توئیترش نوشت: ” ندا ناجی طی ۲۴ ساعت گذشته در زندان قرچک ورامین یک بار توسط یکی از زندانیان جرایم عادی و یک بار دیگر توسط پرسنل زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

وی پس از این اتفاق به بهداری زندان منتقل شده و به خاطر ضربه‌ای که مامورین زندان به سرش وارد کردند برای چند ساعت به تاربینی دچار شده است. جان ندا ناجی و عاطفه رنگریز در زندان قرچک در خطر است”.

ندا ناجی در تاریخ ۲۵ خردادماه از بند وزارت اطلاعات در زندان اوین موسوم به ۲۰۹ به زندان قرچک ورامین منتقل شده بود.

برگرفته ازکانال تلگرام اتحادیه آزاد کارگران ایران

*علی نجاتی عضو سندیکای کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه و اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه خواهان آزادی بازداشتی شدگان مراسم روز جهانی کارگر،اعتراضات هفت تپه وکارگران ومعلمان زندانی شدند

دیدار علی نجاتی عضو سندیکای کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه با اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران

 

علی نجاتی عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه روز جمعه ۱۴ تیر با اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه دیدار کرد. در این دیدار اعضای حاضر، حمایت خود را از آزادی بازداشتشدگان روز کارگر بازداشت شدگان درارتباط با_اعتراضات کارگری هفت تپه وکارگران زندانی – معلمان زندانی اعلام و خواهان آزادی آنان شدند.

*محکومیت حمید رضا رحمتی از اعضای کانون صنفی معلمان به حبس، شلاق و جزای نقدی

حمید رحمتی به اتهام اخلال در نظم با انجام رفتارهای غیر متعارف در آ.پ ، تشویق، تحریک و ترغیب به خشونت با فرستادن پیامک در فضای مجازی ؛ توسط شعبه ی ۱۰۳ دادگاه کیفری ۲ شهرستان شهرضا، به ۳۶ ماه زندان، ۷۴ ضربه شلاق و ۲ میلیون تومان جریمه ی نقدی به حساب دولت جمهوری اسلامی محکوم شد.

*هفت پرونده در یک پرونده/ گزارش دادگاه هفت فرهنگی صنفی و عضو انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی

کانال تلگرام شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان بتاریخ14تیر ازبرگزاری جلسه دادگاه اعضای انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی گزارشی بشرح زیرداد:

سر انجام پس از گذشت حدود ۷ ماه از بازداشت و آزادی با قید وثیقه هفت معلم استان خراسان شمالی در آبان ماه ۱۳۹۶ نخستین جلسه ی بخشی از اتهامات این افراد در شعبه ۱۰۲ کیفری دادگاه عمومی شهرستان بجنورد با ریاست قاضی جوان در شهرستان بجنورد برگزار شد.

این هفت نفر، آقایان علی فروتن، مصطفی رباطی، حسن جوهری، حمیدرضا رجایی، حسین رمضانپور، سعید حقپرست و محمدرضا رمضانزاده در روز یازدهم تیرماه به دادگاه فراخوانده شدند و همزمان باهم در مورد نشر اکاذیب ‌با قصد تشویش ‌اذهان‌ عمومی تفهیم اتهام شدند.

آقای رمضانپور اتهام توهین به مسوولین را نیز در پرونده داشتند .

آقای رمضانزاده علاوه بر اتهامهای بالا خیانت در امانت را نیز در پرونده داشتند.

روز یازدهم تیرماه به اتهامات آقایان محمدرضا رمضانزاده، حسین رمضانپور و حمید رضا رجایی رسیدگی شد.

در تمام مراحل بررسی پرونده تقاضای مکرر متهمین این بود که یک سند و مصداق درباره ی این اتهامات ارائه فرمائید ولی در پرونده قطور و چندجلدی تهیه شده در مراحل بازجویی توسط دستگاه اطلاعات و بازپرسی در دادسرا حتی یک برگ که مستقیم مربوط به این هفت نفر باشد و اتهام را اثبات کند موجود نبود.

در مورد اتهامات توهین به مسوولین و خیانت در امانت باید شاکی خصوصی با ادله ی کافی وجود میداشت که آنهم وجود نداشت.

برای رسیدگی به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی آقایان فروتن ، رباطی، جوهری و حقپرست در روز یازده تیرماه، وقت کافی نبود و با درخواست جناب قاضی جوان جلسه به روز دوازده تیر ماه موکول شد که متاسفانه در آن روز نیز پس از کلی معطلی نامبردگان فوق، جلسه برگزار نشد و به فردای انروز موکول گشت.

روز پنج شنبه ۱۳ تیرماه ۹۸ جلسه ی رسیدگی به اتهام آقایان فروتن ، رباطی، جوهری و حقپرست برگزار شد و این افراد نیز چون همکاران دیگرشان کل این اتهام و اتهامات دیگر را رد کرده و از خود دفاع کردند.

هیچ مستند منتشر شده ی کذب و دروغی از طرف قاضی پرونده به ایشان هم ارائه نشد.

تمامی متهمین از مراحل رسیدگی و برخورد با متانت و خوشرویی قاضی جوان رضایت داشته و به تبرئه از اتهامات منتسب امیدوار هستند.

طبق گفته ی و اشارات قاضی پرونده نتایج و احکام این پرونده و اتهامات در روزهای آینده ابلاغ خواهد شد.

لازم به ذکرست که جناب جوان ، طی سال گذشته قاضی نمونه کشوری شناخته شده اند و انتظار میرود ایشان با دقت پرونده را بررسی و مطالعه کرده و با رعایت انصاف و عدل نظر و رای خویش را ابلاغ نمایند.

در ضمن بخشی از پرونده ی این معلمان راهی دادگاه انقلاب شهرستان شده که هنوز از جانب آن ها ابلاغیه ای صادر نگشته است.

علاوه بر دادگاه انقلاب و دادگاه عمومی ، دایره ی رسیدگی به تخلفات اداری آ پ نیز تحت فشار حراست اداره کل آموزش و پرورش استان خراسان شمالی ، برای این فرهنگیان پرونده سازی کرده و برای سه نفر احکامی صادر کرده و پرونده ی سایرین نیز در دست بررسی و اقدام میباشد.

هیآت بدوی تخلفات اداری برای آقای محمدرضا رمضانزاده بازنشستگی اجباری پیش از موعد، برای آقای حسین رمضانپور تبعید از محل خدمت بجنورد به شهرستان مانه و سملقان به مدت یکسال و برای آقای سعید حقپرست درج توبیخ کتبی در پرونده را در نظر گرفته است.

*پروین محمدی : با ابراز مشکلات کارگران از محاکمه نجات نخواهید یافت

(پاسخی به رویکرد شعاری نمایندگان تشکلهای کارگری دولتی)

در ایامی بسر میبریم که ناهمگونی دریافتی های مزدبگیران با هزینه های سربه فلک کشیده زندگی بیش از پیش چهره ی فقر و فلاکت تحمیل شده را به نمایش گذاشته است و با اعلام هر رقم از گرانی ها ،ارزان تر شدن قیمت کارگریمان را به رخمان میکشد.

به راحتی میشود نتیجه گرفت که بی ارزش شدن دستمزد دریافتی در قبال هزینه های زندگی معنایش بی ارزش شدن نیروی کارمان است.

آمار رشد گرانی های سرسام آور چند صد درصدی به گونه ایی است که مراکز اعلام آمار رسمی کشور نیز نمیتوانند به ارائه آمارهای نادرست خود ادامه دهند و مجبور میشوند لابه لای گزارش ها به گرانی٢٩٦,٨ درصدی سیب زمینی و۵۱۱ درصدی پیاز، ۲۲۸ درصدی رب گوجه، ۱۰۰ درصدی شکر و ۹۳ درصدی روغن در یک سال گذشته( با وجود اینکه میزان افزایش واقعی قیمت ها بیش از این ارقام است ) اذعان کنند.

افزایش قیمت چند صد درصدی تمام اقلام ضروری و حیاتی زندگی

در طی سال گذشته تا کنون و عدم چشم انداز توقفی در این وضعیت ، باعث شده است تا مسئولانی که خود دست اندر کار چنین فلاکتی هستند بیش از پیش به فکر برون رفت از معضلات پیش رو برای حفظ منافعشان باشند.

طبق معمول اولین عکس العمل درخور شان مسئولان تشدید بگیر و ببند ها و تشکیل پرونده های قضایی برای چهره های شاخص کارگری است که در طی این سالها به کرّات این فقر و فلاکت کنونی را پیش بینی کرده بودند و نقد عمیقشان را نسبت به غارت دسترنج کارگران و ناهمگونی رشد قیمت ها و تعیین دستمزد کارگران و کارمندان اعلام می کردند.

چهره هایی که به عناوین مختلف (از طریق مقالات .طومار، تجمع و…) به دست اندرکاران چنین وضعیتی ،صدای اعتراض کارگران و مزدبگیران جامعه را فریاد زدند و اعلام کردند “انتظار نداشته باشید که هم نان ندهید و هم دهان را برای اعتراض ببندید “

اما اکنون اتفاقی که تهوع آور جلوه میکند جولان دادن چهره هایی است که در نبود چهره های واقعی به بند کشیده شده کارگران و معلمان، به نام نماینده کارگر شروع به قلم فرسایی و نقد میزان دستمزد مزدبگیران می کنند. کسانی که با علم به این فلاکت، سالهاست امضای ننگینشان پای مصوبات مزدی هر ساله مزدبگیران قرار دارد. کسانی که یکی از اصلی ترین بانیان این فقر و فلاکت بوده و هستند.

با زندانی کردن چهره های واقعی نمایندگان کارگران و مزد بگیران ( همچون جعفر عظیم زاده، اسماعیل عبدی،محمد حبیبی و …) این چهره های دست نشانده فضا را مناسب دیده و بعنوان سخنگویان درد و رنج کارگران شروع به سخنوری نموده اند. از فجایع حقوق یک میلیون و پانصد هزار تومانی دم میزنند و از غارت تامین اجتماعی سخن میگویند بدور از این واقعیت که خودشان دست در دست مسئولین سالهاست این فلاکت را به خانواده های میلیونی مزدبگیران تحمیل کرده اند.

آقایان هنوز مسئولیت شراکت در تحمیل دستمزدهای ننگین تعیین شده را بدوش میکشید و از دردهای ما سخن میگویید ؟!!!

کارگران و مزدبگیران قرن بیست و یک را با رعیتهای پدریتان اشتباه نگیرید. جنبش مطالبه گری کارگران در تقابل با فقر و فلاکت موجود سر باز ایستادن ندارد و

بزودی شما را در پشت میز محاکمه توسط کارگران ملاقات خواهیم کرد.

۱۴ تیر ۹۸

پروین محمدی نماینده سابق کارگران صنایع فلزی ایران و عضو هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران

*گزارشی راجع به پیگیری بازگشت بکار کارگران اخراجی عضو سندیکای کارگران شرکت واحد

پنج تن از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد تنها به دلیل دفاع از مطالبات کارگری و عضویت در سندیکای مستقل کارگری سال‌هاست که از کار اخراج شده‌اند. طی این سال‌ها این کارگران از طرق گوناگون پیگیر بازگشت به کار خود بوده و در مواردی موفق شده‌اند احکام صادره اخراج از کار خود در اداره کار را در دیوان عدالت اداری نقض کنند. اما مجددا وزارت کار در رسیدگی مجدد به پرونده در جهت سرکوب سندیکاهای مستقل و صدای حق طلبی، رای به اخراج آنان صادر کرده است و کماکان آقایان رضا شهابی، حسن سعیدی، ناصر محرم‌زاده، حسین کریمی سبزوار و خانم فرحناز شیری به طور غیر قانونی و ظالمانه و از کار اخراج هستند.

به رغم پیگیری های فراوان این کارگران اخراجی در ادارت کار، اداره کل کار استان تهران، وزارت کار، شورای شهر و دیوان عدالت اداری، همچنان با انواع سنگ اندازی ها نظیر نامه نگاری های نهادهای امنیتی و سوء استفاده مدیریت شرکت واحد از فساد اداری در ادارات کار و هزینه کرد فراوان مالی مدیریت در این ارتباط، آنان هنوز موفق به بازگشت بکار نشده اند. در یکی از پیگیری‌های اخیر، خانم فرحناز شیری به وزارت کار مراجعه و به روند غیر قانونی جلوگیری از بازگشت به کار خود اعتراض می کند. با بالا گرفتن صدای اعتراض ایشان، وقت ملاقاتی با آقای شاکرمی معاون روبط کارِ وزارت کار به وی داده شد. در دیدار با معاون روابط کار خانم شیری و آقای شهابی نسبت به کارشکنی اداره کار در مورد بازگشت به کار اعضای اخراجی سندیکا اعتراض شد و رای قطعی دیوان عدالت اداری در مورد بازگشت به کار خانم فرحناز شیری ارائه شد و نیز در مورد سوء عملکرد اداره کار استان و مدیریت شرکت واحد (پیمان سنندجی)، توضیح داده شد. یاوری یکی از مسولان اداره کار استان تهران در اظهاراتی وقیحانه به خانم شیری گفته: "اگر من به جای مدیر عامل شرکت واحد بودم می‌دانستم با شما چکار بکنم و از آنجا که شما سندیکایی هستید هر رایی که دیوان عدالت اداری صادر بکند من و اداره کار استان مجددا رای به اخراج شما خواهیم داد." ایشان مضافا به خانم شیری می‌گوید "جرم شما سندیکایی بودن است و برای همین است که ده سال است که بلاتکلیف هستید." (نقل به مضمون)

معاون روابط کار با ملاحظه‌ی رای دیوان اظهار داشت که این رای قطعی و لازم‌الاجرا است و برای چندمین بار توسط یک مسئول ذیربط، وعده داده شد که این موضوع پیگیری خواهد شد اما متاسفانه در عمل هیچ اقدامی از سوی ایشان برای بازگشت بکار خانم شیری صورت نگرفته است.

در این دیدار نسبت به عدم بازگشت به کار سایر کارگران اخراجی عضو سندیکا اعتراض شد. معاون روابط کار اعلام داشت که مدیریت شرکت واحد ادعا کرده است آقای رضا شهابی حق سنوات خود را دریافت و تسویه حساب کرده است که این موضوع قویا از جانب وی تکذیب شد و درخواست گردید چنانچه مدیریت شرکت واحد اسنادی در این رابطه دارد ارائه کند البته معاون روابط کار هم تصریح کرد از جانب شرکت واحد مدارکی در این ارتباط به وزارت کار داده نشده است. گفتنی است اینگونه ادعای کذب مدیریت شرکت واحد تلاشی است برای سرپوش گذاشتن به اقدام غیر قانونی‌شان برای جلوگیری از بازگشت به کار کارگران سندیکایی.

قابل ذکر است که آقای شاکرمی که اکنون معاونت روابط کار را برعهده دارند پیشتر مدیر کل اداره کار استان تهران بوده‌اند و در آن زمان اعلام کرده بودند که امر بازگشت به کار کارگران اخراجی شرکت واحد در حد توان اداره کار استان نیست و باید از طریق وزارت کار پیگیری شود و اکنون که ایشان خود، مسئولیت معاونت روابط کار در وزارت کار را برعهده دارند انتظار می‌رود بازگشت بکار کارگران اخراجی عضو سندیکا کارگران شرکت واحد را محقق کند. اما تاکنون اقدامی از سوی ایشان در این ارتباط صورت نگرفته است.

اخراج کارگران سندیکایی شرکت واحد با پرونده سازی و بصورت غیر حقوقی انجام شده است و آقای هفده تن معاون وقت روبطِ کار وزارت کار در سال ۹۴ با ارسال نامه ای محرمانه به اداره کل کار استان تهران با اشاره به ابعاد غیر حقوقی اخراج آنان دستور به بازگشت بکار این کارگران اخراجی داده بود (تصویر نامه پیوست خبر می باشد) اما مدیریت شرکت واحد با استفاده از بخش های تندرو نهادهای امنیتی مانع از بازگشت بکار این کارگران اخراجی شد.

چرا باید وزارت کار در انجام مسئولیت های خود ناتوان باشد در انجام وظایف خود مانع از دخالت های فراقانونی نهادهای امنیتی نشود؟

*عدم پرداخت 4 و2 ماه حقوق کارگران شهرداری مهاباد وبوکان

4ماه حقوق کارگران خدمات شهری و فضای سبز شهرداری مهاباد و2ماه حقوق کارگران شهرداری بوکان پرداخت نشده است.

*وعده پرداخت قطره چکانی حقوق کارگران شرکت فنی و مهندسی پدیده دو کوهه+

مدیرعامل شرکت راهسازی پدیده دوکوهه مستقر در سرابله از پرداخت بخشی معوقات کارگران این شرکت تا روزپنج شنبه هفته آینده خبر داد.

بنابه گزاررش رسانه ای شده بتاریخ13تیر،علی چاش مدیر شرکت پدیده دوکوهه مستقر در سرابله گفت:با تلاش های انجام شده بخشی ازمطالبات تمام کارگران شاغل در این شرکت ظرف یک هفته آینده پرداخت میشود

اواضافه کرد: در تلاش هستیم تا با استفاده از منابع مالی موجود و بهینه‌سازی فرایندهای مالی و پرداختی، باقیمانده مطالبات تمام کارگران را تا سه ماه آینده پرداخت نماییم.

+عدم پرداخت14ماه حقوق کارگران  شرکت فنی و مهندسی پدیده دو کوهه

14ماه حقوق کارگران راهسازی در شهر سرابله در استان ایلام (شرکت فنی و مهندسی پدیده دو کوهه)پرداخت نشده است.

*عدم پرداخت کامل 3ماه حقوق بیش از هزار کارگر خدمات شهری شهرداری رشت

سه ماه حقوق 1100کارگر خدمات شهری شهرداری رشت بطور کامل پرداخت نشده است.

به گزارش یک منبع خبری محلی،این کارگران تحت مسئولیت شرکت پیمانکاری زیور سبز مشغول بکارند واین شرکت که مدیریتش در شهر اصفهان مستقر است در طی سه ماه گذشته به شکل میانگین، حدود یک میلیون تومان به کارگران طرف قراردادش پرداخت کرده است.

*افزایش 28 درصدی حوادث ناشی از کار دراستان سمنان

مدیرکل پزشکی قانونی استان سمنان گفت: حوادث ناشی از کار دربهار ۹۸ با ۲۸ درصد افزایش در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از ۶۷ مورد به ۸۶ مورد رسید.

مهدی نوروزی روز شنبه 15تیر درگفتگوباخبرنگار رسانه ای افزود: از تعداد ۸۶ مورد حادثه ناشی از کار در استان سمنان در سه ماهه نخست سال جاری ۸۲ مورد جرحی و چهار مورد منجر به فوت بود.

وی تاکید کرد: کاهش حوادث کار نیازمند رعایت اصولی ایمنی و آموزش به کارگران است که باید کارفرمایان به این موضوع توجه جدی داشته باشند.

وی خاطر نشان کرد: افزایش ۲۸ درصدی حوادث ناشی از کار در سمنان جدی و نگران کننده است و اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان برای رفع این چالش تدابیر لازم را اتخاذ کند.

*سه عضو بدن کارگر45ساله دهدشتی به نیازمندان اهدا شد

رئیس بیمارستان خمینی دهدشت گفت: سه عضو بدن کارگر 45 ساله دهدشتی که به علت تصادف دچار مرگ مغزی شده بود به بیماران نیازمند اهدا شد.

محمد طاها خادمی روز جمعه14تیربه خبرنگار رسانه ای گفت: این بیمار به نام محمد فروهر منش 45 سال داشت و به علت تصادف در 14 تیرماه در بیمارستان و بخش ویژه icu بستری شد.

وی بیان کرد: پس از اعلام پزشکان مبنی بر مرگ مغزی این بیمار تلاش های لازم برای رضایت خانواده برای اهدا عضو انجام شد.

خادمی تصریح کرد: با رضایت خانواده و هماهنگی ستاد پیوند عضو استان عمل برداشت دو کلیه و کبد انجام و به بیمارستان ابوعلی سینا شیراز برای پیوند ارسال شد.

*کشته وزخمی شدن 2کارگر ساختمانی دربوکان براثر ریزش دیوار

عصر روزشنبه 15تیر،یک کارگر ساختمانی درحادثه ریزش دیواردربوکان در دم جانش را ازدست داد ویک کارگردیگرمصدوم وبه بیمارستان منتقل شد.

*جان باختن یک کارگر جوان حین کاردرکارخانه ای واقع شهرک صنعتی خیام نیشابور

جمعه شب(14تیر)یک کارگر 25ساله حین کاردرکارخانه ای واقع شهرک صنعتی خیام شهرستان نیشابوردراستان خراسان رضوی زیرنوار نقاله گیر کرد ودر لحظه جان باخت.

*جان باختن 2کارگرساختمانی درملایر زیر آوار

روزجمعه 14تیر،دوکارگر ساختمانی حین کارتخریب یک ساختمان قدیمی براثرریزش آوار جانشان را ازدست دادند.

*جان باختن یک کارگر راهداری استان زنجان حین کار براثر تصادف

روزپنج شنبه 13تیر، یک کارگر راهداری استان زنجان حین کار در اتوبان زنجان - تبریز براثر برخورد یک دستگاه پژو با وی جانش را ازدست داد.

*مصدومیت 17کارگر کارخانه کیمیا دانش الوند براثرانفجار- وخامت حال 2نفرازمصدومین

درحادثه انفجار عصر روز جمعه(14تیر) کارخانه کیمیا دانش الوند(تولید کننده خوراک دام) واقع در شهرک شکوهیه قم،هفده کارگر مصدوم وبه بیمارستان منتقل شدند.حال دونفر از مصدومین خیم گزارش شده است.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت