.
دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸.
امروز:
Nov 18 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

دوشنبه, 06 خرداد 1398 ساعت 21:23

پوپولیسم، رسانه و قدرت موضوع همایش جهانی رسانه‌ها

پوپولیسم، رسانه و قدرت موضوع همایش جهانی رسانه‌ها در دویچه‌وله

دوازدهمین همایش جهانی رسانه‌ها در دویچه‌وله دوشنبه ۶ خرداد آغاز شد. در این همایش دو روزه نمایندگان رسانه‌ها، سیاستمداران، فعالان جامعه مدنی و شهروندخبرنگاران در مورد  پوپولیسم، رسانه و قدرت بحث و گفتگو خواهند کرد.

    
Plenary Session: Who’s got the power in the media landscape? Part 1 (DW/F. Görner)

همایش جهانی رسانه‌ها در دویچه‌وله دوشنبه و سه‌شنبه، ششم و هفتم خرداد (۲۷ و ۲۸ مه) میزبان بیش از دوهزار شرکت‌کننده از سراسر جهان است.

محور این همایش که سال ۲۰۱۹ میلادی "انتقال قدرت" نام دارد، ارتباط پوپولیسم، رسانه و قدرت است و با سخنان فرانک-والتر اشتاین‌مایر رئیس‌جمهور آلمان از طریق ارتباط ویدئویی و سخنرانی پتر لیمبورگ مدیرکل دویچه‌وله افتتاح شد.  

پتر لیمبورگ، مدیرکل دویچه‌وله  پوپولیسم را خطری بزرگ برای یکپارچی اروپا خواند و تأکید کرد که برای سیاست‌مداران پوپولیست کنترل اطلاعات به ابزاری برای کسب قدرت تبدیل شده است. او تصریح کرد که آنها از رسانه‌های دولتی برای انتشار پیام‌هایشان و از شبکه‌های مجازی برای انتشار اطلاعات نادرست استفاده می‌کنند. 

همه‌گیر شدن شبکه‌های اجتماعی و انتشار سریع اطلاعات نادرست از جمله موضوعاتی است که شرکت‌کنندگان در همایش جهانی رسانه‌ها در دویچه‌وله در دو روز آینده در مورد آن بحث و گفتگو خواهند کرد.

هدف دویچه‌وله از انتخاب این موضوع، جلب توجه افکار عمومی به آن و یافتن راهکاری برای مقابله با آن با همفکری سیاستمداران، فعالان رسانه‌ و نمایندگان جامعه مدنی است. از جمله سخنران دوازهمین همایش جهانی رسانه‌ها در دویچه‌وله می‌توان به آرون پوریه، بنیان‌گذار پرنفوذ کنسرن رسانه‌ای "ایندیا تودی گروپ"،  و مارک پترز از مدیران گوگل اشاره کرد.

ماتیاس دوپفنر، مدیر انتشاراتی آکسل اشپیرینگر در گفتگو با ادیت کیمانی، خبرنگار دویچه‌وله و مجری برنامه

ماتیاس دوپفنر، مدیر انتشاراتی آکسل اشپیرینگر در گفتگو با ادیت کیمانی، خبرنگار دویچه‌وله و مجری برنامه

ماتیاس دوپفنر، مدیر انتشاراتی آکسل اشپیرینگر در آلمان و جارون لانیر از پیشگامان دنیای دیجیتال در آمریکا نیز از دیگر سخنرانان  روز نخست این همایش هستند.

روز دوم همایش به بررسی رابطه پرفراز و نشیب سیاستمداران و رسانه‌ها اختصاص دارد که گاه به "عشق و نفرت" هم تعبیر می‌شود.

جان دوندور، سردبیر پیشین روزنامه جمهوریت ترکیه و گئورگ ماسکولو، مدیر شبکه تحقیقاتی متشکل از خبرنگاران روزنامه زوددویچه و شبکه‌های رادیو و تلویزیون‌ ایالتی NDR, WDR  آلمان بحث و گفت‌وگو خواهند کرد. در این نشست  یا حضور شرکت‌کنندگان همایش جهانی رسانه‌ها به رابطه سیاستمداران و رسانه‌ها و سمت و سوی این رابطه در شرایط کنونی پرداخته می‌شود. 

شرکت‌کنندگان در همایش جهانی رسانه‌ها از ۱۴۰ کشور جهان در مورد موضوعات دیگری همچون آینده روزنامه‌نگاری محلی نیز بحث و گفتگو خواهند کرد. در بخش دیگری از این همایش در مورد هوش مصنوعی و نفوذ آن بر رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی و از جمله در مورد کارکرد  الگوریتم‌ها، نرم افزارهای ترجمه و شبکه‌های پیام‌رسان بر کار حرفه ‌ای رسانه بحث و گفتگو خواهد شد.

جایزه آزادی بیان دوازدهمین همایش جهانی رسانه‌ها نیز به آنابل هرناندز، روزنامه‌نگار مکزیکی، اهدا می‌شود. هرناندز که به دلیل گزارش‌هایش درباره کارتل‌های مواد مخدر بارها به مرگ تهدید شده، نخستین زنی است که این جایزه را دریافت می‌کند.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت