.
دوشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۸.
امروز:
Jul 22 2019.
برابر با

 ارسال مطلب به ایران تریبون

matlab@iran-tribune.com

منتخب ایران تریبون

نشریات

دوشنبه, 02 ارديبهشت 1398 ساعت 21:06

اپوزیسیون سودان مذاکره با شورای نظامی را قطع کرد

گفت‌وگوهای بین نمایندگان اپوزیسیون با شورای نظامی حاکم بر سودان بر سر انتقال قدرت سیاسی به یک دولت غیرنظامی متوقف شده است. رهبران اپوزیسیون خواستار تداوم و گسترش اعتراضات در سودان شده‌اند.

    
تظاهرات مخالفان عمر البشیر در سودان، خارطوم ۱۹ آوریل ۲۰۱۹

تظاهرات مخالفان عمر البشیر در سودان، خارطوم ۱۹ آوریل ۲۰۱۹

رهبر اپوزیسیون سودان از ادامه اعتراضات در این کشور خبر داده است. گفته می‌شود که گفت‌وگوی بین نمایندگان اپوزیسیون و شورای نظامی حاکم بر سودان روز یکشنبه اول اردیبهشت (۲۱ آوریل) قطع شده است. قطع گفت‌وگوها به تصمیم نمایندگان اپوزیسیون صورت گرفته است.

اپوزیسیون سودان بر آن است تا با ادامه‌ اعتراضات سیاسی، امر انتقال قدرت سیاسی در این کشور به یک شورای غیرنظامی را تسریع کند.

روز شنبه ۲۰ آوریل، شورای نظامی حاکم اعلام کرده بود که به‌زودی درباره تشکیل یک شورای سیاسی متشکل از نمایندگان نظامی و غیرنظامی برای اداره سودان تصمیم‌گیری خواهد شد.

عبدالفتاح برهان، رهبر شورای نظامی حاکم بر سودان وعده داده بود که امر انتقال قدرت به یک شورای غیرنظامی و در عین حال امر تامین خواست‌های اپوزیسیون تسریع خواهد شد.

این در حالی است که محمد امین، یکی از رهبران اپوزیسیون سودان گفته است که تلاش‌های صورت گرفته برای تامین خواست‌ها و انتظارات اپوزیسیون و همچنین امر انتقال قدرت سیاسی کفایت نمی‌کنند.

رهبر اپوزیسیون سودان در عین حال خواستار ادامه و تشدید اعتراضات مردم برای اعمال فشار بیشتر بر شورای نظامی حاکم شده است.

به باور محمد امین، شورای نظامی حاکم بر سودان عملا ادامه حکومت عمر البشیر، رهبر سرنگون شده این کشور است.

عمر البشیر و اتهام فساد مالی

در پی کودتای نظامی در سودان و برکناری عمر البشیر، رهبر دیکتاتور این کشور، قدرت سیاسی به دست شورای نظامی افتاد. شورای نظامی ابتدا از حکومت دو ساله‌ خود بر سودان سخن گفته بود. ادامه اعتراضات اما منجر به عقب نشینی شورای نظامی شد.

در عین حال، خبرگزاری‌ها از کشف میلیون‌ها دلار پول نقد در خانه مسکونی عمر البشیر خبر داده‌اند.

گفته می‌شود در جریان تفتیش خانه رهبر سرنگون شده سودان، شش میلیون و ۷۰۰ هزار یورو، ۳۵۰ هزار دلار آمریکا و همچنین حدود پنج میلیون پوند سودان (معادل ۹۰ هزار یورو) کشف شده است.

در همین رابطه، پرونده‌ای در زمینه فساد مالی و اتهام پول‌شویی علیه دیکتاتور سودان به جریان افتاده است. ظرف روزهای گذشته، شماری از سیاستمداران ارشد دولت عمر البشیر و اعضای حزب حاکم سودان دستگیر شده‌اند.

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت