.
يكشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۸.
امروز:
Dec 08 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

چهارشنبه, 19 تیر 1398 ساعت 04:09

حزب کمونیست کارگری ایران: چند خبر از اعتراضات کارگری

اعتراض معلمان، تحصن سپیده قلیان، اعتراضات دستفروشان در تبریز و چند خبر دیگر

تجمع اعتراضی دستفروشان و حمایت مردم از آنها در تبریز

- روز ١٦ تیر دستفروشان تبریز در اعتراض به جمع آوری بساط کارشان دست به تجمع اعتراضی زدند. در این حرکت اعتراضی با حمله وحوش شهرداری به دستفروشان مردم حاضر در محل در همبستگی با آنان به سمت سرکوبگران شهرداری یورش برده و آنها را فراری دادند. این حرکت در ادامه خود به تظاهرات علیه گرانی در مقابل بازار تبدیل شد. بازاریان خیابان جمهوری تبریز نیز در اعتراض به وضعیت دستفروشان، مغازه های خود را بستند. گفتنی است که هفته گذشته نیز دستفروشان به دلیل ممنوعیت فعالیت، دست به تجمع زده بودند.

اعتراض  شمار بیشتری از معلمان به حکم شلاق برای حمید رحمتی

- روز ١٧ تیر تعدادی از معلمان در کرمانشاه با در دست گرفتن بنرهایی در اعتراض به صدور احکام وحشیانه شلاق و زندان برای حمید رحمتی عضو کانون صنفی معلمان در شهرضا دست به تجمع زدند. در همین رابطه قبل از آن نیز شماری از معلمان در شهر مریوان دست به حرکت اعتراضی مشابهی زده بودند. شعبه ی ۱۰۳ دادگاه کیفری شماره ٢ شهرضا او را به حکم وحشیانه ٧٤ ضربه شلاق، ٣٦ ماه زندان و ۲ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم کرده است. این حکم با اعتراضات بسیاری در میان معلمان روبرو شده است. حمید رحمتی بخاطر مبارزاتش در دهه ی ۸۰ به استان مازندارن تبعید شد. در دوره تبعید هنگام مراجعه به محل کار در داخل مینی بوس تصادف شدیدی کرد  و  در پی این حادثه ۱۷ روز در بیهوشی به سر برد و معالجه ی وی سالها طول کشید. او در زمستان گذشته در اعتراض با دستگیری معلمان در  اداره آموزش و پرورش شهرضا تحصن کرد. در ادامه این مبارزات و اعتراضاات است که حمید رحمتی به چنین حکم جنایتکارانه ای محکوم شده است. احکام صادر شده برای او باید فورا لغو شود. مجازات شنیع و وحشیانه اسلامی شلاق باید در همه جا ممنوع گردد.

علی نجاتی و کارگران شرکت واحد بر آزادی کارگران زندانی تاکید کردند

- روز ١٤ خرداد علی نجاتی عضو سندیکای کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه با اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران دیداری داشت. در این دیدار اعضای حاضر، حمایت خود را از بازداشت شدگان روز جهانی کارگر، بازداشت شدگان نیشکر هفت تپه، کارگران و معلمان زندانی اعلام  داشته و خواهان آزادی آنان شدند.

تحصن سپیده قلیان در زندان در اعتراض به ضرب و شتم ندا ناجی

- روز ۱۶ تیرماه سپیده قلیان که به جرم دفاع از کارگران نیشکر هفت تپه و کیفرخواست اسماعیل بخشی علیه شکنجه و زندان از سی ام دیماه در بازداشت بسر میبرد، در اعتراض به ضرب و شتم ندا ناجی و عاطفه گلریز در زندان قرچک ورامین که او نیز در آنجا است و در اعتراض به قطعی آب و نبود کولر در این زندان مقابل دفتر مدیریت زندان تحصن کرد. بنا بر خبرهای منتشر شده  روز ١٥ تیر ندا ناجی و عاطفه در راه مراجعه به بهداری، به بهانه نداشتن چادر توسط پرسنل زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفتند. در این ضرب و شتم به غیر از ضربه ای که به سر ندا ناجی خورده است، کتف و پای عاطفه رنگریز دچار آسیب دیدگی شده است. قبل از آن نیز ندا ناجی در چهاردهم تیرماه هنگامی که قصد داشت در درگیری میان زندانیان میانجیگری کند مورد تهاجم زندانیان قرار گرفت. ندا ناجی و عاطفه رنگریز در این رابطه به معاونت زندان اعلام شکایت کرده اند. ندا ناجی و عاطفه گلریز ، مرضیه امیری و آنیشا اسداللهی از بازداشت شدگان روز جهانی کارگر هستند. حزب کمونیست کارگری حمایت قاطع خود را از اعتراض سپیده قلیان، ندا ناجی و عاطفه گلریز اعلام میدارد.  حزب بر آزادی فوری و بدون قید و شرط سپیده قلیان، اسماعیل بخشی و همه بازداشت شدگان نیشکر هفت تپه، دستگیر شدگان روز جهانی کارگر، جعفر عظیم زاده، معلمان دربند و تمامی زندانیان سیاسی تاکید دارد.

دو خبر دیگر از اعتراضات کارگران

- روز ١٧ تیر  چند تن از رانندگان شرکت واحد در اعتراض خود از کار در  مقابل وزارت کار تحصن کرده و خواستار بازگشتشان به کار شدند.

- روز ١٦ خرداد کارگران کارخانه آب معدنی داماش در شهرستان رودبار به خاطر تعویق پرداخت سه ماه دستمزد خود دست به تجمع اعتراضی زدند.

پیش بسوی اعتصابات سراسری

حزب کمونیست کارگری ایران

١٧ تیر ٩٨، ٨ ژوئیه ٢٠١٩

-- 

 

- روز ١٣ تیرماه کارگران شهرداری سرفاریاب در اعتراض به عدم پرداخت  ۴ ماه مزد معوقه خود دست از کار کشیدند.

-بدنبال تجمع اعتراضی کارگران کارخانه قند فسا در روز ٩ تیر به خاطر ۴ ماه معوقات مزدی شان، مقامات مسئول ناگزیر به دادن وعده هایی شدند. پرداخت هزینه بازنشستگی کارگران مشمول، پرداخت معوقات مزدی، پرداخت سنوات  و تامین امنیت شغلی برای کارگران،  خواستهای فوری کارگران در این تجمع بود. زیر فشار این اعتراضات روز ١١ تیر شورای تامین فرمانداری شهرستان فسا با حضور مسئولان شهرستانی ناگزیر به برگزاری جلسه ای شد. در این جلسه مقرر شد که تا پایان تیر ماه مطالبات معوقه کارگران پرداخت شود. در عین حال تا روز ٢٠ تیر بخشی از معوقات بیمه‌ای آنان جهت  تمدید دفترچه‌های درمانی به تامین اجتماعی واریز گردد. همچنین مقرر شد کارفرما وضعیت پرداخت هزینه بازنشستگی کارگران مشمول بازنشستگی با قانون مشاغل سخت و زیان آور را مشخص نماید.

- روز ١١ تیر جمعی از کارگران شرکت لاستیک پارس در اعتراض به واگذاری شرکت به بخش خصوصی و تهدید امنیت شغلی شان مقابل ساختمان اداری این شرکت تجمع کردند. در رابطه با همین موضوع و مرخصی های اجباری که مقدمه دور دیگری از بیکارسازی است، این کارگران در روز قبل از آن نیز تجمع داشتند. به گفته کارگران هفته قبل کارفرما به بهانه اتمام نخ کارخانه، آنان را به تعطیلی تابستانی فرستاد و اعلام کرد که ۵  روز از مرخصی استحقاقی آنان را کسر خواهد نمود. طی دو سال  گذشته در این کارخانه هزار کارگر اخراج شده اند و ٧٠٠ کارگر دیگر در آنجا به کار اشتغال دارند.

- روز ۱۱ تیر دستفروشان بازار تبریز در مقابل در ورودی بازار بزرگ جایی که شهرداری با کمک نیروی انتظامی  مانع کسب آنها شدە بود ، دست به تجمع  اعتراضی زدند. آنها در همین رابطه و در اعتراض به ممنوعیت دستفروشی در هشتم تیرماه نیز مقابل استانداری این شهرتجمع کردند. دستفروشان که تنها راه امرار معاششان همین کار است، همواره با پیگرد و تهدید حکومت اسلامی روبرو هستند. این درحالیست که محرومیت از بیمه بیکاری، درمان رایگان و تحصیل رایگان دردی اجتماعی است.  دستفروشان همواره در برابر زورگویی های سرکوبگران شهرداری ایستاده اند. ایجاد تسهیلات برای اشتغال، تامین کسری در آمد آنها تا رقم بالای خط فقر ٧ میلیونی، درمان رایگان و نیز تحصیل رایگان برای فرزندانشان از جمله حقوق پایه ای آنان است. از مبارزات دستفروشان باید حمایت و پشتیبانی کرد.

- روز دوشنبه ۱۰ تیر شماری از کارگران زن کارخانه ذوب آهن اصفهان با برپایی تجمع خواستار کاهش ساعات کاری خود شدند. این کارگران علاوه بر برپایی تجمع، اعتراض خود را طی نامه ای خطاب به مدیریت امور اداری شرکت سهامی ذوب آهن اصفهان اعلام کرده و برخواست کاهش ساعت کار خود بدون کاهش دستمزدهایشان تاکید کردند. گفتنی است که هریک از این کارگران بدون سنوات کاری و بیمه با حداقل دستمزد مشغول به کار هستند.

پیش بسوی اعتصابات سراسری

حزب کمونیست کارگری ایران

١٣ تیر ٩٨، ٤ ژوئیه ٢٠١٩

 

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت