چاپ کردن این صفحه
شنبه, 01 تیر 1398 ساعت 00:19

سنا فروش میلیاردی سلاح به عربستان را ممنوع کرد

سنای آمریکا بر خلاف نظر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور این کشور فروش بیش از هشت میلیارد دلار سلاح به عربستان را ممنوع اعلام کرد. ترامپ اعلام کرد، این مصوبه را وتو خواهد کرد.

    
USA Kapitol in Washington (Imago Images/Zuma Press/A. Samperio)

سنای آمریکا که اکثریت آن با جمهوری‌خواهان است با تصویب قطعنامه‌ای فروش حدود هشت میلیارد دلار سلاح به عربستان را ممنوع اعلام کرده است.

پیش از این دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور این کشور با اشاره به "خطراتی ‌که ایران برای عربستان" ایجاد کرده فروش این مقدار سلاح به این کشور را مجاز اعلام کرده بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نمایندگان هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه روز پنج‌شنبه ۳۰ خرداد (۲۰ ژوئن) اعلام کردند، با این رأی انزجار خود را از نقض حقوق بشر در عربستان سعودی و همچنین قتل جمال خاشقجی‌، روزنامه‌نگار منتقد این کشور نشان داده‌اند.

ترامپ اعلام کرده که این مصوبه را وتو خواهد کرد.

دولت آمریکا در صدد اجرایی کردن ۲۲ معامله تسلیحاتی به ارزش هشت میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار با عربستان سعودی است.

از آن جا که ترامپ بر اساس "تنش‌های ایجاد‌شده توسط ایران" و "ضدیت این کشور با عربستان سعودی" وضعیت اضطراری اعلام کرده این فروش تسلیحاتی می‌تواند بدون مجوز کنگره نیز انجام گیرد.

تنش‌ها علیه ایران بعد از سقوط پهپاد آمریکایی بر فراز تنگه هرمز بالا گرفته است. ایران می‌گوید، پهپاد آمریکایی را در حریم هوایی این کشور هدف قرار داده ولی آمریکا می‌گوید، این پهپاد بر فراز آب‌های بین‌المللی منهدم شده است.